Driehonderdjarig jubelfeest om doen en niet met den boer. Profijtig huis, hof en stal bestieren, is toch we iets,dat onze boerendochters wel dienen te kunnen. Ons land,zooals M. De Vuyst, het wel bestatigt, hoewel nu op den goeden weg, is onder dit opzicht verre ten achteren gebleven tegenoverDuitsch- land, Denemarken, Holland, Oostenrijk. In een tweede hoofdstuk stelt de schrij ver ons breedvoerig voor de inrichtingen van dien aard bij onze geburen met be paling van studieprogrammas en vakken, tijdbestek, onkosten, middelen van be staan enz., om ons verder in zijn derde kapittel, een ontwerp op te maken van dergelijk vrouwen-onderwijs in België, Het werkje van M. De Vuyst mag eens overlezen en overwogen worden door allen die zich de groote zaak van verbe tering in den landbouwtoestand ter herte nemen, en die het met ons eens zijn om het landbouwonderwijs als voornaamlijk middel tot vooruitgang in dit bedrijf te waarderen. Het verslag van M. D'Hondt over de melkerijtoestand in Engeland is een leer zaam werk, door menigvuldige nette printen opgeluisterd. De Engelschman is ons verre vooruit voor wat tentoonstellingen van vee en landbouwprodukteu betreft en onze land- bouwmannen die eenigzins zich te be moeien hebben, met expositiën en wed strijden mogen er wel eens ter schole gaan. Het voornaamste deel van deze merkweerdige studie beschrijft ons, in 'Hang en breed, de nieuwe toestellen in gebruik bij onze overzeesche geburen. M. D'Hondt is in dit vak bijzonder te huis en beoordeelt naar weerde al de machie- nen, na kundig en klaar hunne werking te hebben uitgeleid. Zijn werk is een handboek over melkerijmachienen en merkbewerking, kort en duidelijk sameu- gevat en meesterlijk besproken. Een bezoek aan de melkerijschool van Aylesbury dient tot slot. Wij weten niet of de studie van D'Hont afzonderlijk gedrukt en uitgegeven is zooals die van M. De Vuyst, die uit Edimburgstraat, nr 43, te Brussel, tegen posibon van 1 Ikank, vrachtvrij zal wor den toegestuurd. Het is te wenschen. Agricola. Hophandel. De Maatschappij St Rochus onzer stad heeft ons haar verslag meêgedeeld welk zij komt te richteu tot de heeren Ministers en Leden der Wetgevende Kamers van België, ten einde de wederkeerigheid of de afschaffing te verkrijgen der inkomen de rechten door vreemde landen op de Belgische hop bij den invoer geheven. Hel is ons inzicht niet hooger bedoeld verslag breedvoerig te bespreken: zeggen wij nochtans, dat die historische herin neringen aangaande den bloeienden toe stand waarin de hopteelt en deszelfs handel in vroegere eeuwen verkeerden, en wat er alsdan gedaan werd om hem te bewaren, onzes inziens tol de oplossing der zaak weinig kunnen bijdragenAndere tijden, andere zeden. De verdere bewijsvoeringen op feiten, daadzaken en cijfers gesteund, toonen klaar en duidelijk aan dat, zoo ergeene maatregelen worden genomen, de teelt en handel der hop door gedurige ver kwijning eindelijk zullen vergaan. De hoofdzaak in deze kwestie is de vraag van wederkeerigheid, 't is te gen,dat de hop erkomstig uit landen waai de Belgische hop bij den invoer wordt belast, ook bij den invoer in ons land zou belast worden. Aan vrijhandel is er op dit oogenblik niet te denken. Die eisch der MaatschappijSt-Rochus is hoogst rechtveerdig en wij voegen onze stem bij de bare om hem te ondersteunen. Is het niet ongehoord dat de Belgische hop bij den invoer in Duilschland onder worpen is aan een recht van 23 franks per 