NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 8 November 4891, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar N. 2617 DE SPION. Niet Tevreden. ABONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Liberale Eendracht. Goddeloosheid» Een en ander. DE DENDER-BODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag, De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3° bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque suum. AELST, 7 NOVEMBER 1891. Duitschland. Militarism. Dat het militarism alverslinderid was, wisten we lang; maar dat het zulke sommen ver- zwelgde, als men nu berekent, slaat iemand toch met verbazing. De afgevcerdigde Eugen Richter heeft berekend, dat zelfs bij eene spaarzame aanvrage van nieuwe kredieten in febru ari van het volgend jaar voor de duitsche en pruisische staatshuishouding, te sa men minstens 400 millioen door leenin gen gevonden moeten worden. Wij vragen ons af waar dit op den duur ons brengen zal Kerkelijke Staten. Oppermacht des Pausen. De liberale en logie-dagbladen roepen eiken dag uit, dat de macht van den Paus verloren is, dat Leo Xïll eene nulliteit is en andere dingen meer. We hebben gezien wat een onverge lijkbare invloed de H. Vader uitoefende, toen Hij zijne Encycliek over de arbei ders uitveerdigde wat er nu gebeurt doet ons nog meer de oogen open gaan. De frar.sche gezant Billot, die zich met verlof te Parijs beviudt, zal zijn terug keer naar Rome bespoedigen om zoodra mogelijk den Paus weer gunstig voor Frankrijk te stemmen en dus te voorko men dat het toegeven van Pruisen en Oostenrijk, in zake het herstel van vier aartsbisschoppelijke zetels, den H. Stoel naar het Drievoudig-Verbond doe over hellen. Welk verbazend gewicht legt toch de van alles beroofde Paus koning nog steeds in de schaal der europeesche politiek De groote mogendheden wedieveren om de gunst van de gevangen; grijsaard in het Vatikaan. die zij niettemin ongestraft door het italiaansche gepeupel laten Brazilië. Erge lijdingen. Dictatuur. Krijgswet. De Brazilianen beginnen nu in te zien wat lompe slreek zij beginnen, toen zij keizer dom Pedro builen het land zetten; want sedert dien hebben ze nog weinige rustige uren beleefd. Thans slaat weêr heel het land over hoop, te oordeelen naar de telegrammen, die dezer dagen werden ontvangen en die wij meêdeelen in de volgorde dat zij toegekomen zijn. Men meldt uit Rio-de-Janeiro aan Reu- ter's Agency Het Congres is ontbonden. De krijgs wet is uitgeroepen en de dictatuur her steld. De legatie van Brazilië te Londen ont ving het volgende telegram Het land is stil. De rust is niet ge stoord door de ontbinding van het Con- 28evervolg. Maar Dick Dingle kan daar niet zijn. Dat schijnt wel niet mogelijk, cn toch dacht ik dadelijk aan hem, zoodra ik dien zakdoek te speurde. Beide mannen ktnden hunne oogen maarniet van het sein alhouden lang sloegen zij het gade, in de hoop van iets te bespeuren dat hun duidelij ker zou zijn. Nog gedurende twintig minuten bleef de doek zichtbaar, daarna werd hij ingehaald. Op dit oogenblik schitterde er iets in de zon, waaruit bleek dat bet cenc karabijn was geweest, waaraan de doek had vastgezeten. De een of ander weet dat wij hier zijn, zegde Hickman, en ik zou een jaar van mijn leven wil len missen om te welen wie daar op die eilandjes is. Maar 't wordt tijd om terug te keeren mer zou zich over ons uitblijven ongerust kunnen ma ken. Zij klommen uit den hoom cn keken naar den kant der eilanden, maar zij zagen niets meer en De Diario zegt dat,volgens eene