China. |M#orderijen op chrislenea. Een en ander. i 21 i i li 1 Stedelijke Belangen YEBSLAG VOLLE AFLAAT b.De lijdingen van Donderdag hebben de hoop doen toenemen dat er geene Bel gische priesters tot hiertoe vermoord zijn. Volgens berichten te Brussel ontvan gen zijn de Belgische missionarissen te Takow, naar de bergen gevlucht. In hoofdzaak waren het chieeesche priesters en christen vrouwen, die vermoord of mishandeld wenden. Verder waren de opstandelingen niet Mongolen, maar Ghineesche kolonisten, lot eene gehei me vereeniging behoorende, die sinds vier jaar bestaat. Deze vereeniging kocht reeds vroeger ee:i grooten voorraad europeesche ge- weeren eensdeels liet de overheid dat goedmoedig toe, anderdeels verkocht zij de verbeurdverklaarde geweeren in het openbaar, zoodat zij toch onder de leden der vereenigieg terecht kwamen. In Centraal- en Westelijk Mongolië moet alles rustig zijn, maar in Oosl- Mongolie werden reeds vier maanden geleden groole plakkaten verspreid,tegen den keizer, de Europeanen en de inland- sche christenen gericht. Volgens andere inlichtingen vreest de chineesche regeering zeer de tusschen- komst der vreemde mogendheden. Daarom zou zij de berichten der moor- derijen onbeduidend doen schijnen en de telegrammen der missionnarissen achter houden. Het is stellig dat de regeering in moei lijke lakens ligt; eenerzijds moet zij het hoofd bieden aan de geheime maatschap pijen, anderzijds moet zij den hongers nood bestrijden. Daar er te Seheulveld nog geen ant woord is gekomen op het telegram, door den eerw. beer Van Aertselaer gezonden aan pater Wijnhovoor, doet ook veron derstellen dat de regecring de telegram men onderschept. Pater Wijnbovoer is een priester van hollandschen oorsprong,die sinds een 20- lal jaren in Mongolië verblijft. Uit Londen wordt ons de volgende tij ding meegedeeld Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een telegram ontvangen van den engelschen gezant te Peking, waarin de tijdingen omtrent den moord op christenen gepleegd, worden be- ve3tigd. I>© vermoorden waren allen Chineezengeen enkele Europeaan Is ge- «lood. Moge deze laatste tijding spoedig be vestigd worden. Het bericht van den Figaro betreffende een engelsch-chinecsch verbond berust op geenen degelijken grond. Neerlaag der Oproerlingen. Londen 4 november. De correspondent van den Daily Chro- nicle te Peking seint, dat de bevelhebber der engelsche vloot een telegram heeft ontvangen meldende dat de oproer is gedempt en de oproerlingen uiteenge dreven zijn. Talrijke oproerlingen zijn eenvoudig onthoofd dit bevestigt hunne neder laag. De correspondent van 't zelfde blad te Tien-Tsin meldt, dat een der mandsjoe- rijsche prinsen gedood is door de oproer lingen. Talrijke dorpen werden nog vernield onder de oogen der mandarijnen, die zon der tussclien te komen de christenen lieten om het leven brengen. De bandieten vormen een geheim ge nootschap dat ten doel heeft de vermoor ding van alle christenen en vreemdelin gen. Peking, 3 dec. De Chineesche regeering heeft van den brigadier-generaal Jeb, bevelhebber der keizerlijke troepen te Kin-Chow, bericht ontvangen dat hij den 27 november ten oosie dier stad eene groote krijgsmacht der rebellen heeft aangerand. De vijand werd totaal verslagen en verloor 600 man, waartusschen den aan voerder. Ook de bevelhebber der keizerlijke troepen te Ge-Ho, bericht dat hij eene overwinning behaaldeopdeoproerlingen. provincieraden. Men ver zekert dat tengevolge der wet op den openbaren onderstand, donderdag in den Moniteur verschenen, al de provincie raden des lands in buitengewonen zittijd zullen bijeengeroepen worden om maat regels te beramen tot het dekken der nieuwe en belangrijke lasten, door die wet aan de provinciën opgelegd. De begrootingen