Politiek. Waar ligt de knoop Een en ander. DE VOORDRACHT lang en moest de herziening niet gestemd worden, omdat de Volksvertegenwoordi gers niet'takkoord zijn,dan roept gij uit: Bravo Rijmt te zaam wie kan Dit laat ook toe te besluiten dat iu den grond Dendergalm de herziening vijandig is en maar schreeuwt en dreigt om zich een schijn van volkstoon te kunnen ge ven, want is hij de herziening ernstig aangekleefd, dan moei hij verdedigen wat haar verzekeren moet en volgens M.Frère in 4883 (nu niet meer) was het voorloo- pig akkoord eene noodzakelijkheid Nog een traan laat weemoedig Dender" galm op het lot van de bekwaamheidskie zers van rechtswege vallen Tranen kos ten hem niet veel, maar bewijzen die zijn raar om vinden Zijne woorden allen, geene uitge zonderd trekt hij nu stillekens in. Hij meende daarmee weeral ne keer fel tegen het ministerie te kunnen donderen, maar niet gelukt, och arme Toch is dit braaf van u, jongen Wij hebben al dikwijls bewezen dat de herziening maar een middel is voor de geuzen om aan 't scltotelken te geraket wij hebben ook gezegd dat alle herziening de ongelijke verhouding tusschen de kie zers van de stad en van den buiten zal min of meer doen verdwijnen. Voor Dender galm'a oogen zweven nog nevelen hij vraagt ons. Daar wij nu reeds de minderheid zijn, hoe zullen wij aan het schotelkon geraken met hel algemeen stemrecht dat de voor- deelen der klerikale partij de tegen- woordige verhouding moet verminde ren Slim hé 9 van 1857 tot 1870, van 1879 tot 1884 waren de geuzen in minderheid zeker 1 Nu,de herziening brengt de ontbinding der Kamers meê en het is nog aan het huidig kiezerskorps de uitspraak te doen. Onze"geuzen loopen dus de kans eener verkiezing. Konden zij den zegepraal behalen dan ging raf de herziening den ketel in en in plaats van meer kiezers bij te voegen zouden zij door wetten, lijk die van 1878 eu 1879, hel kiezerskorps nog wal ten hunnen voordeele, 't is te zeg gen, ten profijte der groote steden ver minkelen. De vraag is dus niet of gij met het al gemeen stemrecht aan 't schotelken zult geraken maar wel in de aanstaande kie zingen voor de constituante. Op onze beurt wij vragen u, Dendergalm, gij, die beweert dat het onrechtvaardig zou zijn moest eene kieswet de verplette ring der groote steden door den builen meêbrengeh, hoe gij dit door het alge meen stemrecht gaat beletten Zullen er dan niet meer kiezers op den hui ten dan in de stad zijn Gaat gij uw antwoord op de lange baan niet schuiven ot zult gij antwoorden dat gij geen tijd hebt of dat het reeds te lang geschreven is Alia laat ne keer hooren nu In zijn nummer van 3 .Mei, om hier ol daar nog een lichtgeloovigen katholiek om den tuin te leiden, heelt Dendergalm zijn oui deuntje aangeheven liet politiek beweegt zich uitsluitelijk op burgerlijk ter rein. Waarlijk van een blad dat het mate rialistn en positivism aankleeft, had men beters verwacht en er te minste geene doekskens aan to doen. HetJournal de Gand heelt gezegd Het liberalism is de vrijdenkerij of het heeft geene rede*van bestaan. Dat is de waarheid zonder huichel ge zegd. De Etoile Beige had ook over eeni gen tijd nog eens dit liedje aangetast maar La Flandre libérale van Gent bracht haar alras tot zwijgen ol liever tot de volgende bekentenis dat zij slechts uit taktiek de Kerk bleef.... Na zulke verklaringen durft Dendergalm nog beweeren dal de Priesters zich met geen politiek mogen bezig houden De duitsche Priesters geven ons hier in een schoon voorbeeld zij zijn overal op de bres, overal werkend als schrijver, redenaar, enz. Kwam de H. Paulus op de aarde,zegde een duitsche Bisschop,hij wierd gazetschrijver. 