Anne, ma sceur Geuzenvrij heden Een en ander. VOORDRACHT. HOP Aanbelaugeud Bericht Katholieke Werkmanskring Kaatsspel Clnb XXX Allerhande nieuws. tussclien de doctrinair, de vooruitstre- ver en socialist, slechts een verschil van min of meer. In ander woorden, het socialism is vol gens de bekentenis van dit geuzenblad zelf, de kleinzoon der fameuze doctrinai- ren. Deze roepen weg met de kloosters in volle Volkskamer, de roode schreeuwen weg met de burgerij en het kapitaal. De vooruilstrevers zeiten de katholiken bui ten de wet, de socialisten maken geen onderscheid en zouden geerne de burge rij naar 't schavot sturen, 't zij liberaal of katholiek. Vooruit heelt zorg het bijna iederen dag aan de Gentsche geuzen te verwijten. Ik heb die grondbeginsels van u geleerd, zegt hij, maar ik acht het dwaas op hal ven weg stil te blijven; ik ga tot die logieke besluitsclen die uw ikzucht u niet toelaat te trekken. Allo Dendergalm jongen, nu ne keer openhertig uwe meening uitgesproken, aan uwe lezers gezegd dat gij u ouder het vaandel der socialisten gaat rangschik ken, uw vooruitstrevend bootje dal gij slechts ten spijte der logiek en van som mige uwer verklaringen van kant houdt, vlakaf laten vlotten en maar met fieren schedel, met uwe vrienden ten scheep gaan Dendergalm lamenteert en klaagt om dat het bewarend bestuur de hospitalen door zusters bestuurd hulpsommen gaat toekennen Dit blad droomt van de verwereldlij king der hospitalen en zou gaarne in ons land de gruwelen zien gebeuren die in Frankrijk dagelijks voorvallen, baldadige leilen.die aan t'geweten kreten van ver- ontweerdigiüg ontrukken. Wanneer zal toch de verlossing komen! zucht het. Wij antwoorden wanneer gij tegen de katholieke partij ander grieven zult kunnen doen gelden dan de onvermijde lijkheid van het algemeen stemrecht dat gij verdedigt, de herziening die gij voor staat Alle middelen zijn goed, schijnt het te zepgen met de kiezingen of te wel als dit niet lukt met kracht en vuur. Mochte zoo spoedig mogelijk de openbare denkwijze, 't is te zeggen het liberaal gevoelen (de katholieken tellen voor Dendergalm niet) ontwaken met kracht en vuur om het land uit 't strop der zeeldraaiers te verlossen naar't voorbeeld van Holland. Waarom dit staartje naar 't voor beeld van Holland Advokatenstreek zijne lezers hebben begrepen wat liberaal gevoelen, kracht en vuur beteekenen leve Dendergalm schreef als princiep de lieve vrijheid. Toepassingen Leve het verplichtend onderwijs Dendergalm. Zij die aan mirakels gelooven en die in bedevaart gaan zijn maar goed om afgerost te worden. Journal de Gand. Het gevang, de boete, de verbanning zijn wettelijke middelen waarom ze niet tegen de katholieken in 't werk gezet. Revue de Belgique. a Weg met de kloosters Frère-Orban. Alle wapens zijn goed om den vijand neêr te maaien die men haat die vij- and is Rome. Indépendance. Puik niet waar, lezer, die geuzenvrij- heden Bevolking van België. De Moniteur deelt de tabel mede der bevolking des lands, par provincie op 31 December 1890. Op dien datum was het getal der inwo ners van België. 6,147,041 Op 31 December 1889 was dit getal 6,093,798 Dus eene vermeerdering voor 1890 van 53,243 De bevolking van het gansche land werd verdeeld als volgt per provincie Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-VJaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen De meest bevolkte stad 699,571 1,128,728 746,923 958.752 1,018,815 762,196 294,604 216,380 341,072 des lands is aangekondigd, dal Z. M. de Koning ver langde dat aan de vlaamsche gedecoreer den in hunne aigene taal hulde werde gebracht. De minister heelt dus dat gedeelte van zijne redevoering in hetvlaamsch gehou den. Onder de warmste toejuichingen van hel publiek eindigde hij met deu kreet Leve de Koning De minister van oorlog heelt bevel ge geven door de velocipeerden van het regiment