Wees indachtig dat gij den Sabbatdag heiligt. Een en ander. Stedelijke Muziekschool Prijskamp van 1891. Kaatsspel Club XXX Allerhande nieuws. toegezonden worden, dezen die er, op verzoek der gemeente, in aanvaard wor den, enz. Onder de bestaande wetten waren al deze kosten ten laste der gemeenten. Van deze drij wetten zijn de twee laat ste uitvoerbaar op 1 januari toekomende. De wet op de onderstandswoonst zal maar uitvoerbaar zijn op 1 april 1892. Verscheidene leden wilden dit verschui ver. tot in 1893. Op de opmerkingen van M. De Sadeleer dat het onmogelijk was nog voor meer dan een jaar de lasten der wet van 1876 op de gemeenten te laten wegen, stelde de Regeering de datum voor van 1 april toekomende. Het schijnt dat God ons door vreese- lijke waarschuwingen wil herinneren, dat men zijne geboden niet straffeloos overtreedt. Keer op keer worden de schenders van de Zondagrust door gewel dige rampen gekastijd. Zelfs de ongeloo- vige kan dit niet loochenen. De spoorwegramp van Saint-Mandé waarbij 49 personen omkwamen, had plaats op een Zondag. Het spoorwegongeluk van den 12 juli op de spoorlijn du Nord bij Parijs, op een Zondag. Het spoorwegongeluk van Groenendael, op een Zondag. De groote spoorwegramp van den 3 september 1882 te Freiburg, het ontrig- gelen van een pleziertrein, waarbij 60 personen gedood en ISO gekwetst wer den, op een Zondag. Het grootste spoorwegongeluk, dat wij ons herinneren, dal van den 28 decem ber 1879, op de brug over de Tay,waarbij twee honderd personen het leven verlo ren, op een Zondag. Wij zouden deze lijst nog aanzienlijk kunnen vergrooten. maar deze enkele voorwaarden zijn voldoende, en wij, christenen, aarzelen niet in deze rampen eene waarschuwing te zien en eene kastijding. De wet der Zondagsviering is de hoek steen der christelijke Maatschappij, haar te schenden is inbreuk maken op de voorschriften en ordeningen Gods,en het maatschappelijke gebouw uit zijne voegen rukken. Dit gebod geldt zoowel de volken in ban geheel als de individuen, wanneer het door een geheel volk geschonden wordt is de kastijding noodzakelijk. De overtreding der Zondagsrust is in onze dagen een algemeen kwaad gewor den algemeene rampen zijn er het ge volg van. Dat men dus de oogen opene en einde lijk de noodzakelijkheid inzie om het volk weer dien heiligen dag te doen vieren, door het beginsel tot wet te verheffen. Men wachtc zich voor zelfmisleiding, want in de Zondagsviering, afgescheiden van het gebod Gods, schuilt een maat schappelijk belang van den eersten rang. Men zal zich herinneren dat M. Beer- naert in de Kamer verklaard heeft, dat de regeering, bij gelegenheid der her ziening van art. 47 der Grondwet, eenige andere wijzigingen aan het werk van 1831 voorstellen zou. Men meldt dat onder deze wijzigingen zal begrepen zijn het artikel dat aan ieder volksvertegenwoordiger van buiten Brussel 200 gulden per maand toekent als vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Ziehier wat de Regeering ,van zin is voor te stellen 1° De vergoeding ol indemniteit van 200 gulden per maand in zitting is afge schaft. 2° Zij is vervangen door aEene vaste som per dag aauwezig- heid. Deze laatste zou bestatigd worden door het teekenen van een register, zoo als het nu het gebruik is in den Senaat b) Eene reiskaart per spoorweg, gel dig op alle dagen van Kamerzitting, tus- schen de woonplaats der leden en Brus- sel. c) Eene vergoeding berekend volgens den afstand tusschen de hoofdstad en het gewoon verblijf der volksvertegen woordigers. 