private depeche, het Congres werd ontbonden wegens de oneenigheid tusschen den president en het ministerie, oneenigheid die reeds maanden duurde. Een telegram uit Rio-de-Janeiro aan New-York Herald zegt dat het Congres eene wet had gestemd, beperkende de uitoefening van het veto recht, door de Grondwet aan den president toegekend. Het is wegens deze kwestie dat maar schalk da Fonseca de ontbinding van het Congres heeft uitgesproken. De Daily Telegraph betreurt liet voor. uitzicht van nieuwe onlusten in Biazilie De New-York Ilereld verneemt uit Rio dat de troepen onder de wapens zijn en er hevig in de straten der stad gevochten Het zouden de generaals zijn die maarschalk da Fonseca hebben aangezet de dictatuur uit ie roepen en dinsdag avond werd het dekreet, waardoor de Kamers zijn ontbonden, geteekend. Te Porto Alegro weigert men de dicta tuur te erkennen te Rio Grande ver klaarden de republiekeinen zich tegen da Fonseca, die zeggen zij, het keizerrijk wil herstellen. De marine trad de dictatuur bij. Sprekende over de algemeene Vergade ring der liberale jonge Wachten onlangs te Nijvel gehouden en in de welke BB.'. Feron en Olin de eensgezindheid, de eendracht onder de liberalen van alle kleur en deesem, de socialisten bijbegre- pen, aanprediken, eindigt Dendergalm aldus o Wij zullen deze maal gedenken, Hee ren Klerikalen, en dan is er geene tweedracht in onze rangen meer moge lijk en bijgevolg de redding zeker. De eendracht door de beide hooger be doelde BB.*, zoo warmlijk den geuzen in 't algemeen aanbevolen, wordt door de liberale drukpers op ccne hoogst zonder linge wijze in toepassing gebracht. Laat ons dat eens van nabij nagaan. Wij zijn eensgezind en van dan af is de redding zeker,roept Dendergalm triomfan telijk uit. Wij antwoorden die eensgezindheid be- staaat slechts in 't holende brein van zekere liberale schrijvelaars die ambten en bedieningen, voordeel en profijten met een zoo nijdig als gretig oog zitten te beloeren. En inderdaad, M. Janson zegt dat M. Frère het recht niet heeft, namens de liberale partij, het bekwaamheidsstelsel aan te bevelen. M. Frère, van zijnen kant, verbiedt aan M. Janson, in naam der liberalen, te spreken van algemeen stemrecht. keerden naar den boot terug, te zamen sprekende de zonderlinge wending, welke c'e zaak had genomen. Slechts met de grootste moeite gelukte het hun, de plaats te ontdekken waar hunne mak - kers hen wachtten, zoo goed was hunne schuil plaats verborgen, Toen zij aankwamen waren allen, zooalj lichte lijk te begrijpen is, iu de grootste spanning. Hick man zegde hun dat op korten afstand eene talrijke bende Indianen gelegerd waren. Hebt gij iets van mijnen vader gehoord vroeg Maude op bedroefden toon. Die vraag was zoo onverwacht, dat Hickman een oogenblik aarzelde te antwoorden. Wij hebben hem niet gezien, jufvrouw Maudc zegde hij, maar wij hebben een voorw erp gezien, dat ons doet lirpen. Wat was het dan vroeg zij ongeduldig en zoo ontroerd, dat Hickman berouw had, haar hoop te hebben ingeboezemd. Het was niet van kolonel Mordount, hernam hij, en ik geloof dat het u genoegen doet tc hoo rei), dat wij hem in deze streken niet gezien heb ben. Wij hebben in het midden van liet eiland een sein gezien, hetwelk ons bewijst, dat, ofschoon w ij vijanden hebben, wij ook niet geheel zonder vrien den zijn. Hickman begon toen een verslag van zijn wedervaren tc geven. Nochtans werd hij in zijne M. Arnould beschuldigt in La Nation al de liberalen van onmacht La Chroni- que en La Réforme staan legen over el kander als kat en