't ls dus eene plicht voor den Priester zich met politiek bezig te houden daar politiek niet meer anders is dan de strijd legen den Godsdienst. Wat meer is ieder katholiek, die blind genoeg is nogvoorde geuzen te stemmen neemt de verantwoordelijkheid op zich van al de onheilvolle gevolgen die zijn stem na zich slepen kan. Boet, verbanning, gevang staan ons wachten heeft een schrijver der Revue de Belgique gezegd, komen de liberalen nog aan 't roer. Het cijnsstelsel is onrechtvaardig, zegt Dendergalm. Waarom, beste vriend Nu, gaat hij voort, het kiessysteem der bewarende partij is niets anders dan de uitbreiding van den cijns. Dus, en dit zijn besluitsel, doet het gouvernement niet dan liet onrecht nog grooter maken Lach niet, lezer, die jongen speelt met de woorden. Minister Bcernaert maakt het onrecht nog grooter omdat hij plaats van 135,000 kiezers, tot nagenoeg 7 k 800,000 komen wil. Zou Dendergalm misschien rechtveerdig vinden dat het getal kiezers nog verminderd wierde door die schoone kieswetten van 78 en 79 door M. Picard t eschaudvlekt en door .lanson met volle handen gestemd, alhoe wel hij daarna zegde dat ze belachelijk waren Ja hij zou jubelen van vreugd ware dit ten voordeele der groote steden want dit ware ten profijte der geuzen partij en dus.... rechtveerdig volgens dit Mad. Rechtveerdigheid in haar eigen bestaat voor Dendergalm niet, 't is maar een woord dat men wel zal weten te draaien en niet op zachte wijze nog al. Herman Pergameni, een geus van eer ste klas, schreef in de Revue de Belgique die Dendergalm zoo geerne leest. 't Is noodig dat wij het geweld en dwang weten te gebruiken «De waarheid,T zijn wij die haar schep pen; de maatschappelijke noodwendig heden 't zijn wij die ze bepalen. Hoe Door de macht 't is de macht allpen die op deze wereld schept en bewaart, 't is zij die de sociale nood wendigheden en grondslagen van recht regelt en vaststelt; want een recht zon der macht is maar een woord. Wat men er ook van zegge-, niet alleen de macht onderdrukt het recht, wal ten andere maar weinig beteekent, maar de macht is het recht. Dit is het werk van een zoogezegd ooruitstreverja mijn God een achter- uitdeinzer naar de afgronden der bar baarscheid. Dendergalm is ook van die kliek. Heel in 't kort zullen wij dat eens klaar en duidelijk bewijzen en die fijne achieruitdeinzer eens voor goed doen kennen. tiet Lij d'ander. - Over eenigen tijd wierd minister Ponlus door Dendergalm over denihekel gehaaldomdat hij te veel aan soldaterij en lorten uit- Nu, in zijn schrijven van 28 Juni haalt hij een artikel van het Duitsch jodenblad Berliner Tageblall te Berlijn te voor schijn om te doen zien dat onze onaf hankelijkheid in gevaar is zoo wij niet aanstonds ons leger herinrichten en hare macht versterken. Dus 1° persoonlijke dienst 2° Iedereen soldaat verplichten de dienstplicht. Zou Dendergalm zich voor het Alle man soldaat durven verklaren dit stelsel durven verdedigen Zijne lezers zullen kijken Hoe zou het de l'ijnaard dan aaneenleg- gen om de krijgslasten te verminde ren en het getal suldaten te vermeerde ren Dendergalm schreeuwt dus maar tegen de krijgslasten omdat zij door een katho lieken minister gedaan worden. Ware er een geus aan dat scholelken alles ware in de beste orde. 't Is dus een vogel schrik om eenige kiezers om den tuin te leiden. Zoo gaat het. Dendergalm klaagt nu putten in de aarde als men in de Kamers spreekt de wachtgelden afleschaffen in kiestijd zal hij die zelfde wachtgelden aan halen om te toonen dat dn katholie ken geldverkwisters zijn Als Dendergalm van het Alleman soldaat niet wil hoe zal hij bewijzen kunnen dat de weinige plaatsvervangers de oorzaak zijn dat ons Vaderland in zijn bestaan bedreigd wordt Veel geschreeuw en weinig wol, deu boer en hij schoor zijn verken De Belgen staan bij de Duitschers, bijzonder bij de liberalen, in geenen geur van heiligheid, wij zijn voor die heeren menschenschachers. Om zich een ernstig en prachtig voor komen te geven is Dendergalm bij de duitsche geuzen te rade geweest en wij kunnen nogmaals bestaligen dal de geu zen op alle vragen verdeeld, met de grootste eenheid schreeuwen zoohaast er sprake is van klerikaal! 