100 kilogr., terwijl de Duitsche bop bier in ons Land vrij mag ingevoerd worden en dit tot groote schade van landbouwer en koopman Duilschland overstroomt ons met zijne hop van mindere kwaliteit. Al 'tzelfde geldt voor nog andere landen. Frankrijk is het land naar 't welk nog een deel der Belgischj hop wordt uitge voerd wat zal het geworden wanneer de Franschen de inkomende rechten der wijze zullen vermeerderd hebben dat allen uitvoer voor ons om zoo te zeggen zal onmogelijk wezen? Onze hop bij den invoer in vreemde landen overbelast en de vreemde hop hier in ons land vrij laten inkomen dat is de dood van landbouw en bandel hier laten insluipen Meten met de zelfde maat waarraeê men gemeten wordt, zoo moet het zijn Aan de medewerking van de achtbare heeren Senators en Volksvertegenwoor digers van ons arrondissement hoeven wij geen oogenblik te twijfelen reeds hebben zij bunne gevoelens doen kennen aangaande de handelsverdragen die in 1892 eindigen. M. Van Wambeke zegde in zitting der Volkskamer van 28 April 1887 De vrijhandel is eene teleurstelling, als uwe geburen het zelfde stelsel niet aannemen. Onze grenzen openlaten voor den handel als onze naaste gebu- ren de hunne voor ons sluiten, is eene fopperij die ons zonder genade moet ten onderbrengen. MM. Verbrugghen, Woeste, De Sadeleer en Van Vreckem, hebben reeds meer dan eens de stem verheven en hun best ge daan ten voordeele van de teelt en den handel der hop in onze streek. Liberale associatie. Maandag avond hield de liberale asso ciatie onzer stad, op verzoek van de progressistische kliek, eene algemeene vergadering. Naar wij vernemen gaal het hier gelijk overal, tusschen doctrinairen en progressisten,als kat en hond toe. De oude kalotten gevoelen wel dat ze den berg afgaan, maar kunnen zich moeilijk aan hun lot onderwerpen. Veel is er ons over de vergadering tot hiertoe niet ter oore gekomen, maar toch weten wij dat de voorzitter der progressisten, heer schap Mielekeneene lange redevoering uitsprak en de vergadering bezonderlijk onderhield over den invloed der electrisclie lichtstraal op den openbaren geest in Oelgië en dit wel om allen te over tuigen dat de progressistische leerstelsels de ware en de goede zijn, alleen be kwaam om het gevallen liberaal kraam herop te richten. Zijne bewijsvoering heeft naar 't schijnt,de oude kalotten niet overtuigd en zelfè verzekert, men ons dat M. Jef De Windt, gewaar wordende dat zijnen haring hier toch nooit braden zal, eindelijk zijn ontslag van voorzitter der liberale associatie beeft ingediend. Verscheidene andere bestuurleden zou den, zegt men, zijn voorbeeld volgen. RECHTERLIJK KRONIJK. De volgende heeren onzes arrondisse- ments zijn door het lot aangewezen ge worden om deel te maken van den jury der assisen onzer provincie, te Gent, voor de eerste reeks van den zittijd van het derde kwartaal van 1891, waarvan de opening bepaald is op 6 juli aanst. om 10 ure voormiddag. MM. Borreman Karei, Aalst. Leviormois Desideer Vergeynst Hip. VanOudenhove P. Denderhautem Overlijden van den E. P. Servais. Eene treurmare is alhier in 't Collegie der EE. Paters Jesuïten aangekomen. De E. Pater Servais, welke hier gedu rende verscheidene jaren Studieprefekt der buitenleeringen is geweest en als geestelijke herder van 't Genootschap van den H. Franciscus-Xaverius zooveel goeds stichtte, komt in Oost-lndiën te overlijden. De eerzame overledene ver bleef als missionnaris te Dorma. Verdere