Eerbied. Een en ander. Het tempeest van Woensdag, Luisterrijk Avondfeest, Allerhande nieuws. gezegd dal Hij een wreedaard was en een onrechtveerdige. Wij bezitten dat stukje en zullen liet op 't gepast oogen- blik onder den neus van Dendergalm we ten te wrijven. De eerbied van Dendergalm voor onzen godsdienst is 'nen averechte die maar bestaat in hem wekelijks aan te vallen en daar alleen op uit te zijn, alle gods dienstig gevoel uit de herten der jeugd en van zijne lezers te rukken. Hoe durft men houden staan iemand te eerbiedigen als men gedurig en gestadig zijne die naars aanvalt en zelfs hem niet spaart. Dendergalm is de bondgenoot, de trou we gezel der socialisten, die vlakaf allen godsdienst wegvagen en het bestaan van God loochenen. Zij verbergen hun mate- rialismus niet, zij kennen niets dan de natuur en hare voorschriften die den grondsteen zijn van 's menschen handel en wandel. Iedereen raag doen wat hem behaagt en waar zijne natuur hem henen voert dit alles is even recht, leeren de Voor- uiters dus geen kwaad, geen onrecht, geen onrechtveerdigheid in de wereld meer Wij bekennen ooimoedig God niet te kennen schreef Jan de Zot van Vooruit. Met die spant gij te zaam en daarachter zult gij nog schuifelen ik ben tegen de religie niet. Hoe eenvoudig Uw princiep zelf, Dendergalm, als gij ernstig* zijl, is eene dwaasheid. Ik weet het wel, gij zijt aanhanger van materialis tische denkbeelden, maar vermits gij in uw schrijven een Opperwezen schijnt te aanveerden of liever niet te loochenen, laat ik dit een oogenblik voorbijgaan. Al de religies die gij opsomt, bevatten verscheidene tegenstrijdige leerstelsels en verscliillige daden en gebruiken. Kan dit to zamen gaan met de natuur van dit Opperwezen Kunnen allen even waar zijn en evenwel behagen aan Hem, aan wien die godsdienstige hulde toe komt Uw grondbeginsel leidt rechtstreeksch tot de goddeloosheid, lot hel alheismus, tot den godsdienst van den niet, zou M. Bara zeggen. Gij steekt een liberaal pluimtje op uwen hoed, Dendergalm. Welnu, volgens de bekentenis van het geuzenblad Le Journal de Gand is het liberalismus niets anders dan de vrijdenkerij. Alle de geuzendagbladen komen daar op overeen hoe kunt gij nog langer uwe lezers voor den aap houden Zou het u aan moed ontbreken het masker der huichelarij al te trekken Wij "kennen u, 't is uit taktiek, beste jongen, maar wij hopen dat zich niemand aan dio vossentaal zal laten vangen gij trekt heimelijke gezichten, wel daarvan moeten de vranke Aalstenaars, noch de inwoners der omstreken, die altijd recht voor de vuist zijn en geen kromme sprongen maken, niet hebben. Dendergalm beweert onzen godsdienst te eerbiedigen, valt hij soms de geeste lijkheid aan, dan is bet omdat zij den godsdienst ondermijnen. Wij getroosten ons de moeite eenige staaltjes van zijnen eerbied te geven ln Nr 34 van Zondag 23 Oogst schrijft hij Als er eene hel bestaaf, dan moet onz' Heer er ook in. Hij kan zich kwaad maken als een eugelsch haantje en in zijn vet schieten als een hemeldragon- der die tegen de liberale gazelteu don- dert. Als besluitsel van zijn schrijven. En heb ik niet gelijk als ik zeg dat onz' Heer ook den ketel in moet. In zijn nummer van 30 Oogst gaat hij nog een stapje verder wij hebben 't stukje reeds in een voorgaand nummer weergegeven maar 't is de moeite weerd het eens te herhalen wij vragen onze lezers nogmaals verschooning. Heeft God dan soms zijne wraak niet uitgewerkt op onschuldigen, wal eene onvergeeflijke onrechtveerdig- heid zou zijn Het was hem nochtans zoo gemak- kelijk die schrikkelijke straf van de onschuldige slachtoffers af te weren. Hij wist op voorhand dat de rampen zouden plaats grijpen welnu hij had 9 die personen maar eene lichte onpas- 9 selijkheid over te zenden, een zwerke 9 op hunne voelen doen te voorschijn komen of hunne eksleroogen sterk te doen steken om ze te beletten zich dien 9 dag naar eene statie te hegeven. En hij heeft dit zoo gemakkelijk middel niet 9 gebruikt hij zag ze liever onder zijn 9 oogenin stukken rijden. 