NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. Pondei dag 8 October^ 1891, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar, N° 2608 ARONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS l Politiek overzicht. Wetten op de levensmiddelen OORLOG aau liet kristelijk Ouderwijs. DEDËNDËRBÖDË Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag, De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen, fr, 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde SO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque gaan AELST, 7 OCTOBER 1891. Engeland. Alles opgehelderd. De New-York Herald bevat een echt sensa- tie-nieuwske Keizer Wilhelm, zoo zegt het blad, had bij zijn laatste bezoek aan koningin Victoria te Osborne, aan deze te kennen gegeven dat de ontzettende wapeningen op den duur niet meer zijn uit te staan, en Duitschland daarom m het aanstaande voorjaar zal genoodzaakt wezen, aan Frankrijk den oorlog te ver klaren. Victoria, hierover zeer ontsteld, confe reerde ijlings met lord Salisbury, die haar zegde, persoonlijk den czaar aan te raden zich een weinig toegankelijk te stellen voor Frankrijk, terwijl ook Enge land hetzelfde zou doen, ten einde Duitschland van den aanval te weerhou den. Aldus geschiedde, en de vloot- demonstratie te Kroonstad en te Ports mouth waren er het gevolg van. Si non e vero, e bene trovato. Maar 't is er in alle geval een, die iets met verstand kan aaneen stooten, hij die dat geschre ven heeft. Duitschland. Kiezingen in Baden. De definitieve uitslag der verkiezingen roor de Tweede Kamer in het groother togdom Baden is thans bekend.De Kamer al nu bestaan uit 52 nationaal-liberalen, 21 katholieken, G democraten en vrijzin nigen, 2 socialisten en 2 conservatieven, loodat de nationaal-liberalen eene meer derheid van slechts 1 stem hebben. Zooals men weet hadden de nationaal- liberalen vroeger eene overgroote meer derheid in den Landdag. Dood van den koning van Wurtemberg. - De koning van Wurtemberg is Dijns dag morgend ten 6 ure 55 overleden. Karei Frederik Alexander, koning van Wurtemberg, werd geboren den 6 meert Bij trouwde den 13 Juli 1840 met de troolvorstin Olga Nicolaïewna van Rus land. Uit dit huwelijk sproten geene kinde en voort. Koning Karei I volgde zijnen vader, filhelm I, gestorven den 25 Juni 1864, p den troon op. In den oorlog van 1870 speelde koning arel eene voorname rol. Koning Karei wordt opgevolgd door jinen neef, prins Wilhelm, geboren in 848, ruiterij generaal. 20evervolg. Op deze plaats gezeten, begon zij de bloemen tc schouwen, welke zij lnngs den weg bad geplukt, odcr acht te .slaan op hetgeen om baar heen ge urde, toen plotseling eene stem baar oor trof; uliaasd hief zij haar hoofd op, en zag Monowano ir zich staan. Hen zoude de ontroering, welke op h«t gelaat den Indiaan te lezen stond niet kunnen scbet. Hij droeg zijn jachtkostuum doch zijn uiterlijk ï0° treurig, toen Maude hem eens opnam, dat wd kon nagaan aan welk zieleverdriet hij ten Mi was. Zijn kleederen droegen het kenmerk van goeden uk geen enkel versiersel met schitterende oren, die zoo gezocht zijn bij de Indianen van «rika, nam men bij hem waar. Zijn zwarte oogen hadden hunne levendigheid hun vuur verloren uit zijne droeve blikken la® u smart en verwijt. Gij hier, Monowano Daarop had ik met gere- De Moniteur heeft het reglement afge kondigd op de bereiding en den handel van brood, en andere levensmiddelen, die met meel bereid worden. Ziehier het koninklijk besluit, dit re glement inhoudende Op voorstel van onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Wer