voor 1892 zullen moeten gewijzigd worden vóór 1 Januari aan slaande. Er zal dus een buitengewone zittijd plaats hebben in den loop van December. Handelsverdragen met Frankrijk. Door den minister van Koophandel iu Frankrijk is in ver eeniging met den minister van buiten landsche zaken, een wetsvoorstel ont worpen, hetwelk reeds door den presi dent der republiek met zijne handteeke- ning werd voorzien en Zaterdag laatstl. bij de Fransclie Kamer werd ingediend. Overeenkomstig dit wetsontwerp, dat slechts eenige artikelen bevat, zullen die Staten, welke tot dusver, onder voor waarde van wederkeerigheid, van het maximum tarief zijn vrijgesteld, ook in het vervolg de voordeelen van het mini mum-tarief blijven genieten. Die Staten zijn Nederland. België, Zwitserland, Zweden en Noorwegen, Spanje en Portugal, met welke tot 1 Februari handelstracialen loopende zijn voorts,op grond der bestaande overeen komst van behandeling als meest bevoor rechte mogendheid, alle overige Staten van Europa, Italië en Rumenië alleen uilgezonderderd, en eindelijk Brazilië. De goederen, afkomstig uil de uitge sloten rijken, met name uit Italië, wor den, bij het ontbreken van een handels- tractaat, aan liet maximumtarief onder worpen. Ook bevat het wetsontwerp een artikel, waarbij de Frai.sche regeering gemach tigd wordt, sommige bepalingen van de tractaten met Nederland, België, Zwitser land, Spanje, Portugal en Zweden en Noorwegen, in zoover zij geen betrek king hebben op inkomende rechten, doch uitsluitend op scheepvaartbetrekkingen, vestiging van wederzijdscheonderdanen, fabrieksmerken, letterkundigen en artis- tieken eigendom, enz.,blijven van kracht te verklaren. Deze nieuwe regeling zal, indien zij door de Kamer en den Senaat wordt bekrachtigd, ^eene doorloopende zijn, welke niet zal eindigen,tenzij twaalf maanden van te voren opgezegd. Zee-sneltreinen. Op een der scheepstimmerwerven te Baltimore, (Vereenigde Staten), is een stoomboot in aanbouw, die naar men verwacht 36 mijlen in het uur zal afleggen Om ongelukken te voorkomen, ware hef, zoo wordt er bij gemeld, te wen- sclien dat dergelijke zee-sneltreinen een anderen dan den gewonen koers van Amerika naar Europa verplicht werden aan ie nemen. Het schip is van geheel nieuwe inrichting en model, en wordt j door deskundigen, zelfs uil Europa, met verwoudcring bezichtigd. Wat een milliard weegt. Een milliard frank, weegt in zilver 5 millioen kilogram iu goud 322,380 k.; in bankbriefjes van 1000 fr. zijn er 18 man noodig om ze te dragen in briefjes van 109 fr. 115 man in goud 2225 man en in zilver 50,000 man. Eindelijk een milliard in briefjes van 1000 fr. zou eene bibliotheek uitmaken van 2000 boekdeelen, elk van 500 bladz. heelt hel grootste getal mededingers van 't gansche kanton aangeboden, 9,05 zij bijna 4 maal meer ten honderd dan de gemeente school N° 1 (M. Reyniers.) Na Baerdegem behaalt de St-Joris- school het meeste getal diplomas per honderd (6,03 tegen 6.52 Baerdegem,) zij 3 maal meer dan de gemeenteschool N. 1, (Reyniers.) 't Is een leerling der St-Jorisschool (Van Schuylenbergh Constant) welke het grootste getal punten heeft behaald:218,6 op 250. De meest bevoordeeligile leerling van Baerdegem bekomt 201,8 punten. De leerling De Cock Hendrik, de meest be- voordeeligde der aangenomene school Van Damme behaalt 209,2 punten. De meest bëvoordeeligde leerling der school Reyniers bekomt 193,4 punten. De zegepraal van 't vrije en aangeno mene katholiek onderwijs is schitterend en daarbij onbetwistbaar! Kanton Aalst. Kampstrijd der Lagere Scholen. Wij laten den uitslag volgen van den laatsten kampstrijd in 1891 O O Gemeentescholen. v> is th-E 2 1 Z i§ 1 O 2 S"" 2 2 E 2 6 O 53 s i Baerdegem. 