NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. DE SPION. LEENING. fc Donderdag 12 November 1891, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar, N0 2619 ARONNEMENTPROS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Vrienden opgepast Ongelooflijk. DË DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voo res maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr, 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque §num. AELST, li NOVEMBER i88i. Frankrijk. Kiezing te Rijsel. Grooie zegepraal voor «Ie socialisten, die den zetel winnen, vroeger bezet door M. Werquin, gematigd republikein. M. Lafargue is gekozen met 40,470 stemmen tegen 5,175 aan M. Depasse. Zoodus zal citoyen Lafargue uit de ge vangenis recht naar het Palais Bourbon gaan. Kan M. Lafargue, afgeveerdigde van Rijsel, terzelfder tijd lid der Kamer zijn en in de gevangenis blijven In Engeland ziet men zoo nauw niet, want daar hebben Dillon en O'Brien reeds jaren in de gevangenis gezeten en zijn toch parlementsleden gebleven. Het geval-Lafargue is maandag voor de Fransche Kamer gebracht door MM. Mil- lerand en Laur, die de onmiddellijke in vrijheidstelling van citoyen Lafargue vroegen. De Kamer stemde met groote meerderheid 't voorstel Laur-Millerand. De rechterzij stemde vóór met de radica len. Het ministerie onthield zich. Ten gevolge dezer stemming zal Lafar gue reeds maandagavond op vrije voeten zijn gesteld, doch deze invrijheidstelling beteekent geen genadena den zittijd der Kamer zal de nieuwe afgeveerdigde zijne straf verder uitdoen. Mij dunkt dat ze nu zouden kunnen vertrekken, men heeft hen nu reeds dik wijls genoeg gezegd Welkom, hier zijt ge nog niet weg. Engeland. Driemaal bravo voor de kiezers van Cork, die zoo goed hunnen plicht hebben gedaan en den genadeslag hebben gegeven aan dievalsche patriot ten. De uitslag te Cork overtreft de stoutste verwachtingen der Nationalisten, en men mag zeggen dat de volgelingen van Par- nell platgeslagen zijn door de kiezers van Parnell zeiven. Ziehier de stemming .- MM. Flavin, Nationalist, 3689 stemmen. Redmond, Parnellist, 2157 Sarsfield, Unionist, 1161 Het is dus met 1500 stemmen meerder heid dat M. Flavin naar het Parlement is gezonden om den zetel van Parnell in te nemen. In geheel Engeland is door de liberale partij deze uitslag met vreugde begroet, omdat Ierland eens te meer het vast voor nemen heeft uitgedrukt, het verbond met Gladstone voort te zetten. In Ierland heeft de kiezing van Cork eene onbeschrijflijke opschudding ver wekt omdat het de veroordeeling is van de ongelukspolitiek der Parnellisten. Zullen deze den veldtocht voortzetten en, tegen den wil van het geheele volk in, door hunne balsstarigheid den goeden uitslag van den strijd in gevaar blijven brengen 50®vervolg. Zij vonden dat het een groote last voor dc bende was, zich roet de gevangene te bemoeien, dan zou men misschien de schoonste gelegenheid om dc blanken Ie bcrooven cn te vermoorden, laten voor bijgaan. Er werd dus besloten dat Maude met vijf van hen naar hun naast gelegen dorp zou gezonden worden, daar zou men wel raad met baar weten Dc anderen zouden in dc bosschen blijven om de blanken aan te houden, welke het toeval in deze streek mocht voeren. De fortuin scheen haar nog niet geheel den rug toe keeren. want Monoivano zou tot het uitgeko zen vijftal bchooren. Het genomen besluit werd dadelijk ten uitvoer gebracht. Vijftien Indianen verdwenen plotseling in het boscli, terwijl eenige oogenblikkcn later, Monowano en zijne zwarte makkers, met Maude in hun midden, denzeifden weg insloegen. Een mijl of twee verder moest men eene rivier De liberale drukpers