Een en ander. Nieuwe Staatsministers Scheikundig Laboratorium. Allerhande nieuws. Revalenta Arabica. Leest en oordeelt De maat van verdrukking en onrecht jegens het volk is verre boven den 1 pegel vol en zal weldra overvloeien. Zou Dendergalm toupet genoeg hebben te durven beweren dat de uitbreiding van 't kiesrecht een onrecht voor 't volk is Het volksonderwijs schrijft Dender galm, die bron van volksgeluk, is in de landelijke gemeente vernietigd de jeugd is daar overgeleverd aan onbekwame handen, aan fanatieke dweepers en ondeugende kloosterlingen, en dat door en door slecht onderwijs, kost thans driedubbel meer dan dat van over 8 jaar Is het niet erbarmingweerdig zulk ge- preutel Sedert wanneer kost het vrij onderwijs een centiem aan den Staat Dat hunne leerlingen met de officieële kunnen mededingen bewijzen de uitslagen der wedstrijden Hoe verre het vrij on derwijs boven dat van den Staat ligt, bewijst de ondervinding zonneklaar. Gij, Dendergalm, beweert partijganger der vrijheid te zijn, de verdediger van recht en rede, waarom laat gij dus de huisvaders niet kiezen en hunne kinders naar de scholen zenden die hun best aanstaan O vrijheid bij Dendergalm Gij wilt nog van de aangenomene scho len spreken Weet gij onder welke voor waarden dit plaats kan hebben Zou het diploma van den eenen schoolmeester niet zooveel weerd zijn als dat van nen anderen Op bijna al de dorpen zijn de meesters die aan de oorlogswet van 1879 trouw gebleven waren, in 1884, weêr aange steld. Gij lacht met uwe lezers als ge schrijft dat dit door en door slecht onderwijs driedubbel meer kost dan over 8 jaar Hebt gij dat schoon schoolenkwest dan al vergeten en hoe vet die postjes dan betaald wierden Wie streek er dat geld op? Wat nut heeft dat gesticht Hoe heeft M. Bouvier, zaliger memorie, ver maarde inquisitor zak en buik gevuld want 290 fr. a. u. b., betaalde men eene nota uit een hotel voor een groep van die heeren Dan was het 't tijdstip der vrijheid Dendergalm vervolgt Het lol van den burger en van den werkman wordt onuitstaanbaar. Aan wie de schuld De spaarpenningen zijn al lang weg?» De spaarpenningen van M. Graux, 't is prachtig dit slotje de spaarpenningen zijn weg vanM. Graux Niets meer is onmogelijk De Bien public maakt de goede opmer king, dat men meer en meer de eigenlijke reden begint te zien van onze tegenpartij, in het vraagpunt der herziening. Van rechtveerdigheid is er geen spraak; al wat men toont is niet dat men bang is voor het socialism, dat belooft het land ten ondersten boven te werpen de eeoi- ge schrik die men heeft is.... het libera lism te benadeelen. Met het socialism heeft men heimelijk vrede men hoopt wel met die partij de Kerk te vervolgen, en van dat oogenblik kan het liberalism met het socialism hand in hand gaan. Wat men wil is, aan de groote steden de overmacht heel het land door, te geven. Dus buitensluiten, ziedaar wat den liberaal aan 't hart ligt. Als dat niet was, zouden zij allen het algemeen stemrecht aannemen. Op dit oogenblik, zegde M. Van der Kindere, den buiten dit recht geven, dit ware een gevaar. Als op de dorpen het socialism zal zijn ingedrongen, dan kan er spraak van zijn In dien zin spreekt ook M. Rolin-Jaquemyns in de Soeiété d'Etudes. Deze laatste beweert dal de dorpelin gen geene politieke bekwaamheid heb ben. Maar hebben de massa in de steden die bekwaamheid Zij zijn buiten zeker zoo woelig niet en laten zich zoo lichtelijk niet meêsleepen maar zijn zij minder zedelijk, minder eerlijk, minder door zichtig, minder vaderlandslievend Wie zou dat durven beweeren Op den builen is men niet liberaal maar is liberaal-zijn het bewijs van kennis, recht, deugd, eerlijkheid Durlt men nog volhouden dat het liberalism het monopool heeft van alle