Een vraag. Het Onweder. Raad eens, lezer, wie de oorzaak der laatste werkstakingen is geweest Hoe Gij weet liet niet Wel de klerikalen ziet ge, Dendergalm zegt het immers Ja het gouvernement had moeten verklaren dat de herziening en hel algemeen stemrecht verzekerd was. Ziel ne keer In den loop der maand Maart heeft M Beernaeri gezegd eene groote uitbrei- ding van het kiezerskorps is door eene wijze herziening voortaan verzekerd. Dendergalm raaskalt als hij beweert dat de werklieden voor de herziening manifesteerden. Het was pour les 5 huit beste vriend In een congres van Socialisten dat voor de werkstakingen plaats had, ver klaarde citoyen Anseele zich tegen alle staking en wilde wachten tot na de be slissing van de Middenaf-jeeling ande ren stelden den 20 April, 4 Mei ol 20 Mei voor. Niettegenstaande al den rimram, onzin. Hauwen zeever der zoogezegde hooiden gingen de werklieden in garig als hel hun beliefde en bekreunden zich met de herziening lijk met 't jaar veertig. En toch zijn 'l de klerikalen niet waar Dendergalm Twee maten. Dendergalm van 21 Juni schrijftEenige boeren- lummels van burgemeesters hebben op aanraden van M. Pasloor.de mee tings voor algemeen stemrecht op ze kere plaatsen verbodsn. M. Janson heeft daarop aan het ministerie ge vraagd van die fanatieke burgervader; op de rechte plaatste zetten met hunne besluiten doen ongeldig te verklaren en hen voor het gerecht verantwoorde lijk te maken voor wetsverkrachting. Jammer toch dat Dendergalm in 1875 niet bestond hoe zou hij gedonderd hebben over wetsverkrachting tegen den luikschen geuschen burgemeester Piercot die het uitgaan der processie van den Ju bilé verbood, alhoewel art. 44derGrond- wet zegt dat vrijheid van Godsdienst en zijne uitwendige uitoefening gewaarborgd zijn. Hoe zou hij tegen de brigade politie mannen gescheld hebben die voor de kerkdeur van S' Paul den bisschop die van zijn recht wilde gebruik maken belette buiten te komen Waarlijk dit blad, die de vrijheid op alle loonen bezingt en het woord ver plichtend op de tong heeft, heeft te laat het daglicht gezien Wij keuren alle geweld en wetsver krachtingen af, maar 't zijn de geusjes niet die er mogen over schreeuwen 't Is immer dc geschiedenis van den balk en de splinter Udelc voorzorgen. Dendergalm begint reeds aan zijne vrien den de socialisten en progressisten uil uit vrees voor misbruik van macht den goeden raad te geven overal de vrijheid te doen heerschen. In plat vlaamsch geen schooloorlog meer lijk die in 1879 dan valt men door de kiezingen der misachting. Welke ondankbaarheid Nu nog een steen werpen aan Minister Van Hum beeck zaliger memorie, die nochtans de handen der officieele ouderwijzers zoo wel invette 't Zijn ijdele voorzorgen want een maal dal de socialisten hunne beurt hebben dan gaat het op de bourgeoisie lijk den duivel op Geeraerd en zij zullen hun programmeke van schoone hervor mingen wel uitvoeren wat Dendergalm ook schrijve Dendergalm reclitsken- ner Den 5 Mei schreef hij wat zonneklaar doet zien dat de ophitsin i gen tot losbandigheid en oproer, de aanvallen tegen godsdienst, eigendom en huisgezin maar een louter uitvind- sel zijn van Rik uil Denderbodeis het feit dat noch kommissaris, noch politiemannen, noch gendarmen op de meetingen aanwezig ooit een proces voor opstoking tot losbandigheid en oproer voor aanvallen legen Gods- dienst, eigendom en huisgezinnen hebben kunnen opmaken. Ware het anders, zij vielen er op gelijk de duivel op Geeraerd. Had men voor aanvallen tegen eigen dom, voor ophitsingen tot oproer, als zij niet onmiddelijk gevolgd zijn van daden, het recht er op te springen lijk de dui vel op Geeraerd. Vooruit had geene redenaars meer en die van Dendergalm zouden ook al opgeschept zijn In België heeft iedereen het recht vrij en vrank zijne meening te doen kennen. Er gaat nochtans eene wet in voege gebracht worden, waardoor alle