Vrijheden. SOCIAAL. Een en ander. Opening en sluiting der Jacht. trekkende tot de afschaffing, bij alge- mepnen maatregel, van al de wachtgel den der onderwijzers en onderwijzeres sen in beschikbaarheid, uit hoofde vau afschaffing hunner bediening. Deze houding was oorzaak, bij een groot getal katholieken, van eene onte vredenheid waarvan wij ons zeiven de weerklank hebben gemaakt. De heer de Burlet erkende toen echter dat er onder dat opzicht iets te doen was en verbond zich ieder geval in 't bijzon der te onderzoeken. Wij zijn gelukkig te vernemen en te mogen aankondigen dat deze belofte niet ijdel is geweest. Sedert langen tijd lagen in de kartons voorstellen begraven van gemeenteraden, die verlangden hunnen geldelijken toe stand te zien ontlasten, sederi al ie lang bezwaard met wachtgelden, betaald aan schoolmeesters die nauwelijks den tijd hadden gehad in de gemeente eene ande re herinnering dan die van hunnen naam achter te laten. Deze voorstellen zijn zorgvuldig onderzocht geworden en wat meer is, de heer minister heeft nieuwe inlichtingen ingewonnen, over andere voordeelgenieters der wet van 1884. Ejne eerste reeks van ministeriëele besluiten betreffende de afschaffing of de vermindering van wachtgelden is, tenge volge van dit onderzoek, in 't licht gekomen. Haasten wij ons te zeggen, dat liet on derzoek voor ieder geval gedaan, ten volle de genomen maatregels wettigt,zoo dat geene ernstige kritiek mogelijk is. Alzoo is het dat in Henegouw, bijvoor beeld. op welke provincie een vijftigtal der ministeriële besluiten betrekking hebben, leden van hel officiéél onderwijs die slechts een jaar of twee. ot zelfs slechts eenige maanden dienst hebben gedaan sedert 1884 sommen hebben ge trokken wiarvau het totaal 8 tot 9,000 fr. bedraagt. Men merkte op dat die onderwijzers en onderwijzeressen meestal aan de ge meenten waren opgedrongen, die ze niet noodig hadden en dat sederi hunne ver dwijning het lager onderwijs, ontslagen van de strijden en betwistingen, welke die gemeenten in oDrust brachten, er in de meest bloeiende voorwaarden is inge richt en gegeven wordt. Zekere dezer gemeenten, meestal bui tengemeenten en bijgevolg arm, hadden twee of drie wachtgelden te betalen, ten nadeele der belangrijkste gemeentedien sten, zooals de wegenis. Deze herslellingsmaatregels waren se dert al te lang dringend noodzakelijk om niet overal gunstig onthaald te worden. Dendergalm doet een rondkijkje bij onze buurlanden en vindt dat 2e overal ver boven ons België zijn. Hij schrijft Waar werden dc openbare vrijheden door het algemeen stemrecht inge- krirapt In Frankrijk Nimmer hebben onze zuiderburen meer vrijheid geno ten. In Zwitserland Die kleine repu- bliek slaat aan de spits der beschaafde landen van Europa voor zijne vrijhe- den en ontwikkeling. In Duitschland Sinds het algemeen stemrecht heeft de democratie er reu- zenstappen gedaan. Iedereen weet hoe de vrijheden in Frankrijk worden geëerbiedigd. De persoonlijke vrijheid, de geheiligste van allen, ontsnapt niet eens aan de walge lijkste aanslagen. Prinsen en geestelij ken worden verbannen de kloosters op alle wijzen vervolgd de katholieken door alle middelen geplaagd. Over eenige maanden wierd zelfs een nijve- raar, terzelfder tijd uitgever van een gazel aan de grenzen gezet, omdat hij de rechten van den verdrukten in han den dierf nemen. In Duitschland heeft de demokratie reuzenstappen gedaan. Slechts een jaar heeft de uitzonderingswet tegen de socialisten opgehouden in voege te zijn. Waar was daar die vrijheid Wie heeft