Landbouw. Werkstakingen. Kaatsspel-Esplanade, Allerhande nieuws. alleen brengen zij schuppen en houwee- lan mee die de plaais niets weinig be lemmeren daarenboven houden zij iu de rijtuigen een helsch lawijd en zingen of liever huilen allerhande gezangen, welke onder opzicht van deftigheid en zede lijkheid. dikwijls veel te wensohen laten. Waarom zijn de avond- eu morgend- treins niet voorzien van afzonderlijke rij tuigen voor die rijzigers van eene bijzon dere soort Meer dan eens is men genoodzaakt, als alle rijtuigen van derde klas vol zit ten, er nog een aantal in den bagagiewa- gen te stoppen, wat ook niet goed te keu ren is. De aardewerkers van den ijzeren weg hebben recht op een behoorlijk vervoer en mogen dus wel zitting hebben op den trein doch de reizigers van derde klas hebben ook recht op eene plaats, waar hun noch stoffelijk noch zedelijk ongemak wordt aangedaan. Als de Slaat nu zijn werkvolk niet kan verplichten zich deftig en gemanierd te houden, dat hij dan ten minste, in 't be lang der reizigers die betalen, die man nen in afzonderlijke rijtuigen allen bij elkander plaatse. Men kan zich afzonderen, zal men zeggen, in de kompartimenten waar het rooken verboden is en waar die mannen niet gewoon zijn te komen. Dat zou waar zijn, indien die plaatsen toereikend wa ren om al dc betalende reizigers te ber gen en dan nog zou aan dezen het rooken verboden zijn, iets wat slechts aan eeni ge personen ongemak verschaft en zelfs in de rijtuigen van hoogere klassen is ge oorloofd. Nog iets. Maandag middag, met den trein van 1 ure 19, schoot er voor de reizigers van derde klas, waaronder vrouwen en kinderen, die niet wilden stikken in het gedrang der in verlof gaan de soldaten, geene andere plaats over, dan de kleine bakjes der niet-rookers. Deze zaten dan ook stampvol en noch tans had men den trein te Gent met een aantal wagons van derde klas vermeer derd. Zou men, in zulke gevallen, de solda ten niet bij raiddel van bijzondere ireins naar hunne bestemming kunnen bren gen 01 zijn de reizigers van derde klas vrouwen en kinderen inbegrepenmaar goed om doorrookt, doof gevloekt en ge huild en halfdood gedrongen te worden Het zou er nog aan te kort zijn dal men, door eene verhooging van den ta rief van tweede klas, het getal dier on- gelukkigen nog ging vermeerderen Dat gebeurt zoo overal en er dient een einde aan gebracht te worden. (Fondsenblad.) Sterke argumenten. De Etoile Beige meent den minister van oorlog m nesten te steken met te zeggen dat hij vier dagen tijd moet hebben om te antwoorden op eene redevoering vanM. Scoumanne. Peist ne keer, zegt zegt zij tot hare le zers, Scoumanne spreekt den 8 mei eene redevoering uit en minister Pontus ant woordt slechts den 12, na zich vier dagen bepeisd te hebben. Dat argument moet bewijzen dat, zelfs al was het antwoord van een minister afdoende, de heer Scoumanne gelijk had eu de minister ongelijk. Doch de Journal de Bruxelles' maakt een opmerkingske, maar een kleintje De Kamer heeft, tussohen den 8 en den 12 mei geene zitting gehouden. Hoe kon de minister dus vroeger antwoorden De bewijsredens waarmede de geuzerij het gouvernement aanvalt en meent te verpletteren zijn allemaal van die force. Kiesmachien. Een uitvinder, de heer Moreau, zal binnen kort te Brussel een zeer eigenaardig toestel tentoonstellen, namelijk een elektrisch toestel om te kiezen. De kiezer zou zich namelijk voor een zeker aantal elektrische knoppen bevin den. Boven elk dezer de naam van den kandidaat. Op een der knoppen drukkend