heeft op alle too- neu uitgebazuind dat de regeering ge dwongen is een leening aan te gaan van millioenen en millioenen. Om meer ge loofbaarheid aan die liberale kwakkel te geven werd ze dan ook door verscheidene dagbladen in het buitenland en vooral in Duitschland opgelaten. Wij hebben dat liberaal nieuws reeds gelogenstralt. Wat de liberale bladen er ook over zeeveren, het zal niet gebeuren; wij leven hier heden niet onder de heerschappij van Fière-Bara-Graux wanneer ons tot den laatsten cent loe werd afgeperst om hun nen alles verslindenden schoolwolf te kunnen verzadigen. Wij laten hier volgen wat le Moniteur des Intéréts matériels over de zoogezeg de leening meêdeelt Belgie heelt niet te leenen om zijn gewoon budjet te dekken. Sedert vele ja ren is de begrooiing in evenwicht, over schot gevende die tot 15 milüoen be loopt. Sedert hebben verminderingen der taksen, het daarstellen van een nieuw ge meentefonds, en van den kant der uitga ven, onvermijdbare vermeerderingen in eene ruime begrooiing, jaarlijks dat over schot verminderd. De vooruitzichten voor 1892, als het budjet de voorloopige proeven der stem ming ondergaan heeft, zullen geen boni van millioenen geven; maar daar is geen spoor van tekort, dus ook geen reden van leening. In het buitengewone, geeft Belgie voor de groote werken, eene veranderlij ke, maar altijd belangrijke som. 3) Het laatste budjet dat gestemd werd, beloopt 49 millioen, Zooals voor de 400 millioen, vroeger uitgegeven sedert 1886, is de minister van financiën gemachtigd renten te maken, ze op de Beurs te bren gen, naarmate dit noodig is en rekening houdende van den toestand der markt. Het is waarschijnlijk dat dit reeds gedaan is ten minste voor een goed deel. Wat het toekomende aangaat, andere buitengewone credieien zullen ongetwij feld aan de wetgeving worden gevraagd, ter voortzetting van werken en uitgaven. Zal het 40 of 50 millioen zijn Alvorens van leening ie spreken, zou ten minste de uitgaaf moeten gedecreteerd worden. Belgie moet dus niet leenen, noch voor gewone, noch voor buitengewone uilgaven. Misschien heeft het eene vlot tende schuld te consolideeren, wat eene derde gelegenheid om leenen is Bij de laatste opmaking der schatkist werd eene oversteken. Niet zouder groote moeite vond Mo- wano eene kano daarin werd Maude geplaatst en zij kwam dus zonder ongeval aan de overzijde. Gedurende den overtocht fluisterde de geheim zinnige Indiaan haar ongemerkt in 't oor Geef 6cen moed verloren i Morgen zult Rij vrij of Mono- ano dood zijn. Deze woorden maakten op Maude even weinig iudruk als de kleine beleefdheden, welke de Indi aan haar bewees. Dc trcurtooneclen, welke zij had bijgewoond, hadden haar in eene soort van gevoel loosheid doen vervallen, welke haar voor alles onverschillig maakte. Beval men haar voort t: gaan of te wachten, dan gehoorzaamde zij werk tuigelijk, zonder iets te vragen of een woord te spreken. Monowano bemerkte haar zonderlinge gelaats uitdrukking hij beproefde hare aandacht te trek ken cn hare droefheid tc verminderen, doch te irgecfs. Nu cn dan ontglipte hem een diepe zucht alsof hij onder eencn zwaren last gebukt ging maar het was alsof zij de woorden, welke hij haar in de boot had toegefluisterd, niet had verstaan. De tocht door het woud leverde overigens gccnc bezwaren op, en de namiddag was reeds half ver streken, toen men halt hield. Dc wilden staken een vuur aan an begonnen hun maaltijd gereed tc ma ken. Monowano bracht eenig voedsel op de plaats, vlottende schuld van 20 millioen, door schatkistbons vertegenwoordigd, bevon den. En wij hebben reden om ie geloo- ven dat, hij de naaste opmaking, die bij de