tegen die uitzonderingswet gestemd Het katholiek centrum. Wie had die wet voorgedragen Bismarck die aan het hoofd stond der nationaal liberalen. Wie kent de geschiedenis niet der Sperr-gelder Wie heeft den kulturkampf vergeten die met de uit drijving der jesuïten begon en die nu nog niet het recht op eene schuilplaats in hun eigen vaderland hebben Wie kent die vermaarde Bismarcksche mei- wetten niet te recht Brodkorpgesetze genoemd. Ha Dendergalm, kerkvervol ging is voor u vrijheid De vrijheid is voor u, lijk voor uw weerdigc confrater dwang en geweld tegen anders den kenden gebruiken Gij spreekt van Zwitserland. Hebt gij dan de bloedige tooneelen vergeten in den Tessin voorgevallen waar M. Rossi, oud student van Leuven, het slachtoffer werd van zijne plicht In de kie2ingen verloren,wilden de liberalen door geweld aan't schotelken geraken.Dit is de vrijheid eerbiedigen, voor den wil van het volk buigen Hebt gij de hedendaagsche ge schiedenis van dit klein landeken verge ten om er te durven van spreken. Welnu leest eens eenige bladzijden uit het werk Histoire de la persécution religieuse h Genève Lecoffre 1878 en gij zult uwe verontweerdiging niet kunnen bedwin gen voor de hatelijkheid van verschei dene veroordeelingen. Is het in Zwitser land niet dat melkvrouwen tot boet zijn veroordeeld om geweigerd te hebben aan gevallen priesters, aan apostaten melk te verkoopen Om bij zijn voorbijgaan op hunnen ezel te hebben geschreeuwd Hue Loyson Hat zijn de landen waar volgens Den dergalm de vrijheid troont Verstaat hij de vrijheid lijk iedereen mogen wij hem eens de bepaling van de vrijheid vragen Sedert eenigen tijd tracht Dendergalm met een hoop drogredens die het gezond verstand van een kind in staat is teweer- leggen, de katholieken als aan alle werk mansbescherming vijandig te doen door gaan. Daarvoor trekt hij aanhalingen uit de Germania en herhaalt met vele voor liefde de woorden van Mgr. Turinar vol gens dewelke de internationale maatrege len tot de bescherming van den werkman door de pauselijke Encycliek onvoor waardelijk worden veroordeeld. Daaruit besluit hij met zijn geuzen logiek dat wij katholieken, van de bescherming van den werkman niet willen, juist alsof buiten alle internationale regeling geen bescher ming kan bestaan. Wij zeggen dat de Staat maar mag tus- schenkomen in zaken die door bijzonde ren ol door de vakvereenigingen niet kunnen geregeld worden, dat er vragen zijn die door den Staat kunnen en mogen opgelost worden.Dat is in den smaak van Dendergalm niet en daarom gaat hij altijd met zijne geuzen trouw voort de katholie ken te beschuldigen. Onder opzicht van inmenging van den Slaat is Mgr. Turinar partijganger van Mgr. Freppel die op het congres van Angers den 7 October 1890 ronduit de volgende verklaring afgaf. Niemand zoo ik weel, ten minste onder oos, en betwist niet dat de Staat niet alleen het recht heeft, maar zelfs verplicht is, op huishoudkundig en sociaal terrein lusschen te komen, om de misbruiken te voorkomen en te be teugelen die zouden kunnen plaats heb ben bijzonder tegenover de kleinen en zwakken. De Slaat, en dit is zijne rede van be staan, heelt voor zending al de rechten zonder eenige uitzonderingte beschermen. Hoe zou het dan in zijne rol niet zijn, die onder zijne bescherming te nemen die door de zwakheid van hunnen toe stand ze meest noodig hebben Gij ziet dus, Dendergalmdat al de katholieken, in zekere vragen de Staat het recht toekennen de zaken te rege len. Tegen die vei*valschiing der eetwaren. De Journal de Bruxelles