ophit singen zelfs indien zij niet onmiddelijk zijn gevolgd van daden, door het recht zal gestraft worden En zegge lezer, dat dien Hauwen zee ver van Dendergalm als Evangelie bij zijne lezers geldt die nooit een ander dagblad in handen nemen. Geen kwader dooven als die niet hooren willen. Dendergalm geeft nog nooit gezien zegt hij (5 Mei) dal de socialistische voor drachtgevers tot oproer hebben aange hitst. lederen onpartijdigen toehooder heeft het kunnen bestatigen. Een feit, 't was in 1886 meeting in de Populaire der Place Verte te Luik. Alles was kalm voor de meeting. Bij het uitkomen trok ken de werkstakers de straten door en alle vensters waren verbrijzeld 1 De redenaars spreken gedurig van rechten van den werkman op hunnen vijand het kapitaalen het volk, zegt meester Proudhon is een logicien die tot de uiterste besluitselen gaat. Ware het noodig ik ben tevreden eens uwen neus in hunne papieren en belijdenissen te duwen Na aanvallen en ophitsingen komen de dommigheden in massa. Alzoo zou Spanje aan de spits der volkeren staan want, over eenigen lijd, is er door om wenteling de soufllage ingevoerd. Ja, de onderwijzeressen kunnen bijna zeggen hoe laat het is 't Verschil van de diffé ren tie. Dendergalm schreeuwt dal het ministerie het volk uithongert omdat het lasten op het vee zet en anderen op het graan wilt invoeren. In Frankrijk spreekt en SLerat een soci alistische afgevaardigde Basly voorrech ten op het brood De socialisten van Frankrijk zijn volksuithongeraars gewor den Leve de Vrijheid uit. roept Dendergalm Leve ook het verplichtend onderwijs herneemt dit blad aanstonds daarna. Schoone vrijheid, die laatste een geuzenvrijheid Landbouwcomice Aalst (Zuid) Afdeeling van Bloementeelt. De tentoonstelling van bloemen belooft veel.Verscheidene schoone toezendingen zijn reeds aangekomen sedert gisteren namiddag. Noemen wij onder anderen, de schoon bijdragen van den heer notaris Moens. van Lede, M. Paul Leirens, den heer Ball, van Moorsel en den heer Voorzitter der Afdeeling Baron Felix Bethune. De loten planten der werklieden die den 24e en 22c prijskamp uitmaken bie den een heerlijk schouwspel aan. Zonder twijfel ?al de tentoonstelling veel bijval genieten van wege de bezoe- zoekers. RECHTERLIJK KRONIJK. Vredegerecht van Valst. Vrijdag werden de twee zaken van overtreding aan het stedelijk politie-re- glement op de ontucht, namelijk hel hou den van geheim huis opgeroepen. De zitting had met gesloten deuren plaats. Ir. dc eerste zaak, ten laste van Frans- sen-Schmilz,herbergier Inden Kalfskop Stoofstraat, zal de heer Vrederechter op Dijnsdag 14 Juli uitspraak doen, In de tweede zaak, werd dementia Callebaut, vrouw Leo Van den Borre, herbergierster, wonende Vrouwestraat, veroordeeld tol 15 frank boete of 3 dagen gevangzilting. Boter valschitig. l)e boterboeren en de wetenschap.— Een boterboer van Berlaer. provincie Antwerpen, de genaamde Van Houte, had bij eene dame aldaar boter geleverd, waarover zij drie weken heel te vreden was, maar waarin zij de vierde week bedrog meende ie ontdekken. Zij deed eene klacht bij de politie. De boter werd ontleed en door eenen bijzon- deren chimist vervalscht bevonden. De pachter beweert voor de rechtbank dat de boter zuiver is. De dame daaren tegen blijft volhouden dat de boter ver valscht is, omdat zij knetterde en sprong in de pan, toen zij er eenen beafsteak mede wilde bakken. Toen de dame hem over de hoedanig beid der boter klaagde, zegde hij dal de koeien, niet meer in de wei zijnde, nu een minder goed voedsel moesten nutti gen en daarom ook slechter melk en boter moesten voortbrengen.Zij deed echter de boter ontleden en er werd, naar hel schijnt margarine in de boter bevonden. Het parket heeft op zijne beurt de boter door den chimist der rechtbank laten ont leden en deze is van gevoelen, ja zedelijk overtuigd dat er vervalzching heeft plaats gehad, doch