hond Ziedaar een eerste staaltje van de libe rale eendracht. De liberalen zijn volkomen 'l accoord beweert Dendergalmover de kwestie der herziening.... Het algemeen stem recht moet er komen zegt M. Olin, zoo niet morgen, dan vast binnen weinige dagen. Le Journal de Liègehet orgaan van M. Frère, het onbetwist opperhoofd der liberhaierij,denkt er gansch anders over. Het blad bestrijdt hardnekkig het alge meen stemrecht, zeggende Het land wil noch van het algemeen stemrecht, noch van de republiek, noch van het socialismus weten. Wal wil het inderdaad? Als men het anders ondervraagt dan door zich te wenden lot politiekers zonder mandaat welke zich de zending toekennen in zijnen naam te spreken, stelt men, niet zonder eenige verwondering, vast dat liet niemendal wil. 'i Is het land niet dat de herziening vraagt, en, indien het meester ware, van zijne lotsbestemming, het zou voor den oogenblik niets herzien. Ziedaar 't gevoelen van M. Frère, het opperhoofd der partij, welker andere organen liet ministerie gedurig beschul digen van de herziening op de lange baan te willen schuiven en aldus duizenden burgers, landbouwers en werklieden het stemrecht te blijven ontzeggen. Nu, indien het katholiek ministerie waarlijk met zulke inzichten bezield ware, dan zou M. Frère, minister Beer- naert in de hand werken hij zou dus zijn eerste medeplichtige wezen. En nu, wat denkt het Journal van M. Frère over den aanstaanden liberalen zegepraal, over die zekere reddinggelijk Dendergalm uitroept Luistert, geëerde lezers lk blijf zeer ongeioovig als men ons de zegepraal in juni te Brussel, belooft, op voorwaarde dat wij voor eene gezamen lijke lijst stemmen, waarop te gelijk ge matigde liberalen, radikalen, partijgan gers van het algemeen stemrecht en socialisten,paitijgangers van de republiek en van het kollektivism, zouden voor komen. Het meestendeel der liberalen verwer pen het algemeen stemrecht. Zij houden aan het behoud onzer instellingen zij bestrijden het kollektivism en men zou hen dwingen hunne stemmen te geven aan kandidaten welke, op die hoofdpun ten, eene denkwijze hebben die 't legen- overgeslelde der hunne is Men vergeet dat men in de liberale partij geen middel bezit om de kiezers te dwingen tegen hun gevoelen te stemmen en indien men aan verwachting bedrogen zijn verbaal bracht dc uit werking niet teweeg, welke lijj vernachtte. De beide mannen verhaalden slechts gissingen, cn twee of drie hielden het sein voor cenen strik, waarin de Indianen ben wilden lokken. Er werd besloten, dat men op deze schuilplaats zou blijven tot dc avond gevallen was dan men de rivier afvaren cn beproeven om dc reis voort te zetten. Dc zon had den mist doen optrek ken, zoodat de grootste inspanning cu voorzorg werd gevorderd, wilde men den Indianen ontsnap pen. Niets bracht onze reizigers in opschudding dan een geraas, dat zij Iaat op den namiddag waarna men. toen zij een geluid hoorden, alsof er aan den oever lakken gebroken werden cn verscheidene personen been en weer liepen. Hickman stond op cn bevat stilte. Hetzelfde geluid deed zich twee- of driemaal hooren, toen hield het op. Hij wachtte ecnigc oogcnblikken vervolgens om den angst, welke zich van zijne makkers had meester maakt, le verdrijvcp, zegde hij Dat is een goed voortcckcn deze onbedacht zaamheid van hunnen kant strekt ten bcwijze dat zij geen argwaan koesteren. Behoeven wij niet tc vrcczen dat zij ons be merkt hebben vroegen cenige stemmen. Neen, antwoordde hij; er bestaat gecne kele reden, om te vermoeden dat er vrcemdeliu- de liberale