LANDBOUW. Een en ander. Voorzorgen bij onweder. Kaatsspel Club XXX Allerhande nieuws. dan 2al men het niet bij verzoeningsge zindheid alleen laten blijven eene waar lijk broederlijke liefde zal de twee bestanddeelen dersamenleving verbinden. Zij zullen dan immers leven in de over tuiging dat een gemeenschapgelijke Vader in den Hemel alle menschen heeft ge schapen en allen voor hetzelfde doel heeft bestemd,voor de eeuwige belooning van de Rechtveerdigen, God-zelf, die alleen de menschen en de engelen met volkomen zaligheid gelukkig maken kan. Zij begrijpen dan wat het zeggen wil, dat Jesus-Christus alle menschen gelijke lijk door Zijn lijden heeft verlost, allen tot dezelfde weerdigheid van kinderen Gods heeft verheven dat een waarlijk geestelijke broederband bestaat tusschen hen onderling en hen verbindt met Chris tus den Heer den Eerstgeborene onder vele broeders. Zij gevoelen wat het zeggen wil, dat de goederen der natuur en de gaven der genade gemeenschappe lijk toebehoorcn aan het groote mensche- lijke huisgezin,en dat alleen hij, diezich- zelven onweerdig maakt, van de erfenis des Hemels wordt uitgesloten, a Indien gij dan zonen zijt, dan zijt gij ook erfge- namen, erfgenamen van God en mede- erfgenamen van Christus. OE HOOITIJD. Iii 't algemeen gesproken wacht men hier in de streek te lang van 't gras te maaien en te hooiën. Is 't omdat men al dus een weinig meer gewicht bekomt en dat het gras min krempende is, meer hoopt of ook al omdat elkeen naar zijnen gebuur wacht en de eerste niet wil ziju. Iii alle geval is het eene verkeerde han delwijze, eene dwaling strijdig tegenover al de opgaven der Wetenschap en alle wijs overleg. Ontledingen ten alle kanten gedaan ge ven er een schitterend bewijs van jong gras en bijgevolg jong hooi bevat meer stikstofhoudende stoffen en meer vetten die verleerbaar zijn, terwijl oud gras en het hooi ervan, even als strooi, veel on verteerbare sloffen inhoudt en bijgevolg veel min voedingswaarde bezit. Gelijk in veel gevallen bedriegt hier de gierigheid de wijsheid en 't gene men in hoeveel heid wint, verliest men meermaal in boedanigheid. De waarde van goed en van slecht hooi is nauwelijks te vergelij ken. Onze landbouwers weten wel wat verkiezen als er hooi te koapen valt, hoe wel ze schijnen weinig cas te maken van de slechte hoedanigheden door het laat maaien veroorzaakt. Vroeg maaiën is gewonnen, zegt de heer De Vuyst, in zijne Notas over Landbouwvruchten Doorgaans moet men maaiën wanneer het gras in het eerste van den bloeitijd is; later gemaaid verliest bet te veel zijner voedingswaarde, van zijne verteerbaar heid, zijnen aangenamen reuk, zijne groene kleur en zijnen sappigen smaak Eens dat de bloeitijd voltrokken is trek ken de voedingstoffen naar het zaad dat bij het hooiën grootendeels verloren gaat of op den grond van den hooizolder te recht komt. Hooi wordt voorzeker niet voor zijn zaad gekweekt, en men verkeert ook in dwaling als men denkt door hel laat hooien de weide haar zeiven le laten herzaaiën.Het gras struikt beter en scbiet krachtiger uit als hel tijdig wordt ge maaid, de plant zal min uitgeput zijn en men zal vroegtijdig malschen toemaat be komen. Hel laat maaiën put dus den struik uit, veraehtert den toemaat en levert slecht hooi. De zelfde opmerkingen zijn toepasse lijk aan het klaverhooi, dat voorzeker een voortreffelijk voedsel zijn kan, als het tijdig en met de noodige zorgen kan in- geoogst worden, maar dat gewoonlijk hard en slecht voeder uitmaakt, dank aan do slechte