NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 22 October 1891, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar, N° 2612 1866. STAD AALST 1891. PROGRAMMA DE AALSTERSCHE BOK Vluchtige herinneringen, Vreugde te Aalst. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque snaai. AELST, 21 OCTOBER 1891. 25' VERJARING van den OCTOBER 1866. op Zondag 25 October 1891. S DE FEESTELIJKHEDEN, zullen den Zaterdag's avonds en de Zon» dag 's morgens door het kanonnen- gebrom aangekondigd worden. Mis van Dankbaarheid en TeDeum Om 11 ure in onze St-Marlinuskerk. Alle katholieke Maatschappijen en katholieke Burgers worden verzocht deze plechtigheid bij te wonen. De katholieke Maatschappijen worden verder verzocht met hare Standaarden op te treden. Hen zal vergaderen, ter Groote Merkt, aan 't lokaal van den Katholieken Kring om 10 1j2 ure om zich van daar stuets- wijzc ter kerk te begeven. BROODDEELIAG, Drij duizend (5000) brooden zullen om li ure voormiddag aan onze arme mede burgers bedeeld worden, aan 't Stadhuis. De kaarten zullen worden uitgegeven door het genootschap van Sint-Vin- centius-k-Paulo, 't Werk der kristene Moeders, (Sint-Martinus). De vereeniging der Dames van de Goede Werken, onder 't patroonschap der II. Elisabeth (Sint Joseph), het Bestuur van den katholieken Wrrkmanskring en het Bureel van Wel dadigheid. VOLKSBANKET, om 4 ure des namiddags, in de Groote Zaal van den katholieken Werkmans kring. RM^De Bokkenrijders welke de stad hebben verlaten en de katholieke vrienden van den buiten welke aan het Volksbanket willen deelnemen zijn ver zocht hunne bijtreding ten laatste vrijdag avond te laten kennen. GEZA3IGEIV. Verscheidene oude Bokkenliederen,die komen herdrukt te worden alsook De Aalstersche Boklied welk wij hier ver der meêdeelen, zullen aan de dischgeno- ten rondgedeeld worden. LICHT® TOET. Om 6 ure, met Muziek en Bengaalsche vuren, rond de Stad en Aubade aan de woningen der nog levenden en alhier verblijvende gekozen van 1866. Al de katholieken Maatschappijen wor den uitgenoodigd aan de Lichtsloet deel te nemen. De Stoet zal zich vormen in de Korte Zoutstraat, aan 't lokaal van den katho lieken Kring, in de richting der Lange Zoutstraat. De Stoet zal den volgenden ommegang doen Lange Zoutslraat, Merkt, Leopold straat, Esplanadeplein, Statiestraat, Al- bert-Liénartstraat, Kapellestraat, Molen straat, Vaart, (Aubade aan M. A. De Bièvre) Molenstraalpoort, STILSTAND. Molendries, Molenstraat, Merkt, Kerk straat, Brusselschestraat (Aubade aan M. Baron P. Bethune), Houtmerkt, Zonne- straat, Keizerlijke Plaats, (Aubade aan M. Van Wambeke). Nieuwslraat (Aubade aan M. F. Monliis) en Merkt. Prachtig VLLRWERK om 9 ure, ter Groote Merkt. Het Vuur werk zal een van de fraaiste zijn die wij hier ooit te zien kregen. Opstijging van den Luchtbal, 23 BOZ. LUISTERRIJK CONCERT. Gedurende het vuurwerk zal onze Ko ninklijke Harmonie al de oude maar zoo fraaie Bokkendeuntjes uitvoeren. NATIONAAL VAANDEL. Onze katholieke Medeburgers worden verzocht op Zondag aanst. 25 October, hunne huizen te bevlaggen. Onze liberale tegenstrevers hebben 't gerucht in de stad verspreid dat men zich zondag aanst. met persoonlijkheden zal inlaten. Dat is volkomen onwaar Gelijk de duivel is, betrouwt hij zijne gasten. Wie is het hier te Aalst die zich met persoonlijkheden inlaat Dit heeft de Rechtbank vau Dendermoride meer dan eens bewezen wanneer zij de overledene en nog levende Aalstersche liberale druk pers naar verdienste veroordeelde. Wat meer is Wat is het schrijven van Dendergalm, getiteld Het Bokken- feestweêr anders dan lage en gemeene persoonlijkheden Wij zouden Dendergalm met de zelfde munt kunnen terugbetalen, maar neen er is besloten dat alle herinneringen welke persoonlijkheden zouden doen her denken aan kantzuilen gelaten worden,en dit besluit zal door de heeren inrichters der feest eu door ons geëerbiedigd wor den,ondanks alle de persoonlijkheden die 't bladje uit de Vooruitgangstraat, vol gens oude gewoonte, nog verder zou kunnen uitkramen. LIED den Rijdersbond opgedragen, ter gelegenheid van de SS' ÏBRJAHIMG VAN DEN KATHOLIEKEN ZEGEPRAAL 1866. 