deze is met zooveel behen digheid gebeurd, de margarina was van zulke hoedanigheid, dat er een geen en kel stoffelijk bewijs van vervalsching kan worden aangebracht. De wetenschap bezit de middelen nog niet om eens, wanneer de vermenging van goede margarine met boter gebeurd is, deze twee stoffen van elkander te onderscheiden. Dientengevolge werd de boterboer met eene duchtige vermaning vrijgesproken. Na de zitting vroeg men aan den schei kundige, hoe het mogelijk was, wal hij in zijne verklaring bad vooruil gezet. Hij legde zijn gezegde volgonderwijze uil. Het is zeer belangwekkend voor het publiek, en daarom deelen wij het zoo duidelijk mogelijk mede Het vet van de koe bevat eene zekere hoeveelheid margarine, die door het dier zelf in boter wordt omgezet. Het is deze stof welke do boer van de melk scheidt en ons verkoopt de echte natuurboter. Het vet van de geslachuc koei bevat nog, evenals tijdens haar leven, de be paalde hoeveelheid margarine. Maar liet dier kan dit niet meer in boter omzeilen en de menscb, de boterboer wil het nu doen. Hel moet nu de natuurlijke bewerking der koei vervangen door eene kuuslmati ge bewerking en die gelukt niet altijd. Sommige personen hebben echter een middel gevonden om de margarine, zoo niet tot boter te hervormen, dan toch ten minste er eenen botersmaak aan te geven T Va" die man/,e^ i den steenweg, is gansch de vilrien van bewerking zoo goed, de zijnen vleeschwinkel uitgeslagen; bij den Melle. Woensdag om 3 4/2 ure namiddag is een verschrikkelijk orkaan over deze gemeente losgeborsten en heeft er veel schade aangericht. Bij den landbouwer Edward Brys op vermenging is zoo volledig dat het den scheikundige niet mogelijk is een stoffe lijk bewijs er van te leveren. STERFGEVAL. Men meldt ons uit Iddergem het god vruchtig overlijden van den heer Lode- wijk Eeman, geneesheer en oudlid van den Raad onzer Provincie Oost-Vlaande- ren. Socialistische Betooging. De Gentsche Vooruitmannen hebben andermaal besloten hier, morgen Zondag 5 Juli, eene betooging te houden, ter gelegenheid van de inhuldiging der roode vlag van de katoenbewerkers-vereeni- g»"S- De harmonie Vooruit komt aan ter statie om 2 3/4 ure onmiddelijk op tocht door de stad, naar 't lokaal De Stad Gent, Moorselschebaan van daar naar de Groote Zaal, Hoogstraat, alwaar behandiging der vlag en meeting einde lijk Concert en Bal in de zaal Concordia, het lokaal der liberale associatie en ver dere liberale maatschappijen. Liberalen en Socialisten En ook nog ander tisten Zijn vogels eender veeren Die te saamen vliegen geern Vooruit van vrijdag 3 Juli kondigt aan dai de heer Van Wambeke, Burgemees- lor onzer Stad de socialistische betoo- ging van morgen Zondag heeft toege laten. Dit is eenvoudig onwaar. De betooging is niet toegelaten, zij is integendeel verboden en zal desnoods zelfs door de gewapende wacht uiteengedreven worden. Dit besluit van den heer Burgemeester zal door alle weldenkende lieden, zelfs door eenige liberalen goedgekeurd wor den, want die belooging, 20u, gezien onze kermisfeest, hier onbelwisbaar wanorde en ongeregeldheden verwek ken. Volkskamer.- De Vergadering nam donderdag met eenparigheid het wetsontwerp aan wijzigingen toebren gende aan de wetten van 1838 en 1844 op de pensioenen. Vrijdag hield de Ver gadering zich onledig met de beraadsla ging over 't wetsontwerp nopens de uit breiding tot de beroepshoven van Brussel en Luik,der wet op 't gebruik der Vlaam- sche taal in strafzaken, de wijziging van de wetten op de rechterlijke inrichting en de wet op de verzachtende omstandig heden. De Kamer regelde verder haar dagorde tegen dinsdag en aanhoorde eene vraag om inlichtingen van den heer Meyers betrekkelijk 't verbod van in Limburg jaarmarkren of fooren te houden §enaat. Advokaal Masset, op steller bij het blad La Réforme die op 30 juni den heer minister de Burlot luflijk beleedigde, is de tribune der dag bladschrijvers ontzegd geworden, in andere woorden, werd buitengezet. De begrooting van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs werd aan- genomen met 35 stemmen tegen 2 en 4 onthoudingen. Het wetsvoorstel tot wijziging van eenige bepalingen der wet op het patent recht werd ook met eenparigheid aange nomen. 