berekeningen onzer landbou wers. De vooruitzichtige boer zal vroeg in 't jaargetijde reeds gezien hebben dat hij eerste sneê te veel heeft; waarom dan gewacht tot dat zijne klavers op den voet uitgedroogd en verdord zijn, vooralleer deze te maaiën. Indien hij hooit wanneer de klaver in bloem komt, verzekert hij zijne tweede sneê eu bekomt hij smake- lijken voorraad voor den winter. Maait dan vroegtijdig en ge zult wijs te werkc gaan. Tracht droog hooi te verkrij gen of zoo weinig dagen mogelijk en laat u toch niet wijsmaken 't geen mij onlangs een boerken zei. Dat hooi best is als 't eens uitgeregend is, dan is het zoo brandig niet, Agricola. Men weet dat de rupsen op de bloem- koolen voortkomen van eieren gelegd door den gewonen witten vlinder of pe- mel op het blad der kool. Volgens de Luxembourgeois is de mier de grootste vijand van die jonge rupsen, en het zou voldoende zijn eenen mierennest uit te steken ea op een bed bloemkoolen over te brengen om op kor ten lijd, rondom den nest, op verscheide ne meters afstand, raaei meer te vinden. Sommige hoveniers van Mijlbeke zaaiën kemp of ook nog doir tusschen en rond hunne bloemkoolen en gelukken erin al dus de vlinders van hunnen geliefkoos- den oogst te verdrijven. Agricolo. Stpaiverzwarlng.- De straf fen vat 'en hoogsten drie maanden in zake van werkstaking, houden de kwaad- vierstoki s niet tegen; hel is noodig dat er strenger straffen tegen de moedwilh- gen, in hei wetboek worden bepaald. Dat is het doel van eene nieuwe wet door M. Lejeune, minister van justitie, neergelegd Art. 319 stelt het geweld en de bedrei gingen op dezelfde linie, als hel geval wanneer men samenscholingen maakt, dicht bij de nijverheidsgestichten; doch de schrikaanjaging der werklieden, die zouden willen werken blijft in dit artikel ongestraft. Artikel 310 wordt dan ook veranderd. Het zal geene straf van drie maanden meer zijn, waartoe de opstoker tot de staking en de beletters van het werk werden verwezen; maar wel van 1 maand tot 2 jaren en tot eene boete van 50 tot 1000 frank. Tot al die straffen of tot eene dezer zul len verwezen worden zij. die dwang zul len aan den dag leggen om de verhooging of de daling van hel dagloon te bekomen; Die, om de vrije uitoelening eener nij verheid of van het werk te beletten, ge weld zullen hebben gepleegd, beleedigin- gen of bedreigingen laten hooren, die boeten, verbod of uitbanning van welken aard ook zullen hebben uitgesproken te gen die,welke werken of tegen die welke doen werken. Hetzelfde zal gedaan worden met die» welke samenscholingen houden bij de ge stichten waar gewerkt wordt, of bij de woning van hein die het werk besturen; die de werklieden schrik aanjagen, als zij naar hun werk gaan en alzoo inbreuk ma ken op de vrijheid der meesters en der werklieden. Zondag-postzegel. Het doel van den zondag-postzegel is het vraagstuk der zondagrust voor de brief dragers aan een referendum te onder werpen. Dit zegel heeft geene meerdere of an dere waarde dan het gewoon postzegel enkel zal zijn gebruik aanduiden, dat de verzender niet vereischt dat zijn brief den zondag door den briefdrager besteld worde. Indien er uit deze proefneming blijkt dat het grootste getal brieven dit zondag zegel dragen, is de heer Van den Peere boom vast besloten den zondagdienst af le schaffen en de briefdragers vrij te laten. Wij denken even als andere confraters dat de heer minister veel beter zou han delen 't getal der tegenstrevers van den maatregel te kennen en daartoe zou bij