3° De volksvertegenwoordigers die Brussel of de voorsteden bewonen, ver krijgen geen andere vergoeding dan de aanwezigheidspenningen welke 40 of 50 fr. zouden beloopen. De kiescijns voor de kiesbaren van den Senaat zou van 1000 guldens op 1000 fr. gebracht worden. Kongres van Mccliclon. Het inrichtend komiteil van het katho liek Kongres van Mechelen heeft woens dag eene vergadering gehouden in het aartsbisschoppelijk paleis- Van alle kanten van het land komen uitmuntende tijdingen de propagande- komiteiten geven bewijs van veel ïever en het cijfer der bijtredingen overtreft de beste verwachtingen. De heer V. Jacobs zal het kongres voorzitten en de openingsrede uitspre ken hetgeen bewijst dat de gezondheid van den achtbaren Staatsminister op goe den voet is. Mgr. boutreloux, bisschop van Luik zal het woord voeren op eene der alge meene vergaderingen en de heer W. Ver- speyen zal eene groote redevoering uit spreken over de laatste Pauselijke Ency- kliek. De wevkmansvergadering zal plaats hebben den woensdag avond. Vele werk lieden uit Brussel, Antwerpen, Gent, Leuven en andere steden zullen ze gaan bijwonen. De redevoeringen zullen uil sluitend in 't Vlaamsch en de sprekers grootendeels werklieden zijn. Kortom, het welgelukken van hel Kon gres is verzekerd en het verlangen van Z. Em. den kardinaal-aartsbisschop, de groolsche vergaderingen van 1863, 1864 en 1867 te doen herleven, zal ten volle verwezenlijkt worden. Verbod van uitvoer der granen uit Rusland. Eene keizerlijke ukase is afgekondigd, waarbij de uitvoer van rogge, roggemeel en alle soort van zemelen, uil de havens der Baltische- Zwarte- en Azofsche zeeën alsook over de westelijke grenzen verbo den wordt. Deze maatregel treedt in wer king den 27 Augustus. Ter zeiver tijde worden inlichtingen gegeven over andere maatregelen, welke getuigen hoe dringend de nood van het volk is in de bedreigde districten. De ijzerwegvrachien voor het graan,dat naar de in nood zijnde provincies gezonden wordt, zijn merkelijk verminderd, en de minister van binnenlandsche zaken is ge machtigd, verdere maatregelen te nemen, welke hij gunstig zou oordeelen om de vervoering van graan uit de plaatsen waar er overvloed is naar die waar schaarte heerscht te vergemakkelijken. Verder zijn de ambtenaars van het de partement van landbouw gemachtigd, graan te koopen aan de loopende prijzen, voor de bezaaiing der velden en het on derhoud der inwoners, waar zulks nood zakelijk blijkt; de bewakers van de bos- schen der kroon in de 20 binnenlandsche provinciën, hebben bevel gekregen de noodlijdende bevolking gratis brandhout te laten kappen. Ten einde de werkeloozen arbeid te verschaffen, zullen uitgebreide werken, als groote gemeenschapswegen,openbare gebouwen en dergelijke uitgevoerd wor den en daarvoor is de som van 13 milli- oen roebels bestemd. Een zelfde bedrag is volgens de Novosti bestemd voor den aankoop van graan. Volgens sommige tijdingen zou Duitsch- land veel te lijden hebben door dit verbod van uitvoer uit Rusland, andere tijdingen verzekeren echter dat O ostenrijk, Hon- garie en Amerika ruimschoot het te kort komende graan in Duitschland zullen in voeren. In Amerika, zeggen de laatste berichten is de graanoogst bijzonder goed gelukt. Vreemde talen. Vreemde talen worden tegenwoordig in sommige Amerikaansche steden door middel van fonografische cilinders onderwezen. Van de cilinders worden