inlichtingen ontbreken nog. Allerhande nieuws. ie Motariëele unon een op <ie 4J' bladzijde. .Valst. In den nacht van maandag tot dijnsdag werd or eene po?ing tot inbraak besiatigd in eeu huis aan den Gentschen Steenweg.In den zeilden nacht werd de bareel aan de herberg St. Anna, omvergeworpen.. Het wordt hoog tijd dat onze Politie aldaar een wakend oog houde, want dit deel onzer stand wordt allengskens een broeinest van dieverij en zedeverderf. Inwoners van Wetteren hebben verzoekschrift naar de Kamer gestuurd, om te vrageu dat het koninklijk poeder- fabriek, zou geplaatst worden onder de waakzaamheid der krijgsoverheid. De talrijke ontploffingen die in de laat ste tijden plaats hadden, hebben voorze ker bijgedragen om de verzoekers tot dien maatregel te doen besluiten. Moedige daad in de statie.De heer De Smet, statieoverste van Sottegem, heeft zondag morgend eene moedige daad volbracht. Zijne zelfopoffering heeft het publiek levendig getroffen. Twee treinen stonden in de statie,wan neer de trein trein van Kortrijk met vol len stoom kwam aangereden. Een werkman die hem niet gezien had en de waarschuwingsseinen niet hoorde, ging over de riggels. Hij ging door de machien getroffen worden. De talrijke reizigers die op de kaai stonden waren ten hoogste verschrikt. De heer De Smet, die niets raadpleegde dan zijnen moed, sprong naar hem toe en gelukte erin hem op hei voetpad te stooten. Het was hoog tijd, want de machien raakte de slippen van den jas des statieoversten. Nog een enkele sekond en men had twee slacht offers te betreuren gehad. Eene dame van Sottegem verloor het bewustzijn bij het zicht van het tooneel. Het publiek heeft deu heer De Smet le vendig geluk gewenscht en eenige ge achte ingezetenen der streek hebben oogenblikkelijk het schoone gedrag des heeren De Smet aan den heer Van den Peerebooom bekend gemaakt. Men meldt uit St. Lievenshouiem. Zondagnamiddag om 3 ure en half is een geweldigen brand uitgeborsten bij den landbouwer Mathys. Gelukkig heeft men nog spoedig bij de hand geweest om het vee te redden, anders is alles, schuur, stalling, hofsteê, alsook al het goudwerk en ganscb de huisraad de prooi der vlammen geworden. Men kent de oorzaak van dezen vreese- lijken brand niet. H. M. de koningin beeft verleden zaterdag, vergezeld van prinses Glemen- tine, hare gewone jaarlijksche bedevaart naar Scherpenheuvel gedaan. Figaro meldt dat da prins van Napels, zoon van koning Humbert, op zijne reis naar Engeland, te Brussel zal stilhouden, om een bezoek te brengen aan het belgische hof. Het blad besluit hieruit dat het huwelijksontwerp van deu italiaanschen kroonprins nog niet geheel van kant moet geschoven wor den (W.) Andere berichten uit het Quiri naal zelf loochenen dit bericht. Volgens de Bien public zou Mgr Abbeloos, rector der hoogeschool te Leuven, op het punt staan, zijn ontslag te geven als zoodanig, om reden van zwakke gezondheid. Ziedaar een droevig nieuws, en dat wij hopen geen waarheid te zien worden. Men spreekt van Mgr Mercier, als zullende zijn opvolger zijn. Vrijdag morgend verkocht een land- houwer op de Beestenmarkt te Gent zijn varken aan eeuen onbekenden persoon, die hem verzocht in eene zekere herberg op een gesteld uur zijn geld te komen halen. De landbouwer was op het bepaald uur ter plaats, doch heeft den kooper niet gezien. Hij is in staat geweest liet signalement van den dief aan te duiden. Een ooderzoek is geopend. lloe een dingen komt. Over