In Frankrijk. Een en ander. Wetgevende Kamers. Zonder doekskens. Allerhande nieuws. De werkstaking. Niettegenstaande de buitengewone uit gaven, in 1886 door de werkstakingen veroorzaakt, werkstakingen, die een zantje voor de trouwe bondgenooten van Dendergalm verdiend hebben, bleef de boni bestaan. Minister Beernaert heeft sedert een nieuw gemeentefonds gesticht, waarbij iedere gemeente een frank per hoofd ontvangt dus jaarlijks meer dan 6 millioen. Onder het beheer der liberalen wierden onze kleine boeren, zelf werkmenschen in de schatting der huizen gcslegen, of deze middelen hadden van bestaan of niet daar wicrd geen rekening van gehouden, dat ging onze geuzen niet aan. M. Graux moest geld hebben of anders kon de schooloorlog niet voort, moesten de wer kingen van 't belachelijk schoolinkwetst blijven steken. Oat mocht niet gebeuren Het land wierd dat verkwisten moede en roef, in 1884, vielen de geuzen, 't is geene overwinning,schreef Gazette-Pelrus, 'l is eene rechte verplettering In Brussel zelf verloren zij 16 zetels en twee ministers bleven in den slag, de fameuze boni-minister, volgens de ver stoorde inbeelding van Dendergalmen de aanvoerder van den schooloorlog. Zou Dendergalm wel een jaar kunnen opnoemen waarin M .Graux meteen bon:, li msten* UoUn Ouui 5heia en gebrek aan krachtdadigheid.Dan was het land in den k; ciii ij it Dendergalm. Toch! toch Er was een te goed in de kas van meer dan zes millioen. Een te goed hebben, heet Dendergalm in den krot zitten Daar is een vijs aan los, manneken Het is onmogelijk den spot met de waarheid verder te drijven en aan den eerbied te ontbreken die men aan zijne lezers is verschuldigd. Zouden de geuzen misschien zoo leeg zijn gedaald zulke erbarmlijke pillen in te slikken en droomen zij wezenlijk, lijk het Dendergalm doet, dat minister Graux tij dens hij aan 't scbolelken zat, groote bonis had die door die hatelijke klerika- len zijn blinnen geslokt? Hoe zullen zij, in 1884, verschoten hebben als het verdict van 't kiezerskorps hen uil hunnen verleidelijken droom heeft geschud Zouden zij misschien die dave ring al vergeten hebben en in hunnen slaap weêr ingeschokt, dat ze weer van bonis droomen Bonis van M. Graux, 't is prachtig Arme droomers Hoe verschrikkelijk zal weêr 't ontwaken zijn. De kronijk van den dag leert ons dat dezelfde geldverspillingen gebeuren daar waar de geuzen aan 't roer zijn en bijzon der daar waar het bestuur alleenlijk uit vrijdenkers der logen beslaat. Italië is aan zijn laatste snakken, 'tis haast bankroet. Crispi met zijne 3 vrou wen heeft het erg ziek en krank gemaakt, zoodanig afgemat en uitgeput dat het op den boord van 't graf zich nog poogt aan 'tgras te redden en vast te houden. In Frankrijk klept M. Leroy Beaulieu alarm over het verspillen der Staatsgel den .Frankrijk ligt met de grootste Staats schuld op de maag. Daar ook zitten geu zen en vrijdenkers aan 't schotelken. Dan is het gemakkelijk om begrijpen; de geschiedenis van Belgie van 1878 tot 188-4 leert ons hoe het gaal in den geu zen wereld. Daar achter komt Dendergalm nog van bonis droomen Arme jongen Hoe laag het godsdiensthatend Fransch bestuur door zekere daden daalt, bren gen ons gestadig hunne dagbladen aan. Logiek is de grondsteen van zijn hande lingen niet dit maponniek gespan is slechts alleen door zijnen godsdiensthaat vooruitgestooten en voortgezweept. De Fransche inwendige staatkunde, kan samengegrepen worden in oorlog aan de