serieën verstrekt, die eene volledige reeks gesprekken be vallen in het Fransch of Duitscb. Elke zin is genummerd en komt in schrift overeen met een boek, dat de sleutel is voor de zinnen die op de cilinders voor komen. Aldus wordt het onderwijs gelijk tijdig door het gezicht genoten en wor den de moeilijkheden in de uitspraak overwonnen. Rijkdommen. Hel is tame lijk moeilijk de rijkdommen te bepalen der landen van Europa en van Amerika. Nochthans hebben goed opgemaakte statistieken hel fortuin van de meeste der landen daaromtrent vastgesteld. Engeland komt aan bet hoofd met 218 miljards, dan Frankrijk met 216 miljards, Duitschland heeft slechts 8 miljards. Ruslands bereikt het cijler van 40 mil jards Oostenrijk 14 miljards en Italië, evenals Rusland 40 miljards. België bekleedt eene goede plaats met 29 miljards. Zweden en Denemarken elk 9 miljards. Hel openbaar fortuin in de Vereenigde Stalen bereikt het kolossale cijfer van 300 miljards. Druifluis. Ziehier een nieuws dat indien het bevestigd wordt,voorzeker het belangrijkste zijn zou, dat sinds lang door den telegraaf in de wereld verspreid werd. Een telegram uit Rome. gestuurd aan de Agence Dalzielzegt inderdaad dat doktoor Perrucito, van Rome, een mach tig vocht zou gevonden hebben, dat onmiddelijk de druifluis (phylloxera), vernietigt, zonder anderzins eenige scha de toe te brengen aan den wijngaard. In den laaslen tijd zou hij met het nieuwe vocht belangrijke proeven gedaan hebben op eenige wijnplanten van San- Remo, waar de duiven zeer aangetast zijn door de ziekte. De uitslagen zouden over heerlijk geweest zijn de druiflluis zou geheel vernietigd zijn geweest. De proeven geschiedden op meer dan 200 trossen en liepen af met den besten uitval. Timberliefhebbere. De bekende timberverzamelaar de heer Thomas Keay Tapling, lid van het En- gelsch Parlement komt te sterven en heeft eene prachtige verzameling aan het British Museum nagelateu. Het bestuur der boekerij heeft een bij zonder lokaal geschonken voor de Tap- ling collection die eenig is in de wereld en de eenige volledige verzameling die be slaat. De Philatelic Society is gelast te waken opdat deze verzameling altijd zichtbaar zij. De neer Thomas Keay Tapling is zoo goedhartig geweest aan de hospitalen van Londen de som van 200,000 frank te schenken, en de zonderlingste zijde van dit bezet is dat de zieken hel recht zullen hebben al hunne brieven die zij verzon den te frankeeren op de kosten van het bestuur dezer hospitalen. Geuzenlaeter. 3e pastoor van Sainte-Foy te Luik, laffelijk en hate lijk beleedigd door een Brusselse!) spot blad, de Clair de Lune, heeft bij hoog dringendheid bij den voorzitter der rechtbank eene vraag ingediend om het blad te kunnen betrekken zonder uitstel, tot schadevergoeding van tien duizend fr. twintig invoegingen in dagbladen van het te vellen vonnis en hel aanplakken van het vonnis in al de straten - ijner parochie. Wel gedaan Zoo moesten alle geeste lijken handelen die door de genzenpers worden aangevallen. RECHTERLIJK KRONIJfL Broedermoord. Te Steen- ockerzeel, gehucht Hamelghem, woonde een huisgezin,bestaande uit eene moeder weduwe met 2 zonen en eene dochter. Een dezer zonen gedroeg zich zeer slecht, en mishandelde dagelijksohe zijne moeder. Den 23 mei was dit andermaal het ge val. Dronken thuis komende, nadat hij dreigend en tierend de gemeente door- loopen had, zegde hij dat er dien avond nog een ongeluk gebeuren zou. Hij mishandelde