Recht. .A. C3-E. Vertegenwoordiging der Minderheden. Een en ander. VAKVEBEENIGING ken, weet hij niet een zierken te zeggen zie hoe fijn ol liever dom Dat moet toch zoo slecht niet zijn (t want in den provincieraad van Oost- Vlaanderen is dit door de kierikalen opgeworpen en verdedigd geworden. Zeker,jongsken,is er van minimum van daghuur gesproken maar of dit van eene wettige bepaling was, dit is eene gansch andere zaak. Gij schijnt geene onder scheid te kennen tusschen eene wettige bepaling en tusschen die door de voor waarden van een contrakt, van eene openbare aanbesteding voorgeschreven. Alhoewel wij het verplichtend onderwijs vijandig zijn, zult gij ons nog, als gij zoo voortgaat, met de kleerste dingen te ver warren, van gedacht doen veranderen ten minste voor wat de geuzen aangaat. Het ware niet slecht een leergang van logiek te Aalst in te richten die voor mannen lijk de schrijver van bovenaangehaalde lijnen verplichtend zou zijn. Als de Staat ean werk iu openbare aan besteding stelt, is het hem vrij, in het kohier van lasten de voorwaarde neer te te schrijven dal aan de werklieden, die de ondernemer zal gebruiken, een vast gestelde loon worde betaald. Dit is en was het gedacht van M. Ver- haeghe wanneer hij dit voorstel in den Gouwraad te berde bracht. Gij ziet tusschen dat en eene wettige bepaling voor alle slach van werk, T zij van den Slaat of van den bijzondere, ligt een hemelsbreed verschil. Kan Dendergalm met zijne gekende welsprckenheid de verbruikers daar toe brengen dat zij de voortbrengers dezelde voorwaarden stellen wij juichen hem van harte toe. Nogmaals herhaalt Dendergalm, dat wij op zijne bewijsvoering voor het achturen- werk niet hebben geantwoord. Over het achturenwerk weet Dender galm meer dan het hoofd der duitsche socialisten die zegde dat in de huidige omstandigheden het invoeren van het achturenwerk onmogelijk was. Voortbrengst en verbruik zijn de fac toren die den prijs der waren regelen. Als de voortbrengst vermindert of het verbruik vermeerdert, klimt hij. Het tegenoverstelde komt voor in den ande ren zin. Moet nu door het invoeren van het achturenwerk de voortbrengst vermin deren dan zouden de prijzen stijgen en de werkman zou alzoo zijnen toestand zien verslechten. Blijft nu de voortbrengst dezelfde, dan kan het achturenwerk ingevoerd worden. In zekere omstandigheden voor zekere takken der nijverheid zou in die veron derstelling, het achturenwerk veel goeds stichten. Maar de vraag is nu moet dit wederom door de wet gebeuren Als de zaak anders mogelijk is, waarom zou den Staat er tusschen moeten komen? Om tol eene minzame regeling van kapi taal en arbeid te komen, Dendergalm, streven wij naar het vormen en stichten van vcreenigiogen tusschen baas en werkman -ant in eene schikking door de wet blijven beiden altijd vijandig tegen over elkander staan en dit is een ongelijk. Over verscheidene maanden reeds heb ben wij onze meeniug over die zaak uit gedrukt en dit in woorden die geenen den minsten twijfel laten bestaan. Alle werk slaat op den zelfden voet niet,allen arbeid brengt de zeilde kracht inspanning niet meê de wezenlijke duur van den arbeid is door de krachten der natuur atgebakend. Daardoor zou eene wettelijke bepaling veel meer kwaad stichten dan goed voortbrengen. De regeling dezer vraag moet aan de bijzondere vereenigingen overgelaten worden" Wij hebben reeds bewezen en er dik wijls op gesteund dat Dendergalm, niet tegenstaande zijne luidruchtige verkla