NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 30 Augusti 1891, 10 centiemen per nummer 43"* Jaar N. 2397 DE SPION. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRMS Politiek overzicht. Gouwdag van oudenaarde. De gezondheid op den Buiten. Socialisten-Congres. Sociaal. DE DENDER-BODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. i,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne naam. AELST, 29 AUGUSTI 1891 Men weet dat de friMische Kamer be sloten had, dat Frankrijk weigeren zou de algemeene acte der brusselsche anti- slavernijconferentie te onderteekenen. De Daily News ontvangt thans van haren brusselschen berichtgever het vol gende telegram Van wel ingelichte bron wordt mij verzekerd dat Frankrijk binnen kort de algemeene acte der brusselsche conferen tie zal teekenen. Als het waar is mo^en wij zeggen beter laat dan nooit Reis der czarina. —Iets wat ook de algemeene aandacht begint te trekken is de reis diedeczarina.de keizerin van Rus land, voornemens is te ondernemen in... Frankrijk. H. M. wil president Carnot komen be danken voor de vriendelijkheid, waarmeê men in Frankrijk haren zoon Joris heeft behandeld, toen deze ziek lag in Algiers. De keizerin zou worden ontvangen als vorstin, 't is te zeggen, met groote ofli- cieele en militaire praal. De Kolnische Zeilung bevat een hevig artikel tegen de keizerin. Het is niet heel ridderlijk vrouwen aan te randen. De gezant van Chili te Washington, M. Lazcano, heelt eene depeche van den 26e uit Valparaiso ontvangen, waarin de minister van buitenlandsche zaken de volslagen neérlaag der opstandelingen op den 25e bij Vina del Mar meldt. Eene aldeeling van hel regeeringsleger 9need de verbinding der opstandelingen met hunne schepen af en dwong hen zich onvoorwaardelijk over te geven. De minister voegt er bij,dat hel geheele land vol bewondering is over de dapper heid en deugdelijkheid van het regee- ringsleger.De gevechten duurden 72 uren Mannen van Oost-Vlaanderen De Vlaamsche katholieke Landsbond roept zijn leger bijeen op 6 September aanstaande, tegen 2 ure nanoen, in de oude vest van Oudenaarde Wij willen onze mannen tellen en vast stellen welke vorderingen wij reeds ge maakt hebben Wij willen bekend maken welk het doel is daar wij naar streven wat 9e vervolg. Zet uwe vervolging voort, hernam de spoor zoeker, die hem een oogenblik ernstig aanzag. - Op het oogenblik, dut de schaduwen des nachts het bosch begonnen te omgeven, maakte men zich marschvaardig en werden de bergen beklommen. Nog was de duisternis niet geheel gevallen, toen de troepen reeds de hoogte bereikt hadden doch weldra deed zich eene groote moeilijkheid voor. Men kon geen hand voor de oogen zien, en daar twee of drie manschappen alleen de richting ken den, waar de Indiaansclie dorpen lagen, was het te duchten, dat de verschillende afdeclingcn van elk ander af zouden raken en verdwalen toch hing het welslagen der expeditie van een snellen marsch af. Er liep een rechte weg naar de Indinansche dorpen het was dus zeer wenschelijk, dat er geen man van dén weg afdwaalde. Ne eenig nadenken vond kapitein Witly een wij eischen en bewerken willen voor de toekomst Op dan, mannen van het Zuiden, gij vooreerst, langs de grenzen geplaatst, als schildwachten en de eerste in de gelederen Op mannen van den lande van Aalst, geburen van Oudenaardeen koene mak kers in den strijd Op mannen der oude kasielnij van Oudenaarde, in de geschiedenis zoo innig aan de stad gehecht Mannen van bet Meetjesland en van den lande van Waas Mannen van Gent, zonen van Art- velde Mannen van Sint-Nikolaas en van Aalst Mannen van Zele en uit het lar d van Dendermonde Mannen van te stede en te lande Op, ter algemeene monstering Op naar de kleine veste, weleer een der sterkste bolwerken van Vlaanderen's onafhankelijkheid, waar thans de katho lieke Vlaamsche beweging zulke schoone uitbreiding neemt Op naar de lieve Scheldestad, waar kunstperels rij/en zonder wederga, en waar Sinte-Walburgatoren van hoog u wenkt en welkom roept Op katholieke werklieden die uwe rechtvaardige eischen wilt doen gelden, en samen met den Landsbond werken wilt aan de verheffing