brengt de kiezer zijne stem over aan een nummerend cadran. Naar het schijnt, is daarbij geen be drog mogelijk. Het toestel treedt niet in werking zoo de kiezer voorafgaandelijk geene plaats genomen heeft op eene tri buun, en de voorzitter zou verwittigd worden van de minste onregelmatigheid. De elektrische keus zou met buitenge wone snelheid geschieden, want een oogslag op den cadran zou voldoende zijn om het getal stemmen van iedereu kandi daat vast te stellen. Onnoodig te zeggen dat dit getal gedu rende de kieswerkzaamheden volkomen verborgen blijft om later slechts door het bureel onthuld te worden. Schelde en Rhijn. De Volkszeilung van Keulen (Duitschland) heeft een arti kel afgekondigd, welk veel opschudding verwekt en waarvan de inhoud, indien hij op vasten grond berust, van overwegend belang voor Antwerpen en Belgie is. Er zou kwestie zijn een kanaal te graven tus sohen Antwerpen en den Opper-Rhijn. De haven van Antwerpen zou bij mid del van een kanaal rechtstreeks verbon den worden met Straatsburg en Mulhouse derwijze dat de Belgische kolen en stee- nen zouden konkurreeren tegen die van de Roer en de Saar. Graan en petrool zouden alsdan zeer goedkoop te Antwerpen worden overge laden in bestemming voor den Elzas en Zwitserland. Dit gemak van vervoer vaw koopwaren rechtstreeks naar hunne bestemming, zou eene buitengewone vlucht geven aan de Antwerpsehe scheepvaartbeweging, ten nadeele van Rotterdam en Amsterdam. De ontworpen werken zouden 27 tot 28 millioen frank kosten eene betrek kelijk geringe som, wanneer men in aan merking neemt do groote voordeelen welke Belgie's handel en nijverheid er zouden bij hebben. Op het oogenblik, dal Frankrijk zijne grenzen voor onze produkfen wil sluiten, zien wij met blijde hoop eiken maatregel te gemoet, die ons andero wegen tot uit voer kan bezorgen. Eksteroogen. Om eksteroogen te doen verdwijnen bestaan er honderden middeltjes die niets helpen en die ge woonlijk kwakzalvers, die allerlei smeer sels en zalfjes vetkoopen, verrijken. Het volgende middel kost bijna niets Men neemt een dun schijfje citroen en legt dat des avonds, wanneer men naar het bed gaat, op de eksteroog men bindt het schijfje citroen met een klein bandje op de eksteroog en laat het den gcheelen nacht daarop liggen, 's Morgends is de eksteroog geheel week geworden, en men kan die met de nagels uittrekken, en indien dit niet gelukt kan men de ekster oog met een mesje gemakkelijk verwijde ren. Kunstmatige vetten in de tabakteelt. ür Just denkt opnieuw de aandacht op die kwestie te moeten vestigen,ten gevol ge der ontledingen welke hij de gelegen heid gehad heeft te doen, van verschil lende potaschhoudende vetten, aangera den voor de tabakteelt en die geenszins voor dat gebruik waren geschikt, aange zien zij tot 27 ten honderd chloor bevat ten, hetzij omtrent 45 t. h. zeezout of sodiumchloor. Welnu, men weet dat liet bijzonder gevaarlijk is op de tabakteelt vetten rijk in chloor toe te passen. Volgens opzoekingen van dr Nesier, is het aan chloor te wijten dat vele tabak soorten zoo moeilijk branden ook kan men niet te voorzichtig genoeg zijn tegen het gebruik van vette, dat bestanddeel in groote dosis bevattende, wanneer men den tabak kweekt. Welnu, er zijn vetten, zooals diegenen nagezien door den heer Just, die in den grond veel grootere hoeveelheden chloor brachten dan de beir, gekend om zijnen schadelijken invloed op deu tabak. De vetten geschikt voor de tabakteelt zijn diesenen die maar ten hoogste 2 ten honderd zeezout of sodium-chloruur be vatten. Er is in den handel potasch-sul- faat, volkomen vrij van chloor, alsook eene dubbele sulfaat van potasch en van magnesia, zeer arm aan chloor, die voor den tabak geschikt zijn. De kaïnit en der gelijke zouten moeten, uit oorzaak van hunnen rijkdom in chloor, vooral worden verworpen. Men levert in de Duilsche fabrieken potaschsulfaal tegen 96 ten honderd zuiver van chloor, en polasch- sulfaat en magnesia slechts 21/2 ten hon derd sodiumchloruur bevattende. 