geestelijkheid, aan het vrij ouder wijs,aau het Catholicism. De Fransche uitwendige politiek bestaat alleen in haat tegen Duitschland en om dien te voldoen is men tot alles be kwaam men gaat zelfs niet achteruit voor laffe vleierijen tegenover Italië, dat nochtans deelmaakt van het drijverbond cn geene wijzen genoeg kent om aan zijnenjiaat tegen Frankrijk lucht te geven. De Fransche heethoofden moesten aan Garibaldi, de ilaliaansche held, de roover der Staten van den Paus,een standbeeld oprichten dat eene belooning moest zijn voor de menigvuldige diensten door dien rooden socialist en communard aan Frankrijk gedurende den laatsten oorlog met Duitschland bewezen. Dit moest te Nice opgerecht worden, een Fransche stad,welker inpalming men alle nachten in Italië droomt. Een Fran sche minister heeft de plechtigheid door zijne tegenwoordigheid vereerd, hij van wien een liberaal blad gezegd heeft, dat zijn aanwezen in 't ministerie een zede lijke onmogelijkheid was. De Italiaansche ministers waren ook uitgenoodigd, maar wie men te Nice niet zag was de officieele vertegenwoordiger van het cabinet van Rome. Wat slag De ceremonie ging haren gang, men sprak vele redevoeringen uit. Garibaldi wierd als een held verheven, zijne dien sten jegens Frankrijk op alle tonen be zongen. Nu wat heeft die avonturier ten voor- deele der Franschen gedaan N»ets vol strekt niets en uit de sneldraadberichten der Franche generaals blijkt dat men een oogenblik gedacht heeft hem voor on trouwheid vóór den krijgsraad te roepen. Die held was er slechts op uil den oorlog met de geestelijkheid tevoeren.Duitchland bevechten dat zou hij niethij zelf ver klaarde het rond uit. Ons doelwit en zal zeker niet zijn onze duitsche broeders te bevechten. (Garibaldi brief aan zijne vrienden van Italië, 7 september 4870.) Na den oorlog legde hij opvolgentlijk de volgende verklaringeu af Er is maar een bestuur in Europa, Duitschland dat de lof verdient van alle weldenkende lieden,.... Bismarck moet de erkentelijkheid wegdragen van de gansche wereld. 22 sept. 1872. Wij moeten waarlijk verklaren dat Duitschland, de beschermer is der ont- voogdingvan de menschheid en't monster der duisternissen in't hert treft. (3 dec. 1872.) De kerkvervolging ging in Pruisen beginnen. De gebeurtenissen in Frankrijk beoor deelde Garibaldi op de volgende wijze. Het verval der Fransche Commune is een ongeluk voor de gansche mensch heid. Ik behoor tot de Iniernationale en ik zeg ronduit dai ik met de duivelen zo» samenspannen q voor doelwit ióudeu heb.be» prioe%o*o er. Koningen uil te roeien. Zuiken kerel hebben de franschen een standbeeld opgericht. Rechterzij van den Se naat. üe rechterzij van deu Senaat heelt Donderdag morgend eene vergade ring gehouden. De Journal dc Bruxelles zegt dat die vergadering twee groote uren geduurd heelt, dat er hoegenaamd geene mededeeling aan dedrukpers werd gedaan en dat de leden zich tot geheim houding verbonden hebben. De Courtier de Bruxelles zegt dat de heeren senators hoofdzakelijk gesproken hebben over de herziening, zonder echter eene beslissing te nemen, en dat zij eeno bijzondere aandacht hebben gewijd aan de voorstellen van den heer Beernaert, betreffende de herinrichting van den Senaat. De Patriote beweert dat zoowel in den Senaat als in de Kamer, de rechterzij eenparig zal zijn en hetzelfde program aankleven. Alle drie kondigen aan dat de rechterzij van den Senaat eerlang nieuwe vergade ringen zal houden. ■Verstoot©». - Hoe de lib. rum van het katholiek ministerie verdrukt ei verstooten worden, blijkt uit het vol gende in de provincie Oosi-Viaauderen zijn I leeraars bei ,md om in verschei dene dorpen,binst deu winter,landbouw- lessen te geven. Nu van die 24 leeraars zijn er vijftien liberaien en zes katholieken. O Die arme verstootolingen Twee winkeliers werden door de rechtbank van Antwerpen de eene tot 400 en de andere tot 200 fr. boeten ver oordeeld, voor het verkoopen van ver- valschte koffie. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. C. Van Laere.is onderpastoor benoemd te Dickelvenne. De Senaat heeft het wetsontwerp op den kosteloozen geneeskundigen bijstand met 32 stemmen tegen 2 en 6 onthoudingen aangenomen. Verders ving de hoogo Vergadering de algemeene be raadslaging aan over het wetsontwerp tot beteugeling der landlooperij en be delarij. De Volkskamer. De vraag om inlichting van M. Helleputte over de wachtgelden der gewezene onderwijzers had de klapkraan bij MM. Bara en Janson opengezet, doch MM. de Burlet, Woeste en Schollaert hebben de liberale woor denkramerij afgebroken en er al de onge rijmdheid doen van uitschijnen. van Pamel een soort van reus van 4m86 lengte. De broek van den dikken van Pamel heeft eene lengte van 4"30 en in den om trek meet zij 4n80. Men kan er gemakke lijk bal in houden. 's Konings naamfeest op zee. Een telegram, gedagteekend uit Pas Palmas, 47 November, en onderteekend door de eerw, heeren D.Hooge en Janssens, Congo-missionnarissen, kondigt Mgr deu bisschop van Gent aan, dat zondag laatst aan boord van de stoomboot Akassa, den 6 november uit Antwerpen naar Congo vertrokken, een plechtig Te Deum is ge zongen ter gelegenheid van den feestdag van koning Leopold. Deze plechtigheid werd met eenen va- derlandschen geestdrift gevierd. Al de passagiers genieten eene blaken de gezondheid. Zonderling tooneel. In de Rijn provincie doet de handelscrisis zich op wreede wijze gevoelen en de werklieden van Eupen en omtrek, die zich zonder broodwinning bevinden, zijn zeer talrijk. Het brood kost 30 en de koffie 60 centie men meer per kilo dan in België. De gedeputeerde en burgemeester van De socialisten geven zich de moeite niet meer hunne treffelijke leerstelsels over den toestand der vrouw in den socialistischen staat der toekomst te verbloemen. Wij vertalen hier ecnige uittreksels uit een werk dat de Gentsche Vooruit dagelijks aanprijst, uit eene pen gevloeid die met veel gezag over socialism handelt de schrijver is eene der bijzon derste hoofden der oproermakerspartij in Duitschland. Die Frau bl. 492. In de keus harer liefde zal de vrouw vrij zijn zoowel als de man vrij zijn van zelve te zoeken of haar te laten vinden, en in de ver- bintenissen die zij aangaat moet zij slechts van hare neigingen rekening houden. Zij sluit den band uit enkele neiging en zonder naar iels om te zien; die band is, lijk in 't begin der eeuwen een bijzonder verdrag, gesloten zonder de tusschenkomst van gelijk welken ambtenaar. Gij ziet, lezer, 't is eene oprechte ver keerde wereld nu zijn 't de jongens die uit verkeeren gaan, dan bij de socialisten zullen de meiskens met evenveel recht, jacht mogen maken; zij zullen, in plaats te moeten wachten lijk nu tot zij gevraagd worden, hunne lieven de trouw gaan voorstellen of liever, de trouw bestaat niet bij de socialisten, hen gaan tol sa menwonen uitnoodigen. Bij de socialis ten komt men te zaam en scheidt