Later. Geleerdheid. Eischen. Een en ander. maar 9,99 fr. is de eerste kiezer en de tweede niet, alhoewel de Grondwet u zegt Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Bravo dat is gepleten, zie en fijn Alle Belgen zijn gelijk voor de wet Heeft de vrouw van den opsteller ol uit gever van Oender galm dezelfde rechten als de opsteller of uitgever zelf Heeft het kind dezelfde rechten als de vader Be taalt iedereen de zelfde lasten Drogrede dus, het fijn argument van Dendergalm. Nu, gij laat jeremiaden hooren omdat Pier die 9,99 fr. lasten betaalt geen kie zer is Oh dit is het geval in alle bepalingen en vaststellingen door de wet. Üus allen onrechtveerdig Met uwe bewijsvoering breekt men de meerderjarigheid af, de verjaring enz enz. Men moet 21 jaar zijn om kiesrecht te hebben. Zou de jongen die 20 jaar M maanden en 29 dagen oud is, dit zoo wel niet kunnen, als dengene die een dag ouder is En zeggen dat men beweert ernstig te zijn Gij hebt gezegd, Dendergalmen merke het wel dat het cijnsstelsel van na tuur onrechtveerdig is. Nu, gij wilt aannemen, en gij zijl wel goed, dat dit stelsel in 1830 goed kon zijn Bravo Kan een stelsel dat onrechtveerdig in zijn eigen is, ooit wel goed zijn, 't is te zeggen rechtveerdig? Komen de geuzen eens aan 'i roer, België zal voorde katholieken geen lui lekkerland wezen, verre van daar, zelfs geen waar de vrijheid door de Grondwet zal gewaarborgd zijn. Dendergalm begint reeds wenken te geven over maatregelen die zullen moeten genomen worden Hij schrijft De kloosters zooals wij ze kennen hebben geen wettig bestaan. De fransche omwenteling heeft ze afgeschaft en in 1830 hebben ze geene wettelijke erkenning gekregen. Wel mogen volgens de Grondwet, zwarte en bruine, witte en blauwe pa- ters en nonnen zich vereenigen om gezamenlijk te bidden en te zingen, maar die vrije vereenigingen zijn geen kloosters, ze mogen niet bezitten, om- dat ze door de wel niet erkend zijn, omdat ze volgens de wet niet be ft staan. Dus zal de wet later de kloosters uit eendrijven en hunne goederen aanslaan en verbeurd verklaren Gij ziet, de positieve wet is voor Den dergalm alles van haar hangt het recht van bezitten, van eigendom af Wat wetten opgebouwd hebben, kun nen met even zooveel recht wetten afbre ken Dat leeren de socialisten uitdrukkelijk en Dendergalm zal dan nog tieren als wij zeggen dat hij socialistische leerstelsels verdedigt. De socialisten nochtans zijn wal logieker, zij blijven op halverwege niet stilstaan zij maken geen onder scheid lusschen kloosters en bijzonde ren. Dendergalm volgt hierin zijn meester Laurent van Gent, volgens den welken kloosters, kerken en kapellen gemeente- goed waren en de gemeente er vrij kon over beschikken Katholieken op uwe hoede, M. Bara heeft over drij jaar gezegd Komt de liberale partij aan 't roer zij zal krachtdadig liberaal zijn. Liberaal is daar zooveel als vrijheid- haat. Dendergalm droomt eene samenleving zonder Godsdienst, eene zedeleer zonder God hij streeft naar dit doelwit met de andere geuzen onder het geleide der vrij metselarij. Hij meent dat het genoeg is het verstand te ontwikkelen om eene samenleving te bekomen, waar de mis daad onbekend is. De ervaring heeft bewezen dat het te genovergestelde waar is en dal hoe meer men de geleerdheid zonder Godsdienst uitbreidt, het getal der schelmstukken op verbazende wijze vermeerdert en aan groeit en dal ze een doortrapt karakter aannemen dat nog hunne ijselijkheid ver groot. Waar is de redding als het zoo voort blijft gaan Voor ons katholieken in de heropbeu ring van den Goddienst, in het herleven der kristelijke geloofsbeginselenvoor de geuzen in den terugkeer van een schikbe- wind. Volgens Dendergalm is het alleen de schrik voor de gendarmen, voormoe der Justitia die den mensch van wanbe drijven verwijderd houdt hij zal dus die vrees