't Gebruik eener geschikte kunstmatige vette is 't beste middel om eenen tabak van gemakkelijke verbranding te bekomen; 't is dus zooveel te belangrijker de onge schikte vetten te vermijden. Het verschil der prijzen van de vetten is eeno kleine zaak in tegenwoordigheid van het aan zienlijk verschil van waarde die zij in de voorbrengselen teweeg brengen. (De Akkerbouw.) De oogst in Lusland. Uit Odessa wordt gemeld dat over een groot gedeelte van Podolia en Bessarabia een lichte regen is gevallen, maar er is een meer algemeene en overvloedige regen noodig, tot het welgelukken van den oogst in die be langrijke graanvoortbrengde provincies; in dezen tijd van 't jaar is eiken dag ver traging eene vermindering van kans op een goeden oogst. Op de Dnieper heerscht eene volledige droogte en zoo er niet spoedig regen komt, zullen de gewassen te velde ver dorren. Het algemeen vooruitzicht op den oogst in de zuiderlijke provinciën is nog onzeker en 't ware al te gewaagd, nu reeds eene schatting te willen vooruit- zetten Het warme seizoen is nu met bui tengewone hevigheid begonnen en het gelukken van den oogst hangt af van den spoedigen regen. In de Krim zijn de vooruitzichten zeer gunstig, dank voornamelijk aan de alge meene overvloedige sneeuwvallen van de zen winter over geheel h6t schiereiland. Men schrijft uil Charleroi vrijdag 29 mei De toestand blijft om zoo te zeggen onveranderd er zijn op 't oogenblik nog 20,500 werkstakers. Men voorziet dat liet werk maandag aanslaande door de meerderheid zal hernomen worden. De werkstakers spreken nimmer van 't achturen werk, doch eischen eene ver meerdering van werkloon, zelfs een ge ringe opslag zou hen bevredigen. De be stierders der mijnen en pietmolens wil len er niet in toestemmen,zij antwoorden dat de huidige toestand de minste ver meerdering van werkloon niet toelaat. Te Landelies en Fontaine-l'Evêque- Anderlues blijven er nog 1800 mijnwer kers die werkstaken. De oneenigheid blijft heerschen tus- schen Callewaert en de andere socialisti sche opperhoofden. Deze laatsten hebben hebben M- Phi- lippot, volksvertegenwoordiger, verzocht voetstappen bij de bestierders der mijnen te willen aanwenden niet om het acht- uurwerk maar enkel om eene geringe vermeerdering van werkloon te verkrij gen. De gendarmerie heeft te Bouffioulx 2 valschmunters, man en vrouw,aangehou den en de vormen in beslag genomen. Zij hebben hunne plechtigheid bekend. RECHTERLIJK KRONIJK. Vlaamsch voor 't gerecht. De recht bank van eersten aanleg van Brussel (5e Kamer) heeft uitspraak gedaan in het tussehengeval opgeworpen in het proces door den heer advokaat Gisseleire inge spannen tegen de Chronique. Deze laatste beweerde dat de dagvaarding ongel lig was, omdat zij in 't Vlaamsch was opge steld. Het vonnis verklaart dat de dag vaardingen en de rechtspleging, in bur gerlijke zaken, naar keus der partijen, in 'i Frangch ofin't Vlaamsch mogen plaats hebben. STERFGEVAL. Men meldt uit Gent dal de heer A. Goudry, raadslid bij het hof van beroep te Gent, woensdag namid