Bêtisiana Dendergalmi. Revisiana. Kaatsspel Club XXX Allerhande nieuws. onder voorwendsel dal deze onlusten zouden verwekken, hebben de heeren Woeste en Lejeune in de Kamer ver klaard, dat die besluiten ongrondwette lijk en de burgemeesters strafbaar zijn. Om zich te verdedigen, zegden de libe ralen thans dat de meelingen zelfs,wan neer kwaadwilligen deze wilden stooren, dienden verdedigd en beschermd te wor den door de overheid en de openbare macht. Dit is wezenlijk zoo, maar aldus han delen de liberaleu niet wanneer zij mees ter zijn. Wanneer destijds de processiën te Luik wierden aangevallen door eenige gemeetie kerels,liet men deze vrij begaan en men verbood de processiën. Hetzelfde gebeurde te Brussel en el ders, en die besluiten waren zeker zoo ongrondwettelijk als de besluiten thans genomen tegen de meelingen van radi- kalen en socialisten. En toen lachten de radikalen en socia listen in de vuist,en keurden de gemeene kerels en de schending der Grondwet goed Wat eerlijkheidWat logiek toonen die kinderen van T nieuwe licht Vrij vervoer met de treinen. Het schijnt niet genoeg bekend te zijn dal alle groenten, vruchten, boter, room of crème, kaas, eieren, kleine huisdieren, animaux de basse-cour, in een woord alle eetwaren die de landman naar de markt brengt, ofwel die de bui tenlieden aan de deur in de stad brengt, vrij worden vervoerd op eenen gewonen trein in elke richting. De voortverkoo- pers en de hoveniers genieten echter van die gunst niet. Elke landman mag lot 60 kilos vervoe ren en om de plaats voor de andere rei zigers niet in te nemen, mogen zij hunne waren laden in de bagagiewagens. Ledige kruiken, manden en alles wat tot het vervoer van hunne waren ge diend heeft mag even vrij van vracht naar huis terug gevoerd worden doch in 't oprijden zoo goed als in 't terugkeoren is het de eigenaar zelf, die alles moet la den en lossen en verantwoordelijk blijft voorden breuk of schending. 't Is dan in 't belang der landlieden dat zij inlichtingen nemen, elk bij zijnen sta tieoverste, om te welen met welke de treinen zij hunne waren vrij naar de stad kunnen sturen. Kazernij. Wij verleenen vol gaarne plaats aari het volgende, dat ons door een ondervindingrijk man toegezon den zegt, Het Fondsenblad. Dewijl er tegenwoordig veel van razen de honden gesproken wordt, acht ik het nuttig een geval, aan mij overgekomen, kenbaar te maken, opdat het wellicht aan iemand, in dezelfde omstandigheid, zou kunnen voordeelig zijn. In 1842,op eenen namiddag, van mijne zieken te bezoeken te huis komende,vond ik mijn huishondje bevende en kermende op den schoot mijner vrouw liggen. Men vertelde mij dal tiet heeste door eenen grooten vreemden hond gebeten en op den grond gerold was. Bloed was er niet te bespeuren, maar het was gansch nat en bemorsd door een vuil en slijmerig vocht; ik streelde en wreef het om het te bedaren,zoodat mijne handen gansch be zoedeld waren, Eenige uren nadien ver namen wij dat de vreemde hond razend was en dat men hem gedood had. De epagneuil werd dan ook dadelijk afge maakt. Des anderdaags bemerkte ik dat ik aan mijne hand eene kleine opene wond had, die, alhoewel niet bloedig, toch niet ge nezen was. Ik begon te vreezen dat ik kon besmet zijn; hel was te laat om de wonde uit te branden de opslorping moest reeds plaats gehad hebben. Ik be ken gaarne dat ik op mijn gemak niet was. Ik mocht van mijnen twijfel niet spreken, mijne moeder en mijne jonge vrouw zouden te veel droefheid gehad hebben Ik wist door mijne studiën