dFgenevëü NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Donderdag 24 September 1891, 10 centiemen per nummer 45stP Jaar, ï\T° 2604 Leert vlaamsch Een en ander. DE DENDERBODE. ARONNEMEIVTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt m bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en m alle Postkantoren des lands. AIVNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque i AELST, 13 SEPTEMBER IS91 Poliliok overzicht. Duitschland. Nog de rede van Erfurt. Het trekt nog altijd veel de aandacht dat keizer Wilhelm tweemaal vervolgens in den kring zijner generaals herinnerd heeft aan den lijd, waarin de franschen tengevolge hunner woelige politiek en een misdadig begonnen oorlog werden ver slagen. Te Munchen sprak de keizer over Weissenburg en Sedan, te Erfurt over 1813-1815. Uil de scherpe waarschuwingen van keizer Wilhelm blijkt tweeërlei. Voor eerst dal men hier in de hoogste krin gen duidelijk gevoelt welk gevaar er be staat, doordien het in Frankrijk thans zoodanig gesteld is, dat er eiken dag eene uitbarsting tegen Duitschland kan komen, zoodra hiertoe maar een eenig- zins bruikbaar voorwendsel kan worden gevonden. Ten tweede dat men hier wel geerne elk vredestorend voorwendsel wil vermijden maar niet bevreesd is voor eenen oorlog, noch de Frarischen in de meening wil laten dat men voor hen be ducht is. omdat zij thans meenen te kun nen stoeffen op een verbond met Rus land. Keizer Wilhelm wil zoo duidelijk mo gelijk den Franschen doen hooren zijt voorzichtigook wij zijn voorbereid denkt er aan, wat al bloedige koppen gij vroeger hier hebt gehaald Deze manier van waarschuwing gaat natuurlijk ge paard met de hoop, dat de vredelievend gezinden te Parijs genoegzaam er door gesterkt mogen worden om de strijdlusti- gen onschadelijk te kunnen maken. Een oogenblik heeft men te Berlijn eenigzins gevreesd dat de dwaze bewe ging tegen den Lohengrin zou kunnen uit- loopen op eene bedenkelijke beschimping van den duitscher. gezant te Parijs. Spoe dig echter kwam men tot het besluitde tegenwoordige fransche regeering zal wel niet zoo dwaas zijn, dat zij uit eenen strijd over de opvoering van een opera, die reeds 40 jaar oud is, eene schijnbare oorzaak tot een wereldoorlog zou willen afleiden. Legermobilisatie. Evenals in Frank rijk en Duitschland,zijn ook in Oostenrijk de groote krijgsbewegingen afgeloopen. Zooals wij reeds meldden heeft keizer Frans Jozef uil Bistritz een dagorder uit- geveerdigd, waarin hij zegt, de overtui ging te hebben verkregen, dat het geheel leger voortdurende orderingen maakt meer en meer wordt het geschikt om een oorlog te kunnen volhouden. Het biedt alle mogeli)ke waarborgen en is in staat tot het vervullen van elke taak, welke het zou kunnen worden opgedragen, zoowel in tijd van vrede als in dagen van gevaar. 16evervolg. Even snel als de gedochte trok Monowano ook zijn mes, en ging cenige schreden achteruit als om zich tusschen lien en Jenkins te stellen. Toen plaatste hij zich tegenover de twaalf woe dendc krijgslieden, vast besloten, ten koste van zijn eigen leven, eiken aanval te beletten tegen hem, die hij als Zijn eigendom beschouwde. Niets van dat alles ontging den man, wiens lot ipoedig zou beslist worden. Jenkins begreep dat liet oogenblik van handelen daar was hield hij zich ianger als een doodc, dan zou de schijn wel dra voor de werkelijkheid plaats maken hg zag, volgens de gewoonte der Indianen, dat zij hem Wilden scalpcercn. Zich eensklaps oprichtende, keerde hij zich tot de wilden, die er vreemd van opzagen, en .sprak hun aan Mannen, Peter Jenkins is niet dood. Hij leeft en heeft een pair