karabiniers twee proefreizen te latsn doen, elk van drie k vier dagen. Een dier reizen zou geschieden langs Bergen, Doornijk, Yperen en Brussel de andere langs namen, Aarlen en Luik. De zang in 't Belgisch leger.Minister Poatus heeft het prijzensweerdig gedacht opgevat, de liederen te vervangen die tegenwoordig door onze soLaten gezon gen worden, wanneer zij op den huilen marcheeren en die dikwijls alles behalve vaderlandsch en goed gekozen zijn. Hij heelt namelijk dichter Emmanuel Hiel gelast een aantal Vlaamsche, vader- landsche liederen te dichten en aan de heeren Gevaert en Benoit de taak opge dragen de woorden van den bekenden dichter op muziek te brengen. Onze Vlaamsche jongens zullen dus Vlaamsche liederen Kunnen en mogen zingen in het leger. Dichter Antheunis zal de liederen van dichter Hiel in het Fransch vertalen, ten dienste der Walen. Ministerieel ontslag. De Courrier de Bruxelles zegt uit goede bron de tijding te mogen logenstraften, als zou de heer prins de Ghimay voornemens zijn af te treden als minister van buitenlandsche zaken. Dit gerucht, zegt hij, is van allen grond ontbloot. In de maand Juni werden te Brussel Geboorten geboektvan dit getal zijn er 24 onwettige 't zij nagenoeg 28 ten honderd. O Brussel, hert en brein van België Het parket te Jolimont. Wij hebben aan onze lezers het een en ander mede gedeeld, overgenomen uit den Courrier de Bruxelles, aangaande de socialistische samenwerkende bakkerij, anders gezegd, den Vooruit van Jolimont. Onder ander hebben wij doen zien dat de familie Massart, man, vrouw en zonen zich daar eenen vetten kaas heeft bereid en wel voor gansch den duur der maat schappij, 'tis te zeggen voor dertig jaren. Wij hebben ook nog gemeld dat de bilans van die maatschappij zonderling werden opgemaaktdal er geene afzon derlijke melding in werd gemaakt van de algemeene kosten, dal het reservefonds, in plaats van, volgens de standregelen, gedurig tc klimmen, van jaar tot jaar minder werd, enz. Al die dingen en nog veel andere, door den Courrier en den Tirailleur in de om streken van Jolimont verspreid, hebben veel opschudding verwekt.Om den slech ten indruk tegen te werken, richten de hoofdmannen der bakkerij eene betoo ging in, welke deerlijk mislukte. Intusschen heeft een lid der socialis tische vereeniging eene klacht bij het parket ingediend, klacht gesteund op verscheidene onregelmatigheden in de laatste bilans, verschenen zonder liand- teeken van de bestuurders. Om kort te maken,het parket van Ber gen is vrijdag avond der veleden week te La Louviêre algestapt en heeft zich, vergezeld van twee gendarmen, naar het lokaal der socialistische bakkerij van Jolimont begeven. Vader Massart, zegt men, zag er zeer verslagen uit, bij de verschijuing van dit onverwacht bezoek. M. de Borman,prokureur des konings, heeft aan Massart en Leonard uitlegging gevraagd over de beginselen der maat schappij en de middelen waarmede de instellingen werden gesticht.De achtbare magistraat deed zich ook verscheidene boeken voorleggen en onderzocht het bilan van het laatste halfjaar. De ondervraging duurde ongeveer twee uren, waarna de zegels werden ge legd op het dagboek. Een deskundige in handelsgeschrift zal aangeduid worden om de boeken na te zien en de gegrond heid der klachten te onderzoeken. Natuurlijk heeft het bezoek van het parket in het Centrum veel gerucht ver wekt. De bijzondere correspondent der Lon don Times te Parijs voorspelt aan de uit vinding een immense succès te oor- deelen naar hetgeen de proeven reeds hebben bewezen. nog altijd Antwerpen, met 227,225 zie len. Dan volgen Brussel, met 182,305 Gent, met 153,740 en Luik met 149,789. Slechts 3 gemeenten hebben eene be volking van meer dan 50 duizend zielen, te weten Schaarbeek, 54,036 Meche- len,50,962 en St-Jans-Molenbeek,50,618. Zoetenaai, provincie West-Vlaanderen, arrondissement Veurne, is