NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Donderdag 27 Augusli 1891, 10 centiemen per nummer 458te laar, N° 2596 ABOMEMENTPRUS AMONCENPRUS l Politiek overzicht. Ontuchtige schriften. Sociaal. Een en ander. DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. AELST, 26 AUGUST1 1891. Frankrijk en Engeland. Ten gevolge der revue van Portsmouth,heeft koningin Victoria het volgende telegram gezonden aan M. Carnot. Ik wensch u al het genoegen uit te drukken dat ik heb gesmaakt bij de ontvangst van admiraal Gervais en al k mijne bewondering voor het fransch eskader. De president der republiek antwoordde volgenderwijze Ik smeek Uwe Majesteit mijne harte- lijke dankbetuigingen te aanveerden voor de hartelijke ontvangst, die te beurt is gevallen aan admiraal Gervais en zijne officiers, alsook voor de gevoe- lens, door Uwe Majesteit uitgedrukt opzichtens het fransch eskader. Redevoering van Keizer Wilhelm. Maandag namiddag, ten 4 u. nam in eene prachtig versierde zaal de feestmaaltijd van den provincialen Landdag een aan vang. Er waren 270 deelnemers. Nadat prins Stolberg-Wernigerode het keizerlijk paar had welkom geheeten, antwoordde de keizer met eenen dronk op de provincie. Hij herdacht daarbij de beproefde trouw der provincie, en gaf de hoop te kennen dat de bloeiende Jandbouwstand behou den blijve, en alle moeilijkheden over winnen moge. Als christenen behooren allen te dragen wat de Hemel ons oplegt. Wij allen hopen, aldus eindigde de keizer, dat de vrede bewaard zal blijven. Komt het echter eenmaal tot een oorlog, dan zal dat niet onze schuld zijn. Dijnsdag avond ten 8 ure is de keizer en de keizerin naar Potsdam vertrok ken. Chili. De burgeroorlog. Sedert drie dagen zijn de troepen van den Presi dent Balmaceda en die van het congres (opstandelingen) handgemeen geworden i» het zicht van Valparaiso. Twintig duizend man nemen deel aan den veld slag. Er zijn reeds 3,000 dooden en ge kwetsten van weêrkanten. Tot nu toe blijft het gevecht zonder uitslag. Daar de ontuchtige fransche nieuws bladen die, bij besluit van minister Van den Peereboom, door het Postbestuur nimmer mogen besteld worden, in de liberale rangen talrijke verdedigers aan treffen, zal het van ernstig belang wezen eens te vernemen wat M. de Laveleye, een liberale professor der Luiksche Hoogschool er zooal over zegt 8* vervolg. Zij gingen dus vaneen. Dingle vond na verschei dene uren zoekens niets, dat hem verdacht scheen, en des avonds, bij zijne terugkomst, legde hij aan Whitley rekenschap af van zijne vruchtelooze na- iporingen. Doch Jenkins had heel wat anders te verteller. Toen hij Dingle verlaten had, dwaalde hij gedu rende een uur doelloos rond hij liep maar door zonder cr aan te denken waarheen zijn weg hem geleidde, daar hij wel wist dat het hem gemakke lijk zou vallen het kamp terug te vinden. Eens klaps bemerkte hij op de blaren, juist voor hem, het afdruksel van de voeten van een man. Duivels 1 riep hij uit, hier zie ik een spoor, daar valt niet aan te twijtelcn. Zoo'n Indiaansclie hond doorsnuffelt h«t bosch. Indien 't Monowano •ens was. Maar neen, zijne voeten zijn niet zoo lang, Het is een opperhoofd, dat geloof ik stellig. Mudenk ik aan de groote verantwoordelijkheid, die op mij ruit. Wellicht hangt de uitslag van de Het [kwaad, door die ontuchtige schriften veroorzaakt, is veel grooter dan men meent. Jeze verkleinen het zedelijk gemoed onzer bevolking, vooral als deze schriften zich als romans, overal ver spreid, voordoen. Alleman is genegen om