't Senaat ging daarna lot nadere bijeenroeping uiteen. In Vlaanderen. Iddergem. Woensdag namid dag heeft hei hier tien minuten lang ge hageld. Er waren ijsstukken zou groot als een ei. Al het fruit is afgeslagen. Tabak, aardappels, veldvruchten, alles kort en klein gelagen, 't Is eene volledige ver woesting. Woensdag namiddag, zoo schrijft men uit Gent, rond 3 4/2, is een onweêr bo ven onze stad losgebroken. De lucht was zeer betrokken.Eene regenvlaag brak los, die spoedig met hagelsteenen van buiten gewone grootte vermengd werd. Iiitus- schen ratelde de donder. Het onweêr was van korten duur. Op den hoek der Priesterstraat is het dak van eenen hangaar afgerukt en mid den in de straat geworpen, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Op de Nijverheidskaai, is een groot deel van het dak van het huis n. 93 weg- gerucht, insgelijks zonder ougelukken te veroorzaken. Bij M. Wild, fabrikant, op den Geuzen- berg, werden 14 ruiten verbruizeld en in de Chartreuzenstraat, in de fabriek van MM. Coster Roussean, zijn in eene der kamers ook eenige ruiten gebroken. Meisjes stonden er te werken,- doch ge lukkig werd geen enkele door den blik sem getroffen.Aanstonds daarna ontstond er brand, die onmiddellijk kon gebluscbt worden. In de Plalijntjestraat viel de donder op het buitengoed van M. Ghesquière. De schouw eener kamer werd weggerukt en de schildering beschadigd. In het arsenaal te Gentbrugge werden eenige platformen der badkamers afge rukt, en drie daar nabij staande boomen zijn omver geworpen. landbouwer Goederlier is gansch het dak van de stallingen afgeslagen. Bij den landbouwer Edmond De Mul der is een kersenboom ook door den he- vigen wind verwoest en ten gronde ge slagen. Er zijn ook zeven boomen door den wind neergeveld en drie door den bliksem stuk geslagen. De regen was zoo geweldig, dat de beek hel water niet kon slikken. Ze liep de landen in zoo dat er weeral veel schade aan den landbouw zal toegebracht zijn. Sleidinge. Woensdag zijn al hier twee groote onweders over onze ge meente losgeborsten. flet water viel als bij beken gemengd met groote hagelstee nen. Er is oneindig veel schade aan de te lande staande vruchten veroorzaakt; alles ligt plat ten gronde. De bliksem is op eenen boom gevallen in de wijk Krom welde. De schors werd van boven tot on der afgerukt. Een stuk hout ter lengte van 4 meters werd op eenen afstand van 12 meters geworpen. Geene verdere on gelukken zijn te betreuren. De gemeenten tusschen Deinze en Tfiielt hebben ook veel geleden. Hagel en wind brachten veel schade aan de veld vruchten toe. Het is waarlijk bedroevend de velden te aanschouwen. De hagelstee nen waren zoo groot als een duivenei. Vele vensterglazen werden in stukken geslagen. In de kerk van Wontergem telt men er 40; in 't klooster te Dentergem 68 groote; Grammene werd nog hel meest geteisterd. St. Nrikolnan. Woensdag na middag heeft een nog al groot onweder onze stad en omstreken bedreigd. Te St. Gilles vielen er hagelbollen zoo groot als een klein ei, die vele glazen aansiuk- ken geslagen hebben. Daken van huizen en stallingen zijn afgerukt; vele boomen zijn uitgerukt en ten gronde cp koornak- kers neergeveld. Op den Doorn, zijn op vijf hofsteden al de fruitboomen uil de boomgaarden afge rukt en ten gronde geslagen. Terzelfder tijd ontstond er in onze stad een brand bij A. Meersman, in de Sper renhofstraat, aan de roode Poort. Schuur en stallingen, karren en al de materialen zijn er ingebleven, alsook 3 koeien en 2 runders; het paard en 4 varken zijn kun nen gered worden. Alles is verzekerd. Sinaai.