ken, Wij hehben besloten en wij besluiten De bereiding van meel, de verkoop van meel, de vervaardiging van brood, de verkoop van brood, alsmede de vervaar diging en de verkoop van voedingsdee- gen, van peperkoek en van de verscbil- lige voortbrengsels der bakkerij en der pasteibakkerij, voor zooveel deze waren den mensch tot voedsel moeten ver strekken, zullen voortaan worden be heerd door de navolgende bepalingen, buiten die der wetten en besluiten, be trekkelijk de fabrikatie en den handel der eetwaren in het algemeen en de politie der gevaarlijke, ongezonde of hinderlijke gestichten, alsmede buiten degene der politiereglementen, daarover uitgeveer- digd door de gemeenten, binnen de palen van artikel 78 der gemeentewet. 1. Bereiding van meel. A.Jt. 1. Het is bepaaldelijk verboden eenige minerale stof, zooals pijpaarde, china-clay, krijt, gebrande beenderen, zwavelvuui' barium, zwavelvuur kalk, aluin, zwavelzuur, Koper (blauw vitriool), zwavelzuur zink (wit vitriool), koolzuur of dubbelkoolzuur potassium of sodium, koolwaterstofzure magnesium, enz in welke kleine hoeveelheid ook, te voegen bij het meel, dat tot de openbare voeding bestemd is. Art. 2. Het is insgelijks verboden tot den verkoop bestemd meel te maken, dat den mensch tot voedsel moet verstrek ken 1° Van granen welke niet zooveel mo gelijk van alle aardachtige stoffen en van alle schadelijke voortbrengsels ontdaan zijn 2° Van bcdorvene of beschadigde gra nen, bij voorbeeld, van met brandkoren gemengde granen. 2. Verkoop van meel. Art. 5.Voor de toepassing der volgende bepalingen verstaat men door meel het gemalen tarwokoren. Al ander meel als dit der tarwe zal moeten genoemd wor den naar de plant waarvan het voortkomt (rogge-, gerste-, haver-, veldboonen-, erwten-, boonen-, snijbooneri-, maïs-, aardappelmeel, enz.) Alle mengsel van meel zal moeten ge noemd worden met een bijzonderen naam, die de samenstelling van het mengsel aanduidt (masteluinmeel), of naar den eigen naam van elk der bestanddeelen. Art. 4. Het is verboden te verkoopen, te koop te stellen, of voor den verkoop kendl riep Maude verwonderd uil. De Indiaan antwoordde niet; zijn droefgeestige en kalme blik bleef strak op haar gevestigd. Echter hernam zij Het is gewis bij toeval dat ik u hier zie 1 Het uilengekras heeft in het bosch weerklon ken, en de avondster heeft niet voor mjj geschit terd. Maude begreep den zin dezer woorden. Haar hart klopte hevig, en zij wilde hem bijna het on derhoud, dat zij met haren voogd had gehad, toe vertrouwen, maar op 't oogenblik toen zij dit on derwerp wilde aanroeren, gevoelde zij dat haar de moed ontbrak en zij zegde kortweg Mijn vader wcnscht u in het dorp te spre. liet hart van den blanken man is vol bedrog, antwoordde hij, en Monowano's schaduw zal den drempel zijner deur niet verduisteren. Monowano, iiernam Maudc verwijlend en blozend, mijn vader is geen bedrieger. Monowano heeft liet leger gevolgd bij heeft zijne blanke broeders verdedigd, en toen de arm van den Shawnie was opgeheven, heeft hij het mes gegrepen en de slagen afgeweerd zonder leed te berokkenen. En daarom wcnscht de blanke man zijnen dood. Dat was de eerste toespeling, welke de Indiaan ooit rechtstreeks had gemaakt op de verdenking, waaronder hij bij zekere kolonisten stond, als zoude hij een verrader zijn. Maude wist eerst mot, wat te behouden, in te voeren of te vervoe ren i° Tarwe- ,of ander meel, dat in strijd met de bepalingen van artikels 1 en 2 bereid werd 2° Meel dat, door welke oorzaak ook, bedorven is. Art. 5. Hel is verboden onder den naam van