NIEUWS- EN AANKONDIGIMGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Donderdag 20 August! 1891, 10 centiemen per nummer 45 Jaar, 2594 ARONNEMENTPRMS annoncenprus f'olilick overzicht. De musschen in Amerika. De laatste -werkstakingen Aan wie de schuld DEDENDËRBODE. Jit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank s jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, \o 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque «nai MIST, 19 AUGUST! 1891. Keizer Wilhelm. Er is in de laatsle dagen veel gesproken over den gezond heidstoestand des keizers. Moest men de fransche dagbladen ge- looven, dan stond Wilhelm II al met den eenen voet in 't graf. Het linkeroor zwoor letterlijk uil en de wonde aan de knie was zeer gevaarlijk Men begrijpt welke de politieke gevol gen zouden zijn vaneene voorbarige dood vatj den jongen duitschen monark deze gebeurtenis is dus van het hoogste ge wicht en men kan het enkel bij de fran sche pers afkeuren ei at zij zoo lichtzinnig onrustwekkende tijdingen in de wereld zendt. Uit al de lijdingen blijkt dat Wilhelm II in beterschap toeneemt, en dat hij bin nen een paar weken opnieuw zal kunnen te peerd stijgen. Engeland en Egypte. Indien men ze kere berichten mag gelooven, zou de Porte dezer dagen een vertrouwelijk ver slag uit Egypte hebben ontvangen,waarin een toestand, die voor Engeland zeer erg kan genoemd worden, is afgeschilderd. Arabieren en Christenen (Grieken, Ar- menianen, Cophlen enz.), zouden thans tol akkoord zijn om te verklaren, dat de erigelsche bezetting onuitstaanbaar is ge worden, en zij zouden samen de middelen zoeken om er een einde aan te stellen. De houding der engelschen, de lasten die op het land wegen voor het onder houd der engelsche troepen, de vervan ging der inlaiidsclie ambtenaars door engelsche, schijnt levendig misnoegen te hebben verwekt, en men mag zich van vvege de bevolking verwachten aan eene poging tot vrijmaking, veel erger dan de krijgscomedie van Arabi-Pacha. Zouden de engelschen soms zeil die woeling niet in 't leven roepen, om hunne bezetting te rechlveerdigen Wij treffen in het Landbouwblad het volgende artikel aan over de geschiede nis der musch aaiigene zijde van den Oceaan. Ofschoon over die vogels in de nieu we wereld reeds veel werd meêgedeeld, zien wij in liet artikel nog verscheidene ongekende bijzonderheden welke wij hier laten volgen gelijk wij het in ons vorig nnummer hebben gezegd Is de musch nullig of schadelijk De onbeschaamde en ongelukkige musch, die in 1850 met vreugde ontvan gen werd in de Vereenigde-Staten van Amerika en, door den mensch ook gehol pen, overvloedig vermenigvuldigd is en eindelijk allerlei schade aanricht, is het voorwerp geworden van eenen oorlog in regel. Ten gevolge van een onderzoek, waar aan drie duizend drie honderd rechters deel namen, en in weerwil van hare vroolijkheid, haar gebabbel, hare woelig heid en de vreugde die zij verspreid heelt in de eentoonige steden van Amerika, wordt de musch heden vervolgd als de grootste kwaaddoener en met uitroeiing bedreigd. Het onderzoek door de regee ring bekend gemaakt en opgesteld door MM. Hart Merrian en Walter Barrows, vogelkundige en assistent vogelkundige bij het ministerie van landbouw, met de medewerking van M. Riley, insectenkun- dige, maakt een boekdeel uit van 405 bladzijden lijnen druk, waarvan M. H. Brèzol een kort overzicht gegeven heelt in de Revue des sciences naturelles appliquées. Het is opmerkensweerdig dat in weer wil der vruchtbaarheid van dien vogel, door talrijke getuigenissen bevestigd, maar die door het klimaat wordt verhin derd, het gebrek aan voedsel en zekere natuurlijke vijanden, de musch in vrede heeft