NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 3 Juli 1891, 10 centiemen per nummer 43ste Jaar N. 2380 ABONNEIHENTPRMS ANNONCENPRIJS Poliliek overzicht. DE GOUDSMID De Grondwet en hare herziening. En het deze Een en ander. DE DENDER-BODE Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft m bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen, tr 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cilqne gain. AELST, 4 JULI 1891. BNederland en Dnitschland. De duit- sche dagbladen,onder andere de National Zeitung, bespreken liet bezoek dat keizer Wilhelm aan Nederland brengt. Hei blad doelt er op dat Nederland zijne onzijdigheid, zijne onafhankelijk wil behouden en zegt «Met de aldaar bestaandewenschen tot behoud der neutraliteit stemmen onze belangen ten volle overeen. Een der grootste vraagstukken, welke zich op dringen bij overweging van het geval dat er eens een oorlog uitbrak, die nagenoeg geheel Europa, omvat is het vraagstuk betreffende de voedingsmiddelen der als dan oorlogvoerende volken, wier eigen land geene voldoende hoeveelheid graan voor eigen behoefte voortbrengt. In dien toestand verkeert onder an dere eenerzijds Duitschland, anderzijds Frankrijk. In hoe ver de kusten en havens van het eene en het andere land geblok keerd, door den vijand voor den aanvoer van granen zouden kunnen worden afge sloten, dit hangt af van de omstandighe den, die men niet met zekerheid kan vooruitzien doch met die eventualiteit moet rekening worden gehouden. - Wij kunnen derhalve slechts wen schen, dat in zulk een oorlog do havens van Nederland, als een neutrale staat, door geene blokkade worden bedreigd en derhalve voor den invoer van granen open blijven. Deze zouden ook dan uit Amsterdam en Rotterdam hunnen weg naar Duitschland en eveneens naar Frankrijk kunnen vinden. Doch deze vingerwijzing dient slechts om te doen zien, dat het geene ijdele woorden zijn. wanneer wij de neutraliteit van Nederland in het belang van Duitsch land steunen. Het bezoek van het keizer lijk echtpaar te Amsterdam, heelt plaats onder de vooruitzichten omtrent de thans volbrachte nieuwe bevestiging van den vredesbond. De Weener Polit. Courbevat een offi- cieuse brief uit Berlijn, welke het bezoek van den keizer als een hoffelijk bezoek beschouwt bij het koninklijk hof i Het bezoek heeft geene verdere poli tieke beteekenis dan als bewijs dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland onveranderd die van vriend schap en goede nabuurschap zijn geble ven, gelijk zij tol nu toe geweest zijn. Wat eenige dolzinnige fransche heeikop- pen die de Europeesche volken en re geeringen door zinspeling;op vermeende geheime bedoelingen der duitsche poli tiek in ongerustheid willen brengen zooal mogen zeggen, Duitschland houdt tegenover Nederland geen ander doel in het oog dan aankweuking; en versterking van goede politieke en handelsbetrekkin gen, die in wederkeerig belang zijn. van Wcstcheap. Indien de eerbiedweerdige chronijkschrijvers ran het oude Londen ccnen oogslag konden wer pen op de ontelbare wonderwerken, waar.nce die stad thans praalt, dan zouden zij voorzeker van verwondering stem sta m, en zicli de oogen vrij- ven om te bcstatigen of het soms geene droomen zijn die voor hunne verbeelding zweven. (■mers in den goeden tijd der XIV' eeuw zag men daar geene arduinen stoepen, geen gazlam- pen, geen vensterruiten zoo groot als eene koets poort, geen ijzeren wegen en wat dies meer is. En echter had de grijzo stad, op gezegd tijdstip, een schoon, edel en ja bovenmate schilderachtig voorkomen, dat men, jammer genoeg, in de nieu we steden niet meer aantreft. Dan werd het oog uog niet afgemat door die rechte