Bij d'ander E pur Een en ander. Allerhande nieuws. dieperik afglijdt en hierdoor zijn eigen bestaan in gevaar wordt gesteld. En Dendergalm laat zich dan nooit met persoonlijkheden in O neen hij zou niet durven Welk een moeielijke toestand toch Als katholieken wordt den klerikale ministers voorgehouden dat de Kerk u boven den Staat is, als bestuurders moeien zij de Kerk aan de s'aatswet- ten onderwerpen Wordt daar wijs uit Moet ge vragen, lezer, van waar rt bo venstaande komt? 't Is altijd uit de zelfde schrandere pen, die overal tegenstrijdig heden, gansch overeenigbaar tegenkomt. Zijn de staatswetten rechtvaardig, eensluidend met de voorschrilten van het natuurlijk recht en der goddelijke wet, hinderen zij in niets de werking der Kerk dan zult ge geen betere onderdanen vinden dan de Katholieken. Dit bestaligde reeds over meer dan 1800 jaar de hei- densche schrijver Plinius de Jongere. Dendergalm heeft eene nieuwe wijsbe geerte uitgevonden volgens dewelke de rechtveerdigheid eener wet, uit de wet zelf voortvloeit, 't is te 2eggen, dat de wet rechtveerdig is omdat ze wet is. Nu wetten worden afgebroken en soms door tegenstrijdige vervangen Dat doet niets ter zake voor Dender galm want ander tijden, ander denkbeel den en andere rechtveerdigheid Tijdens de middeleeuwen bestond de doode hand de kloosters konden wet- tiglijk bezitten en dan bestond er geen schandelijk bedrog, alles was in de regel, alles rechtveerdig. De fransche omwen teling komt en schalt door de macht der baijonnetten en gendarmen, voor wie de Kerk buigen moei, zegt Dendergalmde kloosters af. Daar het de wet was, was die afschaf fing weeral rechtveerdig, wij redeneren altijd volgens de diepe wijsbegeerte van Dendergalm. Sedertdien is de doode hand niet meer in voege gekomen. Dit is weeral recht veerdig, want 't de wet. Gij ziet dus lezer welk breed geweten Dendergalm moei hebben,wat schrandere geest en diepe studie hem moeten ken merken, want hij vindt heel natuurlijk dat iets rechtveerdig was gedurende de mid deleeuwen wat hedendaagseh de grootste onrechtveerdigheid is geworden en wier wetsverkrachting het schandelijkste be drog uitmaakt. Is het te verwonderen dat met zulke wijsbegeerte de katholieken aan den schandpaal vastgespijkerd worden De klerikalen liegen als zij zeggen dat er geene doode hand meer bestaat want zij moeten weten dat de paus zelf heelt vastgesteld dat de kloosters met of tegen de wet bezitten mogen. Zij moeten weten dat de paus lessen heeft gegeven om de wet te ontduiken en zijn eigen geweten te misleiden dat hij modellen heeft gegeven van be- drieglijke acten, waardoor de doode hand wordt ingesteld en bestendigd Bravo het geweten hangt van de wet der Volksverwoordigers af. De katholieke huisvader van Dender galm komt nogmaals op zijn thema terug dat de strekking der leerstelsels van onze middelbare scholen niet ongodsdienstig is. Wij hebben ons de oogen uitgekeken om ergens een bewijs tot staving van zijn gezegde te vinden. Vruchlelooze moeite. Die zoogezegde katholieke huisvader moet zekerlijk een bestendige lezer van Dendergalm zijn die dezes lofgezangen over die scholen met veel belang heeft gelezen en gevolgd. Dendergalm beveelt geern die scholen aan wij besluiten daaruit dat zij min of meer dezelfde strekking hebben, het zelfde doelwit beoogen. De overeenkomst der gevoelens heeft 't kameraadschap tot stand gebracht. Wij kennen de leerstelsels van Dender galm. Op godsdienstig gebied is hij par tijganger van 't gedacht van M. Bara die de goddeloosheid als eene religie, die van den niet, aanzag. Hij heeft in volle letters geschreven dat God een wreedaard was en een onrechtveerdige. Dit is natuurlijk daar hij op 't terrein der wijsbegeerte het materialismus aan kleeft en verdedigt.