Vrijheid van onderwijs. Liberale vrekkigheid. Een en ander. Aan Dendergalm. St. JOSEFS-KERK Elektrieke Verlichting, Kaatsspel Club XXX Allerhande nieuws. De katholieke zendingen in den Congo zijn het voorwerp van eene rede voering van den bisschop van Gent. Dat is onze zending, Vlamingen, 't zijn onze landgenooten die ze stichten en in stand houden. Leest het verhaal hunner werken van hun lijden in den bulletijn van Sinte Mo nica in de missiën van Scheut. Gij zult zien wat oneindig goed zij doen maar terzelvertijdc hoe noodzakelijk het is dat wij ze ondersteunen. Het Congres wenscht eindelijk uit den grond des herten van de christelijke gebruiken te zien voortleven eigen aan het huiselijk leven der Vlamingen,en wel bijzonderlijk 1. Dat het kruisbeeld bij armen en rij ken de eereplaats bekleed en het teeken zij der oprechte christene huisgezinnen. 2. Dat de ouders den zegen geven aan hunne kinders 's morgens en 's avonds. 3. Dat ze al te samen, luid op, hunne gebeden doen. De besluitselen der andere afdeelingen in een volgend nummer. La Réforme wil van de vrijheid van onderwijs niet hooren, omdat, volgens haar.de Kerk dan alleen zou onderwijzen, Zij verstoot ze ook, niet omdat de katho lieken meer geloof, meer iever, meer zelfsopoffering aan den dag leggen, maar omdat ze rijker zijn en omdat de Geeste lijkheid met het geld van allen betaald wordt. De katholieken zijn rijker, zij beschik ken over meer geld Waar staat dat bewezen of beschreven? Wie heeft de balans gemaakt tusschen de fortuinen van katholieken en liberalen Wie weet langs welken kant de schaal overhelt De katholieken zijn rijker!.. Ik wensch- te wel dat La Réforme waarheid sprak.... en voor al 't overige maar altijd loog. De Geestelijkheid wordt met het geld van allen betaald Het liberaal orgaan wil hier zeker toch niet gewagen van de karige rente die de Staat aan de Geestelijkheid betaalt als vergoeding voor de inpalming der geeste lijke en Kerkelijke goederen door de Sans- culoten der jaren 1790 Men weze gerust de Geestelijkheid zal niet veel uilrechten met die magere Staatsrente...Indien men dat den rijkdom der katholieken heet, slaagt men den bal leelijk mis. In de hooge financiën, in den grooten handel, in de nijverheid telt men meer liberalen dan katholieken. De door en door rijke smousen, Rothschild, Hirsch, Bisschoffheim, enz. zijn de hartsvrienden der liberalen, of liever, der twuweelgas- ten ze gaan met hen hand in hand ten strijde tegen de R. K. Kerk. Neen, de fortuin ontvlucht de liberalen niet, maar er ontbreekt hen geloof, iever en zelfsopoffering. Terwijl de katholieken zich uitputten voor de goede werken,voor het volksonderwijs en voor de Kerk, zien wij de liberalen en smousen gedurig wer ken en zwoegen om nog altijd meer en meer geld te kunnen opeenstapelen, en, wordt er hen om eene aalmoes gebeden, zij verzenden meestal de armen of nood lijdenden naar den priester of de goed hartige katholieken. La Réforme weet bij ondervinding dat de overgroote meerderheid der liberalen op niets anders uit zijn dan om zooveel geld mogelijk op te scharrelen, daar dan lui en lekker van te leven, zonder zich met de goede werken, met de armen, met het volksonderwijs en de verdere liberale belangen te bekommeren. Zij weet dat zij 't verwijl van Oortjesbijters hen door La Chronique» naar 't hoofd geslingerd maar al te waar is en ziedaar waarom de vrij heid van onderwijs door haar zoo zeer gevreesd wordt De vrekkigheid der liberalen is spreek woordelijk geworden, vooral sedert dat men ze, tot 't geluk des lands, van liet Staatsgeldscbotelken heeft weggejaagd, waar aan zij, buik sta bij, wisten te lek ken en te trekken van den raorgend tot den avond. Veel is er reeds over dit punt gezegd en geschreven geworden. Niettemin is het nog al curieus, van tijd tot tijd, eens na te gaan wat zekere liberale or ganen over die vrekkigheid denken of zeggen. In haar nummer van 11 september jl., deelt La Chronique