NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 20 September 18915 10 centiemen per nummer 4Sste Jaar N. 2605 DE SPION. DE STUDIECOMMISSIE ZEI O IF mm. Het congres van Mechelen. DE DENDER-BODE ABONNEMENTPRMS Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo tes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen Dé inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraal, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque AELST, 19 SEPTEMBER 1891 Politiek overzicht. Holland. De troonrede. De troon rede waarmee H. M. de koningin-regen tes dijnsdag de Staten-Generaal opende, wordt in 't algemeen bevredigend beoor deeld. De katholieken, die noch ministe rieel, noch anti-ministerieel zijn, nemen eeiie afwachtende houding aan en zullen alle voorstellen, die van het nieuw kabi net uitgaan, welwillend onderzoeken en aannemen, wanneer zij voor het algemeen belang nuttig zijn en geenen anti-katho lieken geest ademen. Het katholieke centrum zal dus het mi nisterie geen moeilijkheden in den weg leggen, maar het zal ook met jaloezie over zijne rechten waken. In de Tijd leest men nog het volgende over de troonrede Een tweetal paragrafen in deze troon rede trokken inzonderheid onze aandacht. De eene, gewijd aan de invoering van den leerplicht. Wij begrijpen volkómen dat het program der Liberale Unie't welk van dien leerplicht zijne marot gemaakt heeft, het zwijgen voor de re geering niet gemakkelijk maakte. Toch betreuren wij het, dat de samenstellers van de troonrede hier geen middel schij nen gevonden te hebben om een voor zichtig zwijgen te bewaren. Door leer plicht loopen wij gevaar, dat de slechte overleveringen der schoolwetpartij weêrom in ons parlementair leven bin nensluipen en liet komen bederven. Ook onder de vrienden van het kabinet,bopen wij, zullen er gevonden worden, die het tijdig inzien. De paragraaf, die 't meest onze belang stelling wekte, is die welke gewijd werd aan 's lands verdediging. De noodwet, van welke reeds sedert eenigen lijd bij wijze van gerucht werd gesproken,wordt door de troonrede als aanstaande aange kondigd. Zij schijnt ons eene definitieve regeling onzer strijdkrachten tot onbe- paaldeh tijd te verschuiven. In elk geval een uitstel, dat wij moeten toejuichen. Wat de tijd brengen zal, hebben wij af te waachten.De troonrede leert ons omtrent de landsverdediging alleen dat het stre ven der regeering is zonder de groote persoonlijke en geldelijke offers de weer baarheid van ons volk te verzekeren. Veel wijzer worden wij hierdoor niet. Maar evenmin vinden wij er reden in om meer kwaad van M. Seyffardt te vreezen dan waarmeê de legerwet-Bergansius ons bedreigde. Het drievoudig verbond. De corres pondent van de Times zegt dat hij be langrijke tijdingen ontvangen heeft uit Buda-Pesth, uit zeer goede bron. Bij de vernieuwing van het drievoudig verbond had men de kwestie der beper king van het getal casus fcederus voorbe houden, maar niettegenstaande gedurige 14®vervolg. Men heeft mtj gezegd, Monowano, dat Maude Burland u bemint. Het is voorzeker een lief meisje en bij de eerate gelegenheid de bejte, zal ik bij haar een goed woord voor u doen. Had Jenkins den blik kunnen zien, welken de Indiaan bij deze woorden op hem sloeg, dan zou hem de hut overgegaan zijn dit onderwerp verder aan te roeren doch nu had hij genoeg te doen om het spoor van zijnen gids na te zien en te volgen hij merkte'dus niets bijzonders op in diens manie ren of houding, en vervolgde na eene poos Het is een beminnelijk kind, Monowano, en ik zeg dat niet alleen in het gezicht, maar ook ach ter" uwen