slechts te beslissen hebben dat de zon dag-zegel zal aanduiden dat de verzender verlangt dat zijn brief besteld worde. Wij treden van herte alle maatregel ten voordeele der zondagrust bij, doch wij moeten er bijvoegen dat wij dezen door den heer minister in deze zaak te nemen zouden moeten afkeuren, moest hier uit voortspruiten dat er des zondags hoege naamd geene brieven, nieuwsbladen,enz. zouden besteld worden. Gelezen op een uithangbord in Vlaanderen O Deus Amen. Verduiveld hoor ik u uitroepen. Gaat meu nu in Vlaanderen ook al het latijn gebruiken voor de uithangborden Begint men 't Fransch misschien reeds beu te worden God gave het, beste lezer, en zoo dacht ik er in den beginnen ook over; doch, na lange ontcijfering meen ik dat de spreuk niets anders moet beduiden, dan Aux deux Amants (In de twee Vrijers.) O Fransche razernij, waar gij toch al naartoe leidt (Fondsenblad.) Goed gehandeld. Het gou vernemenl van Oostenrijk heeft in grond begin eene beslissing aangenomen voor gesteld in den Reichsralb. Daardoor wordt eene geldelijke vergoeding toege staan, volgens zekere berekening, aan onschuldige personen die veroordeeld werden door de wet. Vroeger kregen zulke slachtoffers eene vergoeding uit 's Keizers bijzondere beurs. Hier te lande krijgen ze in 't geheel niets, alhoewel zij door eene voorloopige aanhouding soms geheel ten onder zijn gebracht. Kiekens die muizen van gen.De Revue des Sciences naturelles kondigt eenen brief af van eenen abon- nent die verscheidene kiekens en eenden bezit, welke kunnen wedijveren met de beste kat om de muizen te vangen en op te smullen. Ziehier hoe hij erin gelukt is deze jonge vogels af te richten op de muizenjacht. Elk jaar, zegt hij. ga ik eenige maan den aan de oevers der zee overbrengen en ik draag alsdan eene gansche vracht gevogeltje mede. Daar de bodem van mijn neerhof zeer zandig is, biedt hij geen het minste groen of niet de minste insekten aan zijne gevleugelde gasthee- ren, die er voorzeker veel door lijden. Geen wonder dus dat mijne hennen zich met overgroote begeerlijkheid op het minste bladje salade of hel geringste stukje vleesch werpen. Indien mijne kie kens aan de boorden der zee niet weelde rig voortteelen, dan is zulks hel geval niet met mijne ratten en muizen,ofschoon er tegen hen eene hevige verwoesting wordt aangericht. Op zekeren dag, dat in al de muizen vallen bijna een knaagdier zat, nam ik er deze diertjes uit en wierp ze achteloos op her neerhof. Aanstonds wierpen de eenden en de kiekens zich op dit voor hen lekker beetje en verslonden ze met ware vraatzucht. Eenige dagen later wil de ik eens het schouwspel genieteneener jacht op muizen en liet deze uit de val len, waarin zij gevangen zaten op het neerhof loopen. Aanstonds werden zij vervolgd door de kiekens, die rasser liepen dan de eenden j en binuengehapt. Van dien dag at waren j mijne kiekens lot het muizenvangen afge- j richt. Ik vond hun nu eens bij een stapel j hout, dan ergens eliers steeds de mui- j zen beloerende Van zoohaast eene onvoorzichtige zich wat te ver waagde, werd zij gegrepen en in het midden van den koer gebracht. Op het gepiep van hel knaagdier kwamen dan al de kiekens toegeloopen en achter volgden de lien, die met de muis in den bek langs alle kanten trachtte weg te ko men, tot dat een ander er iu gelukte haar het lekkere beetje uit den bek te rukken. Wat moet men doen om bij onweder niet te worden getroffen Dit is zeker eene vraag, waarop het andwoord voor velen aangenaam zal ;zijn, vooral nu