Jat, voor de ontwikkeling der razernij, zich onder de tong blaasjes verioonen, die tot eltering overgaan, zoo men dezelve niet vernietigt. Gij kunt denken dat dagelijks mijn eerste werk was mijnen mond te on derzoeken. Na den zevenden of achtsten dag wakker wordende, gevoelde ik eene zekere brandende pijn onder de tong en in den spiegel ontwaarde ik een blaasje, ter grootte van eene kleine linze lenlüle langs eiken kant van den boord der tong. Die blaasjes waren met een klaar en doorschijnend vocht gevuld en omringd met eenen rooden vurigen rand. Aan stonds mijnen pierre infernale nemende, brandde ik die blaasjes zoo diep mogelijk uit. Dagelijks onderzocht ik nog eenigen tijd het onderste mijner tong, doch er verscheen niets meer, mijne vrees ver dween en ik bleef gezond. De vrees of de inbeelding kan toch de verschijning dezer blaasjes, lyssa ge- uaamd, niet veroorzaken deze moeten door besmetting voorafgegaan zijn. Deze bestaande, verschijnen na eenige dagen deze lyssa onder de tong, eerst nog niet giftig, maar na eenige uren wordt het vocht etter, de blaasjes puisten, waarvan de materie zich met hel bloed mengelt, en de koorts verklaart zich, met al de teekenen der razernij. Omtrent dezelfde uitwerking heeft plaats met de inenting der koeipokstof. E°rst den vijfden of zesden dag verschijnt een blaasje met doorschijnend vocht, en dit vocht zal niets voortbrengen; vernie tig het helder blaasje, het kind zal geene koorts krijgen, maar zal ook van de kin derpokken niet bevrijd zijn. Integendeel, laat het blaasje ongeschonden, den ze venden of achtsten dag ishet vocht etter geworden en heeft al zijne kracht tot be smetting verworven, de koorts verklaart zich en het kind zal behoed zijn van de kinderplaag. Om te sluiten, raad ik aan allen, die zouden kunnen besmet zijn,zells die door Pasteur behandeld worden, of die naar St.-Hubert hunne toevlucht nemen, da gelijks onder hunne tong te zien of er geene blaasjes verschijnen, en dit gedu rende eenige weken gade te slaan. G. VERSCHRAEGHEN, Med. Doet. N. B. Dit zou voor koeien, paarden, enz., ook kunnen plaats hebben. Ik be veel dit gedacht den veeartsen aan. De tabak en de influenza. De Pall Mall Gazette kondigt sedert eenigen tijd eene reeks brieven af over het vraagstuk de tabak en de influen za. De meeuing van zijne briefwisse laars is zeer verschillend; terwijl de eene aan den tabak eenen noodlottigen inlvoed toeschrijven, zijn er anderen die bewee- ren dat de smoorders beschut zijn tegen de besmetting der influenza; velen ook verzekeren dat de rook der sigaar of der sigaret, de kiem der besmetting ras doet verdwijnen. Uit het dagboek van een musicus. Na dolce geslapen te hebben, stond ik allegro, ma non troppo van mijn bed op en ging allegretto naar de ontbijtkamer, waar ik a tempo aankwam, toen mijn vrouw de koffie andante grazi oso zette. Gun sentimento vroeg ik, hoe zij geslapen had, en bedanste mij molto vivo, terwijl zij mij expressivo met haar hel ierde, blauwe oogen aanzag. Plotse ling hoorde ik iemand aan de deur kloppen, eerst pianissimo, daarna piano cn ten laatste crescendo. De meid liep naar de voordeur, en een man trad binnen in majestoso, uitroepende con telta forza Kan ik mijnheer spreken? Ritardan do ging ik heen, opende de deur adagio, en zag mijnen kleermaker. Hij verzocht mij, eerst rallentando toen hoe langer hoe meer slringendo. zijne rekening te beta len. Geheel furioso zeide ik hem resoluto dat ik geen geld had, en wierp hem con strepito de scala af. Hoe