lip NIEUWS- EN AANK0NDIGINGS8LAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Donderdag SO September 1891, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar, N0 2600 Abo nementprms $1 ANNONCENPIUJS Politiek overzicht. BELGISCHE VOLKSBOND. Vrijheid DÈ DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DË PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. v; •r W-' ÏS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen, tr i,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Haan. AELST, 9 SEPTEMBER 1891 De Voltaire randt eveneens koning Leopold 11 aan. De Maastorten, zegt het blad, 2ullen aan het land 100 millioen kosten, en er zullen niet minder dan 200,000 man noodig zijn om ze te bewaken. Waar zal België die halen als het niet is in Duitschland. Munchen, 7 sept. De Munchetior dagbladen wenschen keizer Wilhelm welkom in Beieren. Toen de keizerlijke trein te Munchen aankwam brak het volk in toejuichingen los, Prins regent Luitpold omhelsde den keizer. Ook de burgemeester van Munchen heette den keizer welkom in de stad. Chili. Einde der revolutie. De New-York Herald ontving, volgens Reu ter, de volgende berichten uit Santiago: De zaken in Chili zijn thans nagenoeg tot den toestand van kalmte als voor den oorlog teruggekeerd. Geerie beslissing is er nog genomen betreffende de kiezingen en de samenstelling van hel grondwette lijk bewind. Dit kan nog weken lang aan- loopen. Middelerwijl bezorgt de Junta de Cobiernode aangelegenheden van het land. Peru en Brazilië hebben de junta geluk gewenscht met hare overwinning en met herstel van den vrede. De junta heeft een decreet uitgeveerdigd tot gel digverklaring van het door Balmaceda uitgegeven papiergeld. Een onderzoek bij de Banken toonde aan dat vele Balma- cedisten daar nog geld tegoed hebben. Deze bedr agen zullen door de junta wor den in beslag genomen en gebezigd wor den als een londs tot dekking van het door Balmaceda uitgegeven papier. Het telegraphisch verkeer is hersteld en de dagbladcensuur opgeheven. De duitsche gezant heeft aan de junta doen weten, dat van de uitgewekenen aan boord der duitsche schepen slechts de zoodanigen zullen worden uitgeleverd,die beschuldigd worden van niet-polilieke vergrijpen de overigen zullen op onzij dige» bodem worden aan wal gezet. Dezelfde gedragslijn wordt door den ad miraal der Vereenigde Staten gevolgd. Zoo is dan ook reeds de kruiser Baltimore met Molendo, Banadas, Espiuosa, Godoy en andere Balcemedisten aan boord naar Callao gestevend. Het congressistische leger, grooten- deels uit vrijwilligers bestaande, breekt op, en de manschappen kieren huis waarts. De junta schijnt zich dus sterk en veilig te gevoelen. Aan den New- York Herald wordt van den 6 uit Santiago geseind, dat de gezant der Vereenigde Staten, M. Egan, den zeilden dag eene depeclie ontvangen had van het Staatsdepartement te Washing- Ion, hem bevelende met de junta te ver- keeren als met een wettig ingestelde regeering. Men geloofde dat Pedro Monti, thans in Washington verblijf houdende, i tot gezant bij de regeerir.g der Unie be- noemd zal worden. Men verzoekt ons de meedeeling van het volgende, dat wij denken in zijn ge heel te moeten doen kennen VERTOOG. Eene machtige volksbeweging is in België ontstaan. De geest van verbroede ring zweelt over ons vaderland. Mannen van geleerdheid en mannen van werk, bazen en werklieden, jong en oud, eenie der heeft het gevoeld. Moedige en vertrouwde mannen heb ben de handen aan 't werk geslagen, in hel Parlement,in de fabriek, op het werk huis,in de stad en op den buiten. Talrijke vereenigingen zijn geslicht geworden allen in belang der werkende klassen, maatschappelijke wetten zijn gestemd, andere zullen volgen. Maar een groot gevaar bedreigt de werkende klas het socialismus Je Fransche Revolutie, onder voor wendsel den werkman vrij te maken, heeft de oude gilden vernietigd, waar de -arbeider steun en bescherming vond; zij heeft den werkman, alleen en ontwapend, aan het almachtig kapitaal overgeleverd. 