onafgebroken lijnen van gebouwen met eentoonige, vierkantige vensters neen, men zag er eene fraaie verscheidenheid van bevallige hui. zen, die hunnen spitsen gevel, met allerlei smaak vol loofwerk opgesierd, ten hemel opstaken, eu Daartoe is echter geene samenkomst van den Duitsehen Keizer met de Konin gin-regentes der Nederlanden noodig, en alle vermoederts a-ingaande bijzondere geheimgehouden bedoelingen van het be zoek des Keizers, kunnen dan ook wor den tegengesproken als van allen feitelij ken grond ontbloot. De bisschoppen en de republiek. Mgr. Fava, bisschop van Grenoble, heeft in een herderlijk schrijven aan zijn geeste lijken, deze aangezet zich aan te sluiten bij den republiekeinschen regeerings- vorm. Nu zult ge denken dat de republie- kaansche dagbladen daarover in wolken zijn Ze zijn woedend, ja, razend kwaad, daaren tegen. Waarom Ja, Mgr. Fava is zoo beslist niet als cardinaal Lavigerie. Deze heeft openlijk de republiek erkend, zooals zij nu is, met haar gouvernement van godsdiensthaters en vrijmetselaars, met hare Marseillaise welke door de Witte Paters werd ge speeld, als deze nooit iels anders hadden geleerd. Mgr Fava wil meer waarborgen. Hij wil eene katholieke republiek, waar het Staatshoofd katholiek wezen, waar ieder een natuurlijk vrij is van te denken en te gelooven wat hij wil, doch waar men den katholiek niet meer voor zijn geloof zal vervolgen. Dat is nu wel het beste begrip der vrij heid, dunkt ons en toch, daar willen de republiekeinen niet van weten. Zij verwijten den bisschop dat hij in de republiek wil.komen om ze op te slokken. Maar, ah sa, wie is nu de grootste slok ker zij die de vrijheid maar nemen voor hen alleen, wij die ze willen voor eenie der De vrijheid bij den czaar. Ge moet niet denken dat het de joden alleen zij«, die in Rusland de zoete vruchten der vrijheid plukken Naar uit Odessa aan den Daily News gemeld wordt, maakt het voornaamste zuid-russische blad, de Novorossiski Tele- graf, eene officieele kennisgeving open baar van de gouverneurs der provinciën Kieff, Pololië en Wolhynië, waarbij allen vreemdelingen wordt aangezegd, dat zij binnen zekeren tijd Russen moeten wor den of anders het land hebben te verlaten. Aan degenen die onroerend goed bezitten wordt een bepaalde tijd toogestaan omdat goed te verkoopen. Zij die Russen wor den, moeten gedurende tien jaar hun te genwoordig domicilie behouden. De hooldrabbijn te Odessa heeft den gouverneur vergunning gevraagd om den joodschen boetedag en vastedag te doen houden. De gouverneur heeft dit gewei gerd, onder bijvoeging dat hij, zoo noo dig, de joodsche kerkgangers uiteen zou hier en daar ontwaarde men de forschgebouwde steenen der edellieden. Daarbij ontmoette men nog de volle pracht der pothische bouwkunde in de kloosters, kapellen en kerken, welke gewoonlijk omgeven waren met schoone hoven of wel overlommerd met een aantal eeuwenoude boomen, tusschen welke de trotscbe torens zich tot de wolken verhieven, als trofeeën van eenen tijd, dien men, gansch ten onrechte, barbaarsch genoemd heeft. Een der schoonste en meest bezochte straten van dien t(jd, waarop die geschiedenis plaats had was Westcheap, de hedendaagsche Cheapsidc wijl de inwoners dier wijk bijna allen handel dre ven in kostbare koopwaren, als in laken, zijden, goud en zilver, enz., was daar ook de praebt, vol gens de getuigenis der gelijktijdige schrijvers, tot cenc gansch buitengewone hoogte geklom men. Eiken avond als het weder gunstig was, leverde deze straat een woelig toonccl, eene ontelbare menigte verzamelde zich daar om zich in de wan deling te verlustigen. Op zekeren dog bemerkte men daar ook twee mannen, vcrJoken in grove