9 Brrr wat wreedaard 9 En de schuldigen kon bij insgelijks redden, hij die de dood der zondaren 9 niet wil maar wel dat ze zich bekeeren 9 en beteren. Een hovige schok en een buil op het hoofd, gevoegd bij eene innige werking der gratie ware immers voldoende geweest om de plichtigen 9 «ot in keer te brengen en er plichtbe- trachtende kristenen van le maken. 9 Bemerkingen willen wij daarover niet neerschrijven; wij genoegen ons dus die staaltjes van reine goddeloosheid aan le stippen om dit dan aan den schrijver te doen herdenken, als hij genegen is het huichelkleed aan le trekken om gemakke lijker zijne lezers om den tuin te leiden. Hij heelt ons gezegd waar hij naar toe wil en dat hij uooil rusten zal voor zijne taak is volbracht. Dien Godsdienst kennen wij niet, (den katholieken) en de bedienaars ervan zullen wij met pen en woord 9 altijd en overal bestrijden. Vergeet nooit, die, uwe eigene verkla ring niet, Dendergalm, doe er ook geen doekskens aan, trek het masker af, toon uwe geuzentronie en zeg niet meer dat gij eenen godsdienst eerbiedigt die gij besloten hebt overal en altijd met pen en woord te bestrijden. Het verslag over den geldelijken toe stand is door M. Beernaert in de Kamer neergelegd. Er is geen spraak van te-kor ten. Bericht aan de liberale pers. De herziening to Ant werpen. De antwerpsche brief wisselaar van den Courrier de Bruxelles zegt, uit de mond zelve van eenen Ant- werpschen volksvertegenwoordiger ver nomen te hebben, dat de Antwerpsche bank, behalve een tweetal leden, met tegenzin de herziening aanneemt en dat allen, zonder uitzondering, liet occupa tiestelsel verwerpen. Dezelfde volksvertegenwoordiger zou gezegd hebben dat de Antwerpsche bank waarschijnlijk eene andere hervorming, namelijk de verlaging van den kiescijus zal voorstellen. TVijnpotten. Volgens mpn uit Oostende aan de lndependance schrijft, zou een persoon, naar aanleiding van een artikeltje in de Palrie van Brugge verschenen, de heeren Monlangie, bur gemeester van Oostende en De Breyne, gemeenteraadslid, eere-voorzitter en voorzitter van den Cercle des Jeux be schuldigd hebben van wijnpotten uit gedeeld te hebben. De heeren Montangie en De Breyne zouden tegen gemelden persoon eene aanklacht bij het parket hebben ingediend. Woensdag 11. heeft er over het geheele land een geweldig tempeest gewoed, dat op zekere plaatsen jammerlijke ongeluk ken en ernstige schade aan huizen en boomen heeft veroorzaakt, In onze stad Aalst en omliggende is de schade tamelijk gering hier en daar de dakpannen afgeworpen, schouwen inge stort en boomen neêrgeslagen, daarbij bepaalt het zich. Andere strekken zijn meer beproefd geworden en de dagbladen verhalen tal van ongevallen in ons land en in 't bui tenland. Wij kunnen alles niet meêdeelen maar laten slechts eenige der betreurlijkste onheilen volgen Te Brussel hebben bijna in elke straat ongevallen plaats gehad. Schouwen en daken werden beschadigd en verschillige personen bekwamen kwetsuren. Te St. Gillis zijn twee huizen geheel van hunne daken beroofd. Te Laeken heeft het koninklijk Park veel geleden. ln het oude paleis van justicie is geene ruit heel gebleven. Op den Anlwerpschensteenweg heelt de storm een schrikkelijk ongeluk veroor- zaakt.Een uilhanbord, dat door den wind werd losgerukt, viel op het hoofd van een jong meisje en kwetste haar zoo zeer dat zij na eenige uren overleed. Haar hoofdschedel was verbrijzeld. Een dienstknecht van den graaf van Vlaanderen is zwaar gekwetst door de stukken van eene schouw, welke op hem vielen. Hij werd in bedroevenden toe stand naar het paleis van den graaf ge bracht. Te Gent heeft de storm ook talrijke on gevallen veroorzaakt. Het kruis der Sint- Annakerk werd afgeslagen. Geheel de stad