hierover eene eindelooze jeremiade meéLuistert, geëerde lezers Waar zijn onze opperhoofden,terwijl de socialisten en klerikalen zich op eene zoo verschrikkelijke wijze inrichten Wij hebben zelfs het genoegen niet te welen in welk kasteel zij verblijven of zij aan de boorden der zee, in Zwitserland ofwel te Spa zijn. Ten minste zouden wij willen weten of ze niet dood zijn. Ten andere of zij ziek, stervend of wel te pas zijn, 't is al zelfde onder op zicht der opofleringen die wij van hen verwachten. Wij zouden dees werk van liberale propaganda kunnen aanhalen, door de opperhoofden onzer partij nuttig en noodzakelijk geoordeeld, en 't welk, in zake van ondersteuning, slechts eene groote O heeft ingeoogst bij de talrijke milliouuairs die de eer en de profijten ge nieten van 't mandaat ben door de kiezers toevertrouwd. Dezer laatste dagen kregen wij eenen briefin handen van eenen senateur.eenen der rijkste burgers des lands, die zich de moeite gaf uit te leggen dat hij, ter oor- zake van de miserie der tijden en der groote opofferingen die hij reeds voor de partij gedaan had, geen stuk van 5 fr. kon gunnen aan een liberaal werk. Verleden jaar, de liberalen een ander werk willende inrichten, verzochten de medehulp van alle de liberale Associatiën des lands. Men heeft ons de rekening der omzendbrieven getoond die te dezer ge legenheid gezonden werden. Ziehier deze rekening Uilgaven fr. 51 ontvangsten fr. 6 De zes franks werden aan de in schrijvers teruggezonden. Wij zouden die voorbeelden kunnen vermenigvuldigen en ze vergelijken met de opofferingen die de katholieken zich getroosten en "dit is voldoende om onze verledene, tegenwoordige en toekomende nederlagen uit te leggen. Zou de zoo praatzieke Dendergalm over die liberale vrekkigheid ook 'eens zijn gedacht niet willen laten kennen Voor onze dapperen van 't jaar 30. De Vaderlandsche be tooging van 27 September door de be stendige afveerdiging van den jaarlijk- schen optocht naar de Martelarenplaats ingericht, neemt eene wondergroole uit breiding. De oude strijders zullen in open rijtuig naar de Martelarenplaats en naar de Con greszuil gevoerd worden; waar rede voeringen zullen uitgesproken worden; het Komiteit zal hen insgelijks op een banket vergaderen waar er hun eerepen- ningen ter gedenkenis zullen worden uit gereikt. De oude strijders die in de provinciën verblijven, zullen in de verschillende spoorhallen door bijzondere kommissa- rissen afgehaald worden om per rijtuig naar de vergaderingsplaats te worden gebracht. Alle onkosten van vervoer en verblijf in de hoofdstad zijn ten laste van het Komiteit. De stad Brussel heeft eene toelage aan de inrichters van het feest toegezegd en hel stadsmuziek zal de plechtigheid op luisteren. Ten slotte hebben de heeren Stoumont en Calabresi, beheerders van den ko ninklijken Muntschouwburg, aan die echt vaderlandsche betooging willen deel ne men met bijzondere balconplaatsen ter beschikking van het Komiteit te stellen, ten voordeele der oud-strijders voor de avondvertooning van 27 September. Veel dank aan die heeren voor hunne edel moedigheid die gewis den besten indruk op ons publiek zal te wege brengen. Indien, gelijk het te verhopen is, men dien avond het vermaarde duo der Muetle de Porlici uitvoert, zullen onze brave strijders, na 60 jaren, zich nog eens den vooravond van onze nationale omwente ling herinneren. (Het Land.) Woggeloopen. Le Pays Wallon meldt dat eene officiëele onder wijzeres der omstreken van Charleroi weggeloopen is met eenen gelrouwden man. Zij heeft bij haar vertrek,twee brie ven achtergelaten. In den eersten poogt zij voor hare ouders haar vertrek te ver- schoonen, en de tweede bevat haar ont slag als onderwijzeres. Nieuwe martelaars. - Van eene achtbare hand ontva- gt Het Han- delsblad, 't volgende telegram Een telegram uit China van Si-guan- Fou aangekomen bij de zusters Francis- canersen missionnarissen van Maria, kondigt aan dat twee harer