ringen de materialistische leerstelsels aankleeft en verdedigt. Een nieuw bewijs geelt hij dus in zijn dwaas artikeltje over de kloosters. De omwenteling heeft de kloosters af geschaft, zegt hij. Dendergalm dat is eene eenvoudige daadzaak. Is hét recht en rechtveerdig Had de fransche omwenteling de wet tige macht ze af te schaffen Daar is de gansche kwestie Gij antwoordtja. Waarom Omdat de fransche omwenteling de macht had, de gendarmen kon gebruiken om hare bevelen uit te voeren. Nu daar de Kerk die macht niet heeft wordt ze dikwijls verdrukt. Het eerste en rechlstreeksche besluit- sel dat uit zulke grondbeginsels voort vloeit is deze de maiht is het recht en tot, daar strekt uw recht tol waar uwe krachten reiken. Dat is 't materialismus in vollen gang. Het recht gelijk men ziet, en is voor Dendergalm geen redelijk vermogen meer. De Slaat ook wordt de opperste rechter van Recht en Rede de volkswil is op permeester, volstrekte scheidsrechter van waar en onwaar. Dat is op politiek gebied, de verdrukking der minderheden, op sociaal terrein het boeien van den zwakke. Zulke leerstelsels verdedigen en afkon digen en zich daarna de vriend van den zwakke heeten, is dit niet eene vermetele dwaasheid, die eens te meer de onmacht van het geusche liberalism in het maat schappelijk vraagstuk toont Onze geuzen ontkennen den kloosters het recht van bestaan, van eigendom.Het recht van bezitten wordt hun door de wet geweigerd. 't Is de wet die het recht van eigendom schept. Nu de socialisten, wat logieker dan onze domme geuzen, blijven halver wege niet staan. Het volk is een groote logieker zegt Félix Pyat, die lot de uiter ste besluitselen gaat.Gij, geuzen, weigert het recht van bezitten aan de kloosters, welnu zijsteunen hen op dezelfde grond beginselen en ontkennen alle persoonlijke eigendomsrecht. Gij gaal beide van de zelfde princiepen uit volkswil is de opperste en onweêrroepelijke rechter. Zulke stelsels maken alle persoonlijke vrijheid onmogelijk. De vrijheid bestaat alleen voor den* Staal, de persoon wordt een verachtingswee,rdige slaaf. 'I Is het Redevendus sparliate van een onbeschaamde vooruilstrever. Age fortiter, jongelingen Een Spre- kersbond in ons katholiek arrondisse ment ten stande gebracht. Meer dan 25 moedige jongelingen hebben hunne deel neming doen kennen. Wat schoone uitslag De strijd naakt, wij moeten zooveel mogelijk de werklieden vrij bewaren der al te verlokkende stelsels en dwaze be loften onzer vijanden;wij kunnen tot dien uitslag komen door het verspreiden van goede gazetten van volksgezinde dagbla den, door onze dagelijksche en gewone gesprekken, door het aanwerven van an dere jonkheden van goeden wil.Allen die wat wilskracht en aanleg bezitten zijn geroepen zich onder ons vaandel te scha ren en den strijd meê te voeren. In al de steden van ons arrondissement, in al de aanzienlijke dorpen telt den spre- kersbond moedige leden, krachtige ^strij ders voor God, Godsdienst en Vaderland. Zeker is het dat eene schuchtere vrees vele kloeke strijders weerhouden heeft hunnen naam op te geven. Welnu die moeten aangewakkerd worden en allen moeten hunne bijtreding zoodra mogelijk doen kennen 'l zij aan een van de leden 't zij in de bureelen van Den Denderbode. Allen moeten juist niet als sprekers dadig zijn,andere middelen en wegen zijn er om tot de oplossing van het maat schappelijk vraagstuk het zijne bij te- dragen, het schrijven van leidartikels, het verspreiden van goede schriften