door hebben talrijke kleine ongevallen plaats gehad. De ruiten die gebroken en de daken die bescha digd werden, zijn ontelbaar. Op den buiten moet hel weer niet min der verschrikkelijk gewoed hebben. De wind veegde letterlijk alles weg. Te Zellik zou, naar men zegt, een landbouwer door een omslortenden boom gedood zijn. De telegraaflijnen zijn natuurlijk niet gespaard gebleven. Overal zijn palen en draden gebroken. In Henegauwen zijn verscheidene fa- briekschouwen en muren omverre ge rukt. Op zee moet het orkaan met vreeselijke hevigheid gewoed hebben. De postboot voor Oostende is uit Dover vertrokken, maar de kapitein weigerde passagiers mede te nemen. De boot, welke tijdens den storm Oostende binnenvaarde, heeft eene harer raderkassen verbrijzeld. Verscheidene schepen zijn op de engel- sche kust vergaan. Te Antwerpen heeft de storm minder onheilen veroorzaakt dan men zou ver wacht hebben. In de Naiionolestraat werd een kind gekwetst door het vallen eoner ijzeren staaf, en andere kinderen door het om vallen van een schutsel. Iu de Consciencestraat kreeg een man eenen steen op het hoofd. Hij werd ge kwetst naar het gasthuis gebracht. Op den Oudensteenweg heeft een ren tenier, zware kwetsuren bekomen, door de steenen eener vallende schouw, die door het dak zijner serre vielen. Op het Kielkerkhof is de schaê ontzag gelijk. Kruisen en zerken, kapellen en an dere grafmonumenten werden verbrijzeld of omgeworpen. Ten slotte hebben wij slechts een ge ring ongeval op de Schelde te Antwer pen aan te stippen. Eene schuit, die aan de kaai lag, werd lek geslagen. Men kon haar nog bij tijds in veiligheid brengen. Holland. De N. B. Courant meldt dat op den spoorweg tusschen den Haag en Rotterdam een telegraafpaal brak op het oogenblik dat een trein voor bij de statie van Delft moest rijden. De paal viel tusschen twee wagons en men begrijpt wat spel het draderinest op de daken der wagons leverden, en hoe de reizigers doodelijk verschrikt waren. Gelukkig bleef het hierbij. Te Gorcum werden twee kermiswagen door den storm omgeworpen. In den eene werd een zuigeling onder liet beddengoed versmacht, terwijl de an dere door de brandende kachel werd in brand gestoken. Te Utrecht bleef een werkman dood onder eene leer, die op zijn hoofd viel. Engeland. Ziehier per depe- che eenige episoden uit den storm die in zee gewoed heeft, en waarover wij waar schijnlijk nog verscheidene dagen bijzon derheden zullen ontvangen. Uil Sangate had de llienvenue schip breuk geleden op 230 meters van de kust- Het scheepsvolk was in liet want geklou- terd en onmogelijk was het, de ongeluk- kigen hulp te brengen. Uren zaten zij daar den dood af te wachten, nu en dan een der ongelukkigen door de golven ziende wegspoelen, terwijl van op de kust de soldaten en de bevol king machteloos het drama aanstaarden. De kapitein, zijne vrouw, een kajuit jongen en eenige matrozen waren reeds verdronken, toen deze depeche verzonden werd. RECHTERLIJK KRONIJK. Iets voor koopliê en nijveraars. Mag een koopman of nijveraar eene inlichting openbaar maken, die hij bekomen heeft van een bureel van bandelsinlichtingen De rechtbank van koophandel der Seine, bij vonnis van 16 juli 1891, heeft op die vroeg ontkennend geantwoord. Zekere M. YVhitechurch werd veroor deeld tot het betalen eener schadever goeding van 500 fr. aan de agencia Wys- Mulleren Ce, te Parijs. Het vonnis berust op de twee volgende hoofdpunten 1. Dat de inlichtingen vertrouwelijk gegeven waren dat zij aan niemand of onder welk voorwendsel ook mochten openbaar gemaakt worden en dat, in geval van openbaarmaking, de abonnent alleen verantwoordelijk was voor de ge volgen, die er voor het agentschap kon den uit voortspruiten. 