Een en ander. Werkstakingen. Anti-socialistische Kaatsspel Club XXX Allerhande nieuws. wormen. Elk korenworm vernielt min stens 62 graankorrels. Men zal ons op dit alles antwoorden, dat vele vogels even goed als de insekten van vruchten en zaadkorrels leven. Maar 't is hoogst ondankbaar, om er een diertje, dat duizenden verwoesters van landbouwprodukten verslindt, een grief van te maken, dat het ook een enkel graantje pikt. Op die manier zou men er den maaier een grief van kunnen maken, dat hij brood eet. Laat ons die lieve schepseltjes, die hun tafel van beschermers van landbouw verdienen waaronder schoone zangers zijn en die ons landschap zoo uitmuntend sloöeercn, doch vooral sparen. Komt te verschijnen Het be strijden der- aardappel- plaag verslag der proefnemingen in België en Holland gedurende het jaar 1890. Dit leerzaam werk zal voorzeker door alle landbouwers met vrucht geraad pleegd worden, 't welk niet alleen de wijze van bestrijding der aardappelplaag breedvoerig bekend maakt, maar tevens ook verschillige middelen aanwijst om boomen en vruchten van alle schadelijke insekten en mossen te bevrijden of de zelve te verdelgen. Om het boek te verkrijgen wende men zich tot den schrijver, M. E. Thienpont, te Etichove. Prijs fr. 1,00, op te zeilden in postzegefs of postbon. Elektrieke pianos. Men seint uit Berlijn eene nieuwe uilvinding, namelijk die van elektrieke pianos. De nieuwigheid van het toestel bestaat hierin, dat men voortaan geene hamers meer behoeft te gebruiken. Het klavier is in gemeenschap met magnetlen die eenen stroom doorlaten. Telkens dat de vinger op de toets duwt, komt de magneet in gemeenschap met de koorden die zoo lang trillen als de vinger op de toets duwt, en die aldus den orgeltoon kunnen teweeg brengen. Zulke pianos, die ook levens voorzien zijn van hamers, zijn zoo ingericht, dal men ze naar willekeur als gewone of als elektrieke piano gebruiken kan. Weerwraak. Een Brusselsche nij- veraar heelt, bij omzendbrief, al zijne konfraters uitgenoodigd om een syndi- kaat te stichten tegen de politieke werk stakingen, door liet socialism aangehitst. Eene eerste vergadering heelt, den 26 Mei, plaats gehad en de volgende grond slagen werden er aangenomen 1° In geval van werkstaking, uitge lokt door een politiek vraagstuk of door elke andere reden, vreemd aan de ver bintenissen tusschen meesters en werk lieden, verbinden de meesters zich elkanders werklieden niet aan te nemen. 2e Elke overtreding van boven staande bepaling zal strafbaar zijn met eene boet van..(de som moet nog be paald worden). Dat de werkbazen maatregels nemem om zich tegen elke nieuwe stoornis te vrijwaren, dal achten wij natuurlijk,veel natuurlijker zelfs dan dat werkieden hun ne meesters in den steek laten voor eenen politieken toestand,waaraan deze, ten minste onmiddelijk, niets kunnen veranderen. Doch wij vreezen dat, zoowel als van de werkstakingen, ook de syndikalen misbruik zou kunnen gemaakt worden. Inderdaad, als de bazen zien dat hunne samenspanning goed werkt tegen de politieke werkstakingen, hel water zal hun in den mond komen om er ook ge bruik te maken tegen ancere werkstakin gen, zelfs tegen die waarin de werklieden het recht langs hunnen kant hebben. AI Dieven Wil men weten hoe de mannen van Vooruit over onze huidige samenleving denken, luistert dan De fabriekanten stelen op den arbeid der werklieden, de handelaar vervalscht zijne waren, de herbergier