jonge mede zusters ter dood gebracht zijn, bij den opstand der heidenen le Tong-Nieu-Fany. De slichting dezer zusters heeft in de cember van verleden jaar plaats gehad zij waren de eerste Europeanen, die zich in het verre land vestigden. De eerw. pater Stephanus Fouget, Franciscaner, heeft ook bij dezen opstand het leven verloren. De telegram vermeldt niets over den toestand der vier overblijvende zusters. Gebruik vooral zout. Van dr. Burggraeve, professor aan de universiteit te Gent, is een belangr.jk werk verschenen, waarin hij tracht aan le toonen, dat een ieder, die zijne aan wijzingen volgt, gemakkelijk honderd jaar oud kan worden. Het eenige voorbehoedmiddel tegen ziekte is, volgens zijne meening zout, en een matig, geregeld gebruik daarvan ver lengt het leven. Hij beweert, dat een goede gezondheid niet van het gestel af hangt, maar wel, of de wetten, welke het leven regelen, zich zonder stoornis ont wikkelen kunnen. En het zout is, volgens dr. Burggraeve, die regulateur, om het zoo uit te drukken, hetgeen de schrijver door vele voorbeelden tracht te bewijzen. In Holland was vroeger de grootste straf voor onwillige soldaten om hen on gezouten brood te geven; want na eenige maanden stierven de misdadigers. In Saksen ontstond in het laatst der vorige eeuw eene verschrikkelijke besmettelijke ziekte, wijl er gebrek aan zout was. Blauwe rozen.—Groot nieuws voor de hofbouwkundigen. In de Pali Mall Gazette leest men, dat men blauwe rozen kan teelen,door eene witte roos bij voortduring water te geven, waar Prui sisch blauw in opgelost is. Hetzelfde re sultaat zou met groen kopersulph&al ver kregen kunnen worden. Allo, heeren bloemisten, opgepast en er achtergezeten Meu riskeert nooit veel aan eene proef. (nsekten.- Er wordt immer veel geklaagd over hel snel toenemen der in- sekten op de fruilboomen. Zooals men met reden zegt moet dit toegeschreven worden aan de gedurige vermindering van het getal insectenetende vogels, zoo als meezen, vinken, elskatjes, enz. In vele plaatsen heeft men hel bijzonderlijk op de vinken gemunt; over eenige jaren had elke boomgaard zijn vinkje; nu is het eene groote uitzondering als er ievers een nestje uitgebroeid geraakt. Wat staat er te doen Als de politiere- glementen niet streng ingevoerd worden, zal het moeilijk zijn het rooven der vogels tegen te houden. In alle geval hebben de maatschappijen van landbouw iets te verrichten.Bij voor beeld Iedereen als lid in den hofbouw weigeren, die bekend staat als vogelvan ger, als vinken-, meezen- of elskatliel- hebber.Verbieden op zijne erve, boom gaard of bosschen insektenelende vogels te laten vangen. ledereen of daaromtrent maakt nu deel van de eene of andere landbouwmaat- schappij en het is waarlijk te verwonde ren dat de gemeentebesturen hunne veldwachters zoo weinig aanwakkeren te waken dat de schikkingen ter bescher ming der insektenetende vogelen nage leefd worden. HANDEL EN NIJVERHEID. Russisch graan. - In tegen stelling van den slechten oogst in de oostelijke gouvernementen, wordt, nu de oogst bijna overal is binnengebracht, gemeld, dat men in Livonië, Koerland, Lithuanië en de zuidelijke gouvernemen ten eene goede opbrengst heeft, en deze distrikten veel graan voor den uitvoer zullen over hebben. Aldus wordt uit Cherson aan den Petersb. Herald gemeld, dal men, volgens officieele berichten, over de 6 millioen puds graan zal kunnen beschikken, na aftrek van het zaaigraan en de noodwendigheden der bevolking. De vroegere vooruitzichten in die pro vincie waren slecht. Dendergalm ontstak pas eene maand geleden in eene liberale kattenkolere, omdat wij bestadigd hadden dat zekere leerlingen onzer beide écoles moyennes zich, ter gelegenheid der prijsuitdeeling aan de leerlingen van ons Sint-Martens- gesticht, onbeschoft en stoutmoedig als zeker volksken hadden gedragen. Dendergalm schreeuwde en tierde dat het eene beleediging was en klaagde ze bij de vaders en moeders aan. Gij,vaders