Zoo moet men antwoorden. VOORDRACHT Allerhande nieuws. wexiifciiug van i/»y waar het bloed met beken siroomde, waar alle verdachten naar 't schavot zonder vonnis werden gesleurd Dat is voor on2e geuzen van den dee- sem van Dendergalm de vrijheid eerbiedi gen. Onze huidige soeialisten,verdeelen zich in twee groepen, als er spraak is over het kapitel der middelende eenen de possibilisien, de anderen de marxisten. Voor de laatsten zijn alle middelen goed als zij maar tot hun doelwit voeren. Dendergalm kent dit doelwit niet 1 Wel dan koope hij het klein werkje van L. Berlrand Le parti ouvrier et son pro- gramme het kost maar 0-25 Ir. en hij zal er zijne bondgenooten leeren in kennen. De huidige samenleving berust op Godsdienst, Eigendom en Overheid. Dit wordt, bij de bondgenooten van Dendergalm vervangen door den syllabus van Proudhon Goddeloosheid, ont kenning van eigendom, bandeloosheid Hij schrijft Ons princiep is de ont kenning van alle dogma ons stelsel is den nietOntkennen, en immer ont kennen is onze methode, zij leidt ons als grondbeginsels aan te nemen goddeloos beid in godsdienstzaken, bandeloosheid, anarchie op politiek gebied, en in de staatshuishoudkunde, ontzegging van eigendomsrecht Proper niet waar lezer, en dit zijn de bondgenooten van Dendergalm. Om te eindigen nog eene aanhaling Om tot de vervulling van dit groot- sche werk (omwenteling) te komen, moet men een breed geweten hebben, dat op het gegeven oogenblik niet struikt tegen een bondgenootschap, tegen de schending van het algemeen gevoelen, tegen het met de voeten treden van de geheiligste wetten der menschheid. Nu vraag ik, Dendergalmof dit niet de omverwerping der maatschappij is. De toekomende maal, als hij nog ver blind blijlt, gaan wij eens bij Fourrier, een ander grootvader der socialisten, te rade. Het antwoord van Dendergalm over de Jesuïten laat toe het tweede punt op hem toe te passen. Hij kan de 1250 fr. niet winnen, Dus Maar, fichlre dat moet toch niet w schreven zijn om waar te zijn men kent den boom aan zijne vruchten, indien zij dit niet onderwezen of in pratijk stelden dan zouden zij niet uitgedreven worden Hendrik IV en Willem van Oranje hebben zij gedood en vermoord, de wreedaards Bij die lijst moet men nog voegen, de moord van president Garcia Moreno, van Czar Alexander II, het St. Barthelemi, de moorderijen van Zonnebeke, van Heule, van Oosiakker enz, enz. Dit alles hebben de Jesuïten gedaan En op het oogenblik dal ik schrijf, heelt men in de bureelen van Dendergalm de bewijzen gebracht dat ze eene samenzwering tegen den belgischen troon en zijne erfgenamen in 't schild voeren Het gaat bij de Jesuïten lijk met l'homme au masque de fer. Dat is ook hun werk Dat heet men bewijzen dat heet men logiek zijn. Daar moet ergens iets aan schorten, Dendergalm. Gij verwringt de geschiedenis, Dender galm als ge beweert dat de Jesuïten Wil lem van Oranje en Hendrik IV deden vermoorden. Waar zijn uwe bewijzen Kunt gij een ernstigen geschiedschrijver aanhalen die dit bewijst Als de geuzen meester zijn dan worden de Jesuïten uitgedreven, omdat zij de kloekmoedigste verdedigers van recht en waarheid zijn en bijgevolg de grootste vijanden der geuzen. Hebt gij anders geen bewijzen beste man, gij maakt in ducties op 't zand. Ik raad u aan eerst nog wat de regels der logiek en redeneer kunde te gaan bestudeeren. Weet gij wie dit leert Een voorzaat der liberalen, de grootvader der geuzen, Maehiavel. Die leert hel uitdrukkelijk in zijn 11 Principe. Dit princiep stellen onze