China. Moorderijen op christenen. Een en ander. Nu, zult gij, schreeuwen, uitbazuinen dat wij de opschorsing van hetbudjet van eerediensten moeten vragen nadat men het kapitaal heeft verbeurd verklaard, zou men dan ook de intresten, de wettige intresten aanslaan f? Is dat voor u de reehtveerdigheid, Dender galm, en kunt gij dit goedkeuren zelfs als die handelwijs tegen uwen poli- tieken vijand is gericht Zou de Gods diensthaat in u zoo diep zijn ingeworteld? Wij durven het niet denken dat gij eene tweede omwenteling zoudt kunnen toejuichen die deze onrechtveerdigheid, dit schreeuwend onrecht zou bedrijven Kunt gij uwe goedkeuring schenken aan mannen, die op de macht der baïon- netten gesteund, een andermans goed rooven, al dacht die anderman anders dan gij Is uwe leuze dan niet recht en vrijheid of zult gij, zoowel gij het -verplichtend onderwijs ophemelt, ook het begrip van 't beziltingsrecht durven omdraaien 1 Het gedacht van kardinaal Manning heeft niets dat ons afschrikken moet. Zouden de liberalen wel hetzelfde denken Wat zou er gebeuren moest de Kerk dan volle vrijheid genieten Uit den hoop geef ik slechts twee aanhalingen omdat zij afdoende zijn M. Emile Friedberg, leerling van Ilegel professor van rechten te Leipzich schrijft: De doctrinairen, moedigen nog de scheiding van Kerk en Staat aan als een alvermogend middel. Nu in de huidige omstandigheden zou die scheiding een heel slechten slechten maatregel zijn want de Kerk is nog t© eng met het volk vereentl. Indien Dender galm genegen waar de bevoegdheid van dien professor af te wijzen die gezegd heeft dat al het streven van den Staat daar toe moet gericht zijn om aan de Kerk haren invloed op het volk te onttrekken, zoo overwege hij de volgende woorden van den venerabelen F.*. Paul Bert op een banket te Grenoble den 8 October 1885 uitgesproken. Niets zou gevaarlijker zijn voor de hedendaagsche samenleving dan de vrij heid aan de Kerk gelaten. Het zou gevaar leveren op dit oogenblik de vrijheid van eerediensten af te kondigen. Zoolang men de geestelijkheid niet de vleugels gefnuikt en de scheiding, de volle scheiding tus- schen Kerk en Staat zal hebben voorbe reid, wil ik geen woord hooren van vrij heid. voor de Kerk. Nooit zal ik gedoogen dat een priester dezelfde vrijheid als een burger geniet. Wilde Dendergalm over die zaak eens zijn eigen oordeel strijken,volgeerne zou Denderbode met hem daarover een pennetwist beginnen. Nu doet 't snuifjen deugd -j>cao?cr^' De belgische regeering, had aan den minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk, M. Ribol, doen vragen wat er waarheid lag in de geruchten over moor derijen in China. M. Ribot heeft aan den prins de Ctii- may geantwoord, dat ongelukkiglijk die geruchten worden bevestigd, ofschoon men nog geen stellige tijdingen heeft over de uitgebreidheid der feilen. Wat men tot bier toe zeker weet, is dat het christen district van Ghe Kia Tze verwoest is en daar een priester werd gedood, Die priester, zegt M. Ribol, was van Chineeschen oorsprong. Tot daar de officieel berichten. De tijdingen die niet officieel uit China komen, zijn veel erger. Een telegram uit Peking, 50 November, bericht Aan de noordzijde van den Grooten Muur zijn twee opstanden uitgebroken. E<>ne kleine stad noordoostelijk van Kinchow is door de oproerlingen bezet, en het garnizoen van Shanghai Kvvan is tegen hen uitgezonden. Een tweede opstand vond plaats in het district Takow, noordelijk van Kai- pings. De mandarijnen hebben met de hoofden der oproerlingen een vergelijk getroffen, krachtens hetwelk laatstge noemden de Chineesche inwoners in het algemeen zullen sparen, met volle vrij heid evenvvelom de missies te plunderen. De zendingsgebouwen en de woningen der inlandsche christenen werden hierop aan de ruwheid der rebellen overgele verd. Vreeselijke gruwelen hadden er plaats, en 500 menschen vielen bij de