fijn Dendergalm van i9 April schrijft Wij willen van het stelsel Beer- naerl niet, omdat wij voor hel alge- meen stemrecht zijn, dus vragen wij de afschaffing van het cijnstelsel en hel ontwerp van den eersten minister is niets anders dan eene uitbreiding van dit cijnstelsel, bij gevolg,wordt het onrecht en de vervalsching van het kiezerskorps nog grooter gemaakt. Door het stelsel Beernaert wordt de cijns van 20 florijnen op 10 Irank ge bracht en het getal kiezers stijgt van 135,000 tot omtrent 750,000. Dat is voor Dendergalm het onrecht nog grooter maken Dus moet men om het onrecht te verminderen het kiezer korps nog wat verkleinen Hoe is het mogelijk zoo dwaas met de woorden uitbreiding van cijnsslelsel» te spelen! Trouw. «De bekwaamheidkie- zers, allen, geene uitgezonderd, wor- nen niet waardig geacht algemeene kiezer te zijn, (Dendergalm 19 April) Dit is of onwetendheid of slechte trouw, want minister Beernaert gunt in zijn ontwerp het stemrecht aan de dragers van diplomas der Hoogscholen en dit is door de midden-afdeeling aangenomen. Wat de bekwaamheidkiezers van rechtswege voor Provincie aangaat, die zijn bekwaam of zij zijn het n,iet. Zijn zij bekwaam dat zij het door 't exaam bewij zen en zijn zij het niet dan kunnen zij onmogelijk het stemrecht hebben. Het woord is aan Dendergalm. Zonder bewijzen bevestigt Dendergalm dat 't algemeen stemrecht het rechtveerdigste is. Onrechtveerdig is het niet, op het strengste genomen, maar van daar tot het rechtveerdigste is er nog een reuzenstap. Zonder eenige bewijsvoering bij te brengen, beweert dit blad nog dat zijn stelsel het eenvoudigste en hel gemakke lijkste is. Ja, in schijn en zooveel niet als dien schrijver wel denkt. Schenkt gij het stemrechLaan iedereen, zonder voor waarden Geeft gij dit recht aan vaga bonded galeiboeven, oude kennissen van tribunalen en verbeteringshuizen Zul len zij die door het bureel van weldadig heid zijn ondersteund, toegang tot de stembus hebben Gij spreekt altijd van stemmenkoopen, die voorwaar zullen niet veel kosten en voor eene liberale beurs dra toegankelijk zijn. In dit geval gaat gij verder dan L. Berlrand het zien lijk hoofd der brusselsche zoogezegde werkerspartij, die liet suffrage univer- sel organisé voorstaat. Zoo niet waarop steunt gij, zonder uwe princie pen te kreuken, om ze buiten te zetten zij zijn immers burgers en het stem recht is eigen aan de hoedanigheid van burger. Het land is tot zulke hervorming niet gereed gemaakt, niet voorbereid, de poli tieke opvoeding van ons volk blijft nog verre ten achteren en de gevaren die voor 's land veiligheid uit zulke plot selinge ommekeer zouden kunnen plaats grijpen zijn onberekenbaar zij zijn slechts door eene langzame hervorming te ontwijken. Nochtans over de gevolgen van het algemeen stemrecht wil ik mij niet uitwijden: of zij de bewarende partij voordeelig zij, lijk, reeds in 1870 als de herziengsvraag voor de eerste maal het daglicht zag, een medewerker van het fransche dagblad de Journal des Débals in een schijven bostatigde.of ten voordee le der geuzen of socialisten zij, raakt die questie van recht niet aan, die ik alleen onderzocht heb. Naar alle waarschijne- lijkheid zou er de eene of andere socia list doorspertelen kwaad ligt daar niet aan men zou dan kunnen zien welke fi guur die mannenin de Volkskamer maken. Dat het algemeen stemrecht geen Eden van geluk, recht en vrijheid is getuigt klaar als de dag het voorbeeld van Frankrijk hatelijke fiscale wetten op de kloosters zelfs