geuzen als grondlijn van hun gedrag. In 1883 moest er voor M. Frère een voorloopiu accoord zijn, volstrekt nu niet meer M. Bara heeft gedurig het woord in den mond Cela dépend des cas M. Lescarts stemt in 1871 voor dc herziening; (hij had voor hem, zegde hij,liet reaetionnaire ministe rie van Kervyn)in 1883 op dezelfde vraag is het neen «deomstandigheden zijn ver anderd M. Graux voorstanders eener onmiddellijke herziening in 1870 is maar partijganger meer in 1883, toen minister, eener revision médiate Zoo is het met alien. De geus is met dit water overgoten, hij stelt dit princiep in voege, in pratijk, en om er de hatelijk heid van te verbergen, schreeuwt hij op anderen.Een geus is een man die de geel zucht heeft, Iiij eigent allen zijne eigene inborst aan. Wat Dendergalm betreft, ik wacht nog zijne bewijzen want wat hij antwoordde was Hauwen zeever, rimram, onzin.... socialist door de omstaanders vastgegre pen welke hem eens wel afdroogden en dan in handen der politie leverden. On- middelijk werd er legen hem procesver baal opgesteld. Van wie hebben de werklieden dat be- leedigen geleerd Van de liberalen en van niemand an ders... Vooruit laat het dan ook klaar en dui delijk hooren. En gij, liberalen, klonk het in 185" (1871) niet donderend onder het balkon van het paleis le Brussel A bas le roi de carton Gij liadt dit recht, maar wij eischen het voor ons ook en zouden niet laten er ruim gebruik van ie maken, in dien wij niet overtuigd waren dat de re- publiek als regeeringsvorm slechts dege lijk en duurzaam zal wezen met andere stoffelijke toestanden.die de rechtstreek- sclie wetgeving door hel volk met zich zullen brengen. Ziedaar hoe Vooruit aan zijne liberale vrienden en bondgenoten van vroeger laat weten dat de socialisten bunne les sen volgen, in andere woorden, hebben nageleerd wat zij hebben voorgedaan De Koninklijke Familie bracht maan dag lest een bezoek aan de stad Brugge en werd er door de bevolking gulhartig onthaald. Een socialist, zekere L. Wouters, let terzetter van stiel en die, dezer dagen, door zijnen meester werd weggezonden, riep bij den doortocht van HH. Majestei ten op Craenenburg a A bas le roi de carton l Nu, oogenblikkelijk werd de Socialistische betooging van ti Juli 1891. Zooals wij in ons nummer van verleden week aankondigden hadden de socialisten tegen Kcrmis-zondag eene betooging op touw gezet. Van af 1 juli had Vooruil gewag ge maakt van de ontworpene betooging. Volgens het programma was er kwestie van de inhuldiging eener roodevod met optocht langs de straten der Stad. Vooreerst moeten wij melden dat een stadsreglement in date 6 Maart 1891, in ons nummer van 13 Maart II. verschenen alle betooging op de openbare straten en wegen, door stoeten, samenscholingen, gezangen, muziekgespel, kreten, zinne beelden of andere middelen is verboden, wanneer zij door den heer Burgemeester niet toegelaten is. Dit reglement werd letterlijk overge nomen van datgene van Gent in date van 21 Juni 1890. Nu de harmonie van Vooruit moest dit zoogezegd arbeidersfeest komen opluiste ren. Beurtelings kondigde het orgaan der roode mannen de toelating en het verbod der betooging af. De waarheid is dat geen enkele aan vraag tot toelating gedaan werd. Daar de belooging moest plaatsgrijpen terzelfder tijd als hel Concert der Gidsen, nam den heer Burgemeester het wijs be sluit dezelve te verbieden. Om zijn verbod te doen eerbiedigen rekvvireerde hij 15 gendarmen te paard en een piket van 20 pompiers Hij verwittigde bij brief de betoogers