NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Donderdag 15 Augusli 1801, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar, IV0 2592 Onder 't Vaandel. Wat al droomen. Onafhankelijkheid. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPROS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, V 31, en in alle Postkantoren des lands. ANN0NCE1VPRMS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, (r i,Oü Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. fleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiên door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque AELST, *4 AlIGGSTI 1891 Politiek overzicht. Russo razernij. 'i Is een razernij, waar Pasteur niets kan tegen verrichten en die alle Fransehen heeft aangetast; de Russo-razernij. Ge moogt het woord Rus niet meer uitspreken, of de Franschen worden geestdriftig, dat is 't begin der liekte. Maar als zij 'nen Rus zien, dan vertoonen zij al de kenteekens der ge vaarlijke ziekte. Donderdag hebben de Parijzenaars den heelen dag aan de slaan schilderen, wachtende op den grootvorst Alexis die niet kwam. En toch heeft die Russomaoie haar toppunt nog niet bereikt. De gemeente raad van Cherbourg heeft besloten, uit naam der geheele bevolking.de regeering e verzoeken het uit Rusland komende epantseerde eskader het eerste Cher- lourg te doen binnenvallen en wel om eden dat het bezoek van het eskader in tusland eene gebeurtenis in de wereld- eschiedenis is. Alle burgers van Cher- ourg hebben hun best gedaan om, door tene hartelijke ontvangst van het russi- che oorlogschip Admiraal Kornilof hunne ingenomenheid met die wereldge- jeurtenis te kennen te geven; maar hun [ewelen zegt hun dat dit nog niet genoeg dat er iets anders, iets heelemaal bui- engewoons gebeuren moet. Vermoedelijk zal nu ieder Iranscbe ma- roos, die een Rus gezien heeft, in triomf ondgedragen en op kosten der stad Cherbourg eenen onbepaalden tijd ge- rakteerd worden. Een buitenkanske roor de pekbroeken De gemeenteraad van Vichy blijft bij lien van Cherbourg niet ten achter. Hij leeft een onbeperkt krediet toegestaan )m grootvorst Alexis van Rusland, die lepigen tijd op de badplaats komt door- irengen, op feesten te onthalen. Een onbeschrijfelijke geestdrift schrijft nand aan de Temps, heeft zich van edereen meester gemaakt. Intusschen heeft de Figaro in den naam Imstadt de woorden Tsar en Carnot intdekt, en vindt daarin eene profetische ingerwijzing Deze toestand van de geestvermogens inzer zuiderburen begint gevaar in te nezemen Self government. Londen, 11 Aug. [is ter en avond heeft M. Balfour, Staats ecretaris voor Ierland, te Plymouth eene Sdevoeriug uitgesproken, waarin hij de loop heeft uitgedrukt gedurende den aan banden zittijd een ontwerp van Selfgo- trnment voor Ierland te doen aannemen, ij middel van graafschapsraden. Hij verklaarde overtuigd te zijn dal de laatregel voortreffelijke uitslagen zou opleveren, en het behoud eener gecentra liseerde politiek te zullen ondersteunen, die men in alle geval zonder groot ge vaar, aan de controol dier plaatselijke vergaderingen niet zou kunnen onder werpen. De koningin zal het fransch eskader j inspecteeren op 21 augusli, ten 3 ure namiddag. De officieren zullen den avond van den zelfden dag dineeren met Lord Clan-Wil- liams. Daarna zullen zij het bal bijwonen in het nieuw stadhuis van Portsmouth, gegeven door de officieren der haven, en waarvoor 2000 uitnoodigingen gedaan zijn. Den 17 dezer gaat in Aalst een belang rijke Landdag gehouden worden door jon gelingen en werklieden der omstreken ingericht,die de edelmoedige laakopzich hebben genomen al de strijdbare jeugd onder het zelfde vaandel te vereenigen. In de hitte van den tegen woordigéh strijd mag niemand, die eeuig talem en goeden wil bezit onledig blijven. De gol ven van het oproerzaaiend socialism klimmen eiken dag hooger en hooger en bedreigen de samenleving onder rooken- de puinen te willen begraven. Tot het verdrijven en verpletteren van den vijand, tot bet behalen van een schoonen zegepraal zijn alle krachten noodig, mag geen moeite gespaard wor den. Hier dient bijzonder de leuze van het Vaderland te worden in 't werk gesteld Eendracht Is macht. Om onze krachten te verdubbelen, om nieuwen moed voor den opgenomen kamp te scheppen is het noodig zijne makkers ie kennen, zich onder hetzelfde vaandel te rangschikken dat door ervaren handen ten strijde is gevoerd. Een