«iel nocli God hebben geen bestaan niets is dan de stoffelijke wereld. Zijne zedeleer moet dan ook, is hij consequent, die van 't plezier en vermaak zijn, van daar de rede waarom hij de onzedelijke schriften gedoogt en de minister Van den Peere boom aanvalt die zijne plicht doet met ze zooveel mogelijk aan de grenzen te hou den. Van daar zijn bruischen tegen den godsdienst die aan onze driften paal en perk stelt en hunne draagwijdte afbakent. Op 't gebied der huishoudkunde, is hij bondgenoot der socialisten. Dit is door zijne eigene woorden meermaals bewe zen. Dit nog is natuurlijk loochent een toekomstig Teven en gij zijt gedwongen de socialistische denkbeelden van gelijkheid te aunveerden. Alle menschen zijn gelijk, de eene mag niet meer hebben dan de andere iedereen heeft hetzelfde recht op het stoffelijk genot engenoegten, dit is de hemel der oproermakers. Welnu katholieke huisvader, wat zegt gij van de leerstelsels van uw blad Hoe zult gij mij uitleggen dat Dendergalm zuike verhemelende lofliederen kan aan heffen moest de strekking der middelbare scholen in eene diametrale tegenstrijdig heid zijn met zijne eigen denkbeelden Zult gij, jaar in jaar uit, eene school aan prijzen die juist het tegenovergestelde aan de jeugd inplant dat gij wekelijksche aanpredikt K-itholieke huisvader,'t woord is aan u. Nu, praat maar voort, kameraad, de ware katholieke huisvaders willen van uwe marchandise niet. En als ge zult uit- uitgepraat zijn, zullen wij de kwestie on der een ander opzicht eens behandelen. Le I*«uple,het Brusselsche Soci alistische orgaan, deelt meê dat, in eene vergadering in het Volkshuis gehouden, is besloten geworden dat de betooging op den dag der opening van de Kamers en die door de verschillende liberale groe pen, was bijgetreden, zal verdaagd wor den. Zekere redenaars stelden voor zelfs de katholieken die aan de herziening gunstig zijn, tot die betooging uit te noodigen. Doch hiertegen werd hevig geprote steerd hoe. riep men uit, men zou de hulp der katholieken vragen die een anti socialistische bond hebben gesticht Le Peuple denkt dat iedere overeen komst met alles wat liberaal en godloo chenend is, moet aangenomen worden maar met niemand die. gelijk de katho- li* ke partij, de godloochenende en repu- blikeinsche strekkingen bestrijdt. Nu, men weet dat het maconniek libe- ralismus en zijne volgelingen die strek kingen openlijk of onderduimsch, recht- streeksch of onrechtstreeksch toteindoel hebben. Die bekentenis is goud weerd, immers 't is eens te meer bewezen dat liberalen en socialisten vogels zijn van eender veeren. Leo XIII en den werk- runn. Onder de talrijke Fransche werklieden die bij het verhoor bij den Paus werden toegelaten bevond zich een 71 jarigen pelgrim van Rebaais, die reeds van zijne kindsheid werkt. De heer De Mun stelde hem voor aan den Heiligen Vader zeggede a Reeds 60 jaar werkt hij. De Paus was levendig ontroerd wanneer hij dezen veteraan van den arbeid zag en zijne magere armen uitspreidende drukte hij den armen werkman aan het hart, Welke aandoelijk tooneei, deze twee grijsaards elkander te zien omhelzen on der het koepel van St-Pieters. Dit onderwerp is waard door een kri sten kunstenaar op het doek gebracht te