goede beenen.. Gij wilt zijnen Over do hier onderlijnde woorden er gert men zich in Fr ankrijk, vooral in ver band met Wilhelms redevoering van Erfurt. Waartoe, zegt men, al die zinspe lingen op oorlog, terwijl juist Frankrijk zich zoo kalm en rustig mogelijk houdt Hebben niet bij de laatste krijgsbewegin gen Freycinet en Carnot zich geheel vre- dslievend uitgelaten Overigens stellen deFransche bladen met groote voldoening vast, dat bij de gehouden oefeningen van dit jaar gebleken is, hoe ook in Frankrijk het mobiliseeren thans uitmuntend gaat de fouten welke voor vier jaar nog moes ten betreurd worden, zijn nu allen opge heven, en de fransche mobilisatie mag onberispelijk heeten, zoowel als de duitsche. Washington, 21 sept. De regeering der Vereenigde-Staten is, zegt men,overeengekomen met Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland, om te verklaren dat China de noodige waarbor gen niet levert om de onderdanen dier vier mogendheden te beschermen^ en deze er zich bijgevolg zelf zullen meê ge lasten. De schepen dezer mogendheden zullen al dn europeesche vluchtelingen aan boord opnemen. Er is nog niet beslist of de schepen der vier mogendheden eene betooging zullen houden, om China te doen begrijpen dat hel ernstig is. De ex-president van den Chili, Balma- ceda heeft te Santiago zich gezelfmoord. Het is bewezen dat de twee derden der sterke dranken door de werkende klas worden gebruikt. He wel. wij kunnen het niet genoeg herhalen de alcool, genomen in eene hoeveelheid, welke aan de arbeiders voorzeker niet overdreven zou schijnen is waarlijk een vergif. Men heeft afschrik van phosphoor en arsenik waarvan men met siddering hoort spreken, deed ons over eenige jaren, M. de Ür Crocq bemerken; hewelde nadee- len welke de alcool in de lichaamsdeelen veroorzaakt, zijn veel heviger, schrikke- lijker en talrijker dan deze door phos phoor en arsenik teweeggebracht, niet een deel van ons stesel of het is merke lijk door hem aangetast. Deze woorden op den echten alcool met water gemengd, toegepast, zouden voorzeker weinig streng zijn; maar de dranken, die de werkman gebruikt, zijn meestal van mindere hoedanigheid en vervalscht.De onzuivere alcool vindt men meest, maar andere zelfstandigheden ko men zijne afschuwelijke uitwerksels nog vermeerderen. De peper, sommige bittere wortelen, de ammoniak, de aluin, de kop, donders dat z;.l niet gebeuren. Monowano en ik hebben alles in het werk gesteld om mij te redden, maar hij zou liet tegen twaalf krijgslieden niet kunnen volhouden, en dus weet ik wel, wat mij te doen staat. Deze woorden zeggende, keerde hij hun den rug toe, cn sprong van de hoogte af. Hadden de Indianen hem kunnen verstaan, ge wis zouden zij hem geen tijd gelaten hebben om behoorlijk uit ti spreken maar er was niemand, uitgenomen Monowano, die zijn plan begreep. Spreken en bandelen ging hier zoo vlug toe, dat zij pas op de hoogte van de zaak kwamen, toen zij hem niet meer zagen. Zij snelden toen ijlings toe, door Monowano voorgegaan, en zagen naar alle kanten uit. Geen spoor van den blanke was er te zien, en zij konden niet raden of hij tusschen de boomen, do rotsen of de struiken was gevallen. Nochtans gaven zij het niet op, wan' zonder dralen verdween de geheele troep in het bosch, cn tien minuten later waren zij allen langs den oever cn zochten hunne prooi, die of dood ol stervend moest zijn. Maar het spoor wees niet verder uit, en de In dianen meenden dat hij als door een wonder aan den dood .was ontkomen, en zich in het bosch thans schuil hield de icverigste nasporingeu wa ren niet in staat, dit raadsel op te lossen, en zij bleven dus