NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 27 September 1891, 10 centiemen per nummer 43" Jaar IV. 2603 DE SPION. Het tweegevecht. Hel Congres van Mechelen. De herziening der Grondwet. Een en ander. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRIJIS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo «es maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPKIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,110 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque saam. AELST, 26 SEPTEMBER 1891 Politiek overzicht. Nederland. Antwoord, op de troon rede. In de Tweede Kamer is Woens dag de bespreking ten einde gebracht van hei adres tot antwoord op de troonrede. Het volgende belangrijke paragraaf werd, na eene lange discussie, zonder stemming aangenomen Wij rekenen onder onze voornaam ste plichten tot eene nadere regeling zoowel van het krijgswezen als van het kiesrecht meê te werken. De Kamer zorgt er voor om in den aan gevangen zittijd brood op de planken ie hebben De overige paragrafen en het adres in gijn geheel worden zonder stemming goedgekeurd. Hel zal Hare Majesteit de regentes, die voornemens is in de eerst volgende dagen naar de residentie te komen ten eiiide hel adres in ontvangst te nemen, worden aangeboden door de commissie van redactie. Frankrijk. Tegen hel gouvernement. Den 15 oclober wordt dus in Frankrijk den nieuwen zittijd der Kamers geopend. Denkelijk zal het er in 't begin met een en ander nog al sluiven en zal de regeering nog al werk hebben om weerstand te bieden aan de aanvallen, die men tegen haar wagen zal. Het ministerie de Freycenet-Gonst-ans bestaal reeds zoo lang, dat men recht heett er in Frankrijk over verwonderd te zijn. Het heeft nu de vriendschap met Rusland tot stand gebracht en daardoor nieuw leven gevonden voor een langer bestaan. l)at hangt aan de radicalen de keel uit. Die eeuwige woelmakers, die maar be lang vinden bij troebels, zijn tegenwoor dig fel aan't werken tegen het ministerie. Mil. Goblet en Clémenceau.de mannen die Boulanger in de wereld bi achten en die na den val van hunnen held voorzich tig wegkropen, komen nu terug uit hunne schelp en stapelen grieven op grieven legen de regeering. Minister Conslans zal misschien noodig hebben zijnen ijzeren arm te gebruiken om die heeren wat tot zwijgen te brengen. Vredelievende verzekeringen. Over eenige weken scheen alles te laten blijken dat een oorlog van. het eene tot het ande re oogenblik kon uilbersten. Frankrijk begon op zijnen hiel te draaien en werd zoo fier als keizers kat, omdat de czaar de republiek met zijne vriendschap vereerde Rusland gaf den brui aan alle tractaten en zond oorlog schepen door de Dardanelles alsof het eene zee was waar iedereen door mocht keizer Wilhelm, in eene vlaag van. 478vervolg. Halfdood kroop hij zoo ver hij kon tusschen de struiken, en besloot den nacht af te wachten, alvo rens zijne schuilplaats te verlaten. Op den grond liggende, viel hij in een lichtei sloop, doch plotseling deed eenig gerucht in zijne nabijheid hem ontwaken. De oogen niet op durvende slaan, kroop hij als eene slak ineen, luisterde en hield zijn adem in. Een oogenblik later werden dc struiken uiteen ge- stooien, en het scheen alsof zijn vijand stil stond en in het hol zag daarna hoorde hij hem mompe len en, genadige., hemelhij deed een stop voor waarts. Jenkins sloot zijn® oogen en prevelde een gebed, maar hij hield er dadelijk meê op, want hij hoorde eene welbekende stem uitschateren Mijn hoofd als het die ongelukkige Jenkins niet is, Uien wij reeds zoo lang zoeken. Daar