zijnen gene- ver, de boer zijn melk en boter, de kool koopman kan onmogelijk juist wegen, de aristos stelen aan 't spel, 't ministerie besteelt 't land, en geheel dat ilieven- boeltje besteelt elkaar, om zich onderling niets te moeten verwijten. Het is waar dat het volk den buit betaalt van dit alles. En niet zoohaast onttrekt het zich door vereeniging, door samenwerking aan de klauwen dier roovers of geheel de bende gaat aan 't huilen 't zijn dieven.... Dus, volgens 't Gentsche Socialisten blad- zijn allen dieven, oneerlijke lieden van den minister al tot den geringste neeringdoender, al verkocht hij slechts zand en solferpriemen. Er blijven dus op deze wereld geene andere eerlijke lieden over dan de hoofd mannen van 't socialismus, der partij die de eigendom wil vernietigen, de hand wil leggen op alle de goederen, zoowel van bijzonderen als van kerken en kloos ters en alles gemeenzaam goed verklaren. Alwie antisocialist is, is dief, en de socialisten alleen zijn eerlijke lieden maarzou de spreuk Zooals de dui vel is, zoo vertrouwt hij zijne gasten, hier niet toepasselijk wezen HANDEL EN NIJVERHEID. Rijkskanselier von Caprivi heeft maan dag in den pruisischen Landdag eene be langwekkende redevoering uitgespreken over het vraagpunt van de verminderiug der rechten op de granen. Hij sprak over de rechten vermindering in Frankrijk. Moest Duitschland voor korten tijd de rechten verminderen of totaal afschaffen, zou het kunnen gebeu ren dat de duilsche markt overstroomd werd met vreemde granen, in zoover dat wij onzen aanstaanden oogst niet meer zouden kunnen ontvangen. Ik weet niet en heb ook niet te on derzoeken, vervolgde de rijkskanselier, welk het doel was der fransche regeering, maar ik beken dat zij regelmatig te werk ging en zij slechts de invoerrechten zal verminderen te beginnen van augusli, tijdstip op hetwelk de oogst in Frankrijk reeds de concurentie van den invoer zal kunnen uitstaan, die alsdan zeker zal toenemen. 1. von Caprivi gal daarna belangrijke inlichtingen, over den toestand van den landbouw in Duit6chland. De beraadslaging in den Rijksdag op 27 mei hebben van de afschaffing der in voerrechten op de granen zulk brandend vraagpunt gemaakt, dat het gouverne ment niet heeft kunnen nalaten het te onderzoeken. Hel voelt zich ihans ge dwongen te verklaren dat hel niet voorne mens is aan den Bondsraad de afschaffing of vermindering dezer invoerrechten voor te stellen. De regeering heeft een volledig onder zoek doen instellen en. ofschoon zij nog geen cijfer kan geven, kan de rijkskanse lier toch verklaren dat de toestand uiet bedenkelijk is en de vooruitzichten over den oogst veel verbeterd zijn. Men mag eenen goeden oogst voorzien en zeggen dat er geen hongersnood zal zijn. Men mag in Duitschland, en ook in Oostenrijk-Hongarie op eenen gemid delden oogst rekenen. In het noorden van Rusland zijn de voorwaarden minder gunstig; in 't zuiden en in 't centrum is er echter meer hoop. De inlichtingen van Amerika en Italië zijn goed tijdingen uit verschillende landen melden dat aanzienlijke verzen dingen op weg zijn naar Duitschland. Noord-Amerika zal in alle geval de ver- eischte hoeveelheid naar Duitschland exporteeren. Negen werkliê zijn Donderdag morgend door de corrcctionneele rechtbank van Gent verschenen, om gedurende de laat ste werstakingen te Gent de vrijheid van het werk gekrenkt te hebben. Allen wer den plichtig verklaard en veroordeeld