in bet onzekere omtrent de plaats, zeep worden bij den gewonen genever gevoegd door vervalschers, voor wie het gerecht onverbiddelijk zou moeten wezen. Ik heb de gelegenheid gehad, verklaart zelf de heer doktor Aug. Janson in een zijner boeken, stalen genever te ontleden uit de herbergen waar de sterkste en goedkoopste drank werd verkocht. Ik heb in deze verscheidene stalen, de aan wezigheid eener groote hoeveelheid zwa velzuur (vitriool) kunnen bestatigen. Bêgrijpt gij nu de oorzaak der zenuw achtige bevingen, van de stamelende spraak, van de ontroeringen der maag des dronkaards Verstaat gij waarom hij "eetlust, slaap en krachten verliest? waar om zijn geheugen verzwakt, zijne be kwaamheid vermindert? waarom hij meer onderhevig is dan anderen aan alle soor ten van kwalen en waarom die ziekten bij hem moeilijker te genezen, de opera tien gevaarlijker zijn En bemerkt het goed het dagelijks verbruik van eene zekere hoeveelheid likeur is voldoende om alle verwarringen te veroorzaken, zelfs wanneer de hoeveel heid te gering is om dronkenschap voort te brengen. Wanneer de dronkenschap zelve eene gewoonte wordt, wanneer de drinker een dronkaard wordt maakt de alcool van hem een lomp, redeloos, dom dier, aan de bespotting der kinderen overgeleverd, onbekwaam om den wagen te ontwijken, die hem over hei lijf zal rijden; hij maakt erech rampzalige van die iedere nieuwe onmatigheid op eenen slag kan dooden en die aan de geraaktheid niet zal ont snappen dan om ie bezwijken, op het ein de van eenige jaren overdaad, in de ijse- lijkste smarten van den maagkanker of in de schrikkelijkste aandoeningen der vreeselijkste dronkenmans-zotheid, van eene altijd ongeneesbare zotheid. De weg naar de herberg is niet alleen de weg naar het hospitaal en naar het geslicht der zinnelooze», bij is ook nog de weg naar het gevang en naar het doodenhuis. Indien de drinkers in de ziekenzaal op een pijnbed door hersen-, maag-, lever-, nier-, hert- of longziekten gekluisterd liggen, indien het derde deel der zotten, onmatigen zijn, meer dan het vierde der kwaaddoeners, die voor de Belgische rechtbanken verschijnen, zijn dronkaards en ongelukkigen. De schielijke dooden, de zelfmoorden hebben dikwijls overtol lige drinkers tot slachtoffers. En ongelukkiglijk, het overmatig ge bruik der dranken schaadt niet alleenlijk aan hen die er zich aan plichtig maken. De overdaad van den menseh, zegde in 1876 M. V. Desguin op het congres van gezondheid te Brussel, is een onafgebro ken oorzaak van zedebederf en verdriet voor zijne familie. Het is de grootste oor zaak van wanorde, van zedeloosheid, van landlooperij, van bedelarij. Men mag ver waar hij gevallen kon zijn. Echter ontdekte eender Wilden, op eenen af. stand van 100 schreden, aan den oever, de afdruk sels van den voet eens blanken hij volgde dit spoor cn dit geleidde hem naar eene rivier, waar het verdween. Jenkins had tot laatslc redmiddel dezen sprong in den afgrond gewaagd al zijne kl achten inspan nende, wierp hij zich in de diepte, hopemic de tak ken van eenen dichten boom te kunnen grijpen cn met onbeschrijfelijke snelheid in dc diepte dalende, was zijn verstand als verbijsterd leven en dood was hem' om bet even, en later verzekerde h|j dat dit dc genoeglijkste oogenblikken zijns levens wa ren. Het kwam er niet op aan, ol hij het gevaar ont kwam, maar hij verkoos een spocdigcn dood, bo ven dien, welken de Wilden liern zouden doen ondergaan. Een gelukkig toeval spaarde zijn leven. Bijna zeker van zijn doel, viel hij op den hoorn neêr. Hij klemde zich aan de takken vast, maar lij konden hrm niet tegenhouden, zijn val werd echter