nog altoos de minst bevolkte gemeente van ons land zij telde op 31 December 189C, 40 zielen, dat is juist I meer dan op 31 december 1889. Vlaamsch. Bij de plechtige uitrei king der decoraties, heelt M. De Bruyn Schandelijk proces. Een merkweerdig proces, door den partijhaat gedreven, is ie Toul in Frankrijk afgeloopen. Nooit hebben wij den haat van de vrijdenkerij zoo ver gedreven gezien als in dit proces tegen de Broeders van het Christelijk Onderwijs. Eenige maanden geleden verscheen er een artikel in den Eclaireur, een radicaal blad,broeder Aldin beschuldigdeude een kind a vermoord te hebben, door het blootshoofd in den regen te zetten de kleiae Gaucher zou daar eene borstleering hebben van opgedaan en gestorven zijn. Het parket, zooals hel aan een repu- blikeinsch parket behoort, geloofde die aanklacht, en zekere inspecteur der scho len, Javary genaamd, maakte een verslag dat de zaak als uitgewezen deed aanzien. Recht en waarheid werden op de in faamste wijze onder de voelen getreden, en men dacht eindelijk een van die ge- haatte broeders eens geducht te doen gevoelen dat men hen met reden mocht haten. Toen de zaak voor dc rechtbank kwam vielen alle die laffe beschuldigingen weg: de kinderen, die getuigd hadden, trokken gezegden in en zij verklaarden bang te zijn geweest voor den inspecteur; de klei ne Gaucher was 34 da«en op de officieele school gebleven voor zijne dood; den 18 november, den dag dat het kind was bui ten gezet, had het geregend, en de lucht gesteltenis was dien dag in 't geheel niet koud, maar beneden de normale 11 gr. 2/10. Toen men wist dat hel den 18 novem ber niet geregend had, kwam men onbe schaamd volhouden dat liet feit den 49 november was voorgevallen, en de vader zelf had de artikels in den Eclaireur ge schreven; en hierin had hij gezegd dat het 16 graden kouder was, dan de ther mometer aanwees. Laffe beschuldigingen De rechtbank sprak den valsch beticht ten broeder glansrijk vrij. En de beschuldigers Bah men zal ze waarschijnlijk eene.... bevordering geven bij de eerste gelegenheid. Dat gaat zoo in eene republiek, zooals de Iransche WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 16 juli zijn de volgende belooningen, voor daden van moed en zelfopoffering, aan personen onzes arrondissemerits toegekend De medalie van 2* klas aan de heeren A. Fransman, brouwer, te Ninove I). Maes, landbouwer, te Gijzegem G. Bau- wens, spoorwegbediende, te Idegem G. De L'arbre, landbouwer, te Idegem De medalie van 3e klas aan de heeren E. Van Cauter, herbergier, te Aalst H. Meert, politieagent, te Aalst P. Jacobs, werkman, te Ninove H. Dc Baerde- maecker, landbouwer, te Meerbeke A. Bické, dienstbode^ te Ninove De Arents smid, te Aalst P. Lambrecht, hoefsmid, te Oultre A. De Bisschop, vleeschhou- wer, te Ninove C. Crozée, briefdrager, te Geeraardsbergeu ;J. Vermoesen, met ser, te Aalst J. Dusart,kommies,dienst doende onder-stntie-oversie. te Geeraards- bergen O. Va i der Scheuren, brouwer, te AalstB. DeSadeleer, brouwersgast, te Aalst J. Baisier,bakker, te Geeraards- bergen J. De Groote, gendarm te paard, te Sotlegem A. Bourgeois, scholier, te Erembodegem H. Louage, veldwachter, te Sottegem M. Bogaerts, apotheker, te Aalst M. De Lil, vleeschhouwer, te Aalst L. Groeiiinckx, hoofdonderwijzer, te Idegem E. Porriau, machinist, te AalstK. Steppe, te Geeraardsbergen E. Van Geert, werkman, bij den staats spoorweg, te Denderleeuw V. Cosyns, schoenmaker, te Sarlardinge J. Luy- paert, politieagent, ie Aalst. Bij hetzelfde koninklijk besluit zijn aan verschillende personen eervolle meldin gen en geldelijke belooningen verleend, eveneens voor daden van moed en zelf opoffering. In eene vergadering, verleden week te Cohyssart (Henegauw) gehouden, zouden de voorzitters der Mijnwerkersbonden en der Ridders van den Arbeid, besloten hebben in de maand november aanstaan de de werkstaking