Sociaal. LANDBOUW. Een en ander. Ziekte van H. M. de Koningin. waar blijven dat het kiezerskorps alleen de rechtei s is om die kwestie te beoordeelen. En daarna zal Dendergalm nog staande houden dat hij de herziening zeer gene gen is Maak dat de ganzen wijs. Dendergalm van 26 juli drukt in vetjes de volgende zinsnede uit eene fransche revue, over eenigen tijd gesticht, onder de hooge bescherming van Mgr. Freppel La Ré forme sociale De internationale maatregelen tot bescherming der werklieden, worden - onvoorwaardelijk door de pauselijke encycliek veroordeeld. Die jonge moet zeker zijn rhetorika gedaan hebben om daar uit te besluiten datde liefde der papen voor de werklie- den maar oogenverblinding is, werk van komedianten. Dus volgens, Dendergalmbuiten inter nationale maatregelen geen bescherming voor de werklieden Weerdig van meester Gorgias Droomt het blad uit de Vooruitgang- straat dan eene arbeidsbescherming ge lijk voor alle landen, geen rekening hou dende van het verschil der instellingen, zeden, gedachten, gewoonten ontwik keling en karakter van het volk Kunnen de werklieden, bij een volk in bijzonder, niet beschermd worden zonder de tusschenkomst van eene wet, van den Slaat, door het inrichten van vakvereni gingen b. v. 1 Wel, meester Fijn, zijt ge te vredeu als gij nu weet wat Slimmerik daar van zegt Doe nu ne keer zien dat ge 't mo- nopool van 't verstand bezit De vrijheid der drukpers De grondwet waarborgt de vrijheid der drukpers, dus mogen tegen bet drukken van dagbladen, vlugschriften enz., geene voorkomende maatregelen genomen wor den,die men deze vrijheid in den weg zou kunnen brengen, Blijft de uitverkoop der bladen enz. over. Mogen onder dit betrek zekere maatre gelen door de overheid der gemeente ge nomen worden Zijn deze maatregelen in strijd met de Grondwet Is het verkoopen van een dagblad geen koophandel lijk van al andere zaken en dus aan de overheid, der plaatselijke macht onderworpen Reeds in 1849, op het aandringen van M. de Broeckère, had de gemeenteraad van Brussel een besluit genomen dat het uitventen van dagbladen aan zekere voorwaarden onderwerpt. Alhoewel in 1860 herzien, heeft die verordening nog kracht en dit hebben sommige der katho lieke bladen van Brussel ondervonden. Verscheidene veroordeelingen zijn uit gesproken voor overtreding van dezen maatregel, genomen niet alleen te Brus sel, te Eecloo, maar in bijna al de ge meenten van Belgie, maatregel die M. Bara als zeer wettig aanziet.Verscheidene dezer veroordeelingen, onder andere die van Wetteren in 1879, zijn door het Ver brekingshof bekrachtigd. Niemand had die verordeningen als eene schending der Grondwet aanzien, alles bleef stil lot dat de heer Burgemees ter van Eecloo een reglement in 1887 door den gemeenteraad gestemd, ten nadeele van het geuzenbladje Het Laatste Nieuws deed uitvoeren De heer Graux, riep de zaak in de Volkskamer op, maar wierd eens ferm geklopt door M. Woeste en M. de Burlet. Hadt hij met geuzendaltonism niet behebt geweest dan had hij ras bemerkt dat al zijne slagen te recht kwamen op het hoofd van den burgemeester van 7den sepl. op zijnen vriend,de heer Karei Buis. Hij meende tusschen de twee verorde ningen een verschil gevonden te hebben de beweeggronden zijn niet gelijk Alhoewel, 't is waar, de beweegingre- den verschillen, zijn de regelingen en schikkingen in den grond gansch gelijk, want op beide plaatsen moet men de voorloopige toestemming bekomen om een blad te mogen verkoopen op de twee plaatsen hangt het van het bestuur af die toestemming te geven. Te Brussel wordt de katholieke verkoo- per naar de maan gezonden omdat hij te groot of te klein, te mager of te bleek is te Eecloo omdat het blad den eerbied miskent die men aan de overheid schuldig is, omdat men 't Senaat b. v. een oud- mannekeshuis noemt. De rechterzij, die de ware