Katholieke Werkmaiiskring. sel, een dicht in vorm van wieglied. In strophe 6 van 'i gedicht werd aanbevolen de Kerkelijke overleveringen en gausch de beuzeling naar den duivel te werpen.» Strophe 7 zegt onder anderen Gij werdt katholiek men onderleekende, hoe duivelsch voor u en vroeg het u niet. Waarom ook vragen! gij verstondl ja nog geen woord en alzoo verbindt gij u aan niets; wees goed, wees zacht uw lichaam groeit,uw wil groeit —slaap, kindje, slaap t De zaak was slecht voorloopig; doch nu verzaakt men uitdrukkelijk - Gij werpt gansch den boel neêr en zingt vroolijk lied der vrijheid. In die versen vindt het openbaar mini sterie de beschimping eener instelling der R. K. Kerk, namelijk van het Sacra ment des Doopsels. De betichte verklaar de dat de gevoelens in het lied uitgedrukt betrekking hebben,op zijn eigen toestand (Jordan belijdt geen godsdienst) zoowel als deze der meeste lezers van de Muti- chener Post. De Doop is eerst in latere eeuwen in de Kerk als Sacrament ingevoerd Hij verwerpt de kinderdoop, daar een kind zonder wil zich tot niets beslissen kan. (hoog geleerd De prokureur hield de beschulding staan en onderzocht de betrekking der aangeklaagde woorden op bet Doopsel. De verontschuldiging des belichten, dat hij alles beknibbelen wilde, is armtierig. Hij had op eene kwaadwillige wijze den Godsdienst beschimpt en de godsdienst vrede in gevaar gebracht. De verdediger brengt in dat de partij tot welke de be tichte behoort de wijdste gewetensvrij heid en de grootste vrijheid in liet burgerlijk en politiek leven betracht, daarom kampt hij tegen den doop der kinderen. De prokureur verklaart dat de betichte den doop beschimpt had. In dien in Beieren zuldanige beschimpingen der Kerk in de toekomst zouden geoor loofd zijn, moet er ongelwijfel vrij spraak volgen. Hier heeft de straflooze kritiek een einde, daar er beschimpt is geworden. Welke overtuiging de betichte heeft is onverschillig, hij heeft de overtuiging van anderen te na gekomen. De verdediger houdt hel gedicht voor een lustig lied (U) Het vonnis des gerechtshofs spreekt eene maand gevangenis uit. De lieer Tuncq, eerste voor zitter van het Beroepshof van Gent, legde vrijdag H dezer zijn ambt neder. lieden blijft het Hof samengesteld uit 20 leden waarvan 10 katholieken en 10 liberalen. Van de keus welke zal gedaan worden zal het afhangen of de meerder heid van het Hof katholiek of liberaal zal zijn. Onder de katholieke kandidaten welke voor de plaats zullen dingen noemt men den heer Paul De Smet. De zaak van Hamme. Desideer Van Damme, was de hoofdman van het liberalism in het arrondissement Dendermonde. Geene enkele politieke vergadering kon zonder hem te Dendermonde plaats heb ben. Geene enkele beslissing werd door de Liberale Vereeniging genomen zonder dat de heer Van Damme zijne toestem ming gegeven had. In 1882, werd hij door de liberalen als kandidaat voorgesteld voor de Kamer en viel hij met geheel zijne lijst, met 800 stemmen minderheid op 1600 kiezers. Zooals het door liberale bladen zelf be- staligd is, ging hel liberalism van Van Damme zoover, dat bij jacht maakte op de katholieke dagbladen en dat bij zijne werklieden verplichtte op liberalen bla den in te schrijven. Zijn uitverkoren blad was het Laatste Nieuws, Viaamsch vrijmetselaars-orgaan van Brussel, dat met voorliefde zijne le zers allerlei schandalen en ongodsdien stige historietjes opdischt, van zeer twij felachtige zedelijke strekking. Zeer dikwijls werd het liberalism van Van Damme tot in de wolken verheven door het blad van Buis, Heyvaert^en C°, Nu zwijgt het bladje dat het zweet, even als VEloile en meestal de liberale ga zetten. Ze mogen hem hebben Kieskronijk. Het