meldt het volgende De heer De Bruyn, minister van Land bouw en Openbare werken zal binnen kort een ministerieel besluit afkondigen, welk den verkoop van bloem en koffie regelt, om een einde te stellen aan de vervalsching dier eetwaren. De minister heeft reeds een tiental agenten aange duid, gelast met het inrichten van een- en dienst van toezicht. Een melk machten. Wij naderen zoo langzamerhand de twintig ste eeuw, en zal onze tegenwoordige haar naam met eere dragen, dan mogen we nog vele uitvindingen verlangen van machinen, om werkzaamheden te ver richten, die nu nog door menschenhan- den gedaan moeten worden. Intusschen komen er dagelijks nieu wigheden op dit gebied, en daaronder behoort ook wel de bovengenoemde ma- chien. In plaats van de koeien te melken, zuigt men ze daarmeê eenvoudig leeg, door middel van eene luchtpomp, die in ver binding staat met de luchtdichte melk kannen of emmers, welke ieder weer door vjer korte buizen verbonden zijn met de spenen der koei. Deze vier buizen gaan niet, zooals de zuig-melkbuikjes, in de spenen, maar sluiten er omheen en zuigen van zelf vast als de lucht wegge pompt wordt, hetwelk meteen luchtpomp geschiedt, die door een jongen behan deld kan worden. In 8-10 minuten is een koei of liever een uier leeggezogen, en een melker kan zes koeien tegelijk onder handen nemen. Men vermeldt, dat de koeien blijkbaar erg ingenomen wa ren met de nieuwe methode, die door een Schot, M. Murchland, is uitgedacht, en eenige weken geleden op een Schot- sche hoeve beproefd werd. Het is eveuwel de vraag, of men er niet meer bij zal verliezen dan winnen immers het bewerken van het uier, dal bij hel melken met de hand plaats heeft (door een goed melker) oefent, als bekend is, een gunstigen invloed op de melkopbrengst der koe uit. Tarwe van over ISOOO jaar. Een Engelsch blad deelde on langs hel volgende meê In het laatst van September 1887 heeft iemand te Plymouth eene zeer belang wekkende proef genomen, door namelijk tarwe aan te kweeken van zaad dat in de Egyptische oudheid werd gewonnen. Van eenen vriend uit Alexandrie kreeg hij eenige tarwekorrels, die gevonden waren bij eene mummie, in de buurt van de puinhoopen van Memphis opgegraven. Die mummie behoort tot het tijdperk van het negende koningsgeslacht, zoodat die tarwe ruim 3090 jaar vóór Kristus in het oude Egyptische graf werd gebracht, en dus bijna 5000 jaar oud was. De korrels werden met groote zorg ge zaaid. De tarwe schoot op en bereikte, toen zij rijp was, de aanzienlijke hoogte van 2 lot 2 1/4 meters. De bladeren zitten op dezelfde wijze als bij onze tarwe aan den stengel, en er vormt zich ook een bosje van dunne stengels die door de zwaarte naar beneden buigen. Een dezer stengels draagt trosvormige vruchten, en elke korrel zit in een afzonderlijk hulsel. In het volgend voorjaar zullen groote akkers met deze tarwe bezaaid worden, want de eerste proef gelukte boven ver wachting en het gehalte der korrels is oneindig beter dan al de tarwesoorten, die thans waar dan ook worden gewon nen. Vledermuixen. In Java is men zeer gretig naar een gerecht van vledermuizen, evenals de Chineezen ver lekkerd zijn op zwaluwnesten. De Japaansche vledermuizen leven echter niet van muizen en ongedierte, gelijk deze welke wij kennen, maar wel van fruit. Men is daar dikwijls verplicht de boomen te overspannen indien men het fruit door de vledermuizen niet wil verslonden zien. Die vledermuizen zijn ook ietwat groo- ter dan onze inlandsche zij zijn omtrent eenen halven meter lang en de openge- spreide