en wijde mantels zij schenen met elkander in hevig gesprek te zijn en stapten stout door de menigte heen, op eene wgzc die eene groote haast te kennen gaf, welke geen uitstel dulde, of wel eene trotschheid aanduide, doen jagen en de synagogen doen sluiten. Als dat inderdaad alles waar is kan men met niet genoeg tegen zulke handel wijze te protesteeren. Verwonderd zal de gewone lezer mis schien vragen hoe hel komt dat van den eenen kant M. Bara zich de clandsturm der Grondwet noemt, M.Frère met herts- zeer de herzieningstemten alles in de weg zoekt te brengen om haar ie dwarsboo- men.Zij, de onbetwistbare leaders der geuzenpartij 'en dat van den anderen de liberale hladjes de herziening voorstaan en op alle tonen liet algemeen stemrecht ophemelen Hoe komt het dat de Flandre Libérale, de Indépendance Beige, eerst alle uitbrei ding van het kiezerskorps vijandig, nu eensklaps de hevigste aanvallen legen den grondcijns, legen art. 47 richten Zich inbeelden dat dit uit liefde voor het volk, zijne rechten en lotsverbetering is, waar deerlijk dolen en het karakter en inborst der verstokte doctrinairen niet kennen. Belang is de regel, de grondslag van hun gedrag en verscheidene malen in den loop mijner artikels heb ik daar op gesteund. Reeds in 1874 in zijn nummer van 6 december schreef het liberale invloedrijke fransch dagblad Dan wanneer niet tegenstaande detegenkan ting dei* liberalen het stemrecht uitgebreid zal zijn, zal de klerikale partij voor lang in Belgie meester zijn. Alhoe wel in minderheid in de steden is zij meester op den buiten. <£)eJ£beralc partij zal vee! gevaar loopen.^door de gevolgen van deze hervorming van het stemrecht met zijnen naam ook zijn bestaan te ver liezen Het fransche blad in zijn schrijven deed niets anders dan het gevoelen der linker zij meêdeelen. In zijne redevoering van 9 oogst 1885 zegde M. Frère Ik ben overtuigd dat in ons land het algemeen stemrecht op den buiten en in de kleine steden de bovenhand aan de bisschoppen zou ge- ven, die de bijzonderste kiezers zouden zijn, eu dat in een ander deel van het land. in de groote steden men een groote tegenkanting zou vinden en klip- pen die men moeilijk zou tc boven ko- men. Deze weinige woorden leveren ons de uitlegging der gedragslijn van den spre ker, de waarom van zijnen zoo plotselin- gen en onvoorzienen maatregel van 1848. Alles voor de groote steden dit is de geu zenpartij bevoordeelingen. M. E. de Lavellye, professor aan de luiksche Hooguschool, een der grootste belgische huishoudkundige,liberaal, komt hierin met den meester overeen. - Met welke al de overige wandelaars voor niets telde. Wal er ook van zij, 't was niet zonder menig ruw woord cn inenigen schuinsclieo blik 'dat men hun plaats maakte. Toen zij bijna aan 't einde der straat gekomen waren, vroegen zij eenige knapen op gebiedenden toon naar de woning van Arnold Rothing. Een paar scboonc kerels, om nnnr eenen goudsmid ie vragen, antwoordde een der knapen gestoord door den gebiedenden toon des vrcemde- lings. En wnt is 't dut gij verlangt? ging hij spot tend voorteene geëmailleerde gesp f een ring met juwcclen of eene ketting van veertig marken om uwe zoo fijne mantels vast te maken wat zegt gij, mijlords Die woorden van den knaap werden door zijne gezellen met een luid gelach goedgekeurd. Doch de vreemdeling zegde zonder de minste ontstelte nis Ik vertang van u niets dan een kort en klaar antwoord op mijne vraag. Welnu dan, heer vrager, hernam de jonge ling, daar meester Rothing niet recht broederlijk gezind is, ga ik hem eene poets spelen, met twee klanten, zoo als gij zijt, toe te schikken. Daar boven staat zijn huis, nevens dit van den ouden