kunnen leven en als meester heer- schen lol in 1885, wanneer men van ambtswege begonnen is zien bezig te houden met de schade door den vrucht baren yogel aangericht. Inderdaad wan neer men rekening houdt van verschil lende oorzaken van vernieling, bevindt men dat'de nakomelingschap van een enkel koppel, na 5 jaren,drie-en-deriig duizend zes honderd veertien musschen bedraagt. Zij hebben zich verspreid van het noorden tot hel zuiden, van het oosten tot het Westen. Zij sterven in den winter niet door koude, maar door honger; ook trekken zij dan met benden naar de groote steden. Maar sedert de openbare denk wijze hun ongunstig werd, heeft men hare nesten weggenomen en betaalt men premiën voor hare vernieling, in Michi gan, hij voorbeeld, heeft met 5 centiemen per musch betaald na de wet te hebben afgeschaft die hen beschermde. Een enkele jager heeft er te lndiadopolis omtrent veertig duizend in een jaar ge vangen. In een en dertig Staten, heeft men vastgesteld dat de musch veel schade doel aan de scheuten, de bloemen en de bladeren der boomen. Men beschuldigt haar vuil te zijn, de bladeren te verscheu ren. Geen enkele heeft men gevonden die insecten in de maag had, maar wel gezonde bloemknoppen. Men heeft eene musch gezien die in twee en half minuten negentien bloembotten van eenen perzik boom afpikte. Zij valt den peerboom aan, den wijn gaard, den pruimboom, den kersboom, de trosbeziën, het deel dat zij verkiest is de kiem der toekomende vrucht. De vruchten worden in de volgende orde aangetast eerst de druiven, dan de ker sen en de aardbeziën, vervolgens de frambozen, verder eenige groenten zooals jonge erwten, en ook zekere zaden. Men beschuldigt niet zelden de bie van ver- 6" vervolg. Ik weet niet, antwoordde Peter, hoe gij hem vangen zulthij vliegt door de bosschen als een eend boven 't water, en, ondanks mijne vlugheid, zou het mij, geloof lk, heel veel moeite kosten om hem te pikken, zoo rap en voorzichtig is hij. Hij is zoo schuw niet, en zoo hij meent dat wij hem noodig hebben, zal hij bij ons komen hij stelt er eene eer in, ons van dienst te kunnen zijn. Vooruit, en liet nauwkeurig op de sporen, die gij tegenkomt. Bij deze woorden zetteden beiden hunnen marsch inct de gewone omzichtigheid voort. Eerst tegen den middag vonden zij de onmiskenbare teekens van de nabijheid van Monowauo. Jenkins aandacht werd gaande gemaakt door een eigenaardig gefluit van Dingle, hetwelk wclijks hoarbaar was. woestingen waarvan de musch de eerste oorzaak is. De bie voleindigt enkel het werk, door de musch begonnen. Meestal de gewasssen der tuinen worden door de musch aangevallen van hel zaaien af tot het inoogsten. Wat de schade betreft aan de graange wassen op 750 antwoorden, zijn er 562 ongunstig voor de musch. Niet alleen valt die vogel den oogst aan, maar hij is bovendien verwaand en twistziek; opl048 verslagen zijn er 837 die hem beschuldi gen al de vogels aan te vallen en te ver nielen, die in de nabijheid der woningen nestelen en welke dienst bewijzen aan de landbouw en aan den hovenier; de kleine vogels, het roodborstje, de merel, het ko ninkje, de mees, de /waluw. de vink, de kardinaal, de distelvink, de grasmusch, de leeuwerik en de koekoek,allen moeten voor dien overweldiger wijken. Het enkwetst onderzoekt verder de vraag of de musch insecten eet. De uit komsten van ii it onderzoek zijn haar mede ongunstig. Inderdaad zij bewijzen ten duidelijkste dat de musch geen eigenlijke insectenetende vogel is en dat zij de schadelijke insecten niet eet. Men verwijt haar zelfs mede te helpen tot de gedurige en onrustwekkende vermenigvuldiging der harige rups, de getuigenissen van MM. Riley, Lindner en .1. Leconte