— De bliksem heeft de don- derroede van den toren der kerk in stuk ken geslagen en het kruis scheefgetrok ken. Er werden ten minste 4000 boomen uitgerukt door den hevigen wind. In en rond Brugge heeft de bliksem op verschillige punten schade aangericht. Doch de hagel heeft vernield wat het he melsvuur gespaard had. In het tuinbouwgesticht van M. Vincke alleen is voor 3000 fr. schade. In andere gestichten van dien aard is de vernieling niet minder groot. In het bisschoppelijk seminarie zijn veel ruiten gebroken. Op vele buitengemeenten is de schade onberekenbaar. Te Ronsse is een huis door de bliksem in brand gestoken en vernield. Te Waasten en Beneden-Waasten her innert men zich niet, ooit een dergelijk weêr gezien te hebben. De aanblik van heiland is bedroevend. De beetworstels, de tabak, het vlas en de tarwe, alles is als in stukken gehakt. Slechts eenige minuten waren voldoende om die verwoesting te weeg te brengen. In Braband. In het westen van Braband, voorname lijk in de gemeente Dilbeeek, waar sedert eenige jaren de aardbezieteelt eene groote uitbreiding heeft genomen, werd deze vrucht totaal vernield door den ha gel. Ook is de landman ontmoedigd bij het zien van de roode plassen, die de ge smolten hagel op de velden heeft achter gelalen. Ook de serreu hebben ontzaggelijk ge leden. Het zelfde is het geval niet geweest met de roode beziestruiken, van Neder- over-Heembeek, eene specialiteit van de ze gemeente. De vrucht, beschermd door het gebladerte, heeft minder van de ha gelbui te lijden gehad. Te Hoeylaert is de schade nog grooter dan men eerst verondersteld had. Het is vooral de wijngaard die hier veel geleden heeft. De schade kan op honderd duizend frank geschat worden. Uit den omtrek van Leuven komen de zelfde bedroevende tijdingen. Het boomfruit lag overal als gekapt op den grond. In de stad stonden vele kel ders onder water. In JLuik Te Troisponls, Grandheleux, Vielsalm, Bovigny enz. werd de oogst ofwel over stroomd, ofwel door den hagel verwoest. Een meisje werd door den bliksem ge dood. In Limburg. In geheel de limburgsclie Kempen ligt de oogst plat, en overgroot is de schade, door den hagel aan de gebouwen aange richt. Eene ware verslagenheid heerscht in het land, daar het reeds het tweede jaar is, dat de oogst door 't onweêr vermoest werd. Het verleden jaar heeft dezelfde ramp de landbouwers getroffen. Uit Maeseyck meldt men dat de zuster van den burgemeester van Neerhaeren door den bliksem werd gedood, terwijl zij zich in hare woning bevond. Te Dilsen werd een veertienjarige jon gen onder eenen boom gedood, terwijl hij daar schuilde. De boom werd verbrij zeld en een jong meisje werd verlamt Een ander meisje werd gekwetst door den val van den boom. Allerhande nieuws. Ter gelegenheid der KERMIS zal De Denderbode, Woensdag aanstaande niet verschijnen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1016 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8130 kilogr. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door de Koninklijke Maatschappij van Harmo nie op zondag 5 Juli, om 41 4/2 ure, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaerde. 1. Schweijer, Marsch. Kling. 2. Ouverture d'Obéron. P. M. Von Weber. 3. Luciana, Gavotte. L. Walpot. 4. Fantaisiesurl'Etoile du Nord, arr. par Ch. Panne. Meyerbeer. 0. Introduction et Valse sur Faust, arr. par M. Van den Bogaerde Gounod. Morgen Zondag, eerste Ker misdag, Luisterrijk Concert. om 5 4/2 ure 's namiddags, ter Grooté Markt, door het muziekkorps van het le Gidsenregiment, onder 't bestier van M. Staps. Verder om 2 ure des namiddags, Wedstrijd voor Velocipe disten op de Graanmerkt. De Brus- selsche lielhebbers zullen hunne intrede in onze Stad doen rond 41 ure 's morgens. -Programma van't Con cert welk zal gegeven worden door het muziek der Pupillenschool van het leger, op woensdag 8 jui, om negen ure 's morgeus, op de Groote Markt te Aalst, onder het bestuur van M. Vanderlinden. EERSTE DEEL. 1. Le départ, Marche militaire. Ludovic. 