DE SPION. Waarop Algemeen Stemrecht. Niet meer als dat LANDBOUW. Een en ander. Prijsuitdeelingen. Collegie der EE. Paters Jezuiten VOLLENAFLAAT Kaatsspel Club XXX Allerhande nieuws. ven hunne bordgenooten zoolang zij dingen vragen, die rechlveerdig zijn, en Uenderbode zal toch niet durven be weren dat bovenstaande eischen ori- rechtveerdig zijn. Dentlergalm aanvaardt als rechtveerdig gansch het socialistisch programma op economisch gebied. Wij willen nu niet de verscheidene punten bespreken die er in voorkomen. Het minimum van dag loon kunnen wij niet onbesproken laten voorbijgaan. Ziehier wat wij daarover in Vooruit van 23 juli lezen. Wie minimumloon eischt. wil dit omdat hij beweert dat het bestaan van den werkman moet verzekerd zijn. Maar met een verzekerd loon is 't leven niet gewaarborgd. Het loon moet gere- geld worden, naar de prijzen der le- vensbehoeften, of te wel, de prijzen der levensmiddelen moeten geschat worden naar het loon. Een van de twee dus of de loonen jaarlijks door staatstusschenkomst doen regelen naar de duurte der ievensmïd- delen, of den pegel op brood, bier, sui- ker enz. Daaruit trekt dit blad met recht het besluitsel der noodwendigheid van het invoeren van strenge kontrool op de le vensmiddelen, op de fabrieken en werk huizen, het snoeien op staatsbevel der winst van den baas, van den pegel, der rente van den grondeigenaar, want vraagt de eigenaar zotte prijzen voor zijne huizen, zoodat de werkman een groot deel van zijn minimumloon ver- liest dan is de wettelijke maatregel nul. Daar is niets aan af te doen, voor wie lijk Dendergalm het princiep aanveerdt. Vooruit gaat voort en spreekt van de kleine burger en landbouwer die met even veel recht zullen vragen Waar blijft onze bescherming, daar wij o slechter gesteld zijn dan de werklie- den. En de winkeliers zullen vragen Geen pegelvaststelling van een laks ivaar- onder de koopwaren niet mogen ver- kocht worden beperking van het getal magazijnen voor elk artikel in iedere stadverbod van het oprichten van groote magazijnen. En de boeren zullen eischen. Geen pegel een taks waarboven de pachten niet mogen gaan, want minimum van loon en maximum van pacht zijn twee- lingsbroeders. Zal of kan de burgerlijke wetgever dit invoeren Neen, want 't is de zelf- moord voor de burgerlijke maatschap- pij. Deze lijnen en gansch het artikel van Vooruit laten wij aan de wetenschappe lijke overwegingen van Dendergalm en zijne lezers over. Lees de geschiedenis der fransche om wenteling en zult er een staaltje vinden, der schoöne uitwerksels van het systeem van Dendergalm en Vooruit onder het beheer van Danton heeft men het be proefd. Wal zegt gij nog, Dendergalm, van den laatsten volzin Is bet nog niet bewezen dat de socialisten de omverrewerping der maatschappij droomen De groote fijnaard van Dendergalm, die Op het twintigste deel onzer vragen niet antwoordt, schrijft het volgende De groote slimmerik heeft nog niet geantwoordt op de verklaring van den volbloedigen katholieken gouverneur van Luxemburg, als voorstaander van het achturenwerk, dat hij een natuur- lijk en verdiend gevolg van den voor- uitgang in de nijverheid beet. Allons, Dendergalm, eerst 'nen akt van geloof aan de bevoegdheid van M. de Gerlache en vraag hem u de beweegre denen in handen te geven en over te la ten drukken, waarop hij zich steunt om het achturenwerk in te voeren dan ten minste zal er stof tot eenen penne- twist zijn. Wij zullen zijne beweegre den nazien en ontleden gij kunt hem dan telkens onze antwoord gaan voor leggen en hem vragen wat hij daarop heeft te zeggen. Indien gij ernstig waart, Dendergalm, dan zoudt gij toch weten dat dit geene wijze is om eene polemiek te voeren, en bijzonder eene waarin gij op voor- 3e vervolg. Toen de nacht zijnen sluier over het aardrijk