NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. KATHOLIEKE LANDDAG Zondag 9 Augusti 1891, 10 centiemen per nummer 15ste Jaar N. 2391 Socialism en Vader landsliefde. Dendergalmsche perlen. Vrijheid. Loon. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRMS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor res maanden fr. 4,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en m alle Postkantoren des lands. ANNOJVCE1VPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3- bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque VAN HET ARRONDISSEMENT AALST op Maandag 17 Augustus 1891, om 2 1/2 ure namiddag slipt, ter Groote Zaal van den Katholieken Werkmanskring KORTE ZOUTSTRAAT. Aalst, 3 Augustus 1891. ^Wtjn^err, Wij hebben de eer u uit te noodigen op den Katholieken Landdag die zal plaats hebben den Maandag 17 Augustus 1891. om 2 1/2 ure namiddag, ter groote zaal van den Katholieken Werkmanskring, Korte Zoutstraat, Aalst. Onze voorgangers in het openbaar leven, hebben het goddeloos liberalismus in ons schoon Arrondissement tot eenen staat van volko- mene onmacht verslagen. Heden echter bedreigen nieuwe gevaren, het geloof van ons volk en de rust van ons vaderland. Het is de taak van alle katkolieken, maar bijzonderlijk van de katholieke jongheid de anti-socialistische beweging ter harte te nemen en de heilzame maatschappelijke hervormingen, door den merkwaardigen omzendbrief van Z. H. Paus Leo XIII over den toestand der werklieden, in de wetten en in de zeden te doen doordringen. Om dien uitslag te bereiken, moeten zij malkander kennen, aanmoe digen en helpen. Eendracht maakt macht. In die overtuiging hebben wij het nuttig gevonden, eenen oproep te sturen, tof alle katholieke strijders van liet Arrondissement, en bovenal tot de jongheid, om ze te verzoeken, gezamenlijk met de Geestelijkheid, de grondslagen daar te stellen eener vruchtbare samen werking van al diegenen bij wie de groote stem van Leo XIII gehoor heeft gevonden. De dagorde hebben wij getracht zoo eenvoudig en zoo praktisch mogelijk voor stad en buiten op te stellen. O AGORDE: I. Anti-socialistische Propaganda a) Voordrachten stichting van eenen sprekersbond. b) Drukpers verspreiding der goede dag- en weekbladen. c) Verspreiding van den omzendbrief Z. H. Leo XIII op den toe stand der werklieden en van andere goede vlugschriften. II. Stichting en ondersteuning van plaatselijke gilden en goede werken a) Patroonschappen avond- en zondagscholen. b) Werkmanskringen en vakvereenigingen. c) Maatschappijen van onderlingen bijstand tegen de ziekten, voor de vrijwillige veeverzekering, enz. d) Boerenbonden. e) Bezoek der armen Vincentiusgenootschappen. f) Werk der lotelingen militaire kringen. III. Congres van Mechelen, op 8, 9, 10, 11 en 12 September aanstaande. IV. Stichting van een bestendig Comiteit der maatschappelijke werken in het Arrondissement Aalst. AAmMERRINGElV De tegenwoordige uitnoodiging zal als ingaDgkaart dienenmen gelieve zich ervan te voorzien. Personen die zouden verlangen het woord te nemen op een der hierboven vermeldé punten, worden verzocht zich te laten inschrijven by eenen der leden van het inrichtend comiteit. De duur der redevoeringen zal bepaald zijn. Wij honen, dat onze vrienden talrijk onzen oproep zullen beant woorden. Men gelieve op onze namen geene aandacht te nemen, maar alleenlijk te gedenken voor welke zaak wij de medehulp van alle weldenkende burgers vragen. Tot 17 Augusti dus, en aanvaard intusschen, Mynheer, onze beste Vlaamsche groetenis. Het inrichtend