moeten ontwikkelen, wat door niets anders kan gedaan worden dan tloor de wreedheid der straffen te ver- grooten. Die weg is reeds door een fransch vrijdenkersblad Paris inge slagen die de redding in het verjongen o/ modemiseerenin het verbeteren van het 0ud stelsel der folteringen ziet. De geuzen moeten er noodzakelijker wijze toekomen. Voor het oogenblik vragen de socialis ten de wettelijke vaststelling van een minimum van daghuur. Dendergalm vindt dit zoo rechtveerdig dat hij het aanstonds zou willen inge voerd zien. Die wettelijke bepaling van een minimum van loon leidt rechtstreeks tol het vermaard Reclit op werk en dan is men voor goed in 't socialismus. Lod. Blanc, vader der nationale werk huizen van Frankrijk in f848 schreef als dan Het wettelijk minimum van loon aan- nemen en het recht op werk loochenen is aan den mensch het recht erkennen te leven zonder voortbrengen, 't is zijn bestaan als last billijken als men wei- gert het als dienstbewij/.end te recht- veerdigen, wat een volstrekte dwaas- beid is. In andere woorden, het is niet genoeg het minimum van loon door de wet te bepalen, wat uit de erkenning van het recht van bestaan voortvloeit, men moet hem nog de middelen verschaffen dit minimum te bekomen. Hoe dit. Met den werkman het recht op werk te erkennen. In dit geval moet de Staat aan iedereen het bestaan door werk en arbeid verzekeren. Hoe daartoe gekomen De samenleving kan maar in een geval aan iedereen een werk uitdeelen dat met het inrichten, bij middel van den Slaat, der verschillige werksoorten en met de bezondere workhuizen in nationale fabrie ken te hervormen. Het recht op werk veronderstelt noodzakelijkerwijze het monopool van het werk in de handen van den Staal, deze moet in het beslaan van allen voorzien en is de ondernemer van al de Nijverheden 't Is dus klaar als de dag, de fijnen Dendergalm zwemt voor goed in socialis tische waters. SocialistencongreB. Het internationaal socialistencongres, dat Zondag te Brusselgeopend wordt,zal een der voornaamsleri zijn, die wij nog ooit zagen niet alleen om de te besprekene kwestiën, maar ook om het aantal deel nemers. Uit Amerika komen drie sfgeveerdig- den, namelijk twee uit New-York en een uit Chicago. Deze laatste is M. Coene. Hij is Dijr.sdag te Brussel aangekomen en naar Parijs vertrokken, om daar eeni- ge vrienden te bezoeken. Tusschen de hollandscne afgeveerdig- den bevindt zich eene vrouw, de burge res Duiker, afgeveerdigd door de socia listische vrouwen van Amsterdam. Uit Antwerpen zal er een half dozijn afgeveerdigden komen met Goedschalck aan 't hoofd. Verkoop van Gazetten. Eene beslissing van den gemeete- raad van Brugge heeft een reglement gemaakt op den verkoop van dagbladen, waarin de volgende voorschriften voor komen De verkoopers moeten voorzien zijn van eene identiteitskaart of boekske.door den commissaris van politie af te leveren Die boekskens mogen alleeu geweigerd worden aan personen, die correctioneele of crimineele veroordeelingen ondergin gen. De verkoopers moeten zich bepalen bij het roepen van de tilels der dagbladen, welke zij te koop hebben. Inhoud van hel blad of van de daarin vervatte artikels mogen niet geroepen worden. Ook mogen zij geene hoorns of trompetten bezigen, noch roepen ter plaatse waar kerkelijke of burgerlijke plechtigheden gevierd wor den. Godslasteringen. Het weekblad der Gentsche socialisten die soms nog gaan vertellen dat zij niet tegen den godsdienst zijn sluit een artikel met de volgende Godslastering Allons, liberalen, de plaats van den Heiligen St. Hubert is op den vuilhoop en niet op uwe schouw. Brrr De les van eenen hove nier. De hertog van 0. w:.s ge woon zich zeiven te scheren en had zich eens daarbij in de kin gesneden. Eenige oogenblikken daarna in zijn tuin wande lende, ontmoette hij zijnen hovenier, met wien hij een praatje