en moeders van Aalst, riep hij uit, zult den kaakslag welken men u gegeven heeft met uwe kinders volksken en hun gedrag onbeschoftheid te heeten, ook wel naar waarde willen beoor- deelen Maar indien Dendergalm zoo vergramd is over ons oordeel van 't gedrag der leerlingen van de officieele scholen en er de aandacht der vaders en moeders op inroept, wat gaat hij dan zeggen van het volgende verslag der Brusselsche onder wijzers, leden der Maatschappij Union professionnelle, 't welk ons de slechte en bedroevende gevolgen onder oogen brengt die het officieel onzijdig onder wijs zou na zich slepen Ziehier, vaders en moeders, welk be droevend tafereel dit verslag ons voor stelt. Lel wel op, 't zijn wij niet die spreken, maar wel de liberale onderwijzers «Op or.ze dagen is het niet zeldzaam dat kinderen uit alle de klassen der maatschap pij rooken en vloeken gelijk zeerobben onzedige praat vertellen, vuile liedjes zingen, zich overleveren aan oneerlijke daden kieine knapen beschadigen en bevuilen, onbeschaamd de schoonste gebouwen verwoesten, hoven en velden begaan allerlei woestheid. Men ziet die vroegtijdige deugnieten het tooneel der schouwburgen beklim men,straatschenderijen plegen's nachts rondzwerver.- en somtijds buiten 's huis vernachten. Hunne onbeschaamheid kent geene palen, zij hebben geen eerbied, noch voor rang, noch voor geslacht zij spelen baas over hunne ouders, spotten met de politie, maken opstand tegen den onderwijzer, die zij voor eenen zondebok nemen. De bedorvenheid is bij sommigen zoo groot dat zij stelen, zich ombrengen of moorden bedrijven. Voorzeker de onzijdige of liberale onderwijzers van Brussel moeten hunne leerlingen goed kennen om ze aldus af te schetsen. Ziedaar hoe de voorzeggingen der katholieken aangaande de slechte gevol gen van 't liberaal onderwijs nu heden door de liberale onderwijzers zeiven bevestigd worden Dendergalm, 't woord is aan u Dat is wat anders dan volksken en onbeschoft heid PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Jules D'Huyvetter coad jutor te Beveren-Waes is aldaar onder pastoor benoemd en wordt vervangen door den Eerw. Heer De Vliegher, profes sor in St. Lievensgesticht te Gent. De Eerw. Heer Teerlinck S. L.T. leerling van het Belgisch College te Rome, wordt professor in S. Lievensgesticht. STERFGEVAL. Woensdag is alhier in den nog jeugdi gen ouderdom van 58 jaren, overleden den heer Franciscus>Rober- tu8 Vande Hlaele, sedert meer dan 40 jaren Beieraar der Stad Aalst, vereerd met het Burgerlijk Eerekruis van 2* klas. De overledene was een oprechte kun stenaar in zijn vak en met recht mag men zeggen dat hij de behendigste en vol- maakste Beieraar des lands was. Hij ruste in vrede STAD AALST. PLECHTIGS WIJDING Maandag 21 September 1891. Daags te voren, ten 8 ure 's avonds zal deze Feest aangekondigd worden, door het losbranden van kanons. 's Maandags, ten 8 ure 's morgends WIJDING DER KERK; dooi Z. H. den Bisschop van Gent; ge volgd door de Plechtige Mis, ten 11 ure. 's Avonds ten 8 ure CONCERT door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder de direktie van den heer Van den Bogaerde. met allerhande Landschappen en andere Zichten, onder de direluie van den heer J. Hofman. Losbranding van geschut en andere Vermakelijkheden. De Medeburgers zijn vriendelijk uiige- noodigd tot het bijwonen dezer Feesten, alsook hun huis met de Feestvlag te ver sieren. Esplanadeplein. 3e Ronde. ZONDAG 20 SEPTEMBER 1891. Om 2 ure namiddag. Spaens, (Aalst) tegen L. De Moor, (Aalst.) Om 3 1/2 ure. Cooreman, (Herdersem) tegen Van Ieghem (Audegem.) N. B. Zondag 20 September, om 6 1/2 ure namiddag, loting voor de 4e ronde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 806 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 2815 kilogr. Aalst. Katholieke Werkmanskring.