Allerhande nieuws. alleen, met zijne goddelijke voorschrif ten, het recht bezit om naar gerechtig heid en naastenliefde alle vraagpunten te beslissen. c Bij de Kerk alleen, onder samenwer king met den Staat is de oplossing der sociale kwestie te zoeken, en daarom zal de Encykliek eene lichtbaak voor de gouvernementen zijn. Dat men dan aller- wege aan het werk ga, zonder nuttelooze redetwisten over ondergeschikte punten waaromtrent natuurlijk verschil kan bestaan, doch die door den tijd en de ondervinding het best worden opgelost. Voor alles echter hebt gij, werklie den, een onbetwistbaar recht op de ver vulling uwer godsdienstplichten en dus op zondagrust. Weest overigens, ieverig onderdanig en trouw, vermijdt het ge zelschap der socialisten die de maat schappelijke orde willen omverwerpen ten nadeele van den werkman zeiven. Weest vereenigd met uwe christelijke meesters onder de bescherming uwer Bisschoppen. Hulde aan kloosterlin gen. El Essumen, een Spaansch vrijdenkers orgaan der socialisten,brengt de volgende hulde aan de Franciscaner- monikken. Bij de ramp van Consuegra (over stroomingen) hebben de Franciscaner- Monikken zich als helden gedragen Nie mand kan hen den eererang betwisten niemand kan hen ook loven, zoo als zij het verdienen. Met hunnen overste aan 't hoofd, hebben zij allen het voorbeeld van moed, van zelfverloochening, van naastenliefde, van heldhaftigheid gegeven. Men moet die Monikken aan het werk gezien hebben, zooals wij hen in de straten van Consuegra hebben aangetrof fen, om te begrijpen, hoe etlel en ver dienstelijk hun gedrag is. Dat is wat anders gehandeld dan onze liberale en socialistische nieuwspapieren gemeenlijk handelen. Verre van de hel dendaden der kloosterlingen bekend te maken, liegen en bedriegen zij dagelijks om ze bij 't volk hatelijk te maken. M. Huls t© Marseille. 51. Buis, burgemeester van Brussel,heeft zich donderdag met den schepene Jans- sens naar Marseille begeven, om de inhuldiging bij te wonen der groote gezondmakingswerken, welke in die stad gaan ondernomen worden. Donderdag avond had er een banket plaats, bijgewoond door vijf ministers der fransche republiek. MM. de Freyci- net, Constans, Rouvier Guyot en Jules Roche, en waarop M. Buis het woord gevoerd heeft. De redevoering van den burgemeester van Brussel levert een groot belang op, te meer daar hij liet verstaan dat hij sprak namens den koning der Belgen. Na geprotesteerd te hebben tegen de kwaad willige geruchten, die voornamelijk in Frankrijk verspreid worden tegen de Belgische politiek, ging M. Buis voort als volgt o Men heeft gesproken van een geheim verdrag, dat door Koning Leopold zou ge sloten zijn met den Duitschen keizer, pat is een uitvindsel en ik ben gemachtigd om te verklaren dat dit verdrag nooit bestaan heeft. Waarom zou onze koüing,doordron gen van zijne grondwettelijke plichten,in het geheim zulk verdrag gesloten heb ben Welk belang zou hij erin vinden te verzaken aan die bepaling van Belgie's onzijdigheid, welke de echtste waarborg is der vrijheid en onafhankelijkheid van ons land In 1870 hebben de mogendheden,die onze onzijdige waarborgen, ze allen be krachtigd, en erkend met welke recht schapenheid wij de plichten, welke zij ons oplegde, vervuld hebben. Men heeft ook gezegd dat onze Ko- ningzich de aanhechting vaneen deel van Frankrijks grondgebied had willen ver zekeren. Zulke beschuldiging is zoo be lachelijk dat men mij zelfs moet veront schuldigen ervan gewaagd te hebben. Hoe zou ons land zich een deel van 