men naar belieftetrouwen en er van door trekken zal aan 't klokzeel niet meer moeten gehangen worden; staat het aan, wel men trekt er van door en zoekt betere gelegenheden, betere aazen. En 't is niet dat ik liege, ziet Bebel schrijft het in volle letters en Bebel is de bijzonderste man der socialisten Kwam er tusschen man en vrouw teleurstelling, afkeer en onverdrage- c lijkheid, dan gebiedt de zedelijkheid (wat bosje toch die onverdragelijke verbintenis te breken. Komt er dus krakeel in huis, wel de vrouw maakt pak en zak en zij is er van door naar nen anderen vent, naar nen auderen bijwoner. Is het mogelijk walgelijker leerstelsels te kunnen uitvinden leerstelsels, die meer verontwaardiging doen ontstaan De maat is nog niet vol, lezer, ver van jdaar, want dien Bebel blijft halverwege niet staan. Eindelijk in den huwelijken staat, zal de vrouw ook volle vrijheid en onaf- c hankeiijkheid genieten zij zal de helft c of de drij vierden van haar levensjaren niet moeten overbrengen deels in zwangerheid en deels met de kinders op den schoot. Deperel der deugden de getrouwheid wordt door de socialisten als onzedelijk heid weggevaagd Verder gaan moeten wij niet, dit mogen wij zonder bemer kingen neerschrijven zulke wolgelijk heden boezemen slechts alkeer en ver ontwaardiging in. Zulke dingen kan een eerlijke werkman niet bijtreden, zoolaag is hij in zijne driften nog niet verzonken als de socialistische leiders het wel zouden willen. Bij hen slaat het hert nog op de rechter plaats hij is werkman, de Aalutenaar, maar hij is eer lijk en met Vooruit die zulke walgelijke en slechte dingen voorstaat en verdedigt kan hij geen uitstaans, geen gemeens hebben. De socialisten willen de menschheid tot in den modderpoel der ondeugden dompelen om dan hunne heerschappij verzekerd te zien. Na zulke verpletterende aanhalingen van erkende schrijvers zal Vooruit nog durven voortgaan met te beweren dat de socialisten het familieleven niet vernieti gen, dat zg aan het heiligdom vau 't huisgezin niet raken. Werklieden, opent deoogen, leert de Vooruïters kennen lijk ze in wezentlijk- heidzijn! Rooken. Reeds dikwijls is er gewezen op den verderfelijkeu invloed, welke het rooken op kinderen uitoefent T zal niet slecht zijn het nog eens te doen. Kinderen die rooken zijn bijna altijd luiaards onbekwaam tot geestelijke krachtinspanning, en zonder de minste zedelijks kracht. Zij werken niet, spelen nietstellen nergens belang in, ze zijn altijd afgemat. Hun verstand ontwikkelt zich niet, het opent zich met moeite voor de eenvoudigste begrippen. Hun geheu gen is wederspannig en ontrouw. Indien men de staten raadpleegt van de kinde ren die rooken, kan men zich overtuigen van de waarheid dezer beweeringen. Niets is dus natuurlijker dan dat sommige landen het rooken door min derjarigen doorwetten verboden hebben. Hier volgen er éenige In het kanton Freiburg in Zwitserland is het verboden te rooken aan alwie niet voluit 46 jaren geworden is de overtre ders worden gestraft met eene boete van 4 tot 9 frank. Dezelfde wet bestaat in het kanton Unterwalden. In Duitschland te Trier, Sarrelouis, Koblentz, Sargueminnes, in geheel den Elzas en in heel Lorreinen worden de minderjarige rockers gestraft met eene eene boet van fr. 3,75 tot 44,25. In Amerika, waar men geene halve middels gebruikt, worden de rookers beneden de 46 jaar gestraft met eene boet van 50 tot 250 lrank, volgons de Stalen. De tabakhandelaars en de ouders