kiezers korps van Charleroi is bijeengeroepen tegen dinsdag 22 December, ten einde eenen senator te kiezen, in vervanging van den heer Balisaux, overleden. Naar men verzekert heeft de heer Audent, burgemeester van Charleroi, de kandidatuur aanvaard, welke hem is aan geboden door de liberale partij. Tot hiertoe hebben de katholieken nog geen besluit genomen. Communards. Geplukt uit Vooruit van 2 December: Het is de politieke onteigening der ka pitalistische klas welke de stoffelijke onteigening van den bond der million- nairs zal voorafgaan, lot groot voordeel der werklieden en kleine burgers, welke niet te verliezen hebben lij de vernieti ging der boeken van openbare schuld. Flambez finances zegden de communards van Parijs en zij staken de openbare ge bouwen in brand. Dat punt staal ook op bet program on- ter Gentsche socialisten. Hot onderzoek der melk. Ken gemakkelijk middel om het gewe ten der boeren te onderzoeken, die u nelk leveren, is 't volgende men steekt eene breinaald, die goed gepolijst is, in den melkpot en men trekt ze er onmid dellijk uit, baar rechthoudende. Indien de melk zuiver is, dan blijft er melk aan de naald kleven, maar als er water in de melk is gemengd zells eene kleine boe veelheid, dan blijft er niets aan de naald hangen. Slechte gewoonte. Vele menscben hebben de gewoonte voor het eten een glaasje likeur te gebruiken, zoo gezegd om den eetlust op te wekken. Het schijnt dat dit eene zeer slechte gewoon te is. Volgens dokter Loncereux, zijn de bittertjes, vermouth's, absintlieu en an dere soortgelijke likeuren zeer gevaarlij ke dingen, welke de gebruikers voorbe reiden op de tering. Ziedaar eene opmerking welke de vele liefhebbers van het borreltje vóór het eten zal doen nadenken. Eikenmeel. Een blad meldt heel serieus dat een Duilsclie scheikun dige het middel gevonden heeft om de looistof uit de eikels te trekken en er dan meel van maakt dat maar 40 centiemen den kilo kost. Daar de tarwebloem tegenwoordig maar 52 tot 34 cenliemeu den kilo kost, is het te denken dat de Duitsche geleerde zijn eikenmeel zelf zal mogen bakken. Bij de ministers De Bruyn en de Burlet. Dijnsdag 8 December, werden de afge vaardigden van het Nationaal Viaamsch Verbond in verhoor ontvangen door de heeren ministers De Bruyn en de Bur let. Het waren onze Vlaamsche vrienden J.-J. De Beucker, Rayon Van Zuylen en Goflin, dezelfden die in augusti laatst bij den Koning kwamen, welke nu in het ministerie gingen aanbellen ter bekoming van onze volledige taalrechten. Zeggen wij hel al spoedig bet ouder- houd, dat een en half duurde, is zeer merkwaardig geweest en zal veel bijdra gen om de Vlamingen in hunne rechten te herstellen. Minister De Bruyn, zulks bleek duide lijk. was onze woordvoerders zeer gene gen zelfs minister de Burlet beloofde de voorgebrachte punten zeer scherpzin nig te onderzoeken. In Januari van aanstaande jaar zal er eene nieuwe bijeenkomst plaats hebben, waaraan ook minister Lejeune zal deel nemen. vooral om te onderzoeken welk het beste middel is ter rangschikking van de stad Brussel onder de Vlaamsche ge meenten. De heeren De Beucker, Prayon en Goflin bewijzen eenen grooten dienst aan de Vlamingen en verdier en deswege ons aller hulde. Wij hebben maar een spijt uit te drukken, namelijk: dal er niet meerder zulke werkers worden aange troffen. Voegen wij er nog bij dat het onder houd in het Viaamsch alleen plaats had tusschen minister De Bruyn en de afge vaardigden maar in hel frausch met minister de Burlet. Wanneer deze laatste hoogamblenaar eene fransche opmerking maakte, welke niet goed in den haak zat, werd hij echter onmiddellijk onderbro ken door den heer De Beucker. die zich veroorloofde hem