NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 22 November 1891, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar N. 2625 DE SPION. ARONNEMENTPRLSS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Vooruiters. Het hel Algemeen Stemrecht. ZEKER DE DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voo tes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten latte van den schuldenaar. Calque saaaa. AELST, 21 NOVEMBER 1891. Frankrijk. De Russische kanselier le Parijs. Woensdag kwam M. de Giers, de kanselier \an het russische rijk te Parijs aan. Deze komst maakt natuurlijk het voor werp uit aller besprekingen in de pers. Men houdt staande dat het Franseh- Russisch verbond een voltrokken feit is en de Russische grootvorsten Wladimir en Alexis, tijdens hun verblijf te Parijs, de banden van vriendschap tusschen de twee landen nog nauwer hebben toege haald. Aangezien dit verbond ook voor den vrede is alle tractaten zijn tegenwoor dig voor den vrede kan men er enkel verheugd over zijn. M. de Giers komt te Parijs zich ver staan met de Fransche Staatslieden, die hij nog niet kent, om de kwesties van di plomatie, door de samenwerking der twee landen ontstaan, te regelen. In het Elyseum heeft een feestmaal ter zijne eer plaats gehad. Rijsel, 18 nov. Eene vergadering had Dijnsdag plaats in den Scala. M. Lafargue hield eene he vige redevoering als Franschman zegde hij. Er werd eene dagorde gestemd, ver klarende dat Lafargue met recht den naam van Franschman draagt. Te Liévin had ook eene talrijke verga dering plaats waar de voorzetting der werkstaking eenparig gestemd werd. Mgr Manning over de arbeiderskwestie. Volgens een der fransche bladen heeft kardinaal Manning zich verklaard voor den 8 uren-werkdag, doch enkel voor die beroepen, welke eene zware en inge spannen werkkracht vragen. Hoewel in grondbegin tegen het so cialism, erkent Mgr de rechtmatigheid van sommige grieven der socialisten, doch stelt zich overigens natuurlijk ge heel op den grondslag der pauselijke Encycliek. De socialisten hebben hunne werk zaamheden ten gunste van het algemeen stemrecht hernomeu. Hunne sprekers, Anseele, Hardijns, Millio.Van Beveren en consoorten sparen zich geene moeite om hunne gedachten in de massa, die tot hiertoe aan hunne herhaalde oproepen doof bleef, te doen doordringen. Hunne bladjes blijven niet 33evervolg. lladdc Mordaunt het bemerkt, dan zou hij het eindelijk begrepen hebben,want Dingle en bij had den bet dikwijls in praktijk gebracht, maar Mor daunt zag bet niet, en, zooals wij gezegd hebben, ofschoon Hickman en zyn innkkcr liet bemerkten, konden zij da bedoeling niet begrijpen. Kort na den moord, op de bemanning gepleegd, was Dingle, zonder zich om de gevolgen te be kreunen, naar den oever gezwommen. Jenkins volgde ham doch dicht bjj den oever gekomen, riep hij dat hij krampen kreeg. Dinglc antwoordde hem, dat hij hem 's avonds ter hulp zou komen, indien hij dun nog niet van de krampen bevrijd was, en ging met zwemmen voort.... Doch ondanks de voorgewende pijn, kwam Jenkins bijna tegelij kertijd met hem aan. Doch reeds hadden de kreten der stervenden opgehouden, en eene rookwolk, die uit de boomen opsteeg, wees nog alleen de plaats aan, die van een vreesclijk drama getuige was geweest. Het duurde niet lang of Dingle kon wel begrijpen wat er had plaats gegrepen. achteruit om het algemeen stemrecht op alle tonen te bezingen. Onder hen neemt voor het Vlaamsch gedeelte van hei land Vooruit van Gent eene der bijzonderste plaatsen in. Alle middelen zijn hun goed, als zij met de overtuiging van de uitmuntendheid van hun stelsel tot hun doel niet geraken schrikken zij voor bedreigingen niet ach teruit. De slag voor hun is van belang, want in hun gedacht is het algemeen stemrecht maar het middel om zich van den Staat meester te maken en door dezen tot de uitvoering van hunne plannen over te gaan. Daarom kiezers opgepast Over eenige dagen ontving het socia listisch blad van Parijs le Rappel een schrijven van Brussel door de beginlet ters van een der leiders van de partij on derteekend L. B. 