bijzondere plaats neemt de jeugd in den tegenwoordigen harden strijd om het echt maatschappelijk leven tegen den aanval der socialistische leerstelsel zij is de zetelplaats van een edelmoedigen geestdrift voor het goede, het ware, dien het voorteeken is van een beslissenden zegepraal; zij bezit eene jeugdige vaste warme overtuiging van de uitmuntendheid der christelijke grondbeginselen, die al leen in hunnen schoot de ware wezenlijke oplossing der maatschappelijke vraag voeren. Door haren edelmoed aangespoord, door haren geestdrift vooruitgestooten, is het in vele gevallen aan haar den zwakke te beschermen, den beleedigde recht te doen .bekomen. Zij is door hare immer vooruitstrevende gelijkshespiegelingen 4e vervolg. Men hield hem voor den zoon van een opper- »fd der Shawnies, doch uit zijne bijzondere thranderheid leidde men af, dat Europccsah 'eed in zijne aders stroomde. Sommigen beweerden dat hij een jeugdige broe- ükeren Tecumsch was, die destijds groo- maakte. Hij had de gestalte en de hou- dicn beroemden krijgsman zij hadden uittcrlijk en dezelfde losheid in hunne van doen. Ook was hij altijd prachtig ge en zijn hoofd met rijkgcklcurde arendsve- versierd, meeste waren overtuigd, dat hij tot de partij •kr blanken overhelde, doch anderen benijdden jongen wilde zijne populariteit en trachtten te belasten. Zij strooiden uit dat hij een spion was, en ver- rden hunnen lichtgeloovigen vrienden, dat er .lijd zou komen waarin het bewijs van zijn verraad geleverd zou worden. In den laatstan tijd was dat wantrouwen aan merkelijk toegenomen. De langdurige afwezigheid van den iudiaan, gevoegd bij het aandringen om hulp voor de kolonisten van Westelijk Tenessee, bevestigden bij velen hel vermoeden, dat hij met de vijandelijke Sltawnies in betrekking stond. Men had Monowano ten slotte gewaarschuwd dat hij gevaar liep, indien hij zich op de kolonie vertoonde op een tijd, dat de geest der inwoners niet in zijn voordeel was. Sedert ongeveer een jaar kwam de jonge Indi aan in het dorp, en nam deel aan de oefeningen der miltic. Hij toonde buitengewone vaardigheid in alles, wat met den oorlog in verband stond, cn leerde den blanken zeer nuttige manoeuvres cn krijgslis ten cn juist hierdoor valtedeu sommigen arg waan tegen hem op. Op deze wijze kwam hij in kennis met Maude Buriand, eene wecze, die grootgebracht werd bij den lieer Monliaunt, een der invloedrijkste kolo nisten. Uc schoonheid vun den Indiaan maakte diepen indruk op Maude's hart, cn van zijnen kant zocht hij zijne bewondering voor het zwartoogig meisje niet te verbergen. Mordaunt merkte deze wederzijdschc genegen heid op, en deed zijn best om die tegen te gaan geroepen een groot deel bij te dragen tot het in der minne regelen van den strijd, door de gedurige nimmer ophoudende aanhitsingen der woelzieke socialisten ten top gestegen, ongelukkige strijd tus- schen kapitaal en arbeid die nochtans geroepen zijn elkaar hand in hand bij te staan. Meer dan de gerijpte ouderdom is de jeugd aan zekere edelmoedige opvattin gen onderhevig, die soms als onuitvoer baar aanzien worden, maar wiens goede invloed niet te loochenen zijn. Voor de werklieden hebben wij, nevens de ingevoerde lotsverbeteringen, een woord van troosten hoop op betere toe komst; aan de machtigen doen wij de slem der rechtveerdigheid, eener kriste- lijke genegeoheid en broederlijkheid hooren. Jongelingen, die taak is edel, die moet het doelwit van ons streven zijn en blij ven. Komt u allen dus onder het vaandel der katholieke jeugd rangschikken om met ons den strijd mee te voeren, Vooruit voor God en Va derland. Eene buitengewone ontwikkeling heeft de socialistische progaganda genomen, met eene wilskracht en werkzaamheid, van eene betere zaak weerdig; Onze zoo christelijken builen die tol hiertoe onge schonden was gebleven, wordt door die woelzieken, die niets d m grootheid en roem voor hun zelve droomen aangetast. Hunne wapens zijn hel geven van voor drachten, het verspreiden hunner schrif ten, waarin zij veel tegen de huidige sa menleving donderea, maar waarin zij nooit het bedrieglijke toonbeeld hunner toekomstige socialisten maatschappij an ders dan iu verbloemde onbestemde woorden afschilderen die eer aan droo men dan aan eene wezenlijkheid gelijken; ik zeg meer die niets anders dan droo men zijn wier, toepassing eene hersen schim, een waan, eene reine onmogelijk heid is. Die vijand moeten wij bevechten, voor