te herbeginnen. Tuberculosis. Dr. Lannelongue, een gekend geneesheer,heeft aan de academie van wetenschappen verslag ingediend over zijne uitvinding op hel terrein ter bestrijding van de tuberculosis of de puistziekte waaruit tering ontstaat. Alles wat over dit verslag geweten is, bestaat hierin dat de lymph wordt inge spoten, evenals door dr. Koch, echter met dit onderscheid dat de inspuiting en kel werkt op de zieke lichaamsdeelen, en dus geene nadeelige gevolgen beeft voor het overige van het gestel. Inentingen op huidziekten doen hevige pijn, maar bij inentingen die rechtstreeks op de longen werken, werkt de remedie zacht. RECHTERLIJK KRONIJK. Deluiaseaux en Fauviaux voor tl© assisen. Woensdag had het assisen hof van He negouw te oordeelen over de bovenge noemde aanleiders, die ditmaal beschul digd waren van aanhitsing tol oproer. Defuisseaux was volgens zijne moedige gewoonte afwezig. Fauviaux is veroordeeld tot twee straf fen van 15 dagen gevangenis en bijgaan de boeten. KIESKRONIJK. De strijd te Leuven. De doktrinairen van het arrondissement Leuven durven den strijd niet aangaan. De Ré/orme meldt dat de progressisten besloten hebben een kandidaat te zullen stellen tegen den katholieken kandidaat, M. Rosseeuw. Hel slachtoffer dat door de progressis ten is aangeduid om geklopt te worden is M. Albert Peemans. Volkskamer. De Vergade ring vervolgde de bespreking der artike len van 't wetsontwerp op den openbaren onderstand. De heer Dumont legde een amendement neêr ten einde een krediet van een half millioen te openen tot het verleenen van toelagen aan de gemeenten voor de verbetering harer buurtwegen. Takjes worden boompjes. Zondag 19 Juli laatst, werd ten stad- huize alhier, met de toelating van het Stadebesluur, eene voordracht gehoudeu, onder bemiddeling der Maatschappij van Onderlingen Bijstand der Bureelbedien den, Reizigers, enz. enz. onder de ken spreuk t Takjes worden boompjes alhier ter stede gevestigd, door don heer Jozef VAN DER PAELT, van Marcinelle, bij Charleroi, over de maatschappijen van onderlingen bijstand der bureelbedienden enz. en over het vormen van een bondge nootschap lusschen dezelve. Spreker,alhoewel Vlaming van hart en ziel, en zelfs geboren Aalstenaar, riep de toegevendheid in der toehoorders en verontschuldigde zich in de fransclie taal te moeten spreken, daar deze hem, door zijn gedurig verkeer in het Walen land, alwaar hij sinds eenige jaren ver blijft, gemakkelijker valt voor het uilbrei den van zijn onderwerp. Het is te betreuren dat sommigen der leden van de MaatschappijTakjes wor den Boompjes afwezig waren, want zekerlijk hebben zij eenige kostbare stonden verwaarloosd, die toegewijd werden aan eene zaak betrek hebbende tot hunne toekomst. Hopen wij dat zij in het vervolg dergelijke gelegenheden niet meer zullen laten ontsnappen. Vooreerst deed spreker in eene vloeien de taal en met overtuigend gevoel het nut uitschijnen van de maatschappijen van onderlingen bijstand der gezegde bedienden en de groote diensten die zij geroepen zijn le bewijzen aan dit belang wekkend deel des volks. Hij legde met treffende woorden uit wat een bediende is die zich op eigene krachten steunt; wat hij alleen vermag in geval van ziekte, als hij te worstelen heeft tegen rampen die een persoon, gisteren nog kloek en gezond, zoo pijnlijk kunnen treffen; wat al ellenden hij misschien zal te verduren hebben in dergelijke gevallen als zijn arbeid zijn eenig winstopbrengend be slaan uitmaakt. Wat is het redmiddel daartegen Spreker bewijst het klaarblij- kend... De maatschappijen van ouder lingen bijstand. Hij haalde aan wat edel en grooisch doel zij in de samenleving vervullen. De bediende die deelmaakt van zulkdanige maatschappij is verzekerd, in geval van ziekte of van verlies van betrekking,eene hulp te vinden, die niet kan aanschouwd worden als eene alrooes, hem