't Fran sche grondgebied kunnen annexeeren Belgie zou dan zelf geannexeerd zijn bij Frankrijk. Deze verklaringen werden geestdriftig toegejuicht. M. Buis eindigde met te ver klaren dat Frankrijk in Europa en in Afrika geen beteren gebuur kan hebben dan de Belgen. Ik zal, zegde hij, uit het land waar de olijfboom groeit,den vrede tak meêdragen. "Werklieden afgedankt. Men meldt uit Lokeren, het schier ongelooflijk feit, dat de heer Rubbens, de grootste vellenfabriekant van Lokeren, en bij wien er geene werkstaking was, zonder eenige schijnbare reden, al zijne haarsnijders,een-en-vijftig in getal,waar onder acht-en-twintig huisvaders heeft afgedankt. Men begrijpt dien maatregel des te min daar de heer Rubbens Woensdag mor- gend, een uur nadat hij nog eeuen nieu wen haarsnijder had aanvaard, zijne werklieden de slechte tijding deed aan kondigen. Aan eenige werklieden die hem op zijn bureel, de reden van die afdan king vroegen, gaf hij voor antwoord dat hij zijnen bilan moest opmaken. Zaterdag middag, in plaats van des avonds, werden de loonen aan de haar snijders betaald door den meestergast, die hen nogmaals verwittigde dat zij 's avodds hun gereeedschap moesten mededragen en het fabriek verlaten. Dit bewijst zooals een koufrater het terecht doet opmerken dat de vakver- eenigingeu, die ondersteuning geven in geval van werkgebrek, hoogst noozake- iijk zijn. De haarsnijders houden zich kalm tegenover dit ongehoord besluit. Het is te hopen dat zij door hunne kalme vast beradenheid en door den steun van alle werkmansvrienden aangemoedigd, den heer Rubbens tot betere en meer men- schelijke gevoelens zullen brengen. Zelfmoord ïn Zweden. Volgens de Zweedsche weiten mag hel lijk van den persoon die zich gezelfmoord heeft niet alleen niet in de gewijde aarde, maar in 't geheel niet begraven, worden. Het lijk van eenen gezelfmoorde behoort, van rechtswege, aan de fakulteit van geneeskunde, om te dienen voor ontleed kundige studiën. Ook zijn in Zweden de zelfmoorden zeer zeldzaam, want vele wanhopigen willen aan hunne familie die uiterste beproeving sparen. Als een Zweedsche onderdaan vast besloten is een einde aan zijn leven te stellen, gaat hij gewoonlijk naar Denemark, alwaar liet verbod van begraving niet bestaat. De prijs van den regen. Indien men er in gelukt, zooals men in de Vereenigde-Staten gepoogd heeft, kunstmatigen regen voort te brengen, zal elke regenvlaag, volgens de schatting van den heer Powers, den uitvinder van het stelsel, 105.000 franks kosten. Het is voor niets, zooals men ziet. RECHTERLIJK KRONIJK. De Gentsche socialisten die op onzen eersten kermisdag, 5 juli 11., des avonds op 't Statieplein, zich plichtig hebben gemaakt aan wederstand aan de politie en slagen toegebraebt aan leden van ons Pumpierskorps zijn maandag 11. door de Rechtbank van Dendermonde voorwaar delijk veroordeeld geworden tot 8 dagen gevangenzitting en 26 fr. boete. Op zelfden dag zijn verder nog door de zelfde Rechtbank voorwaardelijk veroor deeld tot eene maand gevangenzitting en boete, de socialisten die ter herberg Au Voyageur in de Nazarethstraat, slagen hebben toegebracht aan den heer Louis Teirlinckx, sergeant bij ons Vrijwillig I'ompierskorps. De boetstraffelijke rechtbank van Char leroi heeft zaterdag voor de eerste maal de wet van 16 oogst 1887 toegepast. Die wet verbiedt onder andere het loon der werklieden te betalen in de herber gen, drankslijterijen, magazijnen, win kels of plaatsen eraanpalende. Over eenige weken had zekere V. G... zijne werklieden betaald in een lokaal, palende aan de Manegieplaats, te Char leroi. Hij werd voorwaardelijk veroor deeld tot eene boet van 50 fr. V. G... wilde zich rechtvaardigen met te zeggen dat hij de wet niet kende, doch dat telt niet bij onze rechtbanken. KONINKLIJK BESLUIT. Bij koninklijk besluit van 9 dezer is de heer C. L. De Meulemeester, politiekom- missaris benoemd van Geeraardsbergen. De Moniteur van dinsdag bevat het ko ninklijk besluit, waardoor M. Ed. Orban de Xivry tot gouverneur van Luxemburg wordt benoemd. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Deeerw. heer A. De Moyer, onderpas toor te Lebbeke, is pastoor benoemd te Nederhasselt, in vervanging van den eerw. heer J. A. Bogaert, die pastoor wordt te Syngem. De eerw. heer V. De Sadeleer, onder pastoor te Buggenhout, is pastoor be noemd te Kluizen. De eerw, heer P. Clerebaut, onderpas ter te Viane, wordt pastoor van Moer- beke, bij Geeraadsbergen, in vervanging van den eerw. heer B. Van Cauwelaert, die pastoor wordt te Cherscamp, in de plaats van den eerw. heer J. Robyns, die in dezelfde hoedanigheid overgaat naar Nukerke. BOIiKEMFEEST. NVij berichten onze katholieke vrienden welke afwezig waren wanneer de iuschrij- vingslijst voor hel Volksbanket ten hunne huize werd aangeboden of bij de welke, bij vergetelheid, die zelfde lijst niet werd aangeboden, dat er van heden af inschrijvingslijsten berusten in de vol gende estaminets PavilloenCafé riche en Borze van Amsterdam, ter Groote Merkt. De inschrijvingslijsten voor 't Volks banket zullen definitief gesloten worden Dijnsdag21 October aanst. Aalst.— Het gerucht liep maandag avond in de stad dat, in de Korte-Zout- straat, nabij ons bureel, een persoon werd aangehouden die een peerd en rijtuig bad gestolen. Daar is niets van en ziehier wat er gebeurde Twee per sonen van Denderleeuw, de eene de eige naar van 't paard en rijtuig.de andere een zijner kennissen die op zwier was en nog al diep in 't glas had gekeken, waren eens uitgereden. Terwijl de eerste te Welle in eene herberg een glas bier was gaan drinken, reed de andere voor de grap in volle galop naar onze stad alwaar hij ingehaald en naar het politiebureel geleid werd. Drij processen-verbaal zijn tegen den grappenmaker opgesteld, wegens 1° dronkenschap, 2° misbande - jiug van dieren, 5° braak aan he trijtuig. Zaterdag 11. 10 October, rond 1 I 3/4 ure voormiddag, was een jongetje van 3 ;i 4 jaren, nabij de brug aan den Zwarten Hoek, in den Dender gevallen. De ge naamde» Coessens Michel, bediende en Van Renterghem J. B., schrijnwerker, beiden alhier woonachtig, niets raad plegende dan hunnen moed, sprongen ganseh gekleed in 't water en gelukten er in, de eene den andere hulp biedende, het kind aan wal te brengen. Men dacht eerst dat de kleine dood was, doch dank aan de aanhoudende en liefderijke zorgen hem toegediend door den brugdraaier C. Hoeflelinck en eenige werklieden van het fabriek waar hij was binnengedra gen, kwam hij tot 't leven terug. Later werd de kleine naar zijne ouders, de ge- naamden De Neef-Meganck, geleid. Wij hopen dat die daad van moed en zelfsopoffering van de beide redders niet zal onbeloond blijven. Maandag morgend had in de kerk van Laeken de jaarlijksche dienst plaats tot de zielelafenis van België's eerste Koningin. De kerk was vol volk. Ver scheidene kronen worden door de depu taties van het regiment carabiniers op het graf van prins Boudewijn neêrgelegd. Het gedrang was zoo groot dat eenige dames onpasselijk werden. De Gazette verzekert