beginsels der vrijheid verdedigt en behertigt, stelt de geuzen voor eene wet voor te dragen om deze verordeningen te doen verdwij nen. Meent ge, lezer, dat dit de goesting is der geuzen Allons done 1 vrijheid welwel't Is noodig dat wij dwang en geweld weten ie gebruiken schreef een progressist. Komen zij eens aan het roer dit reglement zal een werktuig worden in de handen der vrijmetselarij om de katholieke drukpers te muilbanden De vrijheid bestaat voor de geuzen in de alleenheerschappij van den Staat, en voor hem telt de persoon, zero in cijfer, zoo veel als een slaaf bij de ro meinen van het vervallen keizerrijk De oogst in Belgie. De protectionnis- ten hebben met geene goede oogen de talrijke aankomsten van amerikaanscb graan in onze haven gezien en bij hun zeiven gezegd, dat dit graan weer eene zware concurrentie zal doen aan het inlandsch graan. Hoe v,»rre die lieden mis zijn, blijkt uit eene in verledene week verschenen statistiek, die ons meldde dat de bevol king sedert een bepaald getal jaren met 20 ten honderd is aangegroeid, terwijl de graanproductie slechts met 2 ten honderd vermeerderde. Dit zegt reeds genoeg. Doch wat zou or dit jaar gebeuren met onze talrijke nijverheidsbevolking, indien wij geenen overvloedigen invoer van vreemd graan hadden De lange winter, de onweders. de ha gel hebben een groot gedeelte van den oogst reddeloos doen verloren gaan. En wal er van overblijft, wordt door ziekten bedreigd. Het is vooral de provincie Heneg '.uwen die te lijden zal hebben, en zoo schrijft men op het oogenblik dat men over de kwantiteit en de kwaliteit van den oogst moet gaan oordeelen en er zijne berekening op maken, doel men eene ontdekking, die de landbouwbevol king met schrik vervult. Pluk eene larwenaar. Zij ziet er uit wendig gezond uit, maar trek ze uiteen en in plaats van de frisch groene korrel vindt gij een nest haarfijne wormkens, donker geel, 1/2 tot 2 millimeters lang, vol leven en beweging. Ik heb korrels gezien, die zoo tot twintig van die insecten huisvestten. Al de korrels van dezelfde aar zijn soms niet aangetast, doch liet scheelt niet veel. Van anderen blijft geene enkele korrel gespaard. Het spreekt van zelf dal van de korrel, waarin de wormkens nestelen, niets overblijft. De wintertarwe heeft meer gele den dan de meertsche tarwe. In de garstvelden heeft men de plaag ook reeds ontdekt. De rogge is gespaard gebleven. Een andere brief uit Charleroi meldt dat het kwaad in sommige gemeenten den tarweoogst zoo goed als totaal nul maakt. In andere stroken heeft het nog maar kleine plekken aangetast doch men vreest dat het zich zal voortplanten. Men ziet dat het alarm der protection- nisten niet redelijk is. Men heeft schoon te zeggen redt onzen landbouw bij middel van inkoomrechten Anderen leven ook geerne en de tijden zijn er niet naar, om het brood, bijna het eenige voedsel van den stedeling door kunstma tige middelen in prijs te doen stijgen. De politieke wind blaast beter dan ooit in de zeilen der katholieken. De kiezing te Leuven is er 't onbetwistbaar bewijs van. Iets nogthans zou dien zoo gunsti- gen toestand konnen bederven dat ware de invoering van den persoonlijken mili tairen dienstplicht, bet geliefde ontwerp van dezen die België in eene uitgestrekte kazern willen herschapen en dat door alle ware vaderlanders verafschuwd wordt Men zegt dat men zich weêr met deze kwestie in 't ministerie van oorlog onle dig houdt. Men zou er aan denken de wenschen der militaristen te verwezen lijken door het opstellen van een unt werp 't welk ten grooteren deele de vrijstelling der geestelijkheid zou toela ten. Wij hopen dat onze katholieke regee ring den wil des lands zal eerbiedigen, 't welk zich bij iedere gelegenheid vijan - dig verklaart aan alle verzwaring van den bloedimpost. Het einde wettigt de mid delen. De Socialisten, de