Kwaal en Remedie. LANDBOUW. Een en ander. Politieke berekening. Kaatsspel Club XXX Allerhaude nieuws. En voor een die nu en dan geplaatst wordt, zijn er duizenden die jaren en ja ren vruchteloos wachten. Onze samenleving telt dus voortdurend een aanzienlijk getal personen van be trekkelijk uitgebreide geleerdheid en be kwaamheid, maar die daar zij meesten- deel onbemiddeld zijn, hun leven slijten in eenen benepen of ongelukkigen toe stand tol last voor hun eigen en zonder voordeel voor iemand. Indien zij op 't gepast oogenblik de ge- wenschte betrekking niet bekomen ver vallen zij eindelijk in armoede en ellende. Immers door den hoogmoed hunner ouders van jongs-if aaneen gemakkelijk leven gewoon geworden of opgegroeid in de gedachte van later niet te moeten ar beiden, ontbreekt hen dan don lust of liever den moed een ambacht of stiel aan teleerenen zoo blijven zij hun leven lang misplaatst in de samenleving. Niet zelden gebeurt het, wanneer die misplaatsten tot het besef van hunnen toestand komen dat zij eenen slechten weg inslagen die hen ten verderve voert en zich zelve en hunne bloedverwan ten met schande overladen. Wij dansen op eenen vuurberg, wordt er dagelijks herhaald. Onze samenleving loopt gevaar van te vergaan, roept men van alle kanten. De werkstakingen die overal woeden, doen het genoegzaam vermoeden. En welke zijn de oorzaken Velen zijn er te noemen, doch de bij zonderste, de gewichtigste is de overtol lige pracht en weelde die heden worden ten toon gespreid door de fortuinbezit- ters. Groote fortuinen zijn heden door velen bezeten en die fortuinen worden niet ge bruikt naar de goddelijke voorschriften. De fortuin wordt ons slechts gegund om onze broeders in den nood te helpen. Maar wat gebeurt er heden De rijkdommen worden door de over- groote meerderheid der bezitters gebruikt ol liever misbruikt lot bovenmatige praai en eerzucht. Ja, millioenen en millioenen worden jaarlijks verslonden om den domslen hoogmoed,de eerlooste praalzucht te vol doen. De ikzucht verkoudt hedendaags de herten der rijken en doet ze alle gevoel van medelijden vnor de minderen stan den, voor de noodlijdenden verliezen. De liefdadigheid vermindert naar mate de rijkdommen vermeederen;|de slemper nijen vermeerderen en slokken alles op. Het tiende deel van 't gene te Oostende, te Blankenberghe, te Brussel, te Antwer pen, enz. in slempernijen en ijdele praal zucht verkwist wordt, zou voldoende we zen om de wonderlijkste liefdewerken te stichten en te onderhouden. En men is verwonderd dat de werkers stand vinnig, ontevreden, lastig wordt. Wat gij over hebt, zoo gebiedt onze goddelijke Zaligmaker gunt het aan de armen. Indien dit goddelijk gebod nageleefd werd, de maatschappelijke kwestie zou ten grootere deele opgelost wezen. Wee de rijken zegt bet H. Evangelie; de straffen hierna zullen verschrikkelijker wezen dan de omwenteling waarvan de groote (ortuinbezitters indien zij in hunne ikzuchtige handelwijze blijven volherden, eindelijk zullen het slachtoffer worden De worm der porei. De porei wormen zijn het gevolg van den zie- kelijken toestand der plant, veroorzaakt door het gebrek aan voedende stoffen, vooral van water en minerale meststoffen Benevens de stikstofvetten dient men aan de porei ook nog kalk te geven, schouw- roet, assche en overvloedige besproeiin gen. In lichte, min of meer drooge en wel verwarmde gronden, heeft de porei veel te lijden bij het verplanten en