worden. Wij-esproken. - Eene Fran sche wereldlijke onderwijzeres, zekere Helena Foussiaux, is door den jury van Moulins vrijgesproken, hoewel zij bekend had dat zij haar kind eerstin eenen beir- put had geworpen, het daarna had uit getrokken en gekookt in eenen ketel en het vervolgens door honden en varkens had laten opeten. Brrrr....! Afschuwelijk Welke straf verdienen de gezwoornen, die zulke monsters vrijspreken Wat men In Frankrijk rookt. Zou men gelooven dat men in Frankrijk gedurende 6 maanden ge middeld voor 26 miljoen sigaren van Frankrijk rookt. Men verbruikt er ook voor 10 miljoen sigaretten, voor 29 mil joen kilos snuiftabak en 91 miljoen kilos rooktabak. Dit is een totaal van ongeveer 135 miilioen franks, welke in eene tijd ruimte van 6 maanden als rook wordt weggeblazen. Bliksemgevaar. In eene der laatste afleveringen van Ciel el Terre, worden door de heeren ErraenLambotte de uitkomsten medegedeeld van eene door hen opgemaakte statistiek, omtrent het inslaan van den bliksem in België, gedurende 1889. Daaraan ontleenen wij, dat de beide schrijvers tot hel hoogst belangrijke besluit komen, dat het bliksemgevaar eener stad vermindert door het net van telegraaf-en telefoondraden, daarboven gespannen, en dat de telegraafdraadge leidingen, alsmede de telefoonrekken op groote gebouwen als voortreffelijke blik semafleiders dienst doen. Do kleinste stoomma- cliien. - Een werktuigkundige, ma- chienbouwer van Chemnitz, stelt voor zijn winkelraam, in eene nootschelp, eene stoommachien ten toon dat wezen lijk een wonder mag genoemd worden. Het is ongetwijfeld de kleinste stoomma- dat er bestaat. De diameter van het jachtwiel is 10 milimelers. De ketel is 18 millimeters lang en 6 1/2 milimeters hoog. De machien wordt verwarmd met wijngeest en werkt uitermate goed. Tegen de tering. De Klini sche YVochenschrift bevat mededeelingen van professor Julius Sommerbrodt, uit Breslau, omtrent zijne proeven met creosoot als middel tegen de tering. Hoewel hij niet gelooft dat zijn middel in alle gevallen afdoende zal blijken te zijn, hebben zijne proefnemingen hem toch de overtuiging geschonken,dat in de meeste gevallen de aanwending van creosoot in groote hoeveelheden (één tot vier gram per dag) beter invloed oefent dan iets ders. Zingende vissclien. Het is van algemeene bekendheid, dat de visschen geen geluid geven.Dat is echter een algemeene regel, waarop, zooals ge bleken is, uitzonderingen beslaan. Zoo leeft, onder andere, in de meren van Italië, een viscbje van hoogstens centimeters lengte, de scieva, d telkens wanneer het den kop boven water steokt, een zacht fluitend geluid doet hooren, niet ongelijk aan dat van den wind. De irigla hirundo is een visch, die alle visschers op den Donau en den Ri. zeer goed kennen door het eigenaard piepend geluid dat hij voortbrengt, en dikwijls zeer aangenaam klinkt. Luitenant White maakt in zijne «Reizen door de Chineesche zeeëu melding van eene vischsi ort, die men de baszanger onder de zingende visscben zou kunnen noemen. Nu en dan maken deze visschen een geluid, alsof er eene onderzeesche aardbeving plaats had. Werkelijk schrik wekkend is dit geluid,wanneer er eenige van die visschen, veel gelijkende op groote haringen, samengeschoold zijn. Kapitein-luitenant White vergeleek het geluid met dat van een zwaar orkaan. RECHTERLIJK KRONIJK. Gelijk men weet werd over eenige we ken een rechter beschuldigd wild gekocht te hebben van wildstroopers toen de jacht nog gesloten was. De rechter