Forster, den zijde-handelaar, die den witten hert, van koning Richard veranderd heeft in eene ben- ten antilopeter eare van onzen goeden koning het algemeen stemrecht, zou België geheel en gansch en voor altijd door de bisschoppen zijn ingenomen. La Crise 1886. bl. 44. In een intervieuw met een fransche geleerden verklaarde Jan Volders het zelfde, maar deze leefde met hoop op de toekomst. Is het klaar genoeg, lezer, dat de geu- zenhoofden het algemeen stemrecht wil len Over eenigen lijd schreef nochtans de zooeven genoemde huishoudkundige dal de herziening slechts met het algemeen stemrecht kon tot goede haven gebracht worden Is het ernst Is de toestand zoo veran derd dat men op vijfjaar tijd de| opper heerschappij der bisschoppen niet meer vreezen moet En M. Frère en onze dag- bladjes der geuzen In den grond zijn zij allen evenals de maatslaande meesters de uitbreding van het kiezerskorps vijandig maar om zich, op een gunstig oogenblik de volkstoon te kunnen geven, hebben zij in schijn liet kleed der herziening aangedoscht. Ik wil maar lot voorbeeld de kazakkeerderijen der Flandre libérale en der joodsche Indé pendance Beige. Allen hebben zich hals over kop juist in dat stelsel geworpen die de meerderheid, slechts voor de onheil volle en onvoorziene gevolgen van een zoo plotselinge maatregel, van een zoo rasse ommekeer in de kiestelsels, ver werpt, met de hoop zoo de herziening te dwarsboomen en te verijdelen. Zoolang de katholieken nog geen stel sel hadden voorgedragen,waren de geus jes in de wirwar en wisten niet aan wat systeem vast te kleven. Een hunner dagbladen La Gazette de Charleroi» schil derde zoo de toestand af 't gaat met de formulen lijk met de grondwetten, men brengt den tijd door met ze te hierzien; nauw zijn zij aan 't licht gekomen of reeds gaan zij de oude manen vervoegen. Zoodra integendeel de bewarende partij haar stelsel had vastgenomen, ging hel met een wondere eenheid leve het alge meen stemrecht in de rangen der geu zen omdat zij zich verzekerd achten dat met zulke kieshervorming de herziening om zeep zal gaan Alleen om den schok van alle plotselinge ommekeer te verzachten en te vermijden, daar de politieke opvoeding van ons volk nog ten achter is, verwerpt de bewarende partij het algemeen stemrecht zonder voor waarden en neemt dit der huisvaders aan. De aanhalingen uit de redevoeringen van de hoofden der geuzenpartij.doen zien dat de katholieken het algemeen stem recht niet te vreezen hebben. Dit besta- tigde dan ook in 1883, toen de herziening voor de tweede maal op het tapijt kwam; M. Malou in zijne aanspraak van 6 juli Indien de liberalen, door overmaat van wettelijk kiesbedrog het regiem der cijnsbetaalders onmogelijk maken zul len al de leden der rechterzij partijgan- Hcndrik. Helaas I dc goede, witte hertzegde een der vreemdelingen met doffe stem maar hoe stil hij ook gesproken bad, waren zijne woorden door de knapen verstaan een hunner riep luidop Ja, mijn goede heer, bet is geen wonder dat gij den witten hert bejammert dan, waarschijn lijk, dan maaktet gij veelgedruisch met uwe zijden damasten kleeding en nu moet gij u met dien ouden, groven mantel vergenoegen. De schoone dagen zijn voorbij, zoo ik meen. Kom voort, fluisterde de andere vreemde ling. Ja, gaat maar voort, riep de jongen die eerst het woord had gevoerd, gaat voort met nen vloek an alle goede Engclschen op u ca op den witten hert daarbij Mutsen af, jongens, ging hjj voort tot zijne makkers leve koning Hendrik van Lan caster, de vriend des volks, die roovcrs cn plunde raars uit bet land heeft gejaagd Hemel, ik wilde wel eens weten wat die twee landloopers met Rothing hebben uiltestaan. Hadden