die de ouderlingen, zieken en weezeii voorzorgen; uitdrijving der Jesuïten; prinsen en zelfs eenvoudige katholieken, aan wie men het recht van bestaan, de vr heid ontneemt; korlvleu- geling der vrijheid van onderwijs,vanver- eeniging enz.;verwereldlijking der hospi talen en de lange reeks misbruiken die zij na zich sleepen. Dit alles beoogen onze Belgische geu zen een hunner heelt geschreven Het gevang, de boet, de uitdrijving zijn wettelijke middelen waarom ze niet tegen de katholieken in 'i werk gezet (Revue de Belgique, Pergamini.) Het voorloopig akkoord Hoe noodig het is over eene formuul voorloopig 't akkoord le zijn toont ons Dendergalm van f Maart waarin by er tegen op komt en tegen dondert. Hij schrijft Veronderstel dal men het stelsel der der bewoning aanvaardt Welnu, dan worden de Kamers ont- bonden en zoo het kiezerskorps nu eens aanhangers naar de kamers stuurt van het stelsel der bekwaam- heid of van het algemeen stemrecht, waar zit men dan met 't eerste Welnu indien bij gebrek van eensge zindheid, de grondcijns betalers, 't zijn zij die voor de Constituante de kiezingen doen, om uitdien warboel van huisbewo- ning, bekwaamheid en algemeen stem recht te geraken, nu ne keer herzienings vijandig gezinden naar de kamers zonden dan zou Dendergalm staan kijken lijk 'nen uil op 'nen kluit. Om allen warboel te voorkomen, om de herziening te verzekeren wil de Volks kamer zich op eene formuul 't aceoord zetten. Gij wilt de herziening, Dender galm oprecht Wel het beste middel ze te verzekeren is het voorloopig accoord verdedigen Waarom wil de heer Frère nu van het voorloopig accoord niet, wat hij in 1883 als eene noodzakelijkheid aanzag en eischte De herziening, niet waar Dendergalm, is maar een middel om aan 't schotelken te geraken. Altijd Ote-loi de la que je m'y melte. Ziet ne keer welke vei* pletterin^Dendergalm van 12 April schrijft De minister zegt wel, dat met de cijnskiezers van 10 fr. er 400,000 alge- meene kiezers zouden bijkomen maar hij vergeet er bij le voegen voor welk aandeel de kiezers van de stad en van den buiten er zouden tusschen komen. Voor Brussel (stad) zou de vermeer- dering van 19 per honderd wezen voor den buiten zou de vermeerdering wel 70 per honderd beloopen In zijn nummer van 26 April vervolgt llij Met cijfers in de hand gaan wij doen zier. hoe onrechtvaardig dit stelsel in het arrondissement Brussel b. v. voor onze partij zou zijn. De stad Brussel zou er maar 7,582 algemeene kiezers bij krijgen of slechts 16 per duizend inwoners. Den buiten integendeel zou zijne kiezers met.8,191 of 35 per duizend inwoners zien ver- meerderen. Voor de stad dus 16 per duizend in woners, voor den builen 35 per duizend. Dus verplettering der groote steden door de buitengemeenten en dat mag eene kieswet nooit zijn. De laatste volzin is een steen voor M. Frère die door zijne lakonische wet in 1848 de verschillige grondcijnsen, die eene juiste verhouding tusschen 't getal kiezers van dorp en stad waarborgde deed verdwijnen. De maatregel vermeer derde bet getal kiezers der steden, was de liberalen voordeelig en dus, volgens de wijsbegeerte van Dendergalm zeer rechtvaardig Brussel telt tegenwoordig 87 per hon derd der kiezers, de buiten slechts 13 per honderd. Dat is rechtveerdig niet waar Dendergalm Wordt het stelsel van M. Beernaert aangenomen dan blijft te Brussel de ver houding nog ten voordeele der liberalen, want de stad beeft 57 per honderd der kiezers en de buiten 43. Dus verschil ten voordeele der stad nog 14 per