NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Donderdag 1 October 1891, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar N° 2606 ARONNEMENTPRMS ANNONCEIVPRIJS Poliliek overzicht. Militaire lasten. Een en ander. DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo nes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque AELST, 30 SEPTEMBER 1891. De franschc pelgrims te Rome. Onder de pelgrims bemerkte men den cardinaal van Napels, onderstaatssecretaris in het Vaticaan, verscheidene bisschoppen, car dinaal Langénieux, de aartsbisschop van Aix en graal de Mun.2000 pelgrims waren aanwezig. Na liet middagmaal beeft cardinaal Langénieux, M. de Roquefeuille, voorzit ter der associatie van de katholieke jeugd, aan M. de Mun voorgesteld. M. de Roquefeuille spreekt u van soli dariteit, zegde de. cardinaalde jeugd begrijpt eindelijk dat de kinderen der rijken en die der armen ééne familie uit maken. Dit plechtig verbond tusschen rijken en armen, te Rome gesloten, is eene ge beurtenis. Gij zijt aan den Paus de sociale waarheid komen vragen hij heeft meer gedaan hij heeft u inlichtingen gegeven, en met elk van u in 't bijzonder gespro ken. Vormt allen ééne katholieke partij gij jonge lieden, die in het verleden niet ver bonden zijt, verbrijzelt de oude verdeeld heid van klassen en tracht in Frankrijk de overeenkomst tusschen de verschil lende standen door recht en vrijheid te doen zegepralen, 't geen de leering is van den Paus. Algemeene toejuichingen begroetten die rede. De aartsbisschop van Aix nam daarna het woord en zegde, dat hij alle fpolitieke overtuigingen en leeringen eerbiedigt en dat de kerk het recht eerbied en vrijheid voor het katholiek geweten te vragen aan iedereen, buiten de regeeringsvorm stelt. Dergelijke leering is geene partij iedereen kan ze toepassen. Levendige toejuichingen.) Engeland. De Iersche kwestie. Sir WiHiam Harcourt heeft verleden week 'l woord gevoerd te Ashton-under-Lyne, op eene meeting, waarop duizenden toe hoorders, uit stad en omtrek, waren sa mengestroomd om den gekenden luitenant van Gladstone te hooren en toe te juichen Sir William is een begaafd redenaar, een verstandig staatsman en wat hij gezegd heeft over de iersche kwestie, kan niet nalaten indruk te maken op het land. Er was een tijd dat de iersche partij eene onder oogpunt der engelsche wet gesproken revolutionnaire partij was, die hare toevlucht nam tot middelen van geweld, omdat zij geen vrienden had in Engeland en omdat de wet haar alle recht ontzegde. 48evervolg. Maude bloosde sterk haar hort zegde haar *«t het onderwerp von dit gesprek zou wezen, -r- Wel zeker, vader, antwoordde zij, een woord buigende, dat hij gaerne iioorde, en ging dicht bij liem zitten. Ik wil u maar seffens op de hoogte van de uik brengen, Maude, en u te kennen geven, dat >1, wat ik zal zeggen, voortvloeit uit een enkel ver hogen, namelijk, uw geluk te verzekeren. Nooit heb ik aan de oprechtheid uwer bedoe lingen getwijfeld, antwoordde zij, en mijn tweede tider zal veel voor mij moeten veranderen, eer ik inders over hem ga denken. Het gaat u evenals mij, Maude, voegde Mor- hunt er bij, de hand op haar hoofd leggende. Een •d»t in bewaring te mogen hebben, zooals gij, beeft mijn levensgeluk uitgemaakt, cn ik draag de «ertuiging met mij, dat ik steeds volgens plicht en geweten gehandeld heb. Doch om nu eigenlijk «P mijn gesprek te komen het schijnt nsij toe, ÜMide, dat gij Monowano bemint T Mordaunt zag haar aan, toen bij deze vraag tot Sedert de liberale partij de verdediging der Ieren op zich nam en het