meel (tarwemeel), van rogge meel. van gerstemeel, enz., een meel te verkoopen of te koop stellen dat niet al de bestanddeelen der granen of stoffen waarvan het den naam draagt, met uit zondering der zemelen, zou bevatten, of dat vreemde stoffen zou bevatten. Wat bijzonderlijk aangaat het gewone meel of tarwemeel, zal het gebuilde meel, op 100° C., niet meer dan 18 t. h. van zijn gewicht mogen verliezen, eri, op dezen warmtegraad gedroogd, zal het niet meer dan t t. h. minerale stoffen (asch) en niet min dan 8.5 t. h. droog gluten mogen bevatten. Art. 6. Het is verboden meel van eene bepaalde graansoort, gemengd met meel van eene andere graansoort of met eene andere plantaardige zelfstandigheid, te verkoopen ol te koop te stellen, tot voed sel van den mensch, zonder daarvan den kooper of het publiek duidelijk te ver wittigen. De zakken of omhulsels waarin dusda- nariig gemengd meel wordt te koop ge steld, of die gebruikt worden door de fabrikanten, kooplieden in 't groot of halfgroot, invoerders, uitvoerders, ver zenders of consignatarissen van dit ge mengd meel, moeten bijgevolg in klare en onuitwischbare letters de aanduiding dragen van het meel of de stof voor de mengeling gebruikt. Indien het gemengde meel, tot den verkoop bestemd, verpakt is in nog niet geopende zakken of omhulsels, zal het opschrift daarenboven den naam of de firma des fabrikants of des verkoopers vermelden. Art. 7. De fabrikanten, kooplieden, verzenders of consignatarissen van ge mengd meel moeten, bij de verzendingen, op de facturen en vrachtbrieven of cog nossementen, voor elke afzonderlijke verzending aanduiden dat de koopwaar verkocht is als meel dat met deze of gene stof gemengd is. 5. Verveerdiging van brood. Art. 8. Het is verboden tot de verveer diging van brood en van gelijkaardige voortbrengsels, tot den verkoop bestemd, meel, dat in strijd met de bepalingen van artikels 1 en 2 van dit besluit bereid werd, of bedorven meel te gebruiken. Art. 9. Het is bepaaldelijk verboden in brood en in gelijkaardige voortbrengsels, tot den verkoop bestemd, ccnige andere minerale stof, in welke kleine hoeveelheid ook, dan gewoon zout (chloorsodium) en water te verwerken. Het is namelijk verboden er aluin zwavelzuur, koper, zwavelzuur zink, alcalische of aardachtig alcalische kool zure of dubbelzure zouten, kalkwater of zeep bij te mengen. Art. 10. Zijn insgelijks verboden, bij de verveerdiging van brood en gelijkaardige voortbrengsels tot den verkoop bestemd: le Het gebruik van vervalschte gist 2° Het gebruik van gereedschappen» welke gemaakt zijn in strijd met de bepa lingen van het reglement van 10 decem ber 1890, betrekkelijk het gebruik van gevaarlijke gereedschappen of voorwer pen 3° Het gebruik, tot het heeten der oveus, van bout dat bij middel van lood- of arsenik bevattende verwen beschilderd is. 4. Verkoop van brood. Art. 11. Het woord brood, in den zin van het huidig reglement is uitsluitelijk van toepassing op brood uil tarwemeel gemaakt. Alle gelijkaardig voortbrengsel, dat van ander meel dan dit der tarwe gemaakt is, zal den naam van het gebruikte meei moeten dragen (roggebrood, masteluin- brood, enz.) Het brood, waarin andere stoffen dan meel, gist of zuurdeeg, water en zout voorhanden zijn, wordt genaamd fanta siebrood, keurbrood, luxebrood, of naar een anderen in den handel gebruikten naam. Art. 12. Het is verboden te verkoopen of te koop stellen onder den naam van tarwebrood, of enkel van brood, van roggebrood, enz., alle voortbrengsel dat eenige stof zou bevatten buiten de gewo ne bestanddeelen meel,gist of zuurdeeg zout en water. Art. 15. Alle brood van ten minste een halven kilogram, dat als tarwebrood verkocht te koop gesteld, voor den ver koop vervoerd of gehouden wordt, zal het teeken der eerste letters van den naam en den voornaam der bakkers moeten dragen. Het gemengd of uit ander meel gemaakt brood zal, buiten het leeken der naam letters van den bakker, een bijzonder merk dragen, beslaande uit eene ster. Art. 14. Het is verboden te verkoopen, te koop te stellen, te vervoeren of te behouden voor den verkoop. 