't Is zonder twijfel dat dit artikel uit de pen van Louis Bertrand vloeide,de schrijver de opsteller van De werkerspartij en haar leidschrift» waarin in korte trekken al de niet te verwezen lijken droomen der socialisten zijn opge hoopt. Daarin vinden wij den veelbeteekenenden trek, die alle aanhangers van 't algemeen stemrecht niet slecht zouden doen eens goed te overwegen Indien de nieuwe kamers zich tegen het algemeen stemrecht uiten dan zal er zeker la wijt zijn, oproer en werkstaing en wie weet ook omwenteling Dit is ook het gedacht van Vooruit hij legt het klaar uiteen, alhoewel in vos- sentaal met haken en oogen.maar waarin de lezer toch klaar het hoofdgedacht ziet doorschijnen. De sluwheid van dit schrijven dat slechts door zijne boosheid isgeeveriaard, kan moeilijk weergegeven worden. Wij kunnen niet beters doen dan onze lezers naar zijn nummer van 8 november ver zenden. Toch bekruipt ons de goesting er een staaltje van le geven; wij schrijven het einde af Tut tut tul hooren wij langs alle kan ten roepen, wij zijn niet van zinnen eeuwen en eeuwen te wachten om per exempel het algemeen stemrecht te heko men, ei neen zulde we moeten wij die nu seffens, seffens hebben of Ach ja maar, zie als ge zoo spreekt, tons resonneeren wij niet meer voort.We hadden het g'heel serieus op dat gij alte- maal brave jongens waart, jongens met patiëntie van al de duivels, blokken van jongens. Enfiri wij kunnen daar niets van zeg gen, ieder voerman kent zijn reê, en wilt gij het kort trekken, ook al goed We zullen een handje toesteken. Dit is slechts een bedekte ophitsing lot oproer. Dat handje toesteken aan jongens De Indianen waren in cenen kring gezeten, en Monowano alleen hield zich niet Maudc bezig. Hieruit maakte lijj op dot deze man, die een diep geheim met zich omdroeg, een der gevaarlijkste vijanden der blanken was. Dingle was zeer dank baar voorde diensten, die de Indiaan hem zoo dik wijls had bewezen maar lilj geloofde dat het van zijnen kant slechts slimme streken waren geweest, om zijne ware plannen tc verbergen. Monowano was volgens hem slechts liet werk tuig, waarvan de wilden zich hadden bediend om de twee booten tc vernielen, en ter belooning had den zij hem het jonge meisje afgestaan, dat hij reeds lang lief had. Dingle nam dadelijk een besluit, doch zegde er Jenkins niets van, evenmin als van zijne vermoe dens. Toen bij zag. dat dc Indianen niet talrijk waren, atclde hij hem voor, hen te volgan cn Mau de tc verlossen. Jenkins kon zulks niet weigeren, ofschoon hij er toch niet zeer mede gediend was. Zij slopen nu naar hel bivak, hielden op zekeren afstand "stil, en wisten Maude's aandacht te trek ken. Men weet wat er vervolgens plaats had. XIV. EEN DRAMA IN HET WOUD. Het was Dingle's plan, Monowauo mede te ne- men naar de kolonie, waar hij dan de straf zoude ondergaan, die door de kolonisten zeiven bepaald die geen patiëntie hebben, die het willen kort trekken beteekent veel. Dit zijn de bondgenooten van Dender galm die in hen niets vindt dan burgers, vreedzame lieden die naar hunne rechten streven. De strijd is van gewicht voor de socia listen want nu of nooit geraken zij tot huil