van uwen stand Op katholijke burgerij, katholieke landsman, die godsdienst, huisgezin en eigendom verdedigen wilt met de mannen van den Landsbond Opkatholieke studenten, allen, uit hoogeschool, seminarie en kollege, die u sterken wilt in den strijd voor Vlaande ren en voor orde. Op mannen van den Landsbond naar do stad waarden grondsteen gelegd werd uwer machtige vereening Dat het luide en alom in Vlaanderen weerklinke wat gij wilt In Vlaanderen Vlaamsch Vlaamsch in de huisgezinnen,op de stadhuizen, in den gouwraad,in descholen,voor het gerecht, in het leger Godsdienst, Eigendom, Huisgezin Orde en vrede der christelijke eendracht, gesteund op de christelijke rechtvaardig heid Alles voor Vlaanderen Vlaanderen voor Christus N. S. Onze hoofdman, de heer Coremans, heeft beloofd den gouwdag bij te wonen Allen op den post dus middel om zich uit dc verlegenheid te redden. Hij liet eenige pijuboomentakkcii in vlam steken, die aan het hoofd van elk detachement droeg, en nu hervatte men den tocht met zekeren en vlug gen stap. Dat leger van vrijwilligers bood een inderdaad zonderling schouwspel aan. Eene lange reeks scha duwen slopen als spoken, over den smallen wee het toortslicht viel op die gebronsde gezichten, en geen ander geluid hoorde men, dan van al die stap» pen, welke den grond deden dreunen. Op zekeren afstand vooruit marcheerden zes of acht man, door Dick Dingle aangevoerd en door Peter Jenkins gevolgd nu en dan ontwaarde men hen, wanueer zij langs eene opene plaats gin gen. Bij het bleeke maanlicht geloken zij geketende misdadigers, die men naar het schavot braeht, Zij liepen met gebogen hoofd en luisterend oor, om het geringste onrustbarend geluid op te vangen. Somtijds zag men ze aan den oever ccner beek Imlt houden en daar wachten op de aankomst van 't expeditiekorps. Vervolgens gingen zij zonder gerucht te maken in het water, stapten aan den legcnovcrgeslelden oever aan wal cn drongen opnieuw in het bosch door. Men legde mijl bij mijl af op de duistere pa den van het bosch, langs rotsen en door dicht ge boomte men beklom bergen en steeg er van af- Wanneer men de meeste woningen van dorpelingen of van pachters bezoekt, arm of rijk, is men getroffen door de ongezondheid van al de deelen. De koer is eene ware vuilnispoel waar het mest, groote vergaarders van alle menschelijke en dierlijke afvallen, den grond overweldigd lusschen het huis en den poel waar de aal zich met het water der greppels komt mengen, 't welk al de vuilnissen van den weg heeft weggevaagd, 't Is dikwijls dit water welk de dieren drinken, dat de menschen bezigen voor hun huiselijk gebruik. Wanneer zij eenen put hebben, is zijn water niet beter dan dat van den poel, want het is besmet door het water van bet mest, dat den grond doorweekt. Het binnenste van het huis is zoo ongezond als hel buitenste. Gewoonlijk op eenen lagen ondergrond geplaatst, om gemamakkelijker het regenwater te ontvangen, is het vochtig, 't gene het gedurige rhumatism op den buiten uit legt. De buitenman spaart de deuren en vensters, die lasten betalen. Hij slaapt gelijkvloers omdat hij spoediger ter ruste zoude zijn en beter oore kan verleenen tot waakzaamheid en uog omdat de eerste verdieping, die drooger is, verkieslijker is voor het bewaren van het graan. Hij houdt zich weinig bezig met een onderscheid ie maken lusschen de plaats waar men het eten bereidt, waar men eet, en die waar hij des nachts zich ter ruste zal leggen. De mesthoop is onder zijn venster, en tegen den muur loopt altijd nat. Die mesthoop is een zetel van zaer gevaar lijke uitwasemingen het is eene opene vuilnisriool, die rond zich de gevaarlijk ste kiemen verspreidt. Wanneer een dier van eene besmettelijke ziekte sterft, is het op dien mesthoop dal men zijne overblijfsels werpt, wanneer een zieke in buis aangetast is door eene aansteke lijke ziekte, is het weder op den mest hoop dat men de uitwerpsels zal werpen. Ziedaar hoe de smetziekten, de typhus- koorts zoo doodend zijn in wijken of ge huchten. Deze betreurenswaardige gezond- heidsvoorwaarden worden voorzekerlijk bestreden door den heilzamen invloed van eene uitgestrekte massa zuivere