ook zijn broeder en deze, om zich te verdedigen, sloeg den aanrander met eenen holleblok op het hoofd. De getroffene zakte ineen en stierf een weinig nadien. Donderdag verscheen de pleger van dien manslag voor de correctionneele rechtbank,waar de getuigen eenparig zijn om te verklaren, dat de betichte eerder medelijden dan straf verdient. De dood van den broeder, zegde de burgemeester, mag zelfs als een geluk voor het huisezin en voor de gemeente beschouwd worden. De rechters veroordeelden den betichte slechts tot 2 jaren gevangenis en 100 fr. boete. PRIESTERLÏJKËBËNMÖEINGEN. De E. H. J. Van Goelhem, Coadjutor van den Z. E. H. Bestuurder der Zusters van Liefde te Gent, is bestuurder der ab dij van Roosenberg te Waesmunster benoemd. De E. H. P. Do Keyzer S. T. L. profes sor in S. Lievensgestieht, is coadjutor benoemd bij de Zusters van Liefde te Gent. Hij wordt vervangen door den E. H. R. Vercruysse baccalaureus in philologië, student bij de hoogeschool van Leuven. De E. H. A. Boodts is bestuurder be noemd te Mariakerke. De Senaat heeft donderdag de buitengewone kredieten gestemd. Betrek kelijk de kredieten voor de Maasforten werden krachtdadige opmerkingen ge daan door de heeren Van Put en baron de Coninck welke beide oordeelen dat liet eenige middel om voortaan zulke grove misrekeningen, of liever zulke ko lossale kemels te voorkomen, is, maar vlakaf alle nieuwe kredieten voor forten en kasteelen te weigeren. Na lezing gehoord te hebben van 't koninklijk besluit waarbij de wetge vende zittijd van 1890-91 gesloten wordt verklaard, is de Senaat uiteengegaan. VAN AALST. Bestuurder Heer P. DE MOL. Muziekleer, Blaas- en Snaarspeeltuigen, Piano. 1* prijzen Heeren Eeman Tbeodorus, Moortgat Gustave, Liessens Valerius, De Loose Edmondus, (Jufvrouwen) Coessens Amandina, De Haeck Malvina. Heeren Lenssens Renatus, Coessens Florentinus, Ghysbrecht Arthur Petrus, (2 maal3 Backaert Prosper, Scheerlinckx Juliaan, Cammaert Jozef, Verhaeghen Hector, Liessens Alberlus. (Jufvrouwen De Smedt Johanna, Breckpot Elisabeth, Peereboom Gabriëlla, Reyniers Clotilda, Banneville Alida. Piano volmaking. Eere melding De Mette Karei. 2de prijzen Van der Linden Jozef, Baccu Jozef, DeNaeyer Karei, Praet Vic tor, Venneman Prosper, Verhaeghen Hector, (Jufvrouwen Coessens Coleta, Van de Veegaete Bertha, Van Brempt Irma, Verhulst Maria, Lenssens Emma. Heeren Venneman Prosper (al genoemd.) De Naeyer Karei (al genoemd.) D'Hoir Prosper, Backaert Prosper, Van den Eynde Alfons. De Cock Jozef, De Loose Edmondus, Woulff Petrus, Baccu Jozef, (al genoemd.) (Jufvrouwen De Mette Irma, De Smedt Johanna. Heeren Backaert Leo, Verhaeghen Hector, (al genoemd) Verleyse» Cyrille. (Jufvrouwen) De Vleeschouwere Hortensia, Banneville Julia, Reyniers Clotilda, (herhaling). De Smedt Maria, De Vleeschouwere Johanna De Smedt Alida. 1* accessilten Heeren Tack Jan, Blommaert Leo. D'Hondl Victor, De Neef Adolf, D'Hondt Désiré, Lenssens Rena tus, De Mette Jozef, Grégoire Gregorius, Bombeeck Tbeophiel, Van den Eynde Alphonse. (Jufvrouwen Panné Paulina, Bayens Maria, De Smedt Laura, Coes sens Sylvia, Banneville Julia, De Brulle Melania, De Smedt Maria, Heer Woulff Petrus. Jufvrouw De Windt Gabriëlla. 