wij weer in het seizoen leven, waarin de meeste onweers losbarsten. Laat ons eerst nagaan, wat het veiligste is bin nenshuis en daarna wat men doen moet als men bij onweêr buiten is. Vooreerst is het geheel nutteloos de vensters en deuren te sluiten dit kan alleen goed zijn om den slagregen buiten te houden, doch gevaar levert het open staan der vensters volstrekt niet. Meer gevaar brengt het rookend vuur aan als een dikke kolom rook zich boven de schouw verheft, dan is het mogelijk, dat dezedebliksem naar binnen leidt en daar om doet men verstandig bij zeer hevig on weder het vuur uit te dooven geeft het niet veel rook af, dan is die voorzorg on- noodig. Men vermijde verder een al te groote vereeniging van menschen in een klein vertrek, omdat door de uitwasemingen van vele personen de lucht meer geleidend wordt gemaakt zoodat de bliksem bij het inslaan gemakkelijker van't een voorwerp op het andere en dus ook op personen kan overspringen, terwijl het gevaar nog vermeerdert, als de kamer daarenboven met rook is gevuld. De onveiligste plaats in een vertrek is de nabijheid van de schouw. Daar deze gewoonlijk hel hoogste punt van hel huis uitmaakt, en daarbij soms voorzien is van een windwijzer, die het gevaar voor in slaan nog vergroot, zal deze gewoonlijk eerst getroffen worden de bliksem daalt langs in het vertrek over op de voorwer pen, welke hij het eerst ontmoet, indien het goede geleiders zijn, en hier onder komen, ongelukkig genoeg, ook onze lichamen. Het liefst treft hij metalen voorwergen, en men moet zich wachten nabij ijzeren of koperen voorwerpen te gaan staan, die zich in liet vertrek bevinden daardoor zou het kunnen gebeuren dat hij bij den overslag naar die voorwerpen door ons heenging, wat den dood of verlamming ten gevolge zou hebben; dit gevaar be staat evenwel niet als wij door metalen voorwerpen geheel zijn omringd; zoo zou men zich bijv. kunnen beveiligen door zich geheel iu een harnas te steken; daar dit eene betere geleiding aanbiedt dan ons lichaam, zou de bliksem daarover zijn weg gevlogen, zonder ons te deeren. Eveneens is het niet gevaarlijk in een ijzeren bed te slapen, omdat de bliksem bij het treffen ook daarlangs zou glijden zonder den slaper te raken. Bange menschen kruipen dikwijls van schrik in de kleerkas, en zij hebben 't nog zoo heel slecht niet voor; zij zijn daar veel beter beveiligd dan in den kelder, waar anderen soms heenvluchlen. Hoe meer men in zulke kasten omringd is door wollen of laken kleeren, des te min der heeft men te duchten; daarom is men ook meer veilig als men te bed ligt en gedekt is door een wollen deken, daar men dan van alle kanten is afgesloten door stoffen, die de electriciteit niet leiden. Doch wanneer het onweêr bij d plaats heeft, dan kan men moeilijk naar bed gaan, of zich in de kleerkas verber gen, zonder zich belachelijk te maken; in dat geval is de veiligste plaats midden in de kamer, zoodat men van de schouw en de muren zoover verwijderd is als de ruimte toelaat. Slaagt nu de bliksem binnen, dan is bet waarschijnlijk dat hij de muren volgt of op een of ander metalen voorwerp overspringt, zoodal de bewoners met den schrik vrijkomen; heeft men veel sleutels of andere ijzeren of koperen zaken van eenigen omvang bij zich, dan is het aan te bevelen deze op eenigen afstand van zich af le leggen. Neemt men deze voorzorgen in acht, dan kan men gerust zijn; het aantal ge vallen dal personen binnenhuis getroffen zijn met doodelijken afloop is buitenge woon klein en kan