van dag bladen enz. Onze sprekerebond is ook een schrij versbond want beiden gaan te zaam om de politieke denkwijze van den werkman te vormen. Twee oplossingen van de so ciale kwestie, zijn mogelijk, of de socia listische, dit is eene algemeene slaafheid en die der katholieken, en die is de ware de echte, die vrijheid en broederlijkheid waarborgt. Onbeschoft volksken. Daar nu Dendergalm is gram. omdat in ons verslag over de prijsuitdeeling van St Martensgesticht, de heerkens en juf fertjes onzer beide Ecoles moyennes Volksken genoemd worden en hunne deftige houding als onbeschoftheid wordt uitgemaakt. Zou hel pedantje mis schien een zoet woordenboeksken be zitten vol honingwoordjes en sui- kernaamkes om alzoo een gespuis beter te bepalen en dergelijke straatmanieren te waardeeren? Loochenen was uw plan, schoolvosken maar er waren met hon derden getuigen, die met verontwaardi ging een staalken hebben mogen zien van de welgemanierdheid uwer studentjes, vrucht \an de ware opvoeding die in de Ecoles moyennes gegeven wordt. De savoir-vivre élémentaire eischt dal men aan de deur blijft op feesten waar men niet genoodigd is. Dendergalm, die waarschijnlijk met het vak der welge manierdheid gelast is op den Graanmarkt, raadt de studeerende jeugd aan die prijsuiidcelingen niet meer bij te wonen.'t Is een goed gedacht, meester, en overi gens, als de zedige jeugd der Pontstraat en Graanmerkt uwe les niet zou onthou den, er zullen, hopen wij, toch wel maatregels genomen worden om derge lijke stoornissen te vermijden. De kern van T protest, tegen de beledi gingen aan de deftigheid der geuzen- jongens toegebracht, ho dat is puik geschreven Leest en oordeelt Onze priesters zijn vreemde papen, die ergens bij eenen koeboer hel levenslicht zagen en, bij tateren leeftijd, te lui om te werken en kinder8 op te brengen, het zwart kleed hebben aangetrokken, uit vrees van den lasliyen leven strijd. Schoon gezeid maar vreemde papen, zegt schoolvos,.... nogthans wij gelooven niet dat er onder de professors van St Martensgesticht éénen enkelen pruis te vinden zij allen zijn geboren in de provincie Oost-Vlaanderen en mees tendeels in '1 land van Aalst en mogen gerust hunnen geboorteakt laten zien. Even zoo vermeenen wij te mogen loochenen dat één dier Heeren het levenslicht zag bij eenen koeboer,» doch, in de veronderstelling dat het zoo zij, ware dit niet zoo treffelijk als de zoon van een liedekenszanger en als dien van eenen marktkramer uwer kennis sen Is men misschien van edeler afkomst als men, op 14 Mei 1854, pasgeboren door eenen groep Bohemers wordt ach tergelaten, door liefdadige personen op genomen en groot gebracht,om dan later zijne weldoeners te vergeten en te ver loochen Vraagt eens aan dit heerschap zijnen kerstenbrief! Te lui om te werken en kinders op te brengen Hola vogel, wie zou er wel meest werken uit zelfsopoffering en plicht, uwe vetbeiaalde pedagogen of de priesters Verders wie do slimme en ze dige heerkens zijn, te lui om hunne kinderen op te brengen, daar kunnen een herbergierken van Wieze en een arme man van Oordegem een antwoord op ge ven. Verstaat ge jongen Luistertde schoonste aanbeveling ten voordeele van uwe Geuzenscholen is wel dat ze d' eer hebben van door Dendergalm verdedigd te worden. De buitenmenschen laten zich ongelukkiglijk te veel knippen aan uwen schoonen herbergpraat, ze zou den moeten begrijpen dat d'harten hun ner kinderen peerlen zijn en O. L. H. zegt klaar genoeg wat men met