2« accessilten Heeren Vidy Valerius. Vanderlinden Jacob, Coessens Florenti nus, De Roeck Prosper. (Jufvrouwen) Bouré Rosalia, De Windt Gabriëlla. De Smedt Johanna. Heeren Lenssens Rena tus, Verleyseu Willem, Coessens Floren tinus, (Jufvrouwen) De Windt Antonia, De Mette Irma. Eeplanatleplein. ZONDAG 23 OOGST 1891. Om 3 ure. Van Gysegem.Audegem, tegen Baeyens Lede. Om 4 ure. Cooreman, Herdersem, tegen Van Bicsen, Lebbeke. Om 5 ure. De twee winnende partijen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1003 klonten boter Ier merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7023 kilogr. Om kortelings te verschijnen Onze dorpen endeSociale kwes tie, door Frans Sterck te Aspelaereeen boekdeel van ongeveer 110 bladzijden. Prijs één frank. Voor de inschrijving zich te wenden tot den schrijver. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door de Koninklijke Maatschappij van Harmo nie op zondag 23 Oogst, om 11 1/2 ure, onder liet bestuur van M. F. L. Van den Bogaerde. i® Drie Kayser, Marsch, Weissenborn. 2° Si j'étais Roi, potpourri arr. par Ch. Panne, Adam. 3® La Mascotte, Mazurka, And rail. 4° Venise, Polonaise, Van den Bogaerde 5° Tombola, Polka, id. i%.alst. Woensdag morgend, rond 6 1/4 ure, in het Fabriek der Vereenigde garentwijnderijen, Vaart, brak eensklaps een draaiwiel (poullie) en een der stuk ken ijzer kwam te recht op 't hoofd van den werkman Isidoor Daelman, onge huwd oud 24 jaren. Daelman werd ten gronde geslagen en tamelijk erg ver wond. Onmiddelijk werd hij naar 't hos pitaal overgevoerd en zijn toestand is heden betrekkelijk goed. De genaamde Aerts Theresia die door den riem op de schouder werd getroffen, kwam er met den schrik af. Om stof, kalk, asch, splinters enz, uit de oogen te verwijderen, druppelt men er een paar droppels olijfolie in, het middel is geheel pijnloos en werkt on feilbaar. Komt te verschijnen en verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode De Belgische Congo door Broeder Alexis M.-G. prachtig boek deel, groot in 8° van 258 bladzijden, ver sierd met 35 platen (0,25 X 0,16). Inge naaid fr. 1,60; Rijk gekartonneerd fr. 2. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. De ni&imichien in 't bereik van alle benrzen, Het huis Firmin Mignot te Brussel biedt 5,200 uit muntende en spliternieuwe naaimachiencn Elias Howe te koop die het nogbijheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het huis Firmin Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. De minister van binnenlandsche zaken heeft een onderzoek bevolen over de poging tot zelfmoord van den Duit" schen jongeling Maurice Herzielder, van Berlijn, die al zijn geld verloren heeft in de spelen, te Oostende. Hoogerhand is men diep ontsteld over deze zaak- 't Is een naamlooze brief uit Oostende aan den heer de Burlet gezon den, die het feit bekend gemaakt heeft en beweerde dat de jonge Duitscher het slachtoffer was van zekere geldafpersers, die in 't Kuursaal spelen zonder lid van den Club te zijn en zonder de door de wet vereischte pleegvormen vervuld te hebben. De jonge Herzfelder heeft 5000 franks verloren het was geheel zijn vermogen. Het feest, door de brusselsche soci alisten der congresleden aangeboden, heeft hen 1000 fr. gekost. Men zong de duitsche Marseillaise.Een oproerig lied op de wijze van Cod save the Queen, werd door de engelsche gezongen, men danste de Carmagnole en eene brusselsche juffer zong het groot aria uil la Reine de Sab- balh, zegt Vooruit (waarschijnlijk uit la Reine de Saba). Er werden aan de partij- genooten roozert uitgedeeld, er werd koffie, thee, congnac en wijn gedronken. Een meisje van goede familie, Eug. Q...., had, ineen haastig oogenblik, het ouderlijk huis verlaten