95 8 8,42 6,32 6 2 llerdersem 113 7 6,19 4,-42 5 3 Oordegem 31 1 5,23 5,23 1 4 Moorscl 202 8 3,96 2,97 6 5 Herdersem "i 7 9,40 2,70 2 6 Massemen-Wcstrem 00 3 3,33 2,22 2 7 Aalst (school N. i,) (M. Reyniers.) 580 1-4 2,-41 2,07 42 Aangenomene Bcholen 1 Meldert 2 Aalst-Mglbeek, (M. Van Damme.) 2,26 1,82 Vrije Scholen. van den heer Eeo Glieeraerclts, over de begrooting van 1892. Het is ons onmogelijk uit hoofde zijner uitgebreidheid het verslag van den heer Schepen Gheeraerdts volledig meê te deelen.wïj zullen ons dus bepalen er dat gene van mede te deelen wal onze acht bare medeburgers het meest aanbelangt. De heer verslaggever bespreekt voor eerst de omzetting ouzer Siadsschuld ten welke gevolge de begrooting merkelijke wijzigingen ondergaat. Het ontwerp der begrooting geeft den volgenden algemee- nen uitslag Algemeene ontvangsten fr. 2,239,396,87 uitgaven 2,236,510,70 De heer Gheeraerdts treedt verder in uitleggingen aangaande den dienst der nieuwe leening van één millioen en half. Na bestaligd te hebben dat de toelage aan Godshuizen en Armbureel merkelijk zullen vermeerderd moeten worden aan gezien, ten gevolge der uitkeering van hunne oudegemeentelitels legen 4 1/2%, deze Gestichten maar ten hoogste 3 1/2 •/o van hunne kapitalen gaan bekomen, gaat de heer verslaggever aldus voort Gelijk gij weet.Mimheeren, is de nieu we leening bijzonderlijk aangegaan met het inzicht een groot en schoon Hospitaal op te bouwen. Uw bestuur heeft eens te meer aan onze werkende klas willen too- nen al het belang welk hetzelve haar toedraagt en haar bewijzen dat het geene opofferingen spaart, wanneer hel er op aankomt de menschelijke ellenden te voorkomen en te verzachten. Hopen wij dat uwe daad van menschlievendheid en van christelijke broederlijkheid, zooals zij hel verdient, naar waarde zal geschat worden, bij onze dappere en moedige werkende bevolking hedendaags blootge steld aan de verleidingen van eene god- deiooze sekte welke niets droomt dan omverwerping, wanorde en ondergang. Eene som van fr. 300,000 is in de be- grooting ingeschreven voor de stichting van dit nieuwe Hospitaal, met vooruit zicht van eene ontvangst van 100,000 fr. als toelage van den Staal en der Pro vincie. Eene som van 85,000 fr. is be stemd voor de opbouwing van eene Sta pelplaats voor douanen, welke in zoo hooge mate de nijverheid, den handel en hel werk in onze stad moet bevoordeeli- gen; eindelijk eene som van 270,000 fr. in de begrooting vermeld, maar bestemd om op intrest geplaatst te worden, in af wachting dat erover beschikt worde; de intresten dezer som komen in de gewone ontvangsten voor.» De neer Schepen doet ook bemerken dat uit hoofde der weigering van de Hoo- gere ((verheid om de uitkeering der lee ning op 90 jaren toe te slaan, men ver plicht is eene jaarlijksche rente van 4000 frank meer te betalen. vergemakkelijken, zal hij een begrip van wijze spaarzaamheid verkrijgen hij zal beter de plichten kennen welke zijne hoe danigheid van familievader hem oplegt hij zal vermaak vinden thuis te blijven, omringd van de zijnen; hij zal de herberg vluchten, zal deftig en matig worden, zal zich waardiger achten en zich niet meer durven wagen op dien vernederenden weg welke tot het Bureel van Weldadig heid leidt. De opvoeding zijner kinderen zal ook een gunstigen invloed van dezen nieu wen staat ondergaan en de zedelijke toe stand onzer stad zal zich op eene gevoe lige wijze verbeteren. Het is noodig, Mijnheeren, dat al onze liefdadige Gestichten wedijveren om de ellende te keer te gaan, met hel zedelijke bij den werkman op te wekken en met hem de weldaden van eene wijze spaar zaamheid te doen naar waarde schatten. Dit is zooveel te meer noodig dat onze Stad Aalst, zonder tegenzeggen degene is van gansch het Rijk, welke het meeste opoffert aan de noodwendigheden der