De school in Frankrijk, Een en ander. Allerhande nieuws. bestrijden. Daarom smeeken wij de on derwijzers de priesters terzij te staan. Dat zij aan de jeugd afschrik voor den jenever zouden inboezemen Dat zij zich spiegelen aan de zoo talrij ke geneesheeren, die de uitvinding des duivels bestrijden Meermaals is er gesproken over den klaarblijkelijken samenhang tusschen hel toenemen der misdaden inFrijkrijken het inkrimpen van 't godsdienstig onderwijs. Het aanzienlijk tijdschrift Revue des deux Mondes, spoort levendig aan tot eene verandering der wetten over het onderwijs. Het meldt dat er bij 't minis terie van onderwijs 500 verslagen uit alle deelen des lands zijn ingekomen, die al overeenstemmen om te zeggen dat het opgroeiend geslacht ieder begrip van gehoorzaamheid, plicht jegens ouders en oversten i-eer en meer verliest. Meer dan den helft der misdaden te Parijs, wordt bedreven door jonge lieden van vijftien tot 20 jaar. Verleden jaar werden bijna 47,000 zulke misdadigers gevangen genomen. Daarvan waren er 2 van vergiftiging, 3 van vadermoord, 23 van brandstichting, 50 van moord, 59 van roof en moord, 44 van kindermoord, 85 van vergrijp tegen de zeden, 458 van diefstal, 4242 van verwonding en 14,862 van andere misdrijven belicht. Als men dit cijfer van 47,000 met het zielental van Parijs vergelijkt, moet men aannemen dat daar,op de honderd lieden zeven misdadigers zijn. Met welken toeleg de maconnieke regeering de ontchristening der school najaagt, blijkt uit de laatste uitgave van het voorgeschreven leesboek voor open bare lagere scholen. Deze uitgave is geheel veranderd, en verschilt van de vorige hierdoor, dat alle hoofdstukken van godsdienstige strekking verdwenen zijn. In plaats van de II. Maagd,» staat er nu de vaderlandsliefde.Voor de Trappisten, heeft men de belas tingen voor de eerste H. Commu nie, slaat er de stoomhamer Het woord God is overal met zorgvuldigheid geschrapt. Zoo zijn, in de nog behoudene leeslessen, volzinnen als God ziet u, en opdat gij een braaf christen wordt,» vervangen door niets blijft verborgen,» en opdat gij een flinke jougen wordt. Zelfs het woord bidden mocht niet behouden blijven. Wij zullen voor u bidden, moest plaats maken voor wij zullen aan u denken. Deze voorbeelden toonen klaarlijk dat de uitroeiing van alle godsdienstig be grip, volgens een listig beraamd plan wordt uitgevoerd. De school in de handen der vrijmetse larij, 't is voor de vaders en de moeders de grootste miserie,voor de samenleving de woeker der misdaad. Als er nog hier of daar lieden aange troffen worden die niet kunnen gelooven dat de socialisten godloochenaars en de gezworen vijanden van onzen R. K. Godsdienst zijn, wij noodigen hen uit de volgende verklaringen der socialistische leiders te overwegen Uit Liebknecht [Volksstaat n° 103 van 1873) De toekomst zal behooren aan de god loochening. Daarin alleen zal men het heil vinden der menscheid, die zoolang hare rechten heeft verkocht voor eene zotternij. Uit Engels (4873) Voor ons beslaat God niet meer. Uit Liebknecht (41 April 1873, Neuer socialdemokrat) Jesus van Nazareth is dood. Leve Lassalle Uit denzelfden (n8 58 van den Volks staat van 1874) Het is noodig dat wij God lasteren op die wijze zullen wij gedaan maken met den godsdienst. Uit denzelfden (verslagen van den Duitschen Rijksdag, 24 Januari 1876) Het is eene zinsbegoocheling te geloo ven dat de maatschappelijke omwenteling kan plaats hebben zoolang de