zijn verantwoordelijk gemaakt. D« meerderheid keurde'de afschaffing 1 EuPe« en vermindering v an tal van wachtgelden van financiën toelating bekomen voor goedDe Vergadering stemde het wets- wijzigingen loet» J zijne medeburger? in België alle HANDEL EN NIJVERHEID. Hopproduclie in EngelandHet mini sterie van landbouw heeft eene statistiek bekend gemaakt uver de hopproduclie van 1890 en 1891. In elf graafschappen waar er hop ge wonnen wordt, was dit jaar de totale opbrengst 436,716 centweighs te 283,629 cwt. verleden jaar. Kent staat aan het hoofd der lijst met 271,347 cwt. Sussex met 67;861, Here ford met 44,710 en Worcester met 24,411 Het bebouwde land bedroeg 57,142 acres legen 53,964 in 1890. RECHTERLIJK KRONIJK. Oploop. Ziehier wat de gentsche bladen vertellen over den oploop, die na de veroordeeling der twee moedermoor- ders van Gijsegem in het paleis vau jus- licie plaats had. Dijnsdag toen de veroordeelden Van Hauwermeiren, van het paleis van jus- ticie naar het celrijtuig werden gebracht, liep er eene menigte volk de binnen plaats op om ze nog eens te zien. Dat is zoo de gewoonte. Toen de veroordeelden in het rijtuig waren gesloten, deden de gendarmen, met den ordedienst gelast, de menigte weêr buiten de omheining gaan. Daar er veel nieuwsgierigen waren, ging dit maar traag. Een gendarm tot spoed willende aan zetten, stootte een der achtersten met den kolf van het geweer tegen de bee- nen. Deze stribbelde wellicht wat tegen, en een gendarm greep hem bij den kraag de man verweerde zich echter, andere gendarmen sprongen bij en de man kreeg slagen, met de kolven der geweeren. Een bediende van het paleis van justicie is tusschengekomen en heeft belet dat de aangehoudene verder mis handeld werd. Ziedaar wat men vertelt. Dal er daarna eene samenscholing ont stond, hoeft niet gezegd te worden. Toen een tiental minuten later de gen darmen het paleis van justicie verlieten werd er wat geschuifeld en enkele kee- ren A hoc geroepen de menigte bleef echter aan het paleis van justicie slaan. ,vwijzigingen toen.eigende aan eenige bepalingen betreffende het huwe lijk en besprak verder de regeling der trarawegvergunningen. Dansorgele. In ons nummer van Zondag II. zegden wij dat men onze aandacht had ingeroepen op 't gene te Dendermonde kwam te gebeuren, name lijk, dat de heer Burgemeester dezer Stad, ten einde het reglement te doen eerbiedigen, de gendarmen gerekwireerd had, die de orgels deden zwijgen, de dansers uit de zaal dreven en 't lokaal sloten. Wij hebben hieromtrent nadere berich ten ingewonnen, waaruit blijkt dat men hierin weêr eens aan de waarheid is te koit gebleven. Al wat er van is, bepaalt zich bij een een eenvoudig dreigement. Naar wij dit maal uit echte bron ver nemen, is de kwestie te weten of het Hoofd der lokale politie, het recht heeft, in geval van overtreding des reglements, gewapenderhand de dansnrgelsof andere muziekspeeltuigen te doen zwijgen en de dansers en danseressen uit lokaal te ver drijven,thans aan 't oordeel, der hoogere Overheid onderworpen en zoodra zij zal uitspraak gedaan hebben zulleu wij hare beslissing meêdeelen. Wieuw Hospitaal. De Commissie vergaderde Donderdag avond en besprak het verslag over de drij overblijvende plaatsen, opgesteld door de heeren Leo Geeraerdts, Schepen en Frans Claus, Geneesheer en Gemeente raadslid. Bedoeld verslag toont aan dat Hertshage, onder vele opzichten vooral voor den afloop der bezoedelde waters, de best