lucht en door den aard van het leven der landbouwers, die alleenlijk den nacht in hunne ongezonde woningen doorbrengen, geheel den dag werken in eene opwekkende atmospheer. Maar wanneer ie midden zijner bloeiende ge zondheid de ziekte het gestel van den buitenman komt aantasten, velt zij hem zeer gemakkelijk neer niettegenstaande zijne groote kracht, biedt bij weinig weerstand aan de ziekte. Bedlegerig is men stak verscheidene rivieren over; en tegen middernacht kwam men dicht bij de dorpen der Nickajackers. Men marcheerde du laatste hoogte af, toen Jenkins plotseling naar Dingle toevloog en hem influisterde Daar is een Indiaan of een wild dier achter ons ik heb het dicht bij mij gehoord.... twee of driemaal. Dat weet ik, antwoordde Dinglc; ik heb het ook gehoord neem uw plaats weer in, Peter, cn pas op dat hij u niet ontsnapt. Zoo ge hem ziet, erp u dan op hem. en indien gij hem kunt vast houden, totdat ik bij u ben, dan beloof ik u dal ik nooit een woord zal reppen van die beroemde ver volging, gij weet wel.... Ik ben geen man van eer, als ik dat niet doe, antwoordde de andere. Jenkins keerde naar zijne plaats achter dc iclai- reurs terug. Hij verzocht een man, die voor hem liep, zijn karabijn even te willen dragen, onder voorwendsel dat hij zijne armen vrij moest heb ben, om ten uitvoer tc brengen, hetgeen hij in den zin had. Zooals lichtelijk te begrijpen is, had Jenkins al dc geestkracht der wanhoop noodig, zulk een be sluit tc nemen. Sedert zijn ongelukkig avontuur in het fort, met den Engel der grenzen, was hij er slechts op be dacht eene moedige daad te verrichten, teneinde hij door allerlei ongunstige gezondheids- voorwaarden omringd en alzoo verklaart het zich gemakkelijk, dat, dewijl er in de steden 4 ten honderd typhuslijders bezwijken die proportie tot 35 ten hon derd klimt in de boerenhofsteden. Al de ziekten nemen een erg karakter in een midden dat besmet is door allerlei uitwasemingen van afvallen. Zij kunnen soms de schrikkelijke ziekte, den leger- typhus, doen ontstaan en als bij ongeluk eene dergelijke ziekte zich in een dorp neerzet, dan doortrekt de grond zich met de kiemen en gedurende twee, drie jaren onstaat de ziekte op nieuw, ten gevolge der uitwasemingen. Het leven op den buiten is dus niet vrij van gevaren. Maar gelukkiglijk kun nen al die gevaren bezworen worden door eenige hervormingen die gemakke lijk uit te voeren zijn. Op den buiten kunnen de misslagen van den mensch gemakkelijk bestreden worden door den mensch zeiven terwijl in de stad, de stedeling maar kan strijden tegen de be smetting zonder ooit te kunnen hopen in eene zuivere en gezonde lucht te kun nen wonen. Indien de stedeling kou, indien de buitenmensch wilde 1 Maar het is niet gemakkelijker te kun nen dan te willen Hoe zouden deze gelukkige landbou wers nog gelukkiger zijn, indien zij min vertrouwen hadden in de weldaden die de natuur rond hen verspreidt, meer oplettend waren op de voorschriften der gezondheidsleer. Men zou het mest van de woning moe ten verwijderen vaii zoodra het uit de stallen komt. In destallen is het bevreden van de lucht en het gist niet; zoo kan men zon der vrees leven in de warme en vochtige dampkring der koestallen. Maar van zoo dra het mest in de lucht komt, wordt het een brandput van besmetting. Men zou aalputten en gemakhuisjes moeten maken die volkomen dicht zijn om de be smetting van het water des ondergronds te beletten men zou veel water in den buiten moeten hebben om de rottende poelen te doen verdwijnen men zou de doode dieren diep moeten begraven en de stallen gezond maken, waar men de natte uitwerpselen laat liggen. De dieren zijn van aard niet onrein. De varkens zelfs verdienen groolendeels hunne slech te faam nietals men hun een ruim kot geeft, bevuilen zij nooit de plaats waar zij slapen. Men moet aan de dieren gelijk aan de menschen genoegzame ruimte geven. Het voedend stelsel der landbouwers verschilt veel van dat der stedelingen, (let eten der buitenlieden bestaat vooral uit planten en vette spijzen die moeilijk te verteren zijn. Maar het krachtdadig werk in de volle lucht, laat den landbou wer toe dit voedsel