In Vooruit. Een en ander. Stedelijke Raad. VERSLAG Allerhande nieuws. Welnu, herhalen wij het met M. Frère, in de zegepraal der klerikalen ligt het eenige, ligt het grootste gevaar maar om dit te voorkomen moest men niet herzien. Zoo schrijft het orgaan der oude prui ken van Gent en dat hel doctrinarism nog al sterk is toont de laatste gedeeltelijke gemeentekiezing waar de Vooruitstrever M. Cambier, het onderspit heeft moeten delven voor zijnen doctrinairen tegen strever, en de neêrlaag, niettegenstaande al het geweld der socialisten was er zoo klein niet. Als Vooruit er nog op denkt, wordt hij gram en braakt nog bedreigingen uit, lijk 't overlest gebeurde. Waaruit bestaat dus de gros van 't geuzenleger Uit een hoop socialisten, belhamels die een zetelken droomen, en verders uit de gazettenschrijvers der geuzenrangen en onder hen zijn er die bitter weinig over tuiging hebben. Maar met de Journal de Liége mag men wel vragen hoever 't land die schreeuwers volgt 't Is slechts uit nood dat do liberalen voor 't algemeen stemrecht schreeuwen, omdat zij hopen dat zoo de herziening niet zou plaats hebben. Dit bewijst het uitknipsel van de Flan- dre libérale, die ook partijganger is van alleman kiezer; dit bewijst de houding van Dendergalm zelf, die zegt dat het stelsel der huisbewoning eene onrecht- veerdigheid voor de partij der geuzen is, want zij vermindert de ongelijke en on- rechtveerdige verhouding der kiezers van stad en buiten; dit bewijst een schrijven van het liberale doctrinaire blad van Parijs le Journal des Débats 't welk in 4870 reeds schreef dat in geval het alge meen stemrecht in Belgie wierd inge voerd, de liberale partij met haren naam ook haar bestaan zou verliezen, dit bewijst ook de verklaring van Bebé Van der Kinderen die van het algemeen stemrecht alleen voor desteden wilenniet voor den buiten zoolang hij niet voor de socialistische wereld is aangewonnen en hij aan de geestelijkheid niet is ontrukt. Altijd twee maten en twee gewichten. Pas op, Dendergalmin 't algemeen stemrecht gaan de doctrinairen om zeep, en wordt 't land aan de geestelijkheid overgeleverd. Weest gij zijnen redder en bestrijd de herziening. Daar ligt het belang der geuzenpartij! Iedereen weet dat de Federatie der briefdragers door M. Vanden Peereboom, die daarin hel voorbeeld volgde hem door eenen liberalen voorzaat gegeven, werd afgeschaft.Door M. Janson daarover ondervraagd, haalde de heer'Minister,om den geest te doen kennen die de Federa tie zou bezielen en om te doen zien wie de aanloiders er van waren, twee voor beelden aan van postbedienden die er het woord gevoerd hadden. Een van de twee had op heel zonderlinge wijze zijn ontslag ingediend, de andere, de leer stelsels van Bebel in 't werk stellende was met de vrouw weggevlucht van zijnen gebuur en de zijne laten zitten. Dit waren de sprekers. Welnu wat doet Vooruit Niettegenstaande de duidelijkheid van de verhandelingen der Volkskamer, om op den heer Minister als 'nen dulhoud te kunnen blaffen,mengelt Vooruit wetens en willens de 2 gevallen ondereen en legt op den rug van den eersten wat den tweede heeft begaan En colèreen protestaties men kan niet meer Dat is van wege Vooruit een blijk van slechte trouw Maar wat verwondert van wege Vooruit is het volgende. Men zou nooit zeggen dat dit uit de pen van een verdediger der vrije liefde kon vloeien 't komt van M. Stautemas,de gewezen briefdrager die zijn zak voor de voeten van zijnen chef wierp uitroepende Leve de werkstaking Leve