en eene plaats van kashoudsler gezocht in een koffiehuis, te Brussel. Onlangs werd zij verliefd op een jongen onderofficier. Om hem te behagen kocht zij schoone kleederen en juweelen, en zij schonk haren Romeo een prachtig gouden uurwerk met dito ketting. De baas uit het koffiehuis bemerkte dat er sinds eenigen tijd geld ontvreemd werd en maandag betrapte hij zijne kashoud sler. Deze smeekte vruchteloos om vergif fenis, eene aanklacht werd gedaan. Als dan beeft Eugenie vergif ingenomen.Men vond haar dood in den kelder. Moord te Brussel. De Caserne- straat te Brussel is in opschudding ge bracht door eene misdaad. Eene winkeliersters wier naam M. F., voor het venster staat, hoewel zij geen juffer is maar eene gescheideue echtge- noote, werd door eenen man, met welke zij betrekkingen onderhield, door twee dolksteken getroffen. De een, in de borst toegebracht, heeft de longen geraakt on zal ongetwijfeld den dood veroorzaken. De andere steek trof baar in den buik. De moordenaar is getrouwd en vader van zes kinderen. Hij heeft zich gevangen gesteld. Men heeft het slachtoffer nog niet kun nen ondervragen over de oorzaak der misdaad. Een hevige brand heeft in de schroevenlabriek van MM. De Witte en Cie, te St-Gilles te Brussel, plaats gehad. De fabriek, grenzende aan een wolma gazijn en aan een meubelmagazijn, lever de het grootste gevaar op. Het wolmaga zijn had zelfs reeds vuur gevat, toen de pompiers ter hulp kwamen. Aan redding der fabriek was niet meer te denken en men moest zich bepalen met de verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan. De schaê zal rond de 60,000 franken bedragen. Woensdag morgend, rond 9 1/2 ure had de genaamde Pieter De Cock, 84 jaar oud, wonende Slijpstraat, te Gent, zich bij zijnen zoon begeven. Hij ging in de keuken om zich uit eene flesch eenen druppel te schenken, doch hij nam eene verkeerde flesch, die vitriool bevatte, en dronk hiervan. Na de eerste zorgen ont vangen te hebben, werd hij naar het hospitaal overgebracht, waar h.j vrijdag morgend ten 8 ure bezweken is. In den nacht van dinsdag tot woens dag zijn er ten nadeele van Judocus De Pauw en Petrus Moens, landbouwers, wonende in de Beekstraat, te Drongen, eene zekere hoeveelheid schoven kooren van het land gestolen. De gendarmen met den veldwachter waren woensdag voormiddag reeds ter plaats, en hebben eene huiszoeking ge daan bij eenen gebuur alwaar zij eenige schoven koorn hebben aangeslagen en medegebracht naar het gemeentehuis. 't ls te hopen dat het gerecht klaarte in deze zaak zal krijgen. Op den trein van het Land van Waas. Zondag laatst reisden twee jonge boe- rinnokens naar Gent, zij zaten in eene derde klas. Daar ook had plaats genomen een vollijvige vent, die, zoo hij te kennen gaf, naar het vrijdenkerskongres trok. Na eenige dwaze redens, die zonder antwoord bleven, sprak hij eindelijk het oudste boerinnetje aan Mijn lief kind, gaat gij ook naar Gent Ja, Mijnheer. En dat is uwe zuster die u verge zelt Ja.... Wat draagt ge daar zoo in dien nelzak Wel, zegde het meisje, hebt gij nog nooit geen kiekens gezien, dan Ah ah die draagt gij zeker aan tante begijntje Altijd zeker zijn ze voor u niet, Mijnheer Onze vrijdedker werd gram. Dwaze boerin, sprak hij, met die twee kiekens en gij en uwe zuster daarbij, zou men een geheel kiekenskot vol zetten... ah, ah, ah En gij alleen, zei het meisje, zijt dik en *et genoeg om ons grootste verkenskot op te vullen Of hij uitgelachen werd