Comiteit Baron Leo BETHUNE, voorzitter van den Katholieken Werkmans kring, Aalst. Prosper DE PELSMAEKER, Dr in de Rechten, Denderleeuw. Celestinus GHYSSEL1NCKX,ondervoorzitter van het Jongens-Patroon schap, van den Bond der Katholieke Bekwaamheidkiezers en van het Vlaamsch Taalgilde te Aalst. Paul GUILLEMIN, voorzitter van den Katholieken Werkmanskring» Geeraardsbergen. Romaan MOYERSOEN, student, Aalst. Fredbrik RAES, leeraar, Heldergem. Oscar REYNTJENS, voorzitter van het Vincentiusgenootschap, Moorsel. Alexander VAN DE VELDE, werkman, lid van het Comiteit der antisocialistische Vakvereeniging, Aalst. Ivo VLASSENBROECK, schryver van den Katholieken Werkmans kring, Aalst. E?* Personen die cenige afdruksels van den tegenwoordigen uitnoodieingsbrief zouden ontvangen, worden vriendelijk verzocht dezelve zoodra mogelijk aan weldenkende burgers en bijzonderlijk aan de katholieke jonkheden hunner gemeente te doen geworden. AïXST, 8 AUGUSTI 1891. Jules Simon,in zijn Petit Journal, sprak dezer dagen over den uitroep in eene in ternationale socialisten vergadering te Parijs Geen vaderlandsliefde meer en bestreed die streving met veel gezonde redeneering. Ziedaar eene werking,die het socialism nog meer zal doen kennen, als een mid del van ontbindinggeen godsdienst meer, geen familie meer, geen meester meer, geen vaderland meer. Jules Simon waarschouwt de Frari- schen legen die ontbinding; hij zegt dat de Duitschers die denkbeelden wel voor anderen zullen aanwakkeren, maar nooit voor hun eigen, en als de oorlog komt en men het gemeenzame vaderland zal aan vallen, zullen zij als één man opkomen en voor hun vaderland pal slaan tot in de grootste gevaren. Zijne opmerking is zeer natuurlijk. Dat de Franschen zich door soortgelijke groote woorden laten meesleepen zij zeiven zullen, op het gegeven oogenblik, daaraan niet gehoorzamen, en hun chez nous harder doen klinken als wie ook. Wij achten het geraadzaam, nu en dan de gezegden der socialisten ter overwe ging te geven, omdat daarin juist het beste bewijs van onze bewering zit, na melijk, dat socialism onbestaanbaar is met vaderlandsliefde, en dat de verkleefd heid aan eigen aard en zeden de beste waarborg lot behoud van land en gods dienst uitmaakt. Zoo leerden wij over eenige weken, in welke razende woorden de socialisten Marx, Magari en anderen de dood aan de bestaande samenleving toezworen, enke! met liet inzicht zich te vergenoegen in een algemeen bloedbad, waai bij de vroe gere mensciienslachterijen maar kinder spel waren. Vandaag vertalen wij letterlijk de ver" schrikkelijke woorden van Heimïch Heine tot zijne partijgangers schreeuwende De gedachte gaat voor de daad, zooals den bliksem den donder voorafgaat. In Duitschland is zelfs den bliksem duitsch van aard. Hij is niet snel en laat lang zaam zijnen donder rommelen. Maar weest er zeker van, wanneer gij een ge rucht zult hooren, dat in de wereldge schiedenis nog nooit heeft weerklonken, weet, dan dat de duilsche b/iksem het signaal heeft gegeven. Bij dit gediuisch zullen de arenden uit de lucht dood neêrvallen en de leeuwen in de meest afgelegen woestijnen van Afrika hunnen steert laten hangen en in hunne holen kruipen. Er zal in DnitHchlancI een drama gespeeld worden, waarbij dït^ van de Iransche revo lutie een kinderspel zal zijns 't Is gek, zal men zeggen, zulke stelsels doen ons twijfelen aan den gezondheids toestand van hem, die ze vooruit zet. Maar men mag niet vergeten, dat dit het oordeel is van alle verstandige men- schen over alle de beginsels, die de socialisten aan