door lie den geschonken met hoogmoed; het is niet rood van schaamte dat hij die hulp moet aannemen, neen, het is een billijk recht waarop hij aanspraak heeft, eene schuld die eisbaar geworden is, die de maatschappij hem gehouden is uittekee- ren hoofdens zijne bijdragen in de maat schappelijke kas gestort. Spreker gaf treffende voorbeelden aan van maatschappijen van dien aard, die, na menige smarten te hebben gelenigd van sommigen harer zieke leden, bij bet eindigen van het dienstjaar nog een aanzienlijk inkas overhielden. Eenieder moet het doel van die maat schappijen toejuichen, zich ter harte trekken, want het is een menschlievend werk. Spreker ging over tot het tweede deel zijner voordracht Stichting van een bondgenootschap lusschen aide maatschappijen van onder lidgen bijstand der gemelde bedienden, enz. van het land. Dit genootschap is voor hel bestaan der maatschappijen onontbeerlijk, zegt spreker, want in geval van besmettelijke ziekten,zou de maatschappij welker leden in zeker getal zouden aangetast worden, onbekwaam zijn in de geldelijke en geneeskundige hulp te voorzien, en het is om den val te verhoeden van die maat schappijen dat er bij velen het gedacht is ontkiemd een bondgenootschap in te richten het is overbodig aan te stippen door vleiende woorden dat het doel van hetzelve even als dat der maatschappijen van ouderlingen bijstand edel, grootsch en menschlievend is. Op Dijnsdag 21 Juli laatst, zegde spre ker, moest er in een koffijhuis Brasserie Flamande te Brussel, een kongres ge houden worden tot het stichten van dit bondgenootschap. Volgens hem zou dit voor doel hebben de aangeslotene maatschappijen toonder- steunen, die bij liet ontstaan van besmet- lelijke ziekten in de onmogelijk zullen verkeeren de geldelijke hulp te blijven verleenen aan hunne zieke leden. De vereenigde maatschappijen zullen elk in hare gemeente feesten inrichten, waarvan de zuiveren opbrengst in de kas zal gestort worden van het bondge nootschap. Om deel te maken van het zelve zal de maatschappij die hare bijtre ding vraagt, als bijdrage betalen tot tien centiemen per maar.d voor elk harer leden. Spreker voorziet dat die geringe som ruim genoeg zal opleveren om de buiten gewone hulpen te verleenen. Ook zal een lid van de eene of andere der aangeslotene maatschappijen dat zijne stad wil verlaten om elders eene betrek king te zoeken of er zich te vestigen, bij de maatschappij van onderlingen bijstand, die aldaar zou kunnen beslaan, indien zij van den bond deel maakt, zonder inkom geld aanvaard worden en van hare voor- deelen genieten even als hare andere leden.Deze maatschappij zal alles inspan nen om dit lid eene goede betrekking te bezorgen. Deelmaken van dien bond zal voor dit lid eene kostbare aanbeveling zijn lot het bekomen eener plaats. Hier Iook ziet men al het nuttige en voordeelige van die instellingen. Spreker somde tal van voortreffelijke diensten op die het bondgenootschap zal kunnen bewijzen aan de maatschap pijen en aan hare leden inzonderlijk; het zou te lang wezen hierop breeder uit te weiden. Stippen wij aan, dat het bleek uit de rede des sprekers dat al de pogin gen van dit genootschap edel en mensch lievend zullen zijn. Hij raadde ten slotte de Aalstersche Maatschappij vurig aan zich bij het bondgenootschap aan ie sluiten en op het kongres afgevaardigden te zenden die er de grondslagen zullen van bespreken. Naar wij vernemen is de Maatschappij Takjes worden Boompjes op goeden voet ingericht en is zij bestuurd door voorzichtige en kennis hebbende leden, die niets zullen verwaarloozen in het belang van dezelve, en dat zij, als be- schermleden,reeds vele heeren nijveraars, fabrikanten, handelaars, notarissen, onz. enz. telt, welke door eene vrijwillige jaarlijksche bijdrage medehelpen om dit edel werk te ondersteunen. Die heeren zullen, indien het geval zich mocht voor