slachting. Li Hung Chang heeft eenige duizenden soldaten gezonden, die tot meerdere snelheid met den spoortrein vervoerd worden, wat hun drie dagen zal doen winnen. De protestantsche missionnarissen zijn gevlucht uit Tsim-IJoa, gelegen nabij den Grooten Muur, ten noord-oosten van Peking. De tijdingen van den Eclair worden, helaas bevestigd door den Daily Chro nicle van Londen. Naar de Chronicle uit Teintsin verneemt gaven officieele tijdingen uitvoerige bij zonderheden omtrent den christenmoord te Takow, welke ongehoord wreed was, zelfs in de chineesche jaarboeken. De belgische zendelingen en bekeer lingen hadden geen kans tot ontsnappen. De slachting begon met de inlandsche christenen. Jonge kinderen werden klein gehakt en daarna op een vuur gebraden. Belgische nonnen werden gruwelijk mis handeld, daarna hare hersenen ingesla gen. De wreed gemartelde Belgische zendelingen verdroegen die folteringen met heldenmoed. Aan eenen werden long en hart uitgerukt. Na het bloedbad werden de moorde naars door den hoofdmandarijn van het distrikt feestelijk onthaald. De oudste Kamerleden zijn de heeren Tesch, geboren in Maart 1812, die sinds lang niet meer naar de Kamer komt Berten geboren in April 1812 Van Wambeke en Coomans gebo ren in 1815 vervolgens de heer Notelteirs. Algemeen stemrecht. Op de algemeene vergadering der Ligue libérale van Brussel, heeft Bebé Van- derkindere een verslag voorgelezen, waarin hij het algemeen stemrecht ver werpt, zeggende dat de personen die nocli lezen noch schrijven kunnen, on- weerdig zijn van het stemrecht en onbe kwaam om het uit te oefenen. De heeren Graux en Buis, beide libe rale volksvertegenwoordigers, sloten zich aan bij het verslag, dat door de vergadering met algemeene stemmen, op twee na, werd goedgekeurd en aange nomen. Zooals men ziet is de liberale eensge zindheid, zelfs in de hoofdstad, nogverre van volledig. Hoe zal de winter zijn Is het mogelijk te voorspellen of de winter lang of kort, zacht of streng we zen zal Een Parijzer dagblad heeft zich des- aangaande gewend tot de geleerdste en ervarendste mannen in het vak, namelijk tot degenen, die het bestuur van het observatorium te Montsouris in handen hebben. Hun antwoord was echter weinig af doende. De kennis van het natuurver schijnsel, zeggen de geleerden,toegepast op de voorspelling van het weder, heeft maar weinig vooruitgang gemaakt on danks de ontelbare werken hiarover ge schreven, zijn wij onder dit opzicht nog in onze kinderjaren. Merk echter wel aan, dat wij hier spreken willen van lange voorzeggingen, want voor de voorspellingen van het we der binnen de 24 uren, kan men altijd met eenige zekerheid den barometer raadplegen. De berekeningen der geleerden, zijn algemeen gesteund op den staat der weergesteltenis sedert het begin van het jaar, en het is daarin dat men de aflei ding zoekt. De geleerden zijn bijna allen tot akkoord, dat de winter niet streng zal wezen. Ziehier de gevolgtrekkingen, welke men maken wil. Daar de zon zich in het begin des zomers weinig vertoond heeft, en bij het einde des zomers en in den herfst meer bestendig heeft geschenen, besluit men daaruit, dat de oppervlakte des aardbols minder verkoeld zal wezen, dan zulks gewoonlijk gebeurt. Daar de Zuïder- en Westerwinden dit jaar met aanhouden hebben gewaaid, zoo mag men veronderstellen, dat de Noorder- en Oosterwinden hunne beurt krijgen zul len. Er blijkt uit waarnemingen, dat de reeks opvolgende winden nooit langer duurt dan zes maanden indien de zui- derwind dezen winter ophoudt, zal het weder niet regenachtig zijn. Indien het weder lang droog blijft, zoo zullen er weinig waterdampen in de luchtgesteltenis en dus ook weinig sneeuw te verwachten zijn. Iodien alles uitkomt gelijk het de geleerden bere kenen, dan zou de winter een lentesei zoen zijn wij moeten daarbij bekennen dat al de berekeningen bijna met elkan- overeenstemmen, ofschoon