deze te lezen,wijl iedereen ervan spreekt. Bij het lezen van zulke schriften maakt men zich aan alles gewoon. Langzamer hand vindt men geene zwarigheid in woorden, beelden en beschrijvingen, die een ouden grenadier zouden doen blozen. Alzoo komt men hiertoe dat betamelijk heid, ingetogenheid, reinheid, kuischheid echtelijke trouw als oude vooroordeelen beschouwd worden, als welvoegelijkhe den van ouderen leeftijd. De eerbied voor het vrouwelijke geslacht verdwijnt. Noch jonge dochter,noch eerzame vrouw mogen zich veilig achten voor buitenspo rige minnarijen... Op die wijze vinden wij ons teruggebracht, maar op grovere en onbedeklere wijze lot de zedeloosheid, die de hoogere klassen verkankerde tij dens de XYIII* eeuw. De zaak komt, ten langen laatste, bier op neêr. Gaan wij terug keeren tot de verwarde vermenging der eerste tijden of gaan wij de ordelijke en zedelijke echt bewaren Indien de wet van regelmatige ontwikkeling en vooruitgang, in de sa menleving, geen ijdele droom is, zal het menschdom niet tot de barbaarschheid terugkomen, het zal dus de echtelijke trouw bewaren. Maar, is dat zoo, dan moet de echtelijke trouw geëerbiedigd en beschut worden tegen alwat deze in ge vaar brengt. De volken klimmen in macht en voorspoed, zij, die zich in zedeloos heid dompelen, dalen in onmacht en be derf. De oudheid is daar om zulks te bewijzen, de bedorven natiën zijn voor de vrijheid niet vatbaar. Het Christendom heeft de volken vrij en machtig gemaakt, omdat het de zuiverheid als een barer hoofddeugden beoefent. Naarmate het heidensche materialism voet wint en de zeden der laatste tijden van het Romein- sche rijk weêr geeft,dermate ook daalt de beschavingde statistieken bewijzen zulks al te wel. Ouders opgepast en gewaakt Laat uwe kinderen niet alles lezen, wat hen onder de handen komt.... Rukt hen vooral de liberale centblad- jes en nog andere liberale organen uit de handen, want soms hebben zij aan de vuilste fransche modderpapieren niets anders te benijden dan dat zij hunne vuilnis zoo plat, zoo onbewimpeld niet mogen voorstellen. Herinnert het u de slechte lezingen hebben er duizenden, ja, millioenen ten verderve gevoerd Het is niet alleenlijk de zaligheid der zielen die hierop 't spel staan, maar ook den voorspoed het welzijn der familiën en 't behoud der Maatschappij expeditie tegen de Nickajackers van mijne ontdek, king afbijgevolg moet ik dit spoor volgen, en zoo'n slonten spion doodschieten of gevangenne men. Hij snuffelde evenals een dier, dat een spoor riekt, en zijn gang kon men noch gauw noch lang zaam noemen, want hij hield het midden tusschen den stap cn den draf. Hij volgde het spoor met e«n nauwlettend oog, en paste wel op, dat hij het niet bijster werd. Zijne grootste begeerte was den Indiaan te zullen ont moeten die, naar hij meende op gcringen afstand van hem verwijderd was. De wandelingen, welke hij laugen tijd in gezel schap van Dingle had gemaakt, stelden hem in staat een vijandelijk spoor te erkennen, cn hij meende dat men hem nu niet meer verschalken kon. Ni het nogmaals opgenomen te hebben, was hij overtuigd da» de spion hem slechti een uur voor uit kon zijn. Hoe liet ook zij, zoo sprak hij tot zicbzelven, voorzeker vermoedt hij niet, dat Peter Jenkins zijn spoor volgt, Het schijnt dat hij zijn eigen dood wil. Het spoor is zoo groot, dat liet wel het opper hoofd kan zijn, dien men den man met de groote voeten noemt bovendien zijn zij een weinig bui tenwaarts gekeerd. Ha, ik denk, dat liet een list is om ons te