peerlen niet mag doen. Fredbrix. In ons nummer van 31 Mei jl. behan delden wij de kwestie van de vertegen woordiging der minderheden. Wij schreven alsdan dal dit stelsel in theorie alles is wat den Hemel geven kan, maar, in de praktijd, voor het goed be stuur des lands onheilvolle gevolgen zou na zich slepen. Wij staafden deze onze bewering door de voorstelling van een voorbeeld onder menigvuldige anderen uitgekozen. Ons schrijven eindigende, zegden wij Doch genoeg voor heden en tot later wanneer onze confrater Het Land van Aalst. hel verlangt. Denkelijk is ons schrijven door onze confrater niet opgemerkt geworden, want sedertdien hebben wij in 't Land van Aalst geen enkel schrift over de vertegen woordiging der minderheden aangetrof fen ten zij twee of drij maal de herhaling, gelijk zondag 11. van 't volgende 't Is in Hespicie en Armbureel dat de Minderheid eerst en vooral zou moeten vertegenwoordigd zijn, uit liefde voor den Armen en Noodlijdenden, dan zouden de giften en legaten komen van weerskanten. Het Armwezen mag geen partijzaak zijn. Mocht onze stem aanhoord worden 1 Ziedaar wat wij letterlijk overschrijven (le bladz. kolom l, 3e alinea, 3® regel.) Oribetwisbaar geldt het hier den toe stand in onze stad. Volgens onze confrater, zouden de min derheden dus in onze Besturen der Gods huizen en van de weldadigheid moeten vertegenwoordigd wezen. En wie zijn die gekende minderheden hier te Aalst 1° De doctrinairs ofte oude pruiken, 2° de vooruitstrevers ofte de mannen uit 't Matroosje, 3° de socialisten. Dus zouden die beide besturen, vol gens hem, moeten samengesteld zijn uit katholieken en uit een of twee min of meer gezworene vijanden van onzen Godsdienst. En zelfs indien men het stelsel van 't Land ten uiterste wilde toepassen, zou den die gezworene vijanden van den Godsdienst in meerderheid wezen en dus ten volle meester zijn Wel is waar verschillen de drij fracliën van 't liberalismus in denkwijze over ze kere punten en zaken, doch wanneer het den oorlog tegen God, tegen Z. H. Kerk, tegen de Geestelijkheid, tegen de Kloos terlingen geldt, dan zijn zij 'taccoord.dan trekken zij allen om 't meest aan 't zeilde zeel. Een punt onder anderen waarover de liberalen meestal 't accoord zijn, is de verwereldlijking der hospitalen, 't is te zeggen, dat de gasthuisnonnen uit de hospitalen moeten gejaagd worden daar waar 't mogelijk is En men denke niet dat onze confrater liet niet weet, want op 't 2e bladzijde van zijn blad, kolom 1, alinea II, leest men: En gij, werklieden, verleid door de so- cialisten, als gij "Vooruit neemt, leest en ondersteunt, gij neemt paart en deel in de wraakroepende ondankbaarheid van die gazet. De Gasthuisnonnen moeten uit de Gasthuizen gejaagd worden als slechte vrouwspersonen, omdat zij de bruiden Christi zijn, omdat zij in den naam van Christus hunnen God, die arme zieken beminnen en dienen Nu, tot nog meerder bewijs dat onze confrater niet onbewust is met 't gene li beralen, vooruitstrevers en .socialisten in 't schild voeren,willen wij meêdeelen wat wij in zelfde nummer van Het Land van Aalst, 3 blad. 1 kolom, onder den titel van Een compagnie groote waarheden aantreffen Het liberalismus is de vrijdenkerij. (Journal de Gand). Het liberalismus kan niet in vrede leven met den katholieken Godsdienst (Echo du Parlement). Gaat niet naar de Kerk, zet de Pas toors en de Sacramenten aan den eenen kant. (Chronique). De partij bestaat niet dan in den oor log tegen de Kerk (La