opening der Kamers zal geschieden, de toestand dezelfde zijn zal. Ook van dien derden kant is er dus geen middel, om er de noodzakelijkheid van het sluiten eener leening uit af te leiden. Een der redenaars op 't Congres der Jonge Liberale Wachten, onlangs te Nijvel gehouden, spoorde zijne liberale partijgenoten aan de volgende handel wijze te gebruiken om de katholieken te verschalken en aldus eindelijk eens mees ter te geraken. Wij deelen hier de aangeduide handel wijze meê om aan te toonen welke éllen dige schijnheiligen en doortrapte volks bedriegers de liberalen zijn. De eer dezer liberale uitvinding komt aan een liberaal Lierenaarken toe Om de onverschilligen en soms katholiekei!, die nog aan onze goede trouw gelooven, tot ons te trekken, zegde die spreker, is het voldoende eene kleine sociëteit van zang, van landbouw, van vermaak, van nijverheid, het is gelijk onder wat naam, te stichten. Zij moet voor doel schijnen te hebben zich te ver zetten iedereen zal er welkom in zijn, de politiek moet er streng uitgesloten blijven. Politiek, zullen wij zeggen, is al leen goed voor stommerikken. «_De sociëieit bestaat, bij voorbeeld, uit 7 goede liberalen, slim en behendig, uit 15 onverschilligen, waarvan de helft zonder arg is, en uit 4 katholieken. Zij heeft in schijn dus geene politieke kleur want al de gezindheden zijn er in verte genwoordigd. Nu moet er met voorzich tigheid le werk worden gegaan. Men strijkt de katholieken en de onverschilli gen de mouw, men belooft hun dat zij in het bestuur zullen vertegenwoordigd worden, maar als het kiezing, is worden er allemaal liberalen genoemd. Om de ontevredenen te paaien houdt men zich alsof men dien uitslag betreurt en schrijft men hem aan een misverstand toe. Maar dan begint men, onderduims, stillevens aan, de politiek binnen te bren gen, met de liberale drukpers voor te staan en onder de leden te verspreiden, tot dat eindelijk de katholieken begrijpen, dat zij gefojit zijn geweest en de sociëteit verlaten. De liberalen blijven er dan onbetwist meester in. en winnen eenige onverschilligen, die zij aan de sociëteit hebben weten te hechten, en waaraan zij wijsmaken, dat al het ongelijk van den kant der Katholieken komt. Katholieke vriendenWacht u dus van den liberalen wolf in schapenwacht. war Maude zat, cn terwijl hij zich bukte om het haar toe tc reiken, zegde hij Hier zullen wij den nacht doorbrengen. Val niet iu slaap en geef acht op al wut er zal gebeu- Voor den eersten keer scheen zij haren toestand tc begrijpen. Monowano bemerkte zulks. Hij sprak echter geen wourd meer, doch verliet haar ogenblikkelijk. Hij moest oppassen dat zijn ge. drag geen argwaan onder zijne makkers opwekte. Maude nam de levensmiddelen aan cn gebruikte er een gedeelte van. Vervolgens beschouwde zij de houding der Indianen met eenen trcurigen blik. Slil en in gedachten verdiept zat zij daar, men had er niet aan gedacht haar vast te binden, want deze voorzorg scheen onnoodig doch eenige oogenblikken later kwam er een Indiaan naar haar toe met een lecrcn riem iu dc hand, en wenkte haar oiu op te staaD. Hg deed haar den riem om het lijf, en begon haar aan den boom vast te bin den, toen hij plotseling mei geweld een twaalftal schreden ver op den grond geworpen werd. Toen hij gekneusd opstond, zag hij Monowano voor zich staan, liet gelaat bleek van toorn, dc zwarte oog en glinsterend cn bevende van ontroering. Eensklaps zegde Maude iets tot hem. Hij plaat ste zich tusscben haar en den wilde, met liet gelaat naar dezen gekeerd, cn boorde 't geluid van hare 't Is om zijne oogen niet te gelooven het volgende staaltje der goede trouw van Dender galm. Wat zouden