wetenschap? Dom is hij, die dit durft te beweren. De pachter moet stemrecht hebben in dezelfde verhouding als wie ook, of de vraag van grondwetsherziening is een bedrog. Men moet hier niet in acht nemen deze of gene partij maar het welzijn van geheel het land. M. de Laveley, de hoogleeraar emeri tus van de Hoogschool van Luik, een gekende liberaal, is op voorstel van het ministerie, door Z. M. den koning tot den adelstand verheven met den titel van baron. Deze hoogleeraar is een man van ge leerdheid en talent die zich door zijne pen, eene verhevene plaats in desamen- leving heelt verworven. Ziedaar eene les van onpartijdigheid door de katholieken aan de haatdragende liberalen gegeven. Dezer dagen heeft de Réfome weer eene onwaarheid uitgekraamd zij ver telde dat er in de rechterzij spraak was geweest van een nieuw krediet voor de Maasforten. Dal is, zegt het Journal de Bruxelles, eene leugen er is geen spraak geweest in deze vergadering van het militaire vraagpunt. Men heeftenkei en alleen van de her ziening gesproken, zooals wij reeds gezegd hebben. Sedert eeriige dagen loopt er een nieuwske door de liberale pers de Indépendancc aan 't hoofd dat een schandaal vermeldt van eenen... pastoor in Noorwegen, beschuldigd van alle soort van aftruggelarijen. De bladen spreken over de tusschen- komslvan...den f>issc/iop,endoengelooven aan het geusche gaperspubliek, dat hier spraak is van een katholieken priester. Zij wisten nogtans wel dat dit eene kolossale leugen was, en dat die M. Ofen- dael een lulheraansch dominee is maarrr ziel ge liegen maar, jongens dat is het voorschrift van den liberalen vader Vol taire.... Het Staatsblad kondigde gister dijns- dag de koninklijke besluiten af waarbij benoemd worden tot Ministers van Staat: M. Karei Woeste, lid der Volkskamer en gewezen minister van justicie. M. graaf de Jonghe d'Ardoye, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter. M. Julius Gulllery, gewezen voorzitter der Volkskamer. De benoeming van M. Woeste, onze moedige vertegenwoordiger, zal in gansch 't land, maar vooral in ons arrondisse ment Aalst met uiterst genoegen verno men worden. Die vereerende benoeming zal als eene verheerlijking aanschouwd worden voor de talrijke onrechtveerdige beschuldigingen en lasteringen tegen hem uit partijhaat uitgebracht. MM. Jacobs en Woeste welke eens, door liberale kuiperijen, als ministers werden weggezonden, zijn nu beide tot Ministers van Staat verheven, de hoogste eereweerdigheid waarmeê Z. M. den ko ning iemand vereeren kan. Wat zal er in de maconnieke krochten geknarstand en gegrold worden Onze beste gelukwenschen aan onzen zoo moedigen en verdienstrijken Volks vertegenwoordiger, M. Woeste HANDEL EN NIJVERHEID. Wet tegen botervervalsching in Denemar- marken. Aan het Deensche Folketing is een ontwerp van een nieuwe boterwet aangeboden, luidende als volgt Een bepaald merk zal worden ingevoerd alleen voor vaten met in Denemarken verveerdigde boterhet wordt op de vaten ingebrand met stempels, die door de politie afgeleverd worden. Die vaten mogen alleen met deensche boter gevuld, verhandeld worden. Ieder, die boter in vaten verhandelt, moet hiervau boekhouden. Wie deze bepalingen overtreedt wordt gestraft met boeten van 50 tot 500 kronen. Het toe zicht op de toepassing van deze wet zal gehouden worden door het comileit van de controol der margarine. Uitvoer in Rusland. Krachtens een keizerlijk decreet, vrijdag openbaar ge maakt, is liet verbod van uitvoer der landbouwvoortbrengselen in Rusland uitgebreid tot heel het rijk, Finland er onder begrepen. Wie zal nu zeggen dat deze vrouw die plaat niet gezien heeft De advocaat-generaal vroeg een streng vonnis. RECHTERLIJK KRON1JK. Het Hof van Assisen onzer provincie heeft zich