ver- pooten.en wordt aanstonds door wormen aangevallen. Daar waar de porei maar eene middel matige opbrengst geelt, is het beste ze te zaaien op rijen, die 20 lot 22 centimeters vaneen gelegen zyn. Men kan ze dan uit dunnen en men hoeft ze niet te verplan ten. Zoohaast de eerste ziekteteekens ver schijnen, is het noodig de porei dicht te gen den grond af te snijdendeze bewer king is ver van hunne verdikking te be vorderen, maar de planten schieten gauw terug en deze nieuwe wasdom blijft zon der schade. Gelifkheid voor den dood. Wanneer de keizers van Oostenrijk moeten begraven worden, leidt men ze van den Burg naar den kelder der kapu- cieuen. Bij de aankomst met de kist klopt de ceremoniemeester met zijnen stok op de geslotene deur en vraagt om binnen te treden. Wie is daar 'l antwoordt van binnen de wachter zonder te openen. Zijne Majesteit de hoogverhevene keizer van Oostenrijk, koning van Honga- rië, enz. Ecne stem van binnen Ik ken hem niet. De ceremoniemeester klopt eene tweede maal. Wie is daar De keizer van Oostenrijk. Ik ken hem niet. Dan slaat de ceremoniemeester voor de derde maal Onze broeder Frans. Aanstonds wordt daarop de deur geo pend en de kist in den kelder neergela ten. Een nest van staal. In het kabinet van natuurlijke historie der stad Syleure (Zwitserland) berust er een vo gelnest, dat van eene bewonderensw aar dige behendigheid getuigt. Het is het nest van eenen kwikstaart, onlangs door zekeren eigenaar, de heer Rodolf Rueder op eenen boom van zijnen hof ontdekt. Het is geheel en ganscli ge bouwd uit stalen veeren en meet eene lengte van 12 centimeters. Dit verschijnsel laat zich des te gemak kelijker verstaan, ingezien het aantal fa brieken van uurwerken iu de stad Saleure bestaande. Goedkoope zomerdrank. Men menge 20 grammen honing mei 20 grammen brandewijn en 4 liters zuiver water. Die drank in flesschen gedaan, hoeft niet neergelegd te worden. Wil men dat echter doen om hem schuimend ie ma ken, dan moet men wel zorgen de fles schen na 4 of 5 dagen recht te stellen, ten einde het afspringen der kurken te beletten. Bewaren dei* aardappels Om de aardappels zeer lang te bewa ren, weekt men ze in eene oplossing waar water 1,5 tot 2 p. h. zwavelzuur uit den handel is bijgevoegd. Op eene van de laatste zittingen der algemeene landbouwmaatschappij heelt de heer Prillieux onder de oogen der leden aardappelen gebracht, die, na bo vengemelde behandeling te hebben on dergaan, gedurende achttien maanden zuiver zijn bewaard gebleven zonder ééne van hunne voedende eigenschappen ver loren te hebben. Vrijwaring tegen de vlïe gen. Om vergulsels, inlijstingen of belegsels en bekleedingen van meubels en woningen tegen de vliegen te beschut ten, hoeft men slechts drij of vier ajuinen in eenen halven liter water te doen ko ken. Bij middel van eene zachten borstel overstrijkt men de vergulde lijsten van schilderijen en spiegels met dit afkooksel. Deze oplossing kan in geene wijze scha den en de vliegen, door den reuk terug gehouden, zullen zich op de voorwerpen niet plaatsen. Middel tegen ijzerroest. In Engeland wordt hel volgende mid del aangewend om ijzer en vooral gepo lijste stalen voorwerpen voor roest te vrijwaren. Men menge bij elkander en doe in een waterbad smelten 1 liter gekookte lijn olie, 4 liter bruine vernis, 1,25 liter ter pentijn en 45 grammen kamfer. De ijzeren of stalen voorwerpen in het mengsel gedompeld, worden, na er eeni- ge oogeublikken in