NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 18 Juni 1891, 10 centiemen per nummer 4Sste Jaar N. V37S ABONNEMENTPRIJS l ANNONCENPRIJS EEN EX-VOTO -)r<- Voorschriften der Kerk. Een en ander. Landbouw. DE DENDER-BODE. Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor ses maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, V» 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr i,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque i AELST, 17 JUNI 1891. Politiek overzicht. Nederland.—Herslemming van 23 Juni. De katholieke dagbladen houden zich bezig met hel vraagpunt, welke houding de katholieken zullen aannemen bij de herstemmingen. Wat te doen bij de herstemmingen, kan slechts in sommige districten voor de katholieken een ernstige vraag hee- ten. Het spreekt toch vanzelf, dat in alle districten, waar een van hunne mannen tegenover een liberaal of anti-revolution- nair staat, zij op flinke en besliste manier partij hebben te kiezen voor den katho liek. Aan alle vraagpunten van persoon lijke voorkeur, van persoonlijke sympa thie of antipathie dient in die districten het stilzwijgen te worden opgelegd. De Tijd zet dan ook, onder andere, de katholieken aan te Wijk bij Duurstede te stemmen voor den militarist priester Schaepman, niet omdat hij militarist, maar wel daar hij katholiek is. Bij den strijd tusschen liberalen, radi calen en socialisten, kunnen de katholie ken rustig toezien. In de districten, waar die strijd zal gestreden worden, in Win schoten, Schoterland en Zaandam, heb ben zij toch weinig in te brengen, en hoe de keuze daar ook moge uitvallen, het is voor hen, kan men zeggen, oud lood om oud ijzer. Welke houding bij de herstemming op den 23 dezer moet worden aangenomen, kan men dus voor de katholieke kiezers aHeen twijfelachtig zijn in die districten, waar een anti-revolutionnair en een libe raal in herstemming komen. Zelfs niet in al die districten. In de districten, waar de katholieke kiesvereenigingen reeds bij de eerste stemming den anti-revolutionnairen can- didaat aanbevolen, zooals te Groningen, te Wolvega, te Delft en te Alkmaar, is de houding dier kiesvereenigingen van zelf aangewezen. De logiek eischt daar, dat zij bij herstemming hunne candidaten zoo krachtig mogelijk steunen. Blijven de districten Ommen, Amers foort, Schiedam, Gouda en Bodengraven, waar de katholieke kiervereenigingen bij eerste stemming een eigen candidaat stelden, maar deze uitgevallen is. Als eerste regel gelde dat geen enkele stem mag worden uitgebracht op de libe ralen. Als tweede regel bepale men te onderhandelen met de anti-revolution nairen. Gelukken die onderhandelingen, dan kan men voor hen stemmen geluk ken zij niet dan onthoude men zieh. De Italianen zitten tot over hunne ooren in hunne schuld, ofschoon hunne houding het toch niet bekent. vrij naar het Fransch van Alfred de BREHAT. 2* vervolg. Ween niet, mijn lieveling, sprak zijne troos tende moeder hem toe. Ween niet, mijn kleine Loïe. Loïc deed al wat mogelijk was om moeder te vol doen. Da vkrvlokkti bemerkte dat de vrouw moeito had om te volgen. Geef mij het kind, sprak hij, ik zal het dra gen. De moeder week achteruit, haren schat tegen hare borat drukkende. Vrees niet, vervolgde dc man, geen kwaad tal aan bet kind geschieden. Na een half uur weg afgelegd te hebben, in dit killigonderaardsch verblijf, bleef de afgematte moe der staan. Mijn God 1 ik kan niet meer, zegde zij op heesehen toon. Z|j leunde legen den muur Tranen liepen als beken over hare wangen. Arme vrouw t murmelde de man. Welnu, ik In den Senaat