volksmas- sas in God zullen gelooven. Het is dus onze plicht met iever en aanhoudenheid te werken om het godsdienstig geloof te vernietigen. Uit den Socialdemokrat, officieel orgaan der socialisten, tijdens de anti-socialis tenwet, n° 218 van 1880 Als wij God uit de hersenpan der men- schen zullen verjaagd hebben, zal het menschelijk gezag door de gratie Gods insgelijks verdwijnen, en als de men- schen den Hemel zullen erkend hebben als enee groote leugen, zullen zij zich hunnen Hemel trachten te maken in deze wereld. Rijgevolg, alwie het christendom be* strijdt, bevecht daardoor zelve het koninkdom en het kapitalism. Uit deze verklaringen blijkt onbetwist baar dat de liberalen door hunnen onver- biddelijken oorlog tegen 'i christendom en de R. K. Kerk, ten voordeele van't socialism hebben gewerkt, dat zij zijnen baanbreker zijn geweest en nog zijn, terwijl wij, katholieken, het socialismus altijd hebben bestreden. Ëene nieuwe encycliek van Leo XIII, betreffende de schandalen in het Pan theon voorgevallen, zal binnen kort verschijnen. De Paus bespreekt daarin zijne vrijheid en zijne onafhankelijkheid De tabak. De tabak wordt door zeer velen bestreden, en zij noemen hem een gevaar voor de gezondheid maar nu koint De Kruidenier den tabak eens beboffen, en hoort toe a Het is zeker dat mannen over het algemeen zoo gezond zijn als vrouwen, terwijl negen van de tien mannen der wereld tabak gebruiken en de vrouwen meest al niet. Omtrent den helft van de geestelijken rooken, en van de doktors wel de drij vierden. Rooken, als hel op geschikten lijd geschiedt, vergemakkelijkt de spijsver tering. Het gevoel van verlichting door het opsteken van eene sigaar, na een eetmaal, is zeer wel bekend. In sommige gevallen veroorzaakt het ophouden met rooken eene merkelijke stoornis des lichaams. Terwijl het misbruik maken van tabak bet lichaam verzwakt en doet ver mageren, oefent het matig gebruik eenen gunstigen invloed uit op de voeding. Soldaten van alle volken rooken.Het was een streng voorschrift van Napoleon I, .dat zijne troepen tabak moesten heb ben, en dit was vooral van groot nut bij den terugtocht uit Moskou. De soldaat ondergaat geduldig groote ontberingen, als hij maar tabak heeft om te pruimen of te rooken, en op wacht zou bij zijn leven wagen om zijne pijp te aansteken. Het gevoel van verlatenheid wordt altijd dragelijker door het gebruik van tabak, en het is een troost voor die een eenzaam leven leiden, zoo als schapers en jagers. Daar een groot deel van eiken dag vol is van zorg, doet de tabak ons daarbij goeden dienst, als verstrooiing en ver kwikking. De tabak helpt ook om zwaren arbeid met min vermoeidheid te ver dragen. De vluchste schrijvers zijn meestal smoorders, en zonder hunne pijp kunnen zij geen goed werk verrichten. Zij die aan nieuwsbladen of andere geschriften werken waarbij spoed noodig is, zouden zonder het pijpken of de sigaar zeer dikwijls halverweg blijven steken. De wezel of muishond. De wezels zijn over 't algemeen niet zeldzaam men vindt ze in het veld, op de bergen, in de bosschen, in bewoonde en onbewoonde streken. De wezel is stout en moedig. Hij ach tervolgt alle kleine werveldieren mol len, veldmuizen en ratten zit hij tot in hunne nesten achterna. Gedwongen door den honger verslindt hij wormen, slek- ken, kruipdieren, zelfs adders, alhoewel de beten dezer laatsten hem doodelijk kwetsen. Hij verdedigt zich moedig wanneer hij aangevallen wordt en werpt zich onver