Discussion). Onze vijand is Roomen en alle mid delen zijn daar tegen goed. (Indépendancej Door ons hoog en middelbaar Onder wijs moet langzaam maar onvermijdelijk de gansche leugenkraam der Kerk vallen. (Dendergalm). Tot waar wil onze confrater,door zijne blinde lietde voor de vertegenwoordiging der minderheden aangedreven, het dan brengen Hij wil de vrijdenkers, de godverloo chenaars, de gezworenen vijanden van alles wat van nabij of van verre den Gods dienst raakt in T bestuur onzer weldadig- lieidsgestichten brengen, in andere woor den, hij wil tien wolf in den schaapstal laten sluipen, om onze Eerw. Gasthuisnonnen, de eerw. Zusters en Broeders onzer ouder lingen- en weeshuizen, den E. H. Regent eerst te kwellen, te folteren, of beter ge zegd, don duivel aan te doen om ze dan eindelijk als slechte vrouw- of mansperso nen, uit onze gestichten te verjagen En wat zouden de noodlijdenden die hunne kinders naar de katholieke scholen zenden, dan niet te verduren hebben Zouden de leerlingen der Katholieke Be waarscholen dan nog van de soep be deeld worden Voorwaar. Neen Confrater Vriend, hebt gij op die gevol gen van de vertegenwoordiging der min derheden die gij voorstelt, wel eens na gedacht Wegneming van sterken smaak der boter. In boter vormt zich gemakkelijk een eigenaardig zuur, T boterzuur.dat haar eenen onaan genamen, bitteren smaak geeft. Daar dit zuur in versche melk gemakkelijk oplos baar is. zoo kan de laatste zeer goed als middel gebruikt worden om ranzige boter van haren bitieren smaak te ontdoen. Men moet zulke boler met melk goed dooreer. kneden en vervolgens, na de melk te hebben afgegoten, dezelfde bewerking mei schoon water herhalen, om alle overblijfselen nog te vermijden. Eenieder is het zeker bekend, dat het voedsel der koeien grooten invloed uit oefent op den smaak der boter, ja, het is eene zekere zaak, dat het water,dal bij het voedselgebruikt wordt,veel bijbrengt, en hel niet zelden gebeurt dat koeien met hetzelfde voedsel gevoederd niet even lekkere boter geven. Het is dus van belang bij hel voederen steeds de groot ste zindelijkheid in acht te nemen en altijd zuiver water te gebruiken. Een misbruik. Vele perso nen bezigen ten onrechte petrool om het ongedierte hunner beesten le doen ver dwijnen. De Landbole, een Duitsch land bouwblad, heeft nog onlangs op afdoende wijze al het verkeerde van dozen maatre gel doen uitschijnen. Ziehier, namelijk, twee gevolgen, die in Schleswig-Holstein bestatigd zijn Om zijn geliefkoosden hond van de vlooien te zuiveren wreef een jager den rug en den nek van het dier met over vloedig veel petrool. De hond verloor welhaast den eetlust en beefde over gansch zijn lijfhij deed niets dan zuch ten en stierl eenige dagen daarna, nadat hij zichtbaar de hevigste pijnen had onderstaan. Een jonge landbouwerszoon, die op 19 koeien het zelfde middel had aangewend, om haar van het ongedierte te verlossen, zag na weinige dagen 2 van deze dieren sterven de andere werden alleu ziek. Zij werden uiterst mager en verloren, om zoo te zeggen, al het haar. Het. kleuren der bloemen. Een bloemkveeker van Buenos-Ayres heeft een middel ontdekt om naar wille keur de kleuren der bloemen te doen ver schillen. Hij heelt groene, blauwe en violetkleurige bloemen tentoongesteld. Daar het geen winstnajager, maar en kel een liefhebber is, heeft hij letterlijk medegedeeld hoe hij handelt. Om der rozen eene blauwe kleur te geven, is het voldoende gedurende gansch den winter