't Is tijd dat de arbeider in eere en recht worden hersteld. Het socialismus, evenals wij, erkent en verspreidt deze noodzakelijkheid. Maar door eene onbe grijpelijke geestesverblinding, stelt het zich terzelfder tijd aan als uitbazuiner van de noodlottige leerstelsels welke de fran sche omwenteling gansch de wereld door gezonden heelt. Het neemt hare dwalin gen over, kleeft deze dwalingen aan tot in hunne uiterste gevolgtrekkingen en meent alzoo de teweeggebrachte kwalen te genezen. Door het vernietigen van Godsdienst, Familie en Eigendom willen de socialisten den werkman het schenken In de algemeene slaafsche onderwerping aan eenen almachtigen, onverantwoordelijken en goddeloozen Staat, meenen zij hel ide aal van beschaving en vrijheid te vinden! Zij zullen zonder twijfel in hunne po gingen niet gelukken. Klaarblijkend zou hunne onmacht uitschijnen op den dag dat het hun gegeven zou worden hunne leering in werkelijkheid toe te passen. Maar die verzekerde nederlaag is niet bij machte de ongelukkige», door hun hersenschimmig ideaal begoocheld, te redden. Indien de omwenteling, welke men ons voorspiegelt, een begin van 12"vervolg. Op dit oogenblik sloeg de gevangene de oogen op, en zag dat indianen hem zeer oplettend gaè sloegen. De rrces overwinnende, die hij in elk ander oogenblik zoude hebben ondervonden, ging Idj inet zijn gezang voort, en zong nu Peter Jenkins was ecu grooter man dan gene raai Washington. George 111 en Dick Dinglehij vreesde niet op een brandstapel Ie sterven, lig was vol vuur en moed niemand evenaarde bent, in vlugheid, conc geheelc natie hctrcurdc hem, want voor haar is zijne dood een groot verlies. Hij doodde een millioen Indianen, die allen opper hoofden waren hij leerde Daniel Boone het vech ten en... Jenkins bemerkte toen dal de Indianen zeer veel plezier hadden in zijne panlominc cn zijn zingen. Dus hield hij op, daar hij hun alle genot misgunde. Hij bleef nu in eene peizende houding zitten, om dat hij hen niet wilde verlustigen. Zing..., schoone blanke... Zing, riep een der wilden. Ik weet wel, d it het schoon is, hernam Jen kins, die dit bevel voor een compliment aannam. Zing nog meer... Zing zeer veel, herhaalde de Indiaan- Ha verlangt gij dal ik zinge Neen 1 dat pre cies niet. De wilden herhaalden hunne bevelen en dreig den zelfs gewold te zullen gebruiken doch alles was vruchteloos. Een der hoofdtrekken van Jenkins karakter was, eene onoverwinbare stijfhoofdigheid hij had zich iets in liet hoofd gestel I, geene mcnschelijke macht zoude cr iets aan hebben kunnen verande ren. Hij ontving verscheidene scliuppcn, maar ein delijk lieten zijne heulen hem mct'rust, zij wilden hem sparen, ten einde hem aan dc martelpaal he ter te kunnen pijnigen. De namiddag verliep intu-schcn zonder eenig buitengewoon voorval. Er liecrschlc in iiet dorp eene doodschc stilte. Slechts van tijd tol lijd hoorde men fluisterende stemmen naderen, en de onverschillige wilden welke de wacht hielden, hoorde men nu en dan mompelen. lUaar hunne oogen bleven voortdurend