tot straffen verschillende van veertien dagen tot drie maanden gevang. KONINKLIJK BESLUIT. Bij koninklijk besluit van 1 Juni is het ontslag aangenomen van M. P. Arents, vrederechter te Herzele. RECHTERLIJK KRONIJK. Trouwbeloften. Een jongeling van Brussel werd door eenen koopman van Riga vervolgd, omdat bij weigerde diens dochter te trouwen. De koopman vroeg schaévergoediug en beslaglegging op de fortuin van den jongeling, die in eene Bank berustte. De rechthank van Brussel heeft die vraag toegestaan tot een bedrag van 25,000 fr. Erf deelproces. Mr Bara heeft gepleit in de zaak van het testament van M. Stalins, waarbij M. Colle, van Drongen, tot algemeen erfgenaam be noemd werd, en dat aangevallen wordt door de erfgenamen Mev. Elisa de Bue- ren en haar echtgenoot, graaf Constant de Gorguette d'Argceuves, eigenaars te St-Omaars, in Frankrijk. Mr Bara houdt staan dat bedoeld testa ment door bedrieglijke middelen is ver kregen. In 1882, ziek zijnde, deed M. Staüns, die te Drongen woonde, M. den notaris Fobbe roepen, om zijn testament te maken.Hij stelde zijne familie als alge meen erfgenaam aan. In 188* maakte hij een ander testament, waarbij hij ditmaal M. Colle tot algemeene erfgenaam be noemde. Wat was er gebeurd om M. Stalins van gedacht te doen veranderen Mr Bara legt die verandering als volgt uit M. Colle had met M. Stalins betrekkin gen aangeknoopt,ia den schijn van vriend schap, rnaar die geen ander doel hadden dan de erflating van den ouden heer machtig te worden. Inderdaad, wat ge noegen kon M. Colle hebben in het gezel schap van eenen man veel ouder dan hij Hij ontving hein in zijn huis en verzocht hem zelfs peter te zijn van zijn kind, waarin M. Stalins toestemde. M. Colle beheerde heel en al de goede- deren van M. Stalins hij onderteekende zelfs jachlpachten inde plaats van Stalins dien hij eenvoudig met zijne naam Colle onderteekende, Mr Colle wist M. Stalins zoogoed te bemeesteren, dat deze geen eigen wil meer had. Mr Dubois heeft gepleit voor M. Colle. Hij verwerpt do beschuldiging dat M. Colle, bedriegelijke werkingen zou aange wend hebben om M. Stalins zijn testa ment van 1882 te doen veranderen. Als M. Stalins dit eerste testament opstelde, was hij ziek, in zooverre dat de genees heer Fraeys het noodig achtte eenen spe cialist te raadplegen. Dit zou moeten blijken uit eenen langen brief, waarvan Mr Dubois lezing doet en welke gesche- ven werd door M.Fraeys.Deze geneesheer had gedurende dertig jaar Stalins ver zorgd hij kwam hem jaren lang schier alle dagen bezoeken, daar Stalins zeer bezorgd was over zijne gezondheid hij deed den geneesheer dikwijls 's nachts roepen hij was. gedwongen kosten te doen voor rijtuigen, enz. Stalins toondezich steeds zeer erkente lijk jegens den geneesheer, erkentelijk in woorden, wel te verstaaD, want hij sprak nooit van betalen Als M. Fraeys hem voor de dertigjarige verzorging honderd duizend frank vroeg, weigerde hie die te geven. Charleroi, 5 juni. De toestand blijft onveranderd, er blijven heden nog 19,000 werkstakers. Eene vergadering heeft dezen namiddag ten stadhuize van Charleroi plaats gehad, aan de welke de burgemeesters der stad en omliggende gemeenten deelnamen. Het blijkt uit de verklaringen der burgemeesters dat de mijnbestuurders genegen zijn al de werk lieden te zullen aanveerden zonder ver mindering van dagloon alleen de opsto- kers en belhamels zullen geweigerd wor den. Men denktdathet