maandag en dijnsdag onledig gehouden met de zaak der moedermoord te Gijsegem. Lodewijk Van Hauwermeiren, oud 18 jaar, werd veroordeeld tot eeuwigduren- den dwangarbeid. Adolf Van Hauwermeiren, oud 17 jaar, tot tien jaren gevangenisstraf. Oorlog aan de zedeloosheid.De recht bank van Verviers had onlangs eenige verkoopers van La Lanterne veroordeeld. Deze gingen in beroep en de i.zaak kwam voor het beroepshof van Luik. M. de advocaat-generaal heeft in zijn rekwisitorium doen zien dat het exploi- teeren der openbare zedeloosheid bij hen, die haar in de wereld brengen, geen ander doel heeft dan geld te winnen, 't Is eene pure kwestie van winkel. De verkoop van dit blad bracht in het laatste jaar 388,745 fr. en 87 centiemen winst op. Dit was 77,000 frank meer dan het vorige jaar. De illustraties van die bladen vooral, zegde de advocaat-generaal, dienen bestreden te worden. Ziehier, zegde hij, eene plaat, voor stellende een man, die zich op zijne vrouw wil wreken. Zij ontbloot hare borst en roept Schiet, zoo gij durft Welnu, twee maanden geleden gebeur de hetzelfde hier in de stad een officier van 't leger had in eenen twist met zijne vrouw zijnen revolver genomen, en de vrouw, even als die op de plaat, trok hare kleeren open en riep haren man toe Schiet, indien gij durft En twee kogels doorboorden hare borsu Dendergalm heeft reeds meer dan eens geschreven dat onze stad Aalst een groot beggijnhof was geworden sedert dat de liberalen van or.s Stadhuis zijn gebor steld. Er is te Aalst, noch nijverheid, noch handel, noch leven, noch vermaak... Aalst kruipt achteruit, enz. enz. Wij hebben de ongegrondheid dier liberale leugens bewezen. Maar de steden die ouder de lieer- schappij der liberalen staan, is het daar dan een luilekkerland Maar, neen 't is er armoede, ja, zelfs ellende. De inwoners dezer steden gaan onder de belastingen van allen aard gebukt. En geene hoop van vermindering van lasten, want die liberale steden steken tot over de ooren in schulden. Le Commerce Beige deelde eenige da gen geleden meê dat in eene der straten van 't liberale Brussel 12 koophandels- huizen ledig stonden die geen huurder vonden en dat er in gansch die zelfde stad twee duizend huizen op 'nen huuraar staan te wachten. Wat geluk van door liberalen en socia listen bestierd te worden De boter op onze markt van zaterdag 11. aangeslagen, bevat volgens het onder zoek van den heer Bogaerts, apotheker onzer Godshuizen tachtig ten honderd vreemd en inlandsch vet van alle soorten samengesmolten. Tachtig ten honderd... De vervalschers, of liever, bedriegers en dieven,vinden dat de vermenging met margarine niet meer winstgevend genoeg is. Nog een stap in die vooruitgang en wij krijgen goed gezuiverd hondenvet op ons brood En waarom niet, geachte lezers Nog zoo lang niet geleden, legde onze Stedelijke Politie wel eens de hand op ge malen peper waarin de solfer niet ge spaard wasDertig ten honderd....Wat belieft er u De uitvinder dezer nieuwe bedriegerij, is een groothandelaar van Gentbrugge. De Rechtbank leverde hem een gepe perd (niets van vervalschte peper) brevet af overeenstemmig met zijne bijgebrachte verschooningAnders kon hij niet con currerenEene felle verschooning of verdediging voorwaar Nog geene maand geleden bood zich een braaf werkman bij den hooger ge noemden apotheker onzer Godshuizen aan. Hij vertoonde hem een stuk brood waarvan de ontleding zeer gemakkelijk was, daar de kristalen van witten aluin er maar uit te nemen waren. Wilden wij voortgaan, onze geachte lezers zouden verstomd staan voor de vervalschingen der eet- en drinkwaren die voor zuiver en onvervalscht tegen den vollen prijs worden aan den man ge bracht. En hoeveel hectoliters slechte, onzui ver en dus ongezond water wordt er