vSmroraT NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 7 Juni 1891, 10 centiemen per nummer 43ste Jaar N. 2372 ABONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. DE BAANSTROOPER. Belasting1 op 't vee Herziening. Landbouw. DE DENDER-BODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cutqne gaan. AELST, 6 JLN1 1891 Bepaling der werkuren. De fransche Kamer, die nu volop bezig is met hel tol tarief, beraadslaagt elke week 's woensdags over werkmans-vraag- punten. Faul de la verlu, pas Irop nen faulzegt een fransch spreekwoord, dat men hier zou kunnen toepassen en zeg gen spreekt over sociale kwesties,maar spreekt er niet te veel over... of ge begint de menschen te vervelen. Men heeft het Donderdag gezien. De beraadslaging liep over een wets voorstel van M. Lagrange en verscheide ne zijner medeleden, om het besluit van 0 september 1848 ter bespreking van den dagelijkschen werktijd van zekere beamb ten bij openbare vervoermiddelen en den arbeidsdag te bepalen op twaalf uren, en tevens over een van MM. Laur en Paulin Méry, strekkende om den werkdag van van twaalf uren van toepassing te maken op alle fabrieken, werkplaatsen, maga zijnen, winkels, enz. Na eene hevige bespreking werd het voorstel Lagrange aangenomen,maar het voorstel Laur vond men toch wat te veel eischend en het werd dan ook met geest drift verworpen. Van de spreekwoordelijke fransche beleefdheid was er in deze zitting weinig te zien. Integenteel Duilschland. Sperrgelder. De oude Bismarck woont te Friedriclisruhe de ineenstorting bij van al wat hij heeft op getimmerd. In den tijd mochten de katho lieke bladen geen encycliek meedeeleri, nu beveelt de keizer de inlassching van het laatste schrijven des II. Vaders in den Reichsanzeiger in den tijd onthield men aan de geestelijkheid hare jaarwedden, thans geeft men die Sperrgelder (achter gehouden sommen) terug, Het wetsontwerp, betreffende de uit betaling der ingegouden toelagen aan de bisdommen, is Woensdag door het Huis van Afgeveerdigden, overeenkomstig de voorstellen der commissie, met slechts geringe daarin gemaakte wijziging, bij tweede lezing aangenomen, nadat M. von Caprivi had verklaard daarmeê in te stemmen. De nalionaal-liberalen en vrije conservatieven stemden tegen. Ziehier in het kort den inhoud van het hoogst belangrijk wetsontwerp zooals het nu definitief is aangenomen. De ingehouden gelden, te zamen ten bedrage van ruim 16 millioen mark, wor den zonder rente uitgekeerd aan de in stellingen, of aan de personen of hunne De Kapel van Bruinekruis 5# Vervolg. Omringd door juichende landslieden, waarvan er velen op trappelende rossen waren gezeten, naderde het rijtuig des bisschops de gemeente en stond stil op de dorpsplein, die voor de kerk zich uitstrekte. Eerbiedig bogen allen de knieën om den herderlijken zegen te ontvangen... De dros saard trad vooruit en na het geschrift dat hij ter hande hield ontrold te hebben liet hij ecnen blik vallen op het aanschijn des bisschops. Alsof de donder hem had getroffen, hij verbleekte, zonk ter aarde en lag in onmacht voor de voeten des herders. Verwondering en verbaasdheid stonden op aller aangezichten te lezen want een roep was den vallenden drossaard ontsnapt, een roep die voor de omstaanders een onverklaarbaar raadsel was Vadervader de kapel van Druinekruis De bisschop zelf stond geslagen... een geheim lag in dien roep opgesloten en hoezeer hij zijne herinneringen terug riep, niets kon hen tot richt snoer dienen om den zin dier woorden te doen ontdekken... Waarlijk de kapel van Bruinckruis was hem bekend, maar hoe toch kwam die naam erven, die door de inhouding in hunne inkomsten zijn getroffen. Omtrent