ag, rond 2 1/2 ure, schielijk overleden is. De lieer Gondry was een goede vla ming die, als algemeene sekretaris van het Willemsfonds, steeds op de bres stond en aan de Vlaamsche beweging groole diensten bewezen heeft. Hij was ook een verdraagzaam liberaal die steeds dienstvaardigheid betuigde aan al wie een beroep deed op zijne tusschenkomsi. De Vlaamsche zaak verliest in hem eenen vlaamschgezinden raadsheer, die in het justiciepaleis de taalrechten van het volk wist te doen eerbiedigen. Hij was ridder der Leopoldsorde en maakte deel van het korps jagers verken ners der burgerwacht, waarvan hij een der stichters en gesvezen officier was. G. Z. J. C. A. SOLEMNEELE OCTAAF van het Allerheiligste Sacrament des Autaars, de kerk der Arme Claren Colellinen. Vrijdag 5 Juni, feestdag van hel H.Hart van Jesus en gedurige aanbidding: om 6 ure de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof, om 8 ure de Hoogmis, om 4 ure, het Lof met Te Deum. met den dikken Bal. Op Zondag 31 Mei, om 2 1/2 ure na middag Van Miegem Nicolas (Aalst) le gen Alphons Quintyn (Aalst). Onmiddelijk daarna De Lannoit (Gee- raardsbergen) tegen Van den Spiegel (Aalst.) De Volkskamer. De alge meene beraadslaging over de begrooting van openbaar onderwijs werd vervolgd. M. Woeste stelde voor eene toelage van 100,000 fr. tc stemmen ten voordeele der vrije scholen,welke zich in de voorwaar den niet bevinden om aangenomen te worden, maar die het nogthans waardig zijn. 't Is de vierde maal dat M. Woeste dezen voorstel doet. Botermarkt. Heden zaterdag werden 961 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7960 kilogr. Vrijdag werd alhier een Solo-Slim gespeeld, in de herberg Den Biekorf door mijnheer Edouard Clinckaert. Zijne medespelers waren MM. Ad. Scheerlinckx, L. Benr.eboog en Albert Mertens. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. De na&imaohien in 't bereik van alle beurzen. Het buis Firrain Mignot te Brussel biedt 3.200 uit muntende en spliternieuwe naaimachienen Elias Howe te koop die het nogbijheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank tc maande. Het huis Firmin Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Er is spraak de tenue van het voet volk te veranderen. De tuniek zou ver vangen worden door een donkerblauwe vareuse, met lichter blauwe omslagen en kraag. Als hoofddeksel zou eene schot- sche muts worden aangenomen. Aan de broek zou geene verandering gebracht worden. In Congo. Het Journal des Débats bevat eene briefwisseling uit Brazzaville, waarin men beweert dat de expeditie Van Kerkhove al de dorpen heeft vernield, welke tusschen de monding van de Kas- Saï en Bolobo gelegen zijn. Deze brief meldt ook de dood van M. Orphi, onderoverste der karavaan van de zending Crombell. Deze jongeling is gestorven aan buikloop op de Opper- Oubanghi. Zijn lijk is overgebracht naar den post van Bangwi, waar het begraven werd. Overreden. Woensdag avond is een droef ongeluk gebeurd op de linie van den buurtspoorweg van Hamme naar Gent, nabij de tweede standplaats te Heusden, rechtover het buitengoed van den heer Delecourt, advokaat te Gentj Een man, schijnende 35 jaar oud, is in tweeën gereden.De dood moet oogenblik- kelijk geweest zijn. Het slachtoffer keerde van de begra ving zijns broeders, die schielijk gestor ven was, terug. Na de lijkplechtigheden waren de familieleden van den overle dene, zooals het doorgaans gebeurt, hier en daar kennissen gaan bezoeken, zoodat men veronderstelt, dat de man min of meer beschonken naar huis terugkeerde. Nog