ette lijke jaren, zegt het Het Fondsenblad kwamen twee jonge dochters uit Antwer pen naar Gent, en plaatsten zich daar als naaisters, om in huizen het linnengoed te maken en te herstellen. Lang worstel den zij, door harden en aanhoudenden arbeid, tegen de moeilijkheden van het laven, tot dat zij eindelijk in gebrek ver vielen, geen ander onderkomen meer hadden dan een vuil en armtierig kamer ken in het Lang Schipgracht en geen an deren onderstand dan dien der liefdadig heid.'t Was op dit kamerken dat zij,over omtrent twee jaren, door de Zusterkens der Armen werden opgenomen en door de tusschenkomst eener liefdadige juffer, in het geslicht der ouderlingen, Maagden straat, werden geplaatst. Kort na hare aankomst in dit huis, werd de jongste door zinsverbijstering aangetast, en moest weldra het tijdelijkd met het eeu wige verwisselen. De oudjes waren bij de Zusterkens op gekomen in de meening dat zij noch na bestaanden noch bloedverwanten hadden De overblijvende sprak er dikwijls van dat zij geene hoegenaamde familie meer had, als op zekeren dag, in 't begin der maand, eene lijding naar het klooster kwam, dat Katharina Weyens, zoo was haar naam, naar Borgerhoul, bij Ant werpen, geroepen werd om er in bezit te treden van eene erfenis die tot 70 dui- zedd frank beliep. Wat deze tijding op Katharina teweegbracht, kan men zich beter inbeelden dan beschrijven. Het mensch was uit haar lood geslagen als zot van blijdschap, bij zoover dat men met haar in huis bijna geenen weg meer kon, des te meer dat die erfe nis haar toekwam van ee«e zuster, wier bestaan zij niet eens kende, zij, die dacht alleen op de wereld te zijn Onze lezers zullen zich herinneren dat wij, in April laatst, en dan nog nadien, gesproken hebben van een wreeden moord, die te Borgerhout gepleegd werd, in de Bloemstraat, op eenen zekeren Veughelen-Weyens en zijne dienstmeid, terwijl zijne vrouw, die zinneloos was, in hare keuken was blijven zitten, altijd wachtend naar de terugkomst van haren man, die haar moest van hareu leunstoel naar haar bed dragen. Welnu, aanstonds na die schrikkelijke misdaad bestatigd te hebben, deed de prokureur des konings de ongelukkige zinnelooze naar het gasthuis van Borger hout overvoeren, waar zij, over eenige dagen overleed, hare zuster Katharina Weyens, als hare eenige erfgename nala tende. En ziedaar, hoe de arme Katharina, door den moord van haren schoonbroe der, dien zij niet kende en door het af sterven Yan hare zuster, met wie zij, sedert haar vertrek uit Antwerpen, geene betrekkingen meer had gehad, in eens is rijk geworden. Mocht zij nu ook met hare rijkdom het waar geluk vinden en nog voor vele jaren, dat is de wensch dien wij haar met al onze lezers toestu ren Wij vernemen dat Katharina van ziu is volgens recht en redo eene vergoeding voor haar verblijf en dit van hare zuster aan het gesticht der Ouderlingen te ge ven, en dat zij reeds al hare medegezel linnen en gezellen op eenen lekkeren chokolaad met koeken heeft vergast. Zij gaat, op raad van haren notaris, haren intrek nemen in het nieuw ingericht kosthuis der H. Familie,onlangs geopend op den Briel (Fabriekplaats), door de zusters Josefienen, Spinnersen der stad Geut. Drama op een schip. Het kwar lier der dokken te Antwerpen is zondag namiddag in opschudding gebracht door een vreese|ijk en bloedig drama. Op n. 28, Aziadok, Oostkaai, ligt de engelsche stoomboot Rembrandt, kapitein Muller, van Varna, met graan. Zondag nu, tusschen 