niet dagelijks in onze Stad gedronken De kwestie is van het hoogste belang daar de openbare gezondheid er grootelijks van afhangt. Wij roepen er de aandacht van onze achtbare Stadsbestuurders op in. Velen denkeu met Den Denderbode dat de inrichting van een, scheikundig labora torium hier te Aalst, dringend noodzake lijk is. Sleden van minderen rang dan Aalst bezitten een dergelijk gesticht en waarom zouden wij, Aalstenaren, het dan niet mogen bezitten. De onkosten door de Stadskas te dragen, zijn immers zoo groot niet, daar Staal en Provincie er tusschen komen. Wat meer is.in't belang der openbare gezondheid, mag het op eenige honderden franks niet aankomen Armen en rijken, allen hebben er voordeel bij. Men verlieze ook uit 't oog niet dat onze werklieden, de min dere standen, meestal de slachtoffers dier hartelooze bedriegers en geldduivels ziju Volkskamer. M. Janson on dervraagde de heer minister van spoor wegen over zijn besluit van ontbinding der federatie van de briefdrager- en het verbod aan deze laatsten gedaan van eene meeting bij te wonen. M. Janson bracht eenige beweegreden voor die eene grove woordenkramerij waren. De ant woord des heeren ministers was afdoen de de reglementen, zegde hij, verbieden aan de bedienden der ijzerenwegen en posterijen zich met een politiek doel te vereenigen. Nog meer de meeting was niet belegd geweest door de briefdragers maar wel door eenige lieden hiertoe door de socialisten aangedreven. De heer Van den Peereboom trad in eenige bezonder- heden over de inrichters der meeling die meester Trombonne uit zijn lood sloegen. M. Janson werd eens duchtig É't bolleken gewasschen. Verder gaf de heer minister van inwen dige en openbaar onderwijs eenige uitleg gingen over de afschaffing van een zeker getal wachtgelden. Senaat. De hooge Vergadering beraadslaagde over het wetsontwerp betrekkelijk den openbaren onderstand en den kosteloozen geneeskundigen bijstand. Zie INotarïoële an- noneen op de 4e bladzijde. Wet betrekkelijk de openbare dronkenschap. Afdruksels dezer wet zijn te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode Korte Zoutstraat, 51. Prijs fr. 0,31) Xe Deum. Ter gelegenheid der naamfeest van Z. M. onzen koning werd zondag 11. om 111/2 ure voormid dag, in onze Sint-Martinuskerk een Te Deum gezongen, 't welk door de burger lijke en militaire overheden werd bijge woond. Aalst. Heden woensdag mor- gend heelt men alhier uit den Dender,aan de Damlaan, het lijk opgevischt van den genaamden Petrus De Decker,bijgenaamd Boerken, gehuwd, oud omtrent 50 jaren, landbouwer te Uofstade. De Decker ver liet maandag 9 dezer maand zijne woning om hier te Aalst eene geit af te halen die hij te Opbrakel had gekocht en volgde den weg langs de Dendervaart. Ter her berg Hel Schuitje en ter kantien van den brugdraaier aan den Zwarten Hoek gir.g hij zich ververschen en trok van daar naar ;onze statie, doch sedertdien was hij spoorloos verdwenen. Men vreesde, dat Boerken door de duisternis misleid in 't water zou gesukkeld zijn en in die gedachte had men reeds de vaart vruch teloos doorzocht. De ongelukkige laat eene weduwe en een dochtertje na. Herzele. In den nacht van zondag tot maandag is te Herzele de hofstede van Hubertus Van Liedekerke, totaal afgebrand. Met groote moeite heeft men de koeibeesten en eenige meubels kunnen redden. De schade wordt be raamd op 5000 fr. en ongelukkiglijk niets was verzekerd. De oorzaak is tot biertoe onbekend,doch algemeen schrijft men ze aan kwaadwil ligheid toe,want sedert 4 weken heeft men 3 brandrampen te bestatigen gehad. Over twee of drie dagen werd er in de woning van M. B., Koninklijke straat te Brussel, een belangrijke huis diefstal gepleegd.Juweelen en zilverwerk alsook eenige voorwerpen, aan de