NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 26 Juli 1894, 40 centiemen per nummer 45ste Jaar N. 2S87 DE SPION. De Pauselijke Omzendbrief. DE HERZIENING. Logiek Eene vraag. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRIJS Jit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekeningvan den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor ses maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft m bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, V° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cilqae nu. AELST, S5 JULI 1891. Poliliek overzicht. De katholieken en de Republiek. De grootste kwestie,in Frankrijk aan de dag orde, is voorzeker de toenadering der ka tholieken, die tot hiertoe de monarchie waren getrouw gebleven, tot de repu bliek. Ziedaar eene evolutie op het einde der XIX* eeuw, welke misschien groote- re gevolgen zal hebben dan de revolutie op het einde XVIIIe eeuw. De aansluiting van cardinaal Lavigerie bij de republiek gal den eersten stooljdan zagen wij de vorming van de consiituti- onneele rechterzij met mannen als Piou, graaf Greffulhe, enz, later de oprichting der Union de la France chrétienne, die eveneens den republikeinschen regee- ringsvorm aanveerdde nog onlangs den oproep van Mgr Fava, bisschop van Gre noble, tot stichting eener katholieke partij. Cardinaal Lavigerie die, in datum van U dezer een herderlijk schrijven richtte tot zijne geestelijkheid over de laatste Encycliek des H. Vaders, schreef er den 14, alvorens naar Frankrijk te vertrek ken, een nieuw om de katholieke partij- beweging ie bespreken. Z. Em. blijft in dit schrijven van mee ning dat men zich moet vasthouden aan hel volgende program 1* Aanveerding van den republikein schen regeeringsvorm om op den grond slag der constitutie den godsdienst te verdedigen 2° Opeulijke afscheiding der katholieke zaak van alle vroegere politieke partij schappen, ten einde nimmer den heiligen godsdienst te misbruiken om persoonlijke en enkel menschelijke belangen te dienen. 3° Nauwe aansluiting van alle katho lieken in alle godsdienstige aangelegen heden,afgescheiden van alle partijkwestie ten einde langs ettelijken weg, dat is op den grondslag der republikeinsche Constitutie, te strijden door woord en pers en stembiljet voor de vrijheid der christelijke instellingen. In een land van het algemeen stemrecht zijn de kiezingen het éénige middel om de personen, die den godsdienst haten en vervolgen, te vervangen door rechtschapen christenen en ware vrienden van vrijheid en vader- latd. Na deze openhartige verklaring is er geen twijfel mogelijk, over de inzichten van den c grooten cardinaal. Bezoek van den prins van Napels. Engelands meer ol minder openlijk er kende toenadering tot hel Drievoudig Verbond en in het bijzonder de engelsch- ilaliaarsche verstandhouding met betrekking tot hel statu quo in de Middel- landsehe Zee krijgt een nieuwen schijn van bevestiging door een bezoek van den DE SPIONNEN. Ik kan me aan de onbeichofte manieren der Indianen maar niet gcwenneu. Zij trachten gedu rig de lieden langs de grenzen tc bestelen en te vermoorden, en, beproeft iemand hun land binnen te dringen, om eens tc zien hoe het er gaat, dan wordt hij or uit gejaagd. Gelukt het hun, hem in handen tc krijgen, dan worden verontschuldiging noch verdediging aangenomen onmiddellijk wordt hij gevonnisd en terechtgesteld, 't Wordt tijd dat ze eens eene les krijgcu. Deze alleenspraak werd gehouden door Peter Jenkins, op eenen der zwaarste takken van een boom, met rijk bladerkleed, waarin het geoefend oog van een Skaumie hem nauwelijks had kunnen ontdekken. Verscheidene mijlen in 't rond strekte zich de woestijn van Kentucky uit, waarin men, behalve vele Indianen en wilde