de uilkeering beslist in ieder bisdom eene commissie van vijf leden, die door den minister van eeredienst in overleg met den bisschop wordt be noemd, terwijl de voorzitter door den j minister wordt aangewezen. De uilbeta- j ling geschiedt rechtstreeks uit de Staats- j kas. Hetgeen er na de uilkeeringen en na aflrek der kosten in een bisdom mocht overblijven, wordt als een fonds aange legd, waaruit bij schikking tusschen den minister en den bisschop ondersleuning wordt verleend aan rustende geestelijken, terwijl het ook verder kan strekken ter verbetering der tractemenien van dom- lieeren,domvicarissen en beambten van 't bisschoppelijk bestuur, alsook ter onder steuning aan arme kerkelijke gemeenten ten behoeve van kerkgebouwen en pasto rijen. De regeering in nesten. Sir John Fer- gusson. zonder te bekennen dat Engeland het drievoudig verbond is bijgetreden, heeft toch eenen twijfel laten bestaan. Men durft niet recht voor de vuist uit komen, maar de brief van M. Millevoye zal denkelijk nog gerucht maken in Enge land. De Standard wijdt er een hoofdarti kel aan. Gaat het maar half met de buitenland- sche politiek, met de binnenlandsche po litiek zit het gouvernement nog meer in nesten. De uitslag der laatste gedeelte kiezin gen is inderdaad niet geschikt om 't mi nisterie veel moed in te geven. En zulks te minder, daar zij ook met de aankondi ging eener wet tot invoering van koste loos onderwijs zoo bitter weinig bijval heeft. In stede van er zich populair door te maken en dan zelfs de algemeene kie zingen te kunnen vervroegen, heeft het gouvernement er zijne positie merkelijk door verzwakt. De liberalen willen de kosteloosheid van het openbaar onder wijs, volgens hun eigen program, heel geerne, doch enkel als het onderwijs vrij gemaakt worde van allen kerkdijken in vloed. Doch juist dit is de grootste vrees der conservatieven, die nu voor alles waarborgen eischen, dat de invloed der anglicaansche kerk niet zal verkort wor den. Herhaaldelijk is de regeering al geïn terpelleerd over hare eigenlijke bedoe ling op dit punt; maar zij durft zich niet verklaren, uit vrees van of de conserva tieven of de liberale dissidenten van zich te vervreemden Van liberale en radicale zijde begint men met haar te gekscheeren, en wordt baar verweten dal zij twee maanden gele- op de lippen van den drossaard van Tongerloo Wat gemeens kon er bestaan tusschen dien cer- lijkcu dorpsbestierder, en de kapelle der veroor deelden van Meclielcn En noglhans het aan schijn van den bisschop had den drossaard met bezwijming geslagen, en ncdcrslortende had hij die geheimzinnige woorden uitgeroepen Ondertussclicn hadden de dorpelingen hunnen overste opgerecht cn door hel toedienen van vcr- kwikkingsmiddclen tot het gebruik zijner zinnen teruggebracht. Met ongeduld stond de bisschop de verklaring van het raadsel af te wachten cn zoo dra de drossaard van zijne verslagenheid hersteld was, greep de grijze herder hem bij de band en beide zonderden zich op ecnen korten afstand van de verwonderde menigte af. Hier spraken zij eeni- gc oogenblikkcn met malkandercn, doch het ge heim wierd nog niet opgelostdezelfde niegwsgic- righeid bleef op het aanschijn des bisschops afge schilderd. De drossaard wees met den vinger in de richting der baan... aanstonds sprongen zij te sa men liet rijtuig in en deden de voerlieden de kop pen hunner peerden naar de plaats keeren die de drossaard iiad aangewezen. Daar verhief zich een vierhoekig gebouw op eene grasplein met allerhande fruitboomen be plant gecnc pracht, geene de minste versiering was in zijne zamcnstelling te ontdekken men had gewerkt om eene sterke en nuttige, en geens zins om eene