het socialism Stautemas schrijft, zich tot den mi nister wendende Gij zoudt om ver schooning vragen indien gij wist hoe wij aan huis leven, lioe echtelijke reine trouw en liefde bij ons aan huis wonen, hoe wij zorgen voorde opvoeding onzer kinderen, al zijn wij doodarme werklieden, socialisten... Vergelijken wij met die woorden van gezel Stautemas de zienswijze van den socialistischen apostel Bebel, en zeg daarna of hij recht had zich te verzetten zelfs indien de heer Minister het feit van den tweede op zijnen rug had willen leg gen,wat volstrekt onwaar is.Men spreekt van echtelijke trouw en wat wordt die trouw in de leerstelsels der socialisten Kwam er lusschen man en vrouw te- e leurstelling, afkeur en onverdragelijk- heid dan gebiedt de zedelijkheid die a onverdragelijke verbintenis te verbre ken. Getrokken uit apostel Bebel die Frau. Die tweede briefdrager dus, die met de vrouw van zijnen gebuur opstak, stelde de leerstelsels van Bebel in 't werk en nu komt zijn eerbiedweerdige collega van de Federatie hun daarover nen steen werpen in zijne protestalie. Wat ongerijmdheden toch 't ls recht socialistisch Gijsegem - Congolantl. Het bestuur van den Congo-Vrijstaat heeft aan den eerw. heer Van Impe, di recteur van het St. Aloïsiusgesiicht, te Gijsegem, een klein Congoleesch meisje gestuurd om op te voeden en te onder wijzen. Verscheidene Congoleesche knapen zijn reeds in dat bloeind gesticht groot ge bracht, doch deze is het eerste Congo leesch meisje, dat in Belgie aankomt. Men weet waarom die kleine Congolee- zen naar Gijsegem gestuurd worden. Drie jaar geleden heeft de ieverige be stuurder van het St. Aloïsiusgesiicht aan koning Leopold voorgesteld, voor eenige Congoleesche kinderen te zorgen, die hier zouden onderwezen worden, en dan naar Afrika weerkeeren, om hunne onge lukkige landgenooten te beschaven. De eerw. heer Van Impe neemt edelmoedig al de kosten van de opvoeding en het on derhoud dier arme zwarten ten zijnen laste. De koning, die de verhevene gevoelens van den ieverigen priester wist te waar- deeren,aanveerdde het gulhartig aanbod, en thans worden bij den eerw. heer Van Impe, vier jonge Congoleezen groot ge bracht, die zich onderscheiden door hun goed gedrag en hunnen iever tot de studie. Het Congoleesch meisje, dat nu bij den eerw. heer Van Impe is aangekomen, zal toevertrouwd worden aan een gesticht van zusters. Ware het niet te wenschen dat het voorbeeld door den eerw. heer Van Impe gegeven, nog in andere onderwijsgestich ten en kloosters gevolgd werde En zijn er geene rijke families genoeg» die de kosten der opvoeding van een of meer negertjes of negerinnetjos op zich konden nemen Zij zouden daardoor een grooten dienst bewijzen aan het grootsche beschavingswerk in Afrika, zoo edelmoe dig door koning Leopold ondernomen. Die kleine Congoleezen, knapen en meisjes,in hun land weergekeerd, zouden daar de missionnarissen en andere be- schavers krachtdadig ter hulp staan. P. S. Woensdag morgend is in het gesticht te Gijsegem een brief toegeko men uit Boma (Congo),geteekend M.Fuchs rechter in beroep,bestuurder der justicie, dienstdoende gouverneur-generaal, Deze schrijft dat hij met den eerslver- trekkenden boot eenige kinderen zal af sturen,voortkomstig van den noordelijken oever van den Congo,de Manyangastreek. Een zijner agenten heeft de spoedige aankomst gemeld van vier negerinnetjes en verscheidene negertjes. Welaan welke edelmoedige harten in Belgie zullen zich die arme kindertjes aantrekken en de