Allerhande nieuws. LANDBOUW. De laatste tentoonstellint; beeft plaats gehad in 1844, en toen zijn er ongeveer 1,100,000 bedevaarders naar Trier geko men. Destijds bad de stad geene andere andere gemeenschapswegen dan de Moe zel en de steenwegen. Thans is Trier het middenpunt van een uitgebreid spoor wegnet. Eene nieuwe tentoonstelling der reli kwie is donderdag, 20 augusti begonnen en zal vijftig dagen duren. Men verwacht zich nu aan minstens het dubbel van het getal bedevaarders in 1844. Uit Amerika zelfs wordt het vertrek gemeld van eenen grooten stoomboot, enkel geladen met bedevaarders voor Trier, en die er nog velen heeft moeten achterlaten. Hel spoorwegbestuur heeft maatrege len genomen, om dagelijks 30 A 40,000 bedevaarders in eene opzettelijk daartoe ingerichte statie te ontvangen, en in de stad zorgt een komiteit voor de behoor lijk huisvesting der bedevaarders. Er zijn slaap- en spijshuizen in het bereik van alle beurzen. De bedevaarders, die de H. Relikwie willen gaan vereeren, zullen zich in de hun aangeduide kerken moeten vereeni gen,Zij zullen zich in stoet naar de hoofd kerk begeven, en daar op de groole koor, voor de relikwie defileeren, die in geeiie kas, maar tusschen twee glasramen zal tentoongesteld zijn. De voorwerpen, welke men het H. Kleed wil doen aanra ken, zullen moeien toevertrouwd worden aan de priesters, die elke bedevaart ver gezellen. Sedert de tentoonstelling van het H. Kleed te Trier aangekondigd was, is er ook veel spraak geweest van eene andere soortgelijke relikwie, die te Argeniueil in Frankrijk bewaard word. Priesters van Argentueil hebben zich met een deel dier relikwie naar Trier begeven, en bei den vergeleken. Het onderzoek had woensdag plaats. Daaruit blijkt dat de relikwie van Trier voorkomt van het on derkleed van den Zaligmaker, en die van Argentueil vau het bovenkleed of mantel. De kamervlieg. Wie kent niet de kamer vlieg Wie is er niet eens door haar geplaagd geworden Wat deze dieren zoo onverdraaglijk maakt, is niet alleenlijk hare ontelbare menigte, baar onaangenaam gebrom, de onreinheid, waarmede zij alles bedekken, maar ook de omstandigheid dat zij zich bevinden op alle spijzen, waar de menschen veel van houden en daarop als onaangediende en gehaatte gasten plaats nemen. Ook de reden, dat zij veel van'het menschelijk zweet schijnen te houden, vermeerdert hun onaangenaam bijzijn, daar zij zich alsdan gaarne op de bloote huid, vooral van iemand die slaapt, plaatsen. Er worden vele middelen aangewend om de vliegen te verdelgen, zooals het plaatsen van vliegendood,lijmroeden,enz. Anderen slaan ze dood, doch dal is bij eenen grooten vliegenzerra nietvoldoende en hèt maakt den grond en den muur slechts vuil. Deter is het, waar zulks geschieden kan, hen dagelijks met eenen ineen ge- draaiden doek te verjagen en dan de vensters te sluiten, daar de vliegen niet in het duister blijven. Dat al die middelen slechts gedeeltelijk helpen, wordt zeer duidelijk door hunne groote vermenigvuldiging verklaard.Eene vlieg legt op eens 80 eieren, de eieren worden spoedig tot maden of wormen,de maden tot poppen en de poppen tot vlie gen. De vliegen leggen des zomers vier maal eieren. De eerste jongen van hen leggen driemaal, de tweede tweemaal en de derde eenmaal. Gelukkkig vindt men vele vogels, die zich met vliegen voeden. De hoenders voornamelijk, verdelgen veel maden,daar de meeste vliegeneieren in hunne nesten gelegd worden. In den herfst bevriezen de meeste vlie gen, ofwel zij verduiken zich. Sommige leven voort in