gewoonlijk worden toegeschreven aan het verwaarloozen van de maatregelen, die hierboven zijn aange haald. Als men bij onweer buiten is, heeft men er op te letten dal de volgende za ken gevaarlijk zijn het dragen van me talen voorwerpen, de vlakte, de onmid dellijke nabijheid van boomen en huizen, en eindelijk het water. Zijt gij bp eène vlakte, ver van boomen en huizen, dan kunt gij bij hevig onweer geene betere voorzorg nemen dan bet me taal, dat gij bij u hebt, eenige meters van u af te leggen en u zelf zoo lang mogelijk neder te vleien steekt uwen regen scherm niet omhoog, want dit zou 't ge vaar vermeerderen, en een sterke regen is wel lastig maar tevens dienstig, dewijl daardoor bij het treffen de gevolgen min der zouden zijn. Kan men een huis of eenen boom be reiken dan beginne men te loopen (som migen denken dat er in loopen een ge vaar gelegen is, dat is eene dwaling) is het een huis dan gaat men er binnen en blijve niet buiten bij den muur staan. Moet men zich met eenen boom tevreden stellen, of kan men het huis niet binnen gaan, dan plaatste men zich op eenigen afstand van den stam of van 'thuis, voor al wachtte men zich den boom te dicht te naderen zulks heeft reeds velen den dood gekost slaat de bliksem in den boom, dan is het bijna zeker, dat hij overslaat op den persoon, die zich aan zijnen stam bevindt. Nog grooter is liet gevaar, wanneer men aan den eenen kant eenen boom en aan den anderen eene rivier of een water van eenige uitgebreidheid heeft, omdat ook hierop de bliksemstraal gemakkelijk overslaat. Om die zelfde redenen is het ook niet aan te raden bij hevig onweêr in een bootje te blijven beter plaatst men zich op eenigen afstand van de rivier en te gelijk van de boomen en legge al de me talen op den grond, zooals hierboven is HANDEL EN NIJVERHEID. Nieuw toltarief. De fransche Kamer heeft gedurende lange zittingen het tarief der zijden besproken en vervolgens een aantal artikelen van het ontwerp goedge keurd, allen overeenkomstig het voorstel der commissie. Van eieren zal volgens het maximum-tarief een recht van 10 fr. per 100 kilo geheven worden, eu volgens het minimum-tarief een recht van 6 fr. van kaas, naar gelang der verschillende soorten, een recht van 25 en 15 fr. en van 30 en 20 fr. van boter 13 en (3 fr. van honig 15 en 10 fr. van versehe zeevischen zoetwatervisch 25 en 20 fr- van haring 20 en 15 fr. van stokvisch 60 en 48 fr. De Kamer keurde tevens een inkomend recht goed van 20 frank op gemarineerde oesters en 30 fr. op kreeften. Met 377 stemmen tegen 144 is het recht op de tarwe vastgesteld op 5 fr. van tarwemeel zal een recht geheven worden van 8 fr. van haver, garst, rogge en maïs een van 3 Ir. en van ha ver-, garste rogge- en maïsmeel een van 5 fr. Alle amendementen ter vermindering der invoerrechten, werden onverbidde lijk verworpen met uitzondering van een, dat maandag door M. Mège voorgesteld werd op brood, waarop èn de commissie ên de regeering een recht van 6 fr. had den voorgedragen. De zonen der revolu tie, sprak M. Mège, zullen het brood niet durven belasten, en hij kreeg gelijk. Het brood werd met 241 stemmen tegen 216 vrijgesteld. De uitslag der stemming bracht eene groote ontroering teweeg. Dinsdag kwam echter de Kamer op deze stemming terug en zelfs M. Basly, de socialist, sprak ten voordeele van een recht op den invoer van het vreemde brood. Centrum en rechterzij juichten hem toe iets wat nog nooit gebeurd is en ten slotte werd een recht van 5 fr. gestemd op het brood. Als er geen