heeft een proces voor laster ingespannen. Men •/.egt dat de zaak den vierden November aanstaande zal opgeroepen worden. Botermarkt. Heden zaterdag werdeu 972 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7775 kilogr. ïie Hiotarieële an noncen op de 4C bladzijde. IJzerenwegen. Onze uur tabel der ijzerenwegen dienende van november tot 2 januari 1892, is met de met de meeste zorg verbeterd geworden Xalst. Donderdag morgend kon digde de belman aan, dal er om 10 ure visch in de mijn zou wezen. Nu, wat er gebeurd is, weten wij niet er was geen vischje zoo groot als een stekelhaggetje ter mijn te zien en 't publiek mocht er van door gaan. Men zal het met ons be kennen, de klucht is wat al te sterk Socialistisch Congres. Vooruit van vrijdag kondigt aan dat op zondag 8 november aansi. alhier te Aalst ter herberg Le voyageur Nazareth- straat, het derde congres der socialisti sche jongelingenvereenigingen van België zal gehouden worden. Het voornaamste punt der dagorde is de propaganda legen de bloedwet. Land van Riem. Zondag 8 November aanst. zal 't zang, tooneei en letterkundig Gezelschap, eene eerste luisterrijke vertooning, ter stadsschouw- burgzaal, geven. Wij laten hier 't programma volgen 't welk eenen hoogst aangenamen avond stond laat verhopeu 1° Le chant des éludiants, march H, Witmeur. 2. liet omgevallen Zoutvatblijspel in een bedrijf. Petite BerceuseA. Van Elewvck Het Badmeisjetooneelspel met zang,in een bedrijf door De Meyer-Roelandts. 5° Estudianlina, wals E. Waldteufel. 6° De Stoel van Napoleon, blijspel met zang in een bedrijf door Nestor De Tiêre. Bureel om 5 ure. Gordijn om 5 1/2 ure heel slipt. Prijzen der plaatsen. Benedenplaatsen le rang fr. 1,50 2e rang fr. 1,00. Bo venplaatsen lf rang, fr. 1,50 2e rang, fr. 0,50. Vorst. Blijft het zoo voort gaan, dan belooft de winter van 1891-92 nog guriger te wezen dan den verledene van 1890-91. Wij zijn heden den 51 october en de warmtemeter wijst buiten den wind 4 granen onder O. 't Weder is schoon en gezond. Zeldzaam valt de vorst zoo vroegtijdig in. Er zijn talrijke valsche vijffrank stukken te Brussel in omloop. Bericht aan de Aalsternaars, die voor zaken of voor hun plezier naar Brussel gaan. Gijscgem. Eene aandoenlijk plechtigheid had hier zondag plaats. Twee jeugdige Congolanders Makwama en Mavambo, leerlingen van het gesticht bestierd door den E. H. Van Impe, ont vingen het II. Doopsel. Reeds sedert ver scheidene maanden werden de jeugdige negers, persoonlijk door den ieverige bestierder tot deze gewichtige daad voor bereid. Ten 2 1/2 ure werden de beide bekeer lingen stoetswijze met muziek aan 't hoofd, in 't geslicht afgehaald en ter parochiale kerk geleid. Al de huizen wa ren bevlagd en eene talrijke menigte ver drong zieh in de straten. De kerkelijke plechtigheid ving aan met eene aanspraak door den Z. E. H. Kanunnik Roelandts, algemeene bestier der der Zusters van Liefde te Gent,welke handelde over het beschavingswerk in den Congo. De eerw. redenaar bracht in een zielroerende taal, hulde aan Z. M. Leopold II, aan de moedige en onver schrokken zendelingen en rijzigers welke hun leven te pande stellen voor dit zoo lastig en hoogst gevaarlijk beschavings werk. Het H. Doopsel werd aan de bekeerlin gen toegediend door Mgr. van denBerghe, pastoor van St. Josephskerk te Antwer pen. De peters waren MM. Leo Vdu Ockerhout, Senateur te Brugge en graaf de Bonneval de meters Mevrouwen van der Heyden van Gijsegem en van Innis van Assche. Na de voltrekking der