werk maandag aanst. algemeen zal hernomen worden. Kom van Bergen. Eenige honderden werklieden der mijnen Sint- Felix en Quaregnon-Zuid, zijn weêr in werkstaking gegaan, omdat het bestuur 5 werklieden heeft gestralt, die zich in 't begin der week naar hun werk niet had den begeven. Maandag, hoopt men, zal dees werkslakiogsken ook geëindigd zijn. Men schrijft ons uit Denderleeuw dat niemand iets weet aangaande den brief in Dender galm van zondag meêgedeeld. Gelijk wij het zegden, werd die zoogezeg de correspondentie uit deze gemeente door eenen Dendergalmschen penneknecht aaneengeflanst. De liberalen der gemeenten waren even als de ealbolieken verdeeld op 20 a 25 liberalen stemden er 8 voor M. Fransman en de overige voor M. Van Langenhaecke. Volgens nauwkeurige berekeningen bekwam M. Van Langenhaecke eene zui vere katholieke meerderheid van 360 a 380 stemmen. Dees tweegevecht, beweert men ver der, zal voor de toekomst de beste uit werksels hebben, 't gene door vele te genstrevers reeds bekend wordt. Wat ons betrelt wij wenschen niets beter 'Volkekamer. De beraadsla ging over de begrooting van openbaar onderwijs werd voortgezet. MM. Begerem en Woeste weerlegden krachtdadiglijk de beweeringen door M. Hanssens van Luik uitgebracht. Onze moedige vertegenwoordiger be> wees ontegensprekelijk de reehtveerdig beid van zijn voorstel aangaande de toe lage van 100,000 fr. ten gunste der aan neembare vrije scholen. Doch gezien de verklaring der regeering trok hij zijn voorstel in, verklarende dat hij het, toe komend 't jaar, opnieuw zal neérleggen, indien de regeering, tegen de verwach ting der meerderheid, dezen hoogst rechtveerdigen maatregel niet tot den zijne mocht aannemen. Kerk der EE. PP. Jesuielen. Hieuw orgel. Woensdag is in de kerk der EE. PP. Jesuieten ingehuldigd een nieuw orgel komende uit de werkhuizen van den heer Pierre Schyven et C° van Brussel. De beroemde toonkundige,Heer Mailly, professor bij hel Conservatorium te Brussel en l,le organist des konings, be speelde het instrument. Gedurende ruim een uur hield hij de aandacht geboeid van het uitgelezen pu bliek dat was toegesneld. Eenieder be wonderde de welluidendheid der ver schillige spelen en de harmonij van het orgel in 't algemeen. Deskundigen die het instrument onderzocht hebben, verzeke ren ons dat het mecanisra van het orgel niet min bewonderensweerdig is dan deszelfs kracht en welluidendheid. Het huis Pierre Schyven. van ouds zeer gunstig gekend, haalt eere van dit kunstgewrocht en de kerk der EE. PP. Je suieten,die zoo sierlijk en smaakvol opge luisterd is, in deze laatste jaren, heeft niet weinig gewonnen bij het aanwerven van dit prachtig orgel. Het buffet, vervaardigd door den heer Leo De Smet, onzer stad, is ook allezins merkweerdig. Stippen wij nog aan dat de zang onder het Lof welk op de inhuldiging volgde, meesterlijk uitgevoerd is door eenige liefhebbers onzer stad. Op Zondag aanst. 7 juni 1891, om Zure des namiddags zal in de zaal van den Katholieken Werk manskring, een© Meeting gehou den worden tot bestrijding der socialis tische leerstelsels- Redenaars MM. Petrus De Buck, Voor zitter der Maatschappij van Onderlingen Bijstand "Vrede te Gent. Artliur Verhaegen, van Gent. Alexander Van de Velde, Lid van het voorloopig comiteit der Vakvereeniging te Aalst. Deze Meeting zal beleid worden door de Vnje antisocialistische Vakvereeniging der fabriekwerkers onzer stad. Esplanadeplein. ZONDAG 7 JUNI 1891, om 2 1/2 ure namiddag. Leon De Wilde, tegen Alb. Van Duerm, Aalst. Om 3 1/2 ure. Const. Wellekens, tegen Fr.Tas, Aalst. Om 4 1/2 ure. De twee overwinnende partijen. llïïlP'zie IVotariëele anon- een op de 4118 bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 939 klonten boter Ier merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7515 kilogr. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door het muziek der Pupillenschool van het leger, op zondag 7 juni, om 11 1/2 ure 's morgens, op de Groote Markt te Aalst, onder het bestuur van M. Vanderlinden. 1 Gloirc au vaillant saldat, Marche. Becker. 2 Le Jeune Henri. Ouverture. Vanderlinden. 3 Les deux compères.Polka pour 2 pistons. Hardy. 1 Rosiua Rédowa. Vanderlinden. 5 Au triple galop. Gobbaerts. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. Ben wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Fibmin Mignot te Brussel waar wiel peerden vermaakt worden, 't Is bet beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polysten en nickelen, niets ontbreekt er. Ernstige zaak. Aanhouding. Over eenige dagen stierf te Brussel zekere dame X. De oorzaak van dit overlijden kwam den geneesheer van den burgerlijken stand zoo vreemd voor, dat hij de toela ting tot de begrafenis weigerde. Het par ket werd verwittigd en na een eerste on derzoek werd de lijkschouwing bevolen. Uit dit laatste bleek dat de dame ver giftigd werd. Van een anderen kant bleek uit het onderzoek dat Mad. X. behandeld was door zekeren Y., zich noemende schei kundige te St Jans-Molenbeek. Den mandaat van aanhouding werd tegen Y. uitgeveerdigd, doch deze, lont geroken hebbende, had zijne mat ten opgerold en wist zich te verschui len. Ondanks de ernstige opzoekingen ge lukte men er niet in hem te ontdekken. Maar het parket beval eene huiszoe king in zijne oude woning en men vond er nog eenige oude kleeren, fleschkens medecijnen, kruiden en papieren, waar uit bleek dat hij zich plichtig maakte aan onwettige uitoefening der geneeskunde. Zijne cliënteel was zelfs zeer groot,voor al onder de lagere volksklas. Het signalement en de beste spoorzoe kers der politie werden rondgezonden en eindelijk vond men den man in de Jollyslraat te Schaarbeek. Na eene eerste ondervraging, waarin hij al wat hem bezwaren kon, loochende, werd hij naar de gevangenis gebracht. Een smartelijk ongeluk heelt maan dag namiddag le Lokeren, plaats gehad. De twee kleine kinderen van den achtba ren heer hoofdonderwijzer Modest De Moor, zijn omvergeworpen geweest door het paard van den heer D. S. B. Een der kinderen is gevaarlijk gekwetst aan het hoofd en het ander slechts aan den arm. Zondag morgend, rond negen ure, kwam te Lovendegem, aan de brug een Genische wielrijder op zijne wielen toe. Er volgde hem een bootje men roeiers. Men zegt dat dat wielrijder en de roeiers gewed iiadden om het eerst Brugge te De wielrijder keek eens om van op zijn ijzeren paard naar zijne vrienden de roei ers en tuimelde met zijne wielen in de vaart. Gelukkiglijk kwamen aanstonds perso- sen hem ter hulp en redden hem de jongeling zat reeds diep in het slijk. In eene naburige herberg heeft hij zijne natte kleederen gedroogd en is rond half twee op zijne wielen naar Gent kunnen terugkeeren. Brutale boodschappers. Twee Ant- werpsche boodschappers, die stellig niet op den schoonen naam van commis- sionnaire de confiance mogen aanspraak maken pleegden woensdag het