vleugels meten meer dan eenen meter doorsnede. Het is begrijpelijk dal een boom alras leeg geplunderd is, waar eene bende zulke gasten opvalt. Dat er van den anderen kant ook eene lekkere beet aan is voor de liefhebbers valt niet te betwijfelen. D© briefdragers hadden Zon dag 11. eenen bond gesticht tot verdedi ging hunner belangen, 't is te zeggen,om vermeerdering enz. van loon te beko men. De heer minister van Spoorwegen, Posten en Telegrafen heeft dadelijk de ontbinding van dien hond bevolen. De briefdragers hebben, zegt de heer minister, de bestuurlijke onderrichtingen overtreden 1° door eenen bond te stich ten zonder voorafgaandelijke machtiging hunner oversten 2° door zich met de politiek in te laten. De briefdragers die zich niet willen onderwerpen, zullen van dienst ontsla gen worden. Deze beslissing van den heer Van den Peereboom wordt, naar gewoonte, door de socialistische en liberale bladen afge keurd. Toen M. Sainctéletteeen liberaal, minister van Spoorwegen, Posten en Telegrafen was, werd er door de bedien den van eenen belangrijken dienst eene vereeniging gesticht tot verbetering van hun lot en dadelijk werd de vereeniging op zijn bevel ontbonden. De liberale drukpers vondt het dan zeer natuurlijk dat de heer minister zich niet de prang op den neus wilde laten zetten.... maar zie dat hangt nu weêr eens van 't geval af, gelijk heerke Bara zegt. Politieke berekeningen. Bij plakbrieven wordt aangekondigd dat de Maratskring van Ledeberg-Gent, morgen Zondag, ten lokale der vooruit- strevers, Concordia, alhier, een concert zal geven in voordeel der Slachtoffers van Bor remans. Vooruit heet de werklieden die naar de socialistische leiders en de vooruitstre- vers hebben geluisterd en nu zonder werk zijn, ook slachtoffers van Borre- mans. Waarom heet men ze riet slachtoffers van L. Van Langenhovevan Cumont enz... Die heeren zijn immers ook aan 't hoofd der Vereenigde Garentwijnde- rijen zoowel als M. Borreman. De familie Borreman behoort in over- groote meerderheid tot de bewarende katholieke partij en de familiën Van Lan genhove en Cumont tot hetliberalismus. Wat de socialisten en vooruitstrevers door die handelwijze beoogen is de katholieken bij 't werkvolk hatelijk te maken... Immers geene gelegenheid laat Vooruit ontsnappen om te verkondigen dat M. Borreman een katholiek is, ter wijl hij uog nooit de namen vernoemde van de liberale heeren Van Langenhove, Cumont of anderen. Nogthans deze twee laatste heeren zouden even zooveel schuld moeten hebben als M. Borreman in de feiten die Vooruit aanklaagt. Politieke berekeningen, herhalen wij en wie 't anders uitleggen kan, kome maar al onze kolommen staan open 11 n'y a que la vérilé qui blesse, zegt het fransch spreekwoord. Ja, de waarheid, alleen de waarheid, kwetst en dit is zondag weêr eens bewezen geworden. Op de meeting der socialisten en vooruit strevers werd De Denderbodc voor de vierschaar gebracht en beschuldigd van gelasterd en gelogen te hebben. Beschuldigen ja, maar bewijzen wie, hoe of op welke wijze De Denderbode gelasterd en gelogen heeft daar hebben zij zich wel van gewacht.... En om rede..., 'l Is eene gemakkelijke rol, maar of 't heel moedig is, daar twijfelen wij grootdijks aan. Vooruit van Woensdag kondigt aan dat De Denderbode voor laster gaat ver volgd worden. Goed, wij zullen u verwachten en dit op vasten voet. Wij hebben vertrouwen in 't Gevecht, al had onze tegenstrever wel 36 advokaten van den kaliber van meester Snaps en Bruintje socialist,enz... Wij zijn overtuigd van ons goed recht. Ziedaar