NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO VIN OE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Donderdag 30 Juli 1801, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar, IV0 2588 De Vergadering van Mechelen. ik'ïifii'i'yilüi en ik Jesuïten. DE DENDERBODE. ABO.\\FMK.\TI»RIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. f,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNÜNGENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Culqne souhb A IJ,ST, 29 JULI 1891- l'oliliek overzicht. Rusland. Hel onthaal der Franschen. - De Franschen beginnen inderdaad met reden fier te zijn over de ontvangst, die hun eskader te Kroonstad te beurt valt. De ontvangst in de haven van Kroon stad, de uitnoodiging van den Petersbur ger gemeenteraad, het feestmaal in den militairen club, de aanwezigheid van grootvorst Alexis van Rusland op het banket bij M. de Laboulaye, dat alles is slechts van ondergeschikt belang bij het feit dat verleden zaterdag de czaar en de czarin en heel de keizerlijke familie de fransche vloot hebben bezocht. Dat heeft eene beteekenis of wij ver staan er niets van. De czaar, de czarewna, alle grootvors ten en grootvorstinnen, alsmede de ko ningin van Griekeland en hare kinderen, die thans op Petershof vertoeven, ver trokken van dit lusthuis met het keizer lijke jacht naar de fransche vloot, die hot met kanongedonder begroette. Alle sche pen waren gevlagd, de matrozen en sol daten stonden in parade geschaard, het geen bij het prachtige weer een schoon gezicht aanbood. De bevelhebber van de vloot, admiraal Gervais en de fransche gezant te St-Pe- tersburg, M. de Laboulaye waren de kei zerlijke bezoekers te gemoet gevaren. Het yacht Djersehawa voer langzaam langs de eskader-linie en legde vervolgens aan bij het admiraalschip Marengo. De keizerlijke gasten werden met luid gejuich aan boord ontvangen. De czaar was uiterst welwillend en vriendelijk, he mariniers, wier compagnieën op het dek eenige exercities maakten, werden door den keizer over hunne goede hou ding geluk gewensclu. Toen by bemerkte, dat verscheidene zeelieden medalies droegen, verlangde de czaar hun toe te spreken. Alle gedeco reerden werden daarop ontvangen en Alexander III vroeg minzaam naar de feiten, waarmeê zij hunne ouderschei- dingsteekeuen hadden verdiend.De Fran schen waren in de wolken het gejuich der zeelieden nam geen einde. Vervolgens brachten de souvereinen nog een bezoek aan de Marceau. De czaar noodigde admiraal Gervais, M. de La boulaye en de fransche scheepbevelheb- bers tot het onbijt op zijn jacht. Aldaar speelde de muziek het fransche en het russische volkslied, die beide staande werden aanhoord. De czaar bracht een heildronk uit op M.Carnot en de fransche zeelieden de gezant antwoordde met een toast op den czaar en de russische vloot. Ten kwart over tweeën vertrok de keizerlijke familie weer met de Djerscha- Van den czarewitch was nog een tele gram uil Siberië ontvangen de troon opvolger drukte daarin zijn diep spijt uit, dat hij niet bij de ontvangst van het fran sche eskader kon tegenwoordig wezen. lc vervolg. Hei daar 1 schiet niet meer I Ik wil onder handelen. Ik geef mij over, want ik kan mij niet verdedigen, en geene hulp verwachten ook. Doch ik wil welen op wcike voorwaarden. Ik cisch, dat men mijn pcrscon eerbiedigt en zich verbindt, mij het leven te doen behouden 1 Van tomahawks, messen noch andere wapenen zal men tegen mij gebruik mogen maken. Slaan u die voorwaarden aan, dan kom ik naar beneden. Zonder het antwoord van dien belegeraar af te wachten, begon hij met verwonderlijke snelheid en vlugheid naar beneden te klimmen, in een