dracht tegen voordracht stellen, vlug schrift tegen vlugschrift zetten en ver spreiden. Daarvoor zijn aller krachten noodig en allen kunnen er aan bijdragen in de maat hunner bevoegheid. Maken wij ons geene te verlokkende bespiegelingen, geene begoochelingen, de strijd is hard maar zooveel te schoo ner zal de uitslag, de zegepraal zijn. De rol onzer vijanden is in haar eigen ge- makkelijkkelijker dan de onze zij hitsen de laagste en vuigs te driften van de mensch op, zij hemelen als wettig en on schendbaar die hertstochten en strekkin gen eener zwakke natuur op, die bevoch ten moeten worden, zij rukken al de teugels weg van een eerlijk leven en leiden rechtstreeks naar bandeloos lieid naar een eden van gedroomd en stoffelijk genoegen die zijne zintuigen prikkelen en ophitsen. Wij integendeel doch weldra begreep hij dat dit eene onmogelijke zaak was, cn als verstandig man sprak hij er niet over. Een jaar geleden bezocht Monowano, Maude in het dorp, doch bij al die loerende blikken ge voelde hij zich niet op zijn gemak, en sedert dc sneeuw in liet bosch gesmolten was, kwam het minnend paar daar bijeen. Tweemaal per weck hoorde de schildwacht het signaal van den Indiaan, cn liet Maude dan door. Niettegenstaande dc vermoedens, die tegen hem waren gerezen, was hij steeds naar de kolonie ge gaan als het hem in den zin kwam, maar sedert de laatste veertien dagen had niemand lieiu gezien, behalve Maudc. III. ONDERWERPING. Nog werd dc woestijn door geen zonnestraal be schenen, toen alles in de kolonie reeds in rep en roer was. Een bode, die des nachts was aangeko men, bad de tijding gebracht, dat dc roovcrijen der Shawnies aanhielden, cn dat de bevolking zich zoo goed mogelijk wapende om tegen hen to vel de te trekken. kolonel ürr had beloofd zich op eene hem aan moeten hen de intooming der driften aanleeren, palen stellen, door het ge zond verstand aangeduid,tot waar zijne zucht naar bezittingen, tot waar zijne eigenliefde en alle hertstochten mogen gaan. Geen moed daarvoor verloren. Het volk zal haast begrepen hebben aan wel ken kant zijne ware verdedigers zijn en de schijnheiligen, die onder voorwend sel der volksliefde,eene eeuwige slaafsch- heid,eene ellerde zonder betere toekomst komen aanbieden, het masker afrukken. Wij streven naar verbeteringen in het lot van den werkman, naar zijne veredeling van hert en ziel door de christelijke ge voelens van genegenheid en rechtveerdig heid bewerkstelligd en wanneer wij den werkman gelukkig en beschermd, tevre den met zijn lot, een echt braaf leven zien leiden, dan eerst jongelingen, is onze taak volbracht. Nu onder 't vaandel en ten strijde, voor God eu Vaderland J. Slem een duitsche sociaal demo- kraat geelt het volgende schetsje van de socialistische toekomende samenleving, 't is waarlijk prachtig en verlokkend; hij heeft maar eene zaak vergeten, dat is zijne lanieeru te verlichten. (Stern Thesen über dem socialismus bl. 12. - 13) Iedereen die het bewijs kan afleveren dat hij zijne hoeveelheid werk heeft afgelegd, krijgt daardoor hel onbe- perkste recht op alle de verbruiksartikelen in de hoeveelheid die hij verlangt. Hij kleedt zich naar zijn goesting in de openbare magazijnen; hij doet hem alles wat hem behaagt voorzetten,'t zij in het hotel, 't zij te zijnenl in een zeer goed ingerichte woning, in rechtstreeksche verbinding met de openlijke spijshuizen door de -te legraaf, de telephoon en duizend andere nieuwigheden, de eene schooner dan de andere; openlijke bedienden brengen hem de spijzen naar zijnen keus aan zonder eenige moeilijkheid. Hij kan ze ook te huis doen gereed maken of ze zeiven be reiden. Schoon, niet waar lezer, dit alles zal uit de lucht vallen als de socialisten meester zijn Hoe naïf men ook zij, onmogelijk is het zulke luchtkasteelen in ernst op te vatten. Moest men Dendergalm gelooven het Vaderland is in gevaar omdat ons mini sterie den persoonlijken dienst niet in voert en forten langs de Maas doet bou- g'-duidc plaats met vijfhonderd vrijwilligers bij kapitein Whitley te voegen, en nu wenschte hij de laatste bevelen te vernemen. Dientengevolge zond de kapitein overal het bevel uit, dat men zich onmiddellijk voor den tocht gereed moest maken. Toen al dc strijdkrachten heen waren, bleek liet dat men over iionderd man to beschikken had. Alien kwamen op de Groote Markt bijeen, en hier deed kapitein Whitley eene korte toespraak. Er werd geene groote