honderd. Waar is de verplettering Dendergalm 1 en hoe zoudt gij het aanleggen om met het algemeeB stemrecht, dat gij verde digt, meer kiezers in de stad dan op den buiten te hebben Wij wachten op antwoord. D© Volkskamer vervolgde de algemeene beraadslaging over liet wets ontwerp betrekkelijk den openbaren on derstand. Deze beraadslagingen toonden klaar en duidelijk dat de kamerleden over deze kwestie grootelijks verdeeld zijn. STERFGEVAL. Men meldt ons uit Denderhautem het godvruchtig overlijden van de Eerw. Moeder Overste van 't klooster aldaar, Zuster Pharaïldis, der Apostolinnen van i Bercliera-bij Audenaarde, in de wereld j juffer Clementia Balcaen, geboren te Ber- l chem, den 31 december 1824. Zij ruste in vrede, Esplanadeplein. ZONDAG 21 JUNI 1891, om 3 ure namiddag. Le Bon, Aalst, tegen Godard, Gee- raerdsbergen, Om 4 nre. Les Invincibles, Ixelles, tegen Schoc- kaerl, Aalst. Om o ure. De twee overwinnende partijen. Hotariëele anon- een op tl© 4Lde bladzijde. Rolermarkt. Heden zaterdag werden 962 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7400 kilogr. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door de Koninklijke Maatschappij van Harmo nie op zondag 28 Juni, om 11 1/2 ure, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaerde. 1. Kronprinsen, March, C. E. Ficher. 2. Marche aux Flambeaux,N.3,Meyerbeer 3. Le Joyeux Postillon, polka pour Bugle, Neumann. 4. Pot-pourri sur les Vêpres Siciliennes, Verdi. 5. Les Patineurs, Valse, Waldteufel. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. De naaimacMen in 't bereik van alle bennen. Het huis Firrnin Mignot te Brussel biedt 5,200 uit muntende en spliternieuwe naaimachienen Elias Howe te koop die het nogbijheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het huis Firrnin Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Diefstal t© Lede. Op zaterdag 20 juni bood den heer Thulie, veldwachter te Lede, vergezeld doorJu- docus De Winter, landbouwer binnen de zelfde gemeente, zich ten polilie-bureel alhier aan, om inken le doen van eene diefte van geld gepleegd ten iiadeele van dezen laatste op maandag 15 Juni. Eerst geloofde de bestolene dat de diefte van 4 tot 5000 fr. bedroeg ber.c- veti eenige gouden juweelen. Volgens verkregene inlichtingen was de diefte gepleegd door den genaamden Joannes De Greef, landwerker te Aalst. Deze laatste werd door den heer Com- merman, Adjunkt-Commissaris, ter wo ning zijner ouders aangehouden. Hij deed volledige bekentenissen doch verklaarde dat de ontvreemde som slechts 420 fr. bedroeg, en dat zijn medeplichti ge, zekere Alexander Van de Wiele, landwerker, deze som in het veld ver borgen had. Den heer procureur des Konings werd per telefoon verwittigd. Om 6 ure 's avonds kwam het Parket samengesteld uit laatst genoemde en de heeren Hers- sens,onderzoeksrechter en O. Broeckaert d. d. griffier, in Aalst aan. De aanhouding van Alexander Van de Wiele werd onmiddelijk bevolen, deze werd met een rijtuig van Lede naar Aalst overgebracht. Van de Wiele bekende insgelijks den diefstal en de politie werd gelast met hem het geld te gaan opzoeken ;om 2 ure 's nachts keerde men terug met de som van 405 fr. die in een aardappelveld ver borgen was geweest. De juweelen waren verkocht bij eenen goudsmid. Den volgenden dag werden de daders van dezen diefstal, mot de gendarmerie naar Dendermonde overgebracht. Onweder. Een vreeselijk onweder borst donderdag jl. tusschen I en 2 ure over de Dendervallei uit. Zelden lieerschen er in onze