om mezien sprong bij luchtig op den grond toen vocht hij overal zijnen vijand. Hij zag niemand. Zjjne oogen glinsterden van vreugd, toen iiij op kleinen afstand zijne karabijn zag liggen onmid dellijk besloot lijj zijn geweer te pakken, en op de voorwaarden, die hij had aangeboden. Tersluiks sloeg bij liet terrein om den boom gaé, en geen enkel spoor van de tegenwoordigheid zijns tegen standers ontdekkende, sprong bij naar liet be- De dagbladen hebben zooeven het leid schrift afgekondigd eener belangrijke vergadering der katholieken, die, in de metropolstad van Mechelen, in 't begin van September, gaat plaats grijpen, on der het voorzitterschap van M. Victor Jacobs, volksvertegenwoordiger voor Antwerpen en onzen afgevaardigde aan het vermaard Congres van Berlijn. De werkzaamheden, waaraan de groot ste geleerden van Europa, deel zullen nemen, zijn in verscheidene groepen ver deeld. De afdeeling der maatschappelijke vragen is door den moedigen leader der katholieke partij, den achtbaren heer Woeste, voorgezeten. Vele duitsche katholieken zijn ontevre den over het leidschrift of liever over het streven, over de richting der werkzaam' heden, die zij uit de hoedanigheid der voorzitters en andere invloedrijke en machtige leden afleiden, welke het liclu van hunnen schranderen geest, hunne uitgebreide wetenschap, hunne diepe kennissen, hunne lange ervaring bijbrengen tot het oplossen der moei lijke maatschappelijke vraag. Verschei dene dagbladen raden zelfs hunne medevaderlanders aan, aan 'i congres dat zich in hunnen zin aan dat van Luik hadt moeten aansluiten, hoegenaamd geen deel te nemen zij geven aan die raadge vingen den schijn als van hoog geplaatste machtige personen afstammend. Waarom Uit enkel mistrouwen, omdat zekere voorteekens, programma en hoedanig beid der personen, de richting schijnen aan te duiden die het Congres nemen za: in betrekking met de inmenging van «Jen Staat. Sedert lang zijn de Duitschers er aan gewend alles den Staat toe te kennen, van hem alles te hopen, in nood en ellen de dezen ook de smeekende oogen toe te keeren't is in Duitschland dat het Staatssocialism zich het meest en het gun stigst ontwikkeld heeft. Deze inmenging van den Staat in het grootste getal punten van het leidschrift zouden 'ij door het Congres willen zien aannemen en in de nieuwe werkingen deze richting en wenk volgen. Volgens hunne voorbarige vrees gaan Mgr Frep- pel,de HH. Woeste en Jacobs er overheer- schend zijn, zij de gekende tegenstrevers der inmenging van den Staat, de over tuigde leerlingen dor Manchesterschool. Hunne ongegronde vrees en kan hunne houding niet wettigen tegenover hunne geerde voorwerp. Op hetzelfde oogenblik riep eene zware stcin Halt I Hij dit bevelend woord voelde Jenkins de haren op zijn boofd te berge rijzen. Hij keek overal rond en kon dengene, die gesproken bud, maar niet ont dekken. Over deze grillige dwingelandij vertoornd, en zijn schrik vergetende, zegde bij Waarom vertoont gij u niet, wie gij dan ook zijt Gij zijt zeker bang, en wilt zeker lieel stil voor den dag komen. Kom ferm vooruit, dan zul len wij onderhandelen. Eensklaps deed Jenkins een sprong achteruit een hem welbekende spotla:h bad zijn oor getrof fen. Oneindig liever bud liij op dit oogenblik den oorlogskreet van Tecumsch geboord, en met de zen .aan tegen man geworsteld, dan zicti in tegen woordigheid van den persoon te bevinden, welke thans voor hem stond. Ik herken u, zegde hij. Koin nader. Een minuut later werd bet struikgewas op zijde geduwd, en trad een reusachtige jager te voorschijn. Hoe gaat hit Dingle f Blij dat ik u zie, riep Jenkins uit, terwijl hij een stap