Ilome-rule of zelfstandigheid voor Ierland als hoofd punt van haar program maakte, zijn de omstandigheden veranderden... de men- schen ook. De Ieren wachten thans langs wettelij- ken weg wat zij vroeger door het geweld trachlten te bekomen. Zij weten dat er in het engelsche volk eene strooming is ontslaan, die onvermijdelijk toekomend jaar Gladstone aan het bewind zal bren gen en bijgevolg ook den eindelijken ze gepraal der iersche nationale beweging. Zij, die zoogezegd de wet willen doen eerbiedigen in Ierland, de conservatieven en die eigenlijk niets meer zijn dan coër- cionnisten, hatelijke beleugelaars van in gebeelde misdrijven, voelen wel dat de grond onder hunne voeten wegzinkt. Hunne samenspanning met Parr.ell, die zij vroeger zoo bespot en verguisd heb ben, is het sprekende bewijs hunner on macht. Nu, Parnell is gelukkige niet meer van telMeer en meer voelt hij zich, verlaten nu weer door de twee grootste dagbla den waarover hij beschikte, de Freeman's Journal cn de Deny Journal. Het eigenlijke iersche volk blijft den grand old man getrouw en werkt hand in hand met de engelsche liberale partij, ter verovering zijner zoo lang en zoo wreed miskende rechten. Wat dikwerf werd voorzegd,omdat het ten andere te vreezen of te voorzien was, komt zich te verwezenlijken. Meer dan eens immers werd er voorzegd als de Maaslorten zullen gebouwd zijn, zullen de generaals en hoogere officieren de veemeerdering van het jaarlijksche con tingent eischen. Eu dit komt te gebeuren. Le Patnote van maandag jl. deelt het volgeude meê Wij vernemen uit goede bron dat de staf van ons leger besloten heeft dat er reden bestaat om een nieuw regiment kanonniers, twee nieuwe regimenten voetvolk cn een regiment ruiterij te stich ten, onder voorwendsel de Maaslorten te benuttigen. Aangezien de alval, onder de milicia- nen der nijverhedssteden en streken, aan zienlijk is bij elke lichting, zou het cijfer van het jaarlijksch kontingent, van 13,000 moeien gebracht worden op 19,000 man hetgeen elke hinderpaal zou wegnemen voor de invoering van den algemeenen persoonlijken dienstplicbt. Geheel de militaristische drukpers zal in dien zin gaan schrijven. Men heelt de Maasforten bekomenthans gebruikt men ze als een argument om den algemeenen dienstplicht te verkrijgen. haar richtte zij sleeg hare oogou neer en aarzelde een oogcnblik. Vervolgens antwoordde zij Ja, ik bemin hem. En bemint bij u ook 1 Ik geloof bet wel. Reeds een jaar bemint gij elkander.... sedert zijn bezoek in de kolonie, niet waar Ja vader. Nu moet ik eene vraag doen, Maude, die gij mij openhartig moet beantwoorden, nadat gc daar over ernstig zult hebben nagedacht. Denkt gij, da1 indien do omstandigheden liet ciscbtcn, gij genoeg kracht zoudl hebben om Monowano voor altijd te vergeten Bij deze woorden meende bet meisje, dat baar 'thart brak. Niettemin besloot zij rond voor de zaak uit te komen, al moest baar dit nog zooveel kosten. Haar genegenheid voor baar voogd sloot alle gedachten aan oprechtheid uit. Indien men mij bewees, zegde zij, dat Mono wano een Indiaan is en een verrader (en bet woord Indiaan deed zij vooral met klem uitkomen) dan zouke ik blozen de gcncgccheid voor hem te koesterep, die ik thans voor hem gevoel. Mordaunt baalde vrjjcr adem. Het denkbeeld om u met een Indiaan te ver. eenigen, heeft mij nooit bevallen toch... Maar, vader, weet gij wel of Monowano een Indiaan is Weet gij of hij het niet is Ik heb nooit een woord dienaangaande met bem gewisseld naar ik zie hem er niet voor Behoudsgezinde!!, wat zegt gij daar van Katholieken