1881. Slem. VLAAMSCHE LEEUW. Refrein. Nooit zal men hem bcschroomen Onzen Aalsterschen Bok, Al dreigen zij zijn vrijheid Met 't maconnieke jok. Nooit zal men hem beschroomen Zoo lang een Rijder leeft, Zoo lang de Bok kan slooten j BJS Zoo lang bij hoornen heeft. 1. Hij strijdt reeds lange jaren, Voor T Aalstersch dierb're lot, En nog zijn zijne hoorns In al hun krachtgenot. Als zij hem komen tergen En lioonen met een schop, Dan bonst hij hoogst bedreigend En vreeselijk voor hen op. Nooit zal men hem beschroomen enz. 2. O wee de vrijheidshater, Die valsch, in dwaze waan Den Bok van Aalst wil knijpen, Hem trouweloos wil verraau. Geen enkele kiesbeweging Die aan zijn oog ontgaat En voelt hij zich getroffen Hij bonst op en hij blaat Nooit zal men hem beschroomen,enz. Laat ons den Bok vereeren, O Rijders om ter meest Laat de glazen maar klinken Op dees heugelijk feest. Maar /.weren wij getrouwheid, Aan God, aan Vaderland, En dat nooit ecn'ge schroomheid Den Bok uit 't hert ^erbant Nooit zal men hem beschroomen,enz, Denderbode. In 't jaar 1848 viel het katholiek be stuur van wijlen den heer baron Frede- rik vander Noot. De meerderheid van 't kiezerskorps had de verdediging der ze delijke en stoffelijke belangen der Aalster sche bevolking aan gematigde liberalen toevertrouwd. De eerste jaren van 't nieuw liberaal bestuur verliepen zonder dat de burgerij reden tot gegronde klachten had. Wij mo gen het zeggen, 't bestuur was vaderlijk. Doch weldra drong, dank aan den in vloed van zekere leiders, de sectarische maconnieke geest alhier over al in. 't Was opene oorlog aan Kerk en Geestelijkheid tot zelfs in de kleinste za ken. Alle middelen werden gebruikt om den kristen invloed te vernietigen. Confe- rentiën werden door godloochenaars ten Stadhuize gegeven wulpsche tooneel- spelen werden ondersteund en door stadskas bezoldigd het onderwijs alhoe wel niet openlijk goddeloos had eene sterke liberale strekking liet nieuw kerkhof weigerde men te laten wijden de katholieke burgers werden ter oorzake hunner denkwijze,"om de geringste beu zeling soms vervolgd en gepijnigd enz., enz. De bakkers vooral hadden veel te lijden door den broodpegel, een te duch ten wapen in handen der politie. De stedelijke lasten vermeerderden van van jaar tot jaar, en luide werd er door de belastingschuldigen tegen de hatelijke opcenten en kadasterfranks opgekomen. De Burgerij noemde die belastingen ha telijk, omdat ondanks de gedurige ver meerdering der stadsschuld, er geene noemensweerdige openbare werken tol stand werden gebracht. De stedelijke gelden smolten in de liberale handen als sneeuw voor de zon. Ja, dit alles stootte zoo de rechtschapen en godsdienstmiunende Aalsten aars ge weldig tegen de borst. Bij iedere kiezing traden de katholie ken in 't worstelperk om aan dien zoo droevigen en vernederenden toestand een einde te brengen en slechts lukten zij er eens in twee hunner kandidaten,wijlen de heeren Romain De Wolf en Desiré Van der Heyden, als gekozen te zien uitroe pen. Echter bij iederen kiesstrijd verflauwde de liberale overmacht niettegenstaande alle de dwangmiddelen waarover 't libe- ralismus thans beschikte. Eene gedeeltelijke kiezing op dijnsdag 30 januari 1866, in de welke wijlen MM. Jaak I)e Brandt, als liberale kandidaat en Félix Borreman, als onafhankelijke kan didaat, optraden, bewees ontegenspreke lijk dat de maconnieke overmacht aan 't dalen en de verlossing der stad Aalst nakend was. M. De Brandt bekwam 271 stemmen en M. Borreman 231. De vroegere liberale meerderheid was met 60 stemmen ge daald ondanks alle de listen, lagen en kuiperijen door de liberale kliek in 't werk gelegd. Talrijke