doelwitde omwenteling, de omkeering der samenleving, de herschepping der maatschappij. Het doorvoeren van 't systeem van M. Beernaert moet aan ons land een kiesstelsel verzekeren dat het lang beheerschen moet, daar het aan alle rechtveerdige grieven voldoening geeft. Hoe zullen in dit geval de socialisten ooit tol hunnen gedroomden eden gera ken.? Er blijft hen maar een middel de bloedige omwenteling, de oproer, waar het Belgisch vreedzaam volk zeker niet van wil lijk de hedendaagsehe geschiede nis,het voorbeeld in 1848 gegeven,klaar getuigen. Daarvoor stellen zij alles in 't werk en sparen zich volstrekt geene moeite; T is hun gelijk hoe zij het bekomen kunnen. Om de vreedlievende burgers te Brussel geen schrik aan te jagen ziet Jan Volders van alle kandidatuur voor de aanstaande kiezingen af,alhoewel hij gemakkelijk so cialisten aan onze geuzen zou kunnen opdringen daardezemet de oproermakers rekenen moeten. De liberalen moeten hem slechts belooven het algemeen stem recht aan te hangen, te verdedigen en in te voeren. Het algemeen stemrecht is voor hen eene brug dat hen in 't hert der samenleving moet voeren. De Flandre Libérale var. Gent kan de duidelijkheid der daadzaken niet meer loochenen en alhoewel zij uil taktiek het algemeen stemrecht verdedigt, kan zij toch hare schrik en vrees niet inhouden. Ja, schrijft zij, het is waar, het is honderdmaal waar dat de socialisten en de werkerspartij die het algemeen stem recht eischen het niet vragen voor dit recht zelf maar alleenlijk om tot hel vol voeren van hun programma te komen, 'tis te zeggen, tol het vernielen der sa menleving, der maatschappij. Hebben de socialisten eenmaal het al gemeen stemrecht verkregen dan is de weg hun geopend tot de bemeestering van den Staat die liet werktuig van het be werkstelligen hunner programma is. Dan zal verwezenlijkt worden het weg met den persoonlijken eigendomweg met het familielevenweg met den gods dienst weg met de vrijheid Zonder on lusten zal dit alles niet gebeuren want de vrije Belg ontdoet zich moeilijk van zijn ingeworteld karakter. Die gevolgen ziet de Flandre Libérale ook en toch schrikt zij er niet voor ach teruit en toch schreeuwt zijleve het al gemeen stemrecht, en dit algemeen stem recht volgens haar eigen oordeel bergt onheil en ramp in zijnen schoot, want zij schrijft moest worden, li dien de Indiaan weigerde nem te volgen, dan was hij besloten hem op dc plaats dood te schieten en zijn schedel als een trophee mede tc nemen. Tol zijne groote verwondering nam de Indiaan liet voorstel aan, hem te volgen, en om hunne verhouding gedurende de reis gemakkelijk te maken, ging de verkenner voort hem vriend schap en vertrouwen tc bctoonen. Daar zij den ganschcn tocht naar dc kolonie te voet moest afleggen, vergde zulks veel tijd en voorzorg. Maude was terneergeslagen door de ongelukken, die zij had bijgewoond, cn men diende zich naar baren zwakken toestand te rege len. Dinglc, die met de landstreek goed bekend was, liep vooruit Jenkins en Maude volgden hem op ongeveer twee honderd sebreden, en Monowano maakte de achterhoede uit. Jenkins had hel zeer druk, én daar Dingle wist dat het onmogelijk was hem den inond te snoeren, liet hij hem naar hartelust doorslaan. Wat zult gij verschrikt geweest zijn, Maude, zegde hij, het meisje inst cenen vragenden blik aanziende. Ja. antwoordde zij. allen waren wij ontsteld, toen wij zagen dat onze boot van de andere was afgeraakt in de duisternis. Dat komt mij vreemd voor en gewis zou het niet gebeurd zijn, als ik aanboord was geweest. Mordaunt had zich dan niet van ons kunnen ver wijderen, hij zou mij