kosten hunner opvoe ding dragen Wij richten eenen dringenden oproep tot alle liefdadige rijken. Wie zal de eer ste zijn in dien kampstrijd van mensch- lievendheid Charitas. Verwoesting van Belgi sche missiën. Een telegram, te Parijs uit Peking ontvangen, brengt in lichtingen over de nieuwe onlusten in Mongolië. Een oproer, het werk van geheime ge nootschappen, is ontstaan in twee onder prefecturen van het arrondissement Ge- Hol, waar zich hel Vicariaat van Mgr Rutjes bevindt, behoorende tot de Belgi sche missiën. De oproerlingen hebben priesters en christenen vermoord eri eene kerk ver brand. Troepen zijn nu ter plaatse gezonden. Het Journal de Bruxelles verneemt, dal de missies van Pa-Kou en Sanche-Tiaz bestierd werden door twee priesters P. Van Dyck.van 't bisdom Mecheler. en een Chinees,maar er kunnen nog op reis zijn de priesters daar geweest zijn. Er zijn ongeveer 3000 christenen le Pa-Kou. China. Nieuwe inlichtingen zijn te Parijs ingekomen over de onlusten in China. De oproerlingen hebben, zooals wij melden eene kerk en verschillige huizen verwoest. Ongeveer 300 christenen alleen in boorlingen en één priester, insgelijks een chinees, zijn gedood. 't Zijn de Ki-Massee (peerdendieven) die in hel noorden van Mongolië tot den oproer overgingen, terwijl in 't zuiden de Tsal (vrienden van den huize) het werk begonnen. De inrichting der eerste is bestemd om bijzonderlijk de politieke instellingen te bevechten en de bewoonde centrums te vernielen. De andere, zoo zeggen de mis sionnarissen, randen vooral de kerken en missiën aan. De reguliere chineesche troepen ruk ken op naar de plaats der onlusten. Een missionnaris, die de vlucht kon nemen, zegt dat zij onder 't bevel staan van den generaal van Fou-Theou. Te Londen verneemt men eenen nieu wen priestermoord. Een belgische mis sionnaris en al de ohineezen, die hij tot hel christendom had bekeerd, zijn te Vinchow om het leven gebracht. Wereldlijk onderwijs. Zekere J. De Roo, onderwijzer bij de gemeentescholen van Brussel, is gestor ven en burgerlijk begraven. Dat zegt genoeg. Zeven uren werk. Er wordt den dag van heden veel geschre ven, gewreven, gesproken en gestreden, om het 8 urenwerk te bekomen en zelfs te doen vaststellen in de wet. Dat is weeral niet nieuw want in een boekje, getiteld Eene zalighe leering he, die alderexcellensle Crony eke van Brabant, Gheprent Thantwerpeu bi mi Jan van Doesborgh, int jaer MDCXV1II (1618), treft men het volgende aan Vijf uren zuldi in den dach God eeren Sevenuren suldi uwerek lianteeren Seven uren meuchdij slapen Twee uren meuchdij locht rapen Drie uren meuchdij eeten Aldus doende zuldii den tijd vergheten. De socialisten hebben hunnen fameuzen achturigen arbeidsdag dus alweer ont leend aan den goeden ouden tijd. De demokraten van voor 273 jaar waren ech ter van gevoelen dat 7 uren werken per dag voldoende is. (liet Land.) Do kola. In den tijd werd er veel gesproken van dit gewas, dat de wonderbare eigenschap bezit den hevig- sten borger te stillen en het lichaam gedurende eenigen tijd recht en krachtig te houden. Andere gewassen bezitten dezelfde eigenschappen, zulke zijn de coca van Peru, de betel, de liasschisch, de matéNan dit laatste gewas is eene zekere hoeveel heid op de markt van Brussel voorhanden geweest. Wat men echter niet gezegd heeft is dat 't gebruik dier gewassen het lichaam op korten tijd zou uitputten. De Peruvia nen welke veel coca knabbelen kunnen het niet langer dan driejaren uithouden. Zitting van Donderdag 26 November 1891. 