een weinig te vroeg zijnde voor den train, had de man goed gevonden in eene naburige herberg zich te gaan ver- verschenin afwachting der komst van den tram Toen hij deze hoorde aankomen liep hij haastig uit de herberg om al loopende deu tram in te halen. Ongelukkiglijk, in plaats van op dekal- seide ie loopen, meende hij eenvoudiger tusschen de rails te kunnen loopen. Waar schijnlijk zal hij het schuifelen van den machinist niet gehoord hebben: op eenige meters van de machien glibberde hij uit. De machinist en de treinwachter deden al wat mogelijk was om der. tram stil te houden. Onmogelijk echter de lokomo- lief en de twee eerste rijtuigen reden den ongelukkige over hel lichaam. Het hoofd was de romp gescheiden en geheel het lichaam vormde maar een vormlooze vleesohklomp uit. Het personeel van den tram laadde het lijk in den fourgon en bracht liet mede naar Gent. Een onderzoek is reeds inge steld. Woensdag morgend liep te Moes- kroen een groote hond, mei rechtstaande haren, die al de andere honden op zijnen weg beet. Eensklaps viel het razend dier drie personen aan, welke den lijd niet hadden gehad om te vluchtten. Alle drie werden erg gebeten. Een spoorwegbediende, vooral, is schrikkelijk gekwetst. De hond is verder geloopen, overal schrik verspreidende.De bewoners durven niet meer uit hunne huizen komen. Op bevel van den burgemeester zijn deriig honden,welke men verdenkt gebe ten te zijn, afgemaakt. Een bericht is aan geplakt. om de bewoners de grootste voorzichtigheid aan te bevelen. Eenige burgers, met geweren gewapend, hebben zich op zoek gesteld naar den razenden hond. DicHe. Dinsdag morgend, rond vijf ure. zag een inwoner der Veldsiraat te Gentbrugge een kalf binnenbrengen bij eenen anderen inwoner dier straat, die nochtans geen slachter is. Zulks kwam hem verdacht voor eu hij verwittigde de politie. Deze nam post in den omtrek van het verdachte huis, en verder in den morgend zag men den be woner zijn huis verlaten. Rond 8 ure kwam een landbouwer van Heusden-Mellehoek de politie van Gent- brugge verwittigen, dat men hem in den afgeloopen nacht een kalf ontstolen had; hij had heispoor kunnen volgen. Daarop deed de politie eene huiszoe king in het verdacht huis der Veldstraat en vond er het kalf, reeds gedood en ge vild, op den zolder, Men heeft het den landman ter hand gesteld, die het door eenen slachter beeft laten verkooperi. Verleden week had men 420 fr. voor het kalf geboden. Proces-verbaal is opgemaakt en de dief zal er niet gemakkelijk van afko men. Zondag namiddag, gebeurde te Got- tem bij Deinze, bijna een ongeluk door onvoorzichtigheid van het slachtoffer. In de herberg De Vos, bij Frans Amer- linck, was er schieting met den hand boog. Er waren een aantal schutters op gekomen om elkander de prijzen te be twisten. Op zeker oogenblik was een schutter in de herberg gegaan en zette zich op eenen stoel. Op hetzelfde oogen blik knalde een schol. De onvoorzichtige was drager van eenen geladen revolver, waarvan de haan overgetrokken en wel licht door de eene of andere beweging afgegaan was. Het ongeval had geene erge gevolgen, behalve dat de kleederen van den schutter gansch gescheurd en verbrand waren en dat de vrolijkheid der aanwezigen gekrenkt was door dit gebeurde. Ongeval aan de grens. Maandag avond heeft eene konfrontatie plaats ge had tusschen gevangenen aan de Fran- sche- Belgische grens te Moeskron Oeriët. Het parket van Rijsel en dit van Kort- rijk waren ter plaats,evenals de Belgische en Fransche gendarmen. Het