van den buiten, het is op uwe schouders dat de last zal vallen. Men bemerke hier wel dat het ons ka tholiek ministerie niet is die deze ver meerdering van het contingent eischt, maar wel de generaals en hoogere offi cieren des legers, die meest al liberalen zijn. De overgroote meerderheid des lands is vijandig aan alle verzwaring der mili taire lasten vooral de Vlamingen heb ben meer dan eens laten hooren en doen gevoelen dat zij van geene vermeerdering van 't contingent en nog veel min van het alle man soldaat willen hooren. Wij hopen dat ons,katholiek ministerie, dat onze katholieke gekozenen aan die eischen van den militairen wolf niet zullen toegeven. Er aan toegeven is hunnen eigen val en bijgevolg eene nieuwe heerschappij der geuzerij bewerken en verzekeren. Zij zouden de schuld wezen dat het katholieke België opnieuw onder de klauwen van den maconnieken of libera len kwelduivel zou geworpen worden lijk van 1879 tot 4884. Wat er dan ook van zij, wij hopen dat onze achtbare gekozenen des arrondisse- ments Aalst hunne plechtige belofte zullen gestand blijven en alle verdere vermeer dering van militaire lasten en vooral den bloedimpost desnoods zullen ver werpen Vervalsching van brood en meel. De regeering gaat kor telings maatregelen nemen om de verval sching van 't meel en de voortbrengsels der bakkerij te bestrijden. Voor de broodbakkerijen zal er een bijzonder reglement tot stand gebracht worden. Alleen meel, gist of zuurdeeg, water en zout zullen tot het verveerdigen van brood mogen gebruikt worden. Alle andere stoffen gebruikt om 't brood te doen opgaan, zooals blauwen aluin, zeep, zinksulfaat enz., zullen thans ver boden zijn. Op alle brood van een hal ven kilogram ten minste zullen de initalen of vooriet- letters van den naam en vncnaam des bakkers moeten geprent wezen. Het mas- teluinen brood of alle brood verveerdigd met ander meel dan tarwemeel, zal bo vendien met eene ster moeten gemerkt worden. Indien de bakker het verlangt, zal hij zijn adres voluit op zijn brood mogen merken. De bakkers zullen hunne ovens nimmer mogen heeteu met hout voortskomende van afbraak van huizen, enz., daar dit Wat weet ik, wat men niet van hem zegt Eenigen hebben beweerd, dat hij een blanke is anderen zien bem voor eene mesties aan ;Jwccr anderen verzekeren dat hij een Indiaanse!, opper hoofd is, die om de eene of andere misdaad van zijnen rang is ontzet. Zeker is liet, dat in zijne trekkan veel overeenkomst ligt met bet blanke ras, cn wat mij betreft, ik geloof stellig dat er blank bloed door zijne aders loopt. Maar boe bet ook zij, deze onzekerheid en dc geheimhouding van zijnen kant geven aanleiding tot gegronde vermoedens. Gij hadt bem hieromtrent toch wel kunnen inlich ten. Voder, ik wil hem niet weerzien voor dat ik achter dc waarheid ben, en bet geheim, hetwkle hem op het hart ligt. Zoodra ik ontdek, dat het een volbloed Indiaan is, of een blanke, op wien het vermoeden van verraad drukt, zal alles tusschen ons uit zijn. Uwe woorden, Maude, ontheffen mijn hart van eenen zwaren last, ik zie met genoegen dat gij het vastberaden cn energieke karakter van uwen vader hebt. Maar hoe hebt gij, in zulk eene onze kerheid. Monowano cenige hoop gegeven. Ik zal u, antwoordde Maude na eene poos stilzwjjgens, eene omstandigheid meededen, welke aan niemand buiten mij in dc kolonie bekend is. Ik heb u zooeven gezegd dat wij over dit onder werp nooit een woord hebben gewisseld maar, eenige maanden geleden, heeft Monowano m ctij kennen gegeven, dat al de tegenwerpingen, welke hout dikwerf beschilderd