6° Stichting eener Vischmijn op de Zate, plans, bestek en kohier van lasten. Goedgekeurd. 8° Stichting van een nieuw Hospi taal: verslag der Commissie. Het volgende verslag werd ten bureele nedergelegd ter inzage der Leden. De Raad beslist dat eene zitting zal ge houden worden tot het bepleiten van 't verslag op Zaterdag 5 December aanst. door MM. Cheeraerdts en Claus, aangeboden aan de Bijzondere Commissie door 't Stadsbestuur benoemd tot 't aan wijzen der best geschikte plaats voor het nieuw te bouwen Hospitaal. Mijnheer en, In de laatste zitting onzer Commissie, hebt gij ons den eervollen maar tevens gevaarlijken last opgedragen, UE. in een kortbondig en zoo klaar mogelijk schrij ven, de voorwaarden voor oogen te leg gen eigen aan de drij plaatsen voorloopig behouden tot het oprichten vaneen nieuw Hospitaal, Ongeneesbaren- en Moeder huis onder hygiënisch en praktisch oogpunt de voorwaarden dier drij plaat sen met elkaar in vergelijking te brengen, of in de weegschaal te leggen, en UE. daarna een stellig voorstel te doen aan gaande deze der drij plaatsen die het best gelegen en geschikt is tot het opbouwen van genoemde gestichten. In onze vorige vergaderingen, hebben wij die zoo gewichtige zaak breedvoerig onderzocht en besproken. De drie plaat sen waarvan kwestie is, zijn door ons bezocht en nagezien. De grondplans ervan, door den heer Stadsbouwmeester kundig en getrouw- lijk opgemaakt, sedert weken ter onzer beschikking gesteld, hebben wij rijpelijk kunnen bestuderen en overwegen. Van den andereu kant, door het kleine vlug schrift u medegedeeld over de hygiëni sche voorwaarden voor een goed Hospi taal vereischt, alsmede door de Mini- sterieële Onderrichting van 18 februari 1884, eraan gehecht, over dezelfde kwes tie handelende is hel u gemakkelijk geworden in volle kennis van zaken uw oordeel le vellen, en een goeden en ste- vigen keus te doen. Welnu, om gezamentlijk en zonder moeite tot hei einde onzer taak te gera ken, gaan wij hier eenvoudig de hoofdza kelijke voorwaarden opnoemen tol een goeden grond voor Hospitaal eigen, en met een nazien welke van de drij plaatsen de meest voordeelige hoedanigheden be zit. Na dit onderzoek zal onze k'. us zeer gemakkelijk wezen. I. LIGGING. De beste ligging is, in den omtrek der steden,op halven wege der hellingen van gronden, in een weinig bebouwd kwartier, op hooge, ruime en vrije gronden, van fabrieken, vestingen, wallen, moerassen, slachthuizen en kerk hoven, van den boord der rivieren ver wijderd. Hewel, ons dunkens, voor deze voorwaarden, komt Hertshage klaar- klijkend en onloochenbaar op de eerste plaats. En wel bijzonderlijk wanneer men inziet, dat Hertshage teenemaal boven den Noorderkant onzer stad gelegen is. Im mers, de warme en vochtige wind van zuid en zuid-west is meest bekwaam de gevaarlijke ziektekiemen in een Hospi taal ontsproten, op te nemen en mede te dragen en dierwijze besmettelijke kwalen te verspreiden. Een Hospitaal boven 't Noorderpunt der stad gelegen, kan onder dit oogpunt geene vrees inboezemen. II. WATEREN. A. Een goed Hospitaal behoeft in overvloed goed, zuiver en gezond water. Sedert jaren welen wij allen en hebben wij honderdmaal hooren zeggen, dat Hertshage en Ouden Dendcrmondschensteenweg het beste en zuiverste water van gansch stadsbodem opleveren. Die faam is namenlijk eigen aan den waterput der huizen van denbeer doktoor Monfils. Eveneens is het gekend, dat, in de droogste zomers zelfs, wanneer er bijna overal aan drinkwater