streek zulke hevige onweders Vreeselijkeweêrlichten,geweldige don derslagen en verdelgende stortregens Vele en, om zoo te zeggen, •nherstelbare schade werd aan de veldgewassen tus schen Geeraardsbergen en Ninove, te Steenhuize, St. Lievens-Essche, Herzele, enz. enz. veroorzaakt. Te St.Lievens-Essche zijn twee koeien in de weide verdonderd, ook eene te Ni nove, zegt men. Vele Boomen zijn door 't hemelsch vuur aan splinters geslagen of door de rukwinden ontworteld vele huizen en pachthoeven werden ook be schadigd. Te Ninove zijn talrijke kelders onder water geschoten in 't collegia stond de speelplaats onder water en moest men banken plaatsen opdat de leerlingen het lokaal zouden kunnen verlaten. Een voerman die op de baan was, ver haalt dat op sommige plaatsen hel water over de kassei stroomde en zijn peerd er tot aan de knieën moest doorgaan. Onweer. Groote schade, door den regen aangericht. Zooals te denken was, moest de groote hitte, die op de koude gevolgd is, onweéren voor gevolg hebben. Dit is ook vooral te Luik het geval ge weest. Een allerhevigst onweer, boven deze stad uitgebersten, was vergezeld van eenen zoo zwaren slagregen als men er ooit eenen gezien heeft. Het water stroomde in beken de hoog ten af, rukte in eene enkele straat 200 vierkante meters kasseien uit en over dekte sommige andere stralen met eene laag slijk, van 60 centimeters dik, zoodat de dienst van rijtuigen en trams totaal onderbroken is. Een muur van 2 meters hoog en 60 centimeters dik werd omgeworpen. Blokken arduin van 200 kilos zwaar, zijn 500 met. ver weggespoeld. In de laagten zijn al de buizen over stroomd, zoo dat men met groote moeite en levensgevaar de bewoners heeft kun nen redden. De redders moesten tot aan de heupen door het water loopen. Een vijftigtal huisgezinnen zijn totaal ten onder gebracht, daar er van al hunne menbelen niets meer overblijft. Daaren boven zijn al de landerijen en hoven ver woest. Van veld-, boom en hofvruchten, bloemen en planteukassen blijft niets, to taal niets ever. De scliaê moet bij honderdduizenden berekend worden. Behalve het schrikkelijk onweer te Luik meldt men ook slechte lijdingen nit La Lonvière, waar verscheidene huizen door den bliksem getroffen en afgebrand zijn. Te Ecaussines zijn al de hoven ver woest üe schaê is niet te berekenen. In de wachtzaal der statie stond meer dan een meter water. Te 's Gravenbrakel zijn door de stort regens verscheidene huizen overstroomd. In de streek tusschen 's Gravenbrakel en Geeraardsbergeu is de oogst voor een groot gedeelte door den hagel verwoest. Nabij Henripont is een zieke ouderling op het punt geweest te verdrinken in zijne woning. Ziehier nog eenige andere inlichtin gen Te Nijvel en Gosselies moet het on- weêr allerhevigst geweest zijn. Al de velden stonden geheel onder water. Overal ligt de oogst plat. De expresstrein van Charleroi naar Brussel heeft moeten sloppen. Te Ronsse zijn een zestigjarige land bouwer en zijne nicht door den bliksem doodgeslagen op bel oogenblik dat zij in het hevigste van het onweêr de staldeu ren gingen sluiten. De lijken waren geheel zwart gebrand. (Later.) Ook in de beide Vlaanderen heeft het onweer vreeselijk gewoed. Te Zele is een man door den bliksem getroffen, doch gelukkig niet doodelijk. Op de zeekust was de woede van het onweer onbeschrijfelijk. Te Blankenber- ghe is de bliksem gevallen op den Casino en verscheidene andere plaatsen dei- stad. Huizen, straten en kelders zijn over stroomd en er vielen hagelsteenen zoo groot