maakte, die hem terstond strak in hel aangezicht keek. Waarom kijkt gij mij zoo aan vroeg de hertog. -- Ik zou wel eens willen weten, ant woordde de tuinman, wie Uwe Hoogheid vandaag geschoren heeft Moi meme, hernam de hertog. De eenvoudige tuinman die geen Fransch verstond, schudde bedenkelijk hel hoofd en zegde op vertrouwelijken toon Dus alweer een fransche windmaker Ik bid Uwe Hoogheid, neem u toch in acht voor dal vreemde gespuis Die Fransche ezel heeft Uwe Hoogheid ferin in de kin gesneden, Zes lionderd kandidaten heb ben zich aangeboden op het examen voor hulpklerk bij het spoorwegbestuur. Slechts honderd twintig plaatsen zijn te begeven. Als men ziet hoevelen er geslaan om zulk een plaatseken te bekomen, zou men wel moeten denkeu dat ze vet betaald worden. Het is nochtans niet zoo, maar er is niemand meer die gaarne werkt. Welke is d© kleur der Zon De meening der geleerden is nopens dit vraagstuk zeer uiteenloopend. De eene verzekeren dat de zon blauw is, de anderen beweren integendeel dat ze wit is. Professor Langley een goed gekend amerikaansch slerrekundige die de uit straling der zon bestudeerd heeft en van boven den berg Wtney in Kolifornie tal rijke waarnemingen doel nopens dit punt besluit dat het buitenaardsch zonnelicht blauw is. Kapitein Abney wiens bevoegdheid in deze zaak niet minder is dan deze van professor Langley, houdt integendeel en dit met uitmuntende bewijsstukken,slaan, dat het zonnelicht wit is. Adhuc .sub judice lis est. Hetgeen men dank aan de opzoekingen dezer twee geleerden te weet gekomen is dat het zonnelicht ofwel wil, ofwel blauw is. Doch het algemeen gevoelen kleeft de mecning van kapitein Abney aan. Genezing van den kanker. Het Fremdenblatt meldt dat de heer Adamkievicz, leeraar aan de hoogeschool van Krakow, aan de ukademie van we tenschappen te Weenen eene mededeeling heeft gezonden betrekkelijk een nieuw geneesmiddel waarmede hij denkt met voordeel den kanker te kunnen bestrij den. Dit geneesmiddel welks samenstel ling de heer Adamkievicz nog niet be kend heeft gemaakt, heet cancroïne. De uitvinder zegt dat hij in deze laatste tijden verscheidene gevallen heeft gene zen die als wanhopig werden aanzien, onder andere den lippenkanker. Volkakamer. De vergade ring hield gister Donderdag 2 zittingen; de eene des morgens welke werd toege wijd aan de bespreking van de buiten gewone begrooting der burgerlijke open bare werken, de tweede, des namiddags, aan deze betrekkelijk de Maasforten. Wat de burgelijke openbare werken betreft, bevolen verscheidene redenaars werken aan in hunne arrondissementen uit te voeren. Het voorstel van M. Dumont strekkende om een krediet van een milli- oen te gunnen voor de buurtwegen, werd door de regeering bijgetreden. De kredie ten voor de Maasforten verwekten eene levendige bespreking. De handelwijze van generaal Brialmont werd vinnig gehekeld. M, Helleputte eischte een enkwest; vol gens hem bestaat er in deze kwestie onervarenheid,onbekwaamheid of gebrek aan rechtzinnigheid en de militaire genie heeft er zich gedeeltelijk of gansch plich- tig aan gemaakt. M. Ancion deed uitschij nen dat demisrekeningen der Maasforten niet aan 't ministerie maar wel aan den militairen genie moeten ten laste gelegd worden, en stelde voor de bespreking tol in November te verdagen. M. Beernaart verklaarde als tegenstrij dig aan waarheid de bewering van den Iranschen major Girard als zou Duitsch land uit hoofde van een geheim tractaat, het recht hebben onze forten te bezetten. M. Woeste sprak eene merkweerdigo redevoering uit in de welke hij zijne stemming uitlegde en klaar en duidelijk deed uitschijnen dat generaal Brialmont zonder er zich het minst van de wereld meê te geneeren, met de regeering, met volkskamer en met 't land den spot heeft gedreven. De hoofdmannen der liberalen Frère Bara en Graux, enz. waren afwezig en hadden den last overgelaten aan liberale nulliteiten. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. 2" Sekiie. Prijskamp voor Bak- en Kaartspel naar buitengewone verrassingen, op Maan - dag 17 Augusti om 81/2 ure 's avond, ter herberg van den heer Hen drik De Saedeleer, Nieuwstraat. Namens het bestuur der sektie De Sekretaris, De Voorzitter Leo JACOB. Paul DE CLIPPELE. Kaatsspel Club XXX Esplanadepleln. ZONDAG 16 OOGST 1891. Om 3 ure. H. Muylaert (Herdersem) tegen D. Beeckman (Denderbelle). Om 4 ure. A. Evrard (Deux-Acreri) tegen Omer Allart (Audegem.) Om 5 ure. De twee winnende partijen. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 614 klonten boter Ier merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 4291 kilogr. Landdag van 17 Augusti. Zooals wij alreeds gemeld hebben, zal de Z. E. H. Kanunnik De Bock,leeraar in het groot Seminarie, Z. Hoogw. Mgr Stillemans op de belangrijke vergadering van Maandag vertegenwoordigen. Talrijke afdruksels van den uitnoodi- gingsbrief zijn langs alle kanten en zijden van het arrondissement gezonden. In dergelijke omstandigheden wordt nog- lliatis onwillekeurig "de eene of andere vergeten, men duidde het den leden van het inrichtend-comiteit niet ten kwade, zulke verzuimen zijn onvermijdelijk. Al de mannen van goeden wil die de antisocialistische beweging behartigen al de katholieke jongheden die het wel meenen met de edele werkmanszaak zullen den landdag bijwonen. Herinneren wij nogmaals dat deze vastgesteld is op Maandag 17 om 2 1/2 uren namiddag, ter groote zaal van den Katholieken Werkmanskring, Korte Zoutstraat, Aalst. Komt te verschijnen en verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode De Belgische Congo door Broeder Alexis M.-G. prachtig boek deel, groot in 8° van 258 bladzijden, ver sierd met 35 platen (0,25 X 0,16). Inge naaid fr. 1,60; Rijk gekartonneerd fr. 2. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Fiiimin Mignot te Brussel waar wiel peerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polysten nickleenen, niets ontbreekt er. Gïjsegem. Dijnsdag 11 Oogst lest, was het daar plechtige prijsdeeling in St- Aloïsius-Gesticht. Hel nationaal vaandel en de blauwe vlag van Congo land wapperden aan den voorgevel van het nieuw en ruim gebouwd. Om 9 ure begonnen de oefeningen. De groote feest zaal was opgepropt van volk. Een afge vaardigde des Ministers van Congo, de Z. E. Heer Deken van Aalst, Senator baron Bethune, de heeren Burgemeester en Pastoor van Gysegem, een aantal heeren Geestelijken, veel oud-leerlingen, ouders der studenten waren toegesneld om dit schoone feest der jongheid bij te wonen. De plechtigheid begon met een over heerlijk koor, gevoelrijk, kundig en met brio uitgevoerd. Een fransch comedie- stuk werd door de jonge studenten meesterlijk voorgedragen en met waar genoegen bestadigde men de zuiverheid der uitspraak en de innige overtuiging der uitgedrukte gevoelens. Een zangstuk met gebaren en oefeningen, de Matro zen droeg de verwondering en toejui chingen van 't publiek weg. Dan kwam een echte tour de force, zooals de heer Bestuurder Van Impe er gaarne doet en in volmaaktheid kan uitvoeren. Een zestal jonge Walenspeelden een Vlaamsch grappenstukje Aprilvisschen» met zooveel gemak en met zoo zuivere Dietsche uitspraak dat de aanhouders zich ernstig afvroegen, of er aan hen zeiven niet Aprilvisschen werden opge diend Na de uitvoering der overheer lijke Cantate Africaine van Tilman verschenen Op het tooneel de drij jonge zwarten van Congoland, aan wier opvoe ding en onderwijs de heer Van Impe zich zoo edelmoedig toewijdt. De oudste, Leopold, sprak in kernige Fransche woorden, met klem en gevoelen, eene warme dankbetuiging aan het Belgisch volk,voor de milde zorgen en broederlijke menschlievendheid aan de ongelukkige bewoners van hel zwarte land