gebrek was, genoemde put rijkelijk in de nood wendigheden bleef voorzien. Doch, wij hebben ons bij deze open bare bevestiging des publieks niet willen bepalen, en wij deelen UE hier de schei kundige oplossing mede van een staal waters op Hertshage genomen (in den hof van 'M, Albert De Bièvre) en verricht door onzen geleerden en deskundigen chimist.heer apotheker Bogaerts. Ziehier zijn schrijven Dit klaar en helder water is frisch van smaak. Na uitdamping laat het een overblijfsel van twintig centigrammcn zoutstoffen per liter water, en het bevat twee en twintig milligrammen organieke stof per liter.— Gebruikbaar water mag ten meeste 50 centigr. zoutstoffen en 80 milligr. organieke stokken per liter water inhouden. Het onderzochte wa- ter is dus een zeer goed drinkwater. Get. F. Bogaerts. De waters der twee andere plaatsen hebben wij aan geen analysis onderwor pen. B. Eene zaak van bijna evengroot belang is de gemakkelijke, gevaarlooze en levens goedkoope afleiding der vuile of bezoedelde waters. Wij moeten hier niet steunen op de groote hoeveelheid van water die lot reinigen en zuiverhou- den van een Hospitaal noodzakelijk is. Hewel, eene goede waterdichte goot van hoogstens 200 meiers lengte, zal ons op Hertshage» toelaten de afleiding dier waters te verrichten op gansch volmaakte wijze, en met zeer geringe onkosten. De twee andere grondplaatsen, Mijn- heeren, kunnen diesaangaande onmoge lijk in vergelijking optreden. Zoowel van St. Job als van Nieuwstraatsteen- weg zou men verplicht zijn lange en kostelijke goten daar te stellen; de hel ling van grond is bijna nietig, en, wat meer is, de bezoedelde waters zouden honderde meters verre door onze zeer onvolmaakte stadsgoter, onder de woon huizen heen moeten worden afgeleid, tot overgroot gevaar van de openbare ge zondheid. Intengendeel, op o Hertshage worden ze rechtstreeksch, profijtig en zonder gevaar in de Vaart verspeeld, gansch beneden de stadswoningen. III. Doodeenvoudig is het zich te overtuigen, dat Hertshage veel beter dan de twee andere plaatsen gelegen is, nopens den afstand der verschillige pun ten van stadsuitgestrektheid. Het volkrij ke Mijlbeek is er nabij de toegang voor Schaarbeek is verkort en vergemakkelijkt door de brug aan den Zwarten hoek, de stad zelve vindt er twee of drij toegangen. Vergeten wij ook niet hier aan te mer ken, dat, bij groote sterfte door besmet telijke kwalen er middel is het kerkhof te bereiken zonder bijna de Stad zelve door te trekken. IV. Ons Stedelijk Bestuur getroost zich overgroote opofferingen tot het bou wen der ruime, gezonde, en zoo noodza kelijke Gestichten waarvan hier kwestie is. De zake van geld, de prijs van aankoop dernoodige gronden, moet dus ook zeer ernstig in aandacht genomen worden. Hewel, Mijnheeren, wij zullen klaarblij- kend bewijzen, dat de noodige gronden op Hertshage niet meerder zullen kosten dan op een der twee andere plaatsen—daargelaten nog de zoo ernsti ge nadeelen aan deze twee eigen, en hierboven opgesomd. Het zal ons gemak kelijk zijn, UE. daarvan le overtuigen. V. Wij spraken daar over onkosten van gronden. Maar, is er ons meer dan een enkelen oogslag noodig om te zien, hoe voordee- lig Hertshage gelegen is voor het bij brengen van alle noodige bouwmaterialen als steen, kalk, zand, hout, pannen en sohalfen enz. enz.? Deze bouwplaats is inderdaad slechts 150 meters van de nieuwe kaai afgelegen. De ondernemer zal dus inzien dat er voor Hertshage verscheide franks minder voor vervoer kosten