verwarmde kamers of op andere plaatsen. Over 't algemeen echter ziet men ze eerst in het voorjaar terug, doch de meesten verschijnen reeds in den nazomer. Een strenge winter, zooals die van 4890, doet vele poppen en maden sterven en dan duurt het weer eenigen tijd,voor aleer men groote scharen bij elkander ziet. De vlieg, dit kleine insekt, is met nog kleinere bedekt, mijten genaamd, en dik wijls vindt men er die daarmede geheel vol zitten. D E HOPTEELT. Men schrijft uit Poperinghe Voor de hopteelt is een jaar op handen van groote opbrengst en nadeelige prij zen. De hop begint te knoppen en men rekent dat de pluktijd binnen de veertien dagen zal beginnen. Verschillige koopen van 40 tot 30 franken zijn reeds op voor hand gedaan. Het is eenen kleinen prijs en nochtans voorziet men nog lagere prijzen. De mislukte aardappeloogst in Duitsch- land heeft de duitsche kooplieden ge dwongen bij ons hunnen voorraad op te doen. Daaruit volgde dal de aardappelen die verleden jaar op dit tijdstip aan 4 fr. de 100 kilogr. stonden, op 40 augusti, te Mechelen aan 8 frank verkocht wer den. Men verzond er van deMechelsche spoorhalle honderd-en-twintig wagen vrachten naar Duitschland. Sedertdien is de handel een weinig verzwakt door dien ook Holland vele aardappelen levert. Zeer waarschijnlijk zal de tegenwoordige daling der prijzen geen stand houden. Aalst. Werkstaking. Zaterdag namiddag is alhier opnieuw eene werkstaking ontstaan onder een ze ker deel der werklieden van de firma Ver- eenigde Garenlwijnderijen, (Jelie et C") op den Tragel. 21 Werklieden waren ter fabriek aan gekomen met eene roode muts op het hoofd, het zinnebeeld der fransche sans cullotten, of liever, der bloedhonden van de jaren 90,die ons Vaderland ten bloede en ten vure brachten en hier zoovele ake lige rampen en ongelukken verwekten. Bevel werd aan die werklieden, meest al jeugdige snotbekken, gegeven die roode muts af te leggen. Zij weigerden en da delijk wierden zij hei werk ontzegd. Zondag morgend begaven zich 3 der opgezegde werklieden bij den heer Bur gemeester, te einde hem te vr3gen of 2ij het recht niet hadden eene roode muts te dragen. De heer Van Wambeke zegde her. Ja, gij hebt dit recht, roaar uwe meesters hebben ook het recht de werk lieden te nemen die zij verkiezen. Maandag morgend werden de roode muisen niet aanveerd en meer dan de helft der werklieden verlieten de fabriek, verklarende dat zij het werk zouden sta ken zoo lang hunne gezellen niet terug aanveerd worden. Naar hel schijnt is het 't dragen eener roode muts niet dat de oorzaak is der wegzending van die 24 werklieden, er schuilt iets anders onder, doch de waar heid hieromtrent is ons onbekend. Vooruit van Gent werd natuurlijk ge raadpleegd en onmiddellijk werd er be sloten hier meetingen te houden. Maan dag dus werden hier twee meeiingen gehouden, de eene des voormiddags, de andere des namiddags. Deze vergade ringen werden nog al talrijk bijgewoond door de werkstakers. Een gentsche spre ker trad op, en, in zijne redevoeringen poogde hij aan de werkstaking een an der karakter te geven dan het ware. Volgens hem was deze werkstaking aan gevangen tot het bekomen van loonsver- hooging. Dit is onwaar, want de werkstakers tot tweemaal toe door den heer Burge meester ondervraagd, verklaarden telkens dat zij op dit oogenblik voldoende betaald waren over hun werk. Wij moeten ook doen opmerken dat de overgroote meerderheid der werkstakers maar het werk hadden verlaten uit vrees van mishandelingen, slagen enz, waar- meê zij bedreigd