'T is al voor den zak roepen de geuzen en socialisten en zij meenen, de sukke laars dat iedereen met dit sop is overgo ten. De Paus erkent aan arbeid en kapitaal hunne wederzijdsche rectiten hij tracht hunne wederzijdsche draagwijdte af te baken en geeft de grondbeginsels welke als basis moeten dienen voor de betrek kingen tusschen beiden. Heeft het kapi taal geen rechten, geen plichten Heeft den arbeid van zijnen kant ook geene rechten Dit is eenvoudig en nochtans dit ver slaat het blad uit de Vooruitgangstraat niet. Dat is te straf voor hem Als Den dergalm eens zijnen omzendbrief rond zal sturen, zal het zijn Al voor den arbeid weg met hel kapitaal Nu wij wachten Dendergalm aan het werk en zijn benieuwd hoe hij die dub belzinnigheid zal doen uitschijnen 't zal gaan, vrees ik, volgens zijn oud dreuntje bloote bevestigingen zonder bewijzen. M. Eraile Ollivier, lid der fransche academie, oud minister van Napoleon den lil schrijft over de pauselijke bulle. Leo XIII heeft zich overtroffen nooit heeft hij meer den Paus van hel licht en van de prachtvolle klaarheid geweest, a Deze laatste omzendbrief is een wonder van verhevenheid, juistheid, maat, van moedige en gemakkelijke, taal, van een vast en kies evenwicht in den gedachten loop en in de tegen strijdigheid der belangen. Wij zouden de aanhalingen kunnen vermeerderen en onder den neus van Dendergalm, onder andere, het gedacht wrijven van M. Paul Laffite bestuurder der Revue positiviste, die ver is van naar klerikaal te rieken. Dendergalm gaat zijne studiën (o stu diën over de encycliek voortzetten en zoo zullen wij de gelegenheid hebben de omzendbrief zelf te bespreken met de oordeelen die er over geveld en de uit werksels die er reeds uit voortgevloeid zijn. suiker, ofwel wijn of likeur moet bijvoe gen deze voorkeur verschilt volgens iedere maag en men gebruikt zoowel roode of witte wijnen als rhum, kirsch of cognac. De aardbeziën met oranjen of citroensap zijn voor uitgelezen lekker bekken, de aardbeziëntaarten zijn ook niet te versmaden. Brillen voor het vee. Wij kennen reeds de geschiedenis van den veekwee- ker, die zijne beesten eenen groenen bril opzette om hen het droogste hooi als jeu- dig groen voedsel op te disschen. Mag men een Engelsch blad gelooven. dan is deze oude klucht thans werkelijk in prak tijk gesteld, doch de brillen worden ge bruikt tot een ander doeleinde. In zekere deelen van Rusland zouden kudden koeien en ossen, welke uit verscheidene duizenden stuks bestaan, allen blauwe brillen opgezet worden om hen te beschuiten legen de oogziekten,die zouden kunnen spruiten uit de hevige weerkaatsingen der sneeuw. Het schijnt at de goede dieren gewillig dezeel- daad der beschaving aanvaarden. Men ziet hen statig voortwandelen zonder dat zij de minste poging doen om de reus achtige glazen af te schudden, die men voor hunne oogen heeft geplaatst. Rijkdom. 't Zijn de Paters en Priesters die er meê weg zijn schreewt Dendergalm. Na 10 jaar studie trekt een onderpastoor 600 fr. een eenvoudige onderwijzer die 3 jaar op de banken der normaalschool doorgebracht heeft, trekt van 1000 tot 1600 fr. en meer nog. Als na lang wachte de onderpastoor eens pastoor wordt dan heeft hij er 900 fr 't Is rimram, Dendérgalmdat ge ver koopt. Onder rubriek de Pauselijke ency cliek lezen wij in Dendergalm van 28 Juni. Niels is vermakelijker om lezen dan de pauselijke omzendbrief betrek kelijk den socialen toestand. Wij gelooven dat nooit roomsche x bulle met meer dubbelzinnigheid werd opgesteld dan deze.... dit samenweef- sel van wit en zwart, van voor en tegen den arbeid en het kapitaal kan maar alleen uitgebroeid zijn in het lis tig brein van een doortrapte Jesiuet.: Dendergalm lacht maar 't is wat men in 't frarisch zegtil ritjauneeen lach om zijn spijt en hertzeer te verbergen Dendergalm is de trouwe