zullen af te duimen vallen en klaarblijkend ook zal ons Bestuur,gansch die ^vermindering op vervoerkosten, op het totaal der uitgaven besparen. Ziedaar, Mijnheeren, de overdenkingen en aanmerkingen, welke uwe verslagge vers de eer hebben UE. voor oogen te leggen. Zij zijn klaar en eenvoudig neêr- geschreven, gelijkvormig aan het verlan gen van onzen achtbaren heer Burge meester; gelijkvormig bijzonderlijk aan den hoofdzakelijke ernst die aan zoo groot, zoo edel en zoo belangrijk een werk betaamt. Zij zijn de onbewimpelde uitdrukking van onze vaste overtuiging, zij doen U zien dat wij verslaggever, onder alle opzichten de Hertshage aanzien als de best geschikte plaats, ja, als de eenig mogelijke plaats tot het opbouwen van een goed, waarlijk goed Hospitaal,' Ongeneesbaren-en Moederhuis. Wij twijfelen geenszins, of gij zult deze onze zienswijze bijtreden.Onze bevolking ook, heelt zich sedert maanden onledig gehouden met het zoeken der beste plaats voor 't nieuw Gasthuis. Met genoegen bestadigen wij dat, op verre na, Hertshage den voorkeur van alle ernstige denkers wegdroeg. Eenige woorden nog, Mijnheeren, voor aleer wij ons schrijven ter uwer beschik king nederleggen. Weinig ernstige perso nen hebben hel gedacht geuitIndien het nieuw Hospitaal op Hertshage komt, dan zijn allo werken, verschoo- ningen, verbeteringen en uitbreidingen voor éénen denzelfden kant der Stad. Neen, zulk spreken is niet ernstig, wan neer zoo groote, zoo edelo intresten op hel spel staan. Een Hospitaal moet en mag enkel ge bouwd worden, op die plaats welke in haar het grootste getal der beste en hoofd zakelijke voor aarden vereenigt. Geen hoegenaamd kwartier onzer vaderstad, wordt noch wierd door het Bestuur on rechtvaardig bevoordeeligd of benadee ld. De intresten en belangen van alle onze medeburgers hebben wij te bevoordeeli- gen en te vrijwaren, Wanneer wij u uit- noodigen onzen keus, in deze gewichtige zaak bij te treden, dan zijn wij daartoe aangedreven door het behertigen der ware belangen van alle Aalstenaren en vaD gansch de stad Aalst. Aalst, 19 November 4891. De Verslaggevers, Dr CLAUS. M. L. GHEERAERDTS. RECHTERLIJK KRONIJK. Het Verbrekingshof heeft het arrest van hel Beroepshof van Brussel verbro- ken.'t welk had besloten dat men geldig- lijk een compromis kan teekenen om de betwistingen te vereffenen voortspruiten de uit tennijnhandel.'tHooge Gerechtshof, zich steunde op de voorbereidende werk zaamheden van het burgerlijk wetboek, bestaligt dat het spel op koopwaar strij dig is aan 't openbaar orde en de goede zeden. De zaak is naar 't Beroepshof van Gent verzonden, 't welk de zaak in vereenigde kamers zal behandelen. Het openbaer ministerie, vertegen woordigd door den Procureur-generaal Mestdag!) de Terkiele, heeft de handel wijze gelaakt van dezen die zich aan waag spelen overleveren en die weigeren le betalen wanneer het lot hen onguustig is het geding zou voor hel Verbrekingshof niet moeten gebracht geweest zijn, een eerlijk man betaalt zijne schulden. Ik heb in het belang der wel alleen besloten, zegde het openbaar ministerie, ik bekommer mij met de tegenstribbelaars niet, maar ik heb door mijn stilzwijgen hunne handelingen niet willen dekken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. L. Ackerman, onderpastoor van het Klein Begijnhof, te Gent, is be stuurder der Zusters van Liefde te Brus sel benoemd hij wordt vervangen door den E. H. G. Van Poucke, gewezen pro fessor in het Klein Seminarie van St- Nicolaas. D© Volkskamer