is met kleuren die uit 't lood voortkomstig zijn of arsenik bevallen. De vervalsching van 't meel zal ook streng gestraft worden. Alle vermenging van meel van ver- schilligen aard is verboden,ten ware men het op de zak of ton die't bevat aanduide. Alle andere bloem dan tarwe bloem, zooals bloem van masleluin, rogge, erwe- ten, aardappels, rijst, boonen, enz., zal op den zak of ton die ze bevat, met den naam moeten aangewezen worden. Alle deze maatregelen die zoo men hoopt de beste vruchten zullen dragen, zullen in voege treden op 4 december aanstaande. Vervalechiiif; van den kottij. Indien het brood hel voedsel is van de overgroote meerderheid des volks,is voorzeker van den anderen kant de koffij zijn geliefde en dus veel ge bruikte drank. Do koffij wordt op onze dagen ver- valscht en dit lot dus verre dat zelfs ge- wetenlooze bedriegers zich nï«i schamen in de dagbladen le laten afkondigen en dit nog met groole letters, dat er bij hen kunsunatigen of valschen koffij te ver krijgen is. De regeering komt dus een besluit te nemen waarbij het. te rekenen van heden donderdag 1 october, verboden is te ver- koopen, te koop te stellen, af te leveren of te vervoeren voor den verkoop, onder den naam van koffij al ander voortbreng sel dat de gebrande vrucht van den kof fijboom niet wezen zou. De zaden van granen, moeskruiden, de vijgen, de chicorei, de eekels, de datten, die de koffij kunnen vervangen, of hunne mengeling met boffij,mogen niet verkocht worden onder eene benaming samenge steld met het woord koffij, noch de naam dragen van een der plaatsen waar de na tuurlijke koffijboon geoogst of verhandeld wordt. Deze maatregelen tot beteugeling der vervalsching van meel, brood en koffij zullen door gansch 't land toegejuicht worden. Reglementen voor de lionden. Een ministerieel besluit herinnert dat van 16 juni, betreffende de voorzorgen tegen de hondsrazernij. Om aan de schikkingen van bet eerste besluit met 4 januari le kunnen voldoen, dat het dragen van medaliën door de honden voorschrijft en de burgemeesters verplicht bij een geval van razernij, dit bij plakbrieve ter kennis te brengen der in woners en der aanpalende gemeenten, en de honden muilbanden te doen dra gen, besluit de minister Art. 1. De medaliën welke, ten allen tijde, de houden van meer dan drie maan den,op den openbaren wegrondloopende, wij tegen dat huwelijk konden hebben, over een jaar nit den weg geruimd zouden zijn, dan zou er ecu groot geheim kenbaar worden, ;dat hem van allen blaam zou zuiveren. Ik drong er niet op aai^ meer hiervan te willen booren, ondanks mijn ver langen te dien aanzien ook liet hij er op volgen, dat liet niet in zijne macht was, mij er meer van te zeggen dan hij thans gedaan had. En hebt gij na deze verklaring maar blinde lings op hem vertrouwd. Na deze verklaring, beste vader, heb ik ge ineend dat Monowano een edel cu rechtschapen man was. Ik zou van de zaak afstappen, pin hetgeen nicn nu ter oore is gekomen, indien ik niet de geruchten bod vernomen, welke sedert de terug komst van kapitein Whitley in omloop zijn. Maude zog htm ernstig aan, als wilde zij raden \rat er in hem omging want zij scheen hem niet tc begrijpen. Ik heb inlichtingen ingewonnen, Maude, cn ik moet u zeggen, dat ik hem voor ecu spion cn een vijand der onzen houd. Ilij zag Maude thans strak in het gezicht om over de uitwerking zijner woorden te kunnen tiordcc- len. Zij had haar hoofd gebogen. Na te vcrgcels op haar antwoord tc hebben gewacht, vervolgde hij. Ja. dat is mijne overtuiging. Ik weet, er zijn lieden genoeg, die