schrokken op houden en vossen wier slachtofler hij wordt. Een zoo stout en wreed dier randt ook natuurlijk zeer dikwijls nuttige dieren aan patrijzen, leeuwerikken en vogelen die op den grond nestelen worden er door achtervolgd. De vogeleneieren waar hij zeer op verlekkerd is zuipt hij uit. Men schrijft den wezel echter dikwijls rooverijen toe die door andere dieren, welke wezentlijk schadelijk zijn, begaan worden, zooals het fluwijn, de marter, de bunsing en de hermelijn. Door zijne kleine gestalte is de wezel gemakkelijk van de gelijksoortige dieren te onder scheiden. Men moet de wezels eerder als vrien den dan als vijanden van den landman beschouwen geen dier is immers beter geschikt om de ratten en andere kleine zoogdieren die de akkers verwoesten, te vangen. Men moet ze dus eer bescher men dan dooden, want de schade die zij veroorzaken wordt honderdmaal ver goed door het groot getal schadelijke die ren die zij verslinden. WETTELIJK BESLUIT. Bij koninklijke besluiten van 6 Oktober zijn aan de stad Aalst verleend 1° Een zesde en laatste hulpgeld van 3,950 frank, voor hel bouwen van eenen kaaimuur op den rechteroever van deu Dender, ter plaats gezegd Zwartenhoek, in die stad 2° Een vierde hulpgeld van 5,000 frank voor het bouwen van eenen kaaimuur op den linkeroever, van den Dender, tus schen het sluishoofd stroomafwaarts en de Molenbrug. Bij koninklijk besluit van 44 October is de heer Ernest Baten, advokaat, te Nieu- werkerken, vrederechter benoemd van 't kanton Herzele, vervanging van M. P. Arenls, ontslaggever. Bij ministerieel besluit van 9 Oktober is het volgende besloten Een leergang der grondbeginselen van landbouw, voor volwassenen, te geven van de tweede helft van de maand Maart, is ingesteld in de volgende gemeenten Oost-Vlaanderen. Leergang in 15 les sen. Aalst, Baardegem, Erembodegem, Erwelegem, Kerksken, Overboelare, Vel- zieke-Ruddershove, Voorde, Woubrech- tegem, en Zandbergen. RECHTERLIJK KRONIJK. Verantwoordelijkheid der gemeenten. Onze lezers weten nog dat de gemeente Jumet door de rechtbank verantwoorde lijk gesteld werd voor de schade, aange richt tijdens de wanorders van 4886 en veroordeeld werd, eene vergoeding te betalen van één miljoen 200.000 franks. De gemeente Jumet verzette zich niet tegen dit vonnis, maar spande een proces in tegen twintig andere gemeenten, wel ker inwoners tusschen de socialistische oproermakers en brandstichters waren gezien. Zij eischten dat deze een deel in de vergoeding zouden betalen. De rechtbank van Charleroi heeft in deze zaak uitspraak gedaan, de gemeente Jumet van haren eisch ontheven en haar tot de kosten veroordeeld. Het recht wordt haar niet ontkend,van de andere gemeenten haar deel in de ver goeding te eischen, maar op voorwaarde dat zij zelve eerst de bepaalde som be taald hebbe. Waarlijk, die socialisten hebben de waalsche gemeenten reeds schoone ca- deaukens gedaan PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoor benoemd Te S. Jan Baptiste, (Gent) de E. H. IJuyghe, onder pastoor op het H. Hert te Buggenhout, de E. H. Van Cleeraput, onderpastoor te Meirelbeke te Meirelbeke, de E. II. Bal, professor te Audenaarde te Viaene, de E. H. Cambier, onderpastoor te Destel- dorick te Moerbeke, (Geeraardsbergen), de E. H. A. Callewaert, professor te Aalstte Desteldonck, de E. II. Coppie- ters, professor te Deinze. Do ter markt. Heden zaterdag werden 830 klonten boter ter morkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5820 