kiezers, kandidaten voorstelt welke hen afschrikken of wier strevingen zij veroordeelen, men zal hun goed de eensgezindheid en de regeltucht aan te preêken hebben, die kiezers zullen niet volgen en ivij zullen eene nieuwe verplet tering aan le teekenen hebben. o En in zulke omstandigheden is 'tdat Dendergalm en andere liberale vodden, ons, katholieken,toeroepen: onze redding is zeker, de zegepraal der liberalen is door de eendracht verzekerd gij moogt uwe matten oprollen, katholieken, trekt er maar van door Wat liberale kluchtspelers Wat belachelijke hansworsten toch Wat armzalige wijsneuzen Wanneer men de liberale en socialis tische dag- en weekbladen onophoudend den R. K. Godsdienst de eenige ware, ziel bevechten en alle middelen aanwen den om zijnen heilzamen invloed op 't volk te vernietigen, stelt men zich de vraag Gaan zij hierdoor 't volk gelukkiger maken Nu, de antwoord op deze vraag is neen, duizend maal, neen De ondervinding van alle eeuwen heeft ons immers geleerd, dal daar waar de godsdienstzin verdwijnt, 't getal der schelmstukken en misdaden vermeerdert. Geene deugd zonder Godsdienst, geen Godsdienst zonder deugd zegt Pater Bourdaloue. De wijsgeer J.-J. Rousseau, een orakel der godloochenaars, deelt de denkwijze van hooger bedoelden Pater en zegt op zijne beurt Ik begrijp niet dat men zonder gods- dienstig te wezen, deugdzaam kan zijn. Langen tijd voedde ik dat bedriegelijk denkbeeld, waarvan ik ernstig ben teruggekomen. o (Lettres sur le speet.) Wij herhalen hel, de ondervinding leert dat namate de godsdienstzin ver dwijnt de misdaden toenemen. En inderdaad, wanneer waren de misdaden talrijker dan op onze dagen, en dit vooral in de groote steden, die brand punten van ongeloof en zedeverderf Men leze de dagbladen der groote ste den en men somme dan de moorden, brandstichtingen, diefstallen, aanslagen tegen de zeden, zelfmoorden, enz., enz. op die zij ons dagelijks verhalen. En meestal vinden deze misdaden hare oorzaak in eene ongebondene en godde- looze levenswijze, de vrucht der onaf hankelijke zedeleer door de liberale drukpers aangepredikt. Ja, 't is de liberale drukpers die dezen betreurlijken toestand heeft verwekt door hare spotternij met de heilige zaken, door hare venijnige logen- en lastertaal tegen de Geestelijkheid in 't algemeen, door hare god verloochening, enz., enz. gen in het bosch zijn. Op hetzelfde oogenblik sprong eene zwarte gedaante zoo zacht mogelijk uit den boom, die hen beschermde, en verdween in het midden der duis ternis. Wat is dat vroeg Hickman, heeft iemand liet gezien t Ja, antwoordde Maude. Het is een Indiaan ik Leb zijne zwarte oogen tusschen dc bladeren zien glinsteren, voor dat bij op den grond sprong. Dan spoedig aan dc riemen Wij zijn ont dekt. Er is geen minuut te verliezen 1 De mannen gehoorzaamden, twee bleven aan den oever om de omringende takken weg te duwen, en dc boot vlot te maken, cn spanden al hunne krachten iu om den tcgenovergcstclden oever te bereiken. ln 's Hemels naam, spoedig I riep Hickman uit; zelf een riem grijpende. In dc hut, Maude, in de iiut Werktuiglijk gehoorzaamde het jonge meisje zij voelde dat de boot in beweging kwam t een minuut later krerg het vaartuig een sterken schok, en hoorde zj] een gehuil en geloop boven baar hoofd. Daar zij dit vrecselijk geweld niet wilde hooren, deed zij hare ooren dichthalf dood van schrik; boog zjj het hoofd cn bad. Maar liet schieten, het geschreeuw en gezucht hoorde zij nicttemiu, en zij raadde het vrecselijk tooncel, dat Maar zij ook alleen zal de verantwoor