doen, bij die Maatschappij achtings waardige, eerlijke en vlijtige bedienden kunnen vinden, want het bestuur zal het zich als eene plicht aanzien hun slechts bekwame, treffelijke en arbeidzame leden aan te bevelen. Bijgevolg mag de Maat schappij door die heeren aanschouwd worden als eene bron van inlichtingen tot welke zij zich in volle vertrouwen zullen mogen wenden. Wij wenschen de jonge maatschappij die slechts sinds een half jaar bestaat en reeds een groot getal leden bezit, veel bijval en een lang en heilzaam bestaan ter onzer stede. De Commissie te Aalst door den Heer Minister tan Landbouw inge steld om de teelt en den handel der hop te bestudeeren, herinnert de planters dat het van het grootste ge wicht is dat de hop tijdens het drogen hare goede hoedanigheden niet verliest en door den rook niet wordt bezoedeld. Hierom schenkt zij, KOSTELOOS, een toestel van ijzeren buizen aan eiken landbou wer die zijnen eest zoodanig in richt dat de hop met verwarmde lucht wordt gedroogd en de rook naar buiten wordt geleid zonder door de bellen te gaan. De belanghebbenden worden verzocht zien zonder uitstel le doen inschrijven bij den Voorzit ter of bij den Sekretaris, is het mogelijk, vóór 1 Augusti. Men zal den eest komen nazien, en de veranderingen aanwijzen die er aan moeten uitgevoerd worden. De Leden der Commissie De Voorzitter, De Sekretaris, Leo Gheeraerdts. J. Reyniers. Leden Baron P. Bethune C. Cumont C. De Coninck-De WindtV. De Moor Ph. De Wolf- Van der Noot Fr. Monfils L. Van Overstraeten. VAM AALST. Zondag aanst. 26 juli om 6 ure des avonds slipt Luisterrijk Avondfeest, gegeven door de heeren leden van den Sint-Jozefskring te Gent. Het hoogst koddig tooneelsluk Acht uren werken, acht uren gapen en acht uren slapen, eene wonder schoone parodie van 't socialismus zal onder anderen op gevoerd worden. De leden en hunne familie zullen alleen toegelaten worden. De ledenkaarten zullen bij den ingang moeten vertoond worden. Kinderen beneden de 12 ja- ren zullen niet toegelaten worden. Esplanadeplein. ZONDAG 26 JULI 1891. Om 3 ure. Cam. Fibers (Aalst,) tegen Emile De Moor, (Geeraerdsbergen). Om 4 ure. Ch. Collinet, (Aalst,) tegen Arthur Spaens, (Aalst.) Om 5 ure. De twee winnende partijen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 926 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6500 kilogr. I»rïjsdeelïngfen. De prijs- deelingcn in de Collegiën der.EE. PP. Jesuïten zullen plaats hebben op Donder dag 6 Augusti aanst. Aalst. De beer ontvanger van 't Bureel van Weldadigheid heelt eene som van 60 frank ontvangen, zijnde de opbrengst der inkomgelden van den loop wedstrijd op 't Esplanadeplein. Programmavan ®t Con cert welk zal gegeven worden door de Koninklijke Maatschappij van Harmo nie op zondag 26 Juli, om 11 1/2 ure, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaerde. Schützen, Marche. L. Vertel. Fantaisie, sur Boccace, Suppé. Les Sylphides, Mazurka, M. Wrein. Le Rendez vous de chasse, Rossini. Le Voyageur, Galop, M. Wrein. Aalst. Heden Zaterdag heeft Z. H. Mgr. Stillemans, het H. Sacrament des Vormsels toegediend aan de leerlin gen van het College der E.E. PP. Jesuï ten en der Dames van Maria, welke dees jaar hunne eerste Communie deden. Heden vieren ook de Broeders van Maria, Lange Ridderstraat, de 50* verja ring der stichting van hun klooster. De Bingsteking ingericht door den Schaarbeeksche Vriendenkring, welke Zondag heeft plaats gehad aan de Nieuwstraatpoort, heelt grooten bijval genoten en mag onder alle opzichten eene welgelukte volksfeest genoemd worden. De stoet rond de stad, aan wel ke een dertigtal rijtuigen deelnamen, was overheerlijk en wekte allemans bewonde ring op. Ook gansch den achternoen is de poort druk bezocht - geweest en heerschte een veel verleer en vrolijkheid, want,nooit van menschensgeheugen werd er zooveel volk in deze wijk gezien