altijd gehoord hebben Hal Het is niet min waar dat het stem- recht aan de oproerige beslanddeelen eene macht zal geven die zij tot hier toe niet bezaten, 't Is niet min waar dat de strijd heviger,hardnekkiger zal wor- den en dal hij in verscheidene streken van hel land een uur van voortgang en welgelukken aan de socialisten zal brengen, 't is niet min waar dat het een tijdstip van wanorde en omwenteling voor het land zal doen opdagen. De Flandre erkent de uitmuntendheid van het stelsel van M. Beernaert zij geeft het den voorkeur boven de Chinee- zerij van M. Frère; zij ziet de gevaren van het algemeen stemrecht en toch laat blinde haat en partijzueht haar niet toe de zaak der orde en welvaart der rust en vrede in handen te nemen. Er zijn, schrijft Rabelais, meer zotten dan wijzen en het grootste deel overtreft de lesten. De meerderheid van het volk, voegt de gekende schrijver George Sand er bij, is blind, lichtgeloovig, onwetend, ondankbaar, boos en dom. In het al gemeen stemrecht heeft de stem van een onwetende, van een dommerik juist zooveel gewicht als die van een talent vol man, van een geleerde; de stem van een oneerlijken man, van een dronkaard telt zooveel als die van den eerlijksten burger. De wetgevende macht moet alzoo in de handen vallen van de volksleiders, die zonder eergevoel het volk bedriegen en om den tuin leiden, door schoone belof ten en hooge woordenkramerij. Het schoonste bewijs is de verkiezing, eenige dagen geleden van gezel La/argue te Rijsel. Weet gij wie dien Lafargue is Welnu wij vertalen eenige regels uit den Figaro. Leert den man kennen en daarmeê ook liet stelsel oordeelen die zulke monsterachtige dingen mogelijk maakt. Dit geval kenschetst de instelling, 't Is een kereltje die Fransche ge k- zeno door de stemmen der menigte. Zie of het woord van Rabelais niet juist is: Lafargue Figaro van 16 November geteekend Albert Millaud) is in Zuid- Amerika, hoofd eenerstruikrooversbende geweest onder den naam van Fonseca. Fonseca was de oorlogsnaam onder den welken de toekomende volksvertegen woordiger zijne misdaden dekte. Door de soldaten van den keizer van Brazilië nagejaagd, wierd Lafargue, na zich, door den buit aan de bewoners van Rio en der omstreken' ontnomen, zeer verrijkt te hebben, zeeschuimer, en de stille oceaan, van de zeeëngle van Ma gellan tot de Phillippijnsche eilanden, was het tooneel van zijne schanddaden. vervolgde Jenkins, eencn zucht slakende, ik geloof dat liet eene straf is, hun door dc Voorzienigheid opgelegd, omdat zij zich zoo onmenschlicvcnd je - gens my hebben gedragen. Is het dan uw geluk niet geweest vroeg Maude op eencn loon van verwijl. Misschien... ik weet niet... als ik echter bij u was gebleven, dan zoudt gij. veronderstel ik, dc fout niet bebben begaan van dc kleine rivier, waarin gij zijt binncngeloopen, voor den Ohio tc aanzien. Wij zijn geheel in de war geraakt door het zoeken naar de boot van mijnen vader. Ja... Ja... Ik weet wei, gij zult wel weer eene uitvlucht vinden, maar waarom hebben zij zich niet beter tegen die Indianen geweerd. Als ik er Lij was geweest, dan was er ten minste nog kans ge weest. Hier hield Jenkins op bij werd gewaar dat Dinglc omzag cn hem eenen spoltenden blik toe wierp. Zijt gij mod vroeg dc verkenner aan Mauda op vricndclijken toon. Neen, antwoordde zij, ik kan nog zeer goed loopen. En gij, Jenkins T Ik T IIoc durft gij dat vragtn Nooit wordt ik moê. Maar hoe denkt gij er over, Monowano t Jenkins en Maudc zagen den Indiaan aan. Hij naderde met bet hoofd neergeslagen en in gepeins verdiept, zoodat hij geen acht op hen sloeg, Zy stoorden hem dus niet