de planteu te besproeien met eene oplos sing van Pruisisch blauw in de lente ontluikt de bloom met de gewenschte kleur. Wil men de bloem integendeel eene groene kleur geven, dan is het ko persulfaat dat men gebruiken moet. Bericht aan de liefhebbers. Aan die landbouwer». De straal en de zool zijn die deelen van de hoef der paarden, welke 't meest aan gedaan worden door eenen vochtige» bodem. Men kan het gansche weeke on dervlak hel best beschutten tegen den in vloed van vochtig bouw- en weiland, door het te bestrijken met terpentijn in heet water warm gemaakt, als de hoef tegen den nacht goed schoon gemaakt en droog is. Dit trekt er dan gedeeltelijk in en beschut de hoef op uitstekende wijze. HANDEL EN NIJVERHEID. Uitvoervan Rusland. De hoeveelheid graan dat uit Rusland wordt gevoerd, gaai alle gedacht te boven. De spoorwe gen zijn niet voldoende om de hoeveel heid te verzenden. Iii de gouvernementen Kowno en Wilna, zijn onlusten ontstaan,.omdat de koopliê alles wegvoeren, ten gevolge der laatste dagen welke hen afscheidt van het verbod ('27 aug.) Te Schauloe werden 400 wagens met rogge aangehouden door het volk* Men voerde de karren naar de municipaliteit, waar het graan ontladen werd. De statip is belegerd, om te beletten dat de kon vooien met koren verzonden werden. Er waren boeren die zich op de rails wierpen, om het vertrek te beletten. Te Eida schreeuwden de oproermakers dat zij liever naar Siberië gingen, dan der. hongersnood te onderstaan. Te Wilna hebben de wejkliê van den spoorweg het vertrek der waggons belet, die met koren geladen waren het graan laten weggaan, zegden zij, staat gelijk met het brood des volks uitroeien Eene depeche uit Sl-Petersburg meldt dat de minister van financiën de menge ling van tarwe en koren verbiedt uit te voeren, als deze meer dan 8 0/0 koren bevat. Ook de mengeling van koren met welk ander graan ook, olwel met zemelen is verboden. Vrije Gesticht van Jufvrouw J. VERLEYSEN. Onder al de prijsuitdeelingen, welke dit jaar plaats grepen, verdient deze. van Jufvrouw J. Verleysen eene bijzondere melding. Voor orde, zang, zedige houding en voornamelijk voor goede fransche uit spraak moet deze school voor de beste der stad niet ten onderen doen. Het drama Eélicie et Char lotte werd meesterlijk uitgevoerd. Het lieftallig kind dat den rol speelde van Zusterken van liefde, overtrof elks ver wachting. Twee koors LES VANQUEURS et LES VAC\NCES aangeleerd door Jufvr. F. Kieckens, verdienen evenveel lof. De Dankbetuiging bestaande uit decla matie en gezang, droeg niet weinig bij om het talrijk en deftig publiek hel Feest nog aangenamer te maken. Wij moeten er bij vopgen dat de kinde ren te dezer school deftig opgevoed en wel onderwezen worden. Kaatsspel Club XXX Esplanadeplein. ZONDAG 30 OOGST 4891. Om 3 ure. A. Van der Heyden, (Hofstade,) legen De Ridder, (Wieze). Om 4 ure. De Beul, (Zele) tegen L. Croés (Hoves). Om 5 ure. De twee winnende partijen. Anti Socialistische VAN AALBT. «O» Vandaag, Zondag, óm 3 ure namiddag, voor al de leden, in het lokaal, Korte Zoutstraal. DAGORDE: 1* Kiezing van een algemeenen Voorzitter. 2° Verscheidenheden. Nieuwe leden worden aanvaard en kun nen zich inschrijven, onmiddellijk na de Vergadering. Namens het Bestuur. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 626 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 4360 kilogr. 