geschikte plaats is. Wij zullen dit verslag meêdeelen. Na eene korte bespreking heeft de Commissie eenpariglijk besloten de Hertshage aan den Gemeenteraad voor te stellen. Al de leden der Commissie waren tegenwoor dig behalve den heer Van Wambeke, Burgemeester. Naar wij vernemen zal de Gemeente raad zeer kortelings vergaderen om over het voorstel der Commissie te beslissen. Zie IVotarioële an- noncen op de 4e bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 939 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7515 kilogr. Aan de nieuwe inschrijvers voor gansch 't jaar 199», zal DE DEIV- DERBODE, te rekenen van 3 tot 31 December aunst. kosteloos toegezon den worden. Koninklijke Harmonie. Morgen Zondag 22 dezer, viert onze Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend' de Sinte-Ceciliafeest. Als ge bruikelijk zal het muziekkorps, ter Sint- Marlinuskerk, gedurende de Mis van 44 ure, de twee volgende stukken uit voeren l® Ouverture De Freyschulz Weber. 2° Fantaisie sur Mignon, arr. par Van Groeningen. A. Thomas. Het jaarlijksche Banket zal om 5 4/2 ure 's namiddags aanvangen. Aalst. Een luisterrijk avondfeest zal door hel Vlaamsch Taalgilde onzer stad, op Zondag 29 dezer maand, om 5 4/2 uren 's avonds, ter schouwburg zaal gegeven worden. Benevens eene voordracht door den heer De Wit werkend lid der Maatschappij, die zal spreken over De Vlaamsche Vlag, ko men een aantal toonkundige nummers op het programma voor. De Koorzang- maatschappij Weldoen zonder omzien, en verscheidene gunstig gekende muziek liefhebbers hebben hunne medewerking beloofd. Wie een paar uurtjes aangenaam wil doorbrengen, late de gelegenheid niet ontsnappen Denderleeuw. Eene zeld zaamheid. Bij den heer Beeckman, vuurwerkmaker, aau de statie te Dender leeuw is eene zeldzaamheid te zien, na melijk,de broek van deu gekenden dikken dagen eene zekere hoeveelheid koffie te gaan koopen en dit vrachtvrij over de grens te brengen. 800 huisgezinnen hebben reeds eene vrijkaart bekomen en een twintigtal hak kers van Verviers, Delhain en andere grensplaatsen maken er gebruik van, om met heele vrachten brood de Duitschers te gemoet te komen. Maandag namiddag werd de S*e- veghemstraat en de Slatieplaats te Kor- trijk, in rep en roer gesteld door een wreed en lafhartig gevecht. Vader en zoon K.., vischverkoopers, kwamen van eene herberg in het omlig gende. De vader.Jeen oude man van roud de 60 jaren, wal bij drank zijnde, ging langs de straat al zingend en dansend. Twee boeren van Deerlijk waren niet verre van hen verwijderd. Eensklaps sprong een vau deze op deu ouden man en overlaadde hem met stampen en sla gen. De zoon dit ziende, trok den vreem deling van zijnen vader en gaf hem eenen kaakslag. De andere haalde echter een dolkmes uit zijne mouw en sprong met dit vreeselijk wapen op den zoon. De jongeling, achter zijn oor getroffen, draaide rond en viel plat ter aarde neder. Eenige minuten nadien stond hij echter weder op en viel tegen den muur. De woestaard, ziende dat hij zijn slachtoffer meester was, liep er weder naar toe en plofte nog 6 maal het mes in zijn lijf. Met het wapen, nog rood van het bloed, in de hand. liep hij naar den vader en bracht den ouderling ook drie steken toe. De politie kwam aanstonds toege- sueld en door het verontwaardigd volk ondersteund maakte zij zich van de woestaards meester. De wonden van de slachtoffers zijn doodelijk. De oostendsche sloep n. 34, stuur man Albert