bondge nooten van Dendergalmleeren dat men in zekere omstandigheden gerust eenen valschen eed mag afieggen. Met die zekere omstandigheden be doelt men, zegt de socialistische Arbei- terzeilung van Gelsenkischen, zaken van politieken aard. Een valschen eed in eene zaak van gemeen misdrijf, wil dit blad niet verdedigen, maar in eene poli zaak is het baars inziens een ander geval. De Arbeiterzeitung beredeneert hel als volgt Een valsche eed is een bewijs van edele gezindheid wanneer het er op aan komt een vriend of partijgenoot te be hoeden tegen zekere wetten, krachtens welke een werkman de verrader van een j vriend, of kameraad zou moeten worden, j Daarentegen moet een eed van trouw aan een socialistischen vriend of kame aan een socialistischen I altoos oprecht gemeend en stipt worden nagekomen. i Voortreffelijke leerstelsels, voorwaar j Maar als men zoo gemakkelijk eenen val- schen eed doet, kan men dan ook niet even gemakkelijk eene zaak van gemeen misdrijf als eene politieke kwestie aan- schouwen millioen. Onze lezers zul len het krachtig verzet niet vergeten heb ben dat wij aangeteekend hebben, toen gemeld werd dat de uitgaven voor de Maasforten, oorspronkelijk op 64 milli- oen geraamd, tot 66 millioen waren ge- klommen. Nu dat een vertoog van bet gouvernement doet voorzien dat die uit gaven zonder de staartjes tot 72 I millioen zullen beloopen, kunnen wij niets anders dan dat verzet met kracht en klem herhalen. Onze vrienden zien, aan dit voorbeeld, dat het militarism eene plaag is die niet te hevig kan bestreden worden. 't Is een monster met eene wijde muil, die nog hongerig zou opkijken, als het 't beste van 's lands bestaanmiddelen heeft ingeslikt. Katholieken, opgepast. Prijs van goddeloosheid. —Op voorstel der vrijdenkersmaatschap pij en met toestemming van den heer Labussière, maire van Limoges, heeft de municipale raad dezer stad eenen prijs gestemd, in elke gemeenteschool toe te kennen aan den leerling die zich hei meest zal onderscheiden door zifne burgerlijke en ongodsdien stige opvoeding. Eene wijziging waarbij het woord «on godsdienstige b door anti-klerikale zou vervangen worden, werd door den raad verworpen. Zoo verre zou het bij ons ook gekomen zijn, met de ongelukswet, indien de volkswil, in 1884, dat kraam niet in duigen had geworpen. Gelukkiglijk heeft het Fransche volk nog zijn geloof niet afgezworen en ver laat het meer en meer de zoogezegde onzijdige scholen, zooals het repu- bliekeinsch orgaan la Liberté, van Parijs het bekent in de volgende regels Er is een feit vast te stellen 't is de vermindering van het getal leerlingen in de officiëele scholen, met gelijkmatige vermeerdering in de geestelijke gestich ten, waaruit men kan besluiten, dat de burgerlijke familiën houden aan het gods dienstig onderwijs ongodsdienstig ge worden in de lyceums en gemeente-kolle- giën en aan de oude wijze vau opvoe ding. Of zij gelijk hebben Fondsenblad Heldendaad van eenen Pastoor. Eenige dagen geleden brak te Saint Laurent-des-Arbres, een klein dorpje van het departement van Gard, eene hevige pokziakte uit. Eene familie werd derwijze beproefd, dat de bevolking van gansch bet dorp er door ontroerd was. Elkeen schuwde het huis van verre en de arme zieken aan zichzelveu overge laten, waren weldra op hun uiterste. Het is alsdan dat de jonge pastoor van Saint Laurent, de heer abt Fesquet, niets raadplegende dan zijnen moed en zijne liefdadigheid, zich naar de zwaar be proefde familie begaf, haar zijne zorgen toediende, en haar al verschafte wat ze noodig had. De schrik der bevolking was zoo groot, dat de priester thans ook door elkeen gevlucht werd. lutusschen ging de moe dige man voort met zijne lieve zieken te helpen. De heldenmoed zijner liefdadigheid bracht veel bij om de kwaal te bekampen, doch de dood maaide evenwel een der ongelukkigen