1%'ieuw Hospitaal. De bezondere Commissie vergt derde Vrijdag 11. Naar alle waarschijnelijkheid zal eene der aangewezene plaatsen moeten ver laten worden uit hoofde der hoogst overdrevene eischen van de eigenaars. Werkstaking. De werk staking van een deel der werklieden van de Vercenigde Garentwijnderijen is geëin digd. Rond de 90 werkstakers zijn niet terug aangenomen geworden en loopen thans zonder werk. De werklieden die 't werk niet hebben verlaten ontvingen elk een frank drinkgeld. Onbetwisbaar is het 't dragen eener roode muts niet dat aanleiding gaf tot het wegzenden der 21 werklieden. Naar men ons verzekerdis slechts deze krachtdadige maatregel genomen geweest, omdat er op 't oogenblik in het fabriek wat al te veel socialistische propaganda werd gemaakt en, in zekere werkzalen, eenen zeer slechten geest begon te heerschen. Verre van ons den maatregelen door de beheerders des fabrieks genomen te be dillen, het staat hen vrij te handelen na goeddunken. Wij wenschen hen zelfs over hunne krachtdadige houding geluk. Doch van den anderen kant, 3taat het ons ook vrij hen te herinneren dat wie winden zaait, onbetwisbaar tempeesten maait. Wij zeggen hen Gij hebt winden ge zaaid wanneer gij, bij de laatste kiezing van den werkerchtersraad, u niet hebt verzet tegen de verkiezing van een uwer meestergasten die openlijk als socialisti sche kandidaat optrad. Het kan geen kwaad, werd er toen ge antwoord, maar allengskens is de socia listische geest onder uwe werklieden zoo zeer gedrongen, dat gij u heden genoopt vindt strenge maatregelen te nemen. Ziedaar de eerste winden die gij ge maaid hebt En 't is maar een begin, Vooruit roept het u stoetweg en vol overmoed toe. Donderdag heelt Vooruit hier een ma nifest aan de bevolking van Aalst doen rondstrooien, 't welk wij niet bespreken willen. Dit manifest eindigt met eenen oproep tot de burgers en werklieden ten einde hunnen penning te jonnen tot onderstand aan de werklieden die door hunne onbe zonnen werkstaking nu zonder werk zijn. In zijn nummer van vrijdag 11. komt Vooi-uit er op terug en zegt onder ande ren in su)arf;«:«Steuneii de burgers voor- al de katholieken de slachtoffers van Borremaus niet, dan toonen zij allen het zelfde te doen en dn pauselijke encycliek niet ernstig op le nemen. Bemerken wij ter loops, dat het mani fest en bedoeld artikel van vrijdag, klaar en duidelijk laten hooren en gevoelen dat de socialistische leiders boos, helsch boos zijn, omdat zij in hunne verwach tingen zijn te leurgesleld, omdat zij be grijpen dat de socialistische vereeniging hier eindelijk moet om zeep gaan. Wat de onderstand aan de werkeloozen betreft, de edelmoedigheid, de mensch- lievendheid van de overgroote meerder heid der katholieken is gekend, maar of zij zich in 't onderhavige geval wel zoo zeer met 't lot der werkstakers zullen be kommeren dat blijft de kwestie. Overi gens wij zijn overtuigd dat velen ja, zeer velen, hen alle hulp en bijstand zullen weigeren, zeggende dat zij zich nu maar te wenden hebben tot de leiders van Vooruit, tot de vooruitstrevende jannen uit 't Matroosje, die hen door hunne aan hitsingen ten verderve hebben gebracht. Vooruit heeft nogthans geld, maar 't is voor zijne Aalstersche slachtoffers niet. En dat de jannen uit 't Matroosje niet beweren dat ze geen hand leenen aan de socialistische betoogingen en de werksta kingen. Het spel is thans gekend en ge weten. Men loocheue bet niet. Dinsdag ontmoette een van de belhamels der laatste werkstaking, ter St. Jorisstraat, een bestuurlid der jannen uit 'f Matroosje. De belhamel vroeg