al wat wij voor 'toogenblik te zeggen hebben. Art. 1. De opening der jacht is vastge steld, in 1891, op de hierna aangeduide tijdstippen, te weten Op den 10 september, in de provintiën Antwerpen, Braband, West- en Oost- Vlaanderen, Limburg, alsook in de ge deelten der provinciën Henegouwen,Luik en Namen,gelegen langs den linker oever van de Samber en de Maas,er inbegrepen het grondgebied der steden Charleroi, Luik, Hoei en Namen. Op den 14 september, in de provinciën Henegouwen, Luik en Namen, gelegen lusschen de Samber en de Maas en langs den rechter oever der Maas. De jacht, bij middel van hazenwinden, is maar toegelaten te rekenen van den 26 september en de jacht op de fezanten en op het groot wild (herten, damherten, reebokken) te rekenen van 1 October. Art. 2. Het is verboden bij sneeuw in open veld te jagen, welke ook de hoe veelheid sneeuw zij die den grond bedekt; de jacht blijft echter toegelaten in de bossehen alsook op het waterwild, langs de zeekust, in de moerassen en op de stroomen en rivieren. Art. 3. De patrijzenjacht is gesloten na 31 october; alle soort van jacht, bij be grepen de jacht met loophonden, is ver boden na 51 december 1891. Art. 4. Bij afwijking vau voorgaand artikel, is de klopjacht op 't groot wild, alsook de konijnenjacht in de bossehen, toegelaten worden tot 31 januari 1892; de konijnenjacht, bij middel van beurzen en fretten, is geheel het jaar toegelaten; de jacht op 't waterwild langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op de stroomen en rivieren, blijft in alle pro vintiën open tot op 15 april 1892. Art. 5. De jacht met meuten en zonder vuurwapens is toegelaten; tot den 15 april, in de provintiën Brabant, West- en Oost-Vlaanderen, Henegauw en Namen, uitgenomen het kanton Gedinne, en tot den 30 april, in de kantons Arendonk, Brecht, Mol, Turnhout en Zandhoven, in de proviotie Antwerpen en in de Lim- burgsche kantonsBeeringen, Bilsen, Bree, Hasselt, Mechelen en Peer, in het gedeelte der provintie Luik gelegen op den rechtenoever der Maos, in de pro vintie Luxemburg en in het kanton Gedinne. Art. 6. De gouverneurs der provintiën zijn gelast met de uilvoering van het te genwoordig besluit, dat in de Mémoriaux administrati(s( zal opgenomen worden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. P. Livyn, onderpastoor te Evergem, is pastoor te Deurne benoemd. Bij misslag werd vroeger gemeld dat de E. H. P. X. Claus, aldaar pastoor was benoemd. Kaatsspel Club XXX Esplanadepleln. ZONDAG 6 SEPTEMBER 1891. Om 5 ure namiddag. Temmerman (Gijsegem,) tegen Stan- daert (Haeltert.) Om 4 ure. Praet (Nieuwerkerken,) tegen Van der Linden (Flobecq.) Om 5 ure. De twee winnende partijen. N. B. Maandag 7 September, om 9 ure 's avonds, Loting voor de 3e ronde. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 850 klonten boter Ier merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5960 kilogr. Gevonden op woensdag 2e dezer, een uurwerk in nickel terug te bekomen op hel poliliebureel, Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door de Koninklijke Maatschappij van Harmo nie op Donderdag 10 September 1891, om 8 ure 's avonds, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaerde. 4° Sweizer marsch. Wlinq. 2e Marche Egyptienne. Stauss. 3° LeReudez-vousde chasse. Rossini. 4° Le Moulin de laForêt noire, arr. par V. L). Bogaerde. Eilenberg 5° Andante de la 3e symphonie Haydn. 