onderzocht het budjet der gendarmerie.Verscheidene afgeveerdigden wezen op de noodzake lijkheid der versterking van dees keur korps en de stichting van nieuwe briga den. Deze begrooting werd mei eenparig heid aangenomen. Daarna werd de beraadslaging over de begrooting van oorlog aangevangen. M. Helleputte sprak ten voordeele van eene betere bezoldiging der soldaten, het verminderen van den diensttijd en een vrijwilligersleger. Onze achtbare verte genwoordiger, M. Woeste had gevraagd wat willen de liberalen in militaire zaken zij beknibbelen alles wat de katholieken doen en niet doen M.Bara en andere libe ralen antwoordden zoo voorzichtig moge lijk doch uit hunne verklaringen kon men gemakkelijk afleiden dat de liberalen,wa ren zij meester, het jaarlijksch contin gent van 13,000 tot 20,000 manschappen •/ouden vermeerderen. M. Woeste deed de dubbelzinnige houding der liberalen uitschijnen en zegde Het katholiek pro gramma in militaire zaken is gekend, maar gij, liberalen, gij doet slechts on- rechtstreeksche bekentenissen. M. Bara moest zich dan ook weêr eens aan zijne gewoonlijk prieslervreterij overleveren en viel lijk een bezetene uit tegen de mi litaire aalmoeseniers welke hij van al de misdaden beschuldigde. M. Janson eischte de persoonlijke dienstplicht. M. Beernaert bewees dat het katholiek ministerie de landsverdediging door de Maasforten doeltreffend versterkt heeft en er uit de verklaringen van al onze gene- ralen blijkt, dat ons leger niet hoeft ver groot te worden om onze onafhankelijk heid to waarborgen. I5ot©rmarl*t. Heden zaterdag werden 882 klonten buter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7045 kilogr. WP" /Van tl© nieuw© inschrijvers voor gansch '1 jaar 1892, zal DE DE1VT- DERBODE, t© rekenen van 3 tot 31 December aanst. ltosteloos toegezon den worden. Wet betrekkelijk de openbare dronkenschap. Afdruksels dezer wet zijn te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode,» Korte Zoutstraat, 31. Prijs fr. 0,30. Zie IVotarïeële an- noncen op de 4e bladzijde. /Valst. Een luisterrijk avondfeest zal door het Vlaamscli Taalgilde onzer stad, op Zondag 29 dezer maand, om 5 1/2 uren 's avonds, ter schouwburg zaal gegeven worden. Benevens eene voordracht door den heer J. De Wit, werkend lid der Maatschappij, die zal spreken over De Vlaamsche Vlag, ko men een aantal toonkundige nummers op het programma voor. De Koorzang- maatschappij t Weldoen zonder omzien, en verscheidene gunstig gekende muziek liefhebbers hebben hunne medewerking beloofd. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Firmin Mignot te Brussel waar wielpeerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van. ineenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. Te beginnen van april aanstaande zal de officieele reisgids op beter papier en in grooter formaat worden gedrukt. De aanbesteding heeft plaats gehad. Het lastencohier is zeer streng.Elke fout door den drukker begaan op de geleverde proeven, wordt gestraft met eene boete van 2 fr. en drie fouten kunnen de ver breking van het contract voor gevolg hebben. Ons dunkt dat het formaat van den reisgids waarlijk groot genoeg is. Hondsdolheid. De genaamde F. De Cock, landbouwerszoon, wonende op de, wijk Neerstraat, te Waasmunster, zag Woensdag 18 dezer een onbekende hond op zijne hofstede loopen. Hij wilde bet dier aanlokken, doch de hond gaf hem eenen beet in de beenen. Zij hebben den hond in eenen stal opgesloten waar hij 's anderdaags dood lag. Een veeaarts