volgende feil Een jong meisje, de 18jarige Marie O., vroeg hen aan de Ooststatie den weg naar Lier. Na vruchteloos aangeboden te hebben haar te vergezellen, wezen zij haar in de richting der Borsbeekschepoort. Hel meisje sloeg den aangeduiden weg in, niet gissende dat zij door de twee mannen zou opgevolgd worden. Buiten de poort gekomen, werd zij door hem aangegrepen, van haar geld be roofd en zou ongetwijfeld andere mis handelingen hebben moeten onderstaan, zoo niet de natiebaas Galande, van Wil- rijck, daar voorbij ware gekomen en de deugenieteu op de vlucht hadde gedre ven. De daders zijn gekend en zullen ongetwijfeld eene strenge straf onder gaan. En zij zullen ze wel verdiend hebben. Het kasteel van Maele, schrijftDe Standaerd van Vlaanderen komt aange kocht te worden door de familie de Lemarre. Er zijn weinige domeinen en kasteelen waaraan zooveel oude en geschiedkundi ge herinneringen verbonden zijn. Inderdaad, in den aanvang der XIVe eeuw zien wij de sterkte van Maele ver meld iu de annalen van onze stad. In den beginne der maand mei 1302, trokken de Bruggelingen, onder de bevelen van Jan Breidel, naar Maele, en namen het kas teel in. Langen tijd ook was het kasteel van Maele de geliefde woonplaats der graven van Vlaanderen. En niettegenstaande het gebouw hedendaags zijnen ouden trant niet meer bezit en bijna geheel en gansch vernieuwd is, maken de Bruggelingen er nog steeds het mikpunt hunner wande lingen van. De kapel werd gewijd door den H. Thomas van Camorbéry ten jare 1163. Edward, de Ie, koning van Engeland, ver bleef te Maele van den 20® augusli lol den 1® september 1297.De graaf Lodewijk van Maele werd er geboren op 25 nove.nber 1329, en het is daar dat, op 29 apiil 1338 de samenkomst plaats greep van graaf Lodewijk de Nevers met Jacob van Arte- velde, aan het hoofd van de vertegen woordigers der vlaamsche gemeenten. Karei VI bezette het kasteel in augusti 1385,terwijl de franschen de stad Damme belegerden. In 1490 staken de soldaten van den hertog van Nassau de sterkte in brand. Rousselaere. In de Bor stelstraat, heeft men donderdag der verledene week een man doodgevonden op een handsvol strooi.Hij had nog eenige dagen te voren verklaard dat men hem zekeren dag zou dood gevonden hebben van gebrek. En inderdaad hij is letterlijk van honger gestorven. Onweders. De weerkenners voorspellen ons voor dezen zomer eene gansche reeks onweders, waarvan het eerste maandag avond gewoed heeft in Frankrijk en in het zuidelijk gedeelte van ons land. Te Parijs is de bliksem gevallen in den hof van het Paleis van Luxemburg, doch zonder groote schade aan te richten. In ons land, in het Center, heeft het onweder op schrikkelijke wijze gewoed. Terwijl de bliksemslagen elkander zon der ophouden opvolgden, heeft het 20 minuten lang gehageld. De hagelsleenen waren overgroot. Dan is een echte waterhoos neêrge- vallen, overal de kelders en de spoor banen overstroomend. De treinen reden door echte moerassen. Op de velden is er groote schade aan gericht: er zijn bijna geen groenten meer te zien. Alles is door het water meêge- sleept. Te La Louvière werd de woning van de echtgenooten Gaillez onder water ge zet. De geburen hebben veel moeite ge had om de twee zeventigjarige ouderlin gen le redden. De meubelen van het arm gezin werden door het water weggespoeld. De kunst om goed en lang te leven. Wandel iederen dag twee uren, slaap le deren nacht zeven uren; sta op