gebleven te zijn, met warm water gewasschen en afgedroogd. Het metaal is daardoor voor allen roest beveiligd. Wij hebben in ons nummer van Zon dag 11. doen uitschijnen dat het uit loutere politieke berekening is dat Vooruil de Aalsiersolie werkstakers, de Slachtoffers van Borremans heet. Waarom, vroegen wij, heet Vooruit de werkstakers ook niet de slachtoffers van Van Langenhovevan Cumont, van meer andere heeren die gekende liberalen zijn Wij willen dat punt wat wijdloopiger bespreken. De lamilie Borreman behoort, gelijk wij zegden, in groote meerderheid tol de katholieke bewarende partij en van de katholieken hebben de socialisten niets te verwachten. De katholieke leerstelsels staan tegen over de socialisten als water en vuur. Nooit zullen de socialisten op de medehulp der ware katholieken,hunne natuurlijke tegenstrevers,mogen rekenen wat men er ook van zegge.... En dai weet Vooruit beter dan iemand. Maar zoo is 't niet gelegen met de libe ralen... In de groote steden te Brussel,te Gent, te Antwerpen, te Luik, enz., eriz. bestaat er een bondgenootschap lusschen libera, lenen socialisten. Bij iedere kiezing strij den zij te samen, hand in hand tegen den gemeenen vijand, de katholieke bewa rende partij. Dit bondgenootschap is onbetwistbaar neen, het kan niet ge loochend worden dat de overgroote meerderheid der liberalen, behalve een gering getal oude pruiken met de socia listen, te samen en voor gemeene reke ning den kiesstrijd voeren. Vooruit hoopt dat, in 'l kort of in 't lang, hier ie Aalst, het zelfde bondge nootschap lusschen socialisten en libe ralen zal gesloten worden, en natuurlijk spaart hij de personen met de welke dit bondgenootschap later zal moeten aange gaan worden. Begrijpt gij nu, geëerde lezers, waar om Vooruit altijd van de slachtoffers van Borremans spreekt en uooit van de slachtoffers van MM. Van Langenhove, Cumont enz. en die, vooral M. Van Lan geuhovehooger geplaatst zijn dan M. Borreman in de flrma der Vereenigde Garentwijnderijen. Wij willen hierdoor niet beweren dat de heeren Van Langenhove en Cumont in staat zijn, persoonlijkmet de socialis ten een politiek verbond aan te gaan, neen dat niet, wij zijn overigens verze kerd dat deze heeren nog ie veel eergevoel bezillen om zich tot dus verre te vergrijpen Maar Vooruit hoopt b et, anders ware zijne handelwijze onuitleg baar. PRIESTER LIJ RE BENOEMINGEN. Is Pastoor benoemd op de Clinge, de E. H. F. Meunier, onderpastoor te Be- veren. Zijn Onderpastoor benoemd Bij de Primaire kerk te St. Nicolaas. de E.H. A. Bogaerl, onderpastoor te Somergem; te Somergem, de E. H. Claus, professor in S. Jozefsgesticht te S. Nicolaas; te Ever- gem, de E. H. L. De Decker, onderpas toor te Gentbrugge; te Gentbrugge, de E. H. M. van Pottelsberghe de la Potterie, onderpastoor van S. Macaiius te Gent; op S. Macarius, de E. H. J. Janssens, onderpastoor ie Zeveneecken; te Zeven- eecken, de E. H. T. Van Hnlle, surveil lant in het Klein seminarie le S. Nicolaas, te Elverzele, de E. H. Schilfer, prolessor in S. Gregorius gesticht te Ledeberg. De Heeren Bidez, De Moyer, Sadones en Standaert zijn naar de Leuvensche Hoogeschool gezonden om er bijzondere studiën voort te zetten. De Heeren Maere en Reynaerl gaan hunne studiën naar Rome voltrekken. Esplanatleplein. 