2. La Noce de Village, Ouverture. Derillet, 3. La pensée, Valse. Streabbog. 4. L'Ëmulation. Polka pour piston. Vanderlinden TWEERE DEEL. 5. Souvenir d'Anvers, Marche. 6. Le chansonnier, Pot-pourri. 7. Emélic. Polka-Mazurka. 8. Le tambour Janssens, Quadrille. Pauwels. Vanderlinden. Preckher Miry. Stapelhuis. Ziehier den uit slag der openbare aanbesteding die gi.ster Vrijdag plaatsgreep. Het besiek beloopt tot fr. 79,000,00. MM. Meerschaut, Gent, fr. 78,200.00. Ghyssens, 77,570.00. Rud. Hermans,Aalst 73,694.00. Dus vermindering op het besiek. fr. 5,306.00. Onmiddelijk na de goedkeuring der aanbesteding, zal M. Rud. Hermans de werken mogen laten aanvangen. Aalst. Huwelijk tusschen doof stommen. Voor de eerste maal, sedert het bestaan van den Burgerlijken Stand, is er alhier, een huwelijk voltrokken tus schen twee doofstomme personen. De heer Ambtenaar van den Burgerlijken Stand was bijgestaan van een leeraar des gestichts van Gent, ten einde de voor schriften door de wet bepaald nopens het huwelijk, hen te doen kennen alsook lezing te geven der akte van huwelijk Het was wonderbaar hoe die personen de teekens en bewegingen begrepen en op de zelfde wijze antwoordden, dat het hun wil was zich met elkander te ver binden. Ja, dit schouwspel was hartroerend en iedereen der aanschouwers kon niet na laten te bewonderen en te bedenken het oneindig geduld en de belangloose zelf opoffering welke die nederige leeraars aan den dag leggen, om die ongelukkige door de natuur zoo streng behandeld het genot te verschaffen hunne betrekkingen met andere menschen te vergemakkelij ken en door een goed onderwijs verzach ting te brengen aan hunnen droevigen toestand. Die beide personen, oudleerlingeii van de school van Gent,zijn zeer ontwik- wikkeld, hebben eene goede opvoeding genoten en kunnen met alle gemak schriftelijk met iedereen onderhandelen. Aalst. Diefstal met braak. In den nacht vrijdag 3 op zaterdag 4 Juli, werd gestolen ten nadeele der Jufvrouwen Bièvre Anna en Sylvia, Achterstraat, 3. Eene hesp, 42 voge len, botvinken.mezelaars, enz. en 7 kana rievogelen, waarvan 4 met zwarte kop pen; ook ten nadeele van M. GuslaafVan Damme, Achterstraat, 4 lijnwaden hem den gemerkt R. V. L., een taille van een blauw kostuum, een tiental paar witte, katoenen en saaien kousen en 4 lijnwa den bedlakens. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Fa» Vatrenbergh. E« wi«lp«»rd koopin is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wg de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Firhin Mignot te Brussel waar wiel peerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polysten nickleenen, niets ontbreekt er. Minister Vandenpeereboom, heeft de postbessturen verboden, nog abonne menten aan te nemen op de volgende fransche bladen en tijdschriften U Laterne, Pam la Nuil, Le Messager Francaise Le Courrier Francaise, La Gau- driole, Le Fiu-de-Siecle. Er is ook voor geschreven deze bladen terug te zenden indien zij onder band en aan het adres van particulieren zouden aankomen, met de melding Verboden in Belgie. Bravo M. Vandenpeereboom M. de Voorzitter van den Senaat heeft legen M. Masset, redacteur der Ré forme, een besluit uitgeveerdigd, waar door hem den toegang tol de tribune der dagbladschrijver, die de onwelvoegelijke onderbreking deed, waardoor de zitting van dijnsdag moest opgeschorst worden. De politie heeft alweer vervolgingen ingespannen tegen eenen woekeraar, die voor specialiteit had, voorschotten te doen aan bedienden van openbare be sturen. Hij leende tegen woeker-intrest. Zoo heeft eene onderwijzeres op één jaar 450 Ir. intrest betaald voor een voor schoot van 300 fr. Voor eene leening van 400 fr. deed hij zich op zes maanden 240 fr. intrest