indrukwekkende plechtigheid werden de jeugdige katho lieke Congolanders, weer stoetswijze naar 't geslicht geleid, waar zij de geluk- wenschen hunner blanke opvoeders en medeleerlingen ontvingen. Sint-Lieven»-Essclie. In den nacht van zondag tot maandag, rond middernacht, is de hofstede bewoond door De Middeleer de prooi der vlammen geworden. Slechts een deel der meubels en het vee zijn kunnen gered worden. De gebouwen met de oogst van 6 hectaren, ongeveer 19 dagwanden, zijn door 't vuur totaal verslonden. Jammer dat onze gemeente geen brandspuit bezit. Zal men er nu gaan voor zorgen De schade beloopt van 10 tot 12 duizend frank alles is verzekerd. De oorzaak is onbekend. Dezer dagen heeft er een schrikke lijk gevecht te Ninove plaats gehad lus- schen zekeren X.en zijn zoon. Zij hadden twist gekregen en gingen kijvend in eene herberg. De baas weigerde bun drank te geven. Daarop gingen zij buiten en X. trok een mes uit den zak en bracht den zoon eenen steek in de rechterzijde toe. De toestand van den gekwetste is zeer gevaarlijk. De heer de Burlet, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs kwam woensdag de gebouwen der Luiksche hoogeschool bezichtigen. De heer Roersel), oud rektor dor hooge school, die den minister vergezelde zakte schielijk ineen. Hij was dood. Deze week heeft eene belangrijke vergadering plaats gehad in 't ministerie van spoorwegen, onder voorzitterschap van M. Vandenpeereboom. Deze verga dering waarop de bestuurders en over sten van den spoorwegdienst aanwezig waren, had voor doel te onderhandelen over de ongevallen op den spoorweg, de oorzaken daarvan en de middelen om die te voorkomen. Te Parijs, zegt de Patrie, hield president CaFnot met hetzelfde doel ook eene vergadering. Een vlaamsche huisvader had op gemerkt dat men in eene der middelbare scholen van Brussel de kinderen eene fransche spraakleer had ter hand gesteld, waar hevig chauvinistische uitvallen te gen Duitschland en zelfs tegen België in voorkwamen. Terecht verontweerdigd, zond hij een zijner vrienden bij den bur gemeester om hierover te klagen. Niet zoohaast hadden MM. Buis en Audré van die uittreksels uit dat boek kennis geno men, of zij wilden weten wie zich geoor loofd had zoo iets in de scholen van Brussel le brengen, 't Schijnt dat zekere leeraar, lid der Ligue Walonne,dat boekje binnengesmokkeld heeft. Hij is door de overheden op het stadhuis naar behooren onder banden genomen. Ontvreemdingen in het stadhuis le Brussel. Nadere bijzonderheden. Deze zaak wordt, naarmate liet onder zoek vordert, langsom belangrijker. Ver scheidene personen zouden er in betrok ken zijn. Uit het onderzoek blijkt dat de ontvreemdingen tot ongeveer 70 duizend franks beloopen. De eerste ongeregeld heden het woord schriftvervalschiu- gen zou juister zijn dagteekenen van over 5 jaar. Het parket is dinsdag morgend in het stadhuis geweest en heeft zich vervol gens naar hel Broodhuis begeven. Ingevolge de onderrichtingen van den beer onderzoeksrechter Hallet, hebben de politie-kommissarissen van Brussel, Elsene en St. Gilles bij een tiental per sonen huiszoekingen gedaan. Uit de laat ste berichten blijkt, zooals wij hooger zegden, dat Meeus de eenige schuldige niet zou zijn. Hij bevestigt dat dè onge regeldheden reeds bij zijne intrede in het bestuur in 1886 zouden bestaan heb ben. Meens de voornaamste betichte in de zaak der diefstallen van Brussel is giste ren morgend naar de gevangenis van St- Gillis overgebracht. Vervolgens werd hij