3e Ronde. ZONDAG 43 SEPTEMBER 1894. Om 2 ure namiddag. Tas, (Aalst) tegen Godaerl (Geeraeds- bergen. Om 3 1/2 ure. De Beul (Zele) tegen Standaert Haelterl. Botermarkt. Heden zaterdag werden 735 klonten boter ter inerkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5445 kilogr. Om kortelings te verschijnen Onze dorpen en de Sociale kwes tie, door Frans Sterck te Aspelaere, een boekdeel van ongeveer 440 bladzijden. Prijséén frank. Voor de inschrijving zich te wenden tot den schrijver. Komt te verschijnen en verkrijg baar ten bureele van Den Dendeiibode De Belgische Congo door Broeder Alexis M.-G. prachtig boek deel, groot in 8° van 258 bladzijden, ver sierd met 35 platen (0,25 X 0,46). Inge naaid fr. 4,60; Rijk gekartonneerd fr. 2. Aalst. Katholieke XVerkmanskring. Op zondag 20 september aanst., om 6 ure 's namid dags, zal er ten lokale van den Kring,een allerluisterrijk en prachtig concert gege ven worden door de Leden van den Kring Caritas van Antwerpen. Het programma belooft ons de uitvoe ring van verscheidene muziekstukken tot hiertoe te Aalst ougehoord.in een woord, het zal iels buitengewoon zijn. De prijzen der plaatsen voor de perso nen vreemd aan den Kring, zijn vastge steld als volgt 4* plaats, fr. 2,00 2e plaats, fr. 1,00. Aalst. Donderdag namiddag rond 4 ure, was zekere Van de Maele, fabriekwerker oud 13 jaren, en woon achtig ten gehuchte Mijlbeek zich aan 't baden in den ouden Dender, achter het Regijnhof. Op 't punt van te verdrinken, sprong de genaamde Andreas De Vylder hem ter hulp, doch uit hoofde zijner zie kelijkheid kon hij de noodige hulp niet verleenen. Louis Corten, bewaker van Stadsgevang en nachtwaker, die zich ge- valllglijk in de brouwerij van den heer Burny-Antheunis bevondt, bemerkte het, sprong gausch gekleed in 't water en ge lukte er in na groote krachtinspanning en niet zonder zijn leven in gevaar te stellen, den drenkeling te redden. Wij hopen dat deze moedige daad naar verdienste zal beloond worden. Bij het terugkeeren van de diocesane bedevaart van Geeraerdsbergen, op 8 september, zijn de bedevaarders van Godveerdegem. lalhertig en verradelijk te Steenhuize aangerand geworden. Gelijk de optocht met bidden, zingen en samenspraken was verricht,zoo moest ook de aftocht wezen. En zoo was hij, toen eensklaps, omtrent den Pollepel, onder Steenhuize vijf jonge booswichten, het marmevolk latende voorbij gaan, zich op een 50 weerlooze, zingende meisjes wierpen en ze met zweepslagen uit el kander dreven. Na eenigeoogeublikken van verdwaald heid en ontsteltenis,sprong onverschrok ken de eerw. heer pastoor naar de schel men toe, die op het zien van den geeste lijke de vlucht namen. Ongelukkiglijk het kwaad was bedreven eene zweep had de lippen van een meisje doorkloven, eene andere had eeue wonde aan den neus, en eene derde, een ziekelijk meisje, was door eenen zweepslag op den rug getroffen geweest, die haar had doen vallen. Daar echter bleef het niet bij; na eenige minuten voortgegaan te zijn, wierden de bedevaarders opnieuw aangerand, 't waren nu steenen, aardklompen en mod der, waarmede de vermoeide dochters achtervolgd werden. Het gevaar bemer kende, vervoegde zicb thans hel manne- volk bij het vrouwvolk, wel beraden deze te beschermen. Dit ziende, vertrok ken de lafaards al vloekende en tierende, loen de vrome bedevaarders de Liégeoise naderden. Moordpoging. Maandag trad een kerel in eene herberg in de hospitaal- straat, te Ledeberg, en vond er eene vrouw met wien hij vroeger uog betrek kingen gehad had, doch die nu van hem niet meer wilde weten. Nauwelijks had hij haar ontwaard, of hij sprong