had uitgespreid, begaven allen zich binnen dc om heining de poorten werden gesloten, allen in vei ligheid gebracht, en men zette schildwachten uit. Niet zoozeer dat men een aanval vreesde, maar de voorzorgen waren een soort van instikt ge. worden op de grenzen, zoowel bij de kolonisten als bij de Indianen. Kapitein Witley gaf dengenen, welke niet op wacht hoefden te gaan, bevel, dat zij zich konden verwijderen om rust tc nemen maar de treurig heid cn de ongerustheid hadden zich zoozeer van hunne harten meestergemaakt, dat slechts weini gen ouder hen behoefte gevoelden om te gaan sla pen. De meestcn keerden na verloop van eenigc oogenblikkcn naar hunne hutten terug anderen vormden groepen cn brachten den nacht door met over den toekomstigen uitslag der expeditie te spreken. Een uur voor middernacht klonk het gekras hand victorie kraait. Dat men de meening van bevoegde mannen in roe pen, versta ik,fmaar dit is eene neven zaak, men moet eerst zijn stelsel door intrinsèque beweegreden gestaafd hebben. Wij zouden u nog kunnen antwoorden dat de leider der duitsche socialis ten gezegd heeft, dat in de tegen woordige omstandigheden het invoeren van het achturenwerk onmogelijk is. Wat hebt ge daarop te zeggen Een raad, Dendergalm, zet de beweeg reden voor het achturenwerk uiteen, want uwe gewone vraag Denderbode zal toch niet durven beweren dat dit on- rechtveerdig is is volstrekt geene bewijsvoering. Daarna zullen wij u vol gens de grondbeginselen der encycliek antwoorden. Gij vraagt ons nog welke voorstellen van menschenvernieling en eigendoms- roof er in de lauden van algemeen stem recht door socialistische gekozenen ge daan worden. Welnu, wijsneus, lees de socialistische schriften, brochuren, dagbladen enz. Vooruit geeft er bijna wekelijks een staal- ken van en zijt gij niet stekeblind dan hebt gij er reeds in Denderbode genoeg gelezen. Kent gij dan hun stelsel niet om zulke vraag te durven stellen Wat stelsel preekt Henry Georges aan? Wat verklaarde doctoor Friedlander? laatst Wat heet men Marxisten Wat zal gezel Anseele in de Volkska mer voorstaan, kan hij eens een zetelken veroveren Lees eens Bertrand Le Pro- gramme bl. 64., Schafïle enz. enz. Die stelsels zijn vooruilgezet door de hoof den der partij en zijn hare grondbeginse len. Gij drijft uwe polemiek met weinig goede lrouw, Dendergalm, lijk uw gedrag ten opzichte van ons artikel van 14 over de herziening bewijst. Daarom sluit ik met het gekend en gepast Maar wat baten keers of bril Als de uil niet zien en wil De fransche werkman leeft in een land van belofte volgens Dendergalm. Komen er oneenigheden tusschen bazen en werklieden, dan loopen de afgevaar digden zich de beentjes af om alles op bet minzame te schikken. Zoo komt het dat de werkstakingen zoo zeer verminde ren. Dit alles belet niet, dat er in Frankrijk zooveel werkstakingen voorkomen, als in België, Duitschland eu Engeland te gaar. De tooneelen van Fourmies heb ben doen zien door wiens tusschenkomst de zaken in der minne bijgelegd werden en bloedstroomfngen voorgekomen zijn Parijs heeft ons dan ook het spektakel geleverd, hoever een bestuur zijne macht te buiten mocht schrijden, verordeningen maken, contrakten aangaan, zonder dat de hoogere macht dierf tusschenkomen Zoo ver hangt hel gouvernement af van de locale overheden Dat zou M. Bara niet aanstaan. Frankrijk waar de vrij metselarij hare toeren speelt, met de vrijheden der katholieken, is het luilek kerland voor Dendergalm Dendergalm zoekt vrienden. Hij schrijft: woonde Kard. Manning in Belgie, hij streed met ons en met de socialisten ter verovering der zelfde rechten. (onder andere der wettelijk© bepa ling van een minimum van daghuur Naar gewoonte bloote bevestiging Fijne Dendergalm, gij hadt ten minste 'nen text moeten aanhalen die