zs soms op verschillende zienswijzen gesteund gaan. De Hollandsche weerkundigen voor spellen ons eenen windacbligen winter, bijgevolg weinig ijs of sneeuw. Zij steu nen zich gansch op de veranderingen, welke de luchtgesteltenis sedert de laat ste maanden alyemeen ondergaan heeft. De groote kalmte, die gedurende de 9 laatste maanden de verhevenste deelen van den dampkring gekenmerkt heeft, is in hevige beweging veranderd de ge leerden denken dat dit een geheel tijd stip aanhouden zal, en dus het killige tijdvak op zijn einde loopt. Het weze zoo Uitvinding. In de statie van Meppel (Holland) heeft men, met goeden uitslag naar het schijnt, eene proefne ming gedaan met een nietiw stelsel welke toelaat in den donkere van verre te be- statigen, of eene lokomotief in stilstand of in beweging is. Als zij stilstaat zijn de drie lichten der lokomotief zichtbaar zonder onderbre king als zij rijdt is het licht naast de schouw maar zichtbaar bij lusschenpoo- zen. Bij middel van een vernuftig en juist mekaniek wordt dat licht beurtelings gedurende drie sekonden onzichtbaar en één minuut zichtbaar. Die aanwijzing is van aard om vele ongelukken te voorkomen. Hoog genoeg De stadsraad van Chicago heeft beslist dat in die stad geene huizen meer mogen ge bouwd worden van meer dan veertien verdiepen. Nu dal kan al schikken ook JACHT. De jacht op hazen bij middel van vuur wapens en windhonden, zal na den 5 de cember verboden zijn. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 27 November is de heer F. De Bruyn, ontvanger der rechtstreeksche belastingen en accijnsen te Aalst, op zijn verzoek, gemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gel den. Katholieke Werkmanskring. De Avondfeest van zondag II. gegeven, heeft een buitengewoon talrijk publiek van allen rang en stand uitgelokt. De zoo ruime zaal was proppend vol en talrijk waren de familiën welke, bij gebrek aan plaats, moesten huiswaarts keeren. Het kluchtspel Mijnheer is Garde Civiek t en het blijspel met zang De poortier van M. Poortier werden wel uitgevoerd, en wij mogen zelfs zeggen meesterlijk, wanneer men in acht neemt dat de tooneelisten in groote meerder heid jongelingen zijn welke zich alleen, des avonds na een ganschen dag arbeid, kunnen oefeneD. Deze goede uitslag strekt tot eer aan den heer tooneelmees- ter wiens iever gekend is en welke zich dan ook geene moeite spaart om eene overheerlijke vertooning te verzekeren. Doch het voornaamste nummer van 't programma was eene Dansfeest te Peking meesterlijk uitgevoerd onder het bestuur van den heer August Ver- waeyen. Deze dansoefeningen genoten den meesten bijval, 't Waren heerlijke, wonderbare tafereelon verlicht met Ben- gaalsche vuren, 't Was tooverachtig en de aanschouwers waren er zoo zeer door vervoerd dat de dansers tot drij- maal toe onder de geestdriftigste toejui chingen op de planken werden terugge roepen. Laat ons den wensch uitdrukken dat het de laatste feest in dien aard niet wezen zal, welke wij dezen winter zullen aan te stippen hebben Vlaamsche Taalgikle. Het vriendenfeest van Zondag is tot aller voldoening afgeloopen. Het muzi kale deel liet niets te werischen over, ook werden de heeren liefhebbers welke hunne welwillende medewerking hadden verleend, geestdriftig toegejuicht. De Voordracht De Vlaamsche Vlag werd in eerie vloeiende taal met machtige stem voorgedragen. De redenaar handel de over de Vlaamsche taalrechten, over de Vlaamsche grieven, in 't bestuur, in 't gerecht en in 't leger, en slaafde door voorbeelden 't onrecht dat ons, Vlamin gen, nog voortdurend wordt aangedaan, ofschoon wij aan 't huidige katholiek ministerie vele goede maatregelen en wetten te danken hebben. Jammer dat de redenaar ook niet sprak over 't Vlaamsch in het buisgezin en de handelwijze niet laakte van vele oudersin de hoogere standen, die, hier en elders hunne kinderen in 't