liefdadigheid, en dat de kwestie der openbare liefdadigheid, hier veel ernst baart, want men mag niet vergeten dat onze liefdadige gestichten van de minst begunstigde zijn van alle dergelijke in ons land. De heer Gheeraerdts roept de aan dacht in op de merkelijke verhooging van zekere kredieten, naamlijk dezen der openbare verlichting, voor bestuur- kosten, enz. terwijl verscheidene ont vangsten dreigen te verminderen, onder anderen dezen der Stadswaag en van de Zwemkom. Deze verminderingen moeten voor de Stadswaag aan 't mislukken van den hopoogst en voor de Zwemkom aan 't ongunstig zomerseizoen toegeschreven worden. Aangaande de Zwemkom doel de heer Schepen de volgende verklaringen Dat het ons toegelaten zij,Mijnheeren, eene eenvoudige opmerking te maken, ten opzichte onzer zwemkom. Terwijl wij alle jaren, en zoodra de luchtge steldheid een weinig voordeelig is, de kweekelingen van 't leger, zich zien overgeven aan de zoo gezonde oefening van het baden, bestatigen wij met spijt, dat de andere onderwijsgestichten er niet aan denken dit wijs voorbeeld na te volgen en hunne kinderen van die baden niet doen genieten welke ons gemeentebestuur zich zou verhaasten ter hunner beschikking te stellen. De zorgen welke de leeraars onzer scholen zouden besteden aan het onderhoud der gezond heid en aan het toenemen der lichaams krachten hunner leerlingen zouden krachtdadig bijdragen tot het uitbreiden hunner geestesvermogens. Wij zullen met het zelfde doel, aan raden het gebruik der baden te verge makkelijken voor de kinders onzer weezenhuizen. De gezondheid van alge meen nut zijnde, is het te wenschen dat al onze medeburgers kunnen voordeel trekken uit de toepassing dezer voor schriften. In eenige steden van Holland zijn de schoolbaden ingericht en hebbeu de beste uitslagen gegeven. In zake van invoeren van voordeelige en vorderende nieuwighedeu mogen wij ons niet laten overtreffen door andere Steden van het land of van den vreemde. 1 Aalst, (St. Joris), (Eerw. liroeder 1 si- door Meert Deze uitslag is schitterend voor de Vrije St-.lorisschool en voor de aangeno- me school Van Damme vooral als men rekening houdt van den ongunstigen toestand waarin deze laatste verkeert en van de bekrompene geldmiddelen waar over de vrije en aangenomene onderwijs gestichten beschikken. Dé waarde van 't onderwijs schijnt te klimmen in onze gemeenteschool N° 1, j geven. Het beschermend Komileit heeft maar het is verre van in evenredigheid j eene naamlooze Maatschappij gesticht te wezen van de zeer groote geldopoffe- voor het bo.uwen van deze woonhuizen; ringen die ons Stedelijk Bestuur zich de maatschappij is allerbest ingericht en voor haar getroost. f zij heeft reeds proeven gegeven van hare Wat betreft de gemeenteschool te i werkzaamheid met verscheidene wonin- Mijlbeek bestierd door M. Oste, De kwestie van 't oprichten van werk manswoningen, wordt door den heer schepen verslaggever ook behandeld: Door de omzetting onzer oude leening zullen onze weldadige Gestichten wel haast in bezit gesteld worden van de kapitalen welke zij aan de Stad geleend hadden; deze omstandigheid levert ons de gelegènheid terug te'komen op eene zaak welke reeds verscheidene malen in deze vergadering bepleten is geweest: wij willen spreken van de werkmanswonin gen. Heden is het voorbeeld er van ge- armzalig, ja, zelfs ellendig Zij nam geen deel aan den prijskamp, ondanks zij 105 leerlingen lelt. De aangenomene School van Mijlbeek (M. Van Damme) bekomt op weinig na den zelfden uilslag als de gemeenteschool N° I (M. Reyniers En nogthans ouder opzicht der schoolbijwoning, bevindt zich de aangenomene School van Mijlbeek in de zelfde ongunstige voorwaarden als de scholen in de landelijke gemeenten des somers zijn zij bijna verlaten. De