5 en 6 ure, lagen eenige matrozen een uiltje te vangen in 't vooronder. Deze matrozen zijn mees tensdeels van verschillende nationaliteit en daartusschen is er een Turk, Abraham Hadje, eeu gevaarlijke kerel wanneer hij dronken is. Dit was Zondag het geval. Hadje kwam vol opgewondheid zijne makkers stooren, riep dat bij vechten zou en vechten wilde waarop den andere hem natuurlijk begon nen uit te lachen. Woedend liep de Turk terug naar het dek, greep zijn mes en bracht twee ste ken in den linkerschouder toe aan Ernest Ahier, Engelschman. Deze,aan de longen getroffen, viel dood neer. Men begrijpt wat ontroering en nu heerschte. Iedereen was op dek gekomen en eeri der matrozen, om Hadje onscha delijk te maken, greep een liouten hef boom en sloeg hem tegen het hoofd van j den moordenaar. De Turk viel als dronken neêr, liet zijn mes vallen, doch sprong weer recht,nam hel wapen en bractit nu twee gevaarlijke steken toe aan Elias Casseleene in de rechterzij, de tweede aan de wang. Hij verwondde ook licht aan de rech terhand den engelschen matroos Thomas Wexett. Op dit oogenblik, vreezende voor ver dere ongelukken, sloeg de bootsman John Innes voor de tweede maal den Turk den hefboom op het hoofd. Hadje viel neêr slaakte eenen ver- schikkelijken schreeuw en, naar zijne kooi loopende, bracht hij zich daar zelf den bil twee diepe, gapende wonden toe. De pen kan onmogelijk het tooneel op dezen oogenblik beschrijven. Het bloed vloeide langs alle kanten en lekte van het dek af door de luiken. Van alle kanten kwamen zeeliê en wandelaars toegesneld; een politieargenl telefoneerde om hulp,en weldra kwamen de agenten aan boord. De doode en de twee ernstig gewon den werden naar Stuivenberggasthuis gebracht. Maandag morgend konden zij nog niet ondervraagd worden door het parket, samengesteld uit MM. Berré en Lecorbisier, die zondag namiddag reeds aan boord kwamen en later naar het gasthuis gingen, na de verklaringen der getuigen. Men vreest voor het leven der twee gewonden. Het mes is 13 centimeters lang en 2 breed en loopt puntig uit. Een boer van Cronfestu (Charleroy) heeft in zijn veld eene groote vaas in gebakken aarde gevonden, bevattende eene menigte gouden muntstukken van Tiberius, Nero, Vitellius, enz. Het stilliggen der koolmijnen heeft aan die onderaardsche werkplaatsen zooveel schaê veroorzaakt dat verschei dene gaanderijen zullen verlaten worden, daar de opbrengst de herstellingskosten niet vergoeden zal. Dit maakt dat er mijnen zijn die, wanneer het werk hervat wordt, 800 tot 1000 man minder aan het werk zullen kunnen plaatsen. In de gemeente Eslaimbourg (Doornik) is eene moeder, die vier kin deren heeft, iets wat nu juist zoo merk- weerdig niet is. Maar het verdient toch vermeld te worden,dat zij met hun vijven nog geen twintig jaar tellen. De moeder is 19 jaar; haar oudste kind telt elf maan den, en nu verleden week werd hare familie met drie jongens te gelijk ver groot. In den nacht van zaterdag tot zon dag. rond 1/2 ure, is te Luik een ge weldige brand uitgeborsten. In de Roberlsonstraat, op de wijk van Outre-Meuse, in de nabijheid der siatie van Longdoz, staat de fabriek van be hangpapier van den heer L'Hoest. Het is in dit gebouw dat het vuur ont staan is. Door het papier en de ontvlam bare stoffen die in de fabriek aanwezig waren, zooals olie, kleuren, enz., nam het vernielende element spoedig eene groote uitbreiding. De pompiers, welke per telefoon ver wittigd