- Op zondag 20 september aanst., om 6 ure 's namid dags, zal er ten lokale van den Kring,een allerluisterrijk en prachtig concert gege ven worden door de Leden van den Kring Cai-itaa» van Antwerpen. Het programma belooft ons de uitvoe ring van verscheidene muziekstukken tot hiertoe te Aalst ongehoord,in een woord, het zal iets buitengewoon zijn. De prijzen der plaatsen voor de perso nen vreemd aan den Kring, zijn vastge steld als volgt 1® plaats, fr. 2,00 2e plaats, fr. 1,00. Erembodegem. De on langs herstelde en vergroote parochiale kerk van Erembodegemzal Zondag aanst. 20 September, des namiddags plechtig- lijk g.iwijd worden door Z. H. Mgr Stille mans. Men verzekert ons, dat de opvolger van M. de Gerlache, als gouverneur van de provincie Luxemburg, M. Heyneu zijn zal, vandaag lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers. M. Heynen is voortreffelijk bekend met de belangen der provincie Luxemburg hij was geruimen tijd lid van den Provin cialen Raad, en zelfs voorzitter van dit korps. Die benoeming zou alzoo eene nieuwe kiezing voor de Kamer te Neufch&teau ten gevolge hebben. Het spel en de bankiers. Overgroot zijn de rampen, door het spel teweeg ge bracht. Wij ziju tegenwoordig meer dan eens getuige van feiten, die onder vorm van weddingen de schandaligste speel zucht verraden. Over eenige weken verloor een be diende van eene brusselsche bank aan weddingen op de peerdenkoers 7000 fr., die hij uit de kas zijus patroons ont vreemd had. Dien ten gevolge hebben de bankiers een radicalen maatregel genomen, en besloten alle beambten die op de peer- denkoersen wedden of spelen, aan de deur te zetten. De nieuwe klerken moeten de verbin tenis aangaan, nooit op peerdenkoersen te wedden. Inderdaad, een goede maatregel. Het ware echter niet slecht, zoo de bankiers zelf bet goede voorbeeld gaven en voor taan roulette- en beursspel ook lieten varen. Aftruggelaars in 't groot. Het parket van Brussel beeft vervolgingen ingespannen tegen eenige personen uit de hooge wereld, die van groote aftruggela- rijen beschuldigd zijn. Volgens de brusselsche bladen stamt de voornaamste belichte af van een der oudste adellijke familiën des lands. Met de medeplichtigheid van zekeren X.., zijn zoogezegde geheimschrijver, en twee gezusters, Mad. Y... en de douairière Z... zouden aftruggelarijen op groote schaal gepleegd zijn ten nadeele van verscheiden personen der stad. De edele afstammeling der oude her togen bevond zich in groote geldverle genheid 't is toen dal hij met de twee hoogergenoemde dames overeenkwam om overal te doen uitstrooien, dat hij binnen kort in den echt zou treden met eene roillioenrijke creoolsche juffer. Ver volgens zochten zij geld los te maken bij verschillende personen, zoogezegd om den edelman in staat te stellen dit huwe lijk er door te krijgen, met het vooruit zicht dat zij, na de echtvereeniging,eenen schoonen stuiver er aan zouden winnen. Velen lieten zich aan het lokaas vangen. De edelman teekende hun belofte van terugbetaling. Eene dame, met name H., uit de bene denstad, is bedrogen voor 20 duizend fr. maar het huwelijk bleef achterwege.Mad. H. begon lont te rieken en wilde niets meer geven. De aftruggelaars hadden echter drin gend geld noodig. Alle vier begaven zich op eenen avond, ten 41 ure, bij hunne gefopte, en de geheimschrijver van den edelman trok eenen revolver uit, welke hij op de borst der dame richtte, haar zeggende Teeken ons dadelijk wissels ten beloope van 5,000 fr. of gij moet er aan Verschrikt gaf Mad. H. 