kilogr. rn£T BOKKENFEEST. Wij berichten onze katholieke vrienden welke afwezig waren wanneer de inschrij- vinpslijst voor hel Volksbanket ten hunne huize werd aangeboden of bij de welke, bij vergetelheid, die zelfde lijst niet werd aangeboden, dat er van heden af inschrijvingslijsten berusten in de vol gende estaminets Pavilloen, Café riche en Borze van Amsterdam, ter Groote Merkt. De inschrijvingslijsten voor 't Volks banket zullen definitief gesloten worden Dijnsdag21 October aanst. Aalst. Vrijdag morgend, rond 7 ure, is de genaamde Latour Edward, schrijnwerker, oud 21 jaren, woonachtig te Holstade, alhier in het Willick- of Jenellekensstraatje (Brusselschestraat), van een in opbouw zijnde magazijn ge vallen. Alhoewel Latour van eene hoogte van 9 meters is gevgllen, beslatigde men geene uitwendige verwondingen, doch men vreest voor inwendige stoornissen. Gysegem. Zondag 25 Octo ber aanst. zal Mgr. Van den Berghe, in de parochiale kerk van Gysegem, het H. Doopsel toedienen aan den jeugdigen Makwama, oud 6 jaar en aan den jeugdi gen prins Mavambo van Kimpamballa, twee Congoleezen welke in 't Gesticht van den H. Aloysius, bestierd door den E. II. Van Impe, worden opgevoed. Lede. Morgen Zondag 48 Oc tober, om 2 ure namiddag zal te Lede de plechtige inhuldiging plaats hebben van den nieuwen pastoor, den E. H. Ivo Fivez. Een allerprachtigste stoet, bestaande uit een veertigtal groepen met rijke kos- tumen zal de Eerw. Herder aan de statie afhalen. De Ledenaars werken onverpoosd aan 't oprichten van triomfbogen en 't versie ren van straten en gebouwen. Een allerfraaiste vuurwerk zal, tot slot der feest, des avonds om 8 ure afgescho ten worden. Maria-Auidenliove. Dijns- dag 11. rond den raiddag zijn het werk huis, schuur, stalling met ganscli den inboedel, van den wagenmaker Theofiel Roos, de prooi der vlammen geworden. Alles is verzekerd. Dank aan den moed en zelfopoffering der toegesnelde geburen heeft de rampe zich niet verder uitgebreid, en heeft men de hofstede van Marie Ceuterickx die in groot gevaar verkeerde kunnen bevrij den. Iïera-.ele. Dijnsdag is te Herzele eene hooimijt door 't vuur verslonden toebehooreude aan de erven De Brouwer. De schade is gering en door verzekering gedekt. Er komen te Harelbeke nog al dik wijls lijken van verdronkenen aange stroomd, telkens maakt zulk geval veel opschudding in de stad en iedereen loopt te been om den doode te gaan zien. Eenige dagen geleden, werd nog eens een verdronkene uit de Leie getrokken en alle man liep zien. Het lijk werd on- middelijk herkend door de gebroeders en zusters X.., als zijnde dat van hun broe der, een bakker, verblijvende te Kor- trijk. In volle droefheid werd het lijk naar het doodenhuis vervoerd. De doodkist, de kerkelijke dienst werden bevolen en en de afgelegene familie verwittigd. Daarna ging een der broeders naar Kortrijk om inlichtingen hoe dat hun broeder mocht verdrouken zijn. Daar gekomen was de eerste persoon dien hij ontmoette, de broeder zelf, die men dood waande. Na eenige ophelderingen, spoedde de Harelbeeksche broeder zich naar huis, waar hij als uitzinnig uitriep onze broe der is niet dood ik heb hem gezien hij leeftde verdronkene is onze broe der niet enz. De andere familieleden meenden uu dat deze krankzinnig geworden wasj; doch welhaast was heel de zaak klaar getrokken, Men kan denken welke vreugde in da familie heerschte. Wie de verdronkene nu eigenlijk was, wordt niet