beesten, slechts hier en daar, een op zich zelf staande fort, en een door dc kolonisten gebouwd dorp vond. italiaanschen kroonprinsVictor-Emanuel, die woensdag namiddag te Londen door den prins van Wallis ontvangen werd. Dit, vooral in verband met het bezoek des keizers en ook met de hartelijke ont vangst van het engelsche eskader te Ve netië, bewijst dat Italië niets verzuimt om zijne betrekkingen met Engeland zoo innig mogelijk te maken. Sommige zien hierin enkel een voor zorg tot verzekering van Italie's kustver dediging in geval van oorlog; maar ande ren zoeken er tevens Italie's bedoeling in, zich mettertijd wegens vijandschap tegen Oostenrijk los te maken van het Drievou dig Verbond en daarvoor elders een nieu wen steun te vinden. Zij, die zoo redeneeren, achten ook ko ning Humberts officieele dankbetuiging voor de goede ontvangst der italiaaische scherpschutters te Lyon van hoog ge wichten droomen reeds van een engelsch- fransch-italiaansch verbond, alsof Enge lands toenadering tot Duitschland daar- meê vereenigbaar ware, en alsof Enge land niet liefst geheel van alle verbonden vrij bleef. Voorhands kan feitelijk alleen eene groote hartelijkheid tusschen Italië en Engeland, benevens eenige toenadering tusschen Italië en Frankrijk beslaiigd worden, terwijl de verhouding tusschen Italië en Oostenrijk, althans in de itali- aansche pers, wat koeler schijnt. Ontvangst der Franschen. Hetfran- sche eskader is donderdag namiddag te Kroonstad aangekomen en met geestdrift ontvangen. Alle russische dagbladen bespraken de heugelijke gebeurtenis en bevatten wel komsartikelen, aan de Franschen gericht. De ontvangst was inderdaad indruk wekkend. Een machtig eskader wachtte op de reede voor Kroonstad het fransche eskader af en honderden particuliere stoombooten kwamen de Iransc-he vlag begroeten. Aan boord der Marengo werd, naar russische gewoonte, het brood en liet zout den Franschen aangeboden. Toen de twee vloten bijeen waren was het een onvergetelijk schouwspel. Heel Kroonstad is schitterend bevlagd. Op 27 juli zal het gemeentebestuur van St. Petersburg den Franschen een prach tig feest aanbieden. Nauw was de encycliek Rcrum no varum van Z. H. Leo XIII aan het openbaar gekomen of van alle kanten steeg een bewonderingskreet op. Zij zelf die, met de slechtste trouw, den invloed der Kerk bevechten, zij die, uit blinden haat, bare leer miskennen en verachten konden zich niet weêrhouden de bewon dering der gansche Christenheid te dee- len, zoo klaar, zoo duidelijk scheen voor hun oogen de verhevene leer van den Immers, het was in het begin van den zomer van 1794, kort voor den vermaarden veldslag on het verdrag van Wayne. Men zou Jenkins schuilplaats onmogelijk heb ben kunnen ontdekken. De gansche week had hij dc bossclien doorsnuf feld, cn hij keerde nu huiswaarts. Om alle vervol ging tc voorkomen, zocht bij zijnen weg zoo on kenbaar mogelijk te maken, en legde hij xich des nachts op eenen boom ter rustedit was de zeker ste schuilplaats om niet gezien te worden. Peter was groot en mager, bij had lange voelen cn liep meestal met hangende armen, hetgeen niet wegnam, dat hij eene buitengewone vlugheid be zat. Zag hij er al niet meer geestig uit, toch waren oprechtheid en vroolijkhcid op zijn gelaat te lezen; hij had groote blauwe oogen, een overgrooten neus en grove gelaatstrekken. Ilij droeg het jagers- costuum van dien tijd, slobkousen van bevervel, een buis, enz. Het is wonderlijk hoezeer die Indianen van beweging houden altijd verzinnen zij nieuwe streken. Het zou mij niet verwonderen, dat zc mij op de hielen zaten. Zijn ze niet te talrijk, dan hen ik niet bang voor hen. Den eersten keer toen ik hier kwam, was ik niet op mijn gemak, dat moet ik bekennendoch sedert ben ik gehard