gegund. Zijn spreken werd met een donderend handgeklap begroet. Maar de geestdrift steeg ten top,wanneer de tweede, Boude- wijn, met forsche stem uitruip Leve België, en toen de vijljarige kleine Macwama, een schrandere en vlugge zwarte kroezelkop, de beide vlaggen van Belgenland en van Congo om het hoofd zwaaide. Het Feest eindigde met de Prijsuit- rijking. Zulke plechtigheden doen goed aan het hart. Zij strekken tol eer en verdienste aan Bestuurder en Leeraars, die hunne schoone levensjaren, hunne talenten, hun werken en zwoegen opofferen, lot het vormen van eene geleerde, nuttige en echt christene jongheid Lucas. Groote brand. Woens dag om 9 ure voormiddag, vernielde een geweldige brand de katoenfabriek der firma Philips-Glazer, der Brusselsche- slraat, te Dendermonde. Het moedige pompierskorps met al de pompen en de troepen der bezetting waren ter plaats om zooveel mogelijk den brand tegen te houden. De geheele labriek is de prooi der vlammen geworden. Alleen de eigen lijke weverij, ten einde het beluik, staat nogongedeerd. Het vuur heeft zich mede gedeeld aan de woning en van het machien is niets meer ongedeerd geble ven. Eene groote hoeveelheid koopwaren en te bewerken sloffen zijn vernield. Het is eene groote ramp voor de tal rijke werklieden der fabriek,die daardoor voor verscheidene maanden, eer alles opnieuw zal herbouwd zijn, zich zonder broodwinning gaan bevinden. Alles is.gelukkiglijk voor de eigenaars, tegen brandgevaar verzekerd. De oorzaak van den, brand is lot nog toe niet bekend. Woensdag morgend heeft te Boom eene moordpoging en zelfmoord plaats gehad in de Vrijheidstraat. De dader is zekere Adriaan M. Hij heeft vier schoten gelost op eeno vrouw, met welke hij betrekkingen onderhield en twee op zich zeiven. De vrouw is licht in den buik geraakt. De moordenaar zelf is aan de hand en in het hoofd getroffen. Hij wordt verzorgd door docler Sau- nier. Ook de vrederechter met zijnen griffier en de plaatselijke politie zijn ter plaatse. Het parket is verwittigd. De moordenaar verliest veel bloed, doch zal goed naar Antwerpen kunnen overgebracht worden. Gedurende de week van 2 tol 8 augusti zijn er 58,156 goederenwagons op onze staatsspoorwegen gebezigd, te gen 56,892 van het zelfde tijdverloop in 't verleden jaar. De hoofdstad is tegenwoordig de stad der zelfmoorden. Er waren er woensdag niet minder dan vier aan te teekenen. En zeggen dat de meesten de morale independente voor oorzaak heb ben De Courrier maakt melding van eenen onzijdigen schoolmeester, die op den dag der prijsuitdeeling zooveel bor- reis gedronken had, dat hij bij het begin van die plechtigheid eenen aanval van delirium tremens kreeg en gedurende ge heel den dag sprakeloos lag. Zonderlinge poging lot zelfmoord. Een onverbeterlijke dronkaard D., ge naamd, en wonende op den Etterbeek- schenweg te Brussel, heeft maandag averul, bij zijn te huis komen, zich pogen te zelfmoorden. De man vulde eene kuip vol water, plofte er het hoofd in, en slak de beeuen omhoog om zich alzoo te ver- smooren. De verstikking had bijna haar werk volbracht, wanneer een bewoner van het zelfde huis op den koer kwam, juist in tijds om den dronkaard van een gewissen dood te redden. De man heeft beloofd niet meer te her beginnen. Zaterdag namiddag, 8 dezer, is er te Zelzate bijna een dubbel ongeluk ge beurd. De genaamde Prudens Baecke, koopman te Assenede, kwam met zijn paard en rijtuig langs het kanaal van Gent naar Terneuzen, toen op eens twee velocipeden hem voorbij snelden. Door het scherp gefluit hunner hoorns ver schrikt, ging het paard op hol en kwam terecht in het water. De koopman die er bij tijds was kun nen afspringen, is er met den schrik en met verlies van zijn paard van afgeko men. Het ware te wenschen dat die zeer- loopers zich in het vervolg wat voorzich tiger toonden. Onbekende kwaaddoeners