waren. De socialistische redenaar verklaarde verder dat eene werkstaking veel ontbee ringen, veel lijden verwekt en men moed veel couragie moet hebben om ze te doorstaan. Hij spoorde zijne toehoorders aan rustig te blijven, en zich aan geene buitensporigheden of geweldenarijen over te leveren en eindigde met te verklaren dat het oogenblik der werkstaking slecht gekozen was, dat Vooruit geen zout in 't baksken had om ter hulp te komen, maar dat men eene openbare inschrijving zou openen en de opbrengst onder de werk stakers verdeelen. Die verklaringen wer den door de meerderheid zeer koel ont haald. De heer bestierder van het fabriek had doen afroepen dat, buiten de 21 wegge zonden werklieden, niemand 't werk moest verlaten, maar dat wie het verliet nimmer zou aanveerd worden dan met zijne toestemming, in andere woorden, dat hij zich het recht voorbehield te aanveerden wie hij wilde. De werkstakers bleven rustig, zelfs waren er betrekkelijk weinig gezangen ter straat. Het fabriek werd bij 't ingaan en 't ver laten der werklieden door de politie en gendarmerie bewaakt. Geen werkman deelmakende van den Katholieken Werkmanskring heeft het werk verlaten. Dijnsdag morgend waren er 334 werklie den tegenwoordig, en des middags wer den er ongeveer 200 terug aangenomen. Heden woensdag zijn alle de werksta kers behalve een honderdtal aan 't werk. Naar 't schijnt zullen dezen die heden woensdag niet aanveerd zijn nimmer tot het werk toegelaten worden. Gelijk wij het hooger zeggen is het dragen eener roode muts de wezenlijke rede niet van de wegzending der 21 werklieden, want eenige van hen zijn terug aanveerd. Van deze 24 werklieden is er een 22 jaar en gehuwd, een 20 jaar en de ove rige 19 moeten nog loten. Maandag begaven zich 3 werkstakers bij den heer Burgemeester om oorlof te bekomen ten einde in de Stad eene om haling met bussen te mogen doen, in an dere woorden, te mogen bedelen. De heef Burgemeester weigerde. Een halve dag in werkstaking en al vragen om te mogen bedelen Vooruit van heden woensdag kondigt een artikel vol bedreigingen af Wan neer Borreman en zijn medeplichtigen denken, zegt Vooruil, dat daarmee alles geëindigd tis, zij zijn mis. En verder De loonstrijd is in Aalst gedrongen en kost wat kost zal hij er tot eene oplos sing komen. Men is dus verwittigd Vooruit blijft aan de waarheid te kort, 't is om rede van den loon niet dat er in werkstaking werd gegaan, dat weet hier elkeen. Vooruit kondigt ook eene meeting aan, te houden dezen avond in de zaai der Hoogstraat. mishandeling. Onze confra ter t Land van Aelst vraagt of het zal ongestraft blijven.... Eeue moeder die 's nachts werkt op een fabriek dezer stad is mishandeld geworden.... Haar man' die er over ging klagen is van zijn werk beroofd geworden. Er loopen hier over wreede geruchten in de stad, roept onze confrater... Maar. confrater, hebt gij dan nog niet vernomen dat er in deze zaak procesverbaal is opgemaakt en de beschuldigde voor 't gerecht zal gedaagd worden. Wees gerust, indien hj plichtig bevonden wordt, zal hij gestraft worden. Wij wonen in België en er zijn nog rechters te Dendermonde en Gent §ottegem. Maandag 24 oogst, vierde men het 25jarig jubelfeest van den /.eer eerw. heer kannunik Roe- giers, als pastoor-deken van Soltegem. Óns stadje had zich te dezer gelegenheid prachtig versierd. Al de inwoners zonder onderscheid brachten het hunne bij tot 't welgelukken der feest, welke prachtig en luisterrijk was. He huizen waren bijna allen be- vlagd en smaakvol versierende jaarschrif ten