geworden, prins der Apostelen, zoo meesterlijk, de trekken der encycliek die de oplossing bevat der brandende vraag van den dag. Zonder mij over de leerstellige weerde van den prachtigen omzendbrief in te la ten wil ik slechts op een enkel punt de aandacht der lezers inroepen. Nog nooit meen ik, heeft eene pen zoo klaar en dui delijk de grondbeginselen uileen gezet, die de daghuur moeten beheerschen. De pauselijke encycliek slaat onder dit oogpunt de vermaarde huishoud kundige wet in duigen, door de geleer den zooveel ingeroepen, besproken en als onverbiddelijk aanzien. Het werk is eene soort van koopwaar zegde men, en dus door de betrekking van aanbod en vraag geregeld. Het loon vermindert, schrijft Cobden, ais twee werklieden achter den zeilden patroon, en stijgt integendeel als twee bazen ach ter den zelfden werkman loopen. In de hedendaagsche samenleving waar het aanbod zoo groot en de vraag gering is, heeft de onmenschelijkc toe passing der zoogezegde wet het maat schappelijk vraagstuk doen outstaan. De werkman, de zwakke, was de uitbuiting der grooten, der ryken blootgezet, die in dit niets anders deden dan de grond beginselen der zooveel geprezene weten schap in 't werk stellen. Feilen zou ik hier kunnen aanhalen, namen aan den schandpaal der open baarheid nagelen, doch ik weêrstaan aan eene rechtveerdige verontweerdiging. De mededinging, was dus het armtie rig, het onmenschelijk. het onmeedoo- gend princiep dat de huishoudkunde iu de betrekkingen van kapitaal en arbeid moest als grondslag der regeling doen aannemen Hoe verheven, grootsch, prachtig komt daarneven de leer der pauselijke ency cliek uit Was de Kerk ooit de moedige verdedigster der zwakken zoo was zij het zeker in dit geval. De arbeid heeft twee kenmerken de persoonlijkheid, de noodwendigheid de hedendaagsche wetenschap heeft slechts in hare wetten, in hare navor- schingen, het eerste karakter in aanmer king genomen. Zie de leer van den Paus Als men nu den arbeid beschouwt alleen in zoover re bij persoonlijk is, dan valt het niet te loochenen, dat het aan het goeddunken van iederen arbeider vrij staat,met elke vermindering van loon vrede te nemen, immers, hij verricht den arbeid uit vrijen wil en kan zich met een gering loon vergenoegen of van zijn loon geheel afstand doen. De zaak vertoont zich echter in een ander licht, als men het tweede, onafscheidelijke kenmerk van den ar beid mee in aanmerking neemt, namelijk de noodwen digheid. Het leven tc onderhouden, is voor een ieder de noodzakelijkste plicht. Hebben allen van natuurswege rechtop levensonderhoud, dan is, voor den onvermo gende, handenarbeid de eenige weg, om het te vinden. Indien dus al de overeenkomst tusschen werkgever en werknemer, bepaaldelijk wat het loon aangaat, van twee kanten een vrijwillige is, zoo blijft toch altijd óc eisch van het natuurrecht, dal het loon niet zoo laag raag wezen, of een matig, reehtschapcn arbeider moet daar van kunnen bestaan. toch hebben die beschilderde duivclsgezichtcn al tijd iets, dat mij eene rilling over het lijf juagt. Dinglc heeft me grootcndccls van dien angst gene zen, doch van tijd tot tijd is het mij nog onmoge lijk mij daarvan tc vrijwaren, cn bekruipt mij dc angst juist op het oogenblik, dat ik al mijnen moed noodig heb. Drommels, ik geloof... wie zou dat schot gelost hebben Niet zonder oorzaak deed hij zichzclvcn die vraag, want er was een schot algegaan cn een ko gel door het gebladerte was, rakelings langs zijne haren gevlogen. Verschrikt bukte de jager het hoofd cn klemde zich aan den tak vast, waarop hij zat. Duivels, dat is gemeen om op deze wijze iemand te behandelen I zegde hij bij zicbzelvcn. Wat zou ik een val hebben gedaan, zoo die kogel mij geraakt had Komaan, Peter Jcukins, dut