slaapt hij onder de struiken, of hij moest weêr door de onbezonnenheid sprakvan eenen corsi- kaanschett parvenu, juist alsof zijne voorouders nooit voor dien parvenu had den moeien het hoofd huigen. Nu is het echter veranderd en van alle kanten wordt er geieverd om den toe stand zoo goed mogelijk te maken. In Frankrijk voerde M. Carnot eene weerdige taal, die zeker indruk heeft ge maakt in de diplomatieke wereld. Te Frankfurt a/Mein werden woensdag verstai dige woorden gesproken. Bij een be/.oek aan de Beurs antwoord de de minister van koophandel, M. von Berlepsch op eene toespraak van den voorzitter der kamer van koophandel,dat hij deze kamer erkentelijk was voor de gelegenheid hem geboden tot bespreking der handels en nijverheidsbelangen. Men kan rustig voortgaan met de be hartiging dezer vreedzame belangen,daar de uitgestrooide berichten van gevaarlijke toestanden meestentijds allen wezenlijken grond ontblooten. De beste waarborg voor den vrede, beslool de minister is de overeenstem ming in de begeerten van onzen verheven bebeerscheren van de natie om dert vrede te behouden. Ook goed Maar als we zoo allemaal te samen gaan voor den vrede, waarom dan niet begonnen met eenige honderd duizenden soldaten terug naar hunne ouders te zenden Duitsciiland. Paspoortenwet in den Elzas. Dat is weêral achter den rug de paspoortendwang in Elzas Lotharin gen heeft bestaan, laat ons hopen dat hij er niet meer komen zal. Sedert 1888 kon geen Franschman meer in het Rijksland komen zonder on derworpen te zijn aan eene reeks forma liteiten, die gelijk stonden aan eene wei gering van toelating. Was dit geschikt om de betrekkingen tusschen de twee landen goed te maken Wel integendeelhei kon niets anders dan den haal aanwakkeren, den wrok doen toenemen. De dwang is nu afgeschaft. Aan welke drijfveeren heeft keizer Wil helm gehoorzaamd, toen hij dit lofweer- dige decreet teekende? Heeft hij, na te Erfurt over den corsikaanschen parve nu te hebben gesproken, een bewijs zijner vredelievende gevoelens willen geven Men heeft dat niet te doorgronden, en enkel zijne vreugde uit te drukken over 't genomen besluit. Doch de Franschen zouden ongelijk hebben de maatregel te aanzien als eene daad aan zs\akheid, van vrees, zooals sommigen doen. 't Is eene daad van rechtveerdigheid en dat is 't beste. vallende ziekte verrast zijn. VIII. He Dingle, waar komt gij van daan riep Jen kins, zich oprichtende, vroolijk uit. Ik volgde een spoor aan den anderen kant der rivier, toen ik de Indianen op eenen heuvel bemerkte, welke eene raadsvergadering hielden. Indien mijne oogen mij niet bedrogen, was Mono- wnno onder hen. In hunne wijze van spreken straalde eene ongeraeenc opgewondenheid door, en om dus meer van deze vertooning te weten te komen, klom ik in een boom om eens toe te zien, wat cr toch wel verhandeld werd. Na verloop van eenigen tijd zag ik u opstaan, cn u in den afgrond werpen, en toen werd mij do zaak duidelijk ik begreep «ogenblikkelijk wat cr gaande was. Ook kon ik zien dat gij er hcolhuids waart atgekomen ofschoon gij grootar kans liept om op den bodem van dezen afgrond om tc komen. Ik t'acht wel dat de Roodhuiden u spoedig op dc hielen zouden zit ten daarom begaf ik mij naar dc rivier en zwom er overom hen tc misleiden liep ik een eind weegs en keerde toen naar de rivier terug, terwijl jk goed getcekcnde sporen achterliet, die ze wel zouden vinden. Zoo is het ook uitgekomen mijne voetstappen zyn voor de uwe aangezien, en ik heb bun dus eene schoone poeta gespeeld. Maar kom Het tweegevecht, dat barhaarsch ge bruik, maakt