verderen hervattende bun 't Ts aan hem, indien hij spreken wilde, dal men zou moeten vragen, wat die talrijke koopvaardijschepen zijn ge worden. sedert 30 jaar verdwenen. Men heeft gemeend dat zij door tempeesten in de golven zijn begraven. Dit tempeest was Lafargue. Het schijnt volgens zeer zekere in lichtingen, dat hij 11 maal is getrouwd. Hij heeft eene vrouw genomen in de lan den die hij bezocht. Hij schiet heel gauw in zijn hair en zou zijne 11 schoonmoe ders vermoord hebben. Zijne vrouwen heeft hij verlaten, gewoonlijk des mor gens hen op de schouwplaat een Louis achterlatende. Hij is zeer verliefd op menschen- vleesch. Een ooggetuige verzekert, 't is een oud luitenant van Fonseca, een struikroover sedert lot inkeer gekomen, dat hij, Lafargue, de bil van eenen mis- sionnaris heeft doen bereiden en opge- wreten. Toen hij nog zeeschuimer was, deed hij, daar de levensmiddelen ontbraken, den kajuiijongen dooden en verslond er gretig zekere deelen van. Zijn bloed wierd zorgvuldig opgevangen en met het grootste genoegen dronk Lafargue er van in eenen mensehenschedel die hij aan eenen band vastgemaakt altijd over hem droeg. Die band zelf was uit het vel eene der schoonmoeders van dit mon ster vervaardigd. In Europa teruggekeerd wordt hij valschmunter. Hij maakte de engelsche bankbrieven na. Hij kon ontvluchten maar zijne medeplichtigen verbaden zijne schuld. Lafargue kwam naar Frankrijk over- gesteken, werd volksleider, belhamerder socialistische partij en wordt le Rijsel gekozen I De schanddaden die Lafargue even béd reef, doen de haren te berge rijzen; wij dachten dat zulke monsters met de romeinsche keizers van d'aarde waren weggevaagd Neen, wij vinden ze nog in de negen tiende eeuw onder de socialistische aan voerders 1 Werklieden opent de oogen De kiezing van Lafargue leert ons vele waarheden. Zij doet ons zien, dal de demagogie in Frankrijk de palen heeft te buiten geschreden Na moordenaar, struikroover, zee schuimer, valsche munter geweest te hebben, is men nog weerdig vertegen woordiger der socialisten te zijn. Dit zijn de uitslagen van het dom en ellendig algemeen stemrecht dat de rust, vrede en welvaart van het vaderland in de handen van eenen hoop opruiers, schoonsprekers levert. En dit stelsel willen onze liberalen in België invoeren Zulke monsterachtig heden in België mogelijk maken. Dik feit bewijst eens te meer de nood wendigheid, de uitmuntendheid der ver- eenigingen, der komiieiten, die zorg dra gen moeten dc eerlijkste mannen, de volksgezindste, de bekwaamste uit te kiezen en ze aan 't kiezerskorps voor te stellen. Dan mag men verzekerd zijn dat ge vallen lijk de kiezing van Lafargue eene onmogelijkheid zijn geworden en dat een monster van wreedheid en schraapzucht de belangen van het volk gnat verdedigen en in de rust en welvaart van het land een doorslaanden invloed gaat hebben. Dit feitje zij Dendergalm ter overwe ging ootmoediglijk aangeboden. Dendergalm draagt zorg om wekelijks een tal zulker bevestigingen op te dis- schen die waarlijk aan allen ernstigen lezer de schouders doen ophalen. Wij kennen den toupet van 't blad uit de Vooruitgangslraat, maar dat hij zulke hoogte kon bereiken dat dorsten wij nooit uitdenken, noch hem aantijgen 't Is waarlijk prachtig het volgende uitknipsel van zijn nummcr.van zondag 11.: Wat nu gebeurt zien wij onder alle klerikale ministeries voorvallen. Zij, (de klerikalen) keeren altijd terug aan het bewind als de liberalen het land gered hebben uit den krot waarin de klerikalen het gedompeld hebben en verlaten het bewind als het land opnieuw in de krot is. Is het niet recht kolossaalDender