in het viaamsch terecht te wijzen, hetgeen dc Minister zeer wel begreep. In dergelijke omstandigheden, 't is te zeggen daar waar een fransch- kennendo Vlaming zich tegenover Walen ol tegenover franschspre- kende Vlamingen bevindt, daar is hij dubbel machtig, want hij verstaat wat men hem zegt nu antwoordt zonder ooit in den steek te blijven. Onze Vlaamsche kringen en strijdge- nooten zouden goed doen deze feiten te bespreken en te ontwikkelen. Aalst, 10 Dec. 1891. Aan Mijnheer den uitgever van Den Denderbode. Mijnheer In het nummer van Zondag, 6 dezer, deelt gij den uitslag mede van den wed strijd der lagere scholen in 1891, en gij maakt de vergelijking tusschen de scho len der stad. Van de Gemeenteschool N. 1, zegt gij: De waarde van hel onderwijs schijnt te klimmen in onze Gemeenteschool N. 1, maar het is verre van in evenie- digheid te wezen van de zeer groote geldopofferingen die ons Stedelijk Be- stuur zich voor haar getroost. Om de scholen te kunnen vergelijken op billijke wijze moet men rekening hou den van den toestand waarin zij zich be vinden. De werkman trekt zijn kind uit de kosti looze school, zoodra het iels kan verdienen; de burger laat gewoonlijk zij nen zoon in de betalende school totdat hij een volledig onderwijs heeft genoten. Ziehier onder deze betrekking den ouder dom van de mededingers der 3 scholen. O co O «- O O ■5 o e ^3 o i B S 2 tü>. -js 5? CZ5 =3 Van min dan 11 jaar 3 0 0 12 4 2 0 13 3 1 0 14 2 8 4 13 2 7 1 14 18 3 Gij ziet in welke school de leerlingen het jongste zijn. E»*rie betalende school mag leerlingen aanvaarden van eene vreemde gemeente, eene kostelelooze niet. Als zij op hun dorp een volledig onderwijs genoteu heb ben, komen zij naar de stad om, zooals de ouders zeggen, nog wal fransch te leeren. Zoo biedt de St. Jorisschool dit jaar acht mededingers aan, die in eene vreemde gemeente geboren zijn, waarvan er vier in 1890 een certificaat hebben be komen als leerling van de school hunner geboorteplaats. De drie scholen nemen aan den prijs kamp deel sedert 1883. Door eene vraag van het rekenen, welke de leerlingen niet verstonden, waren er dit jaar in heel liet schoolkantou Aalst twee certificaten, de St. Jorisschool behaalde een. Ziehier de statistiek der vorige jaren Getal mededingende leer- IGetal 1.1. die een certificaat lingen. I verdienden. School bestuurd doorjj School bestuurd door w s s ra 2 co 5 c ra a '5 O T3 •S cc O ra cs 2 ra ca ca s 1883 (1) (1) (f) 0 1 0 1886 (1) (1) 0) 7 1 1 0 4887 13 10 5 6 2 1888 13 11 6 9 7 1 1889 14 10 6 13 7 4 1890 11 10 3 8 6 2 Te zamen certificaten 43 24 8 (1) De inlichtingen ontbreken mij. Hoe dikwijls stond de Gemeenteschool hier aan liet hoofd der lijst, beer uitge ver. De drie vierden van onze leerlingen verlaten dc gemeenteschool bet jaar dat zij hunne eerste Communie doen in de andere scholen is die evenredigheid veel kleiner, de ouderdom der mededingers bewijst zulks. Ik teeken protest aan tegen de verge lijking gelijk gij zc opmaakt; elke school moet prijken met ce leerlingen die zij zelve heeft gevormd, de vreemde tellen niet mede. Laat ons in het vervolg de vergelijking der scholen maken en den uitslag aan al lo dagbladen van Aalst mededeelen, maar laat ons de scholen in gelijke voorwaar den plaatsen. Wij zullen alleen medere- kenen, om het der certificaten te be reken, 1° de leerlingen welke hunne eerste Communie hebben gedaan. 