u daarom trent den schijn kan geven zulke kolos sale dingen te mogen houden staan In eenen brief die de Kardinaal aan het Luiksch Congres, lezen wij, dat hij wenschte een juiste maatregel te zien erkennen, bepalen en invoeren die de winsten en dagloonen regelde, maatregel, door den welken al de vrije contracten tusschen kapitaal en werk zouden beheerd zijn. Daar men zijnen brief anders uitlegde dan het in zijn gedacht lag, heeft hij later er de zelf juiste draagwijdte doen van van den uil door liet bosch. Onmiddellijk daarop trad eene vrouw buiten eene woning, die aan liet einde van liet dorp gelegen was, en hegaf zich naar de Westerpoort. Zij liep met de grootste om zichtigheid, alsol zij vreesde dat men haar zien zou. Toen zij uit de poort was, hield zij zich een oogenblik in den schaduw verscholen, zonder een woord te spreken. Vervolgens wendde zij zich tot den schildwacht, en sprak heel zacht tot hem. Ha liet is jufvr. Maudc, antwoordde de man. Ja, Iaat me dadelijk door Ik weet niet jufvrouw Maude, of dat wel mag. Het zou mij niet verwonderen, als er in het bosch nog andere Indianen behalve Monowano waren. Ik heb zijn kreet wel gehoord, maar men kan die vervloekte Shawnics niet vertrou- Laat mij maar door, Tom, er is geen gevaar bij, geloof mij. Gij weet immers wel, dat ik bevel heb ge kregen dc poort na middernacht noch voor blan ken, noch voor roodhuiden le openen. Nu geloof ik toch wel, dat gij vergunning hebt om uit te gaan. Ik zal u dus doorlaten, maar blijf niet tc lang weg, anders zult gij den ganschen nacht bui ten moeten blijven. Op deze woorden ging de schildwacht naar de poort, schoof den grendel terug, en Maudc wipte vlug den dorpel over. lu een oogwenk was zij in kennen. Hij schreef in November 1890. 1. Door openlijk wilde ik zeggen openlijke en erkende overeenkomsten 2. de verhouding, waarvan ik sprak, moet door de meesters en werklieden be paald worden 3. de periodische her ziening alle 3 of o jaar, moet door de zelfde contractanten bepaald worden 4. De toevlucht tot den wetgever moet in die vragen zooveel mogelijk vermeden wor den. Gij ziet, lezer, Kard. Manning zou met Dendergalm strijden Dat is toupet heb ben DE TARWEOOGST. Wij hebben gemeld dat de tarweoogst, in sommige streken van het Walenland, erg bedreigd werd door een insekt dal het graan vernielt. In Vlaanderen heeft men niets te vree- zen, zoo het schijnt. >1. P. De Caluwe, Staatslandbouwkundige voor Oost-Vlaan- deren, heeft een onderzoek ingesteld en zegt het volgende in den Akkerbouw Wanneer men de tarwe onderzoekt vindt men hier en daar tusschen de kat jes en den graankorrel maar niet in den korrel een geel of liever oranje kleurig klein diertje, 'lis de larve,'door de landbouwers wormpje geheeten, van het insekt dat de benaming van graanblaas- pot (Thrips cerealium). Die larve voedt zich wel ten koste van het geheel jeudig graan, dat zij uitzuigt en kan doen ver kwijnen, maar tot heden hebben wij ze nergews in zoo groot getal aangetroffen dat er de tarwevelden merkelijk onder zouden kunnen lijden. In 't kanton Eghezée kan het veel slechter gesteld zijn, mogelijks komen er bij ons ingelijks enkele velden voor, die meer aangetast zijn dan de andere, maar wij herhalen, te oordeelen naar 't geen wij hebben kunnen vaststellen, hoeven wij ons hier niet te verontrusten. Wij voegen er bij dat op veel plaatsen de tarwe thans sterk van de graanblad- luis (Aphis cerealis) overvallen is, en, naar wij hebben kunnen bestaligen, ver- keeren vele landbouwers in de valsche meening dat het dit insekt is waaraan de verwoesting der tarwe moet toege schreven worden.Wij hebben reeds meer maals kunnen opmerken dat de aanwe zigheid der bladluizen op de tarwearen geenszins belet hooge opbrengsten en schoon volwassen graan te oogsten. Een dankbaar