6° Un Trait d'union, potpourri, Panne. Om kortelings te verschijnen Onze dorpen en de Sociale kwes tie, door Frans Sterck le Aspelaere, een boekdeel van ongeveer 110 bladzijden. Prijséén frank. Voor de inschrijving zich te wenden tot den schrijver. Komt te verschijnen en verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode De Belgische Congo door Broeder Alexis M.-G. prachtig boek deel, groot in 8° van 258 bladzijden, ver sierd met 35 platen (0,25 X 0,16). Inge naaid fr. 1,60; Rijk gekartonneerd fr. 2. De naaimaohien in 't bereik van alle beurzen Het huis Firmin Mignot te Brussel biedt 5,200 uit muntende en spliternieuwc naainiachienen Elias Howe te koop die bet nogbijheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het huis Firmin Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Coneessionnaris voor Aalst, M. Van Vatrenbergh. Denderleeuw.— De tweede dag der kermis werd gekenmerkt door een treurig voorval. Op de Dorpsplaais was een spel inge richt, eene soort van wip, waar men met een geweer naar schiet. De vrouw, die als kramerin 'tspel bewaakte, had aan den voet van de wip een pakje met poeier om na elk schot de geweren te laden. Heeft iemand bij vergissing eene bran dende sigaar of een steksken in bet poei- erbaksken geworpen Of is er op eene of andere manier eene vuurgenster inlerecht gekomen Niemand weet het. Wat er van zij, het poeier is ontploft en een twaalftal perso nen hebben ernstige verwondingen beko men. De kramerin vooral bekwam erge wonden aan den arm. Gelukkiglijk was er in de nabijheid een man van zelfopoffering. Frans Crokaert, koopman in bier, te Brussel. Deze stelde zich aanstonds te weer om de gekwetsten te verzorgen en gelukte er onder andere in de kleederen van een slachtoffer, die reeds in volle vlam stonden, uit te doo- ven. Ontaarde zoon. Zekere P. met ser, woont op den Etterbeekschen- steenweg in een klein appartement, met zijnen vader, een braaf man van 60 jaar oud, die, niet meer kunnende werken, de huiselijke bezigheden op zich heeft genomen. Arm huishouden, waar dikwijls het streng noodzakelijke ontbrak! Niet dat de zoon geen werk had maar het grootste gedeelte van tijd en geld werd in de her berg verkwist. P. dronk weer sedert verleden zater dag, en kwam woensdag dronken als een Zwitser terug. De arme vader vroeg hem brood. Daarop verweet de onmensch aan zijnen vader nog niet gecreveerd te zijn en nog steeds le zijnen laste te blijven. Dan, woedend geworden, greep hij den ouder ling vast en sloeg hem verscheidene malen met zijn hoofd tegen den muur. Op de kreten van den armen man, die reeds geheel bebloed was, kwamen de geburen toegeloopen, en deze maakten zich meester van den dronkaard die hevigen weêrstand bood. De politie haalde hem uit de handen, op 't oogen- blik dat zij hem eene wel verdiende ram meling wilden toedienen. Sint-Xliklaas. De wonderdok- toor. Nog eenige dagen en Sequah gaat onze stad verlaten. Spijtig is het dat hij niet nog eenige dagen, ja zelfs nog lang niet hier kan blijven, hij zou er nog zoo vele kunnen genezen en nochtans, hij heeft er al zooveel genezen. Rond de veertig heeft hij onder handeling gehad, en allen zijn er op de beste manier van lusschen gekomen. Die stijf en stram op zijnen wagen kwamen en zelfs anderen die er op moesten gedragen worden, kwamen na twintig minuten er zoo zwak van onder dat, toen Sequah hun vroeg om te dansen, zij dit deden als in hunne jonge jaren. En op 't einde werd dit zoo algemeen dat de geuezenen zelfs den doktor vastnamen om er mede le dansen. Het is dus niet te verwonderen dat el keen overtuigd is dat zijne waren goed zijn, 't geen men ziet moet men toch ge- looven. 