gezegd. Oploop. Sequah heeft er verstand van, hel volk te Antwerpen, te doen loopen. Men weet dat hij over eenige dagen een kleine som van 700 fr. aan den arme schonk, welke door de stad voor het Weldadigheidsbureel werden bestemd. Nu schijnt het dat dit bureel weigerde, die som aan te nemen en dat Sequah besloten had het geld, met bijvoeging van later ontvangsten, zelf aan de armen uit deelen, indien deze zich woensdag avond na de geneeskundige zitting en voorzien van hun armenhoekske, in het Palais Rubens aanboden. Reeds 2000 menschen waren binnen en 2000 anderen stonden nog buiten, een uur vóór den vastgestelden tijd, zoodai de straatbeweging er door belemmerd was. De politieagenten waren niet bij machte de volksmenigte meester te blijven. Deuren werden uitgerukt, spiegels ge broken en verscheidene menschen wer den gekneusd. De adjunct Cap heeft eindelijk Sequah verzocht zijne uitdeeling te staken,waar op hij heeft gezegd, zijne geld op eene andere manier aan den arme te zullen doen toekomen. Sequah werd Donderdag met eene serenade en eene medalie vereerd door de maatschappij Constancia van Borger- hout, omdat hij eon harer leden genezen heeft. Men bracht hem met muziek en in open rijtuig naar het Hotel St-Antoine. Na de betooging heeft hij deleden der maatschappij op champagne onthaald. De toeloop was zoo groot dat het verkeer er meermaals door gestremd werd. Men verhaalt dat eene andere maat schappij hem ook nog eene medalie ge schonken heeft. X© Brussel in dit centrum van licht eu beschaving volgens de liberale bladen, telt men niet min dan 52,000 inwoners op 176,000 die geene letter ge leerd zijn. En hoeveel zou men er dan ook niet tellen die niet veel geleerdheid bezitten. Te Laeken, een ander broeinest van 't liberalismus, telt men 10,445 ongelet- terden op 25.339 inwoners. En dan durven de Brusseleers en Laekeneers ons, Vlamingen, voor dom koppen uitschelden Aan de dragers van stadslolen. Zes en zestig stadsloten der leening van Brussel 4886, die met prijzen uitgelot werden, zijn tot nu toe niet ingediend. Onder dit getal zijn er vier van honderd duizend frank, een van twee duizend vijf honderd en vijf van duizend fr. Er zijn waarlijk menscheu die niet en verdienen door het geluk begunstig te worden. De stad Brussel heeft nog een zeker getal loten in kasse van 4886, die niet in omloop gebracht werden. In de verschil- lige trekkingen,die dit jaar plaats hadden zijn er vier honderd vijf en twintig van die loten met prijzen uitgelot geweest, waarvan de somme beloopt tot drij en vijftig duizend, vijf honderd en tien fr. Nachtelijk drama te Brussel. Twee poloiieagenten in burgers gekleed, de heeren Lannoy en Declercq, die op het grondgebied der tweede afdeeling deel maakten van de wacht, gingen in den nacht van dinsdag tot woensdag rond 2 ure door de Violettenstraat. In de Stoof- straat gekomen werd hunne aandacht gewekt door een zonderling gerucht dat uit het huis n° 6 scheen te komen, be woond door den heer M... spijshouder. Zij legden het oor tegen de blinden en hoorden twee personen met stille stem duidelijk tegen elkander spreken en geld lellen. Overtuigd dat zij zich tegenover dieven bevonden, begonnen de politie mannen uit al hunne macht te roepen, en op de blinden des huizes te kloppen om de lie den van het huis te wekken. Op heeter- daad betrapt, trachtten de dieven langs den gang de vlucht te nemen, doch al de deuren waren gesloten. Zij kwamen als dan naar de voordeur geloopen. Daar