er naar toe, greep haar bij de haren en wierp haar ten gronde. Naar het schijnt haalde hij een pennemes uit den zak waarmede hij tiaar aan den schouder eene wonde toebracht. Eene vrouw, die er wilde lusschenkomen.werd aan den pols eenen ader algesneden. De dader is aangehou den en achter slot gezet. Een meisje, van Moerbeke Waes, pas twee jaar oud, was dijnsdag namid dag, slechts eenige oogenblikken aan liet wakend oog harer moeder ontsnapt en was met andere kinderen uit de ge buurte met eenen stok in het water uil den naburige» gracht gaan spelen, toen eensklaps het kleintje het evenwicht ver loor en in den gracht tuimelde. Hare speelmakkers wilden hel aan boord trekken mei hunne stokken zooda nig, dal zij het gedurig deden duikelen en het nog eer het leven deden verliezen. Hadden zij integendeel aanstond de moe der verwittigd zij had het levend terug kunnen vinden. Nu heeft zij slechts het lijkje uit liet water gehaald. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk, te meer nog daar het reeds de tweede maal is dat deze familie op dezelfde manier beproefd wordt. Ouders, let toch op uwekinJers Moord. Dijnsdag avond heeft men te Deflinge eene oude bedelares vermoord. Men veronderstelt dat de moordenaar tiet zal gemunt hebben op de spaarpenningen zijns slachtoffers. Hel openbaar gerucht liep dat de bede lares een appeltje tegen den dorst had vergaard. Men schrijft uit Poperinge Hier en in de omliggende gemeenten is de boppepluk donderdag laatst begonnen. De hoppeplukkers zijn maar in klein ge tal opgekomen. Daar er dit jaar veel hop is, zijn er veel boeren die geene hoppe plukkers genoeg hebben. Schrikkelijk ongeluk. Maandag avond, ten 8 ure, is een soldaat van het 44e linieregiment op het grondgebied van Deurne door den buurtspoorweg die naar Borsbeek reed, getroffen geworden en het hoofd afgereden. De dood was oogenblikkelijk. Wanneer nadien de tram terugkeerde van Borsbeek,stootte hij op eenen wagen geladen met varkens, welke totaal ver brijzeld werd. De Varkens konden het veld in vluchten. De wagen hoort toe aan den heer Van den Branden, van Borger- hout. Krabben eten, Reeds meermalen hebben wij melding gemaakt van vergif tiging door het eten van krabben. Daar die feiten nog kunnen voorko men, is het goed de lezers in zoo verre gerust te stellen, dat die feiten zich te Antwerpen nog niet hebben voorgedaan, en men die enkel te Brussel waarneemt, waar denkelijk de toebereiding van die dieren niet met zooveel zorg gebeurt als hier. Te Antwerpen wasclit, of lieverschrobt men de dieren levend. De vrouwen hou den de scheren of klauwen goed vast en borstelen ze dan een voor een langs alle kanten, terwijl zij ze van den eenen tob water in den anderen werpen. De doode krabben worden weggeworpen. Nu is het goed de levende dieren voor een uur in de melk te zetten eer men ze kookt. De melk wordt door de krabben opge zogen en hun vleesch wordt er blanker en natuurlijk lekkerder meê. Ue dieren, welke venijn in zich zouden hebben, zullen bet daarenboven uitspuwen. Men ziet, het middel is eenvoudig en niet kostbaar. Schoolvee. De Chronique meldde dezer dagen dat eene groep kinderen van eene gemeenteschool, in vacantie naar Ciney gezonden {en villégiature, heet men dat te Brussel) bij hun vertrek en bij hunne terugkomst gewogen had en dat zij werkelijk zwaarder geworden waren. Zou men niet zeggen dat men jonge kalveren naar de wei of naar den vee- kweeker had gezonden, om