hebben woensdag nacht, 5 dezer, te Beveren- Waas, het vuur gesteken aan eene groote partij vlas, toebehoorende aan Al. Maes. en dat op een stuk land te drogen lag, op het Hof ter Saksen. Het vuur heeft ge- lukkiglijk tengevolge van het weder geene uitbreiding kunnen nemen, en is van zelf uitgedoofd. De schade is klein. Vrijdag nacht heeft men andermaal eene partij vlas in brand gestoken van 200 roeden, van de weezen De Munck op Zillebeke. zij is gansch verbrand. De Munck, die boscliwachter is, heeft dit jaar reeds verscheide schurkenstre ken te onderstaan gehad. Het ware te wenschen dat de daders dezer laffe schelmerijen weldra gekend waren om hen met het gerecht te laten afrekenen. Schrikkelijke brand te Desteldonck. Een vreeselijke brand is vrijdag morgend om 4 ure bij eenen schaapboer uitgebor sten. De kleederen van den knecht, die lag te slapen, begonnen te branden, hij was gedwongen al brandend builen te loopen en hel alarm te geven. Hij kon zich zeiven bevrijden door in eenen aanpalenden gracht te springen. Een paard dat zich had losgerukt, kwam weldra ook al brandend uit zijnen stal geloopen en sprong wild in het ronde tot dat hel eindelijk ten gronde viel om niet meer op te slaan. Al de varkens en het rund, alsook 51 schapen zijn de prooi der vlammen geworden. Niets van de hofstede en inboedel is kunnen gered worden. Naar men ons zegt, zag men liet vuur twee ureu ver in het ronde en was gansch het dorp in eenen zwaren rook gehuld. De oorzaak van dezen brand is tot hiertoe onbekend; een onderzoek is inge steld. De hoppevelden te Poperir.ge heb ben nog nooit zoo schoon gestaan als nu. Het zal dit jaar hoppe gieten. De vrucht zal tien dagen later rijp zijn dan op an dere jaren. Te Poperinge zal men den 7 september beginnen hoppe plukken. Over eenige dagen heeft er te Wen- duyne een wonder voorval plaats gehad. Een jongen van 14 jaar, Joseph Van Tongel, leerling bij de EE. PP. Capucij- nen, lam op de beide beenen, was voor zijne gezondheid in het gesticht van den heer doktor Van den Abeele. Alhoewel dat de dokter Betaye, van Blankenberghe nog hoop had den jongen te genezen,was het algemeen gedacht dat hij voor altijd ongelukkig ging zijn. Joseph Van Tongel deed eene novene ter eere van Onze Lieve Vrouwe, den 9° dag, droeg de heer leermeester van het gesticht den zieke een kwart verre in de duinen, tot in een kapel van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Men bad daar vurig lijk, en met eens, Joseph zich wendende tot den meester Hier, Mijnheer, zei hij, houdt mijne krukken ik kan gaan. Sedert dien is de jongen, die geen stap kon doen, frisch en gezond te been, en gaat overal waar hij wil. De krukken zijn in het kapelleken blijven hangen tot geheugenis van dat wonder. In de gemeente Bernissart, bij Doornik, heeft een lafhertigen dynamiet- aanslag plaats gehad, die het leven van eenen veldwachter had kunnen kosten. De pleger van den aanslag is in handen van het gerecht. Sedert wanneer men genever drinkt. Het gebruik en het misbruik der al- coolische dranken heeft eene geschiede nis. De oude Galliërs waren het grootste getal hunner nederlagen aan het onmatig gebruik van wijn en andere gistende dranken verschuldigd, en deze verderfe lijke drift wisten hunne doodsvijanden, de Romeinen, wondergoed te prikkelen en te vermeerderen. De Galliërs werden onderjukt door de zelfde oorzaak, die de verdwijning der Roodhuiden, slachtoffers van het vuur' water grootendeels heeft teweeggebracht; te recht schrijft Brillat-Savarin a De volken der Nieuwe Wereld werden schier zoozeer door den jenever, als door de vuurwapens onderworpen en vernie tigd. Over 200 jaar was de alcool slechts bij de apothekers verkrijgbaar. Thans eilaas wordt hij, in Belgie alleen, met duizende tonnen rondgestuurd, Men verhaalt, zegt Huydecoper, dat de Engelschen in 1585 