door M. den on derzoeksrechter M. Hallet ondervraagd, en ten gevolge van deze ondervraging werden er door den substituut M. De Ro nieuwe huiszoekingen in de stad gedaan. Het schijnt nu stellig zegt de Gazelle, dat Meeus ten minste twee meêplichtigen heeft. Talrijke personen worden nog voortdu rend ondervraagd. Zelfmoord van eenen aannemer. Het is wel inderdaad waar dat de zaak der diefstallen ten stadhuize eene veel groo- tere uitbreiding krijgt, dan men vooreerst had gedacht. Nieuwe huiszoekingen wa ren bevolen onder ander bij de aanne mers V. en H. te St. Gilles. De politie had woensdag deze huiszoe kingen gedaan en II. ondervraagd. V. echter, die zeer aangedaan was, en bij wien de commissaris een aantal papieren in beslag had genomen, had gevraagd om in bet politiebureel ondervraagd te wor den. Dit werd hem toegestaan en men kwam overeen dat hij zich ten vier ure namid dag daarhenen zou begeven. Toen drukte V. bij zijne vrcuw de vrees uit, aangehouden te zullen worden en verliet daarop zijne woning. Rond 5 ure kwam de commissaris te rug. Men zegde hem dat V. uitgegaan was. Het werd avond en V.kwam niet terug. Men wist niet wat er mocht gebeurd zijn. Doch donderdag morgend, rond 10 ure kwam de meid op den zolder en vond haren meester verhangen. De ongelukkige was stil thuis gekomen, en had zich zonder dat iemand zulks vermoeden kon, gezelfmoord V. bekleedde eene goede positie te St. Gilles en was daar zeer geacht. Hij is vader van vijf kinderen, waaronder drie nog zeer jonge. H. de andere aannemer, is nogmaals ondervraagd door den onderzoeksrechter welke later een onderhoud heeft gehad met den schepene van financiën. Het totaal der ontvreemdingen be draagt 57,000 fr. Meeus, de voornaamste beschuldigde is echter niet degene, die er het meest profijt bij heeft gehad. De beweering van Meeus dat de diefstallen reeds bestonden eer bij zijne plaats in het bestuur kreeg is onwaar bevonden. Maandag zal M. De Potter in de zitting van den gemeenteraad den uitslag van zijn onderzoek doen kennen. De zelfmoordenaar V. was ondernemer van de schilderwerken der stads eigen dommen. Een bureeloverste, verleden jaar ge storven, schijnt de voornaamste pliohtige te zijn. Men verhaalt nu dat een bediende zijne oversten verwittigd had voorzichtig te zijn met Meeus, die thans aangehouden is. Welnu, die bediende werd op den achtergrond geschoven en Meeusjeersle klerk benoemd. M. Hautvast, de Luikenaar, die in den velocipeden-wedloop van zondag.de tweede aankwam, heeft aan M. Van den Eynde, den eerst aankomende eene uit daging gezonden, voor eene match van 150 kilometers ten minste. Men weel dat M. Hautvast bij 't eindigen van den wed strijd, door het breken van een wiel, gedurende vier of vijf kwartiers naast zijnen bicycle heeft moeten loopen, en ondanks dien tegenslag nog slechts eeni-. ge minuten op zijn tegenstrever achter uit bleef. Aan de politie werd dezer dagen dagen door een naamloos schrijven ter kennis gebracht dat men in eene restau ratie uil den omtrek der passage St- Ilubert, de kalanten peerdenvleesch op- dischte, in plaats van ossenvleesch. De politie legde een bezoek afin die restau ratie en vond inderdaad eene aanzienlijke hoeveelheid peerdenvleesch in de keuken en in den kelder. Al het vleesch, in be grepen de beenderen, zijn in beslag genomen. Men meldt dat de belgische en nederlandsche telegraafbesturen in on derhandeling zijn om eene telephonische gemeenschap tusschen Nederland en België tot stand te brengen. De