heeft bestadigd dat de hond razend was. De gebeten jongeling is naarSt-Hubert vertrokken. Drie fooremannen gingen maandag avond in eenen kleêrwinkel te Ledeberg en vroegen aan de vrouw om eene broek te koopen. De vrouw gaf hun eene broek en geleidde hen in eene nevenstaande plaats om de broek te passen. Een der fooremannen bleef in den winkel slaan en ontvreemde middelerwijl eene broek. Slechts 's anderendaags bemerkte de vrouw den diefstal.Zij begaf zich naar de groote. markt en zag daar den kerel met de gestolen broek wandelen. Aanstonds berichtte zij de politie, die den man aan hield. Ook de beide anderen werden ondervraagd, maar naderhand losge laten. Men heeft twee handelsreizigers te Brussel aangehouden, die een gansch bij zondere manier van stelen hadden uitge vonden. Zij hadden voor gewoonte aange nomen in de hotels hunne stielgenooten dronken te maken, met den wijn, dien zij voor een voornaam huis verkoopen moes ten. Waren de kameraden dan drouken, dan slopen zij naar boven, ledigden de koffers hunner vrienden en kozen hot hazenpad. De kofferreiziger. - In den entrepot van Brussel had men donderdag eene zonderlinge verrassing. Een kist was van Amsterdam gekomen met het opschrift Harmonium. Toen zij zich reeds eenigen tijd daar bevond hoorde men er eene menschenstem in. Men opende het deksel en vond.... den beruchten Herman Zeitung, den geken- den reiziger, die aan de spoorwegbestu- ren van Parijs en andere sleden reeds zooveel spel leverde. Men heeft hem te verstaan gegeven dat hij zijne reis zou moeten betalen en daarenboven zou vervolgd worden voor gereisd te hebben zonder regelmatige kaart. Het ventje scheen 2eer tevreden over zijne reis, te meer, omdat hij er eene aanzienlijke wedding mee wint, maar bij scheurde van den honger. Dit is niet te verwonderen. Bij vroegere gelegenheden was hij steeds van eenig voedsel voor namelijk citroenen voorzien. Nu had hij, meenende dat de overtocht slechts eenige uren zou duren, niets meêgebracht. En hij had twee dagen in den koffer gesloten gezeten. Daar hij zonder geld was en geene be staanmiddelen kon opgeven, heeft de po litie hem meêgenomen tot zijne vriendeu of landgenooten hem opeisehen. Zoo niet zal hij als vreemde landlooper over de grenzen worden gebracht. Men leest in een ander blad Hermann Zeitung is een kereltje van I meter 40 hoog, tamelijk gezet, met bruine knevels en haar en sterk gebogen neus. In 't begin was of scheen bij van de reis zoo uitgeput dat hij schier op de gedane vragen geen antwoord kon geven. De kist, waarin hij vervoerd werd, is dijnsdug ten 12 uren te Rotterdam gede- poseerd en ten 2 uren op reis naar Bel gië gegaan. De vrachtbrief luiddeHar monium 85 kilos. De hoeken waren van sterk ijzeren beslag voorzien. Het was donderdag morgend 6 4/2 ure toen het koffer in deu entrepot van Brusg sel aankwam. Rond half 9 deed M. Van Robays zijne gewone inspeciie, toen zij eensklaps eene kist van 90 centimeters 1 mg, 55 breed en 95 hoog, zagen open gaan. Een man kwam er uit. De werkman, die den inspecteur ver gezelde, viel bijna in onmacht van schrik. lierman nam den hoed al, en riep Vive la Belgiqne. Vervolgens gal hij zijn visietkaartje af, waarop men las Souvenir der beroemde Kofferreiziger HERMANN ZEITUNG. Grande vilesse van Parijs naar Amsterdam in 96 uren. Daar het manneke slechts een gulden en eenige centen in zijn bezit had, kon hij zijne reis, die rond de 4 trank kostte, niet betalen.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2