op deu gevaageuc gericht, en hij werd zoo Ycr- uitvoering moest hebben, dnn zou weldra de werkende klas het slachtoffer worden van eene der hevigste lerugkeeringen van 't openbaar gevoelen waarvan de geschie denis het geheugen heelt. Het is tot die werkende klas, dat wij het woord richten Haar geluk, dat is onze bekommering Hare redding, dat is ons streven Den werkman verheffen, in de wereld van het werk terugbrengen, den eerbied voor ieders recht, patroon en werkman doen heerschen, dat is ons doelwit. Ons werkprogram is gesteund op de Congressen van Luik, en it 'tbijzonder op de laatste en heerlijke Encycliek van Z. H. den Paus, over den toestand der werk lieden. Wij willen dat de werkman, niet als een stomp werktuig gebruikt worde, dal slechts waarde heeft volgens het voortge brachte werk, maar behandeld worde als een vrij wezen, met eene onsterfelijke ziel, onze broeder en gelijke voor God Wij willen dat hij, evenals wij, het zoete geluk van het. familieleven geniete, dat zijn haard geëerbiedigd zij, dat zijne echtgenote hem door de fabrieken niet ontnomen worde, maar den engel des huizes blijve. Wij willen dat noch zijne krachten, noch die zijner kinderen door eenen overdreven arheid uitgeput worden. Wij willen hem zijn recht op de weke- iijksche rust waarborgen en maken dat de dag des Heeren zijn eigen dag, de dag des werkmans zij. Wij willen hem verzekeren tegen de armoede, als ziekte,ongeval of ouderdom hem komen treffen. Wij willen dat de gilden en vakvereni gingen door den Staat erkend worden en rechtspersoonlijkheden bekomen. Die vereenigingen zijn gesticht tot algemeen nut. In naam van welk recht zou men hun de voordeelen weigeren, toegestaan aan zoovele maatschappijen die geen an der doel hebben dan gewin en rijkdom aan hunne leden te verschaffen 't ls vooral door de kracht dier zelf standige en slerk ingerichte vereenigiu- gen in eenen machtigen bond geschaard, dat wij ons program willen, doorvoeren. Verder zullen wij de medehulp der openbare besiuren inroepen om de her vormingen te bekomen die tot hun eigen gebied behooren, die de vereenigingen niet bij machte zijn te verwezenlijken en nochtans noodig zijn tot den socialen vrede. Zoo vragen wij, van nu af, aan den wetgever, van al de groote belangen des lands een wijs evenwicht te verzeke ren en de noodige maatregelen te nemen om bijzondere vertegenwoordigers van den werkmansstand zoowel als van de andere standen der samenleving, in de nationale raden te doen aannemen. Wij onderwerpen dit vaderlandsch program van eend»acht, vrede en voor uitgang aan al onze medeburgers. Hel zal verhopen wij, het zinnebeeld der Belgi sche volkspartij worden. mocid door dat aanhoudend sturoogcu van die doordringende blikken, dat iiij ten slotle zijn hoofd liet zakken. Jenkins gemoedstoestand had sedert twee ol drie uren eene groote verandering ondergaan. Dc afgrijselijkste dood van den kolonel Crawford stond hem voortdurend voor den geest, en hij beefde door merg en been bij de gedachte, dat hem, naar hetgeen Monowano had te kennen gege ven, hetzelfde lot te wachten stond. Hel scheen hem wreed toe, dat kapitein Whitley en Dingle hern in dit vreeselijk gevaar verlieten maar, dacht hij bij zichzelven, waarschijnlijk heb ben zij mij nog niet gemist, want anders had men ongetwijfeld pogingen in liet werk gesteld om mg te helpen. Daar was geen Engel der grenzen om hem te redden, cn de arm van zijn getrouwen vriend Mo nowano was geheel krachteloos. Hij twijfelde cr niet aan, of dc edelmoedige