werkklok zal binnen kort niet meer geluid worden, "s middags noch 's morgends. Op de aanstaande begroo ting der stad Gent is de uitgave, veroor zaakt, door het luiden der werkklok, weggelaten. Op die wijze zal een paar duizend frank gespaard worden. In bet begin der verledene week was de blokmaker Aug. De Corte, een welgesteld burger van Waasmunster, wonende op Heimolen, voor zaken naar Hamme gegaan. Hij was daar in eene herberg rechtover het Sl-Rocbusveer, waar bij met de boot naar Sombeke wil de overzetten, om langs daar naar huis te gaan. Men deed hem nog de opmerking, in gezien het slecht weder, dat hij beter zou gedaan hebben langs de brug naar huis te keeren doch om reden van den koristen weg bleef hij bij zijn gedacht en ging naar buiten. Daar het stikdonker was liep hij in het water. Men hoorde zijn hulpgeroep in buis. Oogenblikkelijk kwam men ter hulp vischle hem bij middel van eene boot op, en bracht hem aan wal. Hij gaf nog tee- ken van leven doch stierf eenige oogen blikken later. -- Dinsdag namiddag, rond 5 ure, wa ren de kinderen van Karei Peirs Olsene bezig met vuur maken op hun hof in de nabijheid der schuur de vlammen breidden zich uit en staken het strooien dak der schuur in brand. Gelukkig waren de geburen spoedig bij de band met wa ter en bluschiuig- en gelukten er in de schuur tegen volkomen vernieling te vrij waren. Alleen het dak is vernield. Over eenige dagen is te Deerlijk brand ontslaan op eene pachthoeve be woond door zekeren B... Alles is ver nield de oogst, bet vlas en eenige die ren zijn de prooi der vlammen geworden. Men schrijft de oorzaak toe aan den val eener petroollamp, die aan de zoldering met eenen nagel was vastgemaakt die naar het schijnt is losgeraakt. Een boom met kostelijke zijde en garen, die moest geweven worden, is ook de prooi der vlammen geworden. Alweer een begin van werkstaking in den Borinage. Tengevolge van afhou dingen, gedaan door het bestuur der koolmijn van Couchaut du Flénu hebben drie honderd arbeiders van den pnt n. 2, woensdag morgend het werk geslaakt.De werkstakers houden zich stil. Men ge looft dat het werk weldra zal hernomen worden. De zedeschandalen,zegt de Béforme, nemen in de liberale stad Bergen, eene schrikbarende verhouding aan. Elk oogenblik moeten herbergiers en her bergiersters, bazen van cafês-chantants, enz., aangehouden en vervolgd wor den. Te Testre is een jong meisje van Baudour aangehouden voor kindermoord. Zij had haar pasgeboren kind verpletterd onder een zwaren steen, waarop de beulin ten overvloede nog was gaan zitten. In de koolmijn Grand Bouillon te Wasmes-Paturages heeft een grauwvuur- ontploffing plaats gehad. Een man, vader \an 5 kinderen, werd gedood en een andere gekwetst. DUITSCIILAND» 's Keizersdiaard. Volgens de Agence libre heeft de keizer zijnen eorsten coif feur, M. Kedlicb, weggejaagd, omdat deze den baard, dien hij de eer had woensdag d. v. w. op de verjaarfeest der keizerin, af te scheeren... verkocht bad. M. Kedlich heeft inderdaad aan de leden der hooge aristocratie stukjes van den rossen baard des Keizers verkocht en door dien verkoop overgroote win sten gemaakt. Men heeft die stukjes tot 1000 mark betaald. Maar, M. Kedlich heeft zoodanig veel haarlokjes verkocht, dat 's keizers baard er niet zooveel kon bevatten en er wogen dus zware vermoedens op de eerlijkheid van den coiffeur.Na onderzoek heelt men inderdaad bevonden, dat verscheidene der geleverde lokken niet echt waren. HOLLAND. De misdaad van Meliskerke. Een