rug, (drommels is dat geen schoone woordspeling, nu zeg ik het met recht achter uwen rug), ie heeft inderdaad geen slechte partij geko zen. Maar weet wel, dat ik haar ook had kunnen krijgen.... Wat zegt gij jdaar I vroeg de Indiaan met onderhandelingen, is bet slechts sedert de laatste krijgsbewegingen in Hongarië, dat de kwesiie bepaald geregeld is tus sclien de twee keizers. Keizer Frans Jozef heeft voorgesteld enkel drie gevallen als casus fcederus te erkennen A. Wanneer Frankrijk Italië zou aan vallen. B. Wanneer Frankrijk Duitschland zou aanvallen. C. Wanneer Frankrijk Oostenrijk zou aanvallen. Men verzekert dat deze beperking grootendeels het gevolg is van aandrang der hongaarsche Staatslieden, welke op dat punt aandrongen om de vredeverze- keringen van den keizer van Duitschland nog sterker te maken. Van een anderen kant verzekert parijsche correspondent van de Timet,dat volgens gegronde berichten uit Weenen Rusland zou toegestemd hebben in eene vermindering der oorlogsschadeloosstel- lir.g, door Turkije verschuldigd, als belooning voor de toegevingen onlangs door de Porte gedaan. Duitschland. Redevoering des keizers. De ontroering wegens het incident van Sigri is nauwelijks gestild, of daar is reeds eene andere reden van ongerust heid in de politieke wereld, de redevoe ring namelijk van keizer Wilhelm te Erfurt. Men weet dat de keizer in die redevoe ring eenige uitdrukkingen had gebruikt, welke door sommige personen zoo niet als kwetsend voor Frankrijk beschouwd werden, dan toch op zijn minst als ge schikt om den ouden haat op te wokken, en welke men wellicht beter in vergetel heid had gelaten. Om die ontroering eenigzins te stillen, heeft de Rcichs-Anzeiger thans den offi- cieelen tekst van 's keizers redevoering Volgens de Post zou de keizer onder ander gezegd hebben Aan Erfurt is eene ernstige herinnering uit Pruisen's geschiedenis verbonden. Hier heeft de corsicaansche parvenu ons ten diepste beleedigd, ons ten zwaarste gekrenkt. Maar van hieruit ook schoot eene straal der wrake, welke hem ternedersloeg. Ik ben vast overtuigd dat dit legerskorps in oorlog en vrede zich dapper gedragen zal. o Volgens den officieelen Reichs Anzeiger echter zegde de keizer enkel Hier heeft de corsicaansche veroveraar ons het diepst gekrenkt en vernederd, maar hier ook ontkiemde in het hart van mijn overgrootvader de gedachle aan verzet tot het uiterste, wat in 1813 tot uilvoering kwam. Ernstig nieuws. De Post verneemt uit Washington een nieuws, dat, indien het waar is, ernstig mag genoemd wor den. M. Moreno, agent vau de nationale eenigszius ontroerde stem. Wel immers niets kwaadsmaar wuarom laat gij mij niet uitpraten, gij valt mij in de rede. Ik zeg. dat ik haar ook had kunnen krijgen, als zij mij maar had willen nemen. Dat zij u bemint,weet ik maar al te wel, maar, Monowauo, tusschcn ons gezegd en gebleven, houdt gjj ook veel van baar De woordeu vau mijueu broeder klinken onaangrnaan in mijn oor, hernam de Indiaan, die gansch niet ingenomen scheen met het gesprek. Kom dat behoeft ge me niet te zeggen, Monowano, ik weet zeer goed, wat cr omgaat in het hart van iemand, die verliefd is. Ook ik zelf heb dikwijls bemind. Ik durf er wel voor uitko men (al zeg ik 't niet aan Russel Mansfield) dat de Engel der grenzen mjj somtijds dagen lang vau mijne slrcek afbrengt. Maar dan verzet ik er mij maar tegen, en denk dat er wel eens een gelukki ger tijd voor mij zal komen. Ik durf wel haast wedden, dat ik binnen het jaar.... Stil fluisterde de Indiaan terwijl hij zijn oor op den grond legde. Jenkins deed hetzelfde en