Indiaan deed al het mogcljjke om hem van dienst te zijn maar, zoo als bij terecht had opgemerkt, te vergeefs zou hij op zijn invloed rekenen. Wanneer men den dood voor oogen heeft, cn overtuigd is, dat het met ons weldra zal gedaan zgn als dc engel der duisternis zijne loodzware hand over ons houdt, denkt men cr aan, zich tot dc groote en laatste reis voor te bereiden. Tegenover de partij, die slechts kracht bezit om te vernielen, maar niets kan opbouwen, die spreekt in naam van een gering gedeelte der werkende klas,tegen over die partij richten wij het leger in van al de burgers, welke rechtzinnig het geluk en de opbeuring van den werkman willen. Sterk door zijn gelal reeds meer dan zestig duizend vastberaden om recht naar zijn doel op te gaan, zal de Volksbond weldra onoverwinbaar zijn, indien allen zich daarbij aansluiten, die God, het Volk en het Vaderland genegen zijn. Vooral dringen wij aan op de bijtreding onzer broeders, de werklieden; voor hen staan wij op de bres, en van nu af ver binden wij ons hunne billijke rechten te verdedigen. Wij dringen ook aan op de medehulp der hoogere standen. Dat zij den werk man naderen, hem helpen in zijne verwe ring tegen de socialisten, hem de hand reiken, en in zijn voordeel afstand doen van eenige hunner oorrechten. De vrede in de samenleving, de ver zoening der standen, zal hen tot beloo- ning strekken. Dit is edel en schoon ge noeg om den minst werkzamen en den minst liefdadige» te bekoren. DE MIDDENRAAD De Voorzitter J. Helleputte, Volksvertegenwoordiger, Leuven, De Ondervoorzitter Verbist, letterzetter, Brussel. De Schrijver, d. d. S.De Ploige, doktor in de rechten,Leuven De Leden MM. Backx, Antwerpen Buysen, pas- leibakker, id. Cantillion, handelaar, KortrijkCollès, bouwmeester, Brussel Crauwels, Antwerpen De Guchtenaere, beambte, Gent Eylenbosch, drukker,id.; Hens, nijveraar, Antwerpen Heyninckx, fabriekwerker, St Nicolaas Lambo, Ant werpen Lauters, kleermaker, Brussel Lauwers, priester, Antwerpen; Lefebure, letterzetter, St Nikolaas Leonard, bouw meester. Luik Levie, advokaat, Charle roi Nobels, handelaar, St Nikolaas Springael, meubelmakersgast. Leuven Stock, dagbladscbrijver, Brugge Sturm, handelaar, St Nikolaas Van der Eycken, advokaat, St Tiuiden Van Havre, onder wijzer, St Nikolaas Verhaegen, inge nieur, provinciaal raadslid, Gent. Wij lezen in Dendergalm het volgend perelije De Kerk vervloekt ook met heiligen iever de groote fransche omwenteling, die ons de vrijheid I tracht maar de kloosters afschafie. Het beheer van Robespierre, van Dan- lon van Marat was hel tijdstip der vrij Jenkins bicld zich met ernstige overdenkingen bezig, toen bij plotseling voetstappen hoorde. Hij sloeg dc oogen op cn Monowano stond voor hem hij erkende den krijgsman onmiddellijk, hoewel bij van kleeding verwisseld was. liij was gekleed in z(jii krijgskosluum, en zijn aangezicht was dermate gelutoeöerd, dat hij onwil lekeurig aan iedereen schrik moest inboezemen. Dc ccnc kant van zgn gelaat was heel zwartcn scherpe, roode lijnen waren op zijn voorhoofd ge trokken. Zijn lang, zwart haar, op het achterhoofd ge scheiden hing tot op den gordel. Arendsveercn met de schitterendste kleuren beschilderd, lagen op zijn hoofd. Hij had geen enkel varsiersel in zijn neus noch in zijne ooren, want dit had hij nooit gedragen. Zijn voorhoofd iiad den vorm van een regelma tig ovaal, en was niet zoo vooruitstekend, als dit over liet algemeen bij de Indianen van Noord Amerika liet geval is. Een biik was voldoende om in twijfel