voorwaarts deed en den jager dc hand toestak. In plaats van de hem aangeboden hand te grij pen, zette de aldus tocgesprokene ée zijne in de zij, en zag Jenkins met een spottenden lach aan. medevaderlanders die zij van alle deelne ming willen afkeeren. Er bestaan in Frankrijk op sociaal ge biedt twee richtingen, twee scholen de partijgangers der inmenging van den Staat, waarvan M. de graaf de Muu het welsprekend hoofd is, en hare vijanden waar Mgr. Freppel he» laatsie woord voert. Beiden'i accoord overdo rol en het doel van den Staat verschillen zij noch tans in de toepassing der grondbeginse len. De Belgen zijn meestendeels partijgan gers, van het stelsel Mgr Freppel, het maxime der Self help aangekleefd. Waarom zouden de Duitsche hunne aanmatiging zoo ver drijven ons hun ne zienswijze over dit punt te willen opdringen? De rol van den Staat verschilt natuuurlijk met den geest, zeden en ge woonten van een volk. Volgens de voorschriften van den Pau selijken omzendbriefRerum Novarum is de Slaat slechts de laatste toevlucht als alle andere middelen uitgeput en on toereikend zijn om recht voor den zwakke te bekomen. Wanneer persoonlijke krach ten, wanneer de invloed der vakvereeni- gen en andere wegen onvermogend zijn, dan alleen mag men de oogen tot de openbare macht wenden en keeren. Wij sluiten met de hoop dat vóór het uur der werkzaamheden is geslagen de Duitschers van hunne meening van ont houding zullen teruggekomen en liet iiuune bijdragen ons den heilzamen in vloed die zulke machtige vergaderingen bezitten in eene zoo uitgebreidde kring mogelijk voelbaar te maken. van het zuiden hadden met het pausdom afgebroken terwijl die van het noorden aan dat lijde gansch onverschillig ble ven. Deze toestand hield de kardinalen verdeeld en tot toegevingen bewogen niettegenstaande harden wederstand. In zijne bulle verklaart de paus slechts toe te geven aan de wenschen en eischen der prinsen die op de afschaffing der Je- suïten hadden aangedrongen. Hij be schuldigt hen van niets, en brengt niets ton hunne laste bij, ook wierden zij niet als plichtigen, maar als slachtoffers be handeld, eenige strenge maatregelen uit gezonderd. De vluchtelingen vonden in Pruisen en Rusland een schuilplaats tot dat hunne orde weer in 't leven werd ge roepen. Toch blijft het waar, beweert dit blad dat de Jesuïten het gekend princiep het einde wettigt de middelen, aanleeren Zij worden uilgedreven door katholieke vor sten en hun orde werd eens door de Pauzen van Rome afgeschaft. Was dit om hunne braafheid vraagt Dendergalm ons zegevierend. 't Was den 21 Juli 1773 dal Paus Cle- mentius den XIV de bulle afkondigde die het orde der jesuïten afschalfte, waarop de vijanden van dit orde bij zijnen voor zaat Clementius XIII reeds hadden aan gedrongen, maar onverbiddelijk met een non possumus werden afgewezen. Deze tijdelijke afschaffing, die aan zij nen stichter zooveel verdriet baarde dat zijne dagen er door verkort werden, was eene politieke samenscholing door hunne over hunnen invloed en macht af gunstige vijanden, de wijsgeeren en Jan senisten, bewerkt en waarvan de konink lijke familie der Bourbons het ongelukkig werktuig was, liet werk van den te veel vermaarden markies van Pombal in Por- tugaal en van hertog de Choiseul in Frankrijk. Ongelukkig was de toestand der Kerk bij den dood van Clementius XIII. De hoven zonder een woord te spreken. Teleurgesteld en belccdigd, zegde Jenkins Zoo ge lc trotsch zijt om mijne hand aan te nemen, ik lach er nicé.Ik kan wel zonder uwe hulp dc bosschcn rondloopen, dunkt mij Gij hebt u op zekere voorwaarden overgege- niet waar zegde Dingle onverschillig. Gcenc