luisterde aandachtig, maar hij hoorde niets hij wachtte nog eene poos en vroeg toen zaehtkens Wat hoort gg dan toch I... ik voor mij hoor niets. Monowano keerde zich met dc snelheid des blik sems om, en aijns makkers bloed verstijfde in lijnc partij op de eilanden Hawaï, heeft aan president Harrisson eenen brief voorge legd, welken hij uit Honolulu heeft ont vangen, en waarin bepaald verklaard wordt dat Engeland zich van dat konink rijk wil meester maken. De pogingen, door Engeland hiervoor reeds gedaan, worden gesteund door hooggeplaatste personen. De brief voegt erbij,dat de tusschenkomst der Vereenig- de Staten hoogst dringend is, om Enge land te beletten zijn doel te bereiken. M. Harrisson heelt M. Moreno mei aandacht aanhoord hij bedankte hem voor zijne meedeeling en zond hem bij M. Blaine, die de te nemen maatregelen zal bestudeeren. VOOR DE teelt en den handel dei* komt den volgenden omzendbrief toe te zenden aan alle de Belgische, Fransche en Hollandsche Brouwers. Sedert de nieuwe wet op de brouwerij heeft het maken van bier eene groote uit breiding genomen in ons land, en er bestaat onder de brouwers een ware naijver om onberispelijke produkien te leveren. Ten einde aan geene misreke ningen blootgesteld te zijn, moeten de brouwers al hunne aandacht vestigen op de keus der hop, die eene belangrijke rol speelt in de hoedanigheid en de gisting van het bier. Zij zijn er zoodanig van overtuigd dat zij zich groote opofferingen getroosten om zich hop aan te schaffen van de beste gronden. Een groot getal personen meenen dat er, om goed bier te maken, Duitsche hop noodig is. Het is waar, Duitschland brengt hop voort van de allerbeste kwali teit, maar dit is eene uitzonderingde groote massa is gewoon gewas dat nau welijks zooveel waard is als onze inland- sche hop. Professor Sirebel geeft de naamlijst der Duitsche hopsoorten verhandeld op de markt van Nuremberg, en duidt voor de maand November 1885 de volgende prij zen aan Nuremberg, 1® kwal. 35 tot 40 marken. 2® 25 33 3® 15 - 21 Aischgrund,le 35 40 2' 20 30 Hollertau, le 65 70 2® 50 60 3® 30 40 Wolnzach, 60 75 Spalt, stad 100 150 landgoed,extra 90 100 middenstreek, 60 70 zandstreek, 30 40 adereu, toen hij zijn mes trok, en hem de punt ervan in zijnen schouder stiet. Genadige hemelriep Jenkins uit, wilt gij mij dood steken. Doe alsof gij dood zijtDoe alsof gij dood zijt 1... sprak dc Indiaan op gebiedenden toon.... spoedig..., want uwe vijanden zitten ons op de hie len. Nu begreep Jenkins hem, hij ging zoolang hij was op den grond liggen, cn deed alsof dc dood hem weldra van zijne smart zou bevrijden. Een oogenbhk later kwam een twaalftal Indianen recht op Monowano af. Toen z|j bij hem waren, sprak de krijgsman hun aan in eena taal der Shaw- nies. Jenkins waagde intusschen zijn oog half te openen, om ccos te zien wat er toch wel gaande was, maar nauwelijks had hij hunne wilde trekken gezien, ol hij sloot het wcér aanstonds dicht. Ziende dat er aan geen ontvluchten te denken viel, slaakte h(j een diepen zucht, cn begon te rochelen als iemand, die op sterven ligt, doeli inwendig vertrouwende, dat de list, welken Mono wano had uitgedacht om hem te redden, niet ver keerd zou uitvallen. Het waren echter niet de Indianen, welke hem vervolgden zij behoorden tot dc krijgslieden uit de dorpen aan de rivier Mad. Het toeval wilde dat zij Monowano tegenkwamen, want op zijn spoor hadden z|j geen acht geslagen. Posen, 1* kwal. 50 60 2* 30 45 Wurtembergl® 60 65 2* 45 55 3® 50 40 Baden, 1® 40 50 2® 20 30 Elzas, 1* 33 40 2® 20 30 Saaz, stad, 128 160 distrikt, 110 130 