ontmoetten zij eenen tegenstand waaraan zij zich geenszins verwachtten. De agenten, in afwachting dat er ver sterking kwam opdagen, hielden de deur vast aan den appel van het slot. De schurken, wier macht verdubbeld was door het dreigende gevaar, gelukten er toch eindelijk in do deur open te ruk ken. Een hevige strijd ontstond, doch door de aankomst van verscheidene bur gers en eenige andere politieagenten, moesten de dieven het eindelijk opge ven. Zij werden naar het politiekommissa- riaat gebracht, waar zij beweerden on schuldig te zijn en zegden, dat zij,op den koer ingeslapen zijnde, juist trachtten de voordeur te openen om te kunnen huis waarts keeren, wanneer de politieagen ten voorbijgingen. Gelijk men wel denken kan, werd aan deze verklaring geen geloof gegeven. De dieven zijn de genaamden L. Janssens en Estourgies. Zij betrekken te samen een paar kamers in n° 46, op den steenweg van Elsene. Het zijn twee oude kennissen der policie. Zij zijn opgeeloten ter beschikking van het parket. De kleederen der twee moedige politie agenten werden gaosch verscheurd. Een hunner heeft een stamp met'het hoofd in volle borst bekomen, en spuwt thans bloed. De andere werd zoo ernstig aan het voorhoofd gewond dat hij naar St-Pieters- gaslhuis moest overgebracht worden. Het is te hopen dat men de beide dieven eene voorbeeldige straf zal opleggen. Groote brand te Haeren. Eene fabriek en twintig huizen vermeld. Een hevige brand heeft woensdag in de ge meente Haeren,gelegen naast deu spoor weg op Brussel, eene fabriek van was- en stearinekeersen vernield te samen met een twintigtal aangrenzende werk manswoningen. Toen op het middaguur de kreten brand, brand weergalmden was schier het geheele gebouw reeds een overgroo- ten vuurpoel. En geen wonder. Het vuur was ontstaan in de bewaarplaats van olie en ruut. Men begrijpt met welke snelheid het vuur zich moest voortplanten, als men nagaat dat de fabriek slechts onlangs een verschen voorraad palmolie, omtrent 15 waggons, ingenomen had. Eene eindeloos groote, zware rook wolk steeg met de flakkerende vlammen in de hoogte. Zoo dik was die rookwolk dat zij het daglicht tot op verscheidene kilometers afstand verduisterde. Redding was niet mogelijk. Overigens, de gemeenten Haeren, noch Machelen bezitten een schaduw van brandspuit. De werklieden, welke de kleine, naast de fabriek gelegen huizen bewoonden,vol schrik en angst poogden van hunne meubeltjes te redden wat te redden was. Onnoodig te zeggen dat in de weêrga- looze wanorde meer gebroken en be schadigd dan gered werd. De statieoverste van Haeren telegra feerde naar Schaarbeek, waar de statie een volledig materieel bezit. De spuit werd niet gezonden Doch de pompiers van die gemeente kwamen met hun materieel toegesneld. Het was echter te laat. De brand had ook de werkmanswoningen aangetast en ten 2 ure stortten reeds de muren, te midden van die zee van rook en vuur, in. De schade,dogr den brand veroorzaakt kan 7 tot 800,000 fr. bedragen. De fabriek was verzekerd en betaalde eene dagelijksche premie van 45 fr. De 60 tot 70 werklieden zijn echter van alles ontbloot. Slechts weinigen bezitten nog een verhakkeld meubeltje. De troepen zijn van Vilvoorde gekomen om de orde te handhaven. Gelukkig zijn er geene raenschenlevens te betreuren doch de ramp is al groot genoeg, daar de talrijke werklieden bij het naderen van den winter zonder broodwinning vallen. Die werklieden zijn ruim 150 in getal. Als een