artikels meer zijn om te belasten zullen de franschen er uit vin den De suikerwet trekt van de eene Kamer naar de andere. De Senaat namelijk had er eenige wijzigingen in gebrachtonder anderen art. 5 geschrapt, volgens het welk aan de suikerfabrikanten voor het campagnejaar 1890/91 een fabrieksafval van lo p. c. wordt toegestaan, indien zij afstand doen van de premie op de suiker, verkregen boven het wettelijk gestelde rendement. De Kamer heeft dit artikel weer in de wet gebracht, zoodat zij an dermaal naar den Senaat zal terugkee- ren. Dendergalm. In zijn num mer van 12 April schrijft dit blad Beoogen de Socialisten hetzelfde doel (uitbreiding van kiesrecht en ver betering van den werkmansstand) dan reiken wij hen rechtveerdig de hand maar willen zij de omverwerping der maatschappij, willen zij de storing aller orde, de vernietiging aller wetten wat tol hier toe niet bewezen is. dan breken wij af met alle bondgenood- schap, dan' is verdere overeenkomst onmogelijk. Bravo 1 tot hiertoe is het niet bewezen dat de socialisten de vernieling aller wetten, de storing aller orde, de omver- rewerping der maatschappij droomen Het ideaal der socialisten is de pa- rijsche commune, of de omwenteling van verleden eeuw, het beheer der Jacobijnen en Sansculotten Zou Dendergalm niet willen zeggen wat hij verslaat door omverrewerpen der maatschappij want 't is klaar dal de man het niet verslaat lijk iedereen maar het lijk de socialisten heeft begre pen.' Zoohaast zijne bepaling gegeven is, zullen wij den man eens doen zien wie zijne bondgenootén zijn. Dendergalm schrijft zondag 14 juni De kleine doorgang in de Muienstraat is maar langs eenen kant afgesloten err nu is het bezonder geschikt om nog meer vuiligheid van den anderen kant te doen. Halve middelen helpen niet. Nu, reeds van donderdag II juni, dus 3 dagen vroeger, was de afsluiting langs de achterstraat, of anderen kant een voltrokken werk. Voorwaar zulke schranderheid van geest, zooveel vernuft kunnen niet anders dan de rechten doen vergrooten en vermeer deren die de held uit Den Dendergalm reeds op een standbeeld verworven heeft... Blijft hij zich aldus onderschei den, dan mag hij verzekerd wezen dat het monument 't welk zijnen naam en zijne wonderdaden bij liet nakomeling schap moet vereeuwigen, nog gedurende zijn leven zal opgericht worden, eene eer die alleen en zeer zelden aan uitste kende mannen te beurt valt... Leve advo- kaat Tist Wieuw Hospitaal. 't Zal onzes dunkens best zijn de kwestie van 't nieuw hospitaal, enz., enz., te laten slapen tot dat de kwestie der leening eene afgedane zaak zal wezen. De Bestendige Deputatie heeft een on gunstig advies uitgebracht over de om- zetting-leening, niet, naar men ons ver zekert, omdat deze operatic schadelijk is voor onze financien, maar eigenlijk omdat mindere sleden en gemeenten later 't voorbeeld van Aalst niet zouden kunnen inroepen. De kwestie is op 'toogenblik onder worpen aan de beslissing der heeren ministers van financiën en inwendige en men verhoopt dat de omzetting-leening zal goedgekeurd worden. Men beweert dat de besmettelijke zo- mer/.ieklen uit zuid-west worden ge bracht, en, met erbarming, vraagt men zal een Hospitaal in 't zuid-west, bij ge val van Choléra, de besmetting niet zaaien over de gansche stad Maar zou een hospitaal, noord of oost gelegen, bij geval van 'Choléra dan ook de besmetting niet over de gansche slad zaaien De wind in onze streek waait veelal uit west en noord, en wij durven erbij voe gen meest uit noord, zoowel