waren, snelden aanstonds ter plaats en begonnen den brand te bestrij den. Niettegenstaande al liuune pogingen, namen de vlammen eene steeds grooter wordende uitbreiding. De vuursprankels vlogen tot op eenen stal, welke ongeveer 200 meters ver van den brand gelegen is. Weldra stond dit gebouw ook in brand en werd metgansch zijnen inhoud de prooi der vlammen. Deze stalling behoort aan den heer Gomré. Twee huizen welke rechtover de fa briek gelegen zijn vatten ook vuur. Deze huizen welke nog geheel nieuw waren, waren gelukkig nog niet be woond. Zij hebben veel geleden door het vuur. Een ander huis dat nevens de fa briek stond is ook door de vlammen aangetast geworden en werd sterk be schadigd. Om 7 ure wierpen de pompiers nog al toos gansche slroomen water op devuur- haard. De burgerlijke overheden zijn op de plaats tegenwoordig. De schade is zeer aanzienlijk. Men zegt dat ze tol meer dan drie honderd dui zend franks beloopt. Ze is gedekt door de verzekeringsmaatschappijen Norwich, Helvetia en Escaut. Verscheidene nabu rige huizen hebben groote schade gele den. Tusschen de gemeenten Comblain- au-Pont en Poulseur is een 80jarige brugwachter op de gruwelijkste wijze vermoord en zijn lijk door de moorde naars in het water geworpen. Zijne wo ning was leeg gestolen. Demoordenaars zijn aangehouden en sterk gekneveld weggebracht en opgesloten. FRANKRIJK Gewoon voedsel der kostgasten van den dierentuin te Parijs. De apen voeden zich met wortels, gekookte aardappels salaad, brood, maïs en appelen, hetgeen 3 fr. per dag kost. Ziehier nu wat men gewoonlijk geeft aan de volgende dieren De leeuw, de tijger en de beer krijgen 3 kilos ver.sch vleesch zonder beenen. De hyène van 2 tot 3 kilos versch vleesch met de beenen. De wilde kat 500 grammen versch vleesch zonder beenen. De roofvogel 1 kil. 500 grammen versch vleesch met de beenen. De arend 1 kilo versch vleesch met de beenen. De valk 500 gr. versch vleesch zonder beenen. De uitgaven beloopen voor ieder dier tusschen de 10, 14 en 15 frank per dag. olifant eet per dag vier bonden gezond hooi, een dekaliter zemelen, twee kilos brood, 3 of vier bonden haveren strooi, welke te zamen 6 fr. daags kosten. De giraaf eet eenen bond klaver, 2 pond brood, een liter garst, een liter boonen, 2 liters maïs zijn voedsel beloopt van 2,50 tot 3 fr. De hert, die maar een halve bond kla ver eet en 5 liters zemelen, kost maar 1 frank. De antiloppen eten ieder een bond hooi, 5 liters zemelen, een halve liter ha ver, een pond brood, hetzij daaromtrent voor 1 frank. Wal het vogelgedierte betreft, als pa pegaai enz. die kosten maar 25 tot 30 centiemen daags. Eindelijk, in 1879, was de geheele uit gave 4231,14 fr. per maand, dat is onge veer 140 fr. daags. Man in stukken gesneden. ln den nacht van 10 tot 11 dezer, is eene afschu welijke misdaad gepleegd in de kleine gemeente van Cnartreites, op 7 kilome ters afstand gelegen van Melun, recht over het bosch van Fontainebleau. De kantonnier Demée, van Belgische afkomst, die alleen in een eenzaam huisje woonde, is dooreenen genaamden Aliez, voerman, vermoord geworden. De moor denaar heeft zich van eenen knuppel be diend om zijne misdaad uit te voeren. Hij heeft vervolgens het geld en de klee deren van zijn slachtoffer genomen en heeft daarna het lijk in stukken gesne den ten einde de misdaad te verduiken door de siukken te doen verdwijnen. Doch verontrust in zijne bezigheid, nam hij de vlucht in de richting der sta tie van