dat de minister van spoorwegen twee nieuwe postbooten heeft besteld voor den dienst Oostende- Dover. Te dezer gelegenheid brengt het doctrinaire blad eene onverborgene hulde aan ons gouvernement, dat deze lijn tot eene gekende hoogte heeft weten te brengen. Het blad drukt er zelfs den wensch bij uit, dat een gedeelte van het reizigers- en posttrafiek van het Oosten, Rusland en de Balkans, dat nu te Ant werpen gevestigd is, zich naar Oostende zou verplaatsen. Over eenige weken kwam een rijke Turk bij eenen wisselaar, te Brussel, om met hem voor de aardigheid eenige beurszaken te doen. Deze zaken gingen regelmatig hunnen gang, toen over een dag of twee de Turk eenen wissel van 8200 fr. ter uitbetaling aanbood. Deze werd betaald, doch een uur nadien werd de wisselaar per telephoon verwittigd door eenen confrater, dat hij bij middel van een valschen wissel voor 24,000 fr. bedrogen was. Thans ging er voor den eersten wisselaar een licht op. Ook zijn wissel van 8200 fr. was valsch. Die po litie is verwittigd, maar de Turk had reeds de plaat gepoetst. Een zwarte prins. Wij hebben reeds vroeger gesproken over den prins Theodoros, den zoon van den gewezen vorst van Abyssinië, die zegt men te Brussel leeft van een pensioen, hem door koningin Victoria uitbetaald. Die ebbenhouten prins zooals men hem te Brussel noemt, houdt zich soms met de aardigste grappen, maar vooral met genever drinken bezig, zoodat de po litie hem reeds meer dan eens in den amigo vrij logist heeft moeten bezorgen. Verleden zaterdag vond men hem, dronken als een... neger, op het gaanpad liggen, maar ditmaal op den hoop toe gewond, zoodat men hem zelfs naar het gasthuis moest brengen. Zondag werd hij zwijmelend ontmoet met eenen nieuwen officierskepi op het hoofd, waarboven eene pluim stak. Een aardige prins dat Men meldt verder uit Brussel dat die zonderlige prins een natuurlijke zoon is van Theodoros van Abyssinië. Er is geen kwestie van dat hij een en- gelsch pensioen geniet. Hij schijnt totaal zinneloos te zijn ge worden, onder den invloed van den al- kool, zoodat men hem heeft moeten op sluiten. Een nest ralten in eene schaapskudde te Brussel. Een landman die zaterdag een aantal schapen wilde koopen in een huis op den Antwerpschen steenweg, deed op een oogenblik waarop hij er zich het minst aan verwachtte eene zonder linge bestatiging. Bij het overtasten van den rug van een der schapen sprong eene groote rat uit de wol. Deze had zich in de warme vacht van het schaap een nest gemaakt. In de wol van een ander schaap vond hij een ganschen nest jonge ratjes. Zonderlinge zaak. De Rêforme ver haalt do volgende geschiedenis,die wel eenige opheldering verdient- Den 44 augusti gingen drie vrienden uit Brussel een plezierreisje doen naar Rotterdam, Amsterdam en den Haag. Den 15 kwamen zij per stoomboot te Rotterdam aan. lil het hotel waar zij afgestapt waren, werd eensklaps op het uur van hel avondmaal een hunner, de genaamde De Geynst, vermist. Hij had zijne rcistesch met proper linnen bij zich. Zijno kameraden zetten de reis voort en zagen hem niet meer terug dan bij het weer- keeren tcRozendaal, den l"D,frond zeven ure 's avonds, in den trein die hen naar Brussel moest voeren. Men was niet weinig verwonderd hem daar te zien in de hemdsmouwen, blootshoofd en zonder horlogio, ketting noch ring, on tus- scb&n twee hollandsche gendarmen. De Geynst wilde naar zijne kameraden snel len, doch de gendarmen weerhielden hem. Zij brachten hem naar den trein, die hem naar de belgiscbe