voorwaarden, hernam Jenkins, uaar zijne karabijn grijpende. Wat moet dat vroeg Dingle met een gefronst voorhoofd. Jenkins legde zijn geweer op den schouder, en vroeg op zijne baurt Eu wat moet ge hebben, Dick Y Jenkins, ge zijl een dappere kerel, hernam Diagte, zonder op de hem gedane vraag te ant woorden. Toen ge voor den eersten keer in deze streken kwaumt, waart ge vrcc<elijk bang voor die roodhuiden. Sedert heb ik u altijd van dien angst trachten te genezen. Nu geloof ik wel niet, e tegenwoordig zoo bang zijt als toen maar toch hebt ge nog te veel van die ziekte behou den. Wat zoudl gij iu mijne plaats gedaan hebben, Dick Misschien zou ik zoo dwaas geweest zijn om mijn geweer af te schieten, voor ik uit den Loom klom. Maar ik weet het niet. Ik zie dat gij vooruit gaat, Jenkins. Ge waart in eene moeilijke positie De hoop van den Paus, de vrede in de Kerk te zien bloeien, werd niet verwezen lijkt, daar de vervolgers der Jesuïten de zen maar hadden aangevallen om gemak keiijker het christendom ie kunnen onder mijnen, eens dat zijne dapperste verdedi gers waren gesneuveld. De Jesuïten wa ren volgens de uitdrukking van een liberalen professor van het middelbaar onderwijs, schrijver van een handboek van geschiedenis, de beste voorstanders de kloekmoedigste soldaten van het paus dom, de krachtdadigste bekatnpers van het protestantismus. Terwijl de samenzweering, de cabale haren gang ging, schreel de vermaarde d'AIemberl, een der goddelooste schrij vers van den tijd aan den Koning-wifs- geer van Pruisen,Frederik IIMij dunkt dat de H. Vader, alhoewel kordelier,eene groote dwaasheid zou begaan zoo voor 't eenig welgevallen van eenige prinsen zijn beste regement verdedigers al te schaffen. Weinigen tijd daarna in een anderen brief uitte hij nog hetzelfde ge voelen Men verzekert zegt hij, dat de Paus zich nog al trekken laat om de Jesuï ten af te schaffen. !>e Paus voorstellen die kloeke legerschaar te doen verdwij nen is lijk men Uwe Majesteit kwam vra gen zijne lijfwacht af te danken. Dit is ook het oordeel dat de geschie denis over de korstondige onderdrukking der Jesuïten geveld heelt. Pater Mariana in zijn werk De rege et regis institulione ie Toledo in Spanje in 1398 uitgegeven, beweert dat wanneer de dwingelandij tol het uiterste gedreven hoegenaamd geene palen meer kende, wanneer voor den wreedaard geen recht meer bestond, niets meer heilig was, het geoorloofd was den tyran ter dood te brengen. Nauw was zijn werk gekend ol de fransche Jesuïten brachten er verzet tegen, tiet hoofd van het orde, Claude Aquaviva, deed het boek verbetereu en deed de volgende verordering afkondi gen. Wij bevelen onder straf van kerkban van onbekwaamheid tot alle ambten, van opschorsing a dtvinis en andere straffen die van onzen wilkeur afhangen dat geen }id,van het orde, 't zij in 't openbaar of in 't bijzonder, in zijn onderwijs of in eene raadpleging en bijzonder in een ge drukt werk, het wage te houden staan dat het veroorloofd is, onder welk voor wendsel van dwingelandij, koningen of prinsen te dooden of op hunne persoon aanslagen te begaan. Niettegenstaande de duidelijkheid der leerstelsel, feiten en daadzaken zal Den dergalm voortgaan de Jesuïten en de geestelijken te vervolgen met de libe rale trouw die hem kenschetst. Debt de verstandigste partij gekozen. Ik schoot alleen om eens te zien, wat gij zoudt begimieu. Ik had niet verwacht dat gij mij met uw karabijn zoudt dreigen, zooals gij gedaan hebt. Komaan, Peter, ik geloof dat er nog wat van u lc maken is. Mij dunkt dut liet meer dan dwaas van u was, Dingle, om te vuren, in dc ouzekerheid of er niet eene bende wilde