ons volk willen wijsma ken. De socialisten immers, willen iedereen evenveel geven, dus aan de luiaards en onbekwamen het meest, want die hebben nooit genoeg. Zij willen ook iedereen zijn eigen huis doen bewonen,maar terzelfder tijd gelooven ze niet aan het eigendom, want, zoo zij spreken is eigendom diefstal. Deze leerzame tegenstrijdigheden put ten wij niet alleen uit ae lessen der citoyens wij vinden ze ook in de handelwijze hunner aanleiders. Of is hel niet gekend dat de brusselsche en zelfs de gentsche socialisten allemaal bezitters zijn, die het wel verwenschen zouden hun goed met den armen proletaar te deelen Of is 't een geheim, zeg, dat de engel- sche socialist Gobden zich onthou- houden had in de stemming der wet op de regeling der werkuren in de fabrieken, en daardoor een kaakslag aan zijn beginsel gaf, zooals het er nooit eenen had gekregen Neen, mijnheeren, uwe stelsels zullen hier nooit gelukken, omdat zij niet deugen. Liever, luistert ons volk naar de stem van eerlijkheid en deugd, en het deelt de gedachte van den denker die eens zegde De razernij om gewoonten van een ander in hel zijne in te voeren, wordt soms eene algemcene ziekte men moet zich tegen zulke ziekte hoeden. Overi gens, het is gemakkelijk ze te vermijden, wanneer men wetenschappelijk en zon der vooringenomenheid te werk gaat. 't Is wel eenvoudiger, maar ook ze kerder. Wat is er inderdaad eenvoudiger dan gedurende eene reis eene plant, om- dal men ze schoon vindt, op te rapen en mede te nemen om er zijnen hof mede te versieren d Maar wat is er minder zeker dan zulke overplanting te beproeven, wan neer men op voorhand niet heeft gelet op den grond en de lucht, indien men eerst in het land vau de schoone plant den weer- en warmtemeter niet raadpleegde, indien men eindelijk geene genoegzame aa - duidingen heeft verzameld om ten zij- nent voor de medegebrachte plant dezelf de voorwaarden van bestaan ie scheppen die zij in haren oorspronkelijke» grond genoot Het gaat met de wetten zooals met de planten zij vragen eenen gunstigen grond en natuurlijke voorwaarden van ontwikkeling. Welnu, grond en gunstige voorwaarden zijn niet overal te vinden. Indien Frankrijk er in gelukte, den dwang toe te passen op hei geweten, op de taal, op den godsdienst, op het huis houden van den vrijen burger, zoo is dat toch geene reden voor ons land om dit land na te apen. Indien Duitschland het socialism, sinds zijne opkomst in 1867, liet uitbreiden, toch is dat voor ons geene di ijlveer om te doen wat meri daar deed op dezelfde baan, omdat wij, Vlaamsche burgers, een land, eenen koning, eenen eeredienst en eene taal bezitten, die voor niets moeten onderdoen, al onze genegenheid weg dragen en ons.de noodige middelen be zorgen, om, zonder bloedstorting, het lot van den minderen man te verzachten. De plant socialism kan hier niet bloeien, omdat de boom vader landsliefde al wat leeft ontwortelt en onder houdt. Denderbode niet knnnende slagen in zijne polemiek die hij met ons over de sociale kwestie voert, schrijft Dender- galm, tracht de pennetwist op het godskienstig terrein te brengen. Mis, kameraad, wij willen alleen uwe wijsgeerige leerstelsels kennen. Alhoewel van elkander onafscheidbaar is er toch lusschen wijsbegeerte en Godsdienst een overgroot verschil. Gij spot met 't zieltje. Wij besluiten daar uit dal gij bet bestaan der ziel loochent en allen Godsdienst onmogelijk maakt, want Godsdienst is maar de betrekkingen tus schen Schepper en schepsel. Wat blijft dan nog over Niets dan de stof. Onze gevolgtrekking is dus .juist dat gij de materialistische leerstelsels aankleeft. Is het k'.aar Wij raken dus de Godsdienst maar aan voor zooveel hij betrek heeft met de wijsbegeerte. Wat kan het dus maken, gaat Den- dergalm voort, dat men in de predik- stoelen over al de geloofspunten van den Godsdienst spreekt Volstrekt niets. Maar als men dondert tegen de vrijzinnige dagbladen, liberale onder- wijzers en scholen... halte lk.... Voor Uendergalm is Godsdienst plicht vervullen en wel doen,,. En zijn plichten jegens God, zichzelven en anderen. Wat zult gij doen, Dendergalm, als die geuzenonderwijzers die vrijzinnige dagbladen den grondsteen ondermijnen waarop de Godsdienst isgebouwd? als zij dageliiks het bestaan van God loochenen? onderwijzen dal niets mogelijk is, buiten den stoffelijke» wereld, lijk Gompernolle en Berlau en G° doen en hebben gedaan? Gebruikt gij integendeel het woord Godsdienst om de plicht te kenmerken jegens zich zeiven en jegens anderen, dan doet gij zien, dat g:j dit woord niet begrijpt en er misbruik van maakt, niets dan om uwe lezers om den tuin te lei den. Gij stelt alle religies en godsdienstsek ten op dezelfde lijn. Dat is eenvoudig het atheismus voorstaan en hierin volgt gij bet voorbeeld van uw meester Bara die zegt dat de goddeloosheid een Godsdienst is lijk al de anderen 't is de Godsdienst van den niet. In an der woorden Godsdienst beslaat niet. Gij beweert dat de Godsdienst in het maatschappelijk vraagstuk niets te zien heeft. Volgens u is de samenleving op de vrees van moeder Justicia en op de macht der gendarmen gebouwd Dus kunt gij u aan de klauwen van 't gerecht onttrekken, alles is in den bes ten regel 1 Alles wal moeder Justicia uitspreekt is onverbiddelijk recht en rechtveerdig Wie heeft ooit dwazer leerstelsels hoo ren uitkramen Op de volgeude lijnen, die de nood wendigheid van den Godsdienst doen uitschijnen en zijn aandeel in het maat schappelijk vraagstuk doet zien, heeft Dendergalm nog nooit durven antwoor den. Wij herhalen ze voor de derde maal. Als men de hoop van een toekom stig leven, bevestiging (sanction) van de ongelijkheden der huidige samenleving, aan de werklieden onttrekt, moet men hun dan de aarde niet gunnen En als alles met het tegenwoordige leven is af gedaan, waarom moet ik dulden dat een ander meer genoegen heeft dan ik, meer vermaak, meer bezit Zeg eens waarom, Dendergalm. Waarop gaat gij u steunen, om den arbeid aan de werklieden aan te predi ken Op de eene of andere noodzakelijk heid Maar als het volk opperheerscher is, dan heeft het recht af te breken, wat wetten opgebouwd hebben De katholieke Godsdienst preekt aan de werklieden, dat zij hunne driften naar onwettig bezit moeten intoonen; aan de werkbazen, dat zij hunne fortuin niet voor lien alleen maar ook voor 'i geluk van anderen maar bezitten Hij maant hun de broederlijke liefde eb genegen heid aan. Eene daadzaak is het, Dendergalm, dat de maatschappelijke vraag niet slechts eene kwestie van maag is, maar 't hert ei het grootste aandeel aan heeft. Dendergalm heeft nog een spotlach -voor den Godsdienst. Hij die slecht wil zijn, moei het voor den Hemel niet laten, want die is niet moeilijk om bekomen, een beetje berouw en alles is uitgewischt Berouw is niet genoeg, Dendergalm, waar blijft het vast voornemen niet meer te hervallen en bijzonder het weergeven als men iets ingepalmd heeft Waar vindt men zoo iets bij de geuzen? Door eene demokratieke inrichting verstaat Dendergalm, die welke overeen komt met deze twee groote princiepen alle macht komt uil het volk en alle bur gers zijn gelijk voor de wet. 