vrouwke. Dinsdag morgend vroeg, het was nog geen 6 ure, kwam een oud vrouwke hij - getid eu zuchtend aan het hekken van het paleis aangestrompeld. Zij had twee dik ke tranen in de oogen liggen en pakte een der grenadiers die daar op wacht stond bij de hand. Zij moest meermalen de ingevallen lip pen van haren tandenloozen mond sa menpersen en hare tranen inslikken eer zij een woord kon uitbrengen. Eindelijk kwam het er toch uit Is het waar dat de keuniginen zij snikte opnieuw. Men zegde haar dat H. M, buiten ge vaar was. Dan weende zij van vreugde. Zou ik heur eens nie meugen zien, menheer?... Weest gerust, ze kent mij, zie, die mantel dien ik hier aan heb.... ehwel, dat is de eigen mantel van de keunigin. Inderdaad het oude mensch sprak waarheid. Onze lezers zullen hen misschien de geschiedenis herinneren die wij vermeld hebben. In november van verledea jaar kwam de Koningin in volle vaart in haar poneys rijtuig de Koninginnelaan afgereden. De regen viel bij stroomen, en aan den hoek der Lakenbrug zat een arm vrouw ke verkleumd van koude, in wind en re gen, en bijn niet gekleed. H. M. had haar bemerkt en hield on middellijk haar rijtuig stil. Zij deed haren eigen mantal af, duwde de sloor eenige goudstukken in de hand en reed voort. liet boscli en zat op een omgeworpen boomstam. Een paar minuten later boorde men een vluggen stap, en voegde zich ceu jongeling in de oorlog dracht der Indianen, aan hare zijde. Ik heb uwe oproeping gehoord, zegde Maude (de jonge man greep hare hand) maar men heeft mij langen tijd aan de poort opgehouden, en ik vreesde dat gij vertrokken waart. Monawnno is nooit bang voor het licht der avondster, antwoordde de krijgsman, die, de figuurlijke taal van zijn volk bezigende, Maude den naam gaf, waarmede bij haar altijd toesprak Als bet morgenrood aanbreekt cn dc avondster verdwijnt, keert Monowano naar zijnen stam terug. Hebt gij dc toebereidselen gezien, die men maakt om tegen u tc velde te trekken 1 Mouowano heeft zicli in Let kosch verscho en, en uit den top van eenen boom heeft bij hun aantal nagezien. Daar zijn er velen, en wanneer de anderen zich bij hen hebben gevoegd, zullen zij Shawnics aan dc boorden van den Ohio kunnen verjagen. Wat is uw plan in dit moeilijk oogen. blik? Deze handen, hernam de krijgsman, die van Maude drukkende, hebben nog nooit het bloed van eenen blanke doen strooeuen, cn zullen het nooit doen. Zijt gij van plan om tegen uwen stam tej strijden. Het was die arme sukkel, die dinsdag morgen ten 6 ure aan het paleis stond. Onzijdag onderwijs. Een liberale blad la Sentinelle, meldt dat er in het officieel onderwijzend personeel der kantons Elsene en Ukkel.niet minder dan zes koppels eerlang in het huwelijks bootje gaan stappen. Al die huwelijken, voegt het blad erbij, zullen uitsluitend burgerlijk zijn. Dat teekent de instelling zou Vooruit zeggen. Onder de schoolwet van 1884, zoogezegd gemaakt tot verkweze- ling van het openbaar onderwijs, trou wen zes koppels van het onderwijzend personeel burgerlijk. Schoon voorbeeld voor de leerlingen eu aanmoediging voor de katholieken die dat onderwijs met hunne belastingen be talen Het vreemd vee. Het vee uit Duitschland en uil het Groot-Hertog dom Luxembug, waarvan de invoer in ons land verboden was, mag op zijne beurt in België ingevoerd worden, mits een gezondheidsonderzoek die het zal moeten ondergaan aan het grensbureel van Sterpenich. O! die dutsen Te Ingelmun- ster, langs de breede Brugsche baan, ziet men een sierlijk en fraai huis, onlangs gebouwd. Het gelijkt een kasteelken. Wie woont daar vraagt elk die er voorbij gaat. 