waren talrijk en wel gelukt. Een prachtige en goed ingerichte feeststoet, waaraan al de maatschappijen, scholen en inrichtingen der stad deel namen, begaf zich om 9 ure langs de Brood- en Hoogstraat, Lange Munt en Markt naar de kerk, alwaar om 9 1;2 ure eene plech tige dankmis werd gecelebreerd, waar van de muziek op merkwaardige wijze werd uitgevoerd door de Kerkzangers en Sf-Gre^onus-zangmaaischappij. De kerk was in feestgewaad en koste lijk versierd. Onder de Mis hield de zeer eerw. heer kannnnik Vander Moeren, hoogleeraar te Leuven, eene hartroeren de aanspraak over de zending van den priester en toonde aan hoe goed de zeer eerw. heer dek»n Roegiers die heeft vol bracht. Na de Mis werd door de hooger genoemde muziekanten een meesterlijk Te Deum gezongen. Na de godsdienstige plechtigheid, had de ontvangst plaats in de dekenij, alwaar de zeer eerw. jubilaris de gelukwenschen ontving van al de maatschappijen en katholieke inrichtingen. Een ware berg van bloemtuilen alsook sehoone en kos telijke geschenken werden hem aange boden, onder andere eene gouden cibo rie, hem opgedragen door al de parochi anen en een kostbare kelk aangeboden door de eerw. heeren pastoors der deke nij. Om 1 ure had een banket plaats. Aan het nagerecht stond de heer Mussely, lid der bestendige Deputatie, recht e>. stelde met zijne gekende welsprekenheid eenen heildronk voor aan den zeer eerw. jubi laris, waarop deze antwoordde in eene herderlijke, echt vaderlijke aanspraak. Van Z. H. den Paus werd eenen telegram ontvangen, waarbij de H. Vader zijnen zegen schonk aan den zeer eerw. heer deken en aan zijne achtbare familie.Onder het feest werd een sehoone jubelzang uitgevoerd, waarvan het gedicht en de mu/iek door de heeren G. en A. M. voor de gelegenheid werden vervaardigd Des avonds had eene schitterende ver lichting plaats en tot bekroning van het feest werd een prachtig vuurwerk afge- stoken. Volgens het aloud gebruik op katholieke feesten werden ook de armen niet vergeten elke arme ontving van den zeer eerw. haer deken een potstuk anders gezegd een vijffrankstuk, eu ook de schamele armen mogen zich onopge merkt bij hem aanmelden om eene milde aalmoes te ontvangen. God behoude den zeer eerw. jubilaris nog lang tot geeste lijk en tijdelijk voordeel van zijne paro- chiauen. Erwetegem bij Zotte gem. Zondag 30 Oogst om 3 1/2 ure namiddag, groote en vrije anti-slavernij conferentie. Sprekers M. Van Impe, Overste van hel Geslicht te Gijsegem en M. Alb. Gueluy, Rector van het Afri- kaansch Seminarie te Leuven. Leopold eene der drij Congoleesen van M.Van Impe zal insgelijks eene korte aanspraak doen in 't fransch. IVederlandseh taalcon grea te Gent. Eene overgroote volsmenigte was Zondag bij de spoorhal verzameld, om de ontvangst en den optocht der congresleden bij te wonen M. De Maere de Limnander bevond zich aan het hoofd van de afveerdiging. die de vreemdelingen in de statie ontvan gen moest. De stoet trok door de bevlagde straten naar het stadhuis. Onder de talrijke maatschappijen, die den stoet uitmaakten, telde men de oud- onderofficieren.de gedecoreerden,scherm- nijverheids-, kunst- en andere maat schappijen, kiezersbonden, enz. enz. Ten sladhuize werden de congres leden ontvangen door M. de burgemees ter Lippens. Zijne rede werd luide toegejuicht. Na hem nam M. Van Droogenbroeck hel woord om. namens M. den minister van binnenlandsche zaken, de toegene genheid van het gouvernement voor de vlaamsche taal uit te drukken. Het nederlandsch en het belgische volkslied werden