2° de medingers welke in de school die ze aan biedt hunne opleiding hebben ontvangen. Een jury, waarin de hoofden der scholen raadgevende stem hebben, zal deze pun ten regelen. Dat is, dunkt mij, een eer lijk kamp. De eene school zal op de leer lingen der andere geene jacht moeten maken, want zij komen in den uilslag niet in aanmerking. Aanvaard, Mijnheer de Uitgever, de uitdrukking mijner hoogachting. De bestuurder der stadsschool N. 1 J. REYNIERS. M. Reyniers betwist dus de echtheid niet der inlichtingen welke wij hebben meêgedeeld zij zijn ten andere getrok ken uit de tabels opgemaakt door de Opzichters van den S'.aat. Wij bestatigen dat M. Reyniers welke niet alleen Bestierder is der Gemeente school N. 1, maar tevens Opzichter van het gemeentelijk lager onderwijs der Stad Aalst, geen gebenedijd woordje rept over de Gemeenteschool N. 2, bestierd door M. Ost. Waarvan akte. Wat M. Reyniers ook moge aanwenden of bijbrengen om den schitterenden uit slag door de Sir.t-Jorisschool behaald te verminderen of te verduisteren, blijft het niet te min onbetwistbaar en zal het on betwistbaar blijven dat deze school welke maar 1/3 der bevolking van de School N. 1, teit, meer leerlingen naar den wed strijd heelt gezonden (18 tegen 14) ,eu drij maal meer ceriificaten heeft behaald. (6,03, tegen 2,0"). 't Is eene dwaling te beweren dat vier der leerlingen door de Sint-Jorisscliool aangeboden vroeger een certificaat bekwamen, want er zijn maar 3, waarvan 2 reeds meer dan twee jaar deze school bijwonen.... Hoeveel zijn er bij M. Reyniers Wat is er nu aan gelegen dat men ondor de leerlingen der Siut-Jorisschool er eenigen aantreft die elders dan te Aalst geboren werden en wat ouder zijn Telt de Gemeenteschool N. 1, dan geene leer lingen die in vreemde gemeenten zijn ge boren en er vroeger de school bijwoon den 1. Overigens 'tis ons onmogelijk de echt heid der feilen en cijfers door M. Rey niers vooruitgezet, volkomen te onder zoeken. Onzes dunkens zou M. Reyniers, in plaats van een andermans zegepraal po gen te verkleinen, beter doen eens uit te leggen hoe en op welke wijze het gebeurt Jat, in de andere Kantons, de steden in de wedstrijden van 't lager onderwijs aan 't hoofd staan,terwijl de Gemeenteschool van Aalst maar de 7e in rang komt, ge klopt door 6 landelijke Gemeentescholen die onbetwistbaar in veel slechtere voor waarden medekampen. In deze steden die aan T hoofd staan is de toestand dezelfde als te Aalst, daar ook trekt de werkman zijn kind uit de kostelooze school, zoodra het iets kan verdienen. Wij herhalen het het lager onderwijs gaat te Aalst goed vooruit, maar wij moeten er bij voegen dat bet niet ten volle beantwoord aan 't gene wij in rech te zijn er te mogen van verwachten .Wij hopen dat die vooruitgang zal voortdu ren en altijd meer en meer klimmen. Zondag aanst. 15 dezer, om 6 ure stipt, 's avonds, zal de plechtig© prijs- uitdeeling plaatsgrijpen aan de werkende leden van den Kring,welke het meest oppassend zijn geweest in het bij wonen der wekelijksche vergaderingen gedurende het verloopen jaar. KERSTBOOM. Op Kersmis, 23 December, om 8 ure des avonds zullen de prijzen van den Kerstboom uitgelot worden. De prijzen zullen bestaan in kleeding- slukkeu en voorwerpen van huishouding ten dienste van den werkman. Het Bestuur rekent op de medewerking van de heeren Eereleden tot hel verzame len van alle die nuttige voorwerpen. Alle gift van dien aard zal met de groot ste dankbaarheid aanvaard worden ten huize van de Leden des Bestuurs en ook ten huize van den Bestuurder, den E. 11. Ponnet. Wij bevelen dees goed werk aan alle ware vrienden van den werkman ten vurigste aan. KERKELIJK NIEUWS. Aalst. Congregatie der Jongelin gen. Zondag 13 December om 11 ure voormiddag, plechtige Opdracht van 23 nieuwe leden, ter Kapel van T Collegie der Eerw. Paters Jesuïten. De oude Goq- greganisten en andere mogen deze plech tigheid bijwonen. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 970 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7770 kilogr. Van (1© nieuw© inschrijvers voor gansch 'L jaar 189*2, zal DE DEN DERBODE, t© rekenen van 3 tot 31 December aanst. kosteloos toegezon den worden. Wet Betrekkelijk de openbare dronkenschap. Aldruksels dezer wet zijn te verkrijgen ten bureele van Den DenderbodeKorte Zoutstraat, 31. Prijs fr. 0,30. Aalst. In den nacht van donder dag op vrijdag werden 23 konijnen gesto len ten nadeele 'van M. Alex. Podevyn, hovenier, Binnenstraat gehucht Mijlbeek. Dinsdag nacht werden ook konijnen gestolen Ier waarde van fr. 7,30 gesto len ten nadeele. van Frans De Moor. Bericht. De personen welke in den loop van dees jaar, op de Merkt te Aalst van hunnen geldbeugel beroofd werden, zijn verzocht bunnen naam op te geven ten Bureele van politie te Aalst, het bedrag der gestolene som zal hen te ruggekeerd worden. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan ile koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Firmin Mig not tc Brussel waar wielpeerden vermaakt worden, 't Is het beste in dc soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. Haeltert. Donderdag nacht drongen dieven binnen ter hofstede van den landbouwer D.., bijgenaamd de Gou den Beurzewonende wijk Kat, en stolen er een vet verkeu dat pas was geslacht en in de kuip gelegd. Verder werden nog geroofd twee brooden en de boter. Daar de buit te zwaar was om gedra gen te worden, leenden de dieven den kruiwageu van den bestolene om alles weg te voeren. Denzelfden nacht braken de kwaaddoe ners ook in de kapel van O. L. Vrouw van Bijstand,aan 't kerkhof. De voordeur werd opengebroken en zoo geraakte men binnen. Hel tabernakel werd verbrijzeld en de offerblokken opengeprangd, doch buiten wellicht eenige centen viel er niets te rooven on dat moet de schelmen in gramschap hebben gebracht, want zij sloegen de kandelaars aan stukken. De kronen van O. L. Vrouw, en van het H. Kind Jesus hebben zij op den autaar la ten staan, waarschijnlijk omdat zij on dervonden hebben, dat ze uit koper ver- veerdigd en maar verguld waren. Herdersem. ln den nacht van woensdag op donderdag, zijn dieven binnengedrongen ter pastorij en bij M. Cooreman. In de pastorij werden deuren en kas sen opengebroken en gerooid al de gou den en zilveren juweeleu van O. L. Vrouw, een gouden zakuurwerk mei gou den ketting en eene som gelds waarvan het beloop ons onbekend is. Bij M. Gooremari werden insgelijks de deuren en kassen opengebroken en alles gestolen wat eeriige weerde had. Men schat de weerde van de gestolene voor werpen op ongeveer 2000 frank. Studentenschandaal. Op 'l oogen- blik wordt er veel gesproken over een schandaal, waarvan de studenten der brusselsche hoogeschool de helden zijn geweest. Die studenten, zegt de Palriote.hebben zich altijd door slemperijen en wallebak- kerijen onderscheiden, doch dijnsdag hebben zij zichzelven overtroffen. De studenten in wijsbegeerte hadden de opvoering van eene revue ingericht, getiteld Le Gardeville a coulisses ou les débordements de Julietle Crapulet, en het feest werd door meer dan 600 studenten bijgewoond. Te middernacht, loen het leest geêin- digd was, begaven zij zich naar de her bergen waar men de morale indépendanle huldigt. Als eene bende duiveljagers doorkruisten zij de straten, beleedigden de voorbijgangers, tot dat zij eindelijk iti de St-Laurensstraai kwamen. Eene herbergierster, die aan bare deur stond, werd met eenen knuppel op liet hoofd geslagen, zoodat rij als eene massa neerstortte, en seffens naar liet gasthuis moest worden gebracht. Iniusschet) overweldigden de studenten de andere buizen en een üerzclve werd door 200 hunner stormenderhand inge nomen. Spiegels, lusters, meubelen, alles