't gevraagde, maar maakte 's anderendaags de zaak aan eenen advokaat bekend, en deze schreef aan de aftruggelaars Als ge niet dade lijk de wissels terugbezorgt, wordt eene klacht tieêrgelegd. Denzelfden avond werden de weerden terugbezorgd. Alsdan schreef de advokaat een twee den brief aan den edelman, hem aanma nende, op straf van aanklacht bij het parket, ook de vorige 20,000 fr. terug te geven.De edelman beloofde dat hij vrijdag zou betaald hebben, doch daar hij zijn woord niet hield, is de klacht neêrgelegd. Het schijnt dat Mad. H. het eenige slachtoffer dier aftruggelaars niet is. Blijgeestig schouwspel. Woensdag rond 5 ure 's avonds, zagen de personen die langsheen de Zuidlaan gingen, te Brussel, een netgekleede heer wandelen met eenen witten hond en een jong var keu. Ging deze heer in een koffiehui», dan volgden hem de hond en het varken bleef het varken een weinig achter, dan ging de hond het bij het oor trekken en beiden stelden zich terug op weg. De toeschouwers laebten luidkeels. Er was naar het schijnt spraak van eene weddidg van honderd franks ten voordeele eetier arme weduwe met vijf kinderen. In de Fousnystraat, te St. Gilles, wonen een genaamde V. schoenmaker, zijne vrouw en zijne vier kinderen. V. is een dronkaard. Sinds zaterdag was hij nog niet nuchter geweest. Daar bij had hij geen dag laten voorbijgaan zonder zijne vrouw te mishandelen. In den loop van eenen twist welke dinsdag de dronkaard met zijne vrouw had, verklaarde deze dat zij met hare kin deren hem ging verlaten. Dit deed de woede van den dronkaard ten top stijgen. Hij vertrok zonder iets te zeggen en begaf zich naar Brussel, waar hij eenen revolver kocht dien hij deed laden met zes kogels Vervolgens weder huiswaarts keerende, richtte hij den revolver, zon der een woord te spreken,op zijne vrouw en gaf vuur. De ongelukkige slaakte een Iniden kreet en viel neder. Denkende haar gedood te hebben, plaatste de dronkaard den loop tegen zij ne slapen en gaf nogmaals vuur. Doch hij viel niet. Op het gerucht der losbrandingen kwa men de buren loegeloopen en namen vrouw V. op die slechts in bezwijming lag. De wapenmaker die het somber uit zicht van zijnen klarit had opgemerkt, had den revolver geladen met losse kar doezen. V. die dacht zijne vrouw gedood te hebben, kreeg al met eens het versland terug, viel vervolgens in eene zenuwkri- sis en zwoer eindelijk dat hij nooit meer een glas genever zou drinken. Diefstal in 's Gravenkasteel te Gent. Was het Gravenkasteel in vroegere eeuwen aanzien als eene versterking welke niet kon ingenomen worden, van daag valt deze laara geheel en al voor de stoutmoedigheid der dieven. Langs over de zware houten afsluiting van den ingangstoren, afsluiting gewa pend met pun'ige nagels, waarvan een vijftal door de dieven werden platgedrukt zijn deze dinsdag avond in het oud grafe lijk slot gedrongen en hebben er omtrent honderd kilos lood gestolen, voortko mende van de afbraak der aan 't kasteel geplakte huisjes. De dieven moesten zeer wel bekend zijn met de plaats. De geburen denken dal zij rond 40 ure den diefstal moeten gepleegd hebben, daar zij op dat uur het aanhoudend geblaf van eenen hond ge hoord hebben. Als het zoo voortgaat in Gent, zullen wij nog eens hooren dat ze draak van 't Belfort gestolen hebben. Verleden dinsdag hadden te Denter- gem ter gelegenheid der kermis, paar- denloopstrijden plaats. Het weder was prachtig en had eene hoeveelheid volk uitgelokt. Ongelukkig moesten de blijde feesten door een pijnlijk ongeluk eindi gen. Zekere Kamiel Van Quaetem, den kende dat al de paarden voorbij waren, waagde zich een oogenblik binnen dè omheining. Op denzelfden stond kwam nog een jockey aangereden. Kamiel Van Quaetem werd ten gronde geslingerd en opgenomen met gevaarlijke inwendige kneuzige. De ongelukkige spuwde bloed. Onmiddellijk ter plaats verzorgd door den heer doktoor Cadelte, is hij naderfiand naar zijne woning overgebracht. Men zegt dat hij thans op beterhand is. Het paard dat tegen hem was gereden is door den schok ten gronde gestort, zijn berijder bekwam eene nog al erge wonde aan het hoofd en eene schram aan de kin. In de woning van eenen bedelaar, die zich in een naburig dorp van Deinze, van gebrek heeft laten sterven, heeft men in het bed eene kardoes goudstukken gevonden.In eenen schoen, in een koffer, in eene kas, kortom overal vond men geld en weerden weggestopt,Men spreekt van 5 tot 6000 fr. die de bedelaar zou nalaten. Ter gelegenheid der kermis van lseghem waren ook rondzwervende