Naar den Congo. Donderdag morgend ten 10 ure, is de sloomer Neger, uit de haven van Antwerpen naar den Congo vertrokken, hebbende aan boord 1 officier en 13 onder-officieren van het Belgische leger. Een groot getal hunner makkers woonden het vertrek bij, dat onder den grootsten geestdrift plaats had. In den nacht van vrijd tol zaterdag d. v. w. zijn er dieven in de kerk van Ramsel gebroken aan het slot van de deur, die ingang geeft op de koor, hebben zij een stuk uit den muur gekapt, van 50 centimeters hoog en 30 a 35 breed dan hebben zij bet deurken geopend en zijn in eenen gang gekomen. Aan de deur van de koor hebben zij weer rond het slot een stuk uit den muur gekapt. Eens op de koor, hebben zij het tabernakel met geweld geopend, maar hebben er niets gevonden, daar het H. Sakrament er niet berustte. Aan de deur van de sakristij hebben de dieven ook moeite gedaan, maar niet veel, hetgeen doet veronderstellen dat zij alsdan door het een of ander gerucht verjaagd zijn. Voor niet op reis. Verleden zon dag was het kermis te Court-St-Etienne (Nijvel) en verscheidene inwoners der omliggende gemeenten begaven zich per spoortrein daarheen. Een jongen van het gehucht La Roche had, om geen reisgeld te moeten betalen, plaats genomen op de loopbank van den trein. Met de twee handen aan de leuningen der wagons vastgeklampt, doorsneed hij de ruimte, tot dat hij door eenen reiziger werd opgemerkt, die eenen treinwachter waarschuwde. Deze laatste slak het hoofd buiten de portel raam en de jongen, verschrikt voor eene straf, sprong op den grond. Twee of driemaal draaide hij in 't ronde en rolde eindelijk onder de laatste wagon van den trein. Zijn lichaam werd gedeeltelijk ver morzeld, en na eenige uren vreeselijk lijden gaf bij den geest. De bewoners der omstreken van Gembloers, die sedert eenige dagen door eene dievenbende geëxploiteerd werden, waren nu hier dan daar, de slachtoffers van de stoutmoedigste diefstallen. De bende bestond uit Duitsohers, Russen, Franschen, Zwitsers, enz. Bij eenen diefstal nabij het kerkhof van Gembloers werden zij echter door de bewoners, de gendarmen en de politie overvallen. Een hevig gevecht werd geleverd, waarbij de veldwachter eenen dolksteek in het oor bekwam. Het 'parket van Bergen heeft eenen expert in geschrift benoemd, gelast met na/.ien der boeken der samenwerkende maatschappij van Jolimont.Dit onderzoek zal verscheidene maanden duren. üe socialisten aan 't werk. In den omtrek van Quaregnon staat heel hel socialistische kamp overhoop, door de ontdekking van talrijke onregelmatighe den om geen ander woord te gebrui ken waaraan een leider, tevens leider van eene samenwerkende maatschappij, zich heeft plichtig gemaakt. Het parket had, zooals wij reeds ge meld hebben, reeds eene huiszoeking bij dien citoyen. een gewezen schoolmeester thans moriturus, gedaan. Hij die zich voor het volk opofferde trok als sekretaris van die samerwenkende vereeniging, de klei nigheid van 1200 fr. per jaar, waar hij eigenlijk weinig of niets voor te doen had. Maar toen de vereeniging, ten gevolge der werkstakingen meer geld noodig had dan in gewone tijden, was de kas zoo goed als leeg. De citoyens verweten Roger zijne... on regelmatigheden, de kommissie kwam bijeen, de rekeningen moesten worden overgelegd en de kas, waar zich duizen den in bevinden moesten, bevatte nog enkel 114 fr. Maar toch had Roger regel matig zijn maandgeld getrokken. Het overige laat zich raden. Eene klacht