fransch opvoeden en aldus hunne zonen en dochters ver plichten de Vlaamsche taal, de taal der streek waar zij gewonnen en geboren zijn, later even als eene andere vreemde taal aan te leeren, willen zij met hunne medeburgers in betrekking komen. En als ze dan de Vlaamsche taal min of meer hebben aangeleerd, dan komen zij met eenen tongval voor den dag die hen belachelijk maakt bij hunne medeburgers welke hen dikwerf niet of moeilijk kun nen verstaan. Allerhande nieuws. Aan de nieuwe inschrijvers voor gansch 't jaar 1892, zal DE DIA. DERBODE, te rekenen van 3 tot 31 December aanst. kosteloos toegezon den worden. Het progressistisch congres zal den 15 meert van het toekomend jaar verga deren. De arrondissementen zullen op 21 februari hunne afgeveerdigden aandui den. Diefstallen in het Stadhuis te Brussel. Na de ontdekking der diefstallen van Meeus, zegt de Réforme, komen er twee nieuwe zaken voor den dag. Wij oordeelen niet, voegt het blad er bij, wij vermelden enkel de feiten. Eerst komt de klacht van eenen werk man aan de stadswerken, die melding maakt van ongeregelmatigheden, ge pleegd door een zijner oversten. Dezo overste zou namelijk een huis doen bou wen met materialen, steen, ramen, deu ren, enz. aan de stad toebehoorende. Hij verklaart dit in volle letters en teekent zijuen brief. Het college deed een onderzoek en de gezegden van den werkman werden niet bevestigd. Toen wilde de overste een proces voor laster instellen maar de werkman deed zien dat het onderzoek niet volledig was geweest, dat men dege nen, die goede inlichtingen konde geven, niet ondervraagd had. De rechtbank zal de kwestie moeten oplossen. De tweede zaak is ernstiger. Een aan nemer zou namelijk bekend gemaakt hebben dat een surveillant van stadswer ken, de rekeningen vervalschte en meer dagloonen en leveringen opgaf dan er gedaan waren. De Gazette heeft ook lont geroken,want zij meldt dat twee stadsbediende ontsla gen zijn. Een hunner zou er zelfs vrijwil lig van door getrokken zijn. De zusters van Congo. Zooals wij hebben aangekondigd had Zondag in de St. Baafskerk te Gent, de plechtige toe wijding plaats der nonneD, welke de mis sionnarissen in hun beschavingswerk gaan ondersteunen. De plechtigheid bad een grootsch, een indrukwekkend karakter, zoo wel om het verhevene der plechtigheid zelve als om de talrijke menigte die er deel aan nam. De kerk was met volk opgekropt. Te vens bemerkte men op de voorbehouden plaatsen personen uit de hoogste standen priesters, ministers, diplomaten, leger oversten,de gouverneur,senateurs, volks vertegenwoordigers, leden der magistra tuur en der balie, enz. enz. De preekstoel en het altaar waren met de kleuren van Belgie en van Congo ver sierd en tusschen eene dubbele rij vaan dels van katholieke maatschappijen en ornementplanten, gingen de nederige dienaressen des Heeren langzaam voor uit. Hun kleedsel beslaat uit een wit wollen kleed met zwarten scapulier. Op het hoofd de witte kap en daar over henen het zwarte manteltje. Aan den gordel hangt een paternoster met groote kralen. De zusters nemen plaats langs den kant van het Evangelie, en daarachter de ka- noniken en andere hooge geestelijken. Bij het Evangelie besteeg Mgr. Stille- mans den predikstoel om in eene treffen de toespraak de toehoorders het gewicht van de edele zending der zusters te doen begrijpen, en haar moed en sterkte in te spreken. Na de Mis had eerst de eigenlijke plechtigheid plaats, die der toewijding, welke tevens het afscheid was. De tien vrouwen knielden op de tre den der verhevenheid neêr, naast den bisschop en den kanonik Roelandts, alge- maeu overste van het orde. De vrouwe lijke algemeene overste bekleedde de nonnen met het zendelingenkruis terwijl de bisschop de toepasselijke gebeden aanhief, Ten slotte plaatste Mgr op het hoofd van elke der heldinnen eene kroon van witte bloemen en groene bladeren. Na de