voor een oogenblik gebroken, cn in plaats van op de rots verbrijzeld te worden, zooals de Indianen meenden, gleed hij langs een der zijden af, en viel eenige schreden verder hier schoof hij opnieuw evenals eene slede voort, en viel ten ■laatste in een soort vau spelonk, dwars door de zekeren, dat de vier vijfden der ongeluk kige huisgezinnen het zijn uit oorzaak der ouderlijke gewoonten van dronkenschap. Uood en begraven. Brussel, 19 sept. Indien Pieter Vau Humbeek nog leef de, zou ik nieuwsgierig zijn om zijn ge dacht te vernemen over het Congres van Mechelen. Hij die het katholicism een - lijk noemde, zou, denk ik, een zon derling figuur gemaakt hebben, als hij zag hoe vol leven, hoe vol werkzaamheid dit lijk is, en over welke wonderbare krachten het beschikt, om te voldoen aan al de verlangens van de tegenwoordige samenleving. Reeds voor zijnen dood heeft Van Humbeeck gelegenheid gehad, toen hij den geheelen liberalen winkel zag instor ten, zich te overtuigen dat hij geen pro feet was. Een ander vrijmetselaar, die evenmin profeet was - en deze leeft nog is Charles Potvin, die in de Bevue de la Bel- gique een artikel schreef over hel eerste congres van Mechelen in 1865, een poë ma van bezwalktng 't welk hij met ver achting het congres der dooden noemde. De personen, welke door Van Hum beeck en Potvin gedood en begraven werden, zijn springlevend men heeft er het bewijs van gehad in al de congres sen van Mechelen, het vierde er onder begrepen. De liberale pers. De liberale pers zelfs is verplicht te bekennen, dat deze vergadering eene groote gebeurtenis daars'.elt, aan welke noch spot noch verachting iets kunnen ontnemen. Er is geen enkel liberaal orgaan, dat geen verslag over de zittingen heeft gege ven, geen enkel dat zijne beoordeeling over de genomen besluitselen niet heeft doen kennen. Zeker hebben zij veel aangevallen, veel zwart gemaakt, veel verdraaid 't is hunne gewoonte maar uit hunne aan vallen zelf spreekt deze waarheid, dat het congres eene machtige bevestiging is geweest van het katholieke leven, en de vijanden der Kerk zijn verschrikt en ver slagen door deze ontwikkeling van werk zaamheid. De vrees, die zich van de liberale dag bladen heeft meester gemaakt, is eene aanmoediging voor de katholiekenzij bewijst hen dat zij niet alleen de mees ters zijn van hel tegenwoordige, maar dat het slechts van hen afhangt insge lijks de meesteis te blijven in de toe komst. Zij zijn thans sterker dan zij ooit ge weest zijn zij zullen dit blijven, indien zij zich beieveren de besluiten, teMeche len gestemd, in daden te veranderen. struiken, welke zich boven zijn iioofd sloten. Hij zag er zoo verplukt uit. cn was zoo deerlijk gekneusd, dat hij zich haast niet kon kceren of wenden. Overtuigd dat zijne wonden doodelijk waren dacht hij thans den dood af te wachten, zonder te beproeven zijn leven te verlengen door de vlucht. De Indianen veronderstelden natuurlijk, dat, indien hij ernstig gewond was, men hem wel zou vinden, en dat, zoo iiij nog kon loopen, hij zich niet zoo gemakkelijk zou kunnen verbergen. Vandaar dat het niet bij hen opkwam hem iu zijne schuilplaats tc verrassen. Jenkins hoorde het geraas, dat zij maakten in den omtrek, en het kwam somtijds zoo nabij, da^ hij niets anders dacht of men zou hem vinden. Allengskcns verminderde het, waaruit hij op* maakte dat zjj zich verwijderden, cn de arme drommel mocht ten minste de hoop koesteren, dal zijne laatste oogenblikken niet zouden gestoord worden. Hij zag door do struiken en bemerkte weldra een Wilde, die voor zijne schuilplaats heen en weêr ging deze stond plotseling stil en scheen op hem toe te treden. Jenkins verstijfde van schrik, zijn hart klopte niet ineer. toen hij den ongerusten blik van een Indiaan zag, wiens zwarte oogen schitterden als twee gloeiende kolen, terwijl zijn getatouëerd Daarvoor is hel noodzakelijk besten dige comiteiten te vormen, die in alle deelen van het land zouden waken op de uitvoering der aangenomen wenschen. 