weg. De plaatselijke overheid welke den al- gemeenen schrik deelde, beval dat de be grafenis moest plaats hebben zonder in de kerk te gaan. Op het gestelde uur kwam de heer pastoor, voorafgegaan van zijnen koster die het kruis droeg, aan het sterfhuis. Hij trof er niet alleen geen en kel persoon aan om het lijk ten korkhove te vergezellen, maar zelfs niemand om den doode in de kist te leggen. Vruchteloos ging de moedige priester op zoek, hij vroeg, hij smeekte, geen en kele persoon bood zich aan. De pastoor legde alsdan het lijk zelf in de kist en daar nog niemand durfde na deren, voer hij zelf de kist naar het kerkhof. Verheven godsdienst die zulke gevoe lens inprent. Wij lezen in de Gazette van Lier. De gevolgen van de over daad. Verleden donderdag, is er in onze stad een van die walgelijke feiten voorgevallen, die dwaas en onbezonnen aangesteken worden, maar waarvan de daders de bittere gevolgen moeten dra gen. Kalverenkooplieden hadden gewed, dat eene van hen 25 halve litres op eene halve uur zou uitdrinken. Als deze het achttiende binnen had, stortte hij ten gronde, en alle pogingen om hem tot het leven terug te roepen waren vruchte loos. Dit was het eerste slachtoffer der overdaad; hij bekoopt zijne onbezonnen heid met het leven, eene gebrekkelijke vrouw en drie kinderen zonder steun achterlatende. Zij die tot zijne dood heb ben bijgedragen, 3taan voor de gevolgen, want de wet op de dronkenschap is streng, en verleden vrijdag is het parket van Mechelen naar Lier gekomen, om de verantwoordelijkheden vast te stellen. Uit de lijkschouwing, die heeft plaats ge had, zullen de verantwoordelijkheden blijken. Ziehier de artikels, op dit geval toepasselijk, die wij denken te moeten herhalen, want de wet op de dronken schap, ofschoon in alle herbergen aange plakt, schijnt niet genoegzaam gekend te zijn Art. 5. Zullen met eene boet van 5 tot 25 frank gestraft worden, de herbergiers en alle andere slijters, alsmede hunne aangestelden, die, in de uitoefening van hun bedrijf, dronkenmakende dranken aan personen,die zichtbaar dronken zijn, zullen verkocht hebben. Art. 10. Zal met eene gevangenzitting van acht dagon tot twee jaren en eene boet van 55 tot 2000 fiank geslraf wor den, alwie, met inzicht, de dronkenschap van een ander zal verwekt hebben, als- wanneer de dronkenschap eene onbe kwaamheid van persoonlijk werk voor gevolg zal gehad hebben. Indien de dood er op volgt,zal de straf op vijf tot tien jaren opsluiting en tot aOOO frank boet worden gebracht. Volgens Art. 12 zal de rechtbank bij deze straf nog kunnen voegen het verbod van gedurende twee tot 5 jaren liet ambt van jury, voogd of rechterlijken raads man, en gedurende twee jaar, het bedrijf van herbergier te mogen uitoefenen. Eene nuttige brij. Om reten in houten vloeren of beschotten dicht te maken,gebruike men het volgen de vulsel Men kookt gewoon gazetten- papier met water tot eene dikke brij,doel er, op een pot van middelbare grootte, 2 eetlepels aluin en één lepel meel bij, en voegt er voor de kleur een weinig oker bij. Deze brij wordt warm vast in de reten gedrukt en is, als zij gedroogd is, lang udbaar. Landbouw-tentoonstelling van Ninove. De Landbouw-wedstrijd, gehouden te Ninove, zondag laatst, is voorzeker een der merkweerdigste voor 't geen het peer denras betreft. Dit zal niemand verwon deren die den uitslag van den zesden algemeenen prijskamp der Belgische kweekers heeft gelezen. Het kanton Ni nove en wel voornaam de gemeenten Appelterre en Meerbeke komen er schit terend uit. Bonevens Gerfaut II,de prach tige kampioen der helgische trekpeerden, zijnen vromen stalgenoot, Soleil-Levant, en den jongen Ei/fel, waarmêe Camiel Van der Schueren dit jaar te Brussel, op 270 hengsten, twee eerste en eenen tweeden prijs bekwam, prijken hier nog •ie peerden van M. Haelterman van Ap pelterre, en