katholieke kiezers hadden zich onthouden om rede dat de kandidatuur van M. Borreman door geen der beide katholieke weekbladen was voorgestaan en verdedigd geworden. Had de helft der katholieke onthouders aan de kiezing deelgenomen M. Borreman ware voorzeker gekozen geweest. De katholieken begrepen van toen af, dat voortaan de zegepraal van hunne zelf opoffering en werkzaamheid zou afhangen De kiezingen voor de vernieuwing van de helft der gemeenteraden moest, in Oc tober plaats grijpen, en met iever en moed zette men zich aan 't werk. In Augusti 1866, werd de Rijdersbond gesticht cn zijne leden streden moedig en met de meeste zelfsopofleringondanksalle hinderpalen,ondanks logen- en lastertaal. De strijd beschrijven welke do kiezing voorafging, is thans onmogelijk zeggen wij dat de zclfsopoffering van vele Burgers I oneindig groot was en dat allen, groot en I klein, het hunne bijbrachten om Aalst uit de maconnieke klauwen te verlossen. De katholieken mochten overigens re kenen op de medewerking van talrijke gematigde personen, onafhankelijke lie den, aan welke de godsdiensthatende, volkskwellende en geldverkwistende libe rale politiek sedert lang walgde. De kiezing van 30 October 1866, lever de dan ook voor de katholieken eenen overheerlijken uitslag op. Maar ook allen hadden hunnen plicht gedaan, allen hadden met eene wonderbare eensgezind heid medegewerkt. Wij zijn overtuigd aan velen genoegen te zullen doen met hier den uitslag meê te deelen Catholieke kandidaten MM. Van Wambeke Victor, adv., 297 st. Liénart Albert, advokaat, 299 Baron Bethune Paul,eigenaar, 303 De Bièvre Albert, koopman, 292 De Wolf-Coevoet Frans,koopm.295 Monfils Frans, geneesheer, 292 Raes Joseph, koopman, 291 Verbrugghen Joseph, notaris, 296 Liberale kandidaten MM. De Gheest W. burgemeester, 272 st. De Windt J.-B., geneesheer, 261 Levionnois-Dekens Karei, 268 Van den Broucke Joseph,onlv.271 Boyé-Biebuyck Joseph, 268 Eyerman Isidoor, verificateur,269 Lamquet Joseph, advokaat, 265 Van Assche Raymand, nijv., 267 De catholieken zegepraalden met eene gemiddelde meerderheid van 27 stemmen. En nu laten wij het woord, aan den jeachten stichter van Den Denderbode, den heer Adolf Byl Ziehier hoe hij zich, in Den Denderbode van Zondag 4 November 1866, over den schitterenden uitslag der kiezing uitdrukt, en dit zal beter dan wij het kunnen, ai de grieven doen begrijpen die de Aalste- naars legen het verslagene liberaal be stuur hadden opgevat Eere, drymael eere zy u, geachte Kie zers. Gy hebt de belangryke taek, de uyt- gestrekte raagt die de wel u aenwyst en verleent, wel begrepen en evenwel uit gevoerdDen dag van 30 October is eenen dag van luyster, eenen dag die als gedenkensweerdig in de jaerboeken onzer Stad, als een nieuw lydstip van geluk voor de Burgers zal aengeteekend wor den. Gv hebt immers, geachtte Kiezers, de stad" ontvoogd, gy hebt van haer een jok van dwingelandy, van partygeest, een jok van haet afgeschud, dat zoo lood- zwaer op haer drukte, en 't geen eene verfoeyelyke kozyntjeskoterie voor altyd meende te doen voortduren. Gy hebt onze brave burgery ontlast an eene beheersching waeronder zy, tegen haren dank, tegen hare gewoon- lens, zuchtte en zwygend maer al te lang geleden heeft. Gy hebt do vleugels ge kort van dien hatelyken OPCENTENVO- GEL, die met zynen stalen hek tot aen uwe kassen kwam vlieg-en om te zien hoeveel gy over had, en hoeveel hy kon meêneraen. Gy hebt den maconnieken kvvelduyvel in 't achterste van zyn hok geslagen en hem daer geketend om hem te beletten zynen rampzaligen adem over de jeugd nog uyt te wazemen. Met een woord, gy hebt, geëerde Aelstenaers, u vry gekozen en aan g'heel 't land weder om het schitterendste voorbeeld gegeven van 't geen de catholyke onafhangelyke Kiezers konnen, als zy maer willen. Nieltegenstaende de ontzaggelyke magt nieftegenstaende den uytgestrekten in vloed, niettegenstaende de honderde