ze te mes ten Dood van eenen romanlezer. Ze kere Ernest S., van Brussel, die verzot was op het lezen van romans, maakte het hof aan eene jonge werkster, die echter vlakaf verklaarde, niets van hem te willen weten. Dinsdag avond wachtte hij het meisje aan hare woning op, en herhaalde zijne vraag. Het antwoord was hetzelfde. Daarop nam de dwaaskop eenen revolver en schoot zich door de hersens. Hij viel morsdood voor hare voeten. Drie honderd duizend frank aftrogge- larijen.Wij lezen in verschillende brus- selsche dagbladen Het parket heeft miandag eenen per soon doen aanhouden die, door zijne tal rijke betrekkingen, er in gelukt was voor ongeveer 300,000 frank at te troggelen bij middel van valsche bewerkingen. Deze persoon die wij X.zullen noemen, was over eenige jaren, een klein stad- huisbediende in eene hoofdplaats van provincie.Zeer minzaam en ondernemend geraakte hij zoowat overal binnen en ge lukte er in eene schoone plaats te beklee- den in de maatschappij. Men ziet hem opvolgentlijk voorzitter en sekretaris van verscheidene maatschappijen, officier in de burgerwacht, enz Een voorbeeldig ambtenaar zijnde, genoot hij de achting van zijne oversten, die hem in alle om standigheden voorstonden. Dank aan zij ne plaats en ook aan zijne fortuin huwde hij eene rijke juffer. Tot hiertoe had X. zeer zuinig geleefd maar al met eens wierp hij zich zonder nadenken in de pracht. Hij deed niet an ders dari reizen en leestvieren ook was er veel geld noodig om alzoo te leven, en liet duurde niet lang of zijne persoonlijke fortuin en de huwelijksgifte van zijne vrouw waren verkwist. Zijne moeder gaf hem eene som van 60,000 fr. die hij haar gevraagd had, zoogezegd om den prijs te kunnen betalen van eenen eigendom dien li ij gekocht had. Hij kwam zich te Brussel vestigen en begon zonder eind of grond te spekulee- ren op de Beurs, hopende zijne fortuin terug te winnen, maar de 60,000 frank waren welhaast gaan vliegen. Zonder geld en zonder plaats zijnde, want hij had zijn ontslag gegeven van het ambt dat hij vervulde, zocht X. andere middels uit. Hij gelukte erin eene over eenkomst te sluiten met eene vreemde verzekeringsmaatschappij die hem als al gemeen bestuurder in Belgie aanstelde. De maatschappij, die nog maar pas ge sticht was, gelastte X. met het plaatsen van aktiën. Op deze titels die 4000 fr. in weerde van uitgift hadden, werd hem door de kommissie 5 p. h. toegestaan, hetzij 50 Ir. per aktie. Doch hel plaatsen van de aktien ging niet goed. De moeilijkheden die X. tegenkwam waren nogthans van natuur niet hem te ontmoedigen. Hij dacht op zijne oude betrekkingen en zette valsche handteekens op de inschrijvings- boeken van de maatschappij die hij ver tegenwoordigde. Alzoo kwam heljdat een vrederechter, een notaris en groote han delaars op de boeken van de maatschap pij stonden als inschrijvers van 20, 30, 40 en lot 50 aktiën van 4000 fr. Deze obligatiën waren betaalbaar in 3 maanden. Over eenige dagen werd de verval- sching ontdekt, wanneer men zich met de kwijtbrieven bij de inschrijveis aan bood die natuurlijk weigerden te betalen daar zij voor niets ingeschreven hadden. Deze zaak maakte veel gerucht. Bij het parket kwamen menigvuldige aanklach ten toe. X. had nog andere vervalschlngen ge pleegd. Hij had een huis gehuurd dat hij had doen bemeubelen en bedienden ge vraagd met groote borgtochten.Treffelijke jonkbeden hadden hem een groot deel van hun vermogen toevertrouwd, want