't Is daarom ook dat,men van wijd en zijd zijne geneesmiddelen komt koopen, elk wil ze in huis hebben. Da gelijks ziet men honderden vreemdelin gen in onze stad die Sequah in zijn hotel komen spreken en zijne olie en prairie- bloem in groote hoeveelheid meenemen; elk wil toch eens beproeven of hij van zijne ziekte afgeraken kan en velen toch worden er van verlost. Ziehier twee be wijzen die wij voor waar, en zelfs eigen- mondig hebben hooren vertellen. Een brusselaar kwam over eenige da gen ook naar onze stad. Hij leed gewel dig aan maagpijn en zou gaarne een reis- ken gemaakt hebben naar Engeland.Maar met maagpijn op reis gaan, dat kaïi niet zijn. Hij kwam dus eene flesch Eprairie- bloem koopen en na twee dagen er van gebruikt te hebben, schreef hij aan zijne vriend Brusselaar, dat hij nu goed kon eten en slapen, geen de minste pijn meer gevoelde, in een woord dat hij volkomen genezen was. Een persoon onzer stad, 60 jaar oud, werkt op eene fabriek. Hij was zoo goed als doofmen moest aan zijne ooren roepen, wilde men hem iets doen ver staan, hij hooi de het zelfs niet luiden op den toren. Die man gebruikt twee dagen Sepuah's geneesmiddelen,en toen iemand van zijne kennis aan zijne ooren kwamen roepen om hem iets te zeggen, dan zeide de ouderling heel eenvoudig het is niet noodig dat gij zoo hard schreeuwt, want ik hoor al het kleppen op de kerk. Spreken wij nu van 't geen er donder dag in onze stad is omgegaan, Sepuah had alwie hij genezen had op zijnen wagen, uitgenoodigd om bij hem in zijn hotel te komen, om vandaar rond de stad geleid te worden. Zij waren daar bijna allen om 10 ure van den morgend tegenwoordig. Eenige van hen droegen eene vlag, anderen wieris stok of kruk hij op den wagen afgenomen had, kregen ze terug en droegen stok of kruk op de schouders. Zoo werden zij stoetsgewijze met de muziekanten vooruit, die op den wagen gezeten waren naar de Olifant waar zij een lekker pintjednjrtraar/opSequah's gezondheid moesten drinken, 's Middags vergastte hij ze met een lekker eetmaal. Dezen namiddag ontbrak het weer niet aan volk. Toen Sequah met zijnen wagen kwam aangereden liet de heer V. G. eenen scboonen luchtbal op deze heer bracht hem ook eenen prachtigen bloem tuil, waarover de doktor zeer te vreden was en hem hartelijk bedankte. Ook kwamen wel voor minste tien achtereen van die 40 mannen die hij genezen heelt op zijnen wagen zich nog eens komen laten zien, waaronder er éenen was die hem eenen welriekenden bloemtuil bracht. En dezen avond zou het luisterrijk ge weest zijn hadde het weêr het toegelaten; men heeft hem enkel zijne gouden ko ninklijke medalie en een corbeille (korf- ken) kunnen aanbieden. Op dit laatste geschenk hangen twee zijden linten, waarop in het Engelsch staat Huldebe- wijs van wege de getuigen van Sint- Niklaas. Diefstal en moordpoging. De ge meente Ruyen, bij Ronse, is in opschud ding gebracht door een woesten aanval welKe zondag gepleegd is op de hofstede bewoond door Meerschaut, broeder en zusters, op eene mijl afstand van Ronse gelegen. In de afwezigheid haars broeder, een hovenier, was de zusters alleen thuis, wanneer zij rond 9 ure op de deur hoorde kloppen. Alle maatregelen van voorzich tigheid over het hoofd ziende, opende zij zonder achterdocht, denkende dat het haar broeder was die van de herberg te rugkeerde. Een onbekende, met woest gelaat, trad binnen, sprong op bet arme meisje en viel haar als een razende aan. Wanneer hij haar doodwaando, droeg hij haar op een bed en legde een oorkussen over haar hoofd om te doen gelooveu dat zij