onder de merriën de uitgele zen peerden van M. Langhendries van Meerbeke. Dit alles is puik nummer één. De jurij zal hier eene moeielijke taak te verrichten gehad hebben, en namelijk, onder de twaalf uitgestekene merriën die men tot den laatsten kamp had uitverko ren, de twee, drie, beste bepalen, was eenieders doens niet. Ons dunkt dat er wellicht, om de werkzaamheden van de jurileden te vergemakkelijken, eene ge gronde basis aan het toewijzen der prijzen zou mogen gegeven worden, met publiek een bepaald getal punten toe te schrijven aan de voornaamste hoedanigheden wel ke onze trekpeerden moeten kenmerken. Men zou zich niet enkel mogen beperken bij eenen oogslag, die, hoewel nauwkeu rig, van wegens 't een jurijlid al wat fij ner is dan van een ander; beter ware 't zich een ideaal voor te stellen en dit na te streven; zooveel of zooveel punten toe te kennen, aan kop, lichaamsvorm,mem bers, enz..., aan den draf en de houding, en aldus aan den kweeker en de landbou wer bekend te maken wat er aan dit of geen peerd ontbreekt of te verbeteren valt. Aldus zou men wellicht de aandacht der landbouwers treffen, hun den keus der voortieelers vergemakkelijken; en het veredelen van ons nationaal trekras zou met meer zekerheid vooruitgaan. Onze peerden van de Denderstreek heb ben zeker schitterende hoedanigheden, doch zal men niet betwisten, dal men doorgaans weg bij vele peerden, zoo niet gebreken dan ten minste bijna algemeene onvolmaaktheden aantreft op dewelke eenieders aandacht mag worden ingeroe pen. ^Dergelijke verbetering in het keuren, 'treffen wij aan voor de melkkoeien. Hier beoordeelt een speciale jurij de koei, als melkgeelster en botervoortbrengster. Ge- zamentlijk met den uitwendigen vorm wordeu hier de kilos melk en de graden boter alsook het tijdperk sedert het kal ven in rekening gebracht. De heer Fred. D'Hondt, bestuurder der Melkerijschool van Wevelghem, bij Kortrijk, en eeriige juffers onderwijzeressen en oudleerlin gen dezer school waren met de bepalin gen gelast die hun vak betreffen. Ziedaar eenen wezentlijken vooruit gang, een goed voorbeeld voor de menig vuldige landbouwtentoonstellingen welke nog zijn aangekondigd. Wij betreuren eene zaak 't Is, dat wij hier, gelijk door gansch ons Vlaanderen, geen eigenaardig ras mogen bewonderen maar enkel eenige typen die min of meer, hollandsch, durhams, cassels of iets dergelijks en meermaals mengelmoes verraden. Zou er niet dienen gewerkt te worden om tot een vast ras te komen, en dit verbasteren, dat ten slotte tot geene ware uilslagen geleidt, een weinig te keer te gaan Hulde aan de heeren Bestuurleden der Cornice Ninove, om hunne goede en fraaie inrichting en tevens gelukwen- sclien om het schoon weder,en den groo- ten bijval, in één woord, het wel geluk ken van hunne prachtige tentoonstelling. Agricola. KIESKRONIJK. Het kiescollegie van het Arrondisse ment Luik, is bijeengeroepen tegen 20 Augusti om over te gaan lot de verkie zing van éen senateur in vervanging van M. d'Andrimont, overleden. De Volkskamer heeft de be spreking der artikelen van 't wetsont werp op den openbaren onderstand voortgezet. Eene treurmare, die voorde koninklij ke familie en voor geheel het land eene nieuwe ramp deed vree-zen,was maandag avond door Brussel verspreid De Koningin is plotseling ziek ge- worden en heeft de laatste HH. Sacra- meuten ontvangen. Dit nieuws, zegt de Patriotewas eilaas maar al te waar. Ten 7 5/4 ontving de zeer eerw. heer Coeckelberghs,pastoor-deken van Laeken van wege mevrouw de gravin de Grunne, grootmeesteres van het buis der Konin gin,eene boodschap, waarbij hij verzocht werd, H. M. onmiddelijk de troostmidde len van den Goddienst te brengen. De eerw. h. deken spoedde zich aan stonds naar het koninklijke verblijf en biechtte de koningin, terwijl een zijner onderpastoors zich naar de