en voor al de neeringdoende lieden is het een gunstigen dag, eene ware ker misfeest geweest. Ja, iedereen brengt hulde aan den achtbaren Voorzitter van den Schaarbeeksche Vriendenkring Mr Am. D'Hondt, aan wiens onvermoeibaren iever en vlijt het buitengewoon wel ge lukken en bijval van dit schoon feest te danken is. Ziehier de namen der overwinnaars MM. 1* prijs Pyck Frans 2e Tas Frans; 3° Coesens Michel 4® De Wolf Victor 5® De Windt Albert 6a Van Mol Alfons 7® De Windt Raymond ;8e Van den Borre Theodoor 9® Podevyn Camille 10® Bor- reman Albert lle l)e Wolf Maurice 12® Borreman William. Komt te verschijnen en verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode De Belgische Congo door Broeder Alexis M.-G. prachtig boek deel, groot in 8° van 258 bladzijden, ver sierd met 35 platen (0,25 X 0,16). Inge naaid fr. 1,60; Rijk gekartonneerd fr. 2. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. De naaimaohien in 't bereik van alle beurzen. Het huis Firmin Mignot te Brussel biedt 5,200 uit muntende en spliternieuwe naaimachienen Eltas Howe te koop die het nog bijheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het huis Firmin Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. S. Raphaels Genootschap. Alge meen Sekretariaat. Een brief uit Bue nos Aires, meldt dat de kolonie van de Agricultora verkocht is.Daar deze kolonie bij machte van aankondiging aanbevolen is geweest en er nog een groot getal Belgen naartoe trekken, meenen wij het noodig de landverhuizers op hunne hoede te stellen tegen de gevolgen die hooger- gemelde verkoop zou kunnen meêslepen. Het oud bestuur gaf zeer ernstige waar borgen, het is te zien wat het in de toe komst zal zijn. De landverhuizers zullen wijs handelen met zich naar de kolonie der Agricullora niet meer te begeven al vorens volledige inlichtingen te verne men over den invloed die de vermelde verkooping op het bestuur der kolonie uitoefent. Bestuurlijke zorgeloosheid. Een ongeval dat de verschrikkelijkste gevolgen zou kunnen gehad hebben is Woensdag morgend gebeurd, op den ijzerenweg van Dendermonde naar Brussel, aan de bareel der gemeente Opwijk. Een zwaar geladen wagen,waaraan drie paarden waren gespanneH, reed over de baan, op het oogenbljk dat de reizigers trein aankwam die om 9 ureli m.te Den dermonde vertrekt. Het paard dat vooraan was gespannen en dat zich reeds op de baan bevond, werd zijdelings door de lokomotief ge troffen en gansch vermorzeld. De lappen vleesch en de ingewanden waren tien meters in het ronde gespal. Men ijst bij het gedacht wat er zou gebeurd zijn in dien gansch het gespan op het spoor had- de gestaan. Het zware voertuig zou den trein kunnen doen ontriggelen hebben en het ongeval zou in eene wezenlijke ramp zijn veranderd.Deze trein vervoerde hon derden reizigers die zich naar de Brus- selsche nationale feest begaven. Sinds drie jaar is het reeds het vijfde ongeval dat aan deze barreel gebeurt waar geen baanwachter is geplaatst. Een jaar en half geleden werd een wagen er gansch verbrijzeld en de koet sier betaalde met zijn levende zorgeloos heid des bestuurs dat aan deze zoo be langrijke barreel geen baanwachter stelt. Het is waar dat daar een paal staat met een plankje welke het opschrift draagt Let op Dit is echter niet voldoende. De voorbijganger kan niet geleerd, of ver strooid of kortzinnig zijn. Schellebelle. Zondag laatst was het kersenkermis ter wijk Bruinbe- ke. Van in den namiddag ontstonden er reeds woorden lusschen eenige uit de Bruinbeke die wat te diep in het glas hadden gekeken en twee personen van de naburige gemeente Uitbergen, die daar ter kermis waren. Laatstgenoemden ont vluchten de eersten, omdat zij dronken waren, doch des avonds ontmoetten de zelfde personen elkander ter herberg t Klein Parijs, bij den heer Roggeman waar men van woorden tot eene onraid]i

De Denderbode | 1891 | | pagina 2