is nu bet oogenblik om al uwe behendigheid te toonen. Dit zeggende, strekte hij zich recht op den tak, eu kroop vlug naar den stam. Eenmaal bij den stam, liet hij zi h recht met de behendigheid van eene slang, naar den kant glij den, tegenovergesteld aan dien, van waar het schot was gekomen, en, zich in eene holte van den boom verschuilende, hield bij zich onbeweeglijk, en luisterde. Reeds lang hadden de werklieden ge vraagd dat de daghuur, dat het loon niet volgens de onmenschelijke gevolgen der mededinging maar volgens hunne nood wendigheden wierd geschat en geregeld. De Paus, in eene onaantastbare bewijs voering, geeft hen in deze eischen vol komen gelijk zij zijn rechtveerdig en billijk, en duidt het priciep dal in alle overeenkomsten als grondslag moet die nen en die de voorwaarde is hunner rechtveerdigheid. Iu de toepassing moet men natuurlijk rekening houden der verschillige om standigheden van het verschillig karak ter der volkereu van de ontwikkeling in hunne noodwendigheden. Het princiep is daar Een voorgevoel der noodzakelijkheid eener omwenteling in de huishoudkun dige wetten, was bij zekere geleerden ontstaan, onder andere bij den ver maarden A. Leroy-Beaulleu. Het kapitel der huishoudkundige wellen die de dag huur beheerschen is weder op te bou wen schrijft hij Tot zulke edele taak dierf hij niet wagen nochtans de hand uit te steken. De Paus heeft het met welgelukken beproefd en de goede gevolgen van zijn schrijven kunnen tot hiertoe in volle ma te nog niet beseft worden. V. Baert. Verwonderd was ik laatst toen ik in eene redekaveling met een bewonderaar van MM. Frère en Bara, deze beweeg rede hoorde vooruitzetten dat het in 't cijnsstelsel, de slof was die stemde la matière qui vote. Ik had dit, wel is waar, reeds in een werk van een vooruit- strever gelezen.(Par le droit ou par la force T II.) waarin ik meer stadhuiswoorden dan ernstige gedachten vond, maar was er schokschouderend voorbijgegaan ik dacht niet dat een weldenkend man zich met woorden kon paaien en drogredens voor klinkende munt aannemen Als het de mensch is die stemmen moet, als het hel verstand of geestver mogen is dat men aanbidt en even als de fransche omwentelaars van 1789 de Déesse-Raison bewierookt, wel waarom dan niet het stemrecht toegekend aan al dat mensch is Waarom zijn vele socialisten, de ach- teruildeinzers en doctrinairen T accoord maar een geregeld algemeen stemrecht aan te nemen Sedert men in 1789 de onvervreemd bare en onverpandbare rechten van den mensch afkondigde, heeft de plaag der tijden, hel rationalism, den mensch als een volmaakt wezen aanschouwd, zonder neigingen, zonder driften, met al de beste hoedanigheden in hoogsten graad begaafd de voorschriften van het versland als een onverbiddelijk orde volgend. Wat droom wal waan als men de wezenlijkheid nagaat in eene samenleving Gedurende meer dan een uur deed niets dc na. bijlieid van eenen Indiaan vermoeden. Na verloop van dien tijd, ving Jenkins liet gekraak van een tak op, alsof er iemand met groote omzichtigheid na. derde. Hij spande alle aandacht in om zijnen vij and te ontdekken, doch het dicht gebladerte be. lette hem iets te zien. Ge kunt dit struikgewas doorsnuffelen zoo veel gij maar wilt, toch zal het u niet gelukken mij te vinden, cn, als ik uw leelijk getatouccrd gezicht ontwaar, dan zal het u berouwen dat gij Peter Jenkins hebt nagezeten 1 Dat is een gevreesd man, als hij eens driftig wordt. Bij deze woorden hoog de spreker opnieuw het hoofdecu kogel vloog rakelings langs den tak waarop hij zat, en doorkliefde de lucht met het eigenaardig gefluit van een voorwerp, dat snel tusschen de bladeren van een boom doorgaat. Dit tweede schot deed Jenkins zoo ontstellen, dat hij zich aan den stam vastklemde, on