vooral in Duitsciiland en Oostenrijk vele offers Z. SI. «Je Paus heeft daar tegen eenen brief geschreven, die indruk zal maken in de wereld. Leo XIII herinnert dat de natuur en de goddelijke wet verbieden zijnen naas te te dooden of te kwetsen, of zijn eigen leven te wagen, zoolang het niet geldt dit te doen voor zijnen evenmensch of om zich te verdedigen. Het strijdt tegen de orde of het open baar welzijn, het burgerlijke en maat schappelijk leven, als particulieren zich het recht toeëigenen, met eigen hand hunne beleedigde eer te wreken. Kan het tweegevecht, zegt de Paus, eene eerherstelling zijn, wanneer voor iedereen met gezond verstand, het twee gevecht alleen de kracht en de dapper heid bewijst, maar niet de eer van een der beide partijen Wat zal het zijn als et' een mensch gedood wordt Men kan evenmin het tweegevecht rechtveerdigen, om reden dat men vreest het verwijt van lafheid op te loopen. Indien, in plaats van het eeuwig grondbegin van recht en rechtveerdig heid, de veranderlijke en dikwijls valsche denkwijze der menigte, de plichten der samenleving moest regelen, zou er geen natuurlijk verschil meer beslaan tusschen de goede en de slechte daden. Er is wel meer moed een valsch en gebrekkig oor deel der menigte te misachten en eene beleediging ie aanveerden, dan zich te laten meêsleepen in het vergeten zijner plichten. Het is diep te betreuren te zien, niet tegenstaande het verbod van de tegen woordige wetgeving, dat de wetten op het duël om dus te zeggen onder den voet getrapt worden, en dit met openlijke of zwijgende toes'.eming van die, welke gelast zijn te waken op de uitvoering dezer wetten en die te straffen welke ze overtreden. Maar het is vooral tegenstrijdig, het tweegevecht te verbieden aan de burgers en toe te laten aan het leger, onder voor wendsel dat het tweegevecht gunstig is aan de militaire dapperheid want wat zedelijk verboden wordt, is in den aard verschillend van 't geen is toegelaten, en wat verboden is door de moraal kan nooit toegelaten worden voor dezen of genen stand ol klas dei' samenleving. Heeft het militaire t eegevecht niet voor doel, in de twisten tusschen solda ten, dat den een den anderen kwesl Welnu, daar elk middel dat de militaire dapperheid moet vergrooten, geen ander wezenlijk doel heeft dan de verdediging van hst vaderland tegen do vreemde vijanden, hoe kan men dan het tweege vecht plaatsen tusschen die middelen, aangezien het verdedigers ontneemt aan het vaderland spoedig aan want. Indien er nog wilden in den omtrek zijn Wel neen, zij zijn er afgetrokken, en de weg is vrij. Zijt ge ook klaar met uwe zaken Ja, kapitein Whitley heeft mij order gegeven deze. streken eens op te nemen, om te zien wat de Indianen van de expeditie denken, cn om mij te verzekeren of zij plan hebben iets tegen ons te ondernemen. Laat ons dan opstappen, want ik ben moê van het liggen, en ik geloof wel dat ik ernstig gewond ben. Jenkins kon slechts zeer moeilijk loopen, zoodot ze maar zeer langzaam vooruitkwamen en dan moest Dingle zelfs eens rusten ter wille van zijnen makker, doch zij hielden niettemin aan, en kwamen te midden van den iiachtin dc kolo nie. Kapitein Whitley had zijne vrijwilligers reeds ontslagen en in de kolonie ging alles weder zijnen ouden gang. Overtuigd dat de expeditie, ten minste voor het oogenblik, aan de plundering der Indianen paal cu perk had gesteld, badder, dc kolonisten hunuc vroe gere bezigheden hervat. De grond werd ontgonnen en bebouwd, er den nieuwe butjes opgeslagen, en men hechtte haast geen geloof aan de praatjes, welke er van tijd De