heeft de minister-presi dent bij de beraadslaging over de begroo ting van buitenlandsche zaken verklaard, dat de politek van het bondgenootschap aan Italië niet toelaat zijne krijgstoerus ting te maligen. Het drievoudig verbond is niet van aanvallenden aard. Het heeft geheel en al een vreedzaam karakter, zooals het tienjarig beslaan van het ver bond bewijzen kan. Dat is alles goed en wel, maar door die altijd aangroeiende oorlogsuitgaven zal het te kort niet verminderen. Nu, daar komt M. di Rudini niet tus schen. Betalen maar, burgers Uittreksel der Encycliek. Wie zal ontkennen, dat de gehoor zaamheid aan dergelijke voorschriften alleen reeds in staat zou zijn om de twee spalt, met de oorzaken ervan, te beëin digen De Kerk evenwel, die in het voetspoor van haren Goddeiijken Meester en Koning Jesus Christus treedt, heeft nog hoogere roeping; zij tracht, met lee ringen van nog hooger zedelijke vol maaktheid, de verschillende deelen der menschheid nog nader tot elkander te brengen en eene verslandhouding van meer innigen aard tusschen hen beiden te vestigen. Slechts dan, als wij het toekomende onsterfelijk leven tot maatstaf nemen, kunnen wij over het tegenwoordige leven onbevangen en billijk oordeelen. Ware er geen ander leven dan het aardsche, dan zou daarmeê het begrip-zelf van ze delijken plicht ten gronde gaan, en het bestaan hierbeneden zou worden tot een donker, voor geen enkel verstand te ont sluieren raadsel. Getuigt reeds de natuurlijke rede ons dit, tegelijk wordt het ons gewaarborgd door het christelijk leerstelsel, 't welk als grondslag van allen godsdienst de leer preekt, dat eerst bij ons heengaan uit dit aardsche leven, ons eigenlijk leven begint. Want God heeft ons niet gescha pen voor de vergankelijke en broze goe deren van dezen tijd, maar voor de eeu wige goederen des Hemels, en Hij heeft ons de aarde gegeven, niet als onze eigenlijke woonplaats, maar alleen als een oord van ballingschap. Of de mensch overvloed, dan wel of hij gebrek heeft een rijkdom en andere din gen, die men goederen noemt, voor zijn eeuwige zaligheid is daaraan niets gele gen; veel echter is hem gelegen aan de wijze, waarop hij van die goederen ge bruik maakt. Jesus Christus heeft, door Zijn overvloedige verlossingin geene deele het lijden weggenomen,dat onzen levens weg tot eenen weg van smarten maakt, maar Hij heeft ons dat lijden ten prikkel gegeven voor onze deugd. zal u dragen. De maclitelooze had de kracht niet om te weer staan. De vervloekte nam ze in zijne armen en zet te met snelle schreden zijnen weg voort. Alhoewel hij niet tot dc vrouw sprak, bemerkte deze, dat hij haar en het kind met veel zorg en met cenen eer bied behandelde. Nu zijn wij ter bestemming, liet de drager hooren, zijnen kostbaren schat zachtjes neêrleg- gende. Niettegenstaande d; pijn, die liet kleine schaap leed, had de vaak zijne kleine oogjes gesloten. Twee zware, ijzeren deuren, openden zich en gaven toegang tot een vierkantig vertrek, dat door een keldergat het licht der maan ontving. Het eerste werk der moeder was te zien hoe bet met den vinger van haren zoon gesteld was. De beentjes waren gelukkiglijk niet gebroken, noch gepletterd, alleenlijk het vleesch, dat deze omring de was deerlijk om zien. Arm kind, zeide de veryloekte, de handen van Loïc aan zijne lippen brengende. De moeder was diep getroffen door dc toene mende zorgen, die do man haar en Loïc toediende. Zij sloeg hare beide oogen op den redder en zag talrijke tranen over zijne wangen rollen. Water en versleten linnen werd gehaald om de wonde van Loïc te