zijn af doende, onder dit opzicht. Er werd uitge maakt <lat de maag van een enkelen koekoek meer insecten bevatte dan die van 532 musschen, en dat de inhoud der maag van eene volwassen musch,bestaat uit 75 0/0 zaad van graangewassen, 10 graszaad, 3 van kevers, 2 van ruspen en gevleugelde insecten en 5 0/0 van ver schillende stoffen. Uit de inlichtingen door de hevoegste mannen versterkt, kan men opmaken dat de insecten, bij uitzondering, het voedsel der musch uitmaken en dat, wanneer zij insecien eet, haar keus enkel door het toeval wordt bepaald. Op 522 ontleede magen, door het departement van Land bouw, vond men er sirclns 92 die insec ten inhielden en op deze. 40 schadelijke insecten, de overige waren nuttige insec ten, Wij spreken niet van de andere misda den aan de musch ten laste gelegd, de schade aan de daken, de lantaarnen, de electriscne lampen,diezij totaal met hooi. strooi en allerlei afval willen opvullen, de schade aan de standbeelden en de fonteinen der openbare tuinen, het stelen van graan aan de hoenders gegeven en eene reeks andere; Het is zeker dat voor Amerika, voor de pachters van Australië en nieuw-Zeeland, de musch eene ware plaag is geworden, tegen welke eene spoedige en krachtda dige wetgeving als onontbeerlijk wordt beschouwd. In zekere Staten is de musch op prijs gesteld. In vele andere is het toegelaten dien vogel ten allen tijde te vernielen. Het uildeelen van premien is zoo goed als onmogelijk, dewijl voor den Staat Ohio alleen, berekend op 5 centiemen per musch, men in o jaren, 11 millioen zou moeten uitgeven. Men moet dus andere middelen vinden en, buiten het vangen met netten, de jacht, met allerlei tuigen, zou altijd volgens het besproken enk west,de braaknoothet beste middel zijn. Dit middel zou 14 óf 15 fr. per bus hel, of 36 liters kosten. Daar de bushel omtrent 672,000 tarwe korreltjes bevat, kan men op honderd duizend het getal der gedoode musschen met die hoeveel heid, schatten. Em. RODIGAS. --- Wat mag dat bctcekeneii Zie eens, zegde Dingle, terwijl lijj op den voetstap wee». Jenkins zag nuuwlcttcnd in de aangewezene richting en bespeurde de welbekende afdruksels van de mokkasins des Indiaans. Dat heeft hij met opzet gedaan, zegde hij hij kan niet ver van hier zijn. Dingle deed nu een zacht, maar sterk gefluit hooren, dat was voor Monowano liet bekende sig naal Dingle herhaalde het dikwijls, doch zonder dat hel beantwoord werd. Misschien kan hij niet meer fluilen, zegd< Jenkins laat ons nog eens met alle aandacht luis teren. Monowauo heeft geen vrees voor de blanken antwoordde de Indiaan zelf, die achter eenen boom tc voorschijn trad en beide scherpschutters naderde. Wat, zijt ge daar riep Jenkins zichtbaar ontsteld, en verbergde zich gedeeltelijk achter Din gle. Monowauo, zegde deze laatste ge moet mij volgen. Waarheen vroeg de Indiaan, een weinig achteruit tredende. Naar liet k amp de manschappen hebben be- In weinige woorden die daarom geene bewijzen zijn wilt l>endergalm van zondag 19 juli de verloopene werkstakingen wettigen. Volgens de beweringen van dit blad zelf nadden de werkstakingen een politiek doelwit, ten bewijze moest men slechts de soldaten ondervragen die, uit vrees voor ernstige onlusten, binnen gevraagd en zooeven in hunne lamiiiën terugge keerd waren. De werklieden wilden het jlgemeen stemrecht veroveren, dit ver klaarden zij volgens Dendergalm luitlop. En ook toen zij den ai beid weder opna men, den dag zelf dat de middenafdeeling hare werken en beraadslagingen over de her/.iening eindigde, bij toeval volgens de bekentenis van eene reeks liberale bla den zeil, waaronder de Indépendance, dorst het boterpapier uit de Vooruitgang