Bois-le-Roi, waar hij den trein nam. De meier van Chartrettes verwittigde onmiddellijk de gendarmerie, doch al de gendarmen waren afwezig, daar zij te Melun revue voor den generaal deden. Toen de gendarmen terug naar Melun kwamen met het parket, vonden zij het lijk op eene draagberrie uitgestrekt. De beenen ontbraken, doch men vond ze la ter terug. Het slachtoffer were algemeen geacht. Wat de moordenaar betreft, het is een slechte kerel van de ergste soort. Tot hiertoe heeft men hem nog niet terugge vonden. Hij heeft van de afwezigheid der gendarmen gebruik gemaakt om zijne misdaad te bedrijven. ZWITSERLAND. Groote ramp. 120 slachtoffers. Uit Bazel wordt in dato 14 juni gemeld Dezen namiddag is te Munchenstein, eerste statie na Basel, op de lijn van de Jura, de brug van den ijzerenweg over de Birse gedeeltelijk in de rivier gestort, op 't oogenblik dat de trein van 2 ure 15 er overreed. Zestig reizigers werden gedood. Van onder de puinen der rijtui gen heeft men talrijke gekwetsten ge baald. De bewoners van Munchenstein ver wachtten vele vrienden, welke uit de om streken kwamen om een muziekfeest dat dien dag aldaar moest plaats hebben, bij te wonen een gewoon zondagsgebruik in Zwitserland. Het ongeluk van Munchenstein onder breekt de gemeenschap tusschen Bazel, Delle, Belfort, Parijs en Calais. De brug die ingestort is, was slechts nieuwgebouwd en behoorlijk goedge keurd. Twee locomotieven en drie rijtui gen zijn in de Birse gestort. Benevens den treinoverste zijn de mecaniciens en den stoker insgelijks gedood. Ten 8 ure 's avonds waren 80 dooden van onder de puinen gehaald. Het getal gekwetsten is nog niet bekend. De trein was op de brug, toen deze eensklaps in twee brak. Al de reizigers in het eerste rijtuig zijn verdronken. Het getal slachtoffers wordt op 120 ge schat. De dienstoversteu van den Jura Sim- plon zijn aanstonds bijeengekomen om de noodige maatregelen voor den dienst te nemen. Dc reizigers zullen gedurende een 14 tal dagen moeten overstappen van den eenen trein naar den anderen, langs de gewone, dicht bij de ingestorte gelegen. De dienst der treinen uit Parijs en Calais zal langs Mulhouse geschie den. De dienstlelegrammen melden dat ook de telegraafdraden gebroken zijn zij voegen er bij dat, dank aan het kantelen van een der eerste rijtuigen, de volgende belet waren in de rivier in te storten er waren nog een duizendtal reizigers op. AMERIKA. Verschrikkelijke boschbrunden. Uit St. John, in Nieuw Bruinswijk, worden bijzonderheden meêgedeeld over ver schrikkelijke boschbranden op het eiland. Een aantal gevluchte boeren en woud lieden zijn met hunne gezinnen te St-John aangekomen, anderen worden nog ver wacht. De Miramichi Valei wordt afgeschilderd als eene vuurzee, waar de vlammen op flikkeren over mijlen en Jraijien ver, ter wijl in heel dien omtrek misschien geen enkel huis of gebouw is gespaard geble ven. Kent Junction is weggevaagd en de sta tie totaal verwoest. De bewoners konden enkel ontvluchten met de kleeren welke zij droegen. Van hetgeen de statie was en van het. geen zij bevatte is niets meer over. 15,000 dwarsliggers zijn verbrand, die er in stapel lagen. De vlammen sloegen over naar de eigenlijke woudstreek, waar ook de Chapman Railway is verwoest. Oplossing der laatste vragen 1. Omdat eerst zeven jaren na zijne dood (1565) de aardappelen naar Europa werden gevoerd. 