zij hunne zakken vol geld gehad, dan had ik ze niet bij Rothing, maar naar den zilveren Eenhoorn gezon den. Oordeel niet volgens den schijn, Symond. antwoordde een gezel, 't uiterst bedrieglijke soms. Wie weet of gij onzen meester niet beroofd hebt van twee goede kalanten T Ziet, daar gaan zij.... gers van het algemeen stemrecht wor- den. Wij hebben de verzekering dat de meerderheid van het land voor ons is; wij moeten niet vreezen, wij hebben nimmer geducht het algemeen stem- recht noch eene uitbreiding van kies- reeht. rik. Voor de lezers van den Denderbode zal het ongelooflijk schijnen dat Bik als een tegenstrever in de kolonnen van den Dendergalm doorgaat en nochtans dit. be vestigt dit waarheidsminnend blad in een schrijven van 17,n mei. Ik vraag eens wat dit is Met de goede trouw spotten en zijne lezers voor den aap houden. Niet min of niet meer. Hoe straf hij verzekerd is dat zij maar eenen toon hooren want dan zou hunne verwondering en verblufting de hoogte van den Eiffelloren bereiken, sloegen zij eens Den Denderbode open En hunne verontwaardiging eu zijne gevolgen Dat is met opzet gelogen, de waarheid moedwillig verkrachtigd. Men kent onze geusjes te wel om te mogen vragen eens dat woord te herroepen De lezer zal zich herinneren dat ik in een artikel van 14e mei al de opwerpin gen opsomde, die men tegen de herzie ning kon doen gelden, en ze trachtte te weerleggen. De klaarziende Dendergalm heeft dit niet bemerkt of liever niet willen bemerken als een weerdige navolger van Don Quicholte tegen de molenzijlen tanden te breken en opene deuren instormen te kunnen Wat goede trouw Rikus durft hij bevestigen, vindt de raadpleging der Katholieke Vereenigin- gen van groot gewicht als ze tegen de - herziening zijn en van weinige weerde als ze voor de herziening zijn. Wat logiek Leugen, beste man, en ik daag u uit dit eens door aanhalingen te bewijzen! Ik heb in dit artikel over de raadple ging der geuzenbonden, 1 k van de Ka tholieke Vereenigingen gesproken en ze beiden aanzien als weinig, heel weinig beteekenend. Ik schreef in het aangevallen en zoo fijn van Dendergalm weerlegd artikel o De raadpleging der Katholijke Bon- den heeft maar weinig weerde als men dc zaak in al de omstandigheden waar- mede zij gepaard is gegaan.beschouwt.» Wat verder. Ik neem heel gaarne aan dat hun antwoord(dat dergeuzeubonden) ook maar weinig,bitter weinig beleekent.» Is het klaar genoeg en nochtans daarna durft Dendergalm het legenstellige beweren Dat heet toupethebben maar ook... Dendergalm is vrijzinnig, vrijdenker, wil van God noch zyn gebod, bevestigt Ja, daar gaan zij, sprak eene ruwe stem maar door heimelijkheid ontdekt men liet ge heim. Die laatste spreuk werd in 't latijn gezegd, en daar dc knapen geen latijn verstonden, verwekte die uitroep niet zoo veel verwondering als het plotseling verschijnen van den spreker, die doo,. al de omslaanders terstond met den diepstcn eer bied werd bejegend. Hij had het voorkomen van een bejaard man, nogtans, het waren niet juis1 zijn lan.-c baard cn zijne sneeuwwitte hairlokken welke dien eerbied inboezemden, zijn wijde man tel, zijn lange gaanstok, zijn groote reiszak, zijn breedkantige hoed, kortom, geheel zijn uitwendig was geschikt om de verwondering gaande te ma ken. Elkeen wilde den zegen ontvangen van de zen eerweerdigen pelgrim, welke dc lucht van Palestina bad ingeademd, wiens onvermoeibare voet het H. Land had betreden. Met haast sprak de grijzaard zijnen zegen uit over de omstaanders, dan spoedde hij zich voort, steeds het oog geves tigd houdende op de twee mannen, die nu ccnen winkel binnentraden boven welks deur men lezen kon Goud- kn Zilverwerk. De