't Is het middel om het congres duur zame vruchten te doen dragen, en terzel- ver tijde zouden die comiteiten zeer doel matig helpen, om een nieuwen zittijd voor te bereiden. (Bijz. briefw. van Het Handelsblad.) Een Gentsch blad bevat de volgende gegronde opmerking Leert Vlaamsch, studenten, want in 1895 kunt ge in het vlaamsche land geen notaris, rechter, advocaat,doctor in wijs begeerte, leeraar van geschiedenis, van aardrijkskunde noch van germaansche talen enzbenoemd worden, indien ge niet behoorlijk Vlaamsch kent. Wat meer is, de wet luidt als volgt Art. 49. Te rekenen van 1 januari 1895, zal niemand kunnen benoemd aor den tot rechterlijke ambten in de provin ciën West-Vlaanderen, Oost Vlaanderen, Antwerpen of Limburg, uitgezonderd tot die der handelsrechtbanken, indien hij niet dour een exaam bewijst, bekwaam te zijn de bepalingen der wet van 3 mei 1889, wat hei gebruik der Vlaamsche taal in strafzaken betreft, na te leven. Met Fransch alléén kan men dus in Vlaamsch België niets meer bekomen. De ouders dienen dus goed de oogen te openen, en overal in de scholen,pension- naten of seminariën te eischen dat het Vlaamsch behoorlijk aan hunne kinderen onderwezen worde, want anders zijn en blijven in 1895, dus binnen vier jaren, de vijf Vlaamsche provinciën voor alle staatsambten voor hun gesloten. len vergete ook niet dat de kandidaten welke voor 1895 hunne examen afgelegd hebben, niet ontslagen zijn 't bewijs te leveren van Vlaamsch te kennen indien zij het niet gedaan hebben tijdens hun examen, zullen zij het moeten doen in eene bijgevoegde proef. Dus leert Vlaamsch, uwe broodwin ning hangt er van al. Bij dekreet van 21 juli laatst leden, roept de H. Vader, zooals wij ge meld hebben, op aanvraag der Belgische Bisschoppen en andere edele weldoeners van die streken de Heilige Maagd tol voornaamste patrones vari den Onafhan- kelijken Congostaat uit en stelt het patroonfeest op 15 augusti vast. De Koning der Belgen heeft eenen zeer schoonen brief geschreven aan Z. h. den Paus, om hem te bedanken, omdat hij O. L. Vrouw tot patrones verklaard heeft van den Congostaat. laat aau den moedigste vrees ingeboezemd zou hebben. De stralen der zon iiadden Jenkins ten laatste zoozeer verblind, dat bij gedurende eenigen tijd niet in staat was iets in zijn donker verblijf te onderscheiden. Voor hij den tijd had, zich reden te geven van hetgeen hij zag, deed zieli een scherp geroep hoo ren, welk beduidde dat men tot aau de rivier de sporen had gevolgd. Onmiddellijk verdween het hoofd van den wilde, en Jenkins hoorde zijn ge trappel langzamerhand in de verte wegsterven. Nu begin ik waarachtig te gelooven dat het nog niet met mij gedaan is riep hij vroolijk uit, toen hij bemerkte, dat hij alleen was. Ik denk niet dat zij terug zullen komen, nu zij zich verwijderd hebben doch ik wil liever nog eenigen tijd wach ten, alvorens buiten tc gaan. Zoodra hij niet meer in zulk eene koortsachtige spanning verkeerde, deed de natuur hare werking zoodat hij de smart van zijne wonden begon te ge voelen. Toen bij door de rijen der wilden moast loopen kreeg bij reeds hier of daar een slag of stoot, en dat ncérstorten langs rotsen en boomen bad er vooral geen goed aan gedaan. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1