van een ander gevoelen zijn, maar hunne mcening is slechts ceu gevolg hunner grondbeginselen. Dus, Maude, geloof ik, dat het moeten dragen, zullen in koper, blik of ia een mengsel van koperen zink zijn. De medaliën moeten rondvormig zijn met eene doorsnede van 2 centimeters voorde kleine honden en van 5 centime ters voor de honden van groote rassen. De medaliën moeten een volgnummer dragen, alsmede den naam der gemeente waar de eigenaar des honds woont. De gemeenten mogen daarenboven de aan duidingen er opschrijven welke zijnoodig oordeelen. Art. 2. De modellen van muilbanden door de Regeering aangenomen zijn deze welke afgeschetst en beschreven zijn in eene bijgevoogde tafel. Onzijdig Onderwijs. Za terdag heeft te Namen het burgerlijk hu welijk plaats gehad van eene gemeente onderwijzeres, oud 24 jaar, met eenen gewezen student der lioogeschool van Luik. Onnoodig te zeggen welk onderwijs door die vrijdenkster zal gegeven worden aan de jonge meisje welke haar toever trouwd worden. Eens te meer zijn de ouders gewaar schuwd dat zij de denkbeelden moeten onderzoeken van de leeraars en onder wijzeressen, vooraleer hunne kinderen in handen te stellen. Vrijdenkers, leest liierZ Wat hier volgt is letterlijk van Alexan der Dumas, zoon. Gij vloekt en loochent God, omdat Hij u zijne geheimen verbergt. Begint te bewonderen wat Hij u toont en gij zult den tijd niet hebben te zoeken wat Hij u verbergt. Laat Hem handelen naar Zijne beliefte, Hij weet tot wat einde Hij den mersch geschapen heeft, en in welke richting Hij hem geleidt. Laten wij Hem van herte geerne beminnen; later zul Hij ons 't overige doen kennen. Hij bestaat dit moet ons volstaan. Indien God ergens te vinden is,is het in het kristclijk gedacht. Het kristelijk gedacht is toegevendheid, kracht, zede- leer, liefde, gezond verstand, deugd en waarheid. Als de baanbreker zoo spreekt mogen de volgelingen er wel eens aan denken. Minstens zoo dunkt ons. Maatschappij van onder- lingen Rijstand in de Mid deleeuwen. Onze eeuw is trotsch op bare uitvindingen, onder andere op die der maatschappijen van onderlingeu bijstand. Aangaande deze laatste mag ze wel wat nederiger zijn. In de middeleeuwen bestonden en waren bedoelde maatschap pijen in werking. In 4318 hadden de bontwerkers in Parijs eene maatschappij gesticht bestemd om den werkman, door best is voortaan geen omgang meer met hem te hebben. Vervolgens berouw gevoelende, dat hij zich zoover li.id uitgelaten, liet hij er onmiddellijk op volgen. Ik ben overtuigd, dat ge weigeren zult ver der met hem in aanraking tc komen, totdat hij zich van alle verdenking heeft gezuiverd, eu dat hij ots gezegd heeft wie hij is. Hoe denkt gij cr over, kind lief? Uw raad is verstandig, vader, en ik zal dien volgen. Misschien, zegde Mordaunt, zou het goed zijn zoo gc hem uw besluit mecdecldct. Dil za' hem wellicht bewegen. Dadelijk liet geheim zijner geboorte tc openbaren. O neen ik ben zéker, dat Monowano niets voor den bepaalden tijd znl zeggen. Dan weet hij ten minste de oorzaak van uw gedrag. Neen, vader, ik zal hem niet terugzien, Gij zelf begeert zulks niet cn gij geeft mij slechts dien road, om uwe woorden cenigszins tc verzach ten. Ik begrijp uw doel, maar ik, ik vlei mij, ge noeg genegenheid voor mijnen voogd te hebben, om zijne begeerten tc bevredigen, hetwelk steeds mijn aanhoudend streven zal zijn. En de oprechtheid barer woordtn werd als in een spiegel op haar gelaat weergekaatst, zoodat Mordaunt niet nalaten kon haar tcederlijk te om^ helzcn. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1