vermaken. Terwijl de moeder haar kind verzorgde, kwam eensklaps een grijsaard in eenen hoek vau het ver- Hij heeft er ons de gelegenheid mee geopend om verdiensten te verzamelen, en niemand wordt de eeuwige kroon deelachtig, zoo hij niet den smartelijken kruisweg des Heeren bewandelt. Wan neer wij met Hem lijden, zullen wij met Hem heerschen Door Zijn vrijwillig gedragen lijden, door Zijn smarten evenwel heeft de Hei land al onze bezwaren en bekommernis sen op wonderbare wijze verlicht. Hij maakt ons het verduren van alle smart gemakkelijk, niet enkel doer Zijn voor beeld, maar ook door Zijn genade en door het uitzicht op een eeuwig loon. Immers, onze tegenwoordige voorbij- gaande en lichte beproeving bewerkt ons een bovenmate groot gewicht van glorie in de eeuwigheid. Partijdige benoemingen. De liberale en hunne drukpers klagen altijd en overal over de partijdigheid der katholieke regeering in zake van benoe mingen. De heeren Hellepulte en de Smet de Nayer hebben in de Volkskamer onweer legbare cijfers aangehaald waaruit blijkt dat zoo iemand te klagen heeft, het al leenlijk de katholieken zijn. Van 1878 tot 1884 benoemde de libe rale regeering in de Hoogschool van Luik 17 leeraars waaronder 16 liberalen en 1 katholiek. Gedurende 't zelfde tijdverloop, werden iu de Hoogschool van Gent 14 leeraars benoemd waaronder 13 liberalen en 1 katholiek. En wat gebeurde er tot biertoe onder de katholieke regeering Van 1884 tot 1891 werden er in de Hoogsehool te Luik 34 leeraars benoemd waaronder 19 liberalen en IS katholieken. Te Gent, in 't zelfde tijdverloop, wer den erin de Hoogschool 19 leeraars be noemd waaronder 10 katholieken en 9 liberalen Dus het weggeborstelde liberaal minis terie Frère-Bara benoemde in zes jaren tijd 2 katholieken en 29 liberalen de tegenwoordige katholieke regeering be noemde in zeven jaren, 23 katholieken en 28 Liberalen. En dat noemen de liberalen par tijdigheid Maar wat is 't De liberalen zijn zoo gewoon van alles op te slokken dat ze huilen gelijk bezetenen, zelfs wanneer men hen nog meer dan hun aandeel gunt De katholieken hebben reden van klagen,immers wanneer de liberalen aan 'l bewind zijn worden zij stelselmatig verstooten en wanneer hunne vrienden aan Staatsroer zitten, genieten iu vele gevallen nog geen ziertje voordeel!... trek te voorschijn. Dc vrouw beefde in al hare ledematen en schoof dichter bij den vervloekte om deszelfs bescherming in te roepen Loïc beef de als een riet. De grijsaard doorkruiste langzaam de zaalmen zou gezegd hebben, dat bij zijne zinnen raad pleegde om te weten wat cr omging. De zoon na derde zijnen vader, fluisterde deze eenige vleiende woorden in het oor en weldra kwam een glimlach van zoet genot het gelaat van den grijsaard verhel deren. Hij was te vredcu cn boog zich om den klei nen Loïc beter van nabij te zien. Weldra bad de zinnelooze met het kleine kind kennis gekregen cn de twee kinderen speelden te zamen.... Dc uitgeputte moeder kreeg brood en een stuk wild om hare krachten te herstellen. Klcederen werden haar bezorgd, en weldra jsliepen moeder en zoon in op een rieten bed, dat in eenen boek van het vertrek stond. Gij moet u ter rust begeveu, zegde di ver vloekte tot zijnen vader op minzamen toon. De zinnelooze gehoorzaamde aanstonds, legde zich op eenen hoop droge bladeren en sliep weldra in, na eenige onverstaanbare woorden gepreveld te hebben. Wanneer de vrouw 's anderdaags ontwaakte, wierp zij eenen vluggen oogslag op alles, wat baar omgaf. Loïc rustte aan bare zijde in eenen ande ren hoek van het vertrek verbleef de zinnelooze Di