bedriegrn. Maar Peter Jenkins is eea te slimme vos, dan dat hij zich om den tuin zou Volgens Dendergalm is de sociale kwestie maar eene vraag die de maag aangaat en het hert heeft er volstrekt geen aandeel in. Zoo. zoo? Te Berlijn hebben over eenigen tijd de metsers het werk gestaakt en die won nen 3 h 6 mark daags, zij 6 k 8 fr. Daar- meê, geloof ik, is er toch middel van bestaan, zelfs in eene stad lijk Berlijn. Zelfs in België zijn het juist die werk lieden die het meest winnen die gewei gerd hebben zich aan 't werk te bege ven. Waarom 1 Omdat zij door de socialistische ge- daheten van oproer en omwenteling zijn doordrongen en zij dagelijks tegen de werkbazen worden opgehitst. Gij schijnt te spotten Dendeigalm, om dat wij geschreven hebben het hert en niet het zieltje. Als gij zoo voort gaat, zullen wij op 't laatste nog voor u het verplichtend on derwijs moeten vragen. Gij ziet dus de betrekkingen tusschen beiden niet Wij hebben gezegd dat zonder het toekomslige leven de huidigesamenleving eene bevestiging ontbreekt. Wel neen, zegt Dendergalmwant elke raensch, als lid der samenleving heeft plichten te vervullen tegenover de maat schappij en deze moet hij venullen. Gij ziet deze moet hij vervullen. De kwestie is -waarom, Dender galm, want plicht vervullen kost dikwijls veel krachtinspanningen,baart veel lijden, tranen en verdriet. Is het omdat het gezond verstand het voorschrijft Als mijne belangen op het spel staan zal mijn gezond verstand wel wat anders zeggen als wat recht en rede is. Gij ziet Dendergalm daar is geen uit komen aan. Gij zegt dat gij tegen de religie nietzijt, dat gij ze allen even eerbiedigt. Schoon en dagelijks randt gij den Roomschen Katholieken Godsdienst aan, scheldt gij de priesters uit. Fijnen eerbied zoo gaat men ver voorwaar.... Volksliefde. Vooruit en an dere roode organen bazuinen bij iedere gelegenheid uit dat de socialisten alleen de oprechte en ware vrienden van den werkersstand zijn, dat zij alleen wer ken en blijven werken tot zijn lotsverbe tering, tot zijn geluk, enz., enz. laten leiden, hoor, vriend lief 1 Hü volgde tiet spoor met den onvermoeiden iever der blanke spoorzoekers, en weldra deed hij eene andere, zeer helangrljke ontdekking. Jenkins kwam op eene plaats, waar de Indiaan voorzeker iemand van zijnen stam had ontmoet. Naar het scheen, hadden zij hier eemge oogen- blikken met elkaar in overleg gestaan, en vervol gens verschillende richtingen genomen. Jenkins stond een oogeobük stil. Daarna ver volgde hij zijnen weg, vast besloten het eerste spoor te volgen. Ongeveer een uur later bemerkte hij tot zijne groote verbazing, dat hij niet een Indiaun, maar zelfs twee vervolgde. De afdruksels waren te dui delijk, dan dat hij zich kon vergissen opnieuw stond hij eenige minuten stil en begon Da te den ken. Dit begint ernstig te worden, sprak hij zacht; er zijn twee wilden, die op eenige mijlen afstand van het kamp rondsluipen. Ongetwijfeld loopen xij door het boseh om eene verkenning te doen. Daarvan wil ik mij verzekeren en echter loop ik een vreesclijk gevaar, met de twee duivels van dat kaliber na te zetten. Dingle en de andere kame raden gelooven, dat ik niet durf doen, hetgeen xij '100 dikwijls hebben gedaanik zal hun toonent dat ik mij niet laat afschrikken. Door een enkej •signaal zou ik Dingle wel tot mij Jiunnen roepen maar bij zou mij uitlachen. Ik ga dus nog eenigen De verledene week werd te Brussel een socialistisch congres gehouden aan 't welk afgeveerdigden uit alle landen der wereld