dat het reglement van 6 Maart stiptelijk zou uitgevoerd worden. De roode mannen die gedurig pronken en boffen dat zij zich aan de wetten en de overheid onderwerpen deden of gebaar den van niets te weten. Op hel bepaalde uur,'t is te zeggen,met den trein van 2 u. 45 m. kwamen de har monie Vooruit e.i een lOOial gentsche sotialisten ter statie aan. De heer Burgemeester herhaalde hun zijn verbod, doch al die rechtsgeleerden protesteerden tegen de onwettigheid van het besluit. Niettegenstaande alles vormden zij hun nen stoet met vaandel, cartels en tam boers voorop. De optocht werd bestuurd door gezel Foucaert van Vooruit. Op verzoek van den heer Commissaris van politie deed Foucaert het geroffel der trommels staken. Maar daarna begonnen de socialisten 6 h 700 in getal de Mar seillaise en andere revolutionnaire liede ren aan te heffen. Alzoo trok den stoet door verscheidene straten der Stad. Intusschenlijd had den heer Commis saris van politie de gendarmen en de pompiers doen verwittigen, en om 3 1/2 ure werd den stoet in de Vaartstraat uit eengedreven het zicht der hairenmutsen van achter en van de pompiers langs vo ren had zelfs bij de manhaftigste voorui- ters den moed in de schoenen doen zin- ken;/oo koes als pissebeddekens trokken ze dan met kleine groepjes naar de dellige herberg u De Stad Cent, gehouden door den detligen A. Ltnoir. Daar konden de betoogers eene verversching nemen, maar, dezen keer bleef de uitzei zonder uitwerksel op hunnen moed. Nadien bleef alles rustig tol rond 9 ure 's avonds. Voor hun vertrek uit onze stad bevonden zich een aantal socialisten op liet slatieplein, die de Marseillaise huil den en brulden, daarbij de hoornblazers en andere trompetters die het gehuil be geleiden en dat alles veroorzaakte een ge druis dat hooren eu zien er bijna bij verging. Het piket pompiers had op het Statie- plein post gevat; de manschappen, hiel den zich kalm en bedaard eu niet gelijk wilde mannen gelijk Vooruit onze moedi ge pompiers zoo lieffelijk betitelt. Ja, zij bleven hunne kalmte behouden niettegenstaande zij gedurig uitgedaagd werden door de trompetters van Vooruit die tot neven hunne ooren op hunne in strumenten kwamen blazen. Op een gegeven oogenblik aanzocht den heer adjunct-commissaris Commerman, een muzikant die op eenen tuba de Mar seillaise grolde, zijn lawijt te staken, en daar zijn verzoek geen uitwerksel had, greep hij het instrument vast, maar de vooruiler sloeg met hetzelve op den adjunct die eene kneuzing aan de lip bekwam, terwijl juist op denzelfden oogenblik een andere socialist hem langs achter eenen slag op het hoofd toebracht, waardoor zijn kepi ten gronde viel. De daders werden onmiddellijk door de pompiers aangehouden en naar de po litiewacht geleid. De adjunct-commissaris was zoodanig door de socialisten omringd en omsin geld dal hij genoodzaakt was zijn sabel te trekken om zich een weg door de bijeen gedrongen aanvallers te kunnen banen. De twee aangehoudenen zijn Van Weerst Karei, fabriekwerker en De Pae- pe Frans, schilder in 't arsenaal van staatsspoorwegen, le Gen'.brugge, Proces-verbaal werd ten hunne laste opgesteld en daarna mochten ze met den laatsten trein naar Gent vertrekken. Ziedaar die baldadigheden waarover Vooruit en andere radikale gazetten zoo veel lawijt maken. Zonder de tegenwoordigheid van den heer Schepen Leo Glietraerdts, zou het op 't Slatieplein er wal anders toegegaan zijn voor de vooruiters 't is aan hem te danken dat zij van wege de jongens van aan de vaart geene van die