parket van Kortrijk, de Belgische gendarmen en de Belgische gevangenen bevonden zich op hun grondgebied. Het parket van Rijsel, de Fransche gendar men en de gevangenen bleven in Frank rijk. Eene beek, grens der twee landen, scheidde de twee groepen. Terwijl de parketten van de eenen en den anderen kant de zaak bespraken, scheidden de gevangenen voor het meest elkander uit. De gendarmen lachten er mede. Eensklaps, op hel oogenblik dat iede reen zich veerdigmaakte om te vertrek ken, sprongen vier der Fransche gevan genen over de brug. Zij waren op het Belgisch grondgebied en vluchtten als herten. De Fransche gendarmen waren in ver legenheid; van den eenen kant moesten /ij de andere gevangenen bewaken en van den anderen kant mochten zij op Belgisch grondgebied geene aanhouding doen. Het parket van Kortrijk staarde dit schouwspel aan zonder lachen. Wat de afdeeling gendarmen betrof, zij ook moest werkeloos blijven. Gelukkiglijk hoorden landbouwers, die op het veld op eenige honderden meters van daar werkten, de wanhopige Fran sche gendarmen Houdt aan roepen. De landlieden de vier verdachte kerels zien de vluchten zetten hen achterna en ge lukten er in, doch niet zonder moeite, de vier vluchtelingen aan te houden. Deze werden op het fransch grondge bied terug gebracht en alzoo werd de in ternationale wet geërbiedigd. Wraak van een peerd. Woensdag namiddag had een voerman onder slagen en vloeken zijn peerd eene zware vracht de Haechtschen steenweg, te Brussel, doen optrekken. Het dier blaasde, zweette hijgde en viel. De voerman begon opnieuw te slaan en te stampen om hei beest te doen opstaan. Daar dit niet lukte maakte luj het ge tuig van den wagen los zoo dat het peerd vrij was in zijne bewegingen. Nu begon bij opnieuw te slaan. Docheensklapssprong het peerd recht, keerde zich om en gaf den voerman zulken geweldigen stamp tegen de borst, dat men hem in zeer ergen toestand eene naburige apotheek moest binnen bren gen. Men vertelt een zonderling geval, dat te Anderlecht zou plaats gehad heb ben. Onlangs werd in den Rosselgang, rechtover de verwerij De Decker, een kind gevaarlijk ziek vader en moeder werden ook door de ziekte aangedaan en beiden werden naar het gasthuis van Mo lenbeek gebracht. Twee kinderen, een jongen en een meisje, werden in het gast huis van Anderlecht gezet. De oudste zoon werd opgenomen in een huis van den Bergschen steenweg. Eenige dagen later stierf de moeder en over veertien dagen kreegde huismeeste res bericht dat de vader ook overleden was. De meubelkens werden daarop ver kocht, de kinderen kregen kleeren van het armbestuur en werden geplaatst, dit alles door de zorgen der politie. Maandag echter, tusschen 5 en 6 ure, kwam de gewaande doode, de vader,naar zijne woning terug. Men kan zich voor stellen hoe hij stond te zien, toen hij ver nam dat al zijnen huisraad verkocht was. De arme man was om zot te worden. Ons dunkt dat er wel een onderzoek zou mogen ingesteld worden over die zaak, om voortaan zulke erge misslagen te voorkomen. Naar het schijnt zou een persoon, in het gasthuis overleden, onder eenen ver keerden naam begraven zijn. Socialistische beweging. Er zijn rechterlijke vervolgingen ingespannen tegen Léon Defuisseaux, voor artikels, door hem tijdensde werkstaking geschre ven, in een blad le Droit du Peuple. Een onderzoek bij den uitgever heeft het handschrift van die artikels doeu ont dekken. Lêon Defuisseaux is reeds voor den onderzoeksrechter verschenen. Twee meisjes uit het Centrum wa ren dezer dagen aan 't gras