tegenwoordige tijden roemen er op de voorbaande eeuwen door hunne verfijnde beschaving overtroffen te heb ben, en men ziet met verachting neêr op de instellingen van vroeger dagen. Hoe komt het dan dat, met den mensche lijken geestdrift van vandaag, men het tweegevecht niet veracht, een droevig overschot van een ruwen tijd van vreem de barbaarschheid Leo XIII raadt de Duitsche Bisschoppen aan de katholieke jeugd eene verceniging te doen stichten,wier leden zich verplich ten onder geen voorwendsel dan ook,een tweegevecht aan te nemen. II. AFDEEL1NG. Maatschappelijke werken. De daghuur van 't werkvolk moet groot genoeg zijn om in de noodwendig heden van een matig en eerlijk werkman te voorzien. Er moeten palen gesteld worden 1° Aan het werk der vrouwen,zoodanig dat ze niet belet zijn hunne kinderen op te passenen hunne huiszaken te bezorgen. 2° Aan het werk der kinderen,zoodanig i ze geen arbeid moeten doen boven hunne krachten. 3° Aan het werk zelfs der volwassenen opdat ze hunne gezondheid niet te kort doen door te lang of te lastig werken. De werklieden worden dringend verzocht van ambachtgilden te stichten gelijk in den ouden tijd onze voorouders deden, om malkander te ondersteunen en de rechten van de werklieden te doen jelden tegenover deze van de kapitalisten. Dat zal beter zijn en voordeeliger als malkanders 't werk te ontnemen, 't land af te loopen en te schenteventen. Desnoods als er middel is, moet de Staat tusschen komen om de misbruiken te beteugelen De bazen moeler. hunne werklieden verzekeren tegen ongelukken. De werklieden moeten zooveel mo gelijk in de maatschappijen van onder- liegen bijstand treden. Het bouwen van luchtigewerkmans- huizen, mei land erbij, wordt aanbevolen. Die huizen moeten niet opeengetast staan in straten of in poortjes maar wel tus schen de burgershuizen of hier en daar te lande. Als bazen van den eenen kant en de werkmansvereenigingen van den anderen kant in onverschil komen wegens den loon of den duur van 't werk, enz., en dat er geen middel is van overeen te komen, dan moeien beide pat tijen eenen middelaar of scheidsman kiezen en zijne uitspraak aanveerden. De rijken mogen al hun geld niet verkwisten in pracht en goede dagen, maar liever besteden aan goede werken. lot tijd rondgingen over de toebereidscls tot een algenieencn oorlog op de grenzen. Dc wonden, welke Jenkins had gekregen, belet tcdeu hem gedurende verscheidene weken zijne bezigheden tc hervatten maar Dingle werd voort durend als éclaircur gebezigd, of, zooals hij zich zeiven betitelde, als verspieder. Jenkins werd bij de familie van Russell Mansfield verzorgd. Bij dc terugkomst der expeditie kwair. het Mor daunt ter oore, dat men Monowano als spion be trapt had, en dat hij slechts door tusschenkomsl van Dinglc aan den dood was ontsnapt. En opdat de voogd onzer heldin dit alles niet in twijfel mocht trekken, vertelde Jenkins ine ze Monowano op hun march door dc bergen hadden gevangen genomen doch bjj voegde cr bij, dat hij nochtans een toegenegen vriend der blanken Hij heeft alles in hel werk gesteld om mij te redden, zegde bij, en slechts door den nood ge dwongen, heeft hij mij met zijn mes in mijn been gestoken, om den wilden wijs tc maken dat ik op sterven lag doch het hielp ons niet uit dc ongele genheid. Bij onderzoek bleek dal liet mes van Monowano slechts even in liet vleesch was gedrongen, hoewel het bloed cr bij stroomen was uitgevloeid maar in spijt van de uitlegging vau Jenkins, werd Mono- De werklieden van hunnen kant moeten gespaarzaam leven, hun geld niet verbrassen in den drank.In de