niet meer bij ziel.zelve durfde mompelen. Er verliep een half uur, gedurende hetwelk de stilte slechts door liet verwijderd gekras ei kraai werd gestoord. Door de stilte bemoedigd, be gon Jenkins omzichtig naar beneden te zien, en draaide hij zijn hoofd zoo stil om, als eene slar die in angst zit. Tusscheu de opening der takken ontwaarde hij waarvan zij zelf, die den mensch als het volmaakste wezen ophemelen, het bar- baarsch princiep aanleeren en in 't werk stollen het einde wettigt de middelen, en voor wie het recht met de macht, met de brutale lichamelijke macht overeen stemt Slechts eene enkele beweegrede ten voordeele van het algemeen stemrecht kan de kritiek van het gezond verstand weêrstaan 't is art. 25 der Grondwet die ik als de uitdrukking van een grond beginsel heb aanzien dat volgens de noodwendigheid der omstandigheden, volgens de vereischen des toesiands van het volk, zijne gewoonten, gedachten en ontwikkeling moet geregeld worden Alle machten komen uil het volk. Het volk is het einde waartoe alles moet gebracht worden en van wie alles ook moet afgeleid worden in de samenle ving;'tis dus aan het volk, vereeriiging van al de maatschappelijke ondergeschik te standen, dat de macht toekomt wet ten te maken. 't Is het volk die de ware opperheer- scher is en zij die het bestuur uitmaken, de macht uitvoeren, doen het slechts uit zijne afveerdiging en in zijnen naam. Buiten dit princiep moet nog een an der, ter oplossing der vraag in aanmer king genomen en met deze versmolten worden; 't is het gezond verstand die be velen moet, dat volgens de voorschriften van recht en rede, den loop der zaken moet aanduiden in politieke zaken; 't is volgens de grondslagen van het gezond versland dal het openbaar belang moet onderzocht worden 't is den geest die in uitvoering der middelen de hoogste beslissende loon moet voeren. Wat ware ten andere eene samenle ving zonder middelen van bestaan zon der ontwikkeling in hare voortbrengen de krachten op al de gebieden aan de menschelijke natuur onderworpen. Hare wet is de vooruitgang, de voorspoed, een streven naar een hoogere rang, naar een verhevender graad van ontwikke ling. De voorwaarde, om tot haar doel wit, de veredeling harer leden, te gera ken is natuurlijk de rust, de vrede, de openbare veiligheid Zonder deze is de samenleving eene onmogelijkheid en kan de voorwaarde van haar bestaan niet ver vuld worden. Willen wij nu op hel staatkundig ge bied de toepassing dezer beginselen na gaan zoo komen wij tot hel besluit dat alle rechtschapen burger, die belang heeft aan de handhaving van de openbare rust en vrede, het stemrecht bezitten moet. Aan de wetgevende macht is het te be palen de waarborg vast te stellen waar aan men erkennen kan, dat de burger aan zijn vaderland is vastgehecht en belang stelt in zijnen voorspoed en vooruitgang, waarborg en maat die, volgens den geest van volk en tijd, aan zekere veranderin gen onderhevig zijn. twee glinsterende oogen, die met buitengewone hardnekkigheid op hem gericht waren. Wat een hclsch oog 1 Dut is ongetwijfeld Tecumsch, mompelde Jenkins bij zichzelven. En nu kroop hij snel weer naar dc andere zijde van den boom. Daar trachtte hij zoo goed mogelijk buiten schot tc blijven en begon opnieuw tc zoeken waar zijn vijand was. Terstond bespeurde hij hem nog al tijd waren zijne oogen op hem gericht, cn die gloeiende blik deed hem rillen. Als ge met dat oog alleen iemand van mijn kaliber schrik wilt aanjagen, zegde Jenkins, zal ik u eens een leskc geven. Dit zeggende zag hij naar zijne karabijn op, die schuins over een paar takken heen, boven zijn hoofd lag. Terwijl hij er naar greep, flikkerde er een licht straal op de plaats, waar rich zijn vijand bevond, en op hetzelfde oogenblik werd het