verstikt was. De schurk was niet alleen, hij riep als dan zijne makkers, die waarschijnlijk buiten de hofstede in hinderlaag lagen. De misdadigers zochten alsdan gansck het huis af, doch vonden nergens eenig geld. Bij zijne terugkomst vond Meerschaut zijne zuster half dood op haar bed. Hij diende haar de eerste zorgen toe die haar toestand vereischte. De toestand van het meisje is bedenke' lijk. Zij heeft maandag de laatste H. Sa- kramenten ontvangen. De kinderen Meerschaut zijn een 50tal jaren oud. Men weet niet dat zij vijanden hebben. De daders van dezen laffen aanval zija niet gekend. De politie van Poperinghe, heeft woensdag een jong meisje aangehoudeu dat op heeterdaad van diefstal betrapt werd. Zij verklaarde gestolen te hebben omdat zij tegen hare goesting trouwen moest, hopende dat haar toekomende nu van haar zou afzien. Dat heel vast besloten zijn. Brand te Wervik. Men schrijft uit Wervik. Maandag avond,ten 8 ure, werd gansch onze stad in opschudding gebracht door een hevigen brand, die gansch de hoevt van D., in aseh legde. De zoon was van Buschbeek-kermis vermoeid teruggekeerd en op den zolder gaan slapen. Van de« ongelukkigen heeft men enkel nog een hoopje beenderen teruggevonden, die te middernacht naar het gasthuis overge bracht werden. Een zware balk had, op hem vallende de borstkas verbrijzeld. De jongen was op het punt te trouwen en had enkel zijl huwelijk uitgesteld tot dat zijn broeder, die soldaat is, terug thuis komt om de ouders niet zonder steun te laten. Gansch de stad is de ijselijke ramp in verslagen heid gedompeld. Men schrijft dien brand aan kwaadwil ligheid toe. Het gerecht doet een ieverij onderzoek. Een kind van 7 jaar, dat zich in het Noordkwartier, te Charleroi, achter eec schoolgebouw vermaakte met vuurkesto- ken, kwam door zijne kleeren in aanra king met de vlam en stond in een oog wenk geheel in brand. Alhoewel men bel op zijne kreten spoedig ter hulp kwam, was het, alvorens de vlammen uitgedooii waren,geheel verbrand en het stierf twee uren later. - Einde eener werkstaking. Te Fa- milleureux heerschte er reeds sedert eenigen tijd eene werkstaking onder de ijzergieters van de fabriek Buissin. Dins dag had er eene bijeenkomst plaats tus- schen werklieden en patroons, maar ma kwam niet overeen. Een der gendarmen,de brigadier Leroj namelijk,die ter plaats waren om de orde le handhaven kon zich niet weerhouaa eene kleine redevoering te doen tegen de werkstakers, en hij wist zoo overtuigend le spreken dat een van hen uitriep Bri gadier gij hebt gelijk Hij stelde aan zijne gezellen voor het werk te hervatten, 't geen eenparig aan- genomen werd. Onrioodig te zeggen dal de brigadier door M. Buissin hartelijk be dankt werd. Brutale kerel. Een deserteur van 't leger, zekere Flahaut, die in eene her berg van Marchienne wat veel gerucht maakte, werd door den politieagent Hecq verzocht mede le gaan naar het polilie bureel. Flahaut, een sterke kerel, viel den agent met eenen casse-tête aan en mis handelde den ongelukkige zoo brutaal, dat, zoo eenige moedige burgers niet ter hulp gekomen waren, hij er zeker bel leven zou hebben bij ingeschoten. De aanvaller ging de vlucht nemen, toen een tweede agent kwam en men e' in gelukte hem aan te houden. Hel slachtoffers van dien laffen aanval is ernstig gekwetst.Men vreest voorzijw oogen, die erg gezwollen zijn. Nauwelijki had men hem op een bed gelegd of hij braakte veel bloed, 't geen doet veron derstellen dat hij inwendige wonden he komen heeft.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2