snijden voor de koeien. Door het onweer verrast, ver scholen zij zich onder de zakken die zij hadden meêgebracht. Eensklaps werden zij door den bliksem getroffen. Het oudste Virginie, een meisje van 17 jaar bleef op den slag dood. De 16 jarige Leonie werd zoo zwaar gekwetst, dat men haar leven vreest. Slechts lang nadat het ongeluk voorviel, werd de aandacht der voorbij gangers gaande gemaakt door het geklaag van Leonie, en het was zoo dat men de arme slachtoffers vond liggen. Droevig ougeluk. Dezer dagen vermaakten zich te Namen twee kinde ren de kleine Felix Francois 7 jaar oud en zijne zuster Julie Francois nog geen 4 jaar oud, in de nabijheid dier pacht hoeve toebehoorende aan do heer Legrand, in afwachting dat het noenmaal gereed was. De kleinen vonden niets be ter dan het ijzeren hekken dat op eenen riggel loopt openen toe te doen. Eens klaps sloeg het zware hekken om en viel op de twee onvoorzicluigen. Het arme meisje werd het eerste ge troffen en op den slag gedood. De kleine jongen, insgelijks omvergeworpen,kerm de van pijn zijne twee beenen waren gebroken. Op het hulpgeschreeuw van den klei nen ongelukkige snelden de geburen en de ouders toe. In eenen oogwenk werd het zware hekken opgelicht, doch was te laathet arm meisje was reeds een lijk, het hoofd was gansch verbrijzeld. Een geneesheer verzorgde de kleine Felix, wiens toestand reeds zeer beden kelijk was. De droefheid der ouders, zoo als licht te begrijpen is, was hartver scheurend. Een Politieagent hield dezer dagen te Luik eenen dronkaard aan, en sloot hem, bij een half dozijn andere aange houdenen, in den amigo op. De dron kaard begon deze mannen uit te schelden en te slaan en een hunner, tot gramschap gebraeht, greep hem bij de keel om hem bang te maken; de dronkaard zakte in een en was dood. Een onderzoek van de geneesheeren heeft echter vastgesteld.dat de dood niet aan verwurging moet toege schreven worden. Bieèn en duiven. Een natuurkun dige vertelt dat men in Frankrijk 42 bie- ën en 12 duiven, op een uur afstand van hunnen korf en hun hok had opgelaten, om te zien welk de vluchtsten zijn zou den. De bieën had men lichtelijk met meel bestoven. De eerste bie kwam aan 15 seconden vóór de eerste duif. De andere biën kwamen op denzelfden oogenblik aan. De vlucht kan vertraagd zijn geworden door het meel. Dieren op zee. Op eene zeerei worden alle dieren tammer, en zelfs d® gevaarlijksten schijnen onder den indruk van een gevoel van afhankelijkheid en verlamming te zijn. Apen hebben het gewoonlijk met zee ziekte te kwaad. Op de vogels heelt de zee de uitwerking, dat zij niet zingen zoo lang de reis duurt. Hoenders en ganzen vermageren spoedig en de hanen kraaien niet meer; maar eenden behouden hunne gewone levendigheid en eetlust. Katten en honden worden op zee zeer onrustigde eerstgenoemden worden schuw en verschuilen zich en de laatste blijven zoo dicht mogelijk bij hunne men- schelijke beschermers. Ossen, buffels en peerden worden op eene zeereis spoedi ger goede vrienden met hunne oppassers dan aan wal. Varkens, eenden en slangen, zijn de eenige dieren, waarop de zee volstrekt geen invloed schijnt te hebben. FRANKRIJK Val van eenen luchtballon. Maandag morgend, op 't oogenblik dat talrijke pa- rij/.enaars, gewoon in omnibussen te rei zen, te voet moesten gaan, werden twee ballons, die over de boulevards dreven, door het volk uitgejouwd, dat meende hierin eene poging te zien om de omni bussen le vervangen en aldus de werk staking te verijdelen. Men vermoedde alsdan niet dal