bewijs hoe hevig de brand woedde, kan gemeld worden dat ten 12 ure de arbeiders hunne werkplaatsen verlieten, en dat vijf minuten later geheel het gebouw in vlam stond. De boeken en machienen zijn eveneens vernield. Over omtrent twee jaren werd dezelfde fabriek door eenen hevigen brand ver nield. De nieuwe gebouwen kostten 400,000 fr.,terwijl de machienen omtrent eene gelijke weerde hadden. Zonderling tooneel. Te Lessen brandden twee werkmonswoningen af, en de bewoners konden zich door de vlucht redden. Op het eerste hulpgeroep kwamen de vrijwillige (burgelijke) pompiers toege sneld met hun materieel,doch eene groep dronken werklieden, welke beweerde dat de pompiers hun best niet deden «omdat het maar werkmanswoningen waren, die brandden geraakten met dezen aan 't vechten. Er ontstond eene woeling, terwijl de huizen inlusschen geheel afbrandden, zoodat de policie met de grootste moeite de orde kon herstellen. Een man van Charleroi, die slecht met zijne vrouw overeenkwam, heeft na ccr.en twist zijne woning in brand ge stoken en toen gepoogd zich te zelfmoor den. Hij had eerst op verschillige plaat sen petrool gegoten, die aangestoken en toen was hij naar boven geklommen en op den vloer gaan liggen en zoo had hij zich den hals willen afsnijden. Een man, die van de kermis van Pon-ó-Celles huiswaarts keerde, kwam voorbij een huis dat eenigen lijd geleden was afgebrand en waarvan nog de muren recht stonden. De hevige wind speelde zoo geweldig in de puinen, dat de gevel omviel en den man onder de steenen be- graafde. De geburen, die op het gerucht der instorting kwamen toegesneld,waren niet weinig verwonderd hulpkreten onder de puinen te hooren. Men begon te zoe ken en haalde den man doodelijk ge kwetst te voorschijn. Men vreest voor zijn leven. Het bestuur der smeltovens van La Louvière, heeft besloten, andermaal de fabrieken te openen, na zes maanden stil gestaan te hebben. 500 werklieden zullen hierdoor wéér broodwinning vinden. Een jonge mijnwerker is uit den ophaalbak inden mijnput 600 meters diep gevallen. Mén vond op den bodem der mijn slechts eene vormelooze massa vleesch en beenderen. Een mijnwerkerscongres zal den 22 en 23 November te Seraing plaats heb ben. Er zal gehandeld worden over het a Acht-uren-feestde betooging van 4 Mei 1892, de strijd om het algemeen stemrecht, de betoogingen tijdens de milicieloting, enz. Een Landman zit in den trein naast eenen halfdoove. Landman. 't Is slecht weer vandaag. Doove. Wat zegt ge Landman. Ik zeg dat het slecht weêr is. Doove. 'k En heb het niet verslaan. Landman. (Schreeuwende aan zijn oor, met zijne 2 handen aan den mond). 't Is vandaag slecht weder. Doove. Weet ge anders niet Dat zie ik zelve wel. Daglooner. Mevrouw, mag ik die karre steenkolen in uwen kelder gieten Mevrouw. En wat vraagt gij voor loon Daglooner. Uw portret. Mevrouw. Wat kunt gij met mijn portret doen Daglooner. Ik zou geerne iets heb ben om t' huis de kinderen benauwd te maken. De onderwijzer eener groote stad sprak onlangs tot een zijner leerlingen «Ik schenk u dezen appel, als gij mij be wijst dat er een God is De knaap, wien de slimheid uit de oogen blonk, antwoordde onmiddelijk Mijnheer, ik geef u twee appelen, aan u indien ge mij bewijst dat er geen God is! Én daar stond de liberale schoolmee ster met zijnen mond vol tanden HOLLAND. Brutale kerel. Zondag avond trapte te Breda een jong heer, candidaat- notaris te Zundert, uit den tram stappende, bij ongeluk op