vrije St-Jorisschool bestierd door de EE. Broeders der Kristelijke Leering, gen te bouwen welke als voorbeeld kun nen strekken in hunne soort, want zij verwekken de verwondering van al dege ne die zich de verbetering der werkende klas ter harte nemen. De openbare ge- slichten der Slad en bijzonderlijk de Godshuizen zullen voor hunne kapitalen eene nieuwe uitzetting moeten zoeken. Eh welMijnheeren, kan deze uitzet ting op eene betere wijze gedaan worden dan door de opbouwing van werkmans woningen zal het niet het meest praeti- sche en zekerste middel zijn niet alleen lijk om de ellende te doen verzachten maar om ze te doen verdwijnen? «Met aan den werkman den aankoop van zijn huis, in een beperkt tijdverloop te J. M. J. F. C. C. G. Z. J.-C. A. in de kerk der Arme Claren Coletinnen 8 DECEMBER Feestdag van de Onbevlekte Ontvangenis der Allerheiligste Maagd Maria. De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 ure, de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament, tot na het Lof. 's Namiddags om 3 ure het Lof. 'Volkskamer. Do Vergadering hield zich donderdag onledig met de be raadslaging over het wetsontwerp be trekkelijk het hypnotism. Vrijdag na de begrooiing van financiën besproken en eenpariglijk gestemd te hebben, ging de Kamer tot de tweede stemming over der gewijzigde artikels van 't wetsontwerp óp "t hypnotism welk ontwerp werd aangenomen met 64 stemmen tegen 6 en 6 onthoudingen. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 903 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5650 kilogr. Van <le nieuwe inschrijvers voor ganscli 't, jaar 1892, zal DE DEN DËRBODE, te rekenen van 3 tot 31 December aanst. kosteloos toegezon den worden. Wet betrekkelijk de openbar© dronkenschap. Afdruksels dezer wet zijn te verkrijgen ten bureele van Den DenderbodeKorte Zoutslraat, 51. Prijs fr. 0,30. Valst-HIijlbeek. Openbare Verlichting. Op 't oogenblik worden er te Mijlbeek (Oude Dendermondsche Baan, Hammestraat, Breedestraat enz.) gegronde klachten geuit tegen de gebrek kige verlichting dezer wijk. Er bestaan aldaar peiroollanteernen doch meest ltijd worden zij niet aanstoken wanneer zij bij uitzondering dan eens branden, is het slechts voor wei nige uren, want tussclien 8 k 9 ure wor den zij uitgedoofd. Men verkeert dus meest altijd op die wijk des avonds en nachts in de volkomendste duisternis, geen hoogst gevaarlijk is voor de inge zetenen en voor alwie door zijne zaken langs daar geroepen wordt. Niet langer dan zondag 11. was de duisternis zoo groot dat men geen hand voor de oogen zag, maar ook twee. personen welke van llerdersem naar onze stad terugkeerden liepen, omtrent de herberg van den slachter Van Ket in eenen gracht waar zij zonder hulp niet konden uitgeraken. Onzes dunkens zou er op onze buiten wijken een ernstig toezicht over de openbare verlichting dienen gehouden te worden. Wij roepen er de bezondere aandacht op in van wien '1 behoort. Stad Aalst. Beweging der haven gedurende de maand November 1891 8 Schepen geladen met kolen me tende te samen tonnen 750 15 Schepen geladen met granen en zaden metende te samen tonnen 1428 12 Schepen geladen met steenen, zand en verscheidene koopwa ren, metende te samen tonnen 1500 8 Beurtschepen geladen met ver- schillige koopwaren, metende te samen tonnen 700 6 Schepen uitgevaren met haver en rogge metende tonnen 760 Tonnemaat te samen 5138 Zij dus 5,138,000 kilogrammen. Diefstallen. In den loop dezer week werden hier verscheidene diefstal len gepleegd. Er werd namelijk gestolen: 4 foulards ten nadeele der kinderen Scheerlinckx, Lange Zoutslraat. 2 Hollandsche kazen ten nadeele van juffer Bourgeois, Leopoldstraat. 