't Is een onderwijzer op wachtgeld, zoo luidt het antwoord. Wat ongelukkig slachtoffer, niet waar Reusachtige boom. Een reusachtige boom in rood hout van Dow- man, die in de tentoonstelling van Chica go moet geplaatst worden, is te San Francisco aangekomen. Deze monsterboom, welke een wezen lijk wonder is, weegt 36,000 kilos. Men heeft drie groote platte wagons noodig gehad om hem te vervoeren. Deze kolus- sus komt uit de Mommoth, Talare County Kalifornië. Hij meette in hoogte 312 Engelsche voeten. Men is voornemens eene soort van halle zooals men er nooit te zien kreeg, in dit zeldzaam en kostbaar speci men te plaatsen. Deze fantastische reus, met aangrij pend uiterlijk, zou op uegen groote ge beeldhouwde voetstukken van hetzelfde hout geplaatst worden. In den boom zou eene holte gemaakt worden welke 400 personen kan bevatten. De uitwendige en inwendige verlichting zou geschieden bij middel van twee honderd gloeilampen. Kalifornië, van waar deze wonderboom komt, is de bakkermat van reusachtige gewassen. Goudzoekers welke in 1840 eene woeste vallei uitbaatten, op 30 mij len van Sacramento gelegen, bevonden zich al met eens voor eenen groep hoo rnen zooals men zich niet zou kunnen in beelden. Een dezer kolossen ontving den naam van Vader des wouds; deze was 440 voeten lang, een andere welke 380 voe ten meette men de Moeder de overi gen kregen den naam van Kinderen zonderlinge zuigelingen van 200 voet lang en meer dari duizend jaar oud Verleden Donderdagjheeft in ons Sint- Josephs Collegie de prijsuitdeeling plaats gehad. De prachtige, ruime zaal was gepropt vol, de geestelijkheid talrijk, het publiek uitgelezen. Nooit hebben wij erop derge lijke plechtigheid, schoonere assistentie gezien. Met genoegen hebben wij het Vlaamsch stukje bijgewoond, 't Is, meenen wij, de eerste maal dal wij zoo iels in onze moe dertaal gehoord hebben op dergelijke plechtigheidDat klein blijspel, De ge leerde lleeren, was koddig, wierd wel geleid en fijn uitgevoerd. Elkeen schiep er terecht vermaak in. Het fraasch drama Twee jonge Flavius- sen, is een treurspel, in drie akten, van De wihle trilde bij deze onverwachte vraag,doch hij antwoordde bedaard Nooit zal Monowano tegen Shawniss vech ten. Hij zal beide partijen helpen, wanneer hij de roodhuiden ziet in donkere gedeelten van het bosch verzamelen, zal hij dc blanken waarschu wen, en wanneer do Shawnics gerust van vrouwen en kinderen droomen, en de mannen met lange roeesen als slangen naar hen kruipen, zal hij een kreet slaken, en hen redden, die hem dierbaar zijn. Pas op, sprak Maudc fluisterend, de blanken zijn kwaad, zij zullen u vermoorden, indien zij vermoeden, dat gij uwen stam hulp ver leent. Monowano is hij zijne blanke broeders be kend denkt gij, dat hij niet voor zijn stam zou durven sterven vroeg de wilde op trotschen toon. Het kan lieni weinig schelen, of de blanken hem naar het leven staan. Zij zullen u wel ongedeerd laten, hernam Maude op een vricndelijken toon, indien gij hun nen toorn niet gaande maakt. Wat ik u bidden mag, Monowano, wees voorzichtig. Waarom blijft gij niet hier, zoolang deze expeditie duurt Zoolang de blanken strijd voeren zal Mono wano hen volgen, gelijk dc hond den hort. Hij za niet slapen. Ik vrees niet..... Stil viel de Indiaan haar in de rede, terwijl hij het hoofd omkeerde, we worden be- Pater Longhaye, eau Jesuit. 't Was grootsch, boeiend eu hartroe rend. Wonderwel is tiet door de studen- den gespeeld. Keurige spraak, natuurlijke handeling en gebaren, rijke kosiumen, tot de nieuwe tooneelversiering toe, alles voldeed smaak, oog en gehoor. De muziek, onder het bekwaam geleide van M. E. Scheerlinckx liet voor de ken ners niets te wenschen over. Onzes dunkens, mag ons Collegie ver geleken worden,onder alle opzichten met de beste opvoedingsgestichten des lands en dë reputatie, die liet wijd en zijd geniet is wel verdiend, dank aan de kundige leiding der Paters, den studieijver, en de degelijke katholieke opvoeding, die de