des zomers als des winters. Wij zijn bijna aan't einde van juni en op 't oogenblik dat wij deze regelen schrijven, zit de wind vlak in 't noorden. Wij verwerpen in 't geheel de adviesen der heeren geneeslieeren niet vooral in zake der oprichting van een nieuw Hos pitaal, maar er dient toch ook rekening gehouden te worden der leerrijke onder vinding van vroegere eeuwen en onzer dagen. Het nieuw Hospitaal dient, zegt men opgericht te worden, in een soort van middenpunt, waar 't meeste werkvolk woont.... Dus voor wie tusschen de re gels lezen kan, op Mijlbeek, langs statie of stroom, langs vaart of rivier Goed, indien erop M ijl beek eerie ge- geschiktere plaats bestaat dan elders zullen wij haar den voorkeur geven Volkskamer. Donderdag interpelleerde M. Curlier het ministerie over de beschuldigingen tegen den Vrijen Congostaat uitgebracht door zekeren amerikaansclie Colonel William. M. Beer- naert bewees dat de beschuldigingen van den amerikaanschen avonturier onge grond zijn en bracht eene welverdiende hulde aan onze landgenoten die hun le ven voor de beschaving van het zwarte land slachtofferen. Colonel William lian- deldt slechts uit wraak omdat de Congo staat zijne diensten heeft geweigerd. De vergadering ging verder over tot de algemeene beraadslaging over't wetsont werp, betrekkelijk den openbaren onder stand. Esplanatleplein. ZONDAG 21 JUNI 1891, om 3 ure namiddag. Adolf Van Mol (Aalst) legen Gustaaf Boeykens, (Aalst.) Om 4 ure. La Paume (Laeken) tegen August De Backer (Aalst.) Om o ure. De twee overwinnende partijen. Itond dei* Katholieke Bekwaamheidkiezers. 4« SEKTIE. AALST-SCHAARBEEK Luisterrijke Prijskamp, op Zondag 21 Juni 1891, om 5 1/2 ure, ter herberg Het Sas van Aalst, bij den heer Domien DE BUYSSCHER, wijx Oonegem# jjpfSPsgie Motariëele anon- cen op <le -4Je bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1026 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te ^amen ongeveer 8891 kilogr. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door het muziek der Pupillenschool van het leger, op zondag 21 juni, om 11 1/2 ure 's morgeus, op de Groote Markt te Aalst, onder het bestuur van M. Vanderlinden. 1 Souvenir d'Anvers, Marehe, Pauwels. 2 Le chansonnier, Pot Pourri, Van der Linden. 3 Dans la Vallée, Redowa, idem. 4 Concordia, Valse, Lecocq. 5 Le tambour Janssens, Quadrille Miry. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wjj de liefhebbers aan van dc magazijnen te gaan zien van het Huis Firmi.n Mignot te Brussel waar wiel peerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polysten en nickelen niets ontbreekt er. Kindermoord. Over eenige dagen kregen op het gehucht de Valkte Bel- cele, (St. Nicolaas) een man en zijne vrouw twist en brachten elkander zware beleedigingen toe. De vrouw, om zich te wreken, kwam te St-Nicolaas, trok naar de gendarme rie en legde daar eene beschuldiging af betrekkelijk haren schoonbroeder. Volgens hare klacht, zou de broeder van haren man, het kind zijner zuster in den hof achter eenen boom begraven hebben, nadat het bij zijn geboorte in eenen zak gesteken en in den beerput geworpen was, waar het eenige dagen in gelegen had, om hel nadien in den grond te verbergen. Haar man zou van deze zaak geweten, docli haar onder doodsbedreigingen verboden hebben, ooit van deze zaak te spreken. De oorzaak dezer daad zou geweest zijn de familieeer te redden. De brigadier onzer gendarmerie ging er met eenen zijner onderhoorige man schappen heen ondervroeg den man en de vrouw