houden op u af zou ko men. Dingle was het tegendeel, antwoordde de ander op een veel bctcekencuden loon. Sedert ecu dag of twee doorsnuffel ik de omstreken en dc eenige sporen, die er op tien mijlen in het rond beslaan, zijn die van u en van mij. Waar hebt gij gezeten. Ik heb de Sciola-valici afgcloopen en de dorpen der Sliawnies bespied, antwoordde Pe ter. Wat hebt gij gezien Niets bijzonders. Alles is in denzclfdcn staat. Zij tatouecrcn zich, stooten vreesclijkc geluiden uit cn oefenen zich als naar gewoonte in liet be handelen van den tomahawkdoch ik kan niet nauwkeurig te weten komen, wat zij iu bun schild voeren. Hebben zij aan dezen kant cenen inval ge daan terwijl ik afwezig was Aan dezen kant niet, maar zij zijn op bet onverwachtst ie die lage streken van dan Tenues- 't Zijn lammekens, de brave vrienden van Dendergalm. Jan de zot schrijft in Vooruit Ik laat het begin weg, 't is eene roe- kelooze godslastering en ons soci- alislen kunnen belasten, om u, disci pels^ der eerste bewoners van Sodoma en Gomorra, door solfer en vuur te ver nietigen. Precies geen proper kreweitse, maar wij zouden het toch aannemen. Dan ware er voor alle slacht van dompers geen mondruu meer Gelooft ons. Solfer eo vuur zijn de wapens dier brave jongens die zij tegen de burgerij zullen keeren Niettegenstaande de duidelijkheid der verklaringen is het voor Dendergalm toch nog niet bewezen dat de socialisten de storing aller orde, de omverrewerping der samenleving droomen I Waarop, Dendergalm, berust de hui dige samenleving, welke zijn de grond- steenen der maatschappij Waardoor worden zij in den socialis- tischen wereld vervangen Is de samen leving voor de collectivisien iets anders dan eene overgroote kazerne waar iedere burger ingelijfd moet worden en waar alles door den Slaat wordt geregeld Nu, Dendergalm, wat is de Staat Vindt gij dat het iels anders is dan een hoop beambten door den wil van het volk aangesteld Wat het volk op bouwt kan het volk afbreken welnu als men over een beambte niet tevre den is, zendt men hem naar de maan, en zoo met al de andere die hem opvolgen. Heeft hij de maebt met hem zoo is hij opperhcerscher, 't is eene wilkeurige dwingelandij. Wordt hij overwonnen, wij hebben de anarchie, de bandeloos heid, de commune Dendergalm, durlt gij niet eens een artikeltje aan uwe vrienden wijden Wat verstaal gij door die goede demo- kratieke inrichting waarvan gij zulke goede uitslagen verwacht. Is het eene ochlocratie of gepeupelregeering waar de republiek van het oude Athene na Perikles dood een voorbeeld van geeft see gevallen. Aanzienlijke benden hebben bet land verwoest, de huizen verbrand, de booten vernield cn de vreeselijkste schade berokkend. Waarom staat de bevolking niet op om hem te vernietigen Er zijn in die streek geene blanken genoeg maar zij hebben ons boden gezonden om ons te srueeken bun ter hulp te komen. En men zal dit doen f Of men zal helpen?... zeker, zonder aarze len. Wie zal de expeditie aanvoeren? Zij hebben den ouden kapitein Bill Witley verzocht een honderdtal mannen bijeen te brengen cn zich bij ben tc voegen. Ik heb hun beloofd, dat gij en ik hen zouden vergezellen, en bij heeft onze namen opgeschreven wij moeten de verspieders van het expeditie-korps zijn. Nog anderen zijn met dezelfde taak belast, doch wij zullen het lastigste deel krijgen wij zuilen het genoegen hebben vooruit te marcheercn. Hop Hop De vroolijke Dingle deed een sprong in de lucht, en toen voerde hij, te midden van hei kreupelhout een soort van dans uit, die eenige seeonden duur de. Daarop zegde hij tot zijnen makker (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1