2. Dat het ook was vastgesteld dat, in onderhavige zaak, het agentschap Wys- Muller en Ce te goeder trouw had gehan deld en de inlichtingen had gegeven, in uitvoering eener betaalde opdracht van Whitechurch. Het is dus klaar dat men handelsin lichtingen alleen voor zichzelven moet houden en ze aan niemand mag meê deelen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoor benoemd Te Leb- beke, de E. II. Van Impe, onderpastoor te Auwegem te Auwegem, de E. II. Moortgat, onderpastoor te Dickelvenne. Volkskamer. De rechterzijde heelt zich in geheime zitting vergaderd en hield zich onledig met de bepaling van 't tijdstip op 't welk men over de herziening zal beraadslagen. M. Beer naert stelde voor die beraadslaging na de vakantie van Kerstmis aan te vangen. Het occupatiestelsel werd ook besproken. De Sektien hebben de lezing toegelaten van een wetsontwerp voorgesteld door de heeren Dumon, Cartuyvels, Ancion, Pastur, Thienpont en baron Snoy, lui dende als volgt De invoerrechten die vóör de wet van 5 januari 1873 op ondervermelde landbouw voortbrengselen bestonden, worden in dezer voege lieringesteld Meel en malt van allen aard 5 fr. per 100 kilo; gerst en zomergerst, 3 fr. per 100 kilo; haver 3 fr. per 100 kilo; gebrande bitierpeeën in poeder, 4 fr. per 100 kilo; boter, o fr. per kilo. M. Fiére vroeg om nog eene nota in antwoord aan 'l verslag over de herzie ning te mogen hechten. M. de Smel-de Naeyer bestreed deze vraag en de Kamer weigerde er dan ook aan te voldoen. Eindelijk ging de vergadering over tot de beraadslaging over de wijziging toe te brengen aan het burgerlijk wetboek, titel des huwelijks, door M. Woeste voorge steld. Dansorgels. Wij hebben op onze beurt de pen gescherpt tegen de plaag der dansorgels zonder er nogtlians eene zagerij van te maken. Onnoodig te herhaleD wat kwaad die brandpunten van verderf voor de jeugd stichten het is genoegzaam gekend. Onze Stedelijke Overheid, ondanks drij reglementen is er tot hiertoe niet in ge- lukt, die plaag doeltreffend te bestrijden. Zekere bazen, houders van openbare danspartijen, werden reeds veroordeeld tot talrijke boeten en gevang,maar '1 helpt niet ze laten hunne orgels maar ronken zonder zich met het stedelijk reglement te bekreunen, in andere woorden, ze spotten er meê. Men heeft onze aandacht ingeroepen op 't gene te Dendermonde, zoo men ons verzekert, komt te gebeuren. De orgelba zen, gelijk men ze alhier noemt, leefden het stedelijk reglement niet na, zij ook lachten er ineê. Doch de heer Burge meester dezer stad deed het reglement eerbiedigen hij rekwireerde de gendar men en deed de orgels zwijgen, de dan sers uit de zaal drijven en 't lokaal slui ten. Men voegt er bij dat de heer Burge meester van Dendermonde aldus slechts éénmaal handelde en dat het voldoende is om het reglement te doen eerbiedigen. De kwestie is te weten of de Burge, meester, het hoofd der lokale politie, '1 recht heeft, de zaal te doen ontruimen en sluiten waar ter spijt van 't reglement openbare danspartij wordt gehouden. Wij zijn geneigd ja te antwoorden, in gezien 't voorbeeld door den heer Burge meester van Dendermonde gegeven. Volgens ons, moet hij overtuigd zijn van zijn goed recht om aldus te handelen, want anders is er gevaar bij. Wij willen de kwestie niet verder bespreken ze dient rijpelijk onderzocht te worden, Men kan de heeren ministers en de hoogere gerechtsofficieren raad plegen. Nu, indien het dan bewezen en erkend wordt, dal het Hoofd der lokale politie, in geval van overtreding des reglements, het recht heeft de danszalen te doen ont ruimen en sluiten dan hopen wij dal de lieer Van Wambeke, onze achtbare Bur gemeester, het voorbeeld hem door zijn collega van Dendermonde gegeven zal naleven, 't is te zeggen, ook desnoods de hulp der gendarmen zal inroepen,om ons stedelijk reglement te doen eerbiedigen Lang genoeg heeft men het reglement miskend en er den spot meê gedreven St.