goeden tijd een appelke sparen tegen den dorst. - De rijken mogen den minderen man niet verachten indachtig zijnde, dat wij allen, christene menschen, gelijk zijn. Het Congres kan in dien zin niet laten schande ie spreken van sommige rijke en edele lieden die het Vlaamsch niet willen spreken omdat het de taal van 't volk is. De werklieden van hunnen kant mogen de rijke niet haten noch benijden wel wetende dat Ons lieer gezeid heeft dat er altijd armen en rijken zullen zijn in de wereld, maar dat de armen zijne lieve lingen zijn en gemakkelijker naar den Hemel zullen gaan. Dijnsdag morgend vergaderde Midden- Afdeeling gelast met het onderzoek van hel voorstel betreffende de herziening der Grondwet. MM. De Lantsheere, deSmet de Naeyer, de Borchgrave en Nerinckx. van de rech terzijde, en MM. Frère-Orban en Sainc- telette, van de linkerzijde, alsmede M. Fagnart, medeonderteekenaar van het wetsvoorstel, waren aanwezig. M. Frère drong heftig aan om zekere wijzigingen in het verslag te hekomen.En M. de Smet de Naeyer weigerde met niet minder heftigheid die veranderingen. Het verslag van M. de Smet dat zeer uitgebreid is is de verdediging van het woonst- of oecupatiestelsel. Bij het verslag is eene nota gevoegd uitgaande van de liberale minderheid der Midden Afdeeling. Hei eerste deel dezer nota behelst een geweldigen uitval tegen het socialism en het collectivism verder wordt het stelsel der kiesbekwaamheid, met verplichtend schoolbezoek, er in vooruitgezet en verdedigd. M. Frère-Orban zegt dat het occupatie- stelsel de deur openzet aan het socialism. M. de Smet de Naeyer toont de onge rijmdheid dezer bewering de occupatie is gegrondvest op den eigendom en de familie, de twee groote grondslagen van het maatschappelijk gebouw dat onze socialisten willen omverwerpen. Het be- kwaamheidssldsel van M. Frère zou het stemrecht verleenen aan tal jongelingen van 21 jaar, terwijl de occupatie meest aan bejaarde mannen en vaders van huisge zinnen hel stemrecht zal geven. Verder zal het getal nieuwe kiezers door de occupatie veel grooter zijn dan door het bekwaaraheidsstelsel dat in 1883 door de liberalen uitgevonden werd. Het definitief verslag van M. de Smet de Naeyer met de nota der minderheid en met eenige aangenomen wijzigingen, namelijk betrekkelijk het koninklijk refe rendum, zal thans gedrukt en aan de Kamerleden rondgedeeld worden. wano's goede gezindheid bij velen al meer en racer in twijfel getrokken. Jira Petersou, Mansfield cn eenige anderen ver. duchten hem in geenen deele, doch door alle ande ren werd hij gewantrouwd, zelfs ook door Mor- daunt. Toch was deze laatste geen man zonder oordeel. Zelden nam tiij een besluit alvorens cr rijpelijk over te hebben nagedacht, en nooit viel liet hem moeilijk de beweegredenen van zijne daden en van zijne denkwijze uiteen tc zeilen. Hij was zeer gezien, en men had hem het opper toezicht over dc kolonie toevertrouwd. Zijn hart was evenals zijn hoofd tiij zou niemand het ge ringstc ongelijk hebben wilien aandoen, cn liet was zijn ernstig streven om zijn plicht tc vervul len ten voordeelc van hen, die hem de algemeene belangen hadden opgedragen. Hij beminde Maude Buriaud zoozeer, alsof zij zijn eigen kind geweest ware. Kolonel Burland had haar als wees eenige jaren achtergelaten Mor. daunt was zijn trouwste en beste vriend geweest, en op zijn sterfbed had hij haar in zijne handen ge steld cn hem plechtig doen beloven niets te ver zuimen, wat in haar vermogen zou zijn om haar gelukkig te maken. Men beseft licht, dat het hem groot verdriet ver. oorzaakle zulke slechte