bondgenoot der socialisten en deze secte wordt door den Paus gedoemd.,., in de irce Voor Dendergalm is de pauselijke bulle Rerum novarum dubbelzinnig ik ge loof hot wel, een liberale geest heeft het zoo moeilijk om boven zijne belangen te vliegen. Rebel's geclaclit. Men weet dat de Duitsche socialisten aan Voll- mar, een socialistisch Kamerlid, de les hebben gespeld. Bebel schijnt nu ook al de boter te hebben opgeëte» de jongere socialisten beginnen aan de oudere leiders te ver wijten dat zij opportunisten zijn en in de Kamers niet9 uitrichten. En inderdaad, als men Bebel hoort spreken, zou men beginnen aardig op kijken. Ziehier hoe hij onlangs in eene verga dering sbrak Zotte praat Het is beter met den toestand af te rekenen, dan de menschen te verhees i ten met uwen zotten omwentelings- i) praat.» le Mei Gij wilt van nu al beslissen dat de o o.erstkomenden Mei zal gefeest wor- den Ik voorzeg u een ellendige fiasco indien gij zulks waagt. Het wederlandsch kongres zal den 1 Mei laten schieten, die in Amerika insgelijks mislukt is. Achturenwerk Indien wij in de kamer alleen den dag van 10 uren hebben gevraagd, dan was het om toch iets van de burgers te bekomen. Het zou ten andere onmoge- lijk zijn voor de nijverheid het werk zoo- veel in te korten. (tlelsch gerucht.) Dus Bebel verklaart dat de jongere socialisten het volk verbeesten met zotten praat hij verzet zich tegen den 1' Mei, en verklaart het uitvoeren van liet achturenwerk onmogelijk, ten minste voor het oogenblik. Onze Vooruiters zijn voor den Mei en het achturenwerk.» Zij aanzien Bebel voor een groot man wij zouden eens willen weten waarvoor Bebel hen aanziet. Nieuwe aardappelen wer ken niet gunstig op het darmgestel. Om ze zoo te koken, dat ze niet meer gevaar lijk en veel lekkerder zijn, zet men twee ketels tegelijk op het vuur, de eene met de aardappelen erin, op de gewone wij ze, de andere alleen met water. Als de aardappelen beginnen te koken dan giet men liet vuile (solanine houdend) water er af en men kookt ze voort in liet water uit den tweeden ketel. Wie de aardappe len eens zoo toebereid heeft, doet liet nimmer weêr anders. De aardbeziën. Vele geleerden, zoo als Gemier, Boerhave, Linné, hebben het gebruik van aardbeziën aangeprezen tegen het flericijn en den steen. Linné verhaalt dat hij er doorgaans in gelukte, met aard beziën in groote hoeveelheid te eten, de hevige aanslooten van het flerecijn le voorkomen welke hem sedert jaren de wreedste pijn veroorzaakten. Al de vruchten, die loogzoutachtige sap in het lichaam voortbrengen, hebben de zelfde werking en men verleent aan de kersen dezelfde eigenschap, zelfs no meer blijkbaar. Ten deze opzichte heel men ook de aardbeziën aanbevolen tegen de geelverf. De geneesheeren zijn in 't algemeen ten akkoord om te zeggen dat de aardbe ziën te koud in de maag zijn en dat men bijzonder na het eetmaal, er een weinig Bij uitzondering heeft de Koninklijke Vlaamscho Academie, gezien de buiten gewone verdiensten van M. E. Coremans, dezen tot werkend lid benoemd. Niet iedereen in het publiek weel dat Coremans, hoogst ervaren is in alle letterkundige wetenschap, niet alleen van de oudere, maar ook de nieuwere letter kunde, en deze zelfs een zijner lievelings studiën is. Hij zal dus, onder dit opzicht, oortreffelijk den heer Jan De Lae', ver vangen, en ook in dit vak andermaal groote en nieuwe diensten bewijzen. Onze groenselmarkt te Londen. Een bijzondere brief uit Londen meldt aan Het Handelsblad eene goede tij ding, welke door onze fruit- en moesho veniers met genoegen zal vernomen wor den. Een algeveerdigde van de maatschappij Tuin- en Landbouw bevindt zich op dit oogen te Londen, om de noodige inlich tingen en maatregelen te nemen voor het inrichten van eene markt aldaar, en den uitvoerhandel van fruit en groenten op degelijken voet in te richten. Het kan niet missen of die onderhan delingen