pandoer ings- ken hebben ontvangen gelijk zij alleen er welen toe te dienen, ja, eene van deze aldroogingskens die weken en weken in de ribben blijven hangen en men van zijn leven niet meer vergeten kan. Twee vooruiters, een muzikant en een trommelaar welke op hel punt waren ook op den adjunct-commissaris Commerman te slagen, werden eensklaps door forsche handen vastgegrepen en ten gronde ge worpen ook klaagde de muziekant dat hel er te Aalst zoo gemakkelijk niet toeging als te Gent en verklaarde de trommelaar dat men hem nooit meer te Aalst zou gezien hebben... Houd woord, jonge, blijf maar te Gent, wij kunnen u en uws gelijken hier missen Dijnsdag avondfis Louis Teirlinck dooreen dertigtal personen aangevallen en mishandeld in de danszaal AuVoyageur uit wraak omdat hij den vorigen zondag deel had gemaakt van het piket pompiers met den politiedienst gelast. De daders, socialisten, zijn gekend en zullen vervolgd worden. Volkekamer. Donderdag on dervraagde M.Janson den heer minister van spoorwegen betrekkelijk de weige ring van vervoer en bestelling van zekere onzedelijke fransche tijdschriften en dag bladen. De liberale tartuffen keuren wel in 't openbaar die Iransche zwijnerijen af, maar zie, ze willen niet dal ze bevochten worden. Minister Vanden Peereboom heeft MM. Janson, Bara en andere vuorslaanders der zedelijkheid eens duchtig het bolle ken gowasschen. Deheer minister toonde kortweg wat hij wilde en verklaarde geen stap te zullen achteruitwijken ik zal zegde hij, al die zwijnerijen waarmeê Fra krijk ons volk komt verderven, uit alle mijne krachten bevechten. Bravo heer minister 't eerlijke land juicht u toe Vrijdag hield de Vergadering zich onle dig met de beraadslagingen 1° over zee- vischvangsl in de waters van het Bel gisch grondgebied: 2° over de wijzigingen aan de wet op de spaar en lijfrenlkas, waarbij aan de getrouwde vrouw zou toe gelaten zijn op eigen naam gelden op die kas te plaatsen en terug te eischen. De heer minister bestrijdt deze wijzigingen: hij wil dat 't gezag van het familiehoofd ongeschonden blijve. KIESKRONIJK. De kiezing in het arrondissement Leu ven, ter vervanging van wijlen M. Half- l&ndts, is bepaald op 28 dezer maand. STAD AALST. kuiten allen partijgeest, te geven op ZONDAG 19 JULI 1891 om 4 ure namiddag, ten Stadhuize, Mili tiezaal, door den heer J. VAN DER PAELT, lid der Onderlinge Verecniging van de Handelsbedienden der Kom van Charleroi te Marcinelle. Spreker zal handelen over het vormen van een Bondgenootschap der Maatschap pijen van Ouderlingen Bijstand voor bu- reelbedieuden, reizigers, enz. van gansch het land. Een buitengewoon congres zal tot dit einde plaats hebben te Brussel den 21 dezer maand. De Maatschappij Takjes worden Boompjes onzer stad doet oenen war men oproep tot alle bureelbedienden, reizigers, enz. der stad en omliggende om deze belangrijke vergadering te wil len bijwonen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 969 klonten boter Ier merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer "734 kilogr. Wij herinneren het ander maal, naamlooze brieven of mededeelin- gen worden door Den Denderbode niet afgekondigd. Alle brieven of mededeelingen waarvan de naamteekening onleesbaar is, worden als naamlooze schriften aanschouwd. Kermisfeest. De eerste dag onzer Kermisfeest werd met goed weder begunstigd. Het Concert gegeven ter Groote Merkt door hel Muziek van het 1* Regiment Gidsen, lokte eene talrijke menigte naar onze Stad. Het concert luk te onder alle opzichten overheerlijk