welsprekendheid ver- eischl om hun moed op te wekken het vuur, dat uit huuuc oogen straalde cn Imn ongeduldig ver langen naar den strijd, gaven genoegzaam te ken nen, dat men hier .net kloeke mannen te doen had. Krampachtig sloten zij hun geweer in de hand, cn haakten naar het oogenblik, dat zij den vijand in de oogen konden zien. Om negen ure werd het signaal tot het vertrek gegeven. Vergezeld door de beden en wcnschen der achtcrbltjvenden, trok Let moedige troepje op nuar het bosch, en weldra waren zij uit liet ge zicht. Zoodra men diep iu hut bosch doordrongen was, gingen de scher|ischullers uit elkander en begon nen hunne laak. Zij moesten op dc flank van den troep marebeeren, voortdurend met elkander in wen die met onze huidige leger inrichting meer een gevaar dan eene verdediging worden. Arme plaatsvervangers gij zijt de oor zaak dat België door vreemden gaat inge palmd worden De raaasforten zijn opgemaakt volgens de plannen ontworpun door generaal Brialmont, een politieke vriend van Den- der galm. Die versterkingen beknibbelen is dus de bevoegdheid van een vriend in twijfel stellen, meer nog, afwijzen. Nu, lezer, over de werkdadigheid der Maasforten kunt ge kiezen tusschen het oordeel van Dendergalm en dat van den gekenden generaal Brialmont. Wat min mussehenschrik en wat meer aardrijkskundige kennissen ware voor dit blad wat beter. Zijn de maasforten noodig om 's lands onafhankelijkheid te waarborgen Over die vraag kan men van gedacht verschillen. In geval van oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland wat weg zullen de oorlog voerders kiezen Is ons vaderland als de gemakkelijkste baan aangewezen De duitschers zijn meester van Metz, Strasbourg, versterkte steden, Elzas- Lotharingen is een duitsche Staat, waar- oni /.ouden zij den doorweg door België kiezen, als zij daarvoor een omweg ma ken moeten, waarom zich de Belgische legertroepen, hoe klein ook, op den hals halen, die de balans naar den kant hunner vijanden zou kunnen doen opwegen Waarom zouden zij verkiezen hunnen doortocht door het innemen dor Maas versterkingen vertraagd te zien, als zij eenen anderen gemakkelijkeren, meer rechtstreekscheu weg hebben Van Duitschland hebben wij dus niets te vreezen. Zou het gevaar misschien van den kant van Frankrijk komen Zijn de franschen dan zoover boven hunne vijanden dat zij het Belgisch leger als niettellend mogen aanzien Zouden zij misscuien geerne hunne oppermacht toonen met buiten de versterkingslijn van den Rhijn, die van de Maas nog te moeien innemen De weg die de duitschers in 1870 ge nomen hebben zullen zij in het toeko mende nog nemen, zij hebben er nu nog meer redens voor, en de franschen zullen door zich nieuwe vijanden op den hals te halen de kans niet tegen hun doen keeren! Zoolang Dendergalm op die eenvoudige beweegredens niet antwoordt, mag men houden staan dat het mussehenschrik is dat hij aan zijne lezers opdient om den persoonlijken dienst te bekomen, 't Is in den grond maar een middeltje om het ministerie zijne volksgezindheid te doen verliezen. Altijd politiek, Dendergalmzeg waarom hebben uwe vrienden hem niet ingevoerd gemeenschap blijven, cn in geen geval hun ga- weer lossen alleen waren de beide manschappen van de achterhoede gemachtigd te schieten, indien zij wezenlijk ecnig gevaar duchten. Dingle en Jenkins werden tot verspieders der expeditie benoemd. Er werd hun gelast vooraan te marcheeren en liet bosch te doorzoeken, ten einde den kleinen troep tegen de hinderlagen des vjjands te bescher men, en den aanvoerder van dezes tegenwoordig heid kennis te geven. Eene ongelukkige taktiek scheen gedurende eenigen tijd dc expedition te doen mislukken, welke door de Amerikanen tegen dc Indianen, hunne vijanden werden ondernomen. Dc ongelukkige neerlaag van Bowman en van Clark, van Harmar en van Saint-Clair, volgden elkander spoedig op, cn steeds zullen deze een smet werpen op den roem der groote daden, die op dc grenzen werden verricht. In al deze veldtochten leidde eene zelfde oorzaak tot zulke ongunstige resultaten, namelijk de onbe- kwaumheid der aanvoerders. Niet dat het lafaards waren, want meermalen gaven zij blijken van ouwankelbaren moed, doch liet was hun niet gelukt op l.unne soldaten dien indruk te maken, zonder welken een generaal den vijand niet met eenige kans kan bestrijden al staan de wederzijdse!» krachten gelijk. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1