brandewijn gaven aan hunne soldaten in Zeeland, om ze tegen de vermoeienis te verharden. Na 1672, toen de invoer van wijn en bran dewijn in Holland verboden werd, begon men het verbruik van graanbrandewijn, tot dan toe slechts als geneesmiddel on der den naam van spiritus frumenti ge kend. Het oudste plakkaat, waarin de brandewijn van granen vermeld staat, dagteekent van 1668 slechts in 1692 begint men van de genever te spreken. In Engeland was het bier de alge- meene drank tot aan Willem III. Het is vooral sinds het einde der vori ge eeuw dat men algemeen begon gene ver te drinken. De accool in de keuken. In eene redevoering uitgesproken door Mej. Parent in den Vaderlandschen Bond tegen het alcolism, zien wij dat de ondeugd van den vervloekten drank zich heden snel bij de keukenmeiden uitbreidt. De hitte der keukenkachels verdroogt haar de keel en, in plaats van water te drinken, verslaven ze zich aan den gene ver. Vele dier ongelukkigen zouden matig gebleven zijn, hadden de kleine slijters haar de ondeugd, om zoo te zeg gen niet ingeprent, door hunne slechte gewoonte van druppels te bieden aan de dienstboden wier genegenheid en kalen- disie zij zoeken te winnen. Het vogelvangen. Het wemelt dit jaar zoo zeer van insecten en wormen dat men er niet alleen in 't graan vindt, maar in vele andere planten, in stengels en wortels. Die ramp moet toegeschre ven worden aan de vernieling der vogels, waar niemand acht op geeft en waarom men zich eindelijk zonder uitstel moet bekommeren. Een briefwisselaar van den Patriot prijst een goed middel aan het verbod van vogels te vangen, gedurende eenige jaren. Zulk verbod zou ongetwijfeld de vogelvangers en strikkenzetters misnoe gen doch er komen tijdstippen waar ieder zijn persoonlijk genoegen aan het algemeen belang moet opofferen. Die tijd is gekomen. Over ettelijke jaren, in 1850, bracht men de europesche musch in Amerika denkende eat die vogel een uitmuntende insectenvreler was. De muschen heb ben zich in Amerika zoodanig vermenig vuldigd dal men er millioenen en milli- oenen aantreft en zij eene ware plaag zijn geworden. Een grondig onderzoek heeft bewezen dat de musch zich slechts bij uitzonde ring met insecten voedt en dat zij in plaats van voordeel aan den landbouw bij te brengen eriintegedeel veel schade aan veroorzaakt. Men heeft dus besloten in Amerika de muschen te verdelgen. Het Landbouwblad deelt de geschiedenis der musch in Amerika meê, in een toeko mend nummer zullen wij ze meêdeelen. Een man onthoofd door eenen trein. Op de spoorlijn van den Grand Cen tral Beige in de nabijheid der statie van Berlaar is een smartelijk ongeluk ge beurd. Maandag avond waren twee metsers, welke licht bedronken waren, in den trein gestapt welke om 5.11 ure te Char leroi vertrekt. De twee mannen hadden hadden een reiskaartje gekocht in be stemming voor Aarschot. Doch zwaar geworden door de groote hoeveelheid binnengezwolgen glaasjes, vielen onze beide werklieden weldra in slaap. De trein reed middelerwijl voorbij Aarschot, Boischot en Heist-op-den Berg, Dicht bij de statie van Berlaar ont waakte schielijk een der dronkaards en gaf zich rekening van den toestand. Hij ontwaakte zijnen makker en stelde hem op de hoogte van hetgeen gebeurd was. Zonder aarzelen openden zij de deur en sprongen op de baan, Een hunner ge lukte er in het evenwicht te bewaren. Ongelukkig was het zoo met met den andere. De ongelukkige rolde met het hoofd voorover onder de wielen. De arme man werd het hoofd geheel afgesneden. Zijn makker had niets gezien en had dwars door de velden zijnen weg ver vorderd, denkende dat de andere in den trein was gebleven. Het is slechts om 11 ure 's avonds dat men het vermorzelde lijk van den onge lukkige gevonden heeft. Het slachtoffer was gehuwd en vader des huisgezins.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2