1* Brood of gelijkaardige voortbreng sels, die in strijd met de bepalingen der artikels 8,9 en 10 vervaardigd zijn 2° Bedorven brood. 5. Vervaardiging en verkoop van voedmgsdeegen, van peperkoek en van de verschillige voortbrengsels van de bakkerij en der pasteibakkerij. Art, 15. Het is verboden, bij de ver vaardiging van voedingsdeegen, van peperkoek en van de verschillige voort brengsels der bakkerij en der pasteibak kerij. gebruik te maken van meel dat bereid is in overtreding der bepalingen der artikels 1 en 2 van't huidig reglement, alsmede van bedorven grondstoffen of van schadelijke stoffen. zij hierop zou zeggen, doch na ccnc poos hernam zij; Uw leven is veilig in het dorp. Vervolgons moed vattende, ging zij voortIk heb het huilen- gekras wel vernomen en ik ben naar u toe willen gaan, maar de pas werd mij afgesneden bij de poort. Ik had echter aan mijuen vader beloofd u niet meer tc zien, en daarvan zal ik u de reden zeggen. De Indiaan stond voor haar, even onbeweeglijk als een standbeeld. Maudc vervolgde, zonder hem in het gezicht te durven zien In uwe daden, evenals in uwe geheele hou ding is eene geheimzinnigheid, die juist ongerust heid en vermoeden heeft opgewekt. Bovendien zijt gij er tegen, om mij te zeggen, wie... Maude sloeg thans hare oogen op en bemerkte Pcler Jenkins op tien schreden achter Monowano. Hij scheen daar bij toeval gekomen te zijn, en hjj vermaakte zich zeer met liet aanschouwen van dit tooneel, zonder zich er om te bekommeren of hij de personen, dio hij bespiedde, niet beleedigde. De Indiaan bemerkte dat iets achter hem de aandacht van het jonge meisje trok hij keerde zich dadelijk om, en zag het spottende gelaat van Jenkins. Wie is dat riep Monowono uit, de hand aan het mes slaande. O I wordt niet kwaad, sprak Jenkins. Reeds lang draag ik van dit alles kennis, en ik hen niet geko men om met u te spotten. Ga gerust door met uw gesprek, en stoor u toch niet aan mij. Ik zal bloo1 toeschouwer zijn. Op deze woorden plaatste hij zich op den boom stam naast Maude, en wachtte wat er volgen zou. Ik weet wel dat gij met dat alles iets voor hebt, sprak liet jonge meisje op hooghartigen toon. En dadelijk wipte zij op, om naar het dorp terug te keeren in het voorbijgaan zegde z(j zacht tot Monowano, ofschoon Jenkins het goed kon ver staan Ik zal u weerzien en uitleg geven van hetgeen ik u wcnsch meê te deelen. De Indiaan antwoordde haar met een wenk, vervolgens keerde zij zich stilzwijgend om en ver dween in Let woud. Ik mag gehangen worden, als ik iets van u heb verslaan, sprak Jenkins zeer ontevreden. Ik ben gekomen met het doel hen elkander het hof te zien maken, en zij zijn beiden heen zonder mij dat genoegen te verschaffen. Dat zal ik haar betaald zetten haar vader zal alles te weten komen. IX. EEN NACHT VOL GEBEURTENISSEN. Jenkins deed, zooals hij gezegd hadhy ver haalde aan Mordaunt al de bijzonderheden van liet onderhoud, dat hij had bijgewoond, en hij liet niet na hem al het gewicht onder het oog te brengen van Maude's belofte, om Monowano weder te zien Art. 