kerk van Laeken begaf om het Allerheiligste te halen. Ten 8 ure 10 minuten kwam de gees telijke nan de poort van het park door, terwijl de wacht aan het H. Sacrament de militaire eer bewees. H. M. bevond zich in het rechter pavil- lioen. Om zich naar de ziekenkamer te bege ven moet men eene lange galerij door, waar verscheidene familiegedenkenissen bewaard worden. De slaapkamer is zeer eenvoudig. Boven de schouw een groot kruisbeeld. Rechts en links de beeltenissen van Ko ning Leopold I en Koningin Maria-Louisa. Daarbij prijkt op de eereplaats het por tret van den overleden eenigen zoon van HH. MM., alsook het portret van Prins Boudewijn. nog met rouwkrep omgeven. Verder bemerkt men in de kamer een klein altaar, een beeld van O. L. Vrouw van Scherpenlieuvel, waarrond de licht ontstoken zijn. H. K. B. Princes Clementine knielde, overvloedig weenend. voor het bed, te samen met vier eere-dames. De Koning, die oogenblikkelijk per depeche verwittigd werd, kon slechts tegen middernacht verwacht worden. H. M. antwoordde zelf op de gebeden van den priester en zegde den confiteor in het latijn op. Zij droeg eenen paternos ter van O. L. Vrouw van Scherpen heuvel aan den hals. Niets deed deze plotselinge ziekte voor zien. In den loop van den dag had de Koningin nog een bezoek gebracht aan hare schoonzuster, welker gezondheid sedert eenige dagen te wenschen laat. Dijnsdag morgend moest H. M. naar Spa vertrekken. Het was half 9 toen de Koning, van wege prinses Clementine de onrustwek kende depeche ontving, die hem met de ziekte van zijne gemalin bekend maakte. Die tijding bracht natuurlijk eene hevi ge ontroering bij Z. M. teweeg. Onmiddelijk werd uit het koninklijk chalet eene boodschap naar de statie ge zonden. om eenen bijzonderen trein aan te vragen. De Koning maakte zich intusschen gereed om te vertrekken, toen eene ge ruststellende depeche uit Laeken kwam, die meldde dat het onmiddellijk gevaar voor het oogenblik verdwenen was. De koning zond insgelijks verscheide ne depechen naar Laeken. De inteniaiionale trein, die Oostende te middernacht verlaat, hield bij uit zonderingte l.aeken stil ten 2 ure 15 en de koninklijke berline, die achter den postwagon aan den trein was gehaakt, werd losgemaakt. Twee hofrijtuigen stonden gereed. Een ondonnancie-officier en Mevr. de gravin d'Oultremont stelden Z. M. verder over den toestand der Koningin gerust, en de rijtuigen, geëscorteerd door acht gidsen te peerd, gelijk dit gewoonlijk het geval is, wanneer de Koning 's nachts uitrijdt, sloegen den weg naar het kasteel in. Z. M. vernam eerst bij zijne aankomst, dat de Koningin de laatste HH.Sacramen ten had ontvangen. Die tijding bracht op den Koning eene hevige ontroering te weeg. Ziehier wat volgens de Etoile gebeurd was De Koningin stelde zich voor, Dijnsdag naar Spa te vertrekken,om er het zomer seizoen door te brengen. Zij was Zondag met prinses Clementine in uitmuntende gezondheid en goede luim uit Oostende teruggekeerd. Maandag morgend reeds vroeg had H. M. een bezoek gebracht aan hare schoon zuster op het kasteel Bouchout en het schijnt dat het onderhoud der twee vor stinnen zeer pijnlijk was, daar de toe stand der arme keizerin merkelijk verer gerd was. H. M. kon den pijnlijken indruk niet verbergen, welke de toestand van Keize rin Cbarlotte Op haar had gemaakt, en iedereen was over dien plotselingen ommekeer in de houding der Koningin getroffen. Rond 4 ure namiddag deed H. M. met prinses Clementine de gewone wande ling. Haar gang was moeielijk.ten gevolge van eeno pijn aan de knie, waaraan II.M. sedert eenigen tijd leed, en die haar noodzaakt met eenen wandelstok te gaan. Zij kon ook hare wandeling niet meer zoo groot maken als gewoonlijk,en gedu rig klaagde H. M. over hare steeds toene mende onpasselijkheid.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2