zullen, indien zij den gewensch- ten uitslag opleveren, een goeden stoot aan onze zoo veel beproefde tuin- en landbouwers geven, en met meer moed en zorg dan ooit zullen zij zich alsdan op het doelmatig bewerken en het loepassen van nieuwe stelsels toeleggen. Wij zullen op gepasten tijd het volledig verslag dezer ondehandelingen meêdee- len. De hoveniers van onze Vlaamsche pro vinciën zullen ongetwijfeld de maat schappij Tuin- en Landbouw dankbaar zijn voor hei genomen besluit. ASSISENHOF VAN OOST-VLAANDEREN Woensdag werd de zaak opgeroepen ten laste van F. Roelants, 17 jaar. werk man te Aalst. Hij wordt beschuldigd van moordpoging, gedaan in de volgende om- standighedeu. Een zijner makkers had hem met slagen bedreigd, bijaldien hij naar de wijkkermis dorst komen. Roe lants had zich eenen revolver gekocht en was toch naar de kermis gegaan. Hij deed zijnen bedreiger verwittigen dat, indien hij hem dorst slaan hij op hem zou ge schoten hebben. De beide jongelingen ontmoetten elkander in de herberg Het Appelken Moorselsche baan en Roelants werd aangevallen. Deze trok dan zijn pis tool en schoot op zijnen aanvaller. De heer O. Perier, advokaat leDender- monde, spreekt eene flinke pleipooi uit die op de aanwezigen eenen diepen in druk maakt. De beschuldigde wordt vrijgesproken. Hij vliegt zijne ouders, die in de zaai aanwezig zijn aan den hals. Vele aanwe zigen zijn tol tranen toe bewogen. De Volkskamer. Woens dag nam de Volkskamer met 56 stemmen tegen 14 eu 1 onthouding liet wetsont werp aan betrekkelijk de uitbreiding tot de^beroepshoven van Brussel en Luik der wet van 1889 op 't gebruikt der Vlaam sche taal in strafzaken. Verder ging men over tot de eindstem ming over de gewijzigde artikels van het wetsontwerp op de zeevischvangst in de waters van 't Belgisch grondgebied. Donderdag hield de vergadering zich vooreerst onledig met de wijzigingen aan 't reglement der spaarkas. Het wetsont werp werd met de voorgestelde verbete ringen naar de sectie verzonden. Onmid- delijk daarna werd overgegaan tot de be raadslaging over 't wetsontwerp nopens den openbaren onderstand. Bij den aanvang der zitting van vrijdag kwam de bescherming van den landbouw ter tafel. M. Dumont verklaarde dat zoo de regeering beschermrechlen voor den landbouw bleef weigeren.de afgeveerdig- den der landbouwdistricten de verwer ping zullen stemmen der handelsverdra gen met Frankrijk en andere landen. De heer minister van landbouw, na de genegenheid der regeering voor de land bouwbelangen uitgedrukt te hebben, stelde voor den redetwist te verdagen tot november aanst. Verder werd de beraad slaging over den openbaren onderstand hernomen Het verhaal van gemeente tot gemeente en het gemeenzaam fonds zul len behouden blijen voorzekere klassen van behoeftige». De Staal en de Provin cie zullen tusschen komen voor de helft, zij 2,200,000 ten einde de gemeente te helpen. On/.e achtbare vertegenwoordi gers MM. De Sadeleer en Woeste spra ken met menschlievendheid ten voordee le der ongelukkiger!. De Rrijsdeelingen. Ter gelegenheid der aanstaande prijs- deelingen bevelen wij twee volksboekjes aan, in onze stad verschenen, bij M. Daens-Mayait 1° Het Gulden Boekje der Jonge Werklieden, of raadgevingen aan de werkende jeugd, door Mgr. de Seguii 2e uitgave. Ziedaar, schreef het Fond senblad van Gent, ziedaar eeri boekje die geheel het Vlaamsoli Land door zou moeten verspreid worden orider onze werkende jeugd. Moeielijk.ja onmogelijk is het, een werkje le vinden dat beter gepast is, om van de werkende jongens, brave, deugdzame en spaarzame werk lieden te maken. De prijs is zeer billijk 0,30 cent. gekartonneerd 0,35 cent. Vermindering in prijs voor aantallen. 