grenzen moest voeren om uitge leverd te worden. De Geynst hield niet op te weenen. Toen de vrienden van De Geynst te Brussel aankwamen, herhaalden zij het gebeurde. Zijne kinderen verzochten den statieoverste van Rozendaal hunnen vader terug te zen den Den '20 nog geen antwoord. Er werd dus eene nieuwe vraag gezonden. Eindelijk werd er gemeld dat do statieoverste van Esschen (belgische grensstatie) al do noodige inlichtin- I gen moest bezitten. Don 23 kreeg mad. De Geynst eenen brief van den statieoverste van Brussel (noord),haar verzoekende hem te komen spreken. Daar ver nam zij dat uit eenen brief scheen te blijken dat haar man zich zou gezelfmoord hebben. Een der zonen van De Geynst begafzich naar Esschen en vroeg om dc kieëren te zien van zijnen vader, die inderdaad reeds dood en be graven was. Bij erkendo die gedeeltelijk, alsook den porle-monnaie, die slechts 2 centiemen in hield. Eenige klecdingstukken, die men hem toon- de, hadden niet aan M. De Geynst toebehoord. Nadere inlichtingen vragende, werd den zoon nu gemeld dat zijn vader zich in de ge vangeniscel der gendarmerie van Esschen verhangen bad Over de oorzaak zijner tegenwoordigheid aldaar werden hem geene inlichtingen gege ven. De zelfmoord zou plaats hebben gehad, terwijl de gendarmen voor de inspectie naar Antwerpen waren. De zoon De Geynst hield nu eene briefwisso ling met het parket van Antwerpen en bekwam éindelijk toelating om het lijk ie ontgraven. De toelating kwam eerst verledeue week, den 7 October, en den 9 had de ontgraving plaats. De kist lag onder eene laag aarde van slechts 30 centimeters. Bij het openeu der kist weken de bloedverwanten van schrik terug. Het gelaat van den doode was met droog slijk bedekt en de kin was verdwenen. De in gewanden hingen uit het lichaam en de bodem van de kist alsook dc grond onder de kist waren met bloed geverfd. Het lijk, ofschoon met slijk besmeurd,droog een zuiver gewasschen blauw gestreept en verschoten hemd. Men bekwam de toelating om het lijk naar Brussel over te voeren, waar het verleden zondag begraven werd. Ziedaar in 't kort het verhaal der Réformc welke er bijvoegt dat 2 personen De Geynst bedelend in de gemeente Esscheu hebben gezien. Toen de gendarmen naar de inspectie van Antwerpen vertrokken, zou de brigadier eene vrouw met de boodschap naar den veldwach ter hebben gezonden, den gevangene op een gegeven oogenblik los te laten. De Geynst verhangen hebben gevonden. Deze zou daarop de cel zijn uitgevlucht en 'l lijk nog tot 's avonds hebbea laten hangen. Het is te hopen,en voor de eer der mensche- lijkheid. en voor de faam der gendarmen, dat dit verhaal, welk laat het ons bekennen hier en daar aan waarschijnlijkheid mank gaat opgehelderd worde. De familie vraagt aan het gerecht de lijk schouwing. (Wij laten dit verhaal op rekening van de Réforme vele punten komen ons al te onwaar schijnlijk voor. Wij ivachten over die geschiedenis inlichtingen, zegt Het Handelsblad. Op zonderlinge wijze verongelukte maandag do genaamde J. B. Peelers, bediende der sassen, wonende op den Grooten Diest, te Antwerpen. Deze man, die sedert eenigon tijd in zijne verstandvermogeus gekrenkt is, beeldde zich steeds in dat hij het dak zijner woning vol duiven zag zitten. Nu maandag avond klom hij langs de dak venster uit om de diertjes te verjagen, doch hij verloor het evenwicht on viel naar beneden op de straat. Hij kwam te recht op hel hoofd van den genaamden Frans Aernouts, gepensionneerden loodsschipper, die daar juist voorbij kwam. Beiden