meid toebehoorende, werden gestolen. Uit alle omstandigheden bleek dat de diefstal gepleegd werd door iemand, die hel huis kende. Men deed een onderzoek en vond de gestolen voorwerpen in den hof gedol ven. De meid is als plichtige aangehou den. Zij heeft bekentenissen gedaan. Ongeluk te Brussel. Een ongeluk dal eene groote ontroering heeft verwekt, is Zondag namiddag op de Louisalaan, in tegenwoordigheid van eene groote menig te wandelaars en werklieden gebeurd. Door het ophalen van een zwaren arduinsteen, deed een werkman een an deren steen, die reeds opgehaald was, kantelen en naar beneden vallen. De steen, vijf duizend kilos zwaar, viel op eenen werkman, zoodat geheel het bovengedeelte van zijn lichaam totaal verpletterd was en slechts eene vorme- looze massa meer vormde. Men heeft slechts het ongeschondene gedeelte van het lichaam naar het gast huis kunnen brengen. IJselijke bijzonderheid. Terwijl men de overblijfselen van den ongelukkige opnam kwamen de honden zijn bloed oplikken. De verongelukte was getrouwd en vader van verscheidene kinderen. Wisselagent op de vlucht. Er is te St-Ioost-ten-Noode over niets anders spraak dan over de plotselinge vlucht van eenen wisselagent, welke breed leefde van andermans geld. De ontvreemde som bedraagt verschei dene duizenden. Eene dame uit de Birminghamstraat verliest meer dan 45,000. Men meldt later dat de wisselaar aan gehouden is. Hij had eene nicht op de volgende wijze bestolen Door haar gelast zijnde met het afknip pen der coupons had hij, gebruik maken de van de omstandigheid dat zij blind is, niet alleen de coupons, maar de loten in den zak gestoken. Vergiftigde geneesmiddelen. Twee landbouwers, van St-Quinten's-Lennick en van Cureghem hadden over eenigen tijd lijnmeel gekocht bij eenen drogist van eene der Brusselscbe voorsteden. Dit lijnmeel moest dienen .voor zieke koeien. Nadat de beesten hiervan gegeten had den, verergerde hun toestand en stierven zij op den duur. Een onderzoek werd ingesteld en men bevond dat het lijnmeel zoodanig ver- valscht was, dal de dood van de dieren het gevolg was van zijn verbruik. De drogist zal vervolgd worden. Nog de storm. Woensdag namid dag, om 3 ure, is te Masmen (wijk Strop) de hofstede van Alf. Wassenhoven, door den hevigen rukwind gansch ingestort. Gelukkig was niemand in huis. Gansch de huisraad was onder de puinen bedol ven, het was bijna al verbrijzeld wat zich in het buis bevond. SPANJE. Eene martelares.— Dezer dagen is voor de rechtbank van Montilla eene zaak op geroepen, die reeds verleden jaar veel gerucht maakte in Spanje. Er is namelijk kwestie van een arm weesmsieje, dat zes jaar lang het slacht offer geweest is van barbaarsche mis handelingen van wege hare tante, Araceli Maujon. Het meisje, Conception Maujon, was door hare tante opgenomen na de dood harer ouders, die haar een tamelijk groot fortuin hadden nagelaten. Araceli Manjon begon haar nichtje te mishande len op de vreeselijkste wijze, in de hoop haar zoo spoedig mogelijk te zien ster ven ten einde hare goederen te erven. De misdaad werd bij toeval ontdekt. Eene buurvrouw, die bet nevenstaande huis bewoonde, wierp op zekeren dag een weinig keukenafval op de binnen plaats van vrouw Maujon, welke bestemd was voor hare kiekens. Wie beschrijft hare verbazing toen zij een jong meisje, nauwelijks bedekt met eenige vodden, vuil en ellendig, van onder een afdak zag te voorschijn komen, gretig den afval oprapen en verslinden. Toen het meisje de buurvrouw bemerkte vluchtte zij haastig onder het afdak,maar in hare vlucht verpletterde zij een der kiekens. Vrouw Maujon sprong buiten, greep eenen stok en begon het arme kind te slaan als een bezetene, zoodat het hartverscheurende kreten slaakte. De buurvrouw, door