2° Havo en Livina of de Wereld der Socialisten, met platen en vergulden omslag. Prijs 0.35 c. gekartonneerd 0,45 cent. In Bavo en Livina ziet men, op hartroe rende wijze, beschreven de uitwerksels van socialism en vrijdenkerij in de huis houdens der werkende klas... Het zijn zulke boekjes waaraan men dringende behoefte heeft en die wij dusvolgens in volle vertrouwen aanbevelen. STA D AALST. Maatschappij van Onderlingen Bijstand, der Bureelbedienden, Reizigers, enz. onder kenspreuk Takjes worden Boompjes zal gegeven worden Zondag 19 Juli 1891, om 2 1/2 ure namiddag ten Stadhuize, Militiezaal, in plaats van om 4 ure. ONDERWERP Onderlingen Bijstand en Bondgenootschap. Vrije ingang voor alle Bureelbedienden, Reizigers, enz. dezer stad. De Eereleden alsook de nog geen deel makende handelaars worden vriendelijk verzocht deze belangrijke voordracht hij te wonen. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 969 klonten boter tpr merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7734 kilogr. Kiezing der Koophandelsrechtbank van Aalst. De drij Kandidaten MM. Félix Cumont, Voorzitter. Moens Theodoor, Rechter. Bosteels, Gustaaf, Rechter-plaats- vervanger, zijn gekozen met 30 stemmen op 32 aanwezige kiezers. Een stembrief werd nietig verklaard. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. De heer baron Louis Betbune, oud leerling aan het College der EE. Paters Jesuïten alhier, thans student aan de Hoogeschool te Leuven, komt het tweede exaam of kandidatuur in wijsbegeerte en letteren te ondergaan. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door het muziek der Pupillenschool van het leger, op Zondag 19 juli, om 11 1/2 ure 's morgeus, op de Groote Markt te Aalst, onder het bestuur van M. Vanderlinden. 1. Les Vacances, Marche, Bernett. 2. Le Marché aux Domestiques, Fantaisie Vanderlinden. 3. l'Amitié, Muzurka, Minet. 4. Erailie, Gavotte, Polka, Minet. 8. Patrie, Steenebrugen. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van dc magazijnen te gaan zien van het Huis Fihmin Mignot te Brussel waar wiel peerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polysten nickleenen, niets ontbreekt er. Instorting te Gent. Een doode. Woensdag namiddag rond 2 ure, heeft aan de haven een erg ongeluk plaats gehad, dat het leven aan eenen werkman heeft gekost. Een gedeelte der hangars stortte in en de genaamde Vereeckenwerd onder eene massa koopwaar, die de eerste verdie ping opvulde, begraven. Onmiddelijk werden er reddingswer ken begonnen, doch men gelukte er niet in den man levend onder de puinen uit te halen. Zijne ruggraat was gebroken, Ongetyk op de peerdenkoers. Ter gelegenheid der gentsche kermis hadden er dijnsdag groote koersen op het plein van Sint-Denys plaats. Deze werden echter op liet laatste oogenblik door een wreed ongeluk gekenmerkt. Het wos de laatste koers en men deed den tweeden en laatsten toer. Een man om de vier eerste ruiters achterna te zien. Alzoo werd hij door het achterna ko mende peerd tegen het hoofd gestooten eu ten gronde geslagen zonder de min sten kreet te slaken viel hij en bleef beweegloos. De omstanders sprongen toe, doch bemerkten geen teeken van leven, heel de linkerkant van het hoofd was ineen geslagen en het bloed vloeide uit neus, mond, oogen en ooren. Onmiddelijk werd de ongelukkige op genomen en door de politie, die alle moeite van de wereld had om zich eenen weg te banen, weggedragen en naar het hospitaal overgebracht. De verongelukte is een jongeling van midden in de twintig jaren. Zijne zuster was ook op het plein hare droefheid, toen zij het ongeluk vernam, «vas hart verscheurend. Huiselijk drama. Woensdagna middag werd de Kastanjestraat, buiten de Brugsche Poort, te Gent, in rep en roep gesteld door een huiselijke twist. De echtgenoten V... waren aan 't krakeelen dat hooren en zien verging. Op zeker oogenblik had de vrouw des huizes een keukenmes gegrepen en dreig de er haren man mede te steken. Deze nam zijne teedere wederhelft het wapen af, doch niet voorzichtig genoeg, want hij sneed haar bijna letterlijk de vier vin geren af. Dan was het