kinderen er ontvangen. Wij laten nier de namen volgen der leerlingen, welke zich het meest hebben onderscheiden Internaat. Wïjslieïcl. Is Afdeeling MM. Augusiien Van Haelst van Zuiddorpe en Joris Verschuere van Beveren 2e Afdeeling MM. Hendrik Bamps van Merchtem en Jozef Jouret van Wodeeq. Externaat. Wijsheid. le Afdeeling MM. Gustaaf De Vulder van Aalst en Schepens van Uytbergen 2e Afdeeling MM. Arthur Mertens en Joseph Meert, beide van Aalst. Rethorica. - MM. Jozef De Weerdt van Hamme, Sylvien De Latte van Herzele en Eduard Detroz van To lt ogne. 2e latïjnsclie klas. MM. Augusiien Van Haelst, Michel Halewyek van Oostende en Firmin Van De Ponseele van Ellezelles. 3' latïjnsclie klas. MM. Hendrik Bamps, Renaat Goethals van Kortrijk en Jozef Jouret. 4" latïjnsclie klas. Afdee ling A. Eereprïjs M. Jozef Eeman van Aalst. Uitmuntendheid MM. Armand De Keersmaecker van Liezele en Albert Scheid van Brussel. Afdeeling B MM. Gaston Bethune van Aalst en Jozef Jarissens van Antwerpen. 5Je latïjnsclie klas. Afdee ling A. MM. August De Sloovere van Gruyshautem en Stanislaus Blancquaert van Lokeren. Afdeeling B MM. Florent Dauwe van Wetteren en Ernest Goethals van Kort rijk. 6® latïjnsclie klas. Afdee ling A. MM. Alois Colle van Wichelen Karei Van Hoorebeek en August Moyersoen beide van Aalst. Afdeeling B MM. Clemens D'Huese van Lede, Arthur Mertens van Aalst en Ed gar Taelman van Gaprycke. le voorbereidende klas. MM. Marcel Van der Smissen van Moorsel, Ferdinand Dauwe en Karei Me- ganck beide van Wetteren, Gustaaf Pel grims van Brussel. voorbereidende klas. MM. Lodewijk Van der Smissen, Her man Bosteels beide van Aalst en Ferdi nand Colens van Parijs. 3e voorbereidende klas. M M. Karei Calewaert en Leo Van Den Brempt, beide van Aalst. Gestïclit, van den H. Aloy- zius te Gijsegem, op Dijnsdag II Oogst, om 9 ure. Ter gelegenheid der Prijsuitdeeling zal er eene tentoonstelling plaats hebben der landbouwvruchten, geteeld op het proef veld des gestichts. Talrijke voorwerpen voorkomstig uit Congolund, zullen insgelijks tentoonge steld worden. M. Leopold Vidi, de jeugdige Congolees door den E. H. Van Impe bestierder op gevoed,zal België danken over zijne wel daden. Vrije Middelbare scbool St. Martinus te Valst. Esplanadeplein, op Donderdag 13 Oogst, om 9 1/2 ure des voormiddags, ter Feest zaal van 't Gesticht. Vrij Gesticht jufiers SIHTEL te Valst. Op Donderdag 13 Oogst om 3 ure 's namiddags ter stedelijke Schouwburgzaal. spied. Beiden luisterden doch Maudc hoorde niets, behalve» liet kloppen van haar hart, en het gefluit van den wind boven haar hoofd. Haar medegezel had zijn mes getrokken, cn, als een loerende panter ineengedoken, had hij eene houding aangenomen, welke de bewegingen van den Indiaan dikwijls zekere overeenkomst met die van het dier geeft. Het volic maanlicht, dat door het gebladerte drong, viel op zijn gelaat cn deed zijne bijzonder fraaie trekken uitkomen. Zijn voorhoofd was ge fronst cn hij bukte hot hoofd, zoodat de arendsve ren, die ziju hoofdtooisel uitmaakten, op zijne borst hingen. Hij hield den eeuen arm uitgestrekt en het mes jn zijne hand geklemd, de andere rustte op den hecht van'zijne tomahowk, die aan zijnen gorde hing. Verscheidene minuten stond hij onbeweeg lijk, toen vroeg Maude hem Hoort gij nog iets? Hij is gevlucht. Iemand heeft ons gesprek afgeluisterd cn zal dit openbaar maken. Het is goed, dat hij nu niet meer hier is. Terwijl de Indiaan dus sprak, slak hij zijn mes in dc schee cn wendde zich tot Maude. Het jonge meisje zag hem strak in het gezicht en vroeg hem Wanneer zie ik u terug. Daarop wees de krijgsman met zijne hand naar de maan, welke zich toen slechts ten halve ver- Vrij© aangenomen© school te Erpe, bestierd door de EE. ZZ. van Maria en Joseph, op Woensdag 26 Oogstom 3 ure 's namiddags. KIESKRONIJK. De katholieken van Luik hebben beslo ten te strijden ir. de kiezing voor eenen senator, in vervanging van den heer d'Andrimont, overleden. Dezer dagen werden vergaderingen ge houden door de afdeeling der Union Catholique en met eenparigheid werd den strijd beslist. Tot hiertoe is de kandidaat der katho lieken nog niet officieel aangeduid, doch men verzekert dat. het de gekende en wel sprekende katholieke advokaat Leon Col li net zal zijn. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop heeft Z. E. H, Roegiers, sedert 25 jaar deken van Sottegem, Eerekanunnik van St Baafs benoemd. Volkskamer. Donderdag be raadslaagden de Volkskamer over het wetsontwerp betrekkelijk don gasthuis- dienst der gemeenten. Vrijdag was de vergaderiug niet in voldoende getal om le beraadslagen en de zitting werd om I u. 35 m. geheven. Senaat. Donderdag besprak de hooge vergadering verscheidene verzoek schriften en en ving dan vrijdag de be raadslaging aan over het wetsontwerp nopens 't gebruik der Vlaamsche taal bij de beroepshoven van Brussel en Luik, welk ontwerp werd aangenomen met 36 stemmen tegen 5 en eene onthouding. Na eene vraag om inlichtingen door M. de Brouckere ging 't Senaat over tot de algemeene beraadslaging der wijzi gingen toe te brengen aan de wetten op de pensioenen. G. Z. J. C. Amen. J. M. J. A. C. C. in de Kerk der Arme Claren Coletinnen. Woensdag 12 Augusti Feestdag van de H. M. Clara. De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 ure do eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 ure de Hoogmis. Om 3 ure het Lof. Esplanadeplein. ZONDAG y OOGST 1891. Om 3 ure. Moerzeke Castel, tegen Berlaere, Fr. Vermeire. Vander Cruysen, Om 4 ure. Gijsegem, tegen Audeghem, Sev. De Coen. Van Ighem. Om 5 ure. De twee winnende partijen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 919 klonten buter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7836 kilogr'. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door de Koninklijke Maatschappij van Harmo nie op zondag 9 Oogst, om 11 1/2 ure, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaerde. 1. Holienzollern. Rhumm Marclie mili taire, Unrath. 2. Euterpe, Ouverture, V. d. Bogaerde. 3. l'lnvitation k la Valse, Weber. 4. Andante de la 3e Symphonie Haydn. 5. Souvenir de l'Ecosse, Polka-Mazurka, V. d. Bogaerde. Werkstaking te Aalst. Eene gedeeltelijke werkstaking is alhier deze week ontslaan onder de werklie den der naamlooze maatschappij De Vereenigde Garentwijnderijen onder 't be stuur onder anderen van M. Louis Van toonde Als zij vol en rond zal zijn, als zij het spoor, dal dc blanken nemen, zal verlicht hebben cn de Shawnies voor hen zal geweken zijn, dan zal Mo nowano terugkomen. Als het bosch de vriendelijke schaduw zal opvangen cn de uil zal zich laten hoo rei), dan zal de avondster zich opnieuw voor Mo nowano vertooncn, Haar zal het krassen van den uil steeds ten tecken dienen liet is voor haar het liefelijkste gezang van al dc vogels van het bosch. De avondster is Monowano's leven, voegde dc Indiaan erbij, en uit zijne oogen straalde een vuur, hetwelk dc oprechtheid zijner woorden klem bijzette. Nog een half uur bleven zij zoo bijeen, hun hart was vervuld van wederzijdsche toegenegenheid cn echter was slechts daarvan liet bewijs een tee- dere handdruk van den Indiaan. Eindelijk scheid den zij, en vertrokken even stil als zij gekomen waren. Als eene schaduw verdween de krijgsman in het bosch, en het jong meisje stak bedaard de vlakte over cn kwam voor do poort. De schild wacht liet haar voorhij cn zij haastten zich naar hare woning. Monowano was een jonge Indiaan, die in de kolonie, waarvan wij in het voorgaande hoofdstuk spraken, zeer goed hekend was. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 2