46. Het is verboden, eenige soort gelijke waar die vervaardigd is in over treding der bepalingen van vorig artikel, of die in slechten staat van bewaring is, te verkoopen, te koop stellen, te behou den en te vervoeren voor den verkoop. Art. 17. De niet geopende zakken, om- slagen of omhulsels, waarin de voedings deegen, peperkoeken en de verschillige voortbrengsels der bakkerij en de pastij bakkerij gesloten zijn voor den verkoop in t groot of in 't half-groot, zullen den naam of de firma van den fabrikant of van den verkooper moeten dragen. 6- Algemeene schikkingen. Art. 48. De overtredingen der voren staande bepalingen zullen worden ge straft met de straffen vastgesteld bij de artikele 6 en 7 der wet van 4 aug. 4890, ortgeminderd de toepassing der straffen welke door het strafwetboek voorzien zijn. Art. 49. Het huidig reglement zal den l" december aanstaande in kracht treden. Art. 20. Onze minister van landbouw, nijverheid en openbare werken is gelast met de uitvoering van het tegenwoordig De liberale Fransche Revue des deux Mondes, beoordeelt op de volgende tref fende wijze de kwestie van het christelijk onderwijs Al de maatregelen door het Hoogere Bestuur tegen het godsdienstig onderwijs daargesteld in de lagere scholen, in de coliegten, in de universeteiten, strekken tot eenig profijt van het revolutionnaire sociahsmus. Inderdaad, van twee zaken eene ofwel, het christianismus is dé eenige,en bij gevolg, de sociale waarheid, en dan is het noodzakelijk de opvoeding der kinderen in al zijne vakken er mee te doordringen, en meesiers te bezorgen kristelijk m hun geloof en in hun onder wijs en dan ook komt de zoogezegde onzijdige school voor, als zijnde eene ongerijmde lichtzinnigheid 1 het christianismus is de waarheid niet, en dan heeft bet socialis- mus gelijkWanneer zal men toch begrij pen dat de schoolpolitiek door onze (i ransche) Staatsmannen ingehuldigd de deur wijd open zet om de socialistische princiepen te doen binnendringen en de overhand bewerken eener revolutie welke, onmachtig van zelfs iets op te bouwen, mets dan puinen overlaten zal De liberalen van alle slach, kleur en pluimen, zouden wel doen deze treffende woorden eens grondig te overwegen Goede hemel riep hij uit, zij beminnen elk ander als twee tortelduifjes. Hoe jammerdal uze met gezien heeftDe wijze, waarop Jenkins door de jonge lieden was ontvangen, was de oorzaak dat bij zijn verhaal met opzet eenigszins verergerde. Hoe bet ook zij, Mordaunt behoefde niet moert» denken dat de Indiaan hem zou komen «reken. Eigenlijk gezegd, deed het verhaal van Jenkinz hem verdriet aan hij voorzag dat het hem onmo. gelijk was te beletten dat Monowano en zijne pleegdochter eikander nu en dan spraken. Alhoe wel hij volkomen betrouwen in haar stelde, vrees de hij toch dat deze noodlottige liefdesbetrekking haar opj een en goeden dag zou doen besluiten, voor altijd zijne woning te verlaten. Lang daoht hij hierover na, en meer dan eens sprak hij er over met deu predikant, alsook met zijne vertrouwde vrienden. De uitslag dezer beraadslagingeu leidde hem tot liet nemen van een onverwaeht besluit. Hij vatte het plan op naar het oosten terug te koeren hij ion rich in de eerst verwijderde strelen ven dit land vestigen, «n op die wijte zijne pjeegdoahter aan de vervolgingen van Monow.no onttrekken. Het was tijne overtuiging dat lij te midden vw de beschaving der blanken, weldra haren dw.ien hartstoeht zou laten varen, en ten slotte slecht» afkeer gevoelen voor hem, die baar thans zoo dier baar was. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1