via vlok te bevond zich ook in de plaatszijn De grootste kwaal waar onze huidige samenleving aan lijdt is de ongodsdien stigheid. Sprekende over den onverbiddelijken oorlog welken de liberalen en socialisten tegen den R. K. Godsdienst voeren en dit met het doel hem uit te roeien,zegde onze moedige vertegenwoordiger, M. Woeste. in zijne openingsrede, op de Vergadering van den Bond der Katholieke Kringen te Leuven Onze plicht is den Godsdienst overal en in alles te herstellen, want zonder Hem kan de samenleving onmogelijk beslaan. De Godsdienst schrijft aan de rijken en machtigen hunne gedragslijn voor, eo brengt aan de minderen, aan de werklieden hoophulp en vertroosting Op maatscbappe- lijk gebied wil de Godsdienst dat de grooten zich met de belangen der min- deren onledig houden..., Wij moeten strijden zonder aarzelen, zonder rus- ten wij moeten den Godsdienst doen beminnen en de lichtstraal des Geloofs overal in de hoogte heven waar het o onbekend of reeds vergeten is. Indien wij die wijze raadgevingen na leven zal het met 't socialismus weldra opgeschept wezen. De Fransche zedelooze drukpers over stroomt ons land met hare verdervende uitspattingen. Zij verderft onze jeugd tot in 't merg der beenderen; zij ontrooft de onschuld onzer jongelingen, in een woord zij verkankert en verbastert ons land. Wie knoeit er daar, in 't land van chez nous aan dieu smeerigen vuilen boel en speculeert op hel zedebederf Liberalen. Wie verkoopt die zedeverdervende uit spattingen Liberalen. Wie verdedigt die vuilnisbladen, die echte verpestende moddergoten, tegen de maatregelen die ons katholiek minis terie er tegen nemen wil Liberalen. Wij zeggen niet dat alle liberalen hierin meêwerken, maar toch bestatigeu wij dat bet allen liberalen zijn die aan dit proper werk de hand leenen. Echt schandalig Een millioen £56 duizend frank. De Antwerpenaars zullen weldra ondervinden hoe 6tj9spjooa het is voor de lastenbetalers van door libera len bestuurd te worden. Door de schuld van den liberalen schepene Nauts, moet de stad Antwerpen, dat is te zeggen, de Antwerpsche lastenbetalers, nu gaan betalen de verbazende som van een millioen £$6 duizend frank waartoe zij door 't Hof van Beroep te Brussel komt veroordeeld te worden. Wat zullen de Signoreu daar wel van hoofd ruste op zijne twee handen, de slaap had dezen nacht zijne oogen niet gesloten. Hij had de zelfde houding bewaard van daags te voren. Zien de dat de vrouw zich oprichtte, sprong hij recht sloeg eenen medelijdcnden blik op haar en Loïc, en zegde op langzamen en bedrukten toon Zijt gij nu genoeg hersteld om mg te aanhoo- ren Ja, antwoordde zij, een weinig verlegen laat mij eerst opstaan. De vervloekte wendde het hoofd naar eenen an deren kant der plaats. Waar moest gij aanlanden hernam de red der. Te St. Malo, antwoordde zjj. Van waar zijt gij vertrokken f Van Saint-Paul-de-Léon. Hoe is uw naam Marcelle van Bolvï. Zoo dra gij van uwe vermoeienis zult hersteld zijn, zoo dra uwe verscheurde voeten u zullen kunnen dra gen, zal ik u doen brengen tot Jugon. Eens daar aangekomen, zult gij gemakkelijk te Sint-Malo geraken, Nu, wees gerust, er zal u geen kwaad geschieden, ik zweer het u ik zelf zal uw behoe der zijn. Mag ik den naam van mijnen redder weten vroeg de getrooste vrouw. Ik heb geenen naam, antwoordde di ver vloekte, en te meer, wat baat bet u Hij liet het hoofd op zijne borst zinken. Twee dagen gingen alzoo in de eenzaamste stilte voorbij. De vervloekte bad alle zorgen voorde vreemdelingen, de kleine Loïc speelde vaa 's mor- Maar zie, de eer van zoo een