een gekerm en ge schreeuw. De politie werd verwittigd, en de man naar het komissariaat geleid ter wijl twee gebuurvrouwen de gewonde vrouw per rijtuig naar het gasthuis ver gezelden. Proces verhaal in opgemaakt. Over het vinden le Mondelghem, van het lijk des stokers uit de houtzage rij Fiévé, Ed. Van Bellegem, vernemen wij het volgende uit de gentsche bla den. Het lijk is gevonden in het water der Terneuzensche vaart. Het parket van Gent is onmiddelijk verwittigd. Men is te weten gekomen dat het slacht offer zondag avond door drie personeu is aangerand tusschen Langerbrugge en Meulestede, op het grondgebied der gemeente Oostakker. Na de aanranding is Van Bellegem op Meulestede nog in een huis geweest, waar hij zich heeft af- gewasschen. Men denkt dat de persoon, misschien bedwelmd ten gevolge der slagen of van het bloedverlies, vervolgens in de vaart zal gesukkeld zijn. Het parket van Gent is dinsdag voor middag naar Wondelghem gegaan en de weisdoktors hebben er de lijkschouwing gedaan. Zij hebben vastgesteld dat de bekomene wonden den dood niet hebben kunnen veroorzaken. Intusschen heeft men de personen ontdekt, welke den ongelukkigen Van Belleghem mishandeld hebben. Deze zijn door het parket onderhoord en hebben bekentenissen gedaan.Zij zijn echter niet aangehouden. Het slachtoffer was 50 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen. De man was zondag namiddag in de vaart gaan vissehen, een lijd verblijf, waarmeê hij zich geerne bezigheid. Altijd was hij van onbesproken gedrag ge weest. De opening der jacht op het water wild zal dit jaar plaats hebben op 1 augusti en deze der jacht te velde den 5 september. Deze jacht zal later geopend worden, omdat de oogst dit jaar later dan naar gewoonte zal kunnen gedaan wor den. De jaarlijksche vergadering der bel- gische bisschoppen zal plaats hebben op 27 juli aanstaande te Mechelen. Woensdag, 11. is er te Eecloo een vreeselijk ongeluk voorgevallen. Bij de kinderen Bockaert moest men een put kuischen, de peerdenknecht was erin en verstikte. Een tweede knecht ging er achter en een derde ook. De vierde was een schipper die ter hulp kwam om hen te redden, maar het was te laat. Er wa ren twee slachtoffers, de genaamde Col- paert, schipper, en de genaamde Pieter Driessens, knecht bij de kinderen Boc kaert. De andere twee zijn in bedenke- lijken staat. Colpaert laat eene weduwe na met verscheidene minderjarige kin deren. Dinsdag werd een landlooper te Brugge in de wacht gesteken. De kerel willende slim zijn, heeft dijnsdag nacht zijne kleederen in kleine stukskens ge scheurd, in 't gedacht van nieuwe te krij gen. Hij zal in zijne verwachting bedro gen zijn, want men is zinnens hem in een deken te draaien en alzoo naar Hoog- straeten te voeren, waar hij de kleederen van 't gesticht zal mogen aantrekken. Dezer dagen bood zich te Blanken- berghe een persoon aan in het Hotel Godderis, vragende dat men eene kamer zou gereed houden voor M. de minister Van den Peereboom. De man deed zich, natuurlijk op ministers kosten, een fijn eetmaal voorzetten dat 23 fr. kosste. Maar de hotelhouder, achterdenken ge kregen hebbende over de zending waar mede M. Van den Peereboom den kerel in kwestie zou gelast hebben, zond eene draadmare naar Brussel. De antwoord liet zich niet wachten, en de aanhouding nog veel min. Verleden week heeft men in den hof Plein te Kortrijk, eene Gouden Spoor voortkomstig van den Gulden Sporenslag uitgegraven. 't Is eene vondst van groote geschied kundige weerde, aangezien er geene en kele meer bestond. stond een vijftigtal meters voorbij de van M. Desmet, wijnhandelaar op het haag op de westzijde van het plein. n,~:" c Vier peerden waren kort opeen voorbij gestoven ;een vijfde kwam eenige secon den achterna de man, denkende dat al de peerden voorbij waren, had hef]hoofd onder de afsluitingkoord vooruitgestoken

De Denderbode | 1891 | | pagina 2