hem Wat gaat ge voor ons doen nu dat wij zonder werk zijn Ik weet het niet, antwoordde hij schouder ophalend en ging zijn weg voort al wilde h j een lastigaard ont gaanMaar de belhamel liet niet los en viel hem in de rede Hoe is 't moge lijk, wij hebben gehoor geleend aan uwe aanhitsingen, wij zijn in 't ongeluk ge stort en nu werpt gij ons over boord Ik kan er niets aan doen, was de ant woord en Nestor schoot er zoo dapper van onder als hij maar kon. Men bezit alle middelen om de werk lieden aan te hitsen en als men ze dan in 't ongeluk heeft gebracht, heeft men voor hen niets over dan een ik kan het niet gebeteren 't Is lafheid Eenige der werkstakers zijn aan 't bedelen gegaan, doch de politie heeft bevel ontvangen het te verbieden. Om kortelings te verschijnen Onze dorpen endeSociale kwes tie, door Frans Sterck te Aspelaere, een boekdeel van ongeveer 110 bladzijden. Prijs één frank. Voor de inschrijving zich te wenden tot den schrijver. Komt te verschijnen en verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode De Belgische Congo door Broeder Alexis M.-G. prachtig boek deel, groot in 8° van 258 bladzijden, ver sierd met 35 platen (0,25 X 0,16). Inge naaid fr. 1,60; Rijk gekartonneerd fr. 2. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wy de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Fihmin Mignot te Brussel waar wiel peerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eersteklas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polysten nickleenen, niets ontbreekt er. St Aikolaus. Reeds werd er in de dagbladen gesproken over een wonderdoktor, een Amerikaan Sequah geheeten, die geneesmiddelen bezit tot het heelen van 't Rhumatiek. Van dag tot dag wordt de toeloop grooter om Sequah te bewonderen en te komen aanhooren. Waarlijk 't is een een wonder. Hoeveel heelt hij er niet al genezen in de weinige dagen die hij hier verblijft. Mensohen die met stok en kruk moeten gaan,stijf en moeten geleid wor den anderen die hunne armen niet kunnen bewegen en zich zelf niet kunnen kleeden, worden door hem ge holpen. Men brengt de lijdenden, gelijk reeds gezegd werd op den wagen, men geeft hem eenen drank prairieblom, men wrijft hunne lidmaten met Sequah's olie gedurende 15 k 20 minuten in, en zie de zieken komen na eenige oogen- blikken al dansende en springende van voren op den wagen. Ja, 't is een won; derzij gevoelen geen pijn meer zij kunnen zich bewegen en gelijk in hunne vroegere dagen. Deze week zijn er niet min dan 5 of 6 ouderlingen van in de zeventig jaar van hunne rhumatiek ver lost. Men zou zeggen Ja, zal hel blijven duren Een man van 79 jaar oud, heelt verleden week, donderdag, ook de proef onderstaan vroeger kon hij niets doen) nu gaat hij in den kruiwagen en voert hij zijne vracht gelijk een jonge kerelhij heeft sederl geen pijn meer gevoeld; hij kan goed eten en slaapt beter dan ooit. Het is niet noodig door Sequah gehol pen te worden men kan zich zelf genezen met zijne olie en prairiebloem. En niet alleen dienen die geneesmiddelen voor rhumatiek, maar bijna voor alles, en bijzonderlijk, zegt hij, voor de maag. Sequah oogst veel lof in. Ook zijn de inwoners van St-Nikolaas hem dankbaar en genegen voor het vele goed dat hij doet, bezonderlijk aan de werkmenschen 't geen hij liefst doet, want hij is ook werkman, zegt hij. Waarlijk het is een plezier om de ver tooning te komen hooren van den Won derdoktor. Dan eens laat men een

De Denderbode | 1891 | | pagina 2