galm durft van de bonis van M. Graux spreken, 't is waarlijk dom. M. Bara in eene redevoering vóór eene kiesvergade- ring te Doornijk, keurde de dwaze uitga ven van het geuzenkabinet recht af en zegde dat hij daarover reeds met zijnen kollega had gesproken. Jaarlijks vermeerderden de uitgaven met 7,000,000 fr. en jaarlijks was er re gelmatig een tekort in de kas dat noch de nieuwe belastingen die volgens de be kentenis van Dendergalm zelf tot de ko lossale som van 45 millioen beliepen, onbekwaam waren aan te vullen. De geldverspillingen onder het geuzen- kabinet waren aan 't orde van den dag. De begrooting voor 't jaar 1883 door M. Graux voorgedragen en aan de goedkeu ring der Kamers onderworpen beliep tot 335 millioen. Het ministerie viel in juni 4884 en de uitgaven van 1885 door M. Beernaert gedaan bereikten slechts frank 343,915,850, dus een boni in de kas van meer dan 2f millioen op een jaar. Reke nen wij nu nog daarbij, dat de liberalen stelselmatig jaarlijks 7 millioen te kort kwamen, zoo spaarde in een jaar de te genwoordigheid van een katholiek mini sterie, aan het land, de ronde som van 28 millioen. gesprek. Was ik maar zeker dat mijn waarde vader nail die wreede wilden is ontkomen, meer vcrlaDg ik niet, zegde Maude. Dc wijze, waarop liij van ons is afgegaan, is allervreemdst. Ik denk wel dat hij het goed maakt, hernam Jenkins, de oogen verdraaiende als iemand, die niet in liet minst aan het welzijn van den kolonist twijfelde. Hebt gij geldige redenen, om dat te .kunnen denken En hebt gij dan redenen om aan het tegen overgeste de te gelooYcn Ik ga slechts naar mij zelve te werk. Zijn toe stand was van dien aard, dat ik reden heb te be twijfelen, of het hem mogelyk is geweest zich er uit te reden. Ik weet wel, dat het er niet gunstig voor hem uitzag. Gij vraagt mij of ik denk, dat hij den Indi anen heeft kunnen ontsnappen, iz geloof stellig,dat hem dit gelukt is. Indien hij en zijne makkers wa ren aangevallen, zoudt gij de schoten cn de oor logskreten hebben vernomen. Het zou mij niet verwonderen als Mordaunt, aau hunne handen ont snapt, zich tc land naar Pitssburg heeft begevcu of naar eene andere plaats, waar de Indianen aan geen oorlog denken. Doch, indien zij cr 't leven bij hebben ingeschoten, dan moet Monowano er iets van weten. Ik zal het hem eens vragen. Zeg Mono wano Do Indiaan hief hel hoofd op cn waehtle tolden hem eene vraag deed. Weet gij, hoe het gegaan is met Mordaunt cn zijne manschappen Jufvrouw Maude, of lie ver dc avondster, «ooals gij haar noemt, zou gaarne weten ol zij nog in leven zijn. Monowano is van hen niets te welen geko men. antwoordde de Indiaan. En het hoofd buigende, verviel bij weder in diep gepeins, ew scheen niet gestemd om meerdere vra gen te beantwoorden. Dit neemt allen twijfel weg, zegde Jenkins op zegevicrcndcu toon. Twualf mijlen om hem heen, kan er geen gevecht plaats gehad hebben of hij zou er wel kennis van dragen. Maar wc moeten toch in aanmerking nemen dat hij ook tot de Roodhui den behoort. Dus is het mogelijk dat mijn vader niet in hunne handen is gevallen, sprak Maudc, bij zicli- zelvc, zonderde laatste opmerking van Jenkins te begrijpen. Gewis is hij over land verder gereisd, zooals gij denktmaar zal hij wel ooit tc Pittsburg komen en zal ik hem wel ooit wederzien. Stel u daaromtrent gerust, weerde Maude, antwoordde Jeukins. Binnen kort zal ik naar Pitts burg gaan, om hem te zeggen, wat er met u is voorgevallen en hem weer in dc kolonie brengen, of gij moest liever met mij meegaan om te Pitts burg te blijven. (Wordt voorigezei)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1