als noten, Een vreeselijk onweer is woensdag boven Nukerke en omliggende losgebor- sten. De landbouwer Antoon Van den Merghel was met zijne dochter Maria Thérèse op zijnen akker aan het werk. Toen het onweder begon, zijn zij, zoo als het meermaals gebeurt, onder eenen eik gaan schuilen,en zijn beiden verdonderd. De vader was aan zijn hoofd tot te mid den van zijn lichaam langs den zijdekant gansch verbrand wat zijne dochter be treft, deze had niet het minste lidteeken en stond recht tegen den boom zij was op den slag gedood. De vader zal er van af zijn met eenige kneuzingen. Er is ook veel schade aan den land bouw toegebracht. Belasting op den Tabak. - Aangifte. De accijns op den tabak blijft bepaald op éénen centiem en half per plant. Door één huisgezin mogen er 80 plan ten gezet worden vrij van lasten maar de aangifte moet algelijk gedaan worden, en wel vóór oogst, Beheer van Staatspoorwegen. Af gifte van plaatsbewijzen, Sluiting der winketten. Krachtens eene ministeri- eele beslissing worden, van en met 1 juli eerstkomende, in al de statiën en halten en aan al de stopplaatsen, twee minuten voor het dienstuur van vertrek der reizi gerstreinen, geene plaatsbewijzen meer afgegeven. Een koningszoon in den amigo. Dezer dagen werd de omtrek der Noor derstatie te Brussel, in opschudding ge bracht. Omtrent 8 ure ging een neger door de Kruisvaartstraat. Op zeker oogenblik werd hij aangespro ken en aangevallen door eenen heer. Van weerskanten werden vuistslagen en stampen toegediend. De politie kwam tusschen en leidde de twee vechters naar het. politiebureel.Men oordeelde over de verbazing van den po litie officier toen de neger zijn naam en hoedanigheid deed kennen. Het was niemand anders dan de zoon van den koning van Abyssinië, Theodo ros, welke door de engelschen overwon nen werd. De aanrander verklaarde de zoon van Theodoros geslagen te hebben, omdat deze hem weigerde te betalen. Dat werd juist bevonden. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de twee betichten. De zoon van den Negus Theodoros bewoont Brussel er leeft er van eene jaarwedde die hem door bet en- elscb goevernement wordt uitbetaald. De brug van Waasmunster is vrij dag namiddag ingestuikt. Hel was een metalen draaiende brug. Sinds lang had den de bevoegde overheden eene nieuwe brug gevraagd. Het opper-bestuur verge noegde zich enkel met herstellingen te doen. Er zijn gelukkig geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Bij Karei Schelstraete, te Knessela- re, bij het dorp, is eene zeugd geviggend met 20 viggens, allen zeugen. Dinsdag werd de meid van den heer Breuseghem eensklaps verontrust door de kat, welke met geweld kwam binnen gestormd en naar haar toesprong. Zij kon het beest op de vlucht drijven, doch het wierp zich aanstonds op het anderhalfjarig kindje van den heer Breu seghem, dat op den dorpel speelde. De kleine slaakte hartverscheurende kreten, want het dier bracht hem vreeselijke schrabben toe in het aangezicht en op het hoofd. Men is er in gelukt het beest bij mid del van eene riek te dooden. Daar zij ech ter ook andere dieren van haar slach, als mede eene hen en jonge kiekens heeft overvallen, zijn al deze dieren op last van den heer L. Van Trappen, veearts te Zomergem, die razernij bij het dier be- slatigd heeft, afgemaakt. Het nieuw klooster van Ghistel, ge maakt volgens de leekeningen van baron Bethune, zal in 't begin van juli gewijd worden door Zijne Hoogweerdigheid den bisschop. Eenige klooslerzusters van Sle Godelieve zullen