plechtigheid verlieten de nonnen de kerk in dezelfde orde als zij gekomen waren terwijl onder de kerkgewelven klonk U, Maagden, juicht die (eestklank tegen Gezondnen Gods naar 't verste strand Daar volgt u, langs uweschoone wegen. Het hart van 't vlaamsche Vaderland. Eene der groote schouwen in de gasfabriek van M. Valcke te IJper is inge stort. Geene ongelukken zijn te betreu ren, doch de stoffelijke schade bedraagt eenige duizenden franken. Er was gebrek aan het noedige gas om de straten te verlichten. Wanorders te Brugge. De socia listen hielden zondag eene meeting in het Spaansch Heester. Roode plakbrieven en de roode vlag lokten liet publiek. De Patrie zegt dat men daar de hevigste taal heeft moeten hooren tegen eigendom en familie, de hevigste opstokingen tegen den moedigen dokter Van Steenkisle, die in Hel Hóveken van Plaisance met zijne vrienden was,voor het houden der volks voordrachten. De socialisten trokken naar deze zaal. Toen dokter Van Steenkisle de zitting geopend had, riep men hem toe wacht, we zijn nog niet allen in de zaal. Het waren de socialisten, die aankwamen, met eenige gentsche leiders aan het hoofd. De voorzitter ging voort; iedereen is bij die voordrachten in de zaal toegelaten, doch het gezegde dat bet woord zou ge geven worden aan de ingeschreven spre kers, deed de bom losbersten. Wij zullen dat niet dulden, riep een gentsche leider. Wij zullen spreken of niemand zal spreken Het gewoel was brutaal; men dacht dat de socialisten de pelroollampen wilden uitslaan, en de anti-socialisten beschermden het licht en het bureel. In een oogenblik stilte zegde de acht bare voorzitter dat zij, de socialisten, verzocht werden de orde te eerbiedigen, of dat zij zich zouden verwijderen.«Noch hel een noch het ander, brulde men. Gij zult uwe vergadering niet houden Op het bevel van doktor Van Steenkiste zich te verwijderen, ontstond er een on gelooflijk tempeest. Men was niet meer in tegenwoordigheid van,mensclien,maar wel van wilde dieren. De socialisten stonden in het midden der zaal; de gentsche leiders stookten hunne mannen op. Zij zongen de Marseil laise en zwaaiden met roode zakdoeken. De anti-socialen antwoordden met den zang, de Vlaamsche Leeuw. De Brugsche oproermakers hadden jongens van 10 k 12 jaar bij zich, leden van den gymnasten Club en deze werden altijd door de grooten vooruitgestooten. De anti-socialen werden ten langen laatste ongeduldig. Een verschrikkelijk gedrang deed zich op. Men drong de oproermakers de deur uit. Deze sloegen eene bank in stukken en maakten zich wapens van de brokkelen. Slagen werden van weêrskanten toegebracht. De inrichters der volksvoordrachten hadden de gewapende macht niet willen opeischenzij dachten niet dat de rooden hun lokaal zonden durven overrompelen; maar de kommandant der gendarmerie had 's morgens de socialisten-meeting, krachtens gekregen instructiën, in bur- gerskleeren, bijgewoond. Hij hoorde wel hoe het gestaan en gelegen was, en keerde naar de kazerne terug. Met zes gendarmen in uniform kwam hij opzet ten. De socialisten huilden en brulden van woede maar men lacht niet met de gen darmen. Deze staken de bajonnet op het geweer en drongen de zaal binnen met eene kracht die de oproermakers ontzette. Toch weigerden zij te zwijgen men dreef ze de zaal uit. Eenigen boden weêr- stand en sloegen op de gendarmen. Een dezer werd aan het been gewond. Maar er hielp geen tegenstand. De zaal werd ontruimd en eenige onschuldigen met de oproermakers buiten gedreven. De politie kwam ook, en vergezelde de wegtrekkende politie, die dreigden de vensters met steenen in te werpen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een Genlschen socialist. Daarna werd de zitting hernomen en voortgezet, onder de geestdriftige toejui chingen. De avond is kalm afgeloopen. De socialisten waren er van door getrok ken. De Patrie van Brugge doet eenen