X. had hun eene rijke toekomst beloofd. Alzoo gelukte hij, door middel van lis ten en valsche werkingen, eene som van 300,000 fr. bijeen le krijgen die geheel en gansch in ongelukkige spekulatien ver kwist werd. Een aanhoudingsmandaat werd tegen den vervalscher uitgeveerdigd, maar op tijds verwittigd geweest zijnde, vluchtte hij naar Amerika. Zijne ongelukkige vrouw, die diep aan gedaan is door de oneer van haren echt genoot, poogde reeds tweemaal zich van het leven te berooven. X.die waarschijnlijk niet wist wat aan vangen, is van Amerika over eenige da gen naar Brussel teruggekeerd. Het par ket dat verwittigd werd, heeft hem doen aanhouden en in het gevang van Sl-Gillis opsluiten. Verlaten kinderen. Reeds meerma len hebben wij er op gewezen dat Brus selaars en bewoners der voorsteden over het algemeen zeer nalatig zijn, in bet bewaken hunner kinderen. Dit gaat zoo ver dat de politie-commis- sariaten schier als hulphuizen van het vindelingengeslicht kunDen beschouwd worden. Maandag bracht men in het commissa riaat van Elsene een kind van zeven maanden. Dijnsdag was het eene heele colectie. Er bevonden daar niet minder dan vier verlaten kinderen, welke door eene moeder, die van haren man gescheiden is, aan de politie waren toevertrouwd, zeggende dat zij wel voor zich alleen, maar niet voor de vier kinderen den kost verdienen kon. Nachtelijke aanval. Dijnsdag avond, rond 9 ure, kwam de 70jarige Pieler R... terug van Woluwe, wanneer hij op een smal pad, midden de velden, aangesproken werd^door twee personen, die, naar hun uiterlijke, Duitschers schenen te zijnen te zijn en die hem vroegen welk uur het was. Op het oogenblik dat de grijsaard zijn uurwerk ging uittrekken, greep een dor bandieten hem bij de keel, sloeg hem ten gronde en zette hem de knie op de borst. De medeplichtige van den ellendeling doorzocht de zakken des ouderJings en ontnam hem zijne beurs met eenige franken en zijn uurwerk met gouden keten. De twee schurken namen hierop de vlucht en'lieten hun slachtoffer bewuste loos langs de baan liggen. De arme grijsaard kwam welhaast tot zichzelven en kon zich oprichten en met moeite zijne woning bereiken. Maandag rond 10 ure 'smorgends is een betichte uit het venster van de kamer des heeren onderzoekrechter ge sprongen, in het gerechtshof te Luik. De gendarmen hadden den genaamden L., eene oude kennis der justicie uit hel celgevang gebracht naar de kamer van den onderzoeksrechter. L., stond wegens diefstal met beklimming terecht. Al met eens stond hij van de bank op, waar hij zat, ijlde naar het venster en sprong naar buiten. De gendarm die liern ver gezelde en hem naliep, kwam juist in tijds om hem bij zijne broek te vatten doch daar deze van zeer lichte slof was, scheurde zij en bleet het stuk in de han den van den gendarm, terwijl de gevan gene van eene hoogte van 8 meters naar beneden viel. Men ging L.. opnemem. Deze had enkel den pols verstuikt. Een geneesheer heeft bevolen hem naar de ziekenzaal van het gevang over te brengen. Een dronkaard sprong, na eenen twist met zijne vrouw in de Maas teLuik. Hij werd door eenige voorbijgangers gered. Doch nu kwam de vrouw toege- loopen om de redders te verwijten dat zij j beter hadden gedaan, hem maar te laten verdrinken, daar hij toch maar voor een Oin cijfer gold. Dit looneeltje had zulken oploop verwekt, dal de politie de beide lieve echtgenooten moest aanhouden. FRANKRIJK Razend gestorven.Een inwoner