ook viel de wereldberoemde kunstenaars- schaarde geestdriftigsle toejuichingen te beurt. Men was het algemeen eens om te bekennen, dat een festival niet meer volk ter merkt kon lokken. De tentoonstelling van bloemen en buisplantcn ten stadhuize was prachtig en werd ook druk bezocht. De uitreiking der prijzen van reinheid en ordelijkheid aan de werkliedengezin nen des maandags, werd door een talrij ker publiek dan vroeger jaren bijge woond. M. Van Wambeke, Burgemeester, welke de plechtigheid voorzat, sprak eene treffende redevoering uil die wij hier met spijt niet kunnen weergeven. Onze janrmerkt des dijnsdags was wel voorzien \an hoornvee, doch peerden waren er weinig. De VelJfeest in den Casino is uil hoofde van T onlsiuimige weder tol morgen zondag verschoven. Het koude, windige en regenachtige weder heeft de verdere feestelijkheden der twee laaisle dagen grootelijks ver hinderd; 't was een weder alsof wij op 'l einde van October waren. Aalst. De Torenwach ter, is ue naam van een nieuw werkje, welk onze jeugdige Madsgenoot Petrus Van Nuffel in het licht gaai geven. Wij weiischen hem, evenals met zijn voor gaande, een even schitterende bijval en raden onze lezers aan er eene inschrij- ving op te nemen. De geringe prijs is 0.50.ccniimen. Men teekent nog in bij don schrijver Rosmarijnsiraal, 6, Aalst. Aalst. De daders van den dief stal bij juffers De Biè/reen den beer Van Damme zijn gekend en het mcerderen- deel der gestolene voorwerpen terugge vonden. Een der daders J. B. Temmer man, bijgenaamd den Verren is voort vluchtig, de andere Joseph DeSraei, bij genaamd Paraplu, zit in de gevangenis te Dendermonde. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door de Koninklijke Maatschappij van Harmo nie op zondag 12 Juli, om 11 1/2 ure, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaerde. 1. Auf^epast der Kaijser koinmt Krijgsninrsch. Schiff 2. Marclic aux Flambeaux N. 3. Meyerbeer 3. Le joyeux Postillon .Polka voor BurIc, uilgevoerd door M. D'HondtNeuman. -4. Potpourri sur les Véprcs Sici- lienncs, geordend door Van Buigenhout. Vkrdi. 3. Les Patincurs, Wals. Waldteufel. Aalst. Drie oudleerlingen on zer Muziekschool en welke, sedert eeni gen tijd, de leergangen van liet Konink lijk Conservatorium van Brussel volgen, hebben op den prijskamp dezes jaars zich bijzonder onderscheiden. Mejuffer Léonie Coessens, oudleerünge van den heer Van den Bogaerde, heeft den 2" prijs behaald in den leergang van tooneelzang. Men ziet dus dat mejuffer Coessens belooft voor de toekomst, en men mag van nu af verzekerd wezen dat zij eeris haren iever zal bekroond zien met den eersten prijs. De heeren Arthur Van den Eynde, oud leerling van den heer Demol,en Ferdinan- dus Coessens oudleerling van den beer Walpot, hebben den eerste den 2e' prijs van groote basviool en den tweeden, den ltn accessit van klarinet behaald. Proficiat Aanbelangend bericht voor de muziek maatschappijen. Eerlang zal er te Brus sel een kongres plaats hebben tegen het toonkundig schrijversrecht dat zooveel moeielijkheden aan onze Maatschappijen veroorzaakt. Vlaanderen had reeds het alarm gegeven sedert eenigen lijd is er tusschen de omliggende fanfaren en har- moriiën met het zelfde doel eenen Bond gesticht welke reeds door 15 maatschap pijen bijgetreden is. Zondag toekomende houdt deze Bond eene algemeene verga dering te Nieuwerkerkeri, om 4 ure na middag. in het lokaal der Fanlaren, bij Fr. De Brouwer, Dorp. De aangelegen heid der zaak beloolt eene talrijke bijeen komst. Al de muziek, zang- en loineel- maatschappijen worden dringend ver zocht er eene afvaardiging naar-toe te zenden. De stichters van hel toekomstig Kongres zullen er insgelijks tegenwoordig zijn. Degene die begeeren een voorloopig reglement le hebben mogen zich wenden tot den Voorzitter, mijnheer Clemens D'Hooghe, burgemeester te Wichelen. (Medegedeeld.) Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. De naaimachien in 't bereik van alle beurzen. Het buis Firmin Mignot te Brussel biedt 3,200 uit muntende en spliternieuwe naaimachienen Elias Howe te koop die het nog bijheen, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het buis Firmin Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Mishandelingen jegens Ue dieren. De heer Gouverneur roept de aandacht der inwoners van de Provincie op de volgende schikkingen van het strafwetboek, welke de dieren tegen daden van wreedheid en de mis handelingen beschermen Art. 561. Zullen met eene geldboel van 10 tot 20 frank en eene gevangzilting van éënen tot vijf dagen of met ééne van die straffen alléén, gestraft worden S° Zij, die zich aan daden van wreed heid of geweldige mishandelingen jegens dieren zullen hebben pliclitig gemaakt 6° Zij, die in openbare gevechten, spelen of vertooningen, dieren pijnigin gen zullen hebben doen ondergaan. In dit laatste geval, zullen de prijzen en inleggen aangeslagen en verbeurd verklaard worden. Art. 562, 2. Wat aangaat de over tredingen bij het voorgaande artikel voorzien, zal de rechter, bij hervalling, behalve de geldboet, eene gevangzitting van ten langste negen dagen kunnen uit spreken. De Heeren Burgemeesters en Politie officieren worden uitgenoodigd de over tredingen welke aan die schikkingen zouden begaan worden, op te zoeken,en, het geval zich voordoende, deze aan de rechterlijke overheid aan te geven. Een jong meisje, omtrent de statie van Schellebelle met hare ouders wonen de, werd over eenigen tijd misleid,waar voor zij door haren vergramden vader werd aan de deur gezet, en sedert dien bij vreemde mensclien in de gebuurte haren intrek nam. Daar de menschen, waar zij inwoonde, gezien baren toestand, haar niet langer meer in huis konden houden, kwam zij zaterdag haren vader een onderkomen in 't ouderlijke huis vragen. Daar haar aan zoek van de hand gewezen werd, was liet ongelukkige meisje als radeloos van wanhoop en het voornemen te kennen een einde aan haar leven te stellen. Sedert dien werd zij in den omtrek niet meer gezien en zijn alle opsporingen om haar weer le vinden, vruchteloos geble ven. Er wordt algemeen gezegd dat zij zicli in de Schelde zal verdronken hebben God gave, dat dit zoo niet ware, en dat dit ongelukkig slachtoffer der lichtzinnig heid, al gauw 't ouderlijke huis binnenge leid wierde. Drama. Dezer dagen kwamen de kinderen V., woonachtig in de Maan- straat te Mechelen, op het politicbureel onderstand vragen,dat hun vader alles in huis in gruis sloeg en zijne vrouw met de dood bedreigde. De agenten Van Kelst en Spinock, begaven zich ter plaats doch vonden het huis gesloten, terwijl V. bin nen zijne vrouw erg mishandelde en een helsch tempeest maakte. Men gelukte er spoedig in het huisbinnen te dringen, docii de politie kon er niet in gelukken den vvoestaard tot bedaren te krijgen. Hij maakte zich meester van eenen hamer en bracht den agent Van Kelst vijf slagen op hel hoofd toe waar na hij hem bij middel van hetzelfde werk tuig de hand brak. Niet zonder moeite gelukte men er in V. te boeien en naar het poliliebureel te