vielen op den grond. De gebureu, die den val en het hulpgeroep hoorden, kwamen toegesneld en meenden dat do beide mannen aan 't vechten waren.Weldra bemerkte men echter het ongeluk. Peeters was dood, en Aernouts, wiens hoed dwars door gekloven en wiens hoofd gewond was, werd naar zijne woning. Falconplein gebracht en door eenen geneesheer verzorgd. Zijn toestand levert geen gevaar op, doch hij verloor veel bloed. Het lijk van den zinnelooze werd naar hot gasthuis gebracht. Dwaze uitdaging. Een schaliedekker uit den omtrent der Vogelenmarkt, te Antwerpen, beweerde dat Hij, ondanks zijn 49 jarigen ouderdom nog kon springen gelijk eene jonkheid. Wel, riep men hem uitdagend onder het maandag houden toe, spring dan eens over het hekken van het Justiciepaleis. De man nam de uitdaging aan, vatte een loopke, sprong en sloeg mot de hand in de scherpe pinnen der tralie, xoodat deze er geheel doorslak. Men heeft hem naar het gasthuis moeten brengen. -T- Drama op de Schelde. 2 Vermisten. M. Farazijti, boekhouder van de maat schappij der Watenvorks is eigenaar van eenen boeier, Chocolaat genoemd, waar- meê hij zondag in gezelschap van vier personen een tochtje raar Bath deed. Toen men 's avonds terugkeerde was er tamelijk veel wind opgesteken en M. Farazijn nam in zijn boeier vijf personen op, die in kleine roeibootjes terugkeer den. Deze roeibootjes werden aan den boeier vastgemaakt en op sleeptouw ge nomen. Op de hoogte der Rijp Tabak, rond half negen, werd de boeier aangevaren door eene stoomboot, volgens het verslag van M. Pbarazijn, de Alexander Keiler. Het kleine vaartuig werd in 't midden lek geslagen en de tien opvarende moesten in aller haast in de twee roeibooten en zelfs in 't water en van daar in de booten overspringen, Er werden hen van af de stoomboot koorden toegeworpen, doch men weiger de deze. Men maakte de lanteern van den boeier aan een der andere booten vast en roeide naar Antwerpen. Doch bij het aanleggen aan de ponton miste men twee der tien man, welke aan boord van den boeier waren, op het oogenblik der aanvaring. Een der vermisten is de schipper van M. Farazyn, de genaamde Jan Buyttaerd, getrouwd en zonder kinderen, omtrent 50 jaren oud en wonende op het Vlaarasch Hoofd. Van den andere kon M. Farazyn den naam nog niet opgeven, daar die tot het gezelschap behoorde, dat onderweg aan boord was gekomen. De boeier is op het droog geloopen. Er zal een onderzoek plaats hebben en M. Farazyn heeft eene klacht tegen de stoomboot neêrgelegd. De Belgische glasblazer. Ter gele genheid der werkstakingen der glasbla zers in Frankrijk schrijft Le Petit Journal het volgende over den Belgischen glas blazer De Belgische glasblazer is eene type welke in de gansche kom van Charleroi aanzien wordt als een wonderkind. Zijn loon is zeer groot, maar hij blaast even goed op de vijffrankstukken als in zijne blaaspijp. Ter gelegenheid van werkstakingen in de glasblazerijen is er reeds meermaals spraak geweest van de prins der glas blazers der kom van Charleroi. Deze heet of heette wij weten niet of hij nog in leven is Roefler. Roefler won 24,000 frank per jaar met zijne blaaspijp gij hebt-wel gelezen vier en twintig duizend franks. Men neme nochtans wel in acht dat het bedrijf van glasblazer zeer afmattend is en dat de glasblazer nooit geenen hoo- gen top scheert. Men vertelde van voornoemden Roefler de onwaarschijnlijkste geschiedenissen, onder andere verhaalde men dat hij soms een voetbad nam in een bak gevuld met champagne. Wij herhalen