aangename woning te maken. Uit drij deelen bestond degansclic bouw. Het midden stuk toonde langs den kant van liet dorp eenen brecden, maar weinig verheven gevel. Vier Ven den hel kosteloos onderwijs enkel met het oog op de toen te verwachten zes gedeeltelijke kiezingen heelt aangekondigd en nu heel geerne haar woord zou willen intrekken Rusland. De jodenvervolging. Men moet zoo wat het voor en tegen meèdee- len in deze geruchtmakende kwestie. Volgens een bericht uit Moscou heeft een bekend buitenlandsch persoon den czaar bezocht en hem over de jodenver volging gesproken. De czaar moet toen hebben verklaard, vast besloten te zijn om de aangevangen maatregels te doen voortzetten, op grond dat de schuld van deze bij de joden zei ven ligt. en er tot nog toe geene enkele nihilistische samenzweering is ontdekt zonder dat daarbij bleek hoe joden er aan hadden deelgenomen. Hij verklaarde dat de russische joden de ergste revoluti onairen zijn. Naar men verneemt is de Amsterdam- sclie firma Westendorp in onderhande ling met baron Hirsch om eene landver huizing van joden naar Si-Domingo te te leiden. Baron Hirscli zou daartoe lan derijen aankoopen, in verband met een spoorweg concessie aan de firma Wes tendorp, tot stichting van joodsche kolo niën? Volgens andere berichten wil baron Hirsch de joden die r.aar Argentinië wil len gaan, op zijne kosten daarheen doen vervoeren. Op den buiten is het gerucht verspreid geworden dat er binnen kort eene nieuwe belasting op het slachtvee gaat geheven worden in andere woorden, dat de landbouwers een recht zullen moeten betalen voor iederen kop vet vee dat ze zullen leveren. Daar is niets van Dat is weêr eene van die domme leugens door de vijanden van ons katholiek ministerie verzonnen. Nog eenige maanden en de nieuwe wet op de vervalsching der eetwaren enz. zal in werking komen. Deze wet beveelt onder anderen dat geen hoegenaamd vleesch aan 't verbruik mag geleverd worden, dan op voorwaar de dat het, onmiddellijk na de slachting van het dier, door eenen deskundige goedgekeurd worde. Wordt bet vleesch afgekeurd, 't is te zeggen, dat hel niet en deugt om door menschen of beesten geëten te worden, dan moet het dadelijk gedolven worden. Om die keuring te doen, moeten de ge meenten een veearts of een anderen lot- dies bekwamen persoon aanstellen.... en stergaten niet ijzeren staven bekleed cn eene en. kclc deur die in eene halve ronde uitging door boorden den muur. Hel was de vcrblijfplaals des liuisgezins. Links was eene lange schuur en rechts een veestal achterwaarts tegen de woning aangc- raclst. De plein welke tussehen die drij gebou wen was uitgespaard, bad een levendig voorko men zij was de bewaarplaats der akkergerccd- schappen ploegen, eggen, karren, stonden tegen de muren opgerechtterzelfder tijd was zij de schuilhoek der kiekens en blaficndc nachtwakers die er in liet lommer van twee breede appcl- boomen hun voedsel ontvingen door de smalle vcnstei kloven zag men lange roten vee dal de plaats door zijn gedurig geloei en gebulk deed weergalmen... Dit pachthof was de woonplaats van den dros saard van Tongerloo. Aandoenlijk was het toonccl dot in die woning plaats greep. Het rijtuig des bisschops hield stil op de voorplein, cn de drossaard leidde den kerk voogd in eene weinig uitgestrekte cn weinig ver sierde kamer. Daar begon de volgerdc samenspraak «Vader hebt gij mijne huisvrouw bemerkt f... 't Is Clara.... 