-MartensJaarmarkt. Men heeft ons doen bemerken dat er Woensdag II. meer volk onze jaarmerkt kwam bijwonen dau wij wel denken. Indien al de markten op 't eene en zelfde plein wierden gehouden, zegt men ons, dan zou men het beterkumien bestatigen. Nu, heden dat de verschillige merkten verre van een verwijderd zijn, is er ner gens veel volk. Ook een groot deel men schen zijn gedurig op de baan om zich van de eene markt naar de andere te begeven. Een goede maatregel, doet men ons bemerken, ware onze twee jaarmark ten telkens op één plein te houden in plaats van op verschillige. Men zou ze des Dijnsdags in de kermisweek op de Houtmarkt en met Sint-Martinusdag op het Esplanadeplein houden. Peerden. Hoornvee, verkens,enz. allen op 't zelfde plein. En wanneer Sint-Martinus-jaar- merkt op eenen zaterdag valt, zou men de Verkensmarkt op de gewone plaats kunnen houden. Waarlijk dit ware niet slecht en wij denken dat deze maatregel de beste gevol gen zou hebben. Men zal met ons beken nen dat er tot heropbeuring onzer Jaar merkten iets anders moet gedaan worden dan 't geen lot hiertoe is gedaan ge weest. STAD AALST. Katholieke Werkmanskring. op Zondag X li November ten 6 ure 's avonds stipt, door de heeren Meesters der Zondagschool. Programma 1. Opening KOOR. 2. EEN VUB IN DE KAZEBNE, blijspel in één bedrijf, door D. D. Demarteau. 3. EEN VLAAMSCHE SCHOOLMEESTER onder het schrikbewind, Tooneeischets met Zang in twee bedrijven, gevolgd van een Slottafereel, door Silvester. Ingang langs de Zonnestraal. Zie Aotarieële an- noncen op de 4e bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 878 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7016 kilogr. - Oude Stadliuis. De uit wendige herstellingswerken aan ons Bel fort en oude Stadhuis zijn thans voltrok ken en strekken lot eer der beide ondernemers, welke zich door deze wer ken als ware meesters in hun ambacht van steenhouwers hebben doen onder scheiden. De stad Aalst mag lier zijn dat deze herstellingswerken door hare zonen zoo overheerlijk werden voltrokken. Ons oude Stadhuis is thans een der merk- weerdigste oude gebouwen onzes lands. Het Belfort, de Bretesche, dezuider of voorgevel en de oosler- en westergevels werden hersteld door M. H. Meganck-Van der Poorten en de noorder- of achtergevel door de heeren Alexander De Vos en zijne zonen, welke reeds gunstig gekend waren door de herstellingswerken aan onze Sint Martinuskerk. De achtergevel thans pas voltrokken, is blanker dan het overige gedeelte des gebouws daar het bijna ganscli met nieu wen steen werd opgebouwd, terwijl voor de overige gevels do oude steenen ten meerderen deelezijn behouden gebleven. De tijd en de gure weders zullen met die blankheid weten kortspel te maken bin nen weinige jaren zal er geen verschil meer te bemerken zijn. Nu dat ons oude Stadhuis uitwendig gansch hersteld is, zal men aan de in wendige herstellingen mogen beginnen te denken. Naar men ons verzekert gaat men er zich kortelings meê onledig houden. Aalst. Diefstal met braak. In den nacht van donder dag op vrijdag (12 op 15 November), rond 2 1/2 ure hebben kwaaddoeners bij mid- del'van een steen de vitrien van den wit goedwinkel der wed. Van Caelenbergh, Leopoldstraat, verbrijzeld en 29 gekleur de katoenen hemdens gestolen. Na de diefte hebben de daders (want ze waren met twee) de vlucht genomen langs het Peperstraatje waar ze een der gestolen hemden hebben laten vallen. Niettegenstaande de ieverige opzoekin gen der politie zijn do dieven tot nu toe onbekend gebleven. Maaneklips. ln de nacht van morgen Zondag 15 tot Maandag 16 November is het volle maaneklips. Begin ten 10 ure 44 min. 