fijnaard aan 't hoofd van 't stadsbestuur gehad te hebben, kan niet genoeg betaald wor den! Lasteraars—Over eenige maanden had een liberaal weekblad vari Rupelmon de, met name De Volkswensch, zaliger ge dachtenis,twee eerw.heeren priesters van Temsche eene laffe beschuldiging naar bet hoofd geslingerd. In twee opeenvol gende nummers had een onbekend schrij ver van Temsche, deze heeren beschul digd van erfenisrooverij. Beide heeren priesters hebben het reeds overleden weekblad van Rupel- monde, voor de rechtbank van Dender- monde gedaagd, en deze beeft den uitge ver, die zich verantwoordelijk stelde voor den onbekenden schrijver, veroordeeld 1° Tot 100 frank schadeloosstelling voor elk der gelasierden. 2° Tot 100 frank voor de inlasschiug van het vonnis in het een of ander nieuwsblad. 3° Tot de kosten. Eene dure maar welverdiende les voor die onbeschaamde lasteraars. Sterke dranken. Belgie heeft de eermaar zeggen wij liever, want 't is droevig om bestaligen, Belgie heeft bet ÓDgeluk van aan 't hoofd der volkeren te staan die het meest sterke dranken gebruiken. In ons land wordt jaarlijks 13 liters sterke dranken per hoofd gedronken, 't is te zeggen, mannen, vrouwen en kinde ren van allen leeftijd bijgerekend. Ook is de ontaarding van het Belgische volk al gemeen en dienen er afdoende maatrege len genomen te worden. 80 ten honderd van dezen die in de Brusselsche hospitalen overlijden zijn ge- alcooliseerd. 50 ten honderd der kinde ren sterven voor den ouderdom van 2 jaar bereikt te hebben. Ten minste ster ven er jaarlijks 25 duizend Belgen ten gevolge vau 't misbruik der sterke dran ken. Op dit oogenblik telt Belgie 8 dui zend zotten en de specialisten hebben bewezeu dat er 50 ten honderd der geval len van wanzinnigheid aan den overdaad in sterke dranken moeten toegeschreven worden. Iu het tijdverloop dezer laatste 10 ja ren werden er 3850 subiete dooden door T ontmatig gebruik van sterke dranken veroorzaakt. Te Brussel waar men 4000 drankhuizen en kroegen telt, zijn een vierde der geboorten onwettig. De ge vangenissen en bedelaarsgetichteri zijn overbevolkt. De werkstakingen die reeds zooveel rampen en ongelukken hebben veroorzaakt werden bij middel van sterke dranken aangevuurd. De werksta kers die onlangs voor 't Gerecht versche nen verklaarden het volmondig en de bestierders der koolmijnen bevestigden hunne verklaringen. Ziedaar eene flauwe schets van alle de rampen en onheilen door dien ongelukki- gen genever veroorzaakt Ja, 't wordt hoog tijd dat er maatreleu genomen worden... De Fransche socialisten zijn om den duivel boos omdat M, Carnot, voorzitter der Republiek, den cardinaalshoed aan Mgr Rotelli heeft overhandigd en vooral omdat die plechtigheid in de kapel van het Elyseum plaatsgreep en daar, te de zer gelegenheid, eene mis gecelebreerd werd welke door het militaire huis van den voorzitter en eene afveerdiging va.i het leger werd bijgewoond en door een militaire muziek is opgeluisterd geweest. En dat gebeurt in eene Republiek, roepen zij uil De Republiek moet dus aan allen gods dienst vijandig wezen, volgens de socia listen! Kerk en Staat mogen met elkaar geen gemeens hebben, zij moeten van elkaar volkomen gescheiden wezen, nog meer, de Staat moet de Kerk bevechten, hare bedienaars kwellen en vervolgen,de Kerk kortvleugelen in hare vrijheid, haar uitroeien om de samenleving weldra naar de barbaarschheid der eerste eeu wen terug te voeren. Ziedaar weer een bewijs der godde loosheid van 't socialismus ofte radika- lismus gends vroeg tot 's avonds laat met den zinnelooze. Voor den redder