't Is die Clara daar ik u over eenige jaren heb van gesproken... Heer drossaard, de zaak blijft mij even duis ,crOver jaren hebben wij ons dus ge kend Gekend cn gesproken. eilaas in droe vige omstandigheden... Vader, te Mecbelen in de kapel van Bruinekruis... ik ben u het leven, liet natuurlijk heeft de veearts hierover recht tot bezoldiging van wege de ge meente die hem aangesield heeft. Het slaat aan de gemeente vrij een recht te heffen op bet slachten van vee, om aldus de middelen te verkrijgen om den veearts te betalen. Dat wil niet zeggen dut de gemeenten dit recht moeten heffen, ze mogen maar ze moeten niet. Immers indien de gelde lijke toestand der gemeente het toelaat, indien de gemeente rijk genoeg is, moet zij geen slaciitrecht heffen. In alle geval dit nieuw slachtrecht kan niet de landbouwers, maar wel al- leende slachters of vleeschhouwers tref fen. De landbouwers of vee kweekers moeten hiero ver niets betalen. Dus die nieuwe belasting op het vet vee is weêr eene domme leugen. De gemeenten waar geen veearts ge huisvest is of die te verre afgelegen zijn van zijne verblijfplaats, mogen eenen an deren persoon met de keuring van het vleesch gelasten op voorwaarde dat bij kan bewijzen dat bij hiertoe de noodige bekwaamheid bezit. Te dien einde moet hij een klein exaam ondergaan te Gent. Wie zich tot het keuren van slachtvee wil bekwamen/ kan den leergang 'volgen die te Gent onlangs geopend werd. De heer minister van Landbouw en Nijverheid komt te beslissen dal er open bare voordrachten over de keuring van slachtvee zullen gegeven worden. Een eerste voordracht zal zeer korte lings te Moorsel gehouden worden. Een Fransche schrijver handelt in het blad Figaro over zedelijkheid. Verschrikt door de menigvuldigheid en wreedheid der misdaden die op onze da gen door onzedelijke driften worden ver oorzaakt, vraagt hij zich af aan welke oorzaak men dien toestand moet toe schrijven en wat er dient aangewend te worden ter bestrijding dezer kwaal. Na er gewetensvol over nagedacht te hebben, komt hij tot de volgende vraag, die hij aan lezers voorstelt Zou er geene'dwaling bestaan in de aloude zcdc- leer der beschaafde volkeren en hetgeen wij ten u onrechte zedelooze uitspanning noemen, zou dat soms het vreedzaam ideaal met zijn, in eene samen leving van.... menschelijkè beesten. Volgens die Fransche zedemeester is dus de verbeesting des menscluloms het hoogste doel, het ideaal waar men naar streven moet. Dien c'est te mal,God is de oorzaak van alle kwaad, zegde reeds Proudhon en nu verklaart een schrijvelaar in «Figaro La welzijn schuldig... O vader, gij zijl mijn red der I... Deze laatste woorden waren als eene luchtstraal die den bisschop in het gcl.cngen schoot en hem de herinnering van het voorlcdcnc teruggebracht.... Hij was immers de carmeliet Martinus Cuperus die over vijftien jaren Hans den baanstrooper ter galgc moest leiden. Zijne hooge begaafdheden had den hem tol de bisschoppelijke wcerdighcid ver heven. Robcrtus De Croy te dien tijde kerkvoogd van Kamcrijk had Cuperus tot wijbisschop geko. zen de godvruchtige man bestierde gedurende vele jaren die kudde onder den titei van bisschop van Chalcedonie. Onnoodig zou het zyn te zeggen dat de dros saard van Tongerloo niemand anders was als de vorige baanstrooper de Koene Hans. Zijne bckec- ring was dus standvastig geweest. Toen bij aan zijne wachters ontsnapte in voornoemde kapelle had hij ecnen wensch geuit die vervuld wierd. Ja, hij had zijn scliandig voorlcdcne door een deugd zuam toekomende verbeterd hij was een gods dienstige man en onder den invloed der godsdien stige gevoelens een rechtzinnige burger, een wijze en gelukkige huisvader geworden. Die lotgevallen kwamen vooreerst den bisschop als ongeloolTclijk voor, en wanneer hij hoorde dal de drossaard hem zijnen redder iu de kapel van Rruinekruis noemde! riep Li) met verwondering uil Hans lieer drossaard is" de ontsnapte