's avonds. Begin der volle verduistering ten 11 u. 46 m. mid den der eklips ten 12 u. 28 m. Einde van den eklips ten 3 u. 10 m. Den 17 November is het de groote en vreeselijke dag, door een astronoom onlangs aangekondigd, namelijk dat op dien dag de botsing gaat plaats hebben eener steertster met de aarde. Schrik kelijke gevolgen zouden deze botsing kunnen opvolgen. Met de volle maan, die den 16 dezer begint, gaan wij den eersten sneeuw zien in onze streken, die den aanstaan den winter zal aankondigen en met het laatste kwartier, dat den 25 begint, zal 't nog veel slechter gaan 't Spijt ons van zulke onaangenaam heden ie moeten zeggen, maar of 't waar heden zijn Dijnsdag avond, rond 9 1/2 ure, wilde Pieter Terryn, 68 jaar oud, wonen de bij zijne zuster, Wolleslraat, te Gent, al blazende eene petroollamp uitdooven. De olie schoot in brainl en de lamp ont plofte. Het vuur deelde zich aan de tafel mede, waarop de lamp stond. Geburen hebben den brand gebluscht. De schade is onbeduidend. De gevreesde influenza heeft zich te Brugge en in de omstreken vertoond. De algemeene kenteekens der ziekte zijn eene groole loomheid, eene pijn in de lewden en in de beenen, vergezeld van koortsen en hoest. Reeds zijn vele fami- liën door de besmetting aangetast. De Eloile beschuldigt M. de Burlet van grofheid, omdat hij stipt is op het uur dat de beambten aan hun werk moe ten zijn. 't Zij zoo. Maar M. de Wael, zegt men, zit ook als een duivel te peerd tegen beambten die vergeten dat er op tijd moet gewerkt worden. Bij M. de Wael is dit voor de Eloile zeker eene deugd, eene eerekroon. Bij M. de Burlet is dit onbeschoft heid. Welnu, wij vinden dat het loffelijk is bij den eenen gelijk bij den anderen. 't Is eerst op het einde van 1892 dat prins Albert zijne studies in de militaire school ten einde brengt en 't is ook dan eerst dat hij onder-luitenant kan worden bij de grenadiers. De politie van Brussel heeft, sedert de duitsehe wet op de zedeloosheid zoo streng toegepast werd, last gekregen met dubbele aandacht te waken op de vreemde trekvogels. Woensdag reeds heeft zij een dier kerels met zijne gezellin, welke hier hun stieltje uitoefenden, aan gehouden. Een sieenkolenkoopman van Brus sel werd fel lastig gevallen door eenige jongens, welke gedurig de klompen opraapten die onder het lossen en wegen op do kaai vielen... Ten einde geduld gaf hij eenen der jongens eene oorveeg. -- Wacht maar, zegde deze ik zal u wel vinden En snel als de wind pakte hij een gewicht van 10 kilos op en liep er mede weg. Houd hem houdt den dief riep de koopman. Doch eer men hem bereikt had, lag het gewicht reeds in de vaart. Maar... 0 wonder... Het zakte niet naar onder maar bleef boven drijven. Ziet ge wel, dief, dat ik u vast hebt?... riep de jongen... Gij weegt met houten gewichten Wat gezicht de koopman trok laat zich raden, te meer daar hij nu voor verval- sching van gewicht zal vervolgd worden. Diefstal per telefoon. Winkeliers en leveranciers, gij die per telefoon met uwe kalanten verbonden zijt, past op, omniet te varen gelijk M. Ch., drogist te Brussel. Tingelingeling ging het bel- leke. Wie .daar Gij spreekt met M. Th. uwen kalant uit de Vooruitgangstraat. Goed en Mijn schoonbroer, M. L., van Brugge,zal straks aankomen en afstappen in het Hotel de Cologne. Hij heeft niet veel tijd, laat er voor hem twee dozijn flesschen eau de Mélisse afgeven gij kunt de rekening bij mij laten ontvan gen. Goed er zal voor gezorgd wor den Goeden dag. Tingelingeling M. Gh. liet de flesschen op de bepaal de plaats afgeven. Een jongen kwam ze later uit het hotel halen maar toen men zich met de rekening van omtrent 200 fr. bij. M. Th. aanbood, wist deze geen woord van de historie, zoo min als M. L., van Brugge, die over hel Jeit ondervraagd werd. Men had den drogist dus per telefoon bij den neus gehad. Een kind dat vroeg rijp is mag zeker het meisje wel genoemd worden, dat op aanwijzing van een twaalftal andere personen, reeds meer dan 100 diefstallen pleegde. Dit meisje, dat eene gemeente op twee mijlen afstand van Brussel bewoont, heeft eerlijke, brave ouders, maar eenige andere personen, die van diefstallen leefden, bezigden het kind als een werk tuig, om in het bezit van andermans goed te geraken. Dijnsdag eindelijk hebben de ouders het