elk afzonderlijk en vond de zaak ernstig genoeg om er het parket van Dendermonde oogenblikkelijk kennis van te geven. Het parket kwam maandag namiddag te Belcele met de wetsdoctors, de plaats waar liet kind zou begraven liggen, werd aangewezen. Het lijkje van het kind werd er gevonden en man en vrouw met deszells broeder, die in Antwerpen werkt moesten woensdag reeds te Dender monde een verhoor voor den onder zoeksrechter ondergaan. De moeder van het kind is na twee dagen na zijne geboorte gestorven en het hierboven gemeld feit is 3 jaren geleden. Nu met den twist in het huishouden is het aan het licht gebracht. Dit voorval is het onderwerp van alle gesprekken. Gevolgen der werkstaking. De toe stand der mijnen zoo schrijft men uit Charleroi zal weldra zoodanig zijn dat het onmogelijk zal ziju er werk te geven aan hetzelfde getal werklieden als vroe ger. In al de putten waar werkstaking heerscht zijn de mannen die nog werken vooral bezig met de verluchtingsgangen in goeden staat le houden. Intusschentijd storten de kapgroeven in er zal langdurigeu arbeid noodig zijn om ze te herstellen. Het is zeer waar schijnlijk dat, binnen eenige dagen, de besturen der koolmijnen zullen beslissen dat zij hunne werklieden niet kunnen terug aanvaarden, tenzij op voorwaarde dat zij, le hunnen koste, de werken her stellen in den staat waarin zij die verlaten hebben. Het is stellig dat de bestuurders de ingestorte groeven zullen verlaten, liever dan ze op hunne kosten te herstellen. Uit oorzaak daarvan zullen een groot getal werklieden zonder werk blijven. Er zijn verscheidene koolmijnen welke, te za- men, 800 tot 1000 werklieden min zullen terugnemen dan zij er vroeger hadden. Ziedaar 800 tot 1000 werklieden, met hunne huisgezinnen in de ellende ge dompeld. Wat dezen betreft die weer werk zul len bekomen, al het voordeel dat zij uit de werkstaking zullen trekken, zal zijn dat al hun spaargeld zal opgeëten zijn. En er waren er die spaarboeksken had den, waarop 1,800 tot 2,000 fr.ingeschre- ven was. Eene werkstaking, zonder volle recht en zonder bepaald doel aangegaan eene politieke werkstaking vooral, met een doel waarvan de vervulling niet in de macht der bazen ligt, is eene dwaasheid, eene uitzinnigheid, welke de arme ver leide werklieden met de bitterste gevol- gnu moeten bekoopen. Dat zeggen de socialistische kopstuk ken en hunne bladen aan de weiklieden niethun hoogmoed en hunne heersch- zucht staan daarvoor te ver boven de be langen der werklieden. En daarom zijn zij volksbedriegers. Dagelijks verneemt men nieuwe inlich tingen nopens de ellende, in welke de werkersbevolking van de omstreken van Charleroi tengevolge der werkstaking gedompeld is. Te Gilly, ziet men vrouwen en meisjes, op het uur dat de suldaten hunne maal tijden nemen, afkomen met potten en pannen om den overschot der soep in te zamelen, welke de soldaten hun liefdadig afstaan. Te Marcinelle was het zondag kermis de herbergiers, de jongelingen en al de genen die in vorige jaren geldelijk ^bij droegen in de feestelijkheden, hebben dit jaar geweigerd iets te geven. De zaken gaan niet meer. SPANJE. Eene hertogin in de gevangenis. Ge heel Madrid is vervuld van verontweer- diging tegen de hertogin de Castro-Énri- quez, markiezin van Valderas, gravin van Plasencia, grande eerste klas van Spanje en dame noble der orde van Maria-Loui- sa. Neen, verontweerdiging is het woord nietdie uitdrukking is nog te zacht voor heigeen de gemoederen beheerscht. Men

De Denderbode | 1891 | | pagina 2