7 kleine konijnen en eene kuip wasch- goed, op Kerrebroek. De vertooning van morgen Zon- ig 6 December 1891, gegeven door de zang en tooneelkuudige maatschappij De Ware Vlamingen, onder de ieve- rige leiding van den heer Gustaaf Teir- linckx, den alom geachten volksvriend, beloofd buitengewoon luisterrijk te zijn. Het wel ingevulde programma,bestaan de uit kluchtliederen, romances, een boertig tooneelspel, enz., verzekert den toehoorders een uiterst aangename avondstond. Overigens, de maatschappij der Ware Vlamingen alleenlijk voor doel hebbende het lot des werkmans in de mate harer krachten te lenigen, zoo zal elke ware menschenvriend het zich ten plichte achten deze Schooue vertooning met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Medegedeeld De naaimachien in 't bereik van alle beurzen. Het buis Firmin Mignot te Brussel biedt 3,200 uit muntende cn splinternieuwe naaimachienen£/iüsHoife te koop die bet nogbgheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank te maande. Het huis Firmin Mignot verkoopt ook de maehiencn Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. M. Victor Jacobs. Volgens de Indépendance liep het gerucht in de Kamer, dat de toestand van den Staats minister, M. Victor Jacobs, verergerd is. Donderdag nacht zijn te Campen- hout, bij Brussel, twee aaneenpalende huizen, gelegen op den steenweg van Leuven naar Mechelen, nabij de Leuven- sche vaart, totaal de prooi der vlammen geworden, met den geheelen inboedel. Een doof kind heeft bijna den dood in de vlammen gevonden. Zekere Alfons Vraux, was zich op het stadhuis te St. Nikolaas komen aan geven om deel te nemen aan de loting van toekomend jaar. Daar echter besta ligde men dat hij in 1871 geboren was en dat hij aan de laatste loting had moe ten deelnemen. Evenals te Gent heeft men eene afzon derlijke loting voor Graux ingericht. Er werden zooveel loten in den trommel ge stoken als er lotelingen waren. De heer burgemeester trok voor al de jongelingen die voor Vraux hébben moeten trekken. Toen de beurt aan deze kwam, was hij niet aanwezig; de burgemeester trok voor hem en haalde nummer 112 uit, een slecht nummer. Nauwelijks was dat gedaan of de lote- ling was daar hij komt altijd te laat. In den nacht van zondag tot maan dag, hebben aardappeldieven een bezoek gebracht aan den landbouwer Lootens te Gothem, die met eene hondenkar, drie honderd kilos aardappelen hebben weggehaald uit eenen put. Men heeft op eenen verren afstand het spoor kunnen volgen. Zware vermoedens wegen op zekeren persoon, die men eenige dagen geleden, in den omtrek van de plaats waar de aardappelen liggen, heeft zien rondslen teren. Hij is weg Ja, burgers, hij is weg Wie? Wel M. Jan Nauts, de lekkere liberale ex-schepena van Antwerpen, die de stad zoo maar voor 1,006,000 fran ken heeft in de kleeren gestoken. Nu heeft de stad aan Nauts een proces aangedaan, om de terugbetaling te eischen dier som. Maar Nauts is slimmer dan al de ver standige bollen van het stadhuis en hij trok er uit I Zaterdag avond is hij naar Parijs ge trokken en de slad en... de belastingbe talers laat hij fluiten. Het schandaal-Nauts zal de oneer blij ven van het liberaal Gemeentebestuur. (Gazet van Antwerpen.) Een ijzeren reus. Woensdag namiddag isopde reede voor Austruweel voor anker gekomen de engelsche stoom boot Ruthenia, kapitein Balling, van Bombay met volle lading voor Antwerpen. Het is het grootste stoomschip dat ooit de haven van Antwerpen bezocht. 't Is een nieuw gebouwd schip, ge tuigd als driemastschooner, dat te Glas gow is van stapel geloopen. Het is gemiddeld 440 voet lang en 50 voet breed het heeft 2 machienen en 2 schroeven. Alles werkt met stroom op dek zijn er dubbel kranen. In de salon is er plaats voor een eet maal van 80 passagiers. De Ruthenia is aangekomen met 7250 ton koo pwaren (tarwe, zaad en katoen) en ligt thans 25 voet en 6 duim diep. Hare snelheid is 14 a 14 1/2 knoopen per uur. Het schip vertrok den 5 November uit Bombay, bleef 4 dagen liggen te Gibral tar en deed de reis van Gibraltar naar Antwerpen in 4 dagen. De Ruthenia wordt voor Austruweel gedeeltelijk gelost, alvorens aan de kaai te komen liggen. 