kind in de handen der politie ge steld. Diefstal van een vélocipède. Ver leden week dinsdag werd ten nadeele van M. Stanbey, op de Handelslei, le Antwerpen,een vélocipède gestolen.Daar de eigenaar vermoedens had op eenen persoon, wonende te Boom, ging hij de aanklacht doen op liet politiebureel der tweede wijk, en gaf de noodige inlichtin gen over den vermoedelijken dader. Verleden Zondag had hij nog niets ver nomen en trok zelf naar Boom, waar hij zich begaf naar M. den politie-commis- saris, die tot dan toe r.og geen het min ste bericht had ontvangen van de Ant werpsche politie. Men vond het gestolen rijwiel inder daad in het huis van den verdachte de eigenaar is, dank zij de tusschenkomst van den politie-commissaris van Boom, thans in het bezit van zijn rijwiel. Aanhouding van eenen wildstrooper beticht van moord. (Nadere hijzonder- heden.) Ongeveer drie weken geleden werd een jachiwachter, de genaamde Stuikens, in een bosch van Nieuwrode, bij Aarschot, vermoord gevonden.Onmid- delijk vielen de vermoedens op eenen genaamlen Bollens, die tot drie maanden gevangenis werd veroordeeld ten gevol ge van een pioces verbaal dat Stuikens tegen hem had opgemmaakt. Bollens was ook in het bezit gezien van een geweer, een uur voor dat de misdaad ontdekt werd. Sinds dien dag had men Bollens niet meer gezien. Zijn signalement werd aan verscheidene brigaden gendarmen,en ook aan de statieoversten van den omtrek gezonden. Donderdag avond kregen twee perso nen, welke bij de statie van Herenthals in eene estaminet zaten, twist over het verdeelen van wild. In den loop van den twist zegde een hunner tot den andere Het is goed, ik zal u verraden. Deze zonderlinge handelwijze werd opgemerkt door een anderen persoon,die in de trekken van den aangesprokene, volgens het verspreide signalement, den onvindbaren Bollens herkende. De gen darmerie, welke onmiddellijk verwittigd werd, begaf zich naar de statie en hield den persoon aan, op het oogenblik dat hij in den trein stapte om zich naar Aar- schot te begeven. Bollens is in de gevangenis van Turn hout opgesloten. Men heeft den zak aan geslagen die hij bij zich had en waarin hazen en konijnen zaten. Het parket van Leuven dat men onmiddellijk met de aanhouding van Bollens bekend maakte, heeft het onderzoek over den moord her begonnen. Akelig samentreffen Denzelfden dag dat Bollens werd aangehouden, viel zijn vader plotseling dood, terwijl hij bezig was met een stukje land, dat naast zijne woning ligt. te bezaaien. DUITSCHLAND. Bij de socialisten. De inrichting der nieuwe vereeniging van onafhankelijke socialisten heeft Vrijdag plaats gehad. In eene vergadering, welke door vijf honderd personen werd bijgewoond, heeft men het ontwerp van reglement aangenomen, door de commissie opge maakt. Volgens het ontwerp zal het besturend comiteit al zes maanden her kozen worden. RUSLAND. Een knap man. Op 101 jarigen leef tijd heelt de professor in scheikunde Bonberg, te Kiew, voor een groot getal aanhoorders eene redevoering van een uur gehouden, die nog van 's professors groote helderheid van geest getuigde en die een storm van bijvalsbetuigingen uit de vele aanwezige studenten deed op gaan. Professor Bonberg is er zelf niets ver baasd over, dat hij zoo oud geworden is hij vind het eene heel gewone zaak en verwacht dan ook, dat hij wijlen zijn franschen collega Ghevreuil, die 103 jaar oud werd, nog in ouderdom zal over treffen. In de russische distrikten, waar de hongersnood heerscht, vallen ernstige ongeregdhepen voor. Te Koursk en Vero- nerk hebben honderden werklieden, die bij den aanleg van spoorwegen aan het werk waren gezet,den arbeid gestaakt en goederentreinen geplunderd iu de hoop voedsel te zullen vinden. Toen zij zien in die verwachting bedrogen zagen, liepen zij in troepen liet land af en plunderden de huizen der boeren.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2