Lusype, welke 24 dagen ge leden de haven van Oostende verliet, is tot nu toe nog niet teruggekomen. Naar verscheidene havenplaatsen van Engeland en Holland,waar onze visschers tijdens de stormen eene schuilplaats zoeken, zijn telegrammen gezonden om te vragen ol de sloep daar niet binnenge varen is, doch nergens is men ze gewaar geworden. De bevolking van Oostende is daardoor in de grootste ongerustheid gebracht, en iedereen vraagt zich af of de sloep en hare manschappen niet de prooi der woedende zee geworden zijn. De sloep is de eigendom van den stuurman. Zondag avond is nabij Eernegem eene vrouw van den sneltrein gespron gen, die in vollen gang was. Uit Frank rijk gekomen om de begrajenis bij te wo. nen harer moeder, en meenende dat zij reeds Oostende voorbij was zij moest te Eernegem zijn sprong zij van den trein, een minuut of tien voorbij de sta tie dezer gemeente. Zij verloor in het springen de bloem van haar muts, die men denzelfden avond met de lanteern vond, eu meer niet. Ongedeerd is zij maandag weer naar Frankrijk vertrok ken. Zoo gelukkig zal niet iedereen zijn, die van den trein springt. Bloedig drama. De statie van Edingcn was Woensdag het tooneel van een bloedig drama. Een man welke sinds een veertiental dagen gescheiden leefde van zijne vrouw, had vernomen dat deze in de statie van Edingen den treiu moest nemen. Een weinig voor den tijd drong hij in de statie en verborg een groot mes onder zijne kleederen. Bij de aankomst zijner vrouw trad hij haar te gemoet en had met haar een nog al hevigen twist. Al met eens plofte hij het mes in,-de ongelukkige haren rug. De arme vrouw viel ten gronde en slaakte hartverscheurende kreten. De woestaard sprong op haar eu door kerfde haar den buik met messteken. Men snelde het slachtoffer ter hulp en droeg haar in de woning van den onder statieoverste, waar een geneesheer haar de eerste zorgen toediende. De bekomene wonden zijn zeer ge vaarlijk. Dc pleger dezer laffe daad heeft de vlucht genomen. Het parket heeft een onderzoek geopend. De moordenaar die te Vorst woont zal weldra in handen van het gerecht vallen. De bende Sommer. De onvatbare dief Sommer is naar het schijnt tegen woordig in de omstroken van Luik, waar hij met zijne bende werkzaam is. De aard der diefstallen, die meestal op dezelfde wijze bedreven worden en allen zilverwerk en weerden voor doel heb bende,doet de aanwezigheid van Sommer vermoeden. De politie van geheel het land is verwittigd. De vrouw, die tijdens den laatsten zit tijd der assisen van Brabant, met de bende poolsche en duitsche dieven tot 2 jaar gevangenis werd veroordeeld, is los gelaten. Men denkt haar tot middel aan te wenden om Sommer inde listen der justicie te krijgen. Verschrikkelijke dood. In eene af hankelijkheid der werkhuizen van de wederlandsche kompanie van electriciteit gelegen in de Bayardstraat, staat eene groote mortier, gelijkend aan deze die men in de groote werkhuizen gebruikt om den ciment te bereiden twee zware ijzere baren, in beweging gebracht door de electriciteit, gaan onophoudelijk over en weder om de stoffen te pletteren waarvan de elektrische kolen gemaakt worden. Het bestuur dezer machien was toevertrouwd aan een jongen werkman van Beierschen oorsprong, 24 jaar oud, en Jan Hocheder genaamd. Woensdag, rond 3 1/2 ure, bewaakte hij den gang van het schrikkelijk werk tuig, wanneer hij eene Parijsche punt in het gemalen mengsel vallen liet. Het gevaar vergetende eri denkende