zoodra gij ontwaakt zijt; ga aan hel werk zoodra gij zijt opgestaan; eet langzaam en nooit meer dan ge lust hebt; drinkt niet meer dan genoeg is om uw dorst te lesschen. Spreek alleen wanneer het noodig is en zeg nooit meer dan de helft van wat ge denkt; schrijft niets wat gij niet zoudt durven vertellen; vergeet nooit dat ande ren op u vertrouwen en dat gij niet op anderen vertrouwen moet. Acht het geld niet meer en niet minder dan het waard is het is een goed dienaar maar een slecht meester. FRANKRIJK Gisteren Vrijdag is de basiliek van Montmartre plechtig ingehuld geworden. Minder grootsch dan St. Pieter, dan de eathedraal van Keulen, dan de dom van Milaan, zegt een Parijzer blad, beslaat zij eene plaats oneindig schooner dat is op eene hoogte en Parijs beneden haar uitgestrekt. Prachtig is zij, die kerk, doch wat zal het zijn binnen eenige jaren als al hare torens en versieringen zullen voltooid zijn Reeds daar, op die plaats, wilde Napoleon I den Tempel van den vrede bou wen; Napoleon III wilde er een grieksch Pantheon doen oprichten. De katholieken van Parijs bouwden er, veel schooner en grootscher, eene kerk waar de God der christenen aangebeden wordt. 8 Millioen vrijwillige inschrijvers heb ben de fondsen geleverd voor het bouwen van die kerk, en 24 millioen werd er bij een gehaald. Eminentie, zegde eens eene groote* dame, die een beroemden naam draagt, tot kardinaal Guibert hoeveel moet gij nog vinden om de basiliek af te werken Misschien wel 30 millioen. Ik geel ze u. Ik alleen wil dien tem pel bouwen. Onmogelijk, Mevrouw, zegde de kardi naal, dan zou hel geen nationaal werk meer zijn. De basiliek is gebouwd in byzantijn- schen stijlmen had den gotbischen stijl willen aannemen, doch die eischte 100 millioen. De eerste steen werd gelegd den 16 juni 1875. Men moest eerst een stec- nen fondatie maken, 83 putten graven en 35,000 kubiek roeiers aarde vervangen door 35,000 kubiek meters metselwerk. 500 Werklieden werkten gedurende 15 jaar aan Montmartre. De basiliek is 100 meters lang en 50 breed; zij kan 2000 personen bevatten; zij moet dienen voor een pelgrimatie- kerk, niet voor eene parochie. Vele stee- nen dragen namen en wapenschilden; de ze familiën betaalden 120, anderen 500 Ir. men stond kolommen af aan 1000 a 5000 fr. pilaren van 5000 a 100,000 fr. De Pausen gaven geschenken; Savooie gaf de klok van 27,000 kilos; zij wordt met stoom bewogen en zal 40 kilometers in den omtrek van Parijs klinken. Dat alles klinkt grootsch en men ziet dat de parijzer katholieken nog riict wil len onderkloppen in opoffering ENGELAND. De muziek in Engeland. Het Art Musical de Paris deelt eene eigenaardige wijze mee, waarop de koorvereeniging Tonic Solfa in de aanstaande maand Juli haar jubelfeest zal vieren. Den 7 dier maand zal de kathedraal van den H. Paulus, te Londen, ter be schikking van de vereeniging worden gesteld om er eenen dienst, met behulp van tien duizend zangers uit te voeren. Een ander leest zal der. 18e plaats hebben in het Paleis van Kristaal 's Morgends zal en een koor gezongen worden door vijf duizend kinderstemmen begeleid door een kinderlijk orkest van insgelijks vijf duizend uitvoerders. De afgevaardigden der provinci.?, altijd ten getalle van 5000 zullen 's namiddags een zangfeest geven en in den avond zal het de beurt zijn van de 5000 leden der Londensche afdeeling. Eindelijk zal een gezamenllijke koor, door twintig duizend stemmen