gebied 90 125 Op hetzelfde tijdstip wierd de Aalster- sche hop verkocht van 30 tot 40 fr. Men ziet dat dc extrapuike soorien zeldzaam zijn, er worden nauwelijks 5000 kwinlalen voortgebracht, die verbruikt worden in die brouwerijen van Beieren, Munchen, Weenen, enz., welke geen an der dan allerbeste bier maken.De tweede soort wordt gekocht door Duitsche brou wers, die met lage gisting werken, en die meer dan 400,000 kwinialen verbezigen. Hetgene in ons land wordt verzonden is in het algemeen gewone, hop, met ron kende namen betiteld, somtijds zelfs ons eigen gewas. Ziehier wat M. Levêque, af gevaardigde van Burgondië, daarover in de Fransche Kamer zegde De Duitsehers en de andere kooplie- den van vreemde hop komen onze hop koopen, maar op het oogenblik dat zij geleverd wordt, doen zij dezelve uit de fransche zakken om ze te steken in Duitsch lijnwaad van Beieren en ande- re vreemde plaatsen. Zij begeven zich vervolgens in het Noorden, waar zij f aan de brouwers onze Burgondische hop verkoopen onder den naam van vreemde hop van 1' kwaliteit, hop van het beste ge s as. Dit is zoowel gekend dat de Belgen zeiven er over klagen dat de Duitsehers veranderen, bij middel van hunne zakken, de natuur van het gewas, en doen gelooven aan eene kwaliteit, die alleen gewettigd is door den aard van den zak waarin de hop is bevat. Dai men dus in volle vertrouwen geene Beiersche hop meer aanneme, wier innerlijke gehalte nauwelijks met dat der onze gelijk staat. Immers, als onze hop verkocht wierd aan den gemiddelden prijs van 35 fr. gold de Beiersche hop van Nuremberg, 3' kwaliteit, 22,50 fr. en wierd in Belgie verkocht aan 50 fr. de 50 kilos De Commissie ingesteld door het Staats bestuur om de teelt en den handel der hop op te beuren, spant de grootste po gingen in om soorten te verspreiden, die rijk zijn aan lupulin. Men weet dat het werkzame deel der hop de lupulin is, en dal men door haren geur oordeelt over de kwaliteit der koopwaar. Zij richt ieder jaar kampstrijden in. en reikt premien. medalien, diplomas uit aan de best be reide hop, geplukt zonder stengels, bla- ders, stelen. Zij verleent hulpgelden aan de planters die hunne eesten wijzigen, volgens hare onderrichting. Al deze eesien, en zij zijn reeds talrijk, zijn zooda nig ingericht dal de brandstof haren reuk Zoodra zjj den blanke in het zicht kregen, onder vroegen zij Monowano dadelijk dienaangaande. Hij gaf ten antwoord dat hij hem in het bosch had aangehouden, en dat, na hem gewond te hebben hy hem nu voor zich behield dat hij voornemens was, indien hij van zijne wonde genas, hem naar Piqua te voeren, een ander dorp der Shawnies. De Indianen lieten echter eenig wantrouwen blijken. Meer dan eens beschouwden zij Jenkins van na bij, en keerden hem eens om, om in zijn gezicht te zien, slieten hem met den kolf hunner geweren, cn deden alsof ze eens w ilden beproeven of ze zijn hoofd zouden kannen afslaan. Maar Jenkins wist dat hij niets te vreezen had zoolang Monowano als zijn gevangene aanspraak op hem maakte, zou niemand heui durven doodslaan. Men hield d ui opnieuw raad, en de vreemdelin gen gaven hun verlangen te kennen om Monowano eu zijn gevangene tot aan Piqua te vergezellen op zoo iets was Alonowauo niet voorbereid, maar hij was toch te slim, om zieh te laten vangen. Hij stiet Jenkins mat zijn voet eens gevoelig aan, cn zegde l.cm dat bij het in zijne keus liet meê te Ioopcn, anders zou hij maar korte metten met hem maken. Deze uitte een klagend geschreeuw, doch stonj niettemin op, vervolgeps liep hij eenige schreden voorwaarts, niet zonder hier en daar te