te trekkeu, of Monowauo werkelijk tot dc natie behoorde, welker klcederdrachl hem ver sierde, want de caucasischo type was op zijn we zen duidelijk merkbaar. Wat gaat gij doen vroeg Jenkins. Gij moet met mij gaan. Ik beu gereed, Monowauo, maar ik moet eene heid Lodewijk den XVI, op het schavot brengen was zijne vrijheid eerbiedigen, de edelen, de priesters vermoorden was de vrijheid doen heerschen. Gij doet daar, Dendergalm eene prach tige bekentenis. Die stippen wij, u dan kend, aan. Ziet gij, gematigde liberalen, nug niet waar Dendergalm u henen voert. Vooruit beeft van 't fransch schrikbe wind geschreven De fransche omwen teling is eene der schoonste bladzijden der geschiedenis van 't socialism. Zij gaan te saam, de bondgenooten. Voor beiden is de macht het recht en beiden zijn de verkleefde aanhangers der verderfelijke leerstelsels van 't materialis- mus. Geene vrijheid geen recht meer, de brutale, lichamelijke kracht is recht en rede De zwakke, het kind, de vrouw hebben geen recht van bestaan meer 1 De fransche omwenteling heeft de kloosters afgeschaft zegt schrijverken nog. Waar was dan de vrijheid voor de kloosters Hadden die geen recht van leven, van bestaan Wat pyramidaal is van wege dit blad,is zijn volhouden dat wij, katholieken om- wentelaars en oproermakers zijn. Waarom Omdat wij door onze krachtdadige houding, van 1879-84 in den scbooloorlog de zegepraal behaald hebben. Voor Dendergalm is de positieve wet door onze volksvertegenwoordigers ge stemd, de opperste uitdrukking van Recht, Rede en Rechtveerdigheid. Vermetele dwaasheid want er bestaat een natuurlijk recht. Ook meester fijn is in tegenstrijdigheid met zijn eigen leerstelsels. Art. 47 der Grondwet maakt deel van de wet, dus is Recht en Rechtveerdig. Nu Dendergalm valt het wekelijks aan met drogredens die dit artikel niet veel doen lijden. Zijt gij consequent met uw eigen gij moet dus dit artikel eerbiedigen. De wet.van 1879 was rechtveerdig zegt meester Reinaard. Waarom Omdat ze wet was. Zij was immers in de Volkskamer gestemd en in het Senaat met 33 stemmen tegen 31 doorge gaan 't Zijn dus die twee stemmen die over 't Recht beslissen. Die twee stemmen waren de uitdruk king der macht van de liberalen en niets anders. De macht is dus het Recht. Zoo leert meester Reinaard uit Dendergalm. Aalstenaars Iet op uwe banden, gij die alle gevoel van zelf weerde, alle begrip van recht en vrijheid nog niet hebt ver loren. laatste gunst verzoeken, voegde Jenkins hem toe wien eene siddering over zij'n geheele lichaam ging, alsof hij gevoelde dat het vreeselijke oogen blik was genaderd. Waarin bestaat die vroeg de Indiaan op zaclilen loon. Jenkins zag hem tersluiks aan, cn las door het masker van zijn gelaal in het hart van den krijgs* man dat hart was vervuld met medelijden, en hij mocht dus hopen dat zijn verzoek niet zou worden van de hand gewezen. Laat mijne pijnigingen niet lang duren, zoo als dit bij kolonel Crawford het geval was. Tref mij met uw Tomahawk in de borst, als ik aan den martelpaal zal gebonden zijn. Gij kunt zulks ge rust doen. Belooft gc mij dit. Monowauo boog het hoofd ten leeken vau toe stemming. Snijd die koorden los, als liet kan. Ik ben zoo vermoeid en stijf, dat ik me niet kun bewe gen. Monowauo keerde zich om cn wisselde eenige woorden met de andere Indianen daarop sneed hij met bewonderenswaardige vlugheid, de touwen met zijn mes door, en maakte Jenkius vrg van het hoofd tot de voeten, (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1891 | | pagina 1