een van die twee ballons aanleiding zou geven lot eene, dramati sche gebeurtenis. In de twee ballons zaten officieren van de luchtvaarischool te Chalais. De eerste vertrok van Mendon, ten 8 ure daarin zat kapitein Juüen, die reeds twee lot drie honderd opstijgingen deed en twee leerlingen officiers kapitein de Marge- rie en kapitein Barthée. In de tweede luchtballon zaten kapitein Hugot en luitenant Laurent deze was vijf minuten later vertrokken. De twee luchtschepen, geslingerd door rukwinden, dreven in de richting van Chantilly, boven het bosch van Emenon- ville. De eerste kwam midden in een sneeuwstorm terecht.Weldra lag er eene dikke laag sneeuw op zoodat de overladen ballon met buitengewone snelheid naar beneden daalde de andere ballon dreef op 400 meters afstand van den eerste, zoodat de reizigers getuige waren van dien val. Eene ramp was te vreezen. Kapitein Julien, die reeds alles wat er in het schuitje was had doen over boord wer pen, nam een krachtdadig besluit. Hij greep de bermharligheidskoord deed den ballon scheuren, en de ballon, die slechts op 400 meters van den grond was viel. Kapitein Julien, aan die neêrdalingen meer gewend dan de andere, bekwam slechts eene lichte verwonding zijrie twee kameraden werden gekwetst, kapi tein Barihès aan 't been, maar niet ge vaarlijk, kapitein Margerie echter ernsti ger. De val had plaats gehad bij de gemeen ten Baron, niet verre van Parijs, en er was dank aan kapitein Julien, en den burgemeester, spoedig hulp ter plaats. De toestand der reizigers, die allen naar Parijs zijn teruggekeerd, is thans zeer voldoende. DUITSCHLAND. Berlijn, 28 mei. Invoerrechten in Duitschland. Men aanziet de uitleggingen van M. von Böt ticher als een voorteeken van opschor- sing der rechten op de granen. Het Berliner Tageblatt zegt, dat het ministerie zich met de vermindering der rechten op de granen bezig houden zal na den terugkeer des keizers, Sommige rechten zullen met de helft worden ver minderd. Men denkt dat de Rijksdag voor 15 juni zal bijeengeroepen worden. De gemeenteraad van Berlijn heeft het voorstel lot vermindering en afschaffing der rechten op de granen met 75 stem men tegen 5 aangenomen. De keizer en de Encycliek. Keizer Wilhelm, wiens belangstelling in alles wat de sociale kwestie betreft bekend is, heeft een der eersten willen zijn en wellicht is hij de eerste van allen geweest om Paus Leo XIII zijne instemming te betuigen met de encycliek De conditione opificum,die hij reeds acht dagen geleden in het latijii en in de authentieke duitsche overzetting heeft ontvangen. De keizer heeft zijne bewondering rechtstreeks aan den Paus betuigd in geestdriftige bewoordingen. De H. Stoel is niet gewoon, zijne diplomatieke stuk ken of brieven van vorsten openbaar te maken, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat de keizer zelf eene meêdeeling in den geest zijner denkbeelden zal doen plaat sen in den Reichsanzeiger. De macht van den lof. De vader van den beroemden duitschen tooneel- speler Unzelmann was beenhouwer. Hij was zeer trotsch op zijnen zoon, en als hij hem hoorde prijzen, was hij van vreugde en geluk buiten zichzelven. Eens kwam eene vrouw in den win kel. Wees zoo goed mij voor tien cents worst te geven. Unzelmann's vader haalt de worst en wil en van snijden. O, baas, ik heb gisteren uwen zoon komedie zien spelen,wezenlijk allerliefst, zegt de vrouw. Zoo Hebt ge mijnen zoon zien spelen Het mes gaat eenen duim ver der. Acb, wat zag hij er hemelsch uit

De Denderbode | 1891 | | pagina 2