delijkheid dragen van onze samenleving naar de barbaarschheid der eerste eeuwen te hebben teruggevoerd en 't menschdom ongelukkig gemaakt Dat do liberalen niet tevreden zouden geweest zijn over het verslag van den heer de Smel-de Naeyer,daar hebben wij ons aan verwacht. Niet te verwonderen toch,want zij zou den over geen enkel verslag tevreden zijn geweest, omdat zij in der waarheid, de herziening onzer Grondwet in 't geheel niet verlangen maar ze slechts in den sch'jn bijtreden, om onlusten en op roer te kunnen verwekken, die, zoo zij hopen, hen terug aan 't bewind zouden brengen. Onze liberalen zouden wel eene herzie ning willen maar zoo een hezieningsken, ge weet wel die tot uiislag moet hebben dat zij voor eeuwig en drij dagen zouden meester zijn en dat er dus nooit geen vrees meer zou kunnen wezen dat de ka tholieken hen van het zoo geliefde staals- geldschotelken zouden verjagen. Ja, zoo eene herziening zou de liberalen bevredi gen. Het ideaal van M. Frère toont dit klaar en duidelijk aan. M. Frère wil van het al gemeen stemrecht niet hooren noch in eenmaal, noch in tweemaal, noch in drij- maal, hij staat het bekwaamhcidsstelsel voor, in andere woorden, al dezen die een ambt bedienen Tof een postje beklee- den en dus van hunne overheid of van liberale patroons afhangen mogen het kiesrecht bezitten. Maar de overigen in de sleden en de landbouwers, de boeren, de hoeveknech ten, gelijk M. Frère ze eens uitscholdt, deze mogen geen kiesrecht bezitten, ze moeten maar het hoofd bukken en de be lastingen betalen al perste men hen den laatsten cent af. Ziedaar het stelsel van M. Frère, het opperhoofd der gouvernementeel libera le partij, en buiten dit zullen alle voor stellen van 't ministerie door hem en zijne aanhangers verworpen worpen. Nogthans als men, zooals bij, het alge meen stemrecht verwerpt, dan is de uit breiding van het kiesrecht op grondslag der occupatie of huisbewoning de rede lijkste, daar zij eene vermeerdering van zeven of acht honderd duizend kiezers gaat meêbrengen... Maar Frère en zijne aanhangers willen er ook niet van om- dal, zeggen zij, de groote liberale steden door de mindere steden en gemeenten zullen overheerscht worden, in andere woorden, dat de kaart zal gekeerd zijn, en dus de overgroote meerderheid des lands nimmer voor de minderheid het hoofd zal moeten bukken, gelijk het hedendaagsch bestaat op het vaartuig plaats greep. Het was haar onmogelijk den lijd te berekenen, die was vcrloopen gedurende dat rumoer eenige sekonden schenen eene eeuw toe. Zij begreep al leen dat de strijd had opgehouden, toen zij de vol gende woorden hoorden Kom bovenu zal geen leed geschieden. Totdat zij deze woorden hoorde, durfde zij het hoofd niet oprichten, thans sloeg zij haren blik op hem, die tot haar sprak, en zij herkende Monowano wiens oogen oj> haar gevestigd waren. Dat was voor Maudc een nieuwe schok, zij verloor bijna haar bewustzijn eindelijk herstelde zij zich cn ging naar hem toe. Hij greep hare hand en fluis terde haar haualig in Monowano heeftal het mogelijke gedaan om uwe vrienden tc redden, maar het heeft hem niet mogen gelukken. Hij zal u redden, of voor u ster ven. Laat niet blijken dat gij mij keut. Zij antwoordde nietzij begreep slechts dat zij tc midden van eene bende roodhuiden was, onder wilden, die over hunne overwinning buiten zich- zclren van vreugde waren. Terwijl zij om haar hcenbliktc, rees er een vermoeden bij haar op zij dacht bjj zichzelf of Monowano misschien de verrader kon zijD, cn bij uezc gedachte sidderde zij. De