beurtelings gespeeld. Er werd eene ovatie gebracht aan M, Quack, van Amsterdam, die deGente naars bedankte voor hunne sehoone ontvangst. Ten slotte hield Max Rooses een lof rede op burgemeester Lippens, alsook op de burgemeesters van Antwerpen en Brussel De socialistenstoet te Gent. On danks de echt amerikaansche reclaim, door de socialisten gemaakt tot welge lukken van hunnen stoet, ter gelegenheid van hel bezoek der brusselsche congres leden, was er niets buitengewoons t< zien. Niels was flauwer en droeviger, zegt de Bien Public dan die menschen tusschen de stortvlagen door de straten te zien trekken. Het blad schat het getal deelnemers op 1330, maximum Vooruit stapten de oud-leden van de internationale. Verder bemerkte men eenige gymnas ten en vreemde afgeveerdigden. In den Vooruit, de gewone woorden kramerij. 's Avonds in den Parnassus 'dem. De stad is kalm gebléven en de bevol king heeft de bezoekers met de groot ste onverschilligheid laten voorbij trek ken. De genaamde Isidoor Lammens, wonende ie Massemen-Westrem, was zondag laatst naar Ooi degem kermis ge gaan. In het naar huis komen is hij in slaap gevallen, zittende tegen eenen boom Bij zijn ontwaken bestatigde hij dat men hem ganse!) uitgeplunderd had. Hij was zijn geldbeugel, inhoudende een dertigtal franken, alsook zijn zilveren zakuurwerk ontstolen. Hel zakuurwerk isgeteekend met liet nummer 71,103 en komt uit het uurwerkmagazijn der Kerk straat, te Wetteren. Op de belgische kust. Een schrik kelijke storm heeft op de belgische kust dicht bij Heyst gewoed. Het is een grootsch schouwspel waarvan de vreem delingen weinig getuigen zijn,daar zelden zulke stormen plaats hebben gedurende het badseizoen. De windvlagen waren buitengewoon geweldigen gingen gepaard met stroomen regen. De vreemdelingencolonie bewonderde van op den dijk het schouwspel der woedende zee. Reusachtige golven kwa men tot op de sluisbrug, waarop de door tocht onderbroken is. De badkabienen, ten getalle van 234, zijn ijlings van den dijk moeten gehaald worden even als de sloepen en ander red materieel. De redders en het badper- soneel bleven aanhoudend op den dijk, om tegen alle voorval bereid te zijn Alhoewel het materieel erg beschadigd is, heeft men gelukkiglijk, tot nog toe geene ramp te betreuren. Te Knocke is het zeewater in de duinen gedrongen, en heeft ze overal meer dan een meter afgeschaafd. Goocheltoeren. Wie zoo meenen dat de hotelhouders ook al goochelen kunnenniet met keuken of buffet maar met de koffers der reizigers zelf. Een brusselsch blad heeft een dier goocheltoeren aan 'i licht gebracht, welke aantoont dal die heeren hotelhouders de post of de telegraaf niet noodig hebben om met elkander te correspondeeren. Zij plakken, zoo het heet ten titel van reclame, den naam en hel adres van het hotel op de koffers, wanneer de reizigers vertrekken. Welnu, de hotelhouders, bij welke zij in een andere stad afstappen, zien aan de kleur en den vorm dier etiket ten of de reiziger mild of pingre,moeielijk of goedzak is. De nieuwe hotelhouder, die schijnbaar die adressen leest, weet bij het bezien dier gekleurde papierkens dadelijk welk vleesch hij in den kuip heeft. Vergiftiging. Er heeft te Brussel alweer een geval van vergiftiging plaats Na een diner, waar op zoogenaamde boucheés la reine waren opgediend, werden er zeven feestgenooten ziek. Een dokter, die in ailerhaast werd ge roepen, stelde vast dat er vergiftiging moest in het spel zijn. Een sterk tegen- vergif werd de zieken toegediend en op dit oogenblik zijn de zieken