deelnamen en wat zegde daar gezel Bebel, de leider der Duitsche socia listen Luistert Wij, Duitsche socialisten, zegde Bebel, wij willen van geene werkmanswet geving weten. Wat wij willen dat is de wonde openlaten in het lichaam der tegen woordige samenleving. Wat wij willen dat is die burgerssa menleving van de aarde doen verdwijnen. Wat wij willen dat is zoo vroeg moge lijk het laatste uur dezer samenleving doen slaan en ze vervangen door de socialistis- sche maatschappij. Daarom hechten wij er geen belang aan redmiddels te zoeken tegen de kwalen der werkende klassen. Wij hebben het vroeger nog gezegden uit deze woorden blijkt het ten klaarste dat de socialistische opperhoofden niets anders dan volksverleiders en schaamte- looze uitbuiters zijn. Wij, socialistische leiders, zegt Bebel, hechten er geen belang aan redmiddels te zoeken tegen de kwalen der werkende klassen geen wonder voorwaar In dien het lot van den werkersstand verbeterd werd, zoodat elkeen te vrede is, wel dan zouden er geen socialistische opperhoofden meer noodig wezen. Immers er zouden geene socialisten meer bestaan en bijgevolg ook geene lei ders of opperhoofden die, in afwachting dat zij langs den rug der bedrogene werklieden naar omhoog kunnen klaute ren, deze laatste op 'congressen en vergaderingen gaan vertegenwoor digen, iets waar er plezierreisjes, lekkere feestjes en de rest aan vast zijn. Niet dom, de socialistische leiders Het lot van den werkman verbeteren ware het hunne verslechten enzoo dwaas niet 1 Schavuiten of trapgan zen. Wij lezen in den Courrier de Bruxelles. De heerX.. zoon van eenen vischkoop- man die eenen tijd van politieke ver maardheid beleefde, is het slachtofler geworden van eene onaangename grap. Eenige zijner vrienden, groote jacht- lielbebbers, spraken dikwijls in zijn bij zijn van de zonderlingste jachtavonturen. De heer X., vroeg en bekwam van zijne vrienden de gunst, hen te mogen verge zellen. Men ging een onwaarschijnlijk soort van wild vangen, namelijk Trap ganzen. Men moest woensdag avond bijeenko men om 11 ure, te Boschvoorde. Op het gestelde uur wareu aide jagers,den heer X. inbegrepen, op hunnen post. Men tijd alleen voort. Hij zette zijnen marscli voort met de grootste voorzorg, alsof hij gewaar werd dat hij zijne vijan den naderbij kwam. Deden zij zich plotseling voor, dacht hij by zichzclven, dan zou bij in eene moei lijke positie komen, en dit vooruitzicht bemoedig de hero niet al te zeer. In zichzelf mompelende, ging hij steeds zijnen weg. Eensklaps stond hij op nieuw verwonderd stil. Wel duivels riep hij uit. Hij zag namelijk de afdruksels Yan drie wilden. Dat wordt hoe langer, hoe schooner, zegde liij. Er moeten een groot aantal Indianen in het bosch zijn, en zeker zijn zij voornemens om dezen avond aan te vallen. Wol zou ik hunne plannen geerne te weteu komen, maar zulk eene onderne ming is te gewaagd, daarom zou het goed zijn Din gle's meewerking in te roepen. Daarop bracht hij twee vingers in den mond, en floot op eene zonderlinge manier dit signaal liet hij drijmaal liooren. Een oogenblik later antwoord de men hem aan den anderen kant der bergen, waarna hij tegen eenen boom ging rusten, en de komst van Dingle afwachtte. Wat is er gaande t vroeg deze fluisterend, terwijl hij hem naderde. Jenkins toonde hem de afdruksels der voeten Da spoorzoeker bekeek ze eens oplettend, en zegd^ kortweg Vervolg uwen wag, ik zal met u gaan. trok op. Gedurende meer dan twee uren ging men vooruit in bet Zoniënbosch. Eindelijk, rond 2 