betalen. Afschuwelijk tooneel.Jenevermoord. Men vierde zondag te Drongen (Oost- Vlaanderen), de St. Pieterskermis. Men dronk natuurlijk veel jenever. Die plaag der dorpen, zoo aangrijpend beschreven door Conscience, heerscht nog al te veel op den buiten, en het is onzeglijk hoeveel er op de kermissen gedronken wordt. Eenige personen van Drongen,in dron ken toestand, begaven zich naar de wijk Palewijn. Gekomen aan de herberg van wed. Durivière, vonden zij op den grond dooddronken, Gerulf Dossche liggen. Zij vroegen jenever in de herberg en boden Dosshce dien drank aan. Hij weigerde te drinken, doch zij dwongen er hem toe en goten hem den jenever in Er wordt ge- zegd dat zij hem meer dan eenen liter in den mond goten. Wal er van zij, 's anderendaagds werd het lijk van Dossche gevonden. Men denkt dat de dronken kerels Dossche hebben laten liggen als zij zagen dat hij ging bezwijken. Zijn lijk draagt talrijke kneuzingen, die hel geweld bewijzen, dat men hem heeft aangedaan om hem te doen drinken. Het parket is te Drongen geweest de lijkschouwing is gedaan. De moordenaars zijn gekend en zullen aangehouden wor den. Het is te hopen dat men hen voor beeldig straffen zal. Moord te Kruishoutem. Maandag 29 juni,zijnde St. Pieiersdag, is te Kruis houtem,op het gehucht Garreweg, weder om eene laffe moordpoging gepleegd. De genaamde Domecenne, bijgenaamd de Meenenaar, schoenlapper van stiel, kwam maandag namiddag, ten 3 ure daar voorbij. Hij werd daar eensklaps aange vallen dooreenen man en eene vrouw,die heiden met eene handbijl gewapend, uit hun huis kwamen geloopen en op hem toesprongen. Zij brachten hem twee verselijke wondeu toe aan het hoofd; ook zijne eene hand is verminkt, een vinger is bijna geheel afgekapt. Men heeft het slachtoffer in bedenkelijken toe stand naar het hospitaal overgebracht. De geneesheer van Kruishoutem, on middellijk geroepen, heeft den ongeluk kige de eerste zorgen toegediend. Het slachtoffer is 32 jaar ond, gehuwd en vader van twee kinderen. Wat de daders betreft, hel zijn beiden ouderlingen van in de 60 jaar die veel in oneenigheid leven. Men zegt niet wat de daders tot hunne schrikkelijke daad kan gedreven hebben. Het gerecht is met de zaak bemoeid. Maandag laatst had te Temsche eene tentoonstelling plaats in de leer school van mandenmakerij, gehecht aan de vrije scholen dezer gemeente. Vele hooggeplaatste personen luisterden de ilechtigheid door hunne tegenwoordig heid op. De school van mandenmakerij, opge richt door den eerw. heer De Swaef voor rekening van den heer Albert Van Oye, heeft buitengewoon schoone uitsla- gen opgeleverd. Zij bestaat nog maar 48 maanden en reeds zijn er 86 leerlingen. De eerst aan- genomenen hebben reeds 250 tot 450 fr. gewonnen; want na de eerste veertien dagen zijn alle kosten betaald. Deze nijverheid is geroepen om de grootste diensten te bewijzen aan de bevolking van Temsche en ook van het omliggende. Onze beste wenschen aan de heeron De Swaef en Van Oye. Om te doen zien hoe goed het te Tem sche vooruit gaat, moet men slechts het volgende aanhalen; Het Duitsch gouvernement heeft der gelijke school gesticht te Hansberg; er waren zes leeraars, de school kostte 42.500 fr. 's jaars en na zes jaren wareu er maar 46 leerlingen. De school van Temsche kost niet aan de lastenbetalers en in 18 maanden heeft zij 86 leerlingeu. Dinsdag, ten 44 ure voormiddag, traden twee Amerikanen bij mevr. wed. Serrure, woonachtig Charlottalei, 6, te Antwerpen, en vroegen haar om een kindje van twee jaren oud op te voeden tot het II jaar is. Zij zouden in belooning 4 4,000 fran ken geven, doch eiscliten dat Mad. Se- rurre 3000 fr. van haar geld als borg op de bank zette, bij de 41,000 franks en zij gaf hen 3 briefjes van 4,000 franks. Hel kindje zouden zij daags nadien brengen. Alles in regel zijnde, vertrokken de twee Amerikanen, en mad. Serurre nam

De Denderbode | 1891 | | pagina 2