HansIk ben Hans. vader, antwoord de de bcwogeno man. t Zij is dus leugenachtig de maar die te Meche- morale c'est te crime. De zedeleer is de oorzaak van alle misdaad. Nog meer de uiterste volmaking van het menschdom wordt volgens dien fran- sclien knoeier, dien vuilbek, de vrijheid der beestelijke drilten. Wie weet, helaas zegt hij, of de vrijmoedige terugkeer naar de oorspronkelijke beestigheid het zoo zeer verlangde geheim niet is van het geluk En zeggen dat dit fransche nieuwsblad waarin zulke beestigheden voorkomen, niet alleen in Frankrijk maar ook bier in België onder de katholieken, lezers, ja zelfs, bewonderaars aantreft Eene Vergadering der rechterzij van Senaat en Volkskamer heeft Woensdag morgend plaats gehad. De zitting duurde van 101/2 tot 12 1/2 ure en was zeer levendig. M. De Lantsheere,Voorzitter der Volks- kamer, werd gelast de volgende mede- deeling aan de drukpers te doen De rechterzij der beide Kamers heeft besloten dal er reden bestaat om te volharden in de tot hiertoe gevolgde pro- ceduur en de stemming (der herziening bijgevolg ondergeschikt te maken aan de voorafgnandelijke bespreking van een gemeentelijk ,en -provinciaal kiesstelsel, hetwelk door de regeering aan de wet geving kortelings zal voorgesteld wor den. Hieruit blijkt dus onbetwistbaar 1. Dat de kwestie der herziening door de rechterzij nie.t zal begraven worden 2. Dat dezen die de herziening op een ast tijdstip, 't zij uit kiesberekening, 't zij om andere oorzaken, willen doen plaatsgrijpen, eens te meer zullen weten dat de regeering cn bare meerderheid yastelijk besloten hebben, geenen sprong in de duisternis ie wagen en bet kiezers korps maar te laten uitspraak doen wan neer in staat zal wezen met kennis van van zaken eene beslissing te nemen. 3. Dat het stelsel door de regeeringkor- telings voor te stellen, niet zal in toepas- sing gebracht voor de provinciale en gemeentelijke kiezingen. Het geldt hier alleenlijk te ondervinden of dit stelsel in zijne voornaamste punten eene meerderheid kan vereenigen 't welk zou bewijzen dat er een zeker vooraf gaandelijk accoord onder de leden der verschillige groepen der Kamer bestaat. Onze Vogels. 't Hielp de vogels weinig, dezen winter van het eene land naar bel andere in ons werelddeel te verbuizen. Europa lag maanden lang on der sneeuw en ijs begraven, lntusschen len beeft rondgcloopen f... Men had het lijk van Hans gevonden in het dennenwoud... hij was door zelfmoord omgekomen... i- Die maar was leugenachtig, vader... hel lijk dal men vond was dit van ecnen. gezel mijner vorige buitensporigheden... Ik, ik had de heilzame woorden die gij mij toesprak in de kapel niet ver geten. Diepe wortelen schoten zij in mijn hert... Na mijne ontsnapping verschool ik mij in een koornveld en daar, alleen met mijnen God, hoog ik de knieën cn bad den hemel om hulp en troost. Die hulp heeft hij mij geschonken, die troost is mij toegekomen Drij dagen lang zw ierf ik rond zonder te weten langs welken kant de voet te stel len, om de opzoekingen der wachters te kunnen ontkomen. Maar ik was geen roover, geen moor denaar meer de hemel waakte op mij en ik heb de gevaren kunnen vermijden. Den derden dag klopte ik pp de deur dezer hoeve om een stukje brood af te bedelende eigenaar was een menscli- lievcnd man die de bediening van Drossuard... der gemeente uitoefende bij bad medelijden met mijne noodwendigheid en nam mij onder liet go- tal zijner knechten. Weldra had ik door vlijt en werkzaamheid zijne gunst gewonnen, en wanneer bij twee jaren naderhand ziek cn gebrekkig wierd, stelde hij mij aan het hoofd van liet pachthof. ier maanden later sloeg zijn stervensuur hij riep nnj hij