brengen, terwijl hij gedurig de agenten bedreigde hij werd ter beschikking van den procureur des ironings gesteld. De agent Van Kelst, die erg was ge wond,ontving onmiddelijk de zorgen van eenen geneesheer. Hij zal slechts binnen eene maand zijnen dienst kunnen herne men. V. is vader van 8 kinderen. Ongeluk kig huishouden. Bestuur van Telegrafen. In de maand Juni 1891, werden 67497 tele grammen per telephoon gewisseld tus schen de geabon neerden der telephoon - netten en de daarmede verbonden tele graafkantoren, namelijk 20478 te Antwerpen 11755 te Brus sel 6453 te Luik 6004 te Gent 4994 te Charleroi 292 le Ch&telineau 279 te Marchiennes 159 teLode- linsart 3880 te Bergen 2437 te Ver- viers 1792 te Namen 1707 ie Oos tende 1656 te Leuven 1257 te Doornik 1226 te Mechelen 719 te Brugge 32 te Blankenberge 668 te Kortrijk 161 te Roeselare 528 te La Louvière 280 te Dendermonde 333 te Aalst 241 te Lokeren 148 te St. Nikolaas 18 te Spa. Gedurende het 2a' kwartaal van dit jaar heeft liet Telegraafkantoor van Aalst per bode besteld 998 postverzendingen waarvan 993 binnew den omtrek voor plaatselijke uitreiking en o buiten dien omtrek. Vitriooldrama. De Hoogstraat, te Brussel,is bet toor.eel geweest van eenen aanslag bij middel van vitriool. Zekere vrouw J. had, ten gevolge van mishandelingen, die zij voortdurend te onderstaan had, baren echtgenoot veria ten en verblijf gezocht bij hare zuster. Dit beviel J. niet en hierom begon hij, toen hij zijne vrouw woensdag morgend op de Groote Markt ontmoette,twist tegen haar te zoeken en haar zelfs le slaan De vrouw, wanhopig en woedend over den aangedanen smaad, kocht bij eenen drogist een flesclike vitriool. Zij zocht haren man weêr op en wierp hem het flesclike op het hoofd in stukken. Gelukkig heeft zij hem geene gevaarlij ke wonden veroorzaakt. De vrouw is aangehouden. D© juweelendiefstal van Brussel. De namen der dieven zijn thans gekend en naar alle groote steden van Europa 'gezonden. De politie van Londen, dié de bijzon derheden vernam van de stoutmoedige ontvreemding, was getroffen over de gelijkenis derzelve met de bijzonderhe den van eenen anderen juweelendiefstal welke men over een tweetal jaren te Londen poogde te plegen. De poging lukte niet en zelfs werden de plegers aangehouden en tot 18 maan den gevangenis veroordeeld. Ue politie liet gedurende hunne gevangenschap, en zonder dat de boosdoeners zulks merkten hunne fotografische portretten maken. Deze portretten nu,naar Brussel gezon. den en aan M. Scliecmaeker en andere personen geloond, werden onmiddelijk herkend voor die der juweelendieven van den Treurenberg. Ziehier de namen der dieven. Thomas Hill, alias Ilarisson, 45 jaren oud, het was deze. die de rol van zeeka pitein speelde. Robert Dakes, alias Robond John Hill schoonzoon van den eerste, 58 jaar. Georges Johnson,alias majoor Dunbar Het was diegene, die M. en Mad. Schee- maeker bij den zoogezegden secretaris van den kapitein inleidde. De secretaris, Edward Fairchild, alias lord Fairfat. Alder Weston, alias baron Loliando. Men is getroffen,zeggen de brusselsclie bladen, wanneer men de portretten dier personnagies ziel, over het eerlijke en goedzakkige uiterlijk dier schelmen. En toch zijn zij van de klas, waartoe de ge vaarlijkste deugnieten belmoren, en vol gens de verslagen der londensche politie tot de stoutste misdaden in staat. Zij maken deel van eene internationale bende, die op bet vasteland, in Engeland en zelfs in Amerika werkzaam is, maar de hoofdzetel te Parijs beeft. De kapitein is