berichten vau Monowano te liooren. Langzaam maar zeker gaan wij dus naar de herziening der Grondwet en eene aanzienlijke uitbreiding van het stem recht, welke naar men verzekert in Juni aanst. zal plaats hebben. Uit de houding vau M. Frère, de leider der doctrinairen of oude liberalen, blijkt ter oogen uit dat de linkerzij de herzie ning hoegenaamd niet genegen is of schoon zij het hevigst op die herziening heeft aangedrongen, als zijnde noodzake lijk \oor de rust en voorspoed des Vader lands. Gansch die beweging van den kant der linkerzij was dus slechts een politiek middel om 't land in opschudding te brengen. Eigenhandige Testamen ten. Vroeger was het toegelaten de eigenhandige testamenten op ongezegeld papier te schrijven, zonder dat er, uit dien hoofde, tijdens de registratie van dit stuk, eenige boet geëischt werd. aange zien deze boet werd aanzien als uitge doofd door het overlijden van den be schikker. Bij besluit van 14 januari 1891, heeft het Bestuur der Registratie, zich steu nende op twee arresten van het Verbre kingshof, van 3 februari en 30 juni f890, en op een vonnis der rechtbank van Leu ven, van 26 december 1855, vastgesteld dal de boeten, voorzien bij de fiscale wetten, tengevolge van het overlijden des overtreders, niet uitgedoofd zijn. Daaruit volgt dat, sedert dien, de ont vangers der Registratie, eene zegelboet van 25 franken eisehen op de eigenhan dige testamenten die op ongezegeld pa pier geschreven zijn en die hem, bij het overlijden van den beschikker ter Regis tratie worden aangeboden. Er wordt dus geraden aan degene die een eigenhandig testament zullen gcmaaklheb- ben op ongezegeld papier, van, indien zij de boel niet willen laten inloopen.hun tes tament te herschrijven op zegel,en va» er iemand over te raadplegen die de zaak kent,ten einde de oorzaken van nietigheid te vermijden waaraan die herschrijving soms zou kunnen aanleiding geven. Eitbuiterij. Le Peuple, he gazetje der socialisten van Brussel, kon digt aan dat er twee schepen kolen toege komen zijn welke ter beschikking der Brusselsche leden gesteld worden aan fr. 1,40 per 50 kilos. Dat is dus tegen 28 fr. per duizend. Nu in Brussel kan men de kolen krij gen aan 22 fr. per duizend kilos. De roode kolen zijn dus zes franks duurder dan de burgerskolen. En die mannen maken de werklieden wijs dat zij hun goedkoope waren bezor gen. xVrrae werklieden wat wordt ge bedro gen Daar hij echter aan geen onrechtvaardig voor oordeel wilde toegeven, onderzocht hij met groote nauwkeurigheid alles, wat hein in deze zaak ter opheldering kon dienstig zijn. De uitslag van dit onderzoek was, dat de betrek king tusschen Monowano cn Maude ophouden, en do verbindtenis tusschen beiden aangegaan, on middellijk verbroken moest worden. Het denkbeeld van Maude's huwcljjk met een Indiaan bad Mordnunt altijd tegen dc borst gestoo- ten doch, zoolang hij in diens eer en rechtscha penheid vertrouwen had gesteld, had hij geenc ernstige tegenwerpingen gemaakt. Nu echter mecude hij, dat zijne belofte aan zijn gestorven vriend cischte, dat er een besluit geno men werd. Alvorens Maude zijn besluit meê tc declen, wcnsclite bij met haar een kulm en ojicnberlig onderhoud te hebben. Zij was een verstandig meisje, en hij wist dat bij goed .u t baar spreken, kon, zonder dat zij eikaars gevoelens zouden kwet? sen. Toen de gelegenheid zich daartoe aanbood.zegde hij op vnendelijkcn loon tot haar Maude, ik heb u al lang eens willen spreken Hebt gc tijd om over iets le spreken, dat van groot belang voor u is (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1