aau te eigenen, dat ten volle voldoet in Je behoeften des le de vermoedens tc logenstraffen, welke Dinglc aan gaande zijnen moed had. Daarom was het noodig dat hij een wezenlijk gevaar liep, want zijn makker was tc geslepen ■ogel. om zich een of ander vertelsel op de mouw te laten spelden. Thans bood zich eene gelegenheid aan om zijn goeden naam terug te winnen, niet alleen bij Dingle, maar ook bij alle overige makkers. Na verloop van eenige minuten hoorde hij we derom voetstappen, cn uit vrees dat dc anderen hem voor zouden zijn, en den vijand ontdekken, besloot hij geen tijd te verliezen. Hij zag zoo scherp alsof zijn oog door de diepe duisternis kon dringen, cn eindelijk meende hij eene schaduw zich te zien bewegen. Hij slaakte een zucht, sprong naar die schaduw toe en de armen uitstrekkende, greep hij een Indiaan. Ik heb hem! riep hij uit. Spoedig I.. Ier hulp of hij ontsnapt mc, Voor de manschappen in de nabijheid tijd hadden ziclt bij hem te voegen, voelde Jenkins zich door twee handen, die hem als tusschen eene schroef knelden; met bovcDtucnschelijke kracht oplich ten. Een seconde later werd hij, als ware hij een kikvorsch, iu de lucht gesmeten, cn kwam op Dingle's l.oofd neer, die het pad niet verlaten had. vetis. De vette spijzen, zooals het spek, kunnen in deze voorwaarden van be staan, groolendeels het vleesch in de spijzing vervangen. De vette stoffen zijn ware bestanddee- len van de dierlijke warmte die noodig is tot het onderhoud des levens. Als zij onibivken, dan lijdt het spierengestel daardoor. Het vet is zeer nuttig niet al leen om den gezonden mensch te voe den, maar ook voor lieden aangedaan door verlerende ziekten. Het is daarom dat de vette spijzen, die zoo gemakkelijk op den buiten ver teerd worden, dikwijls de tering bij de buitenlieden tegenhoudt. De plantenspijzen zijn ook zeer voe dend. Maar wat goed is voor mannen die lastig werk verrichten, is niet goed voor de vrouwen die heel den dag te huis zijn,voor hun huiswerk. Dit thuisblijvend leven scherpt haren eetlust niet en laat haar niet toe gemakkelijk de zware spij zen te verteren. Een gemakkelijker te verteren voedsel zou haar beter passen melk, eieren, vleesch. Die alle jaren eenigen tijd op den buiten verblijven, zien niet zelden zoovele magere, bloed- armige. zenuwachtige vrouwen. Het zijn zij die de beginselen van vervalling mededeelen aan deze tengere, horsilij- dende kinderen, die een zoo groot deel leveren aan de sterfte onder de jonge bevolking op den buiten. Een vriend des landbouwers. Het laatste socialisten-congres te Brussel geleek veeleer aan een uitgestrekt woud van het zwarte werelddeel dan aan eene vergadering van redelijke schepse len. Op zekere oogenblikken geleek het als of men zich in tegenwoordigheid van allerhande wilde dieren bevondt die zich brullend en huilend dreigden te ver scheuren. Het feest in de Theatre Lyrique» heeft andermaal doen zien wat de socialisten in 't schild voeren, ja, hoe zij de sociale kwestie begrijpen. De socialistische organen hebben over 't gebeurde te dezer feest den domper gehouden, zij gebaren van niets te weten. Nu, het duitsche socialisten-orgaan, Vorwarts deelt bijzonderheden mêe die niet als uit den duim gezogen mogen aanschouwd worden. Het standbeeld van Z. M. Leopold II stond in de feestzaal, zegt het roode duitsche blad men had het meteen rood laken overdekt derwijze dat de romp alleen zichtbaar was en onze Koning daar als een gegiljotineerde stond. Maar nog meer De Vorwarts meldt verder dat in een panorama, als eene.... curiositeit werd aangekondigd de laatste krawal of hals doek van Leopold II en om dit te zien moest men een inkomgeld betalen ten voordeele der kas van de socialisten. En wilt gij nu weten,geachte lezers,wat die laatste krawat of halsdoek was?... Een dikke koord, een strop.... terwijl daarne- ven een kokende ketel stond waarin de priesters, de edellieden, de ambtenaars en bedienden, de burgers werden ge dompeld, tot stichting van groot en klein. Vorwarts staats verstomd dat men hier in België straffeloos het koninkdom zoo roekeloos belecdigen, hoonen en ver smaden mag. In Duitschland zou men die