ure 's morgens hield men stil nabij eene oude hut.Men ontstak een groot strooivuur. De eer van de jacht werd toegekend aan den heer X., in zijne hoedanigheid van nieuweling. Toen het strooi goed aan 't branden was, plaatste men hem voor het vuur, met eenen grooten zak dien hij moest openhouden. Gedurende een kwaari uurs bleef de nieuwe jager in afwachting, doch gelijk zuster Anna, zag hij niets komen. Langzamerhand was het vuur uitgegaan en de heer X. stond daar alleen in de duisternis. Vruchteloos riep hij op zijne vrienden, alleen de weergalm van het bosch gaf hem antwoord. Eindelijk kwam hij tot het besef der waarheid, namelijk dat men hem voor den aap hield. Zijnen weg niet kennende in het uitgestrekte woud, dwaalde hij uren lang zonder te weten waar hij heenging. Eindelijk, om 6 ure 's morgends, kwam hij afgemat en uitge hongerd, te Terhulpen aan. Te huis gekomen, zwoer hij, doch te laat, dat men hem niet meer zou beet ne men. Er wordt, sedert twee dageu, te Brus- 3l, om die grap fel gelachen. Gevolgen der werksta- kInK. Weet men hoeveel onze arme koolgravers, zoo valscheliik misleid door hunne hoofdmannen, tijdens de laatste werkstaking verspild hebben Het offici eel cijfer der dagloonen, tijdens de lange weken werkstaking zouden betaald ge weest zijn, indien zij gewerkt hadden, beloopt tot meer dan 4,000,000 frank. En daar er tijdens die dagen meer ge dronken is geworden dan anders hebben de werklieden gedurende den tijd der staking 5,000,000 teruggetrokken uit de spaarkas. In een enkel postbureelijvan Farciennes, werd er in de eerste week der staking, meer dan 200,000 frank uit betaald. Dat zegt alles Hot H. Kleed te Triei*. In de hoofdkerk van Trier, in Duitsch- land. wordt sinds eeuwen eene eerbied- weerdige relikwie bewaard, namelijk de overblijfsels van hel kleed dat, volgens de overlevering, door den Zaligmaker ge dragen werd, en dat na de kruisiging, tusschen de romeinsche krijgslieden met de dobbelsteenen werd verspeeld. Die relikwie is gekend onder den naam van het Heilig Kleed van Trier. Vroeger werd zij, nogal dikwijls, ter vereering van de geloovigen uitgesteld.en er hadden dan ontzaglijke bedevaarten uit al de streken van de wereld naar Trier plaats. De itentoonstelling van het H. Kleed had, oorspronkelijk, alle zeven ja ren moeten geschieden, doch die plech tigheid werd dikwijls verhinderd door oorlogen en andere omstandigheden. Beiden slopen zonder gerueht evenais de sUn< gen tusschen de hoornen doorzij liepen vlug. cn Jenkina was er trotseh op, omdat hij nu den beroemdsten spoorzoeker van het leger tot gids diende. Hem zou voornamelijk de eer toekomen, indien men eenige gevangenen kon maken, en den kapi tein dit feit vervolgens ter oore zou komen. De zon neigde ten ondergane. Plotseling stegen de haren van Jenkina te berge onder zijnen hoed nu zag men de afdruksels van vijf verschillende personen doch dewijl Diugle maar niet sprak, hield hij zich goed en besloot zoolang voort te gaan als zijn makker den moed zou hebben hem ta volgen. Onmogelijk is het, den tijd te bepalen,welke met deze buitengewone vervolging zou verioopen een gesmoorde lach dien Jenkins achter zich hoorde, deed hem sidderen. Onmiddellijk keerde hij zijn hoofd om en zag Dingle die tegen een boom leunende, zich nauwe lijks staande kon houden van lachen. Nu ging er op eens eeD licht voor hem op en hij zegde tot zij nen makker. Wat ik u bidden mag, Dingle, zeg niemand eeu woord van dit voorval. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1