vrouwspersonen aldaar aangekomen, die een zeer zonderling stieltje uitoefenden het opzoeken van alle soorten van geld speciën, stuivers met kroontjes op, kluiten met dit, halffrankskens met dat, enz., enz. Alles stond hun aan, maar zij hielpen geerne medezoeken in de schuiven. Ook vonden zij het goed foulards of zoo iets aan genadelijke prijzen te koopen onge lukkiglijk werd hun Zaterdag op de markt een soortgelijk kleedingstuk van den hals genomen door eene winkelierster, die het voor haren eigendom herkende. De politie der stad en de gendarmen waren weldra op zoek en hielden de twee jufferskens aan, alhoewel zij reeds gevlucht waren tot builen de stad in een landhuizekeu. Zij werden voor den vre derechter gebracht en veroordeeld voor landlooperij daarenboven zijn menig vuldige processen-verbaal opgemaakt ten hunnen laste, zoo voor stelen van kle dingstukken als voor uitwisselen en rob beren van geldstukken. Beiden zijnoud-veroordeeldenen reeds vroeger uit het land verdreven geweest. Ziehier nadere inlichtingen over het schrikkelijk en geheimzinnig drama te Ruysselede. in den Zuidwijk, langs Poucques waart, waarvan wij reeds ge sproken hebben Den 13 augusti laast verdronk in eenen put, niet verre van zijn huis, het kind Marie Van Gompernolle, oud om trent 4 jaar. Bij ongeval, werd er gezegd. Juist eene maand later, zondag 43 dezer, in den zeer vroegen morgend, sterft schielijk de moeder van het kind, met name Blondine Geloudé, oud 34 jaar, weduwe van Henri Van Compernolle, eene zorgvuldige huisvrouw, hertrouwd sedert 5 maanden met Bruno De Baets. Den 13 dezer wordt Bruno De Baets opgehangen gevonden aan den snoei van eenen boom, in den bosch van landbou wer De Mey. De echtelingen kwamen slecht over een verleden zaterdag nog, was er twist ontstaan tusschen man en vrouw, 's Nachts sterft de vrouw en als zij ster vend en buiten kennis ligt, roept de man eene gebuurvrouw bij. 't Was Zondag hij gaat naar de vroeg mis hij doet zijn ander aangetrouwd kind meê hij spreekt aan niemand over de dood zijner vrouw, noch in de kerk, noch op het gemeentehuis, noch aan den doktor slechts in het naar huiskeerea meldt hij 't overlijden aan eene kennis. Den Maandag voormiddag, wanneer men te Ruysselede met schrik vernam dat hij zich zelf opgehangen had, werden de kwade vermoeden tegen De Baets algemeen De menschen die hem bemerkt hadden wisten te zeggen dat hij uitwendig zoo aardig was van aandoening en er gelijk verdwaasd en zot uitzag. Hij was go- kend voor diepzinnig en grammoedig van aard. Op het verslag van den doktoor werd 't parket verwittigd. Het lijk der vrouw droeg teekens van geweld, werd er gezegd, en was buitengewoon opgezwol len. Dijnsdag avond, om 6 ure, kwam het parket toe van Brugge. De lijkschouwing der vrouw had onmiddelijk plaats en de maag werd meêgenomen, om zekerheid te hebben nopens de vermoedens van vergiftiging. Dezelfden avond,omtrent 2 uren later, had de begraving plaats van man en vrouw. Zij was kerkelijk, kort en ten eenvoudigste mogelijk. P. S. Het parket heeft bestatigd dat de man zijne vrouw vergiftigd had, dat hij zich vervolgens heeft willen ver drinken en hij zich eindelijk opgehangen heeft met een zakdoek. Daarenboven heeft het gerecht vastge steld dat de man zelve zijn kind verdron ken bad over eenigen tijd men ge loofde tot hiertoe aan een eenvoudig ongeluk. Maandag 11. kwamen werklieden van den ijzeren weg van den Grand Cen trale, die langsheen het oud kasteel Lam bert te Lodelinsart loopt, thans bewoond door den heer M. den eigenaar verwitti gen dal landloopers bezig waren met het neerhof te plunderen. De heer M. laadde zijn geweer met kar doezen en aan de deur van den hof ko mende waar de dieven een gat in |ge- boord hadden om den sleutel te doen werken, stak hij zijn geweer door dit gat en riep: Verroer u niet of gij zijt dood.» De dieven bleven staan als aan den grond genageld.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2