schavuiten, die gemeene versmaders.met vitesse voor eenige jarenin de doos duwen Doch hier is men machteloos omdat, dank zij de liberalen, losbandigheid met vrijheid gelijk staat.... En de liberale drukpers nijpt de oogen toe en zwijgt als versmoord over die schandalen... Verre van er de stem tegen te verheffen, beijveren de liberale scri- benien zich om te doen gelooven dat het socialisten-congres heel deftig, heel vreedzaam, heel ernstig is geweest. Wat zal Dendergalm er over zeggen Wel niets hij zal zwijgen lijk gewoonte Wat is dat Is dat een blanke ol een rood huid vroeg Dinglc woedend. En den ongelukkige bij eenen der armen grij pende, schudde hjj hem ter deeg. Ik hen liet, liet hij hooren, Peter Jenkins Schei uit 1 gij zult mij vermoorden Nu liet Dingle los en drong in het bosch, hij be greep nu, welke vijand Jenkins had vastgenomen. Nauwelijks had hij eenige voetstappen gedaan of zijne aandacht werd op een flauw gefluit getrok ken. Monowano riep hij zacht. Mijn blanke vader, antwoordde eene stem op denzelfden toon. Ga niet verder; Monowano, ga niet verder als men u een tweed maal pakt, zal ik niets meer voor u kunnen doen. Wees niet omzichtig... be denk... Monowano, hernam de wilde, zal den raad van zijn blanken vader volgen. Een minuut later marcheerde Dingle weer aan het hoold zijner scherpschutters, alsof er niets ter wereld gebeurd was. Niemand, behalve Dingle en Jenkins, vermoedde dat het de Indiaan Monowano was, die deze stoor nis had veroorzaakt. Jenkins betuigde dal het een verscheurend dier was, waarschijnlijk een panter, die hem zoo hard had behandeld en Dingle, zooals licht te begrijpen Dendergalm vind het geraadzaam nog maals de woorden van bisschop Turinaz aan te halen. De internationale maatre gelen tot bescherming van den werkman worden onvoorwaardelijk door de pause lijke Encycliek veroordeeld. Daaruit besluit hij nogmaals dat de genegenheid der katholieken voor den werkman maar schijn is om hem te be driegen. Als wij hem doen opmerken dat de werkman als dan door internationale maatregelen kan beschermd worden en dat bijgevolg zijne gevolgtrekking valsch is, antwoordt hij ons dat wij liegen als wij het onlogieke zulker houding doen uitschijnen. Redeneert dan «el met zulk blad Nu, schrijverken, als gij beweert dat de pauselijke Encycliek alle wettelijke bescherming voor den werkman afkeurt, dan liegt gij tegen de sterren op, en doet gij zien of te wel dat gij ze niet hebt gele zen of te wel dat gij wetens en willens de waarheid verdraait en miskent en uwe lezers voor den aap houdt. Volgens den paus moet de Staat in f vele vragen tus- schenkomen, en dit bewijst hij met eene bewijsvoering tot waar een geuzenlogiek niet reikt. Dendergalm is partijganger der wettige bepaling van den minimum van dagloon. Wij halen een klein artikeltje van Vooruit aan om te doen zien in welke omstandigheden dit kan gebeuren en de gevolgtrekkingen die er aanleiding toe geven Weet ge wat die fijnaard ons ant woordt, want op al de argumenten,intrin- sègues beweegredens uit Vooruit getrok- K gaf hem ten hoogste gelijk. Ongeveer een uur voor het aanbreken van den dag, hielden de éclai- reurs bij de laatste helling halt, cn wachtten zij de troepen af. Korten tijd daarna verschenen kapitein Whitley cn zijne officieren, en schaarden dc manschappen zich in slagorde. Dinglc werd met drie anderen Tooruit gezonden om liet dorp te verkennen, terwijl Whitley en Orr raad hielden. Na verloop van een half uur, kwam Dingle terug om tc berichten, dat hel geheele dorp in diepe rust was, en dat daar niet bet minste denkbeeld van ge ur bestond. Juist dit dorp wilde kapitein Whiiley aanvallen. De bewoners hadden meer wreedheden begaan i^ Tennessee dan eenige andere stam. Schedels van hoofden hingen boven hunne hutten, en hunne tomahawks waren bevlekt met het bloed van on. schuldige slachtoffers. In den toestand, waarin zich toen het gouvernement bevond, was het bijna onmogelijk tegen hunne overmacht tc worste len. Kapitein Whitley had echter besloten, eene laat. sle poging te wagen, om hun een gcvoeligen slag toe te brengen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1