den lijd te hebben tusschen het voorbij gaan eener baar eu de aankomst eener tweede om den punt op te nemen, bukte hij zich, doch werd door de baar op het voorhoofd getroffen, ter neder geworpen en op eene afzichtelijke wijze het hoofd verpletterd. Hij had zelfs den tijd niet gehad een en kelen kreet te slaken. De heer doktoor Haversin die men onmiddellijk ging roe pen, kon niets dan den dood bestatigen. De patroons verwittigden onmiddellijk de ouders van deu ongelukkige die een geachte werkman was. Zijofldood heelt in de wijk eene leven dige ontroering verwekt. M. Roland, katholieke gemeente raadsheer van Verviers, heeft eene klacht bij den procureur des konings ingezon den, tegen den schepene Pirenne, omdat deze hem in openbare zitting voor leuge naar had uitgescholden. Gelijk onze lezers het zich nog her inneren, werden onze landbouwers van Bree dezen zomer verschrikkelijk beproefd door den hagel. Sommigen zijn geheel ten onder gebracht. De landbouwers van Lauaken, Reck- heim, Mechelen aan Maas, Boorsheim en Neerhalen hebben elk volgens vermogen willen bijdragen om hunne ongelukkige broeders ter hulp te komen. Vrijdag morgend kwam te Bree het schip aan der gebroeders Kallen met aardappelen en andere vruchten voor de verhagelden. De gebroeders Kallen hebben alles kosteloos vervoerd. Dat strekt lot eere der gebroeders Kallen en van de milde gevers. FRANKRIJK In 't Noorderdepartement hebben ver scheidene groote koolkooplieden reeds onderhandeld met de Kngelschen, die de kolen op de kaaien van Calais leveren aan denzelfden prijs als de maatschap pijen van 't Noorden en Pas-de-Calais. De werkstakers schijnen vast besloten de werkstaking voort te zetten, om de maatschappijen te dwingen aan hunne eischen toe te geven. Sommige zoeken intusschcn werk te bekomen bij de boe ren. Zij, die vroeger voor wanordelijk heden veroordeeld werden, zijn naar Bethune gegaan om hunne straf uit te doen. Volgens berichten uit Leus is alles rustig in het departement Pas-de-Calais. De werkstakers hebben de patrouilles ingericht, om te beletten dat door den invloed der bedienden de balf besloten werkstakers terug aan den arbeid gaan. De werklieden der ateliers schijnen lust te hebben deel te nemen aan de be weging. Uil Saint Omaars wordt gemeld dat de werkstaking ook daar algemeen is. Woensdag heeft te Hornes eene verga dering plaats gehad van 500 werksta kers. Zij trokken met muziek en vlaggen aan 't hoofd naar hun lokaal. Aan de mijn n. 4 had 's morgens een gevecht plaats tusschen werkstakers en niet werkstakers. Een revolverschot werd gelost door den veldwachter, die aan 't hoofd stond van de werklieden die aan den arbeid gebleven waren. Vier personen werden licht gekwetst. Petit Journal heeft een onderhoud ge had met den prefect van Pas de Calais. Deze is van gevoelen dat de werksta king zal uitvallen ten nadeele der werk lieden. Er is eene daling ontstaan op de kolen. Men verzekert dat verscheidene maatschappijen op eene gelegenheid loerden hun personeel de geldelijke voordeelen te ontnemen, die zij gedwou- gen waren hen over twee jaar toe te staan. Die gelegenheid wordt hen thans door de werklieden gegeven zij beginnen vij andelijkheden tegen de patroons en, men moet het bekennen, zonder de minste reden. Blijendig treurspel. In de gemeente Alspin, Hautes Pyrénées, heerschte vrij dag grooten schrik. In de eenige straat van bet dorp was een prachtige zwarte

De Denderbode | 1891 | | pagina 2