en Marcelle was het een waar ge noegen, ze beiden samen bezig te zieu hij op liet einde, de kleine op bet begin zijner leefbaan. Meer dan eens zag men tranen van aandoening in de oogen van Marcelle. De vervloekte zeif was dik wijls verplieht zijne oogen van dit aandoenlijk ta fereel af te wenden, en meer dan eens kon hij zijne tranen niet bedwingen. Op zekeren dag was de redder in diepe gedacb- ten verslonden. Marcelle zag dat hem iets op het hart lag, want hij weende. Loïc, ga bij den man, die ons gered heeft, troost hem. Dc kleine ging bij den vervloekte. Moeder heeft mij gezegd u te troosten, viel hij in, gij moogt niet wcenen. Hij kroop op dc knieën van zjjneu redder, omhelsde hem, en zoende hein op de twee wangen. Eenen boek van zijne vest nemende, droogde bij de tranen weg, die over liet bruin ge laat van den man rolden. Lieve engel, zeide dc man, die tot betere gevoelens gekomen was, maar bij begon te wee- nen. Marcelle richtte zich op, ging bij haren redder en sprak hem toe Gjj lijdt, redder I Helaas ja, vervolgde hij. Gelief mij een weinig rust te laten. Alle pogiugen werden door de dame aangewend De laatste aflevering van het Bulletin de ('Agriculture bevat twee merkwaar dige studiën op dewelke wij hier de aandacht onzer landbouwers willen in roepen. De eerste, door den heer land bouwingenieur P. De Vuyst, handelt over het landbouwonderwijs aan onze boeren dochters, de tweede, door den heer Fre deric D'Hont, bestuurder der melkerij- school van Wevelghem, bij Kortrijk, is een volledig verslag over de tentoonstel ling van melknijverheid te Londen, in October 4889. In het eerste hoofstuk van zijn werk behandelt de heer De Vuyst, de noodza kelijkheid van het landbouwonderwijs voor de jonge dochters van den buiten. Klaarzichtige vakmannen, van ons land en van den vreemde, hebben sedert jaren bewezen, hoe dringend het was een geschikt landbouwonderwijs in te rich ten voor boerendochters, om aldus met meer zekerheid den vooruitgang in het iandbouwvak en de onbetwistbare verbe teringen door de wetenschap bijgebracht, alom te verspreiden. In den buidigen toestand der landbouwnijverheid, dat de doelmatige beestenkweek verre meer opbrengt dan wel het verkoop van graan en andere veldvruchten, en dat destal de voorhand heeft op land en zolder, zal de fijne boerin het veel verder bren gen dan de fijne boer. Voor verbeterde melknijverheid en moeshovenierderij voornamelijk is het wel met de boerin om den vervloekte tot eeoc betere gemoedsge steldheid te brengen. Gevoelig aan de heclende woorden van Marcelle bief hij, na een kwaart uurs, zijn hoofd op cn sprak Ik ben Raoul van Plougomar. Mijn vadert mijne zuster Yolanda cn ik bewoonden een kasteel waar niets meer van overblijft dan de toren, die ons nu tot sehuilplaats dient. Eens werd er, niet ver van onze woning, een schip verbrijzeld. Wij snelden toe om hulp te We den. Mijn vader nam de schipbreukelingen op en bracht ze op hot kasteel. Een der vreemdelin gen, die bij ons gehuisvest was, maakte misbruik van vaders goedheid en schaakte mijne zuster. De dader was een jonge heer van het hof van Jan V. Mijn vader en ik vonden den ondankbare te Bé- cherel, maar Yolanda was een lijk. Zij was door het venster gesprongen, liever dan zich te laten onteeren. Om ons te beletten onze wraak op den ellende ling uit te oefenen, kloeg dc dader, de baron van Coëtmainguy ons bij hertog Jan aan, als plichtig zijnde aan meineed en geheime betrekkingen te hebben met Engeland. Hij was rijk en machtig aan liet hof. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1