2. De lokomolief. Hoe zoet is 't waar de liefde woont Met eendracht, trouw en deugd Daar wordt hetliuw'lijksheilgekroond Met vrede, en rust, en vreugd. Vrouwtjes uwer plichtenboek Zij des morgens 't kerkeboek, Zij des middags 't keukenboek, Heel den dag bet huishoudboek 's Avonds weêr't gebedenboek. Vraag Wie leest nooit en kan toch alle talen spreken Raadsel Wie slechts een dagmij weg ziet blijven, Is niet meer in zijn element Eu nauwelijks ben ik weêr present Of men begint mij weg te drijven. Kerk van het College, Aalst. (1591-1891) van den H. Aloïsius van Gonzaga, der Sociëteit Jesus, Patroon der christene jeugd en bescherm heilige der Congregatiën, Plechtiglijk gevierd den 21 Juni 1891. Voorbereidende oefeningen Donderdag 18 en Vrijdag 19 Juni. Om 5 1/4 ure, kort sermoou. 5 1/2 ure, mis met zang. 7 1/2 ure, mis met zang. 31/2 ure, plecht, lof eu fr. sermoen. 8 ure,lof en sermoen voor hetmansv. Zaterdag 20 Juni. 5 1/4 ure, kort sermoen. 5 1/2 ure, mis met zang. 7 1/2 ure,mis met zangen fr.sermoen 3 1/2 ure, plechtig lof. De vlaamsche sermoenen zullen gepre dikt worden door den E. P. Ant.Bohnen, S. J. de fransche, door den E. P. Ver- meeren, S. J. Zondag 21 Juni. Feest van den H. Aloïsius van Gonzaga. Om 5 1/2 ure, mis met zang, waaronder algemeene communie voor de Con gregatie der Jonge Dochters. 7 ure, mis met zang en algemeene communie voor de Congregatie der Jongelingen. 8 1/2 ure, Pontificale Hoogmis door den Hoogwaarden Heer Prelaat der Abdij van Averbode. 11 ure, Plechtige Vergadering voor de Congregatie der Jongelingen. Aanspraak. Opdracht aan den H. Aloïsius, Te Peum en Benedictie. 31/2 ure, fransch sermoen,door den E. P. Costenoble, S. J., Pontificaal Lof. o ure, Plechtig Lof, door den Z. E. H. Raemdonck, Pastoor Deken opdracht aan den H. Aloïsius en Te Deum.Na het Lof, vereering der Reliquie van den H. Aloïsius Komt te verschijnen en te verkrijgen ten bureelevan Den Denderbode.Korte Zoulstraat, N' 31 O© Belgische Congo en zijn vooruitgang, geschied- en aardrijks kundige beschrijving door Br Alexis M.-G* prijs 15 centiemen. Le Congo Beige et ses pro- grès, notice historique et géographique pparF. Alexis M.-G. prijs 10 centiemen La question sociale et l'apostolat dl© l'otivriei*, prijs fr. 0-75. V L A8N IJVER II EII>. Kortrijk. 14 Juni. De handel blijft altijd meer en meer kalm op den buiten Hot slecht weder dat in 't begin dezer week geheerscht heeft, bracht groote schade toe aan de schoonste partijen vlas te velde. De plant is jeugdig maar er ont breekt haar kracht. Vele schoone partijen liggen in den grond gedreven of geslagen. De late vlassen bieden zich beter aan en beloven veel. De roting van *t vlas heeft ook door 't slechte vele te lijden. Onze markten van Waereghem,Deynze, St-Nicolaos, Lokeren, Zele en Thisselt blijven kalm overal gebrek aan aan brengst gezien het tijdstip des jaars, worden de koopers schaarsch ontmoet. De laatste regenbuien hebben vele schade aan dc vroege vlassen veroorzaakt, zij liggen allen ten gronde gedreven. Men hoopt dat gunstig weder deze groote schade gedeeltelijk zal herstellen, Te Brugge weinige zaken, bepaald tot de noodwendigheden van den dag. Aan- brengsl onbeduidend. De werken te velde houden meest allen bezig, 't Is het tijdstip op 't welk het vooruitzicht van den vlas oogst zijnen invloed moet uitoefenen op de bestellingen der spinnerij voor het voor het aanstaande werkseizoen. De oogst alhoewel een weinig verachterd. levert een goed vooruitzicht op.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2