onze pastoors bladen de werklieden en liberalen toch gaarne ruiten willen zien uitwerpen te Brussel in 't ministerie of bij M. Woeste, om kort en goed de herziening ie kunnen begraven. Maar het zal niet lukken, men zal ze niet de minste rede tol ver- daging van de kwestie geven. Fijne uitleg van een pyramidalen fiasco der geuzenplannen. Onze geusjes wilden voor het hernemen der Kamerdebatien een groolsch volksbetoog te zamen schollen, met het gedacht aan hunne bondgenooten,de socialisten, te doen ge looven dat zij waarlijk met de laatste werkstaking 'l soufflage behaald had den. Nu dat spel vond geenen weerklank wer.l door zekere socialistische heet hoofden zelf afgekeurd, en dit prachtig betoog ging eene ware genadeslag zijn. Dus uitgesteld en verschoven, moest dit feit uitgelegd worden die van Den- dergalm, onder onder opzicht van slechte trouw, heeft voorzeker de palm Iels echter verwondert, 't is de vol gende bevestiging van eenee schrijver die de weldaden, goede uitslagen van het algemeen stemrecht op alle toonen heeft bezongen, men zou haast zeggen dat hij van z.jne zienswijze heeft afgezien. Denderbode schrijft, zoo haalt Den der galm aan,dat men van het ministerie het algemeen stemrecht eischt, dat - is eene kolossaale leugen men v vraagt de onmiddelijke herziening. Dat is de waarheid en anders niet. Aan het kiezerskorps dan te zeggen welk systeem het verkiest. Deiulergalm zal in zijne lofliederen zeker gestoord geweest zijn of misschien van de kliek Frère, Bara en Cie, het orde woord gekregen hebben zijne gedichten op een lager en meer nederig toontje aan te slagen. De liberalen zijn aanklevers van 't al gemeen stemrecht volgens de meening van Dendergalm. Nu, in de Journal de Liège kan men in volle letters lezen dat de geuzen altijd het algemeen stemrecht zouden bevech ten zoolang het in hunne macht is, dat het land geenszins daarvan wil en dat de schreeuwers voor 'l soufflage slechts uit eigen baatzucht handelen zij droomen misschien een zetelken inde Volkskamer. Dendergalm maakt een onderscheid tusschen herziening en algemeen stem recht. De Chrmique van Brussel zal hem eens op de kneukels tikken, want voor haar zijn herziening, algemeen stemrecht en werkstaking synoniem geworden. Wat uit het algemeen stemrecht vloeien zal daarover geeft ons de boven aangehaalde Journal de Liège de volgende wenk Ik wil noch van 't algemeen stem recht, noch van de republiek, noch van 't socialism, noch van alles wat cr van komt en ik zou gedwongen worden, uit vrees aan de deur van 't geuzenhuis ge zet te worden, voor partijgangers van 't algemeen stemrecht der republiek en van het socialism te kiezen Zijn oude drogrede van vroeger heeft Dendergalm nog eens uit den gracht ge haald. *t ls aan 't kiezerskorps te zeggen wat in de plaats van art. 47 moet gezet worden. Wij hadden reeds geschreven doch, dit is door Dendergalm afgewezen.dat de kie zers op hun stembriefje dat stelsel gin gen schrijven dat hun meest aanstond, ook dat de kiezers hun gedacht persoon lijk aan den lastgever zouden doen kennen die ten dien einde gingen bijeengeroepen worden. Dit alles is niet goed er blijft dus maar eene mogelijkheid meer over om de kiezers toe te laten eens klaar en dui delijk hun gedacht te doen kennen. Deze wijze zal die zijn van Dendergalm,want zij is meer in zijnen demokratieken smaak. lederen kiezer zal welhaast zijne volksvertegenwoordigers en senators laten weten dat zij vriendelijk verzocht zijn, te zijnent, over de kiesstelsels zijn oordeel te komen opnemen, met 't bevel dit dan ook in de Kamers te verdedigen. In de Volkskamer zullen dan ook geene debatten plaats grijpen, want iederen