struikelen, aan de hop niet meer mededeeltmen droogt er op 40°C. warmte,zoodat de bellen hunne fraaie kleur behouden en de lupulin niet kan vervliegen. De brouwers, vooral degene welke met lage gisting werken, mogen in volle ver trouwen zich wenden tot de goede Aalstersche handelshuizen, zij zullen wel verzprgde hop bekomen van voortreffelij ke kwaliteit, die hen aan geene misreke ningen zal blootstellen. De Sekretaris, De Voorzitter, J. REYNIERS. LeoGHEERAERDTS. Leden: Baron P. BETHUN E; G. CUMONT; C.DE CONINCK-DE W1NDT;V.DE MOOR; Ph. DE WOLF-VAN DER NOOT F. MONFILS; L. VAN OVERSTRAETEN. Ziehier wat de Réforme, een progres- sistisch-socialisteriblad, over deze verga dering zegt in haar nummer van zater dag Gister heeft de afdeeling der maatschap pelijke werken eene zeer ernstige en grondige beraadslaging gehad over de samenwerkende maatschappijen en de verzoeningraden. Er werden daar uit muntende dingen gezegd, namelijk door de heeren Levie en Schollaert, evenals eergister over de werkmanswoningen, door den heer de Smet de Nacycr. En de liberalen, wat doen zij Welnu, wat aan de liberalen ontbreekt is de wer king, de inrichting Men kent de wonde ren welke, onder dat opzicht gedaan zijn door de socialistische werklieden de pogingen welke wij zelve gedaan hebben. Doch wat is dat in vergelijking met de ontzaglijke macht van werking, inrichting en invloed welke ons dit Congres van Mechelen toont, met zijne groote menigte verschillende wer ken die de massas langs alle kanten vastgrijpen, het volk met duizende en duizeude ketens binnen- de, een veld openende voor alle bedrij vigheden voor de grootste als voor de nederigste, met hetzelfde doel alles be- nuitigende wat kan benuttigd worden. Niets is leerzamer en opdringender voor otis dan die ontzaglijke bloeiniets is ook meer onrustwekkend. Zullen wij de Kerk zich te gelijk meester laten maken van alle klassen, van de kleine burgerij door de inrichting van de samenwerking der kleine bazen,van de werkersklassen door er al de klerikale aktionnarissen bij aan te spannen, van de vrouwen en de kin deren door de godsvrucht op duizend manieren aangeprikkeld, van de boeren door zich aan 't hoofd te stellen der demokratische beweging welke noodlot- lig bij hen moet ontstaan Het is voor dat overgroot werk van maatschappelijke bemachtiging, dat de Kerk te Mechelen ontzaglijk gewapend en ingericht optreedt. Zal men haar laten begaan en zullen wij ons de armen krui- slcchts zorg dragende dc slechtste plaats niet tc 'czen, als hij zich liet neérvallcn. Monowano bleef maar bij hem hij was te be ducht voor cenig verraad van den kant der andere Indianen, die van tijd tot tijd een gevaarlijken blik op den gevangene sloegen. Jenkins ging in zijn rol om den stervende te spelen wat te ver. Zijn gezucht en zijn gekerm hielden niet op, en wat het ergste was, hij smeekte zijne vijanden hem maar onmiddellijk ter dood tc brengen Monowano begreep dat hij op deze wijze hun beider geluk in de weegschaal stelde. Na ver loop van een kwartier, kwam men aan eene hel ling welke naar den oever der Kcntuckyrivier voerde. Daar wenschtc bet opperhoofd van den troep halt te houden om te beraadslagen. Ten einde den gevangene het vluchten tc belet ten, bracht men hem op eenige passen van den top der hoogte, terwijl dc krijgslieden zich ver genoeg verwijderden opdat hij hunne woorden niet zou kunnen opvangen. Jenkins maakte hieruit op, dat de beslissende oogenblik was gekomen, en dat men zich ran den gevangene wcnschte tc ontslaan. Hij gaf nogmaals eenen gil en viel op den grond, met het gelaat naar