wapen, in Jen kins hand, door een kogel getroffen. De uitwerking van het schot was zoodanig dat hij dadelijk losliet, zoodat dc karabijn, van den •enen tak op den anderen vallende, op den grond neêrkwam. Goed zoo ferm I als een roodhuid dat schot gelost heeft, dan is hij knap. De kogel heeft den loop van mijn geweer geraakt, waardoor het q Onder dit oogpunt schijnt mij het stel sel der bewarende partij alle vertrouwen te genieten. In een naast schrijven willen wij het in zijne grondlijnen en gevolgen uiteen zetten. Lijk het licht te begrijpen was, heeft Vooruit den pauselijken omzendbrief aan gevallen. Dit blad kan niet begrijpen noch verteeren dat den grond bijzonderen eigendom wordt; hij moet in 't gemeen blijven. Voor meubelen en alle roerende goederen kan men aannemen dat iemand van hetgene hij maakt eigenaar en wet tige bezitter is, maar roept hij uit: Wie heeft den grond gemaakt De aarde be stond sinds vele duizende jaren voor de tegenwoordige eigenaars Wil Vooruit de woestijnen van den Sahara ol van den Thibet vruchtbaar maken niemand zal er hem het rechtveer dig bezit van ontkennen. Hoelang heeft men niet moeten wer ken, welke kapitalen niet moeten gebrui ken voor de aarde vruchtbaar wierd, want voor dat schup en houw van den land bouwer de aarde had herschapen wat was zij zoo nietdan moeras, bosch, dis tels en onkruid. Voor meubelen kan Vooruit het eigen domsrecht verstaan. Wel wie heeft de grondstoffen gemaakt waarvan deze b. v. kassen, stoelen enz. zijn vervaardigd. Zij dus consequent met uwe beginsels, Vooruit, en zeg dat hij die zich verstou ten durft, iets zijn eigen te noemen, een dief en onrechtveerdige is, want de eerste stof heeft hij niet geschapen waar uit dit voorwerp is gevormd O logiek Men weet dat de socialisten de trouwe bondgenoten van Dendergalm zijn. Welnu over eenige dagen schreef Voorutt het volgende Voor iedereen wordt het klaarder dat persoonlijk eigendomsrecht niet langer samengaat met vooruitgang en bescha- ving. En daarom zal het verdwijnen on- 1 üanks alle tegenkanting der wereld Wat zegt Dendergalm van die verkla ring?.... Neemt hij ze aan.? Of gaat hij zijne bondgenoten bevech ten het kapitaal verdedigen, en zijne trouwe vrienden laten vlotten Ik wed voor de eerste veronderstelling; hij zal met zijn confrère de Opinion van Antwerpen 't accoord zijn om te zeggen. Wij gelooven dat in plaats vau de socialistische partij af te zonderen men ze aan de groep der liberale krachten moet ankeren. Vergeten wij het deze niet tusschen katholiek en liberaal is er een afgrond, een overgroot verschil, uit de hand gevallen is, voor ik er mij kon van bedienen. Eene volgende maal hoop ik zoo handig tc zijn als gij 1 Was dit Jenkins wensch, toch deed hij al het mogelijke om het niet to beproeven, en opnieuw naar boven klauterende, verborg hij zich nog be ter dan straks. Terwijl hij van zijnen uitkijk in dc richting vuurde, waar hij meende dat zijn tegenstander zijn moest, kaatsten de echo's van het bosch den knal van een nieuw geweerschot terug, en ging het lood zoo vlak langs liet gelaat van den jager, dat hij zich een oogenblik dood waande. Spoedig bemerkte hij echter, dat hij niet gekwetst was. Toen kwam het denkbeeld bij Jenkins op, dat de persoon, die geschoten had, wie hij ook zijn mocht hem met voordacht had gespaard. Een handig schutter, die zooveel bcdrevenhoid toonde, zoude zijn doel niet zou herhaaldelijk ge mist hebben. Een minuut was hem voldoende ora zich van dit feit te overtuigen. Het was das eene aanmaning om zich over to ge ven, en, ofschoon het hem erg speet, moest hij er gehoor aan leenen, duar hem niets overbleef om zich te verdedigen hij zag gconen anderen uitweg eu riep (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1