den voet van een voermans- zoon uit Prinsenhage. Deze bracht hem, hoewel hij verschooning vroeg, eens klaps twee messteken in de borst toe, waardoor hij thans in hopeloozen toe stand verkeert. De dader is gevat. DUiTSCHLAND. Belangwekkende studie. Een jong saksisch geestelijke, de eerw. heer Goehre, die zich met iever op het beslu- deeren der sociale kwestie toelegt, heeft, om beter de toestanden des volks te lce- ren kennen, als werkman verkleed, in eene fabriek te Chemnitz dienst genomen en is daar drie maanden aan het werk geweest. Hij heeft zijne indrukken weergegeven in een geschrift Drei Monale Fabrikarbei- ter. Hij stelt vast, dat geen 4 t. h. der arbeiders een juist begrip hebben van het republikeinsch en ongeloovig werken der socialisten, dat de groote massa die pen eerbied heeft voor het vorstenhuis, en dat de 24,000 stemmen, die de socia listen verleden jaar in Chemnitz behaal den, alleen te danken zijn aan de onte vredenheid der arbeiders over het loon en den werktijd. Bij voldoening aan de eischen der rechtveerdigheid en christelijke, liefde, zouden de patroons dus zeer gemakkelijk het socialism kunnen verwittigen. ENGELAND. Vreeselijke doodstrijd. Uit de engel- sche stad Plymouth wordt het vergaan gemeld der bark Ellen, van Newcastle, en de dood der bemanning,met uitzondering van eenen matroos. De Ellen was op reis van Newcastle naar Noumea, toen zij overvallen werd door eenen hevigen storm, en ofschoon de pompen werden in gang gehouden gedurende drie volle dagen, kon men toch het water niet meester worden de bemanning, ziende dat het schip onver mijdelijk moest zinken, nam haren toe vlucht tot de booten. De schipbreukelingen hadden geen water en slechts zeer weinig voedsel kunnen meênemen men stuurde naar de kustdoch daar het waêr steeds stormachtig was, kwamen zij weinig vooruil en liepen gedurig gevaar te zin ken. Verscheidene dagen verliepen zonder dat een enkel schip in 't zicht kwam, en de matrozen waren eindelijk geheel uit geput van vermoeienis en gebrek. De kapitein verloor zijnen moed, werd zinneloos en stierf. De stuurman stierf denzelfden dag, en de twee lijken werden in zee geworpen. Den achtsten dag werd de boot door eene zware golf getroffen,die twee matro zen meesleepte, welke verdronken. Drie andere werden zinneloos door het drin ken van zeewateréén sprong over boord. De overlevenden waren negen dagen zonder water en twee dagen zonder voedsel gebleven, aleer zij het land be reikten, en dan, in hunne pogingen om te landen, verdronken er nog drie. Een zeeman, zekere Peterson, was de eenige die gered werd, en nog kwam hij in ellendigen toestand aan het land. ITALIË. Iloe langer hoe schooner. Een bericht uit Rome meldt Terwijl de romeinsche liberalen te sa men liepen wegens eene zoogenaamde beleediging van den vader des konings, werd te Pavia door de radicalen een ge denksteen van koning Karei Albert (vader van Victor Emmanuel) met dynamiet vernield. Daarover heeft men zich even min kwaad gemaakt, als toen de radica len schreeuwden Weg met den Oosten- rijkschen kolonel (koning Humbert.) Maar zoodra het slechts katholieken geldt Een ltahaansche soldaat, die bij het geheele voorval aan het pantheon tegen woordig is geweest, verhaalt dat hij een beer uit de menigte zich voor bet por taal zag plaatsen, zijnen wandelstok op heffen, zonder iets te zeggen, en dat onmiddellijk de jacht op de pelgrims be gon.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2