117 werklieden zijn er met sleeptogers henen getrokken voor de lossingswerken. Het schip is geconsigneerd aan MM. Gellatly, Hankey, Sewell en Ge, scheep- makelaars in Antwerpen. De werkliê eencr vlasfabriek van Roeselaere, hebben den arbeid gestaakt. Zij doorloopen zingend de stad, doch blijven rustig. Een hevige brand heelt een groot houtmagazijn, te Ath, vernield. Op het oogenblik dat deze tijding verzonden werd, was het machien der waterleiding bedreigd. Verdere inlichtingen ontbre ken. Vrouw levend verbrand. Een be klagenswaardig ongeluk is te Frameries gebeurd. Dinsdag nacht was mad. Lydie Stocquart tot op een reeds vergevorderd uur in den nacht opgebleven om de le zing van haar dagblad te voleinden. Men veronderstelt dat zij zal ingeslapen zijn en in haren slaap de petroollamp, die nevens haar stond, omvergeworpen heb ben. Altijd zeker is het, dat rond 2 ure 's morgens de echtgenoot en zijn zoon, die op liet eerste verdiep sliepen, gewekt werden door eenen onverdragelijken geur van verbrand vleesch en petrool- rook. Ziende dat de moeder nog niet te bed was, kwamen beiden in allerhaast naar beneden zien en vonden haar gansch verbrand en verkoold uitgestrekt op den grond liggen. Eenige geldstukken, die in do zak van het slachtoffer staken op het oogenblik van den brand, zijn verbrand en wel danig dat men niet meer kan zien van welk land of jaartal zij zijn. De echtgenoot die krank is sinds ver scheidene jaren, blijft nu alleen zonder middelen van bestaan, met eenen doof stommen zoon. Een der laatste nachten waren er dieven binnen gekomen bij den procureur des ^konings te Charleroi. Door gerucht dat zij maakten werd de aandacht der bewoners gaande gemaakt en zij moesten de vlucht nemen zooder iets te kunnen stelen. Groot ongeval in eene koolmijn te Gilly. Een ijselijk ongeluk is dinsdag voorgevallen in de koolmijnen der Ardi- noises llouillères Unies. Tengevolge van bet breken eener as is een wagon, welke beneden in de put geladen stond, op eenen porion geslingerd welke werd om geworpen en vermorzeld. Er werd onmiddellijk hulp ingericht en de ongelukkige werd ten zijnent over gebracht, waar hij den laatsten adem uitblies. Het slachtoffer laat eene weduwe en ver scheidene kinderen achter. Behendige kluchtspeler. Zaterdag laatst kwam een lieer, met smaak ge kleed, bij den eigenaar der Neuf Provin ces, te Dooruijk, en vroeg hem om zijne zaal te huren voor de Fantoches Holden die dijnsdag 1 december, in de stad moesten aankomen. Hij vroeg honderd franken als waarborg dat de zaal wel degelijk ter beschikking zou zijn op den gestelden dag. Men gaf hem die en hij gaf er kwittanoie van. Van daar ging hij bij den drukker Leclercq-Snyers 10 duizend strooibriefjes bestellen en 80 plakkaarten, om de eerste vertooning van dinsdag avond aantekon- digen. De plakkaarten werden aangeplakt en de briefjes uitgestrooid. Doch dinsdag, om 5 ure, was Holden nog niet te zien. Men kreeg vermoedens, men telegrafeerde naar Leuven, van waar Holden moest komen. Deze was echter wel door de stad getrokken, maar was reeds verscheidene dagen weg. Dan zagen de eigenaar der Neuf Pro- vinces en de drukker dat zij gefopt waren. 's Avonds zijn vele personen naar de Neuf Provinces gegaan, waar zij de foppe rij vernamen. De eigenaar heeft wel eeni ge pinten meer verkocht, doch dat kan hem niet schadeloos stellen voor zijne 100 fr. waarmede de kluchtspeler ver trokken is.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2