nog niet buiten gevaar. Het schijnt dat het bovengenoemd ge recht was toebereid met garnalen, die giftig waren. Zou het niet goed zijn indien de gezond heidscommissie zich eens bemoeide met de zaak en eens onderzocht waaraan al die gevallen van vergiftiging bij middel vau garnalen, krabben, kreeften, enz.,toe te schrijven zijn. Gewichtige diefstal. Ontvreemding van 700.000 frank. Ongeveer een jaar geleden, las men in de Brusselsche dag bladen, op de vierde bladzijde, de volgen de aankondiging «Men vraagt bedienden, eene borgsom van 10.000 fr. kunnende storten verzekerde broodwinning. Zich te bevragen onder de letters H. W.. blij vend bureel. De heer Van P.., wonende in de Vol derstraat, schreef op voornoemd adres, 's Anderendaags ontving hij een antwoord, waardoor hij in betrekking gesteld werd met eenen Herman Weleker, ingenieur, woonachtig te St-Gillis. Weleker gaf zich uit als bestuurder en eigenaar eener groote fabriek, gevestigd in de omstreken van Berlijn hij was gelast zegde hij hulphuizen in België te stichten. Hij was vergezeld om zijne zending ten uitvoer te brengen, van den baron X. insgelijks Duitschraan, wonende ook te St-Gillis. Hij stelde aan den heer Van D., het bestuur voor van al de hulphuizen, die te Brussel zouden gesticht worden en bood hem eene groote jaarwedde aan met kostelooze huisvesting, paard en rijtuig. Op het einde van den winter, huurde hij een huis op de Noordlaan 464, en eenige dagen later vernam hij, dat nog drie huizen op dezelfde laan gehuurd wa ren door den bestuurder der fabriek in Rusland. Daar de zaak onderhandeld en men overeengekomen was, eischte Wel eker de betaling van het eerste verschil De heer Van D., overhandigde hem in klinkende munt de som van 7000 frank Weinige dagen later, tengevolge van ver moeienissen, werd hij eensklaps gevaar lijk ziek en zelfs zeer ernstig. Weleker deed hem dagelijks bezoeken, hij gelukte er zelfs in aan Mad. D., alsdan wanneer de echtgenoot stervend was, 4 titels der Belgische leening van 104 frank ieder, af te persen, altijd nog op afkorting der 40.000 frank. Da heer Van D.., stierf. Weleker legde twee prachtige rouwkronen op het graf van den overledene. Hij verklaarde aan de weduwe en de ongelukkige weezen dat zijn persoonlijk fortuin hem toeliet, hun vader en beschermer te worden en de plaats van den overledene hun zou toegestaan worden als vergoeding. Hij noodigde hun zelfs uit hem een bezoek te brengen in de Capoilietstraat, waar hij een prachtig huis bewoonde eu had zelfs gelegenheid hun een pak banknoten van zestig duizend frank en een overgroote hoeveelheid stadsloten te laten zien. Het waar dat men later bestatigd heeft dat die titel3 allen ongangbaar waren. Dit was voldoende aan de weduwe en hare kinderen, om in den heer Weleker het volle vertrouwen te stellen, en hem nu als hunnen redder te aanzien. Gebruik makende van dit vertrouwen, deed Wel eker aan Mad. Van D.. gelooven, dat hij haar in eene zaak van 80 000 fr. had laten deel maken, doch op voorwaarde dat zij eene storting van 43.000 frank zou doen. Hij eischte van de arme weduwe eene hypotheek van een huis dat zij te Brussel bezat. Den 7 Mei werd Mad. Van D., bij eenen notaris te Brussel geroepen, waar den hypollieekakt eenige dagen la'.er getee- kend werd. Weleker gaf die akt aan de maatschappij der algemeene verzekerin gen in ruiling van eene borgsom van 40.000 frank. Van dit oogenblik af, staakte Weleker eensklaps zijne dagelijksche bezoeken. Die zonderlinge handelwijze hoei^mde argwaan in aan Mad. Van