nogmaals, het is Petit Journal die zulks schrijft en wij willen niet het minste voor de echtheid van het feit instaan, zegt Het Fondsen blad. Men gaat in de mijnstreken wel al te roekeloos met dynamiet om, en schier geene week of er gebeuren hier of daar ongelukken. Verleden week vond eene oude vrouw een pennesiok. Zij gaf dien aan een kind en bij gebruik ervan bevond men dat bet eene dynamietkardoes iwas, die ontplofte en: het kind wondde. Zater dag heeft een ander kind zware wonden bekomen, door met eene dynamietkardoes te spelen. Een schipper va:i Baasrode (Oost- Vlaanderen) heeft woensdag, in eenen aanval van woedende zinsverbijsteriug te La Louvière. gepoogd zijne vrouw en zijne 5 kleine kinderen te vermoorden. Men heeft den ongelukkige naar het geslicht van Froidmont bij Doomijk, overgebracht. Dat voorval heeft groote ontroering verwekt onder de schippers die met hun vaartuig te La Louvière lagen. Te Marchiennes-au-Pont is eene glasblazerij ingestort, welke in aanbouw en bijna voltooid was. Een aantal werklieden werden onder de puinen bedolven. Twee hunner zijn gedood en verscheiden gekwetst. De ontroering is groot in de gemeente. Moedige vrouw. In een wilde- beestenspel te Luik had de bestuurder aangekondigd dat een liefhebber met hem in het Leeuwenhok zou gaan. Maar de liefhebber was niet verschenen. Het publiek was ontevreden en de be stuurder, om zijn volk tevreden te stellen beloofde 2000 fr. aan dengene onder het publiek die hem in de kooi zou durven volgen. Eene volksvrouw bood zich aan. Zij kwam mede in het hok, wel een weinig bleek, maar zij hield zich kloek, bleef in de kooi tot het einde der oefening en ver liet die onder de toejuichingen van het publiek. Men meldt uit verschillige gemeen ten langshenen de Semois, dat de zalmen opnieuw onze rivieren beginnen te be volken. Dit komt waarschijnlijk voort van de kweekvisschen, die men elders gezet heeft en die van de eene rivier in de an dere overkomen, dank aan de gewoonte van den zalm, altijd stroomopwaarts te zwemmen. Het hoogste gebouw der wereld. Op de Mont-Rosa zal een Alpenhut wor den gebouwd die de hoogste plaats zal innemen van alle gebouwen ter wereld, nl. 15,000 voet boven den zeespiegel. De Italiaansche Alpenklub heeft 25,000 fr. bijgedragen en ook koningin Margaretha van Italië heeft een deel der kosten ver goed. De Italiaansche elektro-technicus Ferrari heeft voorgesteld het dak van ko per te maken om het inslaan van den bliksem te voorkomen. HOLLAND. Moord te Gulpen. Donderdag mor gend werd zekere Karhausen, wonende in eene buurt van Gulpen (Limburg,) oud 61 jaren, vermoord in den kelder zijner woning gevonden. Het lijk droeg zware wonden aan het hoofd. Zijne vrouw, Anna-Maria Thewissen, oud 60 jaren, met wie hij niet in de beste verstandhouding leefde, geeft voor, dat haar man, tijdens zij naar het bosch was om strooisel te zoeken, vermoord is geworden en dat tevens uit de huiselijke kas vier vijffrankstukken zijn verdwenen, zoodat diefstal als reden der misdaad wordt opgegeven. Een nieuwe blauwe kiel in de woning gevonden, behoort naar men zegt, aan den dader. Het gerecht van Maastricht werd van 't gebeurde verwittigd, terwijl de gendar men van Gulpon terstond een voorloopig onderzoek instelden. Al spoedig moeten zware vermoedens tegen de vrouw van den verslagene zijn gerezen, want de officier van justicie gaf zaterdag avond bevel tot hare gevan genneming. Volgens latere berichten zou vrouw Karhausen haar man met eenen knuppel

De Denderbode | 1891 | | pagina 2