'T gekend staartje blijlt niet achter. a Denkt slimmekeo misschien dat wij beter ingericht zijn dan onze naburen Zeg eens, Dendergalmwaarin zij bo ven liggen Uwe bepaling van demokratieke in richting is een meesterstuk Leefde Molière nog, hij nam ze voor een zijner stukken aan Waarom doet de opium slapen Omdat hij in slaapwiegende krachten heeft Niet fijner dan dat De demokratieke inrichtingen zijn Het algemeen stemrecht het minimum van daghuur, rechtstreeksche wetgeving, verplichtend onderwijs en afschaffing der plaatsvervanging, invoering van den per soonlijken dienst, of liever het pruissisch - alleman soldaat want met zijn groot verstand, kan Dendergalm onmogelijk de loterij goed keuren. Alle burgers zijn immers gelijk voor de wet, waarom niet voor de soldaterij? Troost u, boerkens, Dendergalm heeft uwe belangen in handen genomen. Heeft hij wat tegen u geschreeuwd, u bóeren- lummels verweten, heeft hij het bewa rend ministerie uitgescholden omdat het uwen toestand door het invoeren van inkomrechlen op het vee, wilde verbe teren, die tegenstrijdigheid moet ge dit blad vergeven, want gewoonte is eene tweede natuur en volgens een zijner con fraters de Réforme is de mensch nooit vrij. Waaarom hem iets aantijgen dat van hem niet afhangt, Verwonderlijk is het soms in Dender- galm ellelange volzinnen aan te tref fen, waarin dit blad in zijn blinden partij- haai, die soms tot zinsverbijstering gaat, de katholieken aanvalt en ze zelfs als oproermakers aanziet Waarom Omdat zij den schooloorlog in 1879 zoo dapper tegen het geusch bestuur ge voerd hebben en de hatelijke schoolwet verijdeld in hare uitvoering omdat zij van de vrijheid van onderwijs, die de Grondwet waarborgt gebruik dorsten maken Waar was dan de kreet van Dender galm leve de lieve Vrijheid. Wij hebben al gezegd dat de vrijheid hel belang is van den geus, dat men dit woord wel zal welen te verdraaien en niet op zachte wijze nog al als de omstandigheden het vereischen. De leuze der katholieken is maximum der persoonlijke vrijheid, minimum van bestuur de kreet der geuzen is integen deel de Staal vooral Van ware vrijheid kan er geen spraak bij hen zijn. 't Zijn zij die de vrijheid bepalen, ze scheppen Voor hen bestaat de vrijheid, lijk bij de Spartanen der oudheid, met lijf en ziel, ten spijie van het persoonlijk initiatief, den Staat te behooren. De vrij heid is voor hen de opperheerschappij van den Staat. De Slaat beslist wat recht en rede is, hij is de opperste scheids rechter van waarheid en rechtveerdig- heid, natuurlijk naar de grillen eener fa natieke meerderheid. De katholieken nemen een natuurlijk recht aan dat geneert de geuzen. Boven de wet bestaat geen recht meerzij is de opperste Rechter van goed en kwaad, alles naar den wilkeur der geuzen be schouwd. De macht is hel recht schreef een voor- uitstrever natuurlijk als zij de macht ia hunne roekelooze handen hebben 1 Katholieken, overweeg die leerstelsels en gij liberalen die misschien nog ter goeder trouw zijt en meent dat het libe ralism de vrijdenkerij nog niet is. Wij lezen in Dendergalm van 2 Oogst Dendergalm strijdt met de socialis- t ten voor onmiddelijke herziening algemeen stemrecht, verplichtend on derwijs. verandering van krijgsstelsel minimum van dagloon^ maximum van werkuren, betere rege- ling van vrouwen- en kinderarbeid van alles, in een woord, dat deu stoffe- i lijken, zedelijken en politieke» toestand i der arbeidende klas met de geringe c klas tevens moet verheffen. Wij blij-

De Denderbode | 1891 | | pagina 1