bij het parket een onderzoek volgde, er worden meetings gehouden om de ongelukkige bestolen werklieden wijs te maken dat zij ongelijk hadden, de zaak aan het klokzeel te hangen, er wordt geschreeuwd en getempeest op bestolenen, die beticht worden, inlich tingen aan de klerikale drukpers te ge ven, terwijl het werkvolk roeptGeef ons ons geld terug Toon uwe boeken en uwe rekeningen en andere schoonheden, die een heerlijk gedacht geven van de han delwijze dier vrienden der orde. - In den nacht van maandag tot dins dag klopte men hevig op de deur der echtgenooten S..., wonende in de rue de la Praye, te Chatelet. De vrouw, welke opstond, hoorde in de straat een licht gekreun. Zij snelde naar den kant, langs waar het gerucht opsteeg en vond in eene hondenkar een pas geboren wicht, dat nauwelijks eenige flarden aan het lijf had. Aan dit ellendig kleedsel was een briefje vastgespeten, waarop geschreven stond Drie dagen oud niet gedoopt. De vrouw nam het arme schepselken op. 's Anderdaags was elkeen weldra met de gebeurtenis bekend en den ganschen dag door was het eene processie van nieuws gierigen, die naar het wichtje kwamen zien en zijn lot bekloegen. De heer Poulet, liberale kandidaat, te Luik, is donderdag zonder strijd geko zen als Senator, in vervanging van wijlen den heer d'Andrimonl. De drank van den landbouwer gedu rende den zomer. Bij het naderen van den oogst sctiijnt het ons noodzakelijk toe, ons een weinig met de voeding der oog- sters bezig te houden. Wij uilen niet spreken van de vaste eetwaren men weet overal heel goed, welk hel voedsel is, dat de buitengewo ne vermoeienissen van de werklieden herstelt. Maar van zoohaast het den drank geldt, vooral van diegene welke tusschen de eetmalen moet worden gegeven, ter wijl de zeis het meest de spieren van zooveel krachtige armen doet bewegen, is men minder tot accoord. Voor de eenen, die den moed niet heb ben uit hunne beurs te putten, schijnt klaar water voldoende de edelmoedig- sten, zij die hei meeste hart hebben, den ken dat er bij buitengewoon werk buiten gewoon voedsel noodig is, en deelen van dan af, hetzij koffie uit, hetzij thee, hetzij water gemengd met genever. Dit zijn prijzensweerdige pogingen, maar welke het doel niet bereiken, dat is van den ar beider te verfrisschen en tevens zijne krachten te steunen. De amerikaansche dokter Georges Wood heeft opgemerkt dat het juist is omdat de dranken, gegeven gedurende de harde werken van den oogst, de slof fen niet bevatten welke in staat zijn de krachteu te steunen, dat de arbeiders trachten de mengelingen van alkooi of den zuiveren alkool te krijgen die hun, ten minste voor het oogenblik, kunstmatig krachten verschaffen. Daaruit besluit hij dat men met een goed voedingsregiem waarschijnlijk die neiging voor den al- kool, die zooveel kwaad sticht, zou tegen gaan. Diegenen welke in dagelij ksche betrek king zijn met die moedige werklieden, zullen begrijpen dat zulks waar is. Vra gen zij meestendeels den druppel niet om hunne krachten te herstellen, om een prikkel te hebben die op de zenuwen werkt, maar die daardoor ongelukkiglijk eene zekere sleet veroorzaakt aan het dierlijk machien, hetgeen men moet ver mijden Dr Wood dringt sterk aan, opdat men bloemachtige dranken zou geven die en de verversching en het voedsel bevatten. In dit laatste opzicht toont zich Dr Wilson, heelmeester van de vloot der Vereeuigde-Staten, heel en al beslissend,

De Denderbode | 1891 | | pagina 2