middels wacrover het bestuer beschikte, hebt gy gezegd Wech met de liberha- ters Wech met den kozyntj es winkel Wech Wech byzonderlyk met de OP- CENTENMANNEN En wat is er gebeurd? Zy zyn gevallen, verpletterd onder uwe kiesbriefjes net gelyk' de legerbenden onder 't moordend lood der naeldgewee- ren. De maconnieke kiesbrakken, de be- laelde pennelekkers, de hongerige bud getvreters hadden schoon te loopen, te smeeken, te bidden, te beloven en zelfs te bedrygen, dit alles heeft niet gehol pen, g'hebt dit liberhaters kiesgespuys met verontweerdiging bejegend, g'hebt uwe pligt gedaen, g'hebt de acht man nen der kliek zonder genade afgekookt en aen de doctrinaire francmaconskoterie doen gevoelen dat den geest vau over- heersching, van dwingelandy en gods- dienstvcrsmachting in onze oude brave stad nooyt meer zal aenlanden. Wy wenschen u duyzendmael geluk, jeëerde medeburgers, en gelyk gy ons krachtdadiglyk geholpen hebt in het ver- wezenlyken van dien zoo glorievollen triomf, zoo zullen wy u ook helpen om in alle omstandigheden uwe regten te handhaven en te verdedigen. Wy hadden op uwe krachtige medewerking gerekend, en dus waren wy voorop verzekerd van den goeden uytslag onzer gezamentlyke poogingen.Onze tegenstrevers wilden dit niet gelooven, zy aenzagen zulks als onmogelyk, zy lachten met ons, maer die lest lacht, lacht best, en die nu 't best lacht, is voorzeker de liberhaters-franc- maconskoterie niet. Nog nooyt, zoo oud wyzyn, hebben wy zooveel geestdrift, zooveel blydschap, zooveel genoegen en plezier onder de burgers gezien dan dynsdag lest. Het scheen dat er een schrikkelyk pak, eenen versmachtenden last van de herten en horsten der burgers was afgerukt. De voldoening en de vreugd waren op alle aenzigten te lezen, 't was proficiat alhier, proficiat aldaer, proficiat algin- ter, proficiat langs alle kanten. Men drukte zich elkander de hand, men om helsde elkander, tot tranen toe van vreugde hebben wy over de wangen van menige treffelyke burgers zien rollen Immers zoo verheugd, zoo verblyd.zoo begeesterd was de stad,dat met duyzende menschen naer de huyzen der gekozenen snelden om deze geluk te wenschen en hun als verlossers der gedrukte burgery grondhertig te groetenDe huyzen der gekozenen, wierden als stormender hand ingenomen de groote salons, de eetplaetsen, gaenderyen, keukens en koeren wierden tot proppens toe door de menigte bezet, om hulde en dank aan de achtbare catholyke Kandidaten te bewy- zen Met een woord wy moeten het herha len, nooyt heeft grootere vreugde de stad Aelst overstroomd, en nu kon men zien hoe verfoeyd en gehaet de francmacons koterie hier was, en hoe gelukkig de bur gery zich gevoelde van nu toch eens vry adem te mogen halen. Wy wenschen de achtbare Aelstenaers uyt ganscher herte geluk voortaen zul len zy een nieuw tydslip van rust, vrede, onpartydigheyd, vryheyd en groote ge- spaerzaemheyd zien opdagen, en de vuyge francmaconskoterie magteloos in hare spelonk zien kruypen om er nimmer uit te komen Hoerra Hoerra Aelst is gered, Aelst verlostProficiat van onzen kant, hertelyken proficiat, het maconniek Sebastopol is ten gronde verdelgd en ver slecht Van 1866 tot heden, behalve in 4869, zegepraalde de Catholieke Bewarende Partij bij iedere kiezing. Onze nederlaag in 1869 moet aanmaar laten wij dit liever ter zijde uit vrees van in de zaak te verre te moeten intreden en Eindigen wij met den wensch dat onze nakomelingen, op hunne beurt, de 50* verjaring van dezen katholieken zegepraal zullen kunnen vieren. En dit zullen zij kunnen, wij verzekeren het hun, indien wij en zij eensgezind blijven en met iever en moed blijven strijden voor de catho lieke zaak. Politiek overzicht. Frankrijk. Interview met koning Leopold De Gaulois deelt een inter view meê van haren redacteur Willette met koning Leopold, over het zooge naamde geheim tractaat met Duitsch- land.

De Denderbode | 1891 | | pagina 1