afgrijselijke hew ijzen van den wanhupigen strijd lagen voor haar. De wilden droegen verscb afgestroopte haarbos, Wetgevende zittijd. Dinsdag aanstaande, 10 November,zullen de wetgevende Kamers hunne werkzaam heden hernemen. Te dier gelegenheid zal, volgens ge woonte, in St-Gudulakerk, te Brussel, eene Mis ter eere van den H. Geest gecelebreerd worden. Na de samenstelling der bureelen en het benoemen der kommissiën van Ka mer en Senaat zal men de bespreking hervatten der nog hangende wetsontwer pen die op den openbaren onderstand, de kostelooze geneeskundige hulp, de beteugeling van landlooperij en bedelarij". Men ziet met belangstelling de zittin gen te gemoet der Midden-afdeeling ge last met het onderzoek der buitengewone kredieten voor de Maasforten. De min derheid is besloten het voorstel te doen dat de afdeeling generaal Brialmont zou uitnoodigen, om in haar midden uitleg gingen te komen geven. De minderheid der midden-afdeeling welke het voorstel tot herziening der Grondwet heeft onderzocht zou, naar de Meuse verzekert, eene nieuwe nota uitge ven, in antwoord op die van den heer de Smet-de Naeyer. Deze laatste zou alsdan weer recht van antwoord hebben en er, natuurlijk, ge bruik van maken. Welnu, ons gevoelen is, dat noch de middensektie, noch de Kamer zulks mo gen toelaten. Het verslag van den heer de Smet-de Naeyer moet een verslag blijven en mag niet ontaarden in eene diskussie tusschen den heer Frère-Orban en den verslaggever, diskussie met de pen, op papier en op de kosten van den Staat. Beide heeren hebben dagbladen, als ook het spreekgestoelte der Kamer ter hunner beschikking, om hunne diskussie voort te zetten. In de dagbladen kunnen zij dit kosteloos en als Kamerleden wor den zij toch betaald. (Fondsenblad. Het daltonisme. Daarover hoort men nu en dan spreken, 't Is eene gebrekelijkheid der oogen, welke bestaat in de kleuren niet goed te kunnen onder scheiden, meest het rood en het groen. Dalton, een vermaarde engelsche natuur- en scheikundige, was van die gebrekelijk heid aangedaan. Hij bestudeerde ze, schreef er veel over, en men gaf haar den naam van daltonisme. Sommige menschen zijn met het dalto nisme geboren, terwijl andere het later krijgen. Misbruik van sterken drank en tabak geven er aanleiding toe. Onder eene zekere klas van bedienden, te weten onder deze van den ijzerenweg. die bevel krijgen door de gekleurde signa len, wordt een scherp onderzoek gedaan over den slaat der oogen. Niets is rede- sen aan hunne gordels, en zij bemerkte geen enke len blanke. Allen waren omgekomen, daarvan was zij overtuigd. Bij bare verschijning keerden een twaalftal Indianen hunne afzichtelijke tronicn naar haar om Het vaartuig werd aan den oever vastgemaakt. Door Monowano gcholpeD, stapte zij weldra aan wal en werd in liet bosch meegevoerd. XII. EENE VERSCHIJNINGEN EEN BEZOEK. Maude werd hij liet vuur der wilden gebracht, waar Hickman cn ziju makker hen bemerkt had den. De Indianen hielden raad cn redetwistten ge- ruimen tijd anderen, die uit het bosch kwamen, voegden zich bij hen, zoodat hun aantal tot twintig opliep. Voor zooverre men gissen Kon, waren zij op eene expeditie uit, en thans werd er slechts be raadslaagd, wat zij met het jonge meisje zouden doen het was bij deze stammen de gewoonte, de vrouwen gevangen te nemen en de mannen tc dooden. Dc wilden, waarran wij spreken, doorzochten deze landstreken mtt het doel de vaartuigen, die de rivier afkwamen, aan te vallen en tc plunde ren. (Wordt voortgezel.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1