straat, bevestigen dat zij den zegepraal behaald en door hun kloekmoedig ge drag deze begunstige besluitselen afge perst hadden. Nu, in zijn nummer van genoemden Zondag geeft Dendergalm aan diezelfde1 werkstakingen en economisch doelwit! Hij spreekt van den toestand der werk lieden in Engeland.Volgens den jongsten intervieuw van Card. Manning met een der grootste engelsche dagbladen be weegt zich de engelsche arbeider slechts op huishoudkundig gebied - en is de poli- iek verre van zijn gedacht verwijderd. Wij vragen mei wie Dendergalm dep spot drijft en lacht. Vandaag beteenenen de werkstakingen het deze, morgen wat anders, volgens de noodwendigheden der politiek en van eenen met weinig goede trouw geleidden permetwisi. De werkstakingen, Dendergalm, zijn zonder bijzonder doelwit begonnen. In de manifestatiën van eersten Mei, vroeg men, de invoering van hel aehturenwerk. Achturenwerk dat een radikale duitsche socialist Bebel in de tegenwoordige om standigheden voor onmogelijk houdt. Iu het laatste congres der socialisten in April heeft men gezel Fauviau verwe ten en gehekeld omdat hij,om meester te spelen, de werklieden tot slaking van den arbeid had opgehitst. Daags na den eersten mei schreef het blad Le Peuple dat men de beslissingen an het Congres van den 5 april moest blindeling gehoorzamen wilde men het socialistisch spel niet verbroddelen. De Réforme schreef dat de progres sisten al wat in hunne macht was gedaan merkt dat gij om hen heen sluipt, en hel is beter voor u, dat gij u vertoont. De krijgsman greep naar zijne wapens en wilde op die wijze te kennen geven, dat hij gereed was aan het verlangen van den écluireur te vol doen. Ge denkt toch niet, Monowauo, dat ik u mis schien leiden wil vroeg Dingle met zekere aarze ling. Monowano vreest mets van zijn blanken va der antwoordde de wilde koelbloedig. Ge hebt gelijk ik sta voor uw hoofd in. Ik denk niet dat kapitein Whitley u hel minste kwaad zal doen, als hij verneemt, dat ik mij jegens u verbonden heb. Dat zou hij niet durven, voegde hij er hij, alsof hij in zichzclvcn sprak. Hij heeft lang genoeg met mij omgegaan om mijn karakter te kennen, en zoo kapitein Whitley of een der manschappen dezen Indiaan doodde, zou ik hen eenen kogel door het hoofd jagen Van waar toch die vriendschap tusschen cn hem, en waarom noemt hij n zijn blanken va der, vroeg Jenkins. Zoo heeft hij mg altijd renoemd. Dat denk beeld is van zelf bij hem opgekomen. Indien ik geloofde, dat deze Monowano, die daar staat, een spion was, zou ik den kapitein de moeite, om zich van hem te ontdoen, besparen ik heb hem ge noeg op de proef gesteld om tc weten dat wij geen oprechter vriend hebben. Al verfoei ik zijnen ganschen stam, zoo kan ik toch niet nalaten tc ge looven, dut hij ons getrouw is. Terwijl hij deze woorden sprak, heet hij zich op de lippen en hij schudde het hoofd op eene zonder, linge wijze. lk hen van uw gevoelen, zegde Jenkins. De avond begint te vallen dus de manschappen hek ben gewis reeds hun bivak opgeslagen. Wij zullen er dus heengaan. Dingle kon niet nalaten eenen blik te werpen op den indiaan, die gedurende zijn gesprek met Jenkins, niet van houding was veranderd, doch alles bedaard had aangehoord jNu volgde hij hcu g.willig, en eenige oogcnblikken later kwamen zij in het kamp aan. Er on-stond eenige beweging onder de troepen, toen men den Indiaan fier, cn met ccnc groote waardigheid, als 't opperhoofd van een stam zag naderen. Hij liep naast Diugle en nu cn dan eens stilhoudende, liet hij zijne blikken over het kamp weiden. Met een zekeren trots stipte hij voorbij alle offi cieren, die hij met zijne arendsoogeu scheen doorgronden, men zou gezegd hebben dat hij hadden