pelgrim plaatste zieh tegen over den winkel, alsof hy wilde wachten tot dat de beide vreemde weder buiten kwamen. Doch dit was te vergeefs liet nieuws dat een vreemde pelgrim zich op de straat bcvoud, was reeds overal verspreid, en van de mogelijkheid eener onafhankelijke ze- deleer Wat kaakslag aan zijne thesis Wat schoone samenleving zouden de kleinzonen van eenen Voltairo niet uitma ken. die schreefLieg, lieg stout, toch blijft er iets over en van eenen rooden Danton de l'audace, encore de l'audace En eene propere, niet waar lezer Dendergalm kan maar zijn spijt en razernij niet verkroppen dat de tijdstip pen lijk de jaren 1857 en 1871 voorbij zijn en voor altijd Als de kiezingen slecht uitvallen dan kan men niet meer lijk, in 1876, te werk gaan. Dat maakt geen indruk meer, en ook begint men zich te verdedigen. O mijn beste jongen I En het volk, dat koppen breekt? Wel dat zijn de helden van Dendergalm die in Luik, vrouwen, kinders en pries ters in de Maas wierpen, in Gent, de bedevaarders van Oostakker afwachtten, in Mechelen, vreedzame katholieken sloe gen en kwetsten, en in Antwerpen, huizen afbraken. Dit alles met den kreet leve de lieve vrijheid Om te eindigen, Dendergalm, een raad, voor gij u aan 't schrijven zet en 'L li leest wat gij aanvalt en gij zult u vele, zeer vele, onaangenaamheden sparen. Rik. Voddenrapers. In Parijs zijn niet minder dan 20 duizend vodden rapers. Zij winnen 2,50 fr. tot 3 fr. per dag of liever per nacht want het is bij zonderlijk 's nachts, dat zij hun stieltje uitoefenen. Alle nachten werpen de inwoners van Parijs, in vodden omtrent 50 duizend franks op straat. Al wat gebroken of ver sleten is, moet de straat op. De voddenraper neemt alles meè niet alleen de lijnwaden, katoenen of wollen vodden, maar ook eindjes koorden, fran- jen, passementeriën, enz., enz. Zelfs stukken glas worden met zorg opgeraapt en verkocht aan de fabriekan ten, van glaspapier aan 20 fr. de 100 Ki los. Beenen, stukken spons, oude kur ken, de voddenraper doet alles mee. Ver sleten sponsen snijdt men in stukjes welke men in de inktpotten steektoude kurken worden afgerond en voor kleine fleschjes gebruikt. Zell3 de afval van den kurk wordt benuttigd. Oude blikken doozen worden zeer ge zocht, men maakt er speelgood van, zoo als ijzeren wegeu, potjes en pannekens enz. Zelfs de scherven van tassen en vazen, voorzien van vergulden letters doet de voddenraper mee immers immers de scheikundigen weten het minste brij- zeiken goud van de scherven los te ma ken. alle kanten zag men de menigte toesnellen, 't Was zichtbaar dat dit samendringen den pclgint niet aangenaam was hij sprak twee of drij woorden tot dc menigte cn dan was hij zoo plotseling uit aller oogen verdwenen dat niemand zeggen kon waar hij gebleven wss. Het begon laat tc worden dc nacht was voor goed aan 't vallen, en de volkseliaar ging lang zamerhand uit een. De straat, eenige stonden te voren zoo vol van wandelaars, was nu verlaten eu eenzaam alleman was huiswaarts gekeerd, be halve twee of drij jongens, welke aau dc deur van Arnold Rothing de wederkomst der twee vreem delingen afwachtten. 'I Was echter tc vergeefs. Eindelijk schudden zij liet hoofd cn besloten niet ie rusten, voor dat zij dc zaak goed onder schept hadden dan begaven zij zich naar hunne woningen. Den volgenden morgend zog incn een buitenge woon sterken rook boven het werkbuis van Ro thing opstijgen dc eenige gast, dien hij had, scheen dc handen vol werk te hebben cn wierp veel beduidende blikken om zicli heen ook Rothing, op wiens gelaat vroeger de kommer uit scheen, zag er nu tc vreden uit. (Wordt voortgezel.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1