aangeheven, den toppunt van liet feest zijn. Ziedaar iets wat men, in zake van muziek, terecht heeft eene monsteruit- .oering mag. DUITSCHLAND. Een slachtoffer der petrool. Eene geachte familie van Darmstadt is schrik kelijk beproefd geworden. Madame Sames, de eehtgenoote van den dokter van dezen naam is dood gevonden nevens hare kachel. De ongelukkige vrouw zal waarschijnlijk het vuur willen aanwakke ren hebben door er petrool op te gieten, want zij is levend verbrand geworden. Het lichaam der ongelukkige was om zoo te zeggen geheel verkoold. KERKELIJKE-STATEN. Consistorie van A juni.Z. H. Leo XIII heeft in het Vaticaan hel openbaar con sistorie gehouden,om den cardinaalshoed te overhandigen aan HH. EE. de cardi- nalen Vincent Vanutelli, tot die weerdig- heid verheven in het geheim consistorie van 30 december 1889, en Albin Duna- jewski, wiens verheffing plaats had op 23 juni 1890. Te dien einde gingen HH. EE. ten 9 ure, naar de Sixtijnsche kapel, waar de gewone gezangen door de pauselijke ka pelaans werden uitgevoerd, waarna zij in tegenwoordigheid der andere cardinalen, van den kamerlingen onderkanselier van de H. Roomsche Kerk den eed aflegden, volgens de apostolische grondwetten. Daarna begaf zich de H. Vader met zij ne geheele hofhouding in de zaal der pa ramenten, waar de cardinalen, palriar- ken, aartsbisschoppen en prelaten hem afwachtten. Z. H. droeg het pauselijk or naat en nam in de hertogelijke zaal plaats op de Sedia gestatoria omringd van de flabelli, de geheele stoet trok aldus naar de koninklijke zaal, waar Leo XIII plaats nam op den troon eti den plechtigheid aanving. Toen de nieuwe cardinalen den eed hadden afgelegd, werden zij de konink lijke zaal binnengeleid tot voor den troon van Z. H. Na den voet- en den handkus te hebben aangeboden, ontvingen zij den kus des H. Vaders en der cardinalen, terwijl de zangers der kapel een motet uitvoerden. Daarna boden de nieuwe cardinalen zich weêr voor den troon aan en ontvin gen met de gebruikelijke ceremoniën den cardinaalshoed. De H. Vader stond alsdan recht onder den troonhemel en zegende de aanwezi gen. Voorafgegaan door de cardinalen eu andere prelaten, werd hij in de Sedia gestatoria naar de zaal der Paramenten gedragen, waar hij zijn pauselijk ornaat aflegde en daarna met zijne edelwacht naar zijne bijzondere vertrekken ging. Leo XIII werd levendig toegejuicht. Met niet al te kloeke maar zeer heldere slem, heeft hij den zegen gegeven. Er werd geene aanspraak gedaan. Na het openbaar consistorie had er een geheim plaats in de consistoriale zaal, waar de H. Vader volgens het gebruik overging tot de verdere plechtigheden. In zijne vertrekken teruggekeerd ont ving Z. H. de twee cardinalen in bijzon der gehoor. Bedelaar Een kleinigheidje voor mijne zieke vrouw. Heer En die is al vier weken dood. Bedelaar Ja, maar we waren in ge meenschap van goederen getrouwd, en ik ben haar erfgenaam. Passagier op een stoombootZoudt gij mij niet weten te zeggen of we van avond maneschijn hebben Medepassagier Ik zou het u niet kun nen zeggen, want ik ben hier vreemd. Toegepaste scheikunde. Professor Het blauwzuur, mijne heeren heeft bij zonder giftige eigenschappen. Een drun- pel er van op de tong van een grooteu hond gebracht, is voldoende om een volwassen mensch te dooden. Oplossing van 't vorige raadsel Adem. Vraag Wie maakt nooit meer dan een visiet In welk geval is 3 x 3 12

De Denderbode | 1891 | | pagina 2