om de werklieden van de werk stakingen af te keeren. Waarom indien ze toch zoo wettig en recht waren T' is dus rim ram dat ge vertelt en zeevert, Dendergalm De buitengewone kredieten voor de forten der Maas zijn door de Volkskamer aangenomen geworden met 64 stemmen tegen 31 en 3 onthoudingen onder voor behoud dat de beraadslagingen in Novem ber aanst. zullen heropend worden. Hoe men de zaak ook draaie of keere, de onbetwistbare, de wezenlijke schuld der misrekeningen in de kwestie der Maasforten is de militaire genie en hoofd zakelijk generaal Brialmont. Orize achtbare vertegenwoordiger M. Woeste stelde bij zijne eindbesluit het dilemma of generaal Brialmont is on bekwaam om de berekening der kosten op te maken of hij is niet oprecht ge weest. Wat de onbekwaamheid betreft nie mand zal ooit aannemen kunnen dat jeneraal Brialmont tot dus verre onbe- iwaam is van een werk dal 72 millioenen moet kosten op 24 te schatten. En in die omstandigheid heeft men 't recht zich de vraag te stellen ol de mili taire genie soms geene berekeningen heeft voorgedragen die geen gezonden zin hadden, of wel die eenvoudig moesten dienen om de werken te doen aanvangen en dan naderhand altijd nieuwe buitenge wone kredieten te vragen lot de algeheele voltrekking. Dit is, volgens ons, de han delwijze van den militaire genie, want hij was overtuigd dat, had men in eens de noodige som voor de Maasforten moe ten vragen, het land van verontweerdi- ging zou zijn opgestaan en ze geweigerd hebben. Wat men er ook van zegge, de regee ring, de Kamers en het land zijn door den militairen genie in de doeken gelegd, in andere woorden, gefopt geworden door dezen in de welken zij het meeste vertrouwen mochten stellen. Alleen kan men aan de regeering en de Kamers het verwijt toebrengen dat men de plans en de kosten niet zoo gewillig als echt had mogen aannemen in tegen woordigheid van 't gene vroeger met de forten en kasteelen ^van Antwerpen, de kerk van Laeken en het justiciepaleis van Brussel is voorgevallen. Wij hopen dat het de laatste les zal wezen en maatregelen nemen zal om 't groot misbruik der misrekeningeu in zake van burgerlijke of militaire werken le keer te gaan. De houding der liberalen in de kwestie der Maasforten is' onweerdig van eene partij die op 't monopolium der politieke eer- en zedelijkheid wil aanspraak maken. Men herinnert zich dat terwijl eenige liberale kamerleden zich tegen de Maas- lorten verklaarden er anderen op aan drongen dat ze niet spoedig genoeg kon- generaal en de gebieder was van al degeneu, die daar stonden. Ha iia wien hebt ge daar bij u. Dingle vroeg kapitein Whitley, terwijl hij hc.n te geinoct kwam. Onze vriend Monowano 1 Wel Monowano, sinds lang heb ik u niet gezien, tocli ik moet be kennen, dat het mij eer spijt dun verheugt, u ing de tegenwoordige omstandigheden te ontmoeten, doch hoe het zij, ik heet u welkom. En dit zeggen de, reikte Whitley hem de hand, maar de Indiaan bleef staan, met de armen kruiselings overeen, en met eenen blik zoo fier als van een koning, keerde hij hem den rug toe. Waarom spijt het u, dat gij hem weerzie, kapitein vroeg Dinglc. Omdat hij achterdocht opwekt, Dick. Meer dan eens heeft men mij heden gezegd, dat hij het bosch doorsnuffelde en al onze bewegingen naging. Gij begrijpt dus, dat het plicht is, een wakend oog op hem tc houden. Ik heb voldoende redeu urn tc gelooven, dat Monowano een spion is. Hij, die u dit heeft ingeblazen, wie het dan ook zijn moge, kapitein, heeft gelogen. Onder al uwe troepeu licht gij geen getrouwer man, dan dezen Indiaan, en ik vertrouw dus, dat gij hem dra recht zult doen wedervaren. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1