de wilden gekeerd. Een hunner kwam naar hem toe en voelde zijn pols, vervol gens deed hij een gebrom hooren en voegde zieh sen op den oogenblik dat zij zich vastbe raden toont de geheele samenleving te heroveren Als wij het haar willen beletten is er een ontzaglijk werk ie doen, want voor aleer slechts gedaan te hebben wat wij te Mechelen, levend en handelend, heb- hen zien optreden is er in de liberale burgerij en zelfs bij het volk eene boven- menschelijke poging tot inrichting te doen. Wij aanschouwen het als eene onmo gelijkheid voor een weekblad het verslag van 't Congres van Mechelen zelfs zeer beknoptelijk meê te deelen. De noodige ruimte ontbreekt en een reeds verkort verslag nog verkortende, is men blootge steld niet alleen aan misslagen maar meer nog aan de zaken voor den lezer onverstaanbaar te maken. Wij willen ons dus bepalen de bijzon derste besluitselen meê te deelen in de vijf afdeelingen genomen 1. Godsdienstige werken. In de lessen van catechismus, in het preken, het leven van Ons Heer en 't heilig evangelie in 't lang en in 't breed uiteendoen. Het goed gebruik weder in voege brengen van rond den heerd, het leven van Ons Heer en 't evangelie van den Zondag te lezen. Alle goede christenen zouden moe ten doel maken van 't broederschap van 't II. Sacrament en het voor eene eer aanzien het Hoogweerdige te vergezellen in berechting maar bijzonderlijk in de processie met een flambeeuw te verge zellen. De rijken moeten daarin het goed voorbeeld geven. Het Zondagwerk zooveel mogelijk vermijden. Geen winkelwaren koopen des Zondags als men het gemakkelijk in de week doen kan. De Hoogmis bijwonen. De rijken moeten het voorbeeld geven. De huisva ders moeten naar de Hoogmis gaan met hunne kinders en erop letten dat ze schoone manieren hebben en godvruchtig lezen. Het congres wenscht dat de Hoog mis met veel plechtigheid geschiede en dat de Hoogmis met sermoen en al niet langer dure als een uur. De bedevaarten vermenigvuldigen maar wel zorgen dat ze in geen speelrei zen ontaarden, dat het oprechte bede vaarten zijn. Zoolang de Paus beroofd blijft van zijne staten moeten de christenen milde- lijk den Sint Pieters-penriing steunen om in de uitgaven van onzen welbeminden vader te voorzien en hem een bewijs te geven van onze liefde en erkentenis. Worden nog op eene bijzondere wijze aanbevolen de retraiten of bidda gen den derden regel van Sint-Francis- cus de werken der voortplanting van 't geloofvan de H. Kindsheid van de Franciscanen. bij dc anderen. Jenkins durfde niet racer veronderstellen dat zijne slimheid hen misleid had, hoewel hij zulks naderhand zijne makkers voor eene onfeilbare naarheid opdischte. Bij zicli zeiven daeht hij, dat als hij de bewegin gen bespiedde en 't gelaat vun zijue vijanden nauwkeurig opnam, het hem zou gelukken, hun ontwerp te raden, en derhalve verzuimde hij niet, dit middel zoo goed mogelijk in praktijd te bren- gen. Een minder nauwlettend ojimerker zou licht be speurd hebben dat allen zich tegen den raad van Monowano verklaarden, en dat deze met alle kracht der welsprekendheid bunue meerlingen be streed zijne gebaren waren vol betcekcnis en zijn besluit onwankelbaar. Dc zaak was ernstig geworden. Monowano tegen den heelen groep, sprak niet vuur, terwijl het a!_ grijselijk gelaat der wilden haat cn wraakzucht uit drukte. Toen hij zijne redevoering had geëindigd, spra ken zij een oogenblik driftig onder elkander vervolgens spi ongen zij woest op, en hunne tol inuliaws en messen trekkende ging er een triomf kreet op. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1