medelijdend jegens de ongelukkige bewogen, liep recht naar den pastoor Don Rafael Garcia, en ver haalde hem het tooneel, waarvan zij getuige geweest was. De priester, verge zeld van de vrouw en een andere inwo ner van Lucena, waar dal alles is voor gevallen, gingen bij Araceli Maujon en vroegen om hare nicht Conception te spreken. De tante weigerde, maar de priester, bet parlementeeren met de dui velin moede, stootte haar op zijde en ging op de binnenplaats, waar bij weldra het ongelukkig meisje onder het afdak ont dekte. Zij was met bloed overdekt ten gevolge der stokslagen, die vrouw Mau jon haar bad toegediend. Conception geleek aan een geraamte, slordig en vuil, overdekt met ongedierte en wonden. De pastoor nam bet arme kind bij de hand en geleidde liet, niettegenstaande de kreten der tante, naar bet hospitaal van hel dorp, waar de zusters van liefde haar aanstonds de beste zorgen toedien den. Haren kleeren waren zoo vuil, dat men ze met eene scheer van het lichaam moest snijden en verbranden. Toen zij in 't hospitaal aankwam had zij bijna de spraak verloren en tengevolge der slechte behandelingen en ontbeerin- gen, was zij bijna zinneloos geworden. Toen zij eenige» tijd goed verzorgd was en zij eenigzins bij haar verstand was gekomen, ondervroeg men haar over haar leven bij vrouw Maujon. Onder andere afschruwelijkheden vertelde de arme wees, dat zij in den winter zooveel had geleden van de koude.dat zij dikwijls om zich te verwarmen, tot aan den hals in het mest kroop, of wel een kieken uit het hok nam en zich aan 't lichaam van het dier warmde. Toen zij al te veel hon ger kreeg verslond zij den afval die uit de keuken werd buitengeworpen. Zij durfde geene klacht uiten, want dan kwam hare tante als eene furie en geeselde haar ten bloede. De zittingen der rechtbank worden door eene groote menigte volks bijge woond. De verontweerdiging tegen die helleveeg is onbeschrijflijk men denkt dat zij tot levenslangen dwangarbeid zal veroordeeld worden. STAD BRUSSEL. Leening van 1886. Trekking van 14 November 1891. De premiën zijn ten deel gevalen aan de volgende nummers: Serie 16283 n° 7 uitbet. met fr. 100,000 80175 n° 5 2,500 71117 n° 8 1,000 57260 n° 14; S. 73861 11° 22, 500 Zijn uitbetaalbaar met 150 fr. de seriën 5769 n° 8, 68327 n° 14, 95631 n° 21 35682 a 16, 70155 3, 99934 10 38741 «18, 71177 17, 102351 5 42385 23. 72744 6, 102351 14 44625 I/ 89622 2, 103925 9 44625 10, 95233 22, 104438 21 59772 1, 95233 25, Ieder obligatie van de 48 volgende seriën is uitbetaalbaar met 410 frank, buiten deze hierboven aangeduid 2092 37260 56271 80175 102351 2507 38741 56562 80901 103925 2713 39617 59772 82097 104438 3769 39992 64130 83450 105634 13642 40772 68327 89622 106385 16283 42385 70155 89742 107258 28406 44625 71177 95233 107948 29493 50045 72744 95631 412806 31573 52676 73861 99934 33682 54479 76188 401890 GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder Medecijnen, zonder purgalie, zonder kosten door het aangename gezondheidsmeel, Du Barry van Londen genaamd Veertig jaren onveranderlijke goede uitslag, gene zende verstoptheden, maagziekten, slechte spijsvert- ringen, maag- en buikpijnen, slijmen, winden, zuree den, wrangheden,u hartklopping, slijmerighhedei- brakingen, spuwingen, afgang, loop, kolieken, teering, hoest, asthma, verkoudheid, beklemdheid, duizelig heid, benauwdheid, bloedsopdrang, zenuwkwalen, sla peloosheid, droefgeestigheid, suikerpis, zwakheid uiti geputheid, bloedarmoede, bleekzucht, al de ontstelte- nissen, der borst, keel, adem, stem, loozen, blaas- lever, nieren, ingewanden, slijmvlies, hoofd en bloed als ook alle ontstekingen en alle koortsachtige geur bij het opstaan, of na zekere gevaarlijke schotels, ajuin

De Denderbode | 1891 | | pagina 2