lasthebber zal zorgvuldig de zienswijze doen kennen van zijne kiezers, van ieder van hen in 't bijzonder. Het stelsel dat meest aanhangers telt onder de cijnsbetalers zal dan de Plaats^ vervangen van 't artikel dal vol gens t winkelpapier der Vooruitgang straat, maar bedrog is en kult den boer. De schrijver sluit zijne politieke over weging met het volgende De klerikale partij wil de kwestie op de lange baan schuiven en van richting doen veran- deren, maar wij hopen wel dat hunne jezuitenstreken deze maal zullen - verijdeld worden. Het zoude oris geenszins verwonderen dat een dezer dagen om zijne stoute houding Dendergalm een lesje kreeg van zijn oppermeester Frère die onlangs in zijn ga/.et liet schrijven dat het land geenszins van de herziening wil enlwaar- om hij van Victor Arnould eens wel gehekeld werd. M. Frère wil van de herziening niet, want hoemeer kiezers hoe weiniger kans het liberalism heeft aan 't roer te komen. De geuzen schreeuwen tegen 't stelsel Beernaert en voor 7 souffiaqe, moesten de katholieken dit laatste aan kleven dan zou het omgekeerde plaats grijpen. Waarom Wel eenvoudig om de herziening te kunnen begraven. Eigen belang is de grondslag van 't gedrag van den geus. Vu wanneer het getal der buitenkiezers vermeerdert, gaat het rijk van 't geuzen- dom ten einde. stem, doch hij bleef in dezelfde houding staan, en zijne gelaatsuitdrukking was nog even gramstorig. Maude begreep echter dat hij haar verslond, toen zij zegde Bind mij maar vast, Monowano, dat zal mij niet hinderen, cn daardoor ioopen wij beiden min der gevaar. De Indiaan, die zoo gevoelig was neergeworpen, ging weder naar zijne makkers. Dadelgk keerde Monowano zich met eene zekere fierheid om, en raapte den riem op, dien hij op Maude's midden sloeg, cn waarmede hij iiaar aan den boom vast maakte. Heb ik u niet te stijf gebonden vroeg hij toen hij klaar was. O neen, antwoordde zij, ik voel liet nauwe lijks. Daarop verwijderde hij zich en nam plaats bij liet vuur. Na zijne pijp tc hebben aangestoken, ging hij op cenigen afstand van liet vuur zitten, en zich in zijnen mantel wikkelende, verwaardigde hij zich liet gesprek der vier Roodhuiden aan te hoo- reu. Zij praatten en rookten met onverschilligheid, cn het was blijkbaar dat, zoo er niets gebeurde, zij aldaar uren lang zouden blijven zilten. Maude bevond zich ongeveer honderd schreden verder. Monowano had don priem zoo los vaatge- ';t, dat zij er zich gemakkelijk van kon ont- ontdoen, als zij dit wilde. Zij bcschauwde de roo- kemie Indianen gedurende eenige minuten, ver volgens zag zij in eene andere richting. Zij zagen cr onverschillig uit evenals menschen, die zich met ernstige aandacht bezighouden en zij zag naar het bosch zonder daar het een of ander op te merken. Plotseling klopte haar hartop eencn afstand van ongeveer eene mijl, trok een punt in liet hosch hare aandacht. Achter een omgcval'en boom zag zij iets zwarts zich bewegen, daarop ontwaarde zij de muts van een verkenner cn twee fonkelende oogen, die naar haren kant tuurden. En dat alles scheen haar zoo duidelijk, dat zij het gelaat ran een grensbewoner goed kon onderscheiden. Nog een oogenblik bleef dit hoofd vóórhaar zichtbaar, waarna het verdween. Onmiddellijk daarop vertoonde zich aan liet uit einde ran den stam iets dergelijks. Nog een hoofd richtte 2ich langzaam naar omhoog, doch bewoog zich heen cn wéér, alsof de persoon, die deze ver- tooning maakte, bang was dat bij zich zou verra den doch opeens stond hij op, zoodat men zelfs zijne schouders kon zien, cn met eene zonderlinge ontroering herkende Maude Peter Jenkins. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1