D., Eensitlaps verdween Weleker zonder het minste teeken van leven achter te laten, 's An derendaags liet hij Mad. Van weten dat hij zich voorloopig te Berlijn bevond, voor zaken betrekkelijk zijne nijverheid. Midderwijl vernam M. Van D. dat Wel eker zich tot Antwerpen bevond onder eenen valschen naam. Men verwittigde de policie en Weleker werd juist in tijds aangehouden, want hij bereidde zich om naar Amerika over te steken. Weleker heeftalles bekend. Eene nauw keurige huiszoeking werd ten zijnent ge- daan.Zijne koffers die een aantal waarden in juweelen en andere voorwerpen be vatten werden aangeslagen. Weleker heeft nog eene kleine vereffe ning met het gerecht te doen aangaande eene ontvreemding van 625,000 frank op de bank van Dresden en eene van 75,000 frank op eene andere bank van Duitsch land. De stoutmoedige en listige dief heeft reeds een achttal veroordeelingen voor diefstal ondergaan. Valschmunsters. Sedert eenigen tijd bemerkte men dat er in den omtrek van Brussel veel valsche stukken van een en twee frank en van 10 shillings in om loop waren. Deze laatste stukken, welke de beeltenis droegen van koningin Victo ria, zijn zeer goed nagemaakt. De politie van Laeken denkt de valsch munsters in handen te hebben. Zondag avond kwam eene kleine jon gen in eene herberg van den Antwerp- scheu steenweg en gaf een dier stukken in betaling voor eenen litep bier. Men nam het stuk en gaf den knaap er op terug. Maar toen dezelfde knaap een half uur later met een nieuw goudstuk weer kwam vatte de baas achterdocht op en eischte dat de knaap hem naar het huis zou brengen, waar de persoon, die hem het geld had gegeven, woonde. 't Was eene vrouw, zij woonde op eene kleine kamer in de Telefoon straat. Naar den commissaris gebracht zijnde, beweerde de vrouw, zekere L., eerst de goudstukken gevonden te hebben dan, zich bezinnende, zegde zij ze van eene Engelsche dame ontvangen te hebben. Deze uitleggingen schijnen zeer ver dacht en men heeft de vrouw aange houden. Er is een zorgvuldig onderzoek geo pend. Belangrijke aanhouding. Een der voornaamste aanleiders van de beruchte bende der Grijze Klakken,welke te Etter beek reeds zooveel van zich deden spre ken, werd Zondag avond in dramatische omstandigheden aangehouden. 't Is zekere Van Hamme, die dezer dagen nog verscheidene overtredingen had begaan. Hij had onder andere zijn lief, zekere Rookens, na eene hevige woordenwisseling, eene ferme ranseling gegeven. Het meisje zwoer zich te zullen wre ken en verklaarde Van Hamme aan de politie te zullen overleveren. Deze van zijnen kant, zegde al wie het hooreu wilde, dat hij Rookens zou kapot maken, de eerste maal dat hij ze tegenkwam. Hij hield zijn woord Zondag ontmoet te hij Marie Rookens in de Verloren Hoekstraat, en zonder iels te zeggen sprong hij op haar toe, wierp ze ten gronde en bracht haar met woeste hevig heid talrijke vuist- en voetstompen toe. De straat was eenzaam niemand ant woordde op het hulpgeroep der ongeluk kige en toen haar aanvaller haar losliet, was zij erg gekwetst en geheel be bloed. Zij verwiltigde de politie, en deze richtte, met roedehulp der politie vau Schaerbeek, eene klopjacht in. Rond 8 ure bemerkten de politieofficier Royekens en de agent Demesmakerop den Tervuer- scheu steenweg den booswicht in eene herberg. Toen zij hem wilden aanhouden wierp van Hamme, die zeer sterk is, de politiemannen op den grond, maar deze gelukten er evenwel in hem te be- meesteren en naar de gevangenis te brengen.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2