bui tengewoon nummer der Middelburgsche Courant meldt het volgende over den moord ta Meliskerke. Dinsdag middag rond half een is het gerecht van Middelburg naar Meliskerke vertrokken. Na eerst in het gemeentehuis eenigen getuigen gehoord te hebben, be gaven de ambtenaren van het gerecht zich naar eene hoeve, ongeveer vijf minn- ten gaans van de plaats der misdaad, waar een zeer langdurig onderzoek werd ingesteld. Spoedig werd.'de knecht van den pach ter, de 19jarige Aarnout Kempe, van het veld, waar hij werkzaam was, binnenge roepen en in verhoor genomen. Nadat hij gehoord was werden nog verschillende in den omtrek wonende personen onder vraagd. Tegen dezen Kempe, die zooals gezegd is, nog maar 19 jaar oud is, en niet groot van gestalte, doch sterk en gespierd, schijnen ernstige vermoedens te zijn ge rezen. Hij was sedert een halfjaar op de hoeve in dienst, was een lawaaimaker, had steeds geldgebrek, zat slecht in kleeren en had ook schulden. Naar wij vernemen moet zijn meester hem van in 't begin van den moord ver dacht hebben, zoo wel omdat hij den woensdag avond en zaterdag avond niet thuis was, als wijl hij zeer geldzuchtig was en vroeger wel eens had gezegd dat het niet zoo gevaarlijk was eene moord te plegen, wanneer men het alleen deed. Zaterdag avond moet hij eerst na tien ure thuis gekomen zijn, hij was aange daan en, sedert de moord gepleegd was, zeer gejaagd. Zondag maakte de bewoner van hel hoefje de opmerking dat een luik in de schuur openstond en maandag ontdekte bij in den voederbak der kalveren bloed sporen, van welke bevinding hij aan de overheden kennis gaf. Het onderzoek, naar aanleiding van een en ander ingesteld, moet aan het licht gebracht hebben dat aan het vest van Kempe een knop, van dezelfde soort als er een met bloed bevlekt op de plaats der misdaad gevonden is,ontbrak, terwijl ook zijne schoenen passen in de sporen, daar gezien. Overigens moet de verdachte meer dan eens gezegd hebben dat hij niet lang meer als boerenknecht dienen zou en had hij, tegen zijne gewoonte, zondag mor gend zijn goed niet in de wasch gegeven^ De verdachte was, toen hij in verhoor genomen werd, buitengewoon kalm hij hoopte dat het niet te lang duren zou, omdat hij zijn meisje, dat naar Middel burg was, moest gaan afhalen. Tijdens het onderzoek zat hij in het bakhuis, praatte druk met ieder die in zijne omgeving was, nn speelde met de kinderen van zijn meester. Nadat het onderzoek, waarbij ook nog de zeventigjarige weduwe, wier dienstbode vermoord is, gehoord werd, tot ongeveer acht uren geduurd bad, werd Kempe, die tot het laatste toe kalm bleef en alle schuld ontkende, te voet en geboeid door twee gerechtsdie naren naar Middelburg overgebracht. De verdachte is van Ritthem afkomstig en ongehuwd, Burgerlijke Stand der Stad Aalst. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 11 n„ Vrouwelijk 11 22 HUWELIJKEN. J: De Vleeschouwer, politieagent, met M Van den Berge, z ber. - J. Poriau, dogl.met C Van Lierde, br. L. Ringoir, dagl. met S Vinck, tvv. A. Vau den Bossche, kaaiw. met A. De Raedt, z. ber. S. Schuddinck, schrijnw. met M. Podevyn, br. F Van den Berghe, wever, met A. De Mol, tw. J Do Ganzeman, bez. met M. Giets, z. ber. lf Vernaeve, treinoverste, metJ. Luycx, z. ber" OVERLIJDENS. 5}ol)yn' P/'ester 54 j. Langeiidderstraat. - M. Van de Meerssche, vr. Van do Meersscho andb. 75 j. Groenstraat. P. Van Assche m OoslakkerB0SS Z' 68 j' over,eden le" 5 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2