het gaan bewonen. Het klooster is gebouwd ter plaatse zelf waar Sinte-Godelieve geleefd heeft en gestorven is, tegen en op de hofstede die bij 't oud kapelleke ligt. Daar immers stond het oud kasteel, waarvan de kelder waarin Ste-Godelieve opgesloten werd, nu nog te zien is. Het gaat er erg toe in de omstre ken van Kortrijk met de gevechten met messen. Lompe vlegels, dronken twistzoekers en onbeschofte kerels staan gedurig niet alleen met vuisten maar met messen ge reed om de minste geschillen door stom en beestig geweld te vereffenen. Het par ket van Kortrijk heeft thans zeer wijselijk voorgenomen al die baldadigen en over- beterlijke messenlummels den bak in te draaien. Verleden week alleen werden voor ver schillige bloedige gevechten in de vol gende gemeenten door de gendarmerie aangehouden 2 personen te Ledeghjm 2 te Bisseghem 3 te Roozebeke 4 te Denterghem. Allen zijn opgesloten in 't gevang te Kortrijk, in afwachting van van bun vonnis, dat niet te streng kan zijn. Zondag avond, rond 6 ure, is er te Veurne,een pijnlijk ongeluk voorgevallen. Een wagen met twee paarden bespan nen, reed in de Groote Ooststraat voort, wanneer opeens, bij het gerucht van den opkomenden tram, de paarden verschrik ten en de vlucht namen. De geleider, Fideel Cool, dit bemer kende, sprong uit den wagen, wilde de paarden vastgrijpen en inhouden maar ongelukkiglijk, werd hij ten gronde ge worpen, bekwam erge kneuzingen aan armen en hoofd, en werd door een der wielen zijn linkerbeen letterlijk verplet terde. De omstanders gelukten erin de paarden vast te houden, en de gewonde werd naar net St-Jansgasthuis ter ver pleging gedragen. Wagen en paarden behooren aan den heer E. Van Haecke, graankoopman te Veurne. Schrikkelijke aanranding. Dezen tijd van T jaar bieden de bossehen die tusschen Wareghem en Worteghem lig gen, eene frische wandeling aan. Niet ver van de herbergen de Vlasneet en hel Jagershof langs den steenweg stroomt een helder beekje, het Maan- beekje genoemd dat tot grensscheiding der beide gemeenten dient. Bij de brug en in de beek, waren verleden zondag na middernacht, drie" kerels verborgen. Een gezelschap vau vier inwoners van Worteghem waaronder twee meisjes, dat van den trein van 10 ure kwam, stapte dit uur over de baan, niet vermoedende dat drie boosdoeners den weg aflegden. Eensklaps sprongen de kerels op den steenweg gewapend met een stuk hout eenan mesthaak en hunne messen. De verschrikte voorbijgangers vroegen wat zij moesten hebben. Zonder te spre ken vielen de schurken het gezelschap aan. Slaat gij, ik sla ook antwoordde een van de Worteghemnaren, en nu be gon een gevecht in regel. Een man en een meisje konden de vlucht nemen, maar eilaas, 't was anders gesteld met den overgeblevene. De man viel van den eersten slag ne der en werd de schouder afgeslegen en den arm in twee plaatsen gebroken, zoo danig dat hij moeilijk zal kunnen ingezet worden. De moordenaars wilden hem zelfs in eenen nabijzijnden waterput ver- smooren. Het meisje werd met slagen overladen en de wang afgeslegen zoodanig dat de landen bloot lagen en dat zij evenals haar makker een langen lijd in bezwij ming heeft gelegen. Afschuwelijke bijzonderheid de laffe aanvallers, verre van berouw te gevoe len, hebben nog eene halve uur bij hun ne in onmacht liggende slachtoffers ge zongen De aanranders hadden met hunne slachtoffers woorden gehad in eene her berg. De aangevallenen hebben de persoons beschrijving opgegeven, en het zal niet

De Denderbode | 1891 | | pagina 2