oproep aan alle standen, om plaats te nemen in de rangen van de verdedigers der goede orde. Kerkdieven. Volgens de Chronique is het M.Lecorbisier, rechter van instruc tie, die, geholpen door den adjunct M. Sagaert, hel spoor der Hobooksche kerk dieven heeft gevolgd en eindelijk heel die zaak heeft ingelicht. Verbeeldt u dat de bende kerkdieven maar uit twee leden bestond. De diefstal len in St-Jacob, in St-Joseph, te Ant werpen en te Hoboken werden door de zelfde kapoenen gepleegd. Verbiest en De Keyzer zijn twee gewe zen handelsbedienden, zeer slim, zeer doorzichtig en uiterlijk zeer beleefd. De vrouw van Verbiest, een brunetje, hield boek, deed het zilver smelten met meê- werking van hare zuster, de vrouw van eenen diamantslijpereen goede jongen, die van dit alles niets wist. Die twee lieve jongens hingen den chic uit en den hypocriet op den hoop toe. Zij gingen hunnen zomer overbrengen te Heyst. Hoe vindt ge 't Een van hen hai zelfs een telegram gezonden naar Heyst om het jaargetij te laten lezen voor zijn overleden schoonvader. Wat lieve atten tie Die kerels bestolen niet alleen de ker ken, maar zij gingen ook bezoeken afleg gen te Antwerpen, bij Mad. Schrijnmae- kers, Sanderusstraat, bij M. Pietkin, Bresstraat, M.Meyers, Wisselstraat, waar vrouw Verbiest bovenmeid was geweest. Zij kende, zegt het blad, het huis en het was dus gemakkelijk de hand te gaan leggen op een kofferken met weerden. Groot ongeluk. In de statie van Jurbise (Henegauwen) heeft zondag avond een groot ongeluk plaats gehad. M. Carlier, statieoverste aldaar, kwam rond 7 ure uit zijne woning, om te zien wat er binnen in de statie omging. Op dit uur kwam de expres aan, die in tegenovergestelde richting met den gewo nen trein voorbijrijdt. Heeft de duisternis M. Carlier belet te zien Niemand weet het; hij werd door de locomotief omgeworpen, onder de wielen geslagen en letterlijk het hoofd afgereden. Het slachtoffer kwam uit eene familie- vergadering; al de aanwezigen waren om zoo te zeggen getuigen van het ongeluk, M. Carlier laat zeven kinderen achter. Eene belangrijke aanhouding heeft te Charleroi plaats gehad, namelijk van een lid eener dievenbende, welke sinds lang onrust in de stad en omtrek ver spreidde. De politie vond hem onder het bed verborgen in een huis, waar men kwam om naar eenen anderen dief te zoeken. De aangehouden heeft bekente nissen gedaan. Zonderling verschijnsel. In het oogheelkundig gesticht van Namen heeft een blindgeborene, een jongen van 15 ja ren oud, eensklaps het gezicht gekregen. Onmogelijk zou het zijn, de verwonde ring van den jongen te beschrijven, die kleuren, noch afstanden, vormen noch ruimte kende. Hij ziet nu, maar moet natuurlijk lee ren aanschouwen, gelijk een kind, dat staan kan, moet leeren gaari. De tijdingen over de besmettelijke typhusziekte, die te Luik zou heerschen. is fel overdreven en het getal zieken en dooden is veel kleiner dan door sommige bladen opgegeven was. Wat plezier heb ben sommige ongeluksproleten er toch bij nu en dan de ouders van millcianenen vrijwilligers, een doodelijken angst op het lijf te jagen Een hevige brand heeft te Verviers een magazijn van vette wol vernield. Er zijn voor 250,000 fr. koopwaren en gebouwen vernield. Aan de naburige gebouwen werd nog voor 70,000 fr. schade aangericht. Het is slechts dank aan bovenmenschelijke pogingen, dat de ramp geene onmetelijke uitbreiding heeft gekregen. Hoe men zien kan of de wijn ver- valscht is. Drij gemakkelijke manieren worden daarvoor opgegeven 1° Men giet een glas op twee derden vol water en men vult een fleschken met den wijn, die te onder zoeken valt. Men stopt het fleschken met den wijs vinger vau de rechterhand, stelt het in 't water op zulke manier dat de krop voorenop in het water ga en trekt voor zichtig den vinger van voor den krop van T fleschken.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2