eener kleine gemeente van den Mont-Blanc die door eenen razenden hand gebeten was, liet zich in het gesticht Pasteur verzorgen. Zich genezen wanende na verloop van den voorgeschreven tijd, keerde hij naar huis terug, doch na ruim twee maanden verviel bij opnieuw in de vreeselijke ziekte. Alle hulp was vruchteloos en de arme man stierf in ijselijk gehuil en verschrik kelijkste pijn. Moordpoging op eenen pastoor. Over eenige avonden bood de gewezen maire van Duneau (Mans), zich met zijne twee zonen bij den pastoor dier gemeente aan en eischte van hem, dat hij eene schuld bekentenis van 10,000 fr. ten hunnen voordeele zou teekenen. De pastoor weigerde en de bezoekers, hem ten gronde werpend, poogden hem te verstikken. Een der zonen van deu maire, een kaporaal, dreigde den priester zelfs met zijne bajonnet. Voor de bedreiging zwichtende, teekende de pastoor en de aanranders verlieten de woning. Het parket, dat het feit ontdekte, of schoon de priester geene klacht had in gediend, heeft de drie plichtigen aange houden. DUITSCHLAND. Een haastige weduwe. Te Rati bar, in Duitschland, kwam eene jonge weduwe, wier echtgenoot een paar dagen te voren overleden was, op een bal in eene pu blieke danszaal. Eenige jongelingen, die dat al te schan delijk vonden, jouwden haar uit en ach tervolgden haar met uitjouwingen lot aan hare woning. De weduwe deed een aanklacht bij 't gerecht en de jongelingen werden allen tot tien dagen gevangenis veroordeeld. ENGELAND. De moord van Lithwaite. - Stockwell, Je man die verdacht werd op vrijdag 21 augusti de jonge herbergmeid, Catharine Dennis, te Lilhwaite le hebben vermoord, heeft zich overgegeven aan de politie te Huddersfleld. Sedert den dag dat hij de moord pleegde werd hij van alle kanten zoo ver volgd door de politie, dat hij moest sla pen in de bosschen, leven van de vruch ten die hij vond en geen levend wezen meer durfde naderen. Hij is op die veertien dagen onkenne lijk geworden van deu uitgestanen angst en viel van honger in bezwijming, toen hij in 't politie bureel binnentrad. Toen hij naar de gevangenis werd vervoerd liepen hem honderden men- schen achterna, roepende Ter dood De lynchwet Moedige redder. De koningin heeft de medalie van tweede klas ver leend aan John Cooper, derde stuurman aan boord der stoomboot Massilia. Cooper heeft een indische matroos gered, die in den Indischen Oceaan over boord viel. Hij sprong gekleed in 't water en greep den drenkeling vast. Als men nu weet dat er een half uur verliep eer de sloep geredde en redder kwam halen en.... dat het water krioelde van haaien,-zal men al het moedige dezer daad inzien. ITALIË. De Vesuvius. Te Résina begint men eene nieuwe uitbarsting van den Vesuvius te vreezen. Men hoort onderaardsch ge rucht en men gevoelt zelfs schuddingen van den grond. Te Napels ontwaart men duidelijk bo ven den besneeuwden kop van den berg een witten rook, waarin gedurende den nacht zelfs vlammen zichtbaar zijn. AMERIKA. Drama op hel schavot. Te .St-Joseph (staat Missouri) moest zekere Lowis Bulling, voor moord op zijne vrouw, opgehangen worden. Den dag voor zijn doodvonnis bracht hij door met het schrijven van brieven en met bidden. Toen de sherif hem kwam zeggen dat het oogenblik gekomen was, smeekte de veroordeelde om uitstel, slechts eenige uren. Die werden hem verleend doch, die tijd verloopcn zijnde, vroeg hij opnieuw uitstel. Het werd hem andermaal toege-

De Denderbode | 1891 | | pagina 2