zijn doodsbed cn reikte mij een gesloten handschrift toe dat ik na zijnen laatstcn adem moest openen. Het behelsde zijnen uitersten wil. Vermits ik zonder erfgenamen van deze we reld scheide geef ik mijne goederen over aan Hans zijn zij niet allen gestorven, maar het leger is toch zoodanig gedund, dat er vele bescherming noodig is. De wet moet streng worden onderhouden en mag dit maal vooral niet ontdoken worden. Men spare vooral de nesten. De vogels zegt 't l'.otterdamsch Nieuws blad die bijzonder nuttig zijn, vindt men hieronder De ooievaar, die schadelijke kruipdie ren verslindt. De havik verteert jaarlijksch minstens 4000 ratten en muizen. De uil heeft denzelfden eetlust als de bavik. De koewachter of kwispelstaart be schermt het vee tegen de vliegert, enz. De ekster vreet duizenden bout- en bladvernielende insekten op. De raaf verslindt vele witte wormen. De wachtel en de patrijs voeden zich met aardwormen. De koekoek, die veel beter beoordeelt dient te worden, dan gewoonlijk ge schiedt, durft vele behaarde rupsen eten welke andere vogels niet willen gebrui ken. De meerl zuivert de tuin van slakken. Hetzelfde doet de lijster, die ook jaarlijks millioenen schadelijke insekten verwoest. De spreeuw gebruikt ongeveer dezelf de gerechten als de meerl en de lijster. Het is daarenboven niet verveerd voor sprinkhanen en hagedissen. De kievit maakt in 't bijzonder jacht op de wormen, die vele schade aan het hout ■eroorzaken. De leeuwerik zoekt zijn voedsel onder schadelijke wormen, sprinkhanen en mierenlarven. De musch verslindt witte wormen? meikevers, vliegers en andere insekten, waarvan bare jongen voorhunonderl.oud er dagelijks gemiddeld 400 noodig heb ben. Een nest met jonge winterkoninkjes vraagt eiken dag voor hel onderhoud des levens ten minste 160 rupsen. De nachtegaal doel zich te goed aan larven en mieren. De grasvink jaagt op vliegen en andere insekten welke zich iu de lucht bewegen. De zwaluw heeft eene maag die 540 insekten kan bevatten. De mees, een der beweeglijkste vogels sleept de insekten met bonderden naar baar nest. Wanneer zij geen jongen heeft moet zij. om niet van honger te sterven, 400 eieren, larven en insekten vangen. Het paapje vangt duizendtal van vlieg jes en vormpjes; bovendien verlost bet den wijngaard van diens grootsten vij and. J De kwikstaartjes belasten zich inzon derheid met de vernietiging van koren- mijnen trouwen knecht. Dat de Heer hein zegene, gelijk hij Dl ij gezegend heeft I Zoo was ik eigenaar, vader, en bezitter van dit vruchtbare pachthof; eenige dagen later kozende inwoners van Tongerloo mij tot drossaard met eenparige stemmen. Ik was dus gelukkig cn niets bleef mij tekort dan eene trouwe weergade. Clara de vriendinne mijner kinderjaren, Clara wiens stemme mij in vroegere tijden zoo zeer kon beha. gen, zij wierd mijne huisvrouw en de lieniei is mei ons, vader, ja, wij zijn gelukkig en dit ge luk ben ik u schuldig... het is begonnen in de ka pel van Rruinekruis I.. Dikwijls nogthans komt het gedacht mijner vo rige euveldaden mij verontrusten... zonder tranen kan ik niet peizen op het Rieraenhof, op de moord die ik daar pleegde... Zij is u vergeven, heer drossaard, riep de bisschop met ontroering uit... zij is u vergeven die wreede moord... Vader, cr bestaal dus nog een afstammeling der familie Y... Hij bestaat heer drossaord, ik ben die afstam meling cn ik vergeef u de moord mijner moe der... - Hemel I g.j hebt den moordenaar uwer moeder gered De drossaard zonk op de ki.iên en bad den bis scbop om vergiffenisdeze hief de tand len boogen cn zegende den smeekcr. Alles was vergeven,II.us was gelukkig I... EINDE.

De Denderbode | 1891 | | pagina 1