op de fotografie afge beeld met eenen baard, doch nu draagt hij nog enkel een knevel. Mij heeft het voorkomen van een gepensionneerd offi cier. Zijn schoonzoon, Robert Dake, droeg vroeger een vollen, doch nu een punt baard. De politie zet hare opzoekingen voort. Bedevaart der katholieke jonkheid naar Rome. Men weel dat ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van St-Aloïzius van Gonzaga te Rome, legen het einde van september, eene groote plechtigheid wordt voorbereid, waarop Z. IJ. de ka tholieke jonkheid van geheel de wereld uilnoodigd. De belgisclie deputatie zal geleid worden door Mgr Carthuyvels, onder rector der leuvensche lioogescfiool. Twee treinen zullen uit België naar Rome vertrekken, de eerste op 16 en de tweede op 23 september. Zij zullen elk een verschilligen reisweg volgen en bei den den 4 October in België terugkeeren. De vervoerprij/.en zijn voor den eerste trein 450 en voor de tweede 275 fr. al de kosten inbegrepen. Voor verdere inlichtingen wende men zich in de vlaamsche provinciën. Provincie Antwerpen lot M. den no taris Batkin. Brabant M. Berrewaerts, advocaat,22 Graanmerkt, Leuven. West-Vlaanderen M. Amédée de Man, advocaat, Varssenaere, bij Brugge. Oost-Vlaanderen baron Victor Casier, li. Kerststraat, 8, Gent. Voor Limburg; tot M. Emiel Vroonen, Tongeren. Eerlijk weesmeisje. Mad. Van Hoydonck, uit het Café Melropole, te Antwerpen, vroeger houdster van het Café Mozart, bad bij den wisselaar M. Keusters acht Antwerpsche loten ge kocht. Zij wikkelde die met de kwitancie en hel overschietende geld in een pak en reed met den tram tot aan de bank. Daar stak zij het pakje onder haren arm en stapte den boulevard op, om naar hare woning, Zuiderlei te gaan. Nug geen veertig stappen verder zijnde merkte de dame dat het pakje onder ha ren arm uit was. Zij zocht rond maar vond niets meer. Aanstonds keerde zij terug naar het wisselkantoor, doch M. Keusters was naar de Beurs. Daar gekomen, en hem ook niet vin dende, maakte zij de zaak aan de politie bekend. Deze nam aanstonds de noodige maatregelen en toen keerde zij terug naar de woning van M. Keusters om van dezen de nummers te weten, daar zij hiervan geen nota had genomen. De wisselagenl stelde haar echter ge rust door haar aan te kondigen dat een protestantsch weesmeisje het kostbare pakje had gevonden, en dank aan de daarin zittende kwitancie, de stukken in handen had kunnen terug bezorgen. Dat eerlijke kind verdient eene goede belooning. Drama te Waterloo. Over het drama van Waterloo, vernemen wij nog dat de gendarm sedert lang de vrouw V. het hof poogde te maken. Deze was eene 47jarige weduwe. Zij had hem stellig te verstaan gegeven dat bij van haar moest afzien. Dit maakte hem woedend, in zoo verre dal hij dreigde haar, even als haren zoon te dooden. Die bedreiging dijnsdag wil lende uitvoeren, dror.k bij, om zich moed te geven, drie glazen jenever. Hij heeft de schoten door het venster gelost. Zijn musket was met groven hagel ge laden. Een der korrels beeft het kaaks been der weduwe verbrijzeld. Toen de gendarm daarna zichzelven met een revolverschot door het hoofd schoot, was hij op den slag dood. Aangaande den brand der kerk van Deerlijk bij Kortrijk, welke door den bliksem werd getroffen, meldt men dat het gebouw, dank aan de moedige pogin gen der Kortrijksche pompiers, betrek kelijk weinig heeft geleden. Het vuur beeft alleen een gedeelte van den toren vernield, en voor omtrent 2000 fr. sehaê aangericht.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2