werd er verbrijzeld. De politie en de grenadiers liadden werk genoeg om die bende brusselsche Congoleezen uiteen te drijven. Men wierp hun met steenen, de stokken kwamen gevoelig op hunne hoofdenen schouders neêren eindelijk gelukte men er iri, een twintigtal aanhoudingen te doen. Men bracht ze naar 't commissariaat der rue de Ligne, maar de bende achter volgde henen bleef voor 't commissariaat staan huilen en schreeuwen en met steenen werpen, telkens dat er een agent buiten kwam. Met den blooten sabel werden nu opnieuw de voornaamste belhamers aan gevallen en vastgegrepen tot dat er een 40 tal in den amigo zaten. Uit hunne ondervraging blijkt dat heel dit schandaal voorbereid was. Zooals er gemeld wordt, brak eender studenten, onder het vluchten, zijn been de jonge heer had een halfliters I glas in eenen zakdoek gewikkeld en daar zwaaide hij meè in 't rond. Anderen hadden knuppels bij van anderhalven kilo zwaar. De liberale bladen van Brussel trach ten zooveel mogelijk te verzachten. Zoo meldt do Réforme onder anderen dat er eene ruit gebroken werd, dat mannen van zonderling voorkomen dc studenten afwachtten in de straten, waar de her bergen in kwestie gelegen zijn. Dat zullen waarschijnlijk de uitdagers ge weest zijn. De leiten, besluit de Réforme, zijn zoo al erg genoeg dat men ze nog niet moet overdrijven. Den student, wiens been op drie plaat sen gebroken was, is ("volgens dit blad)dit lichaamsdeel moeten afgezet worden. De Etoile spreekt geen enkel woord, over dit schandaal. De Indépendance vertelt heel de zaak in zes linies. De Chronique verhaalt dat de studen ten, loen de adjunkt van politie Bogaeri kwain toegesneld, om hen te beletten in de slecht befaamde huizen hun vernie lingswerk voor te zetten, door de vrien delijke jonge heeren zoo onbarmhartig werd geslagen, dat hij over heel hel lichaam bont en blauw is, en hem de kleerenvan het lijf in lappen afhingen, Builen den student, wiens been gebro ken is, zijn er nog twee met wonden naar het gasthuis gebracht. Ee Chronique zegt dat het niet aan te nemen is dat verstandige en welopge voede jongelingen, zooals studenten het moeten zijn, zich op zulke onweerdige wijze gedragen en gelooven eerder dat ontsnapten uit de Marollen zijn. La Gazelte vertelt dat de studenten in een der huizen waren binnengedron gen, waar zij hel nogal erg aan boord legden, zoodat de herbergierster de hulp van eenige souteneurs inriep die de deur sloten, 't ls alsdan dat er een verwoed gevecht ontstond de deur werd in stuk ken geslagen, maar op de straat werd het gevecht voortgezet, De studenten in philosophic be- weeren dat zij zich enkel verdedigd heb ben. De Courrier bevestigt dat, in de revue der studenten, M. Buis op eene scliand- delijke wijze werd aangerand. Zal het parket, vraagt het blad, dit maal krachtdadig handelen De bestuur raad der Universiteit die bang is voor de studenten zal niets durven doen. Het meisje dat te Brussel volgens hare verklaring in twist met eenen jon geling zijnde,door het venster der tweede verdieping werd geworpen, is in het gasthuis gestorven. De jongeling die in de gevangenis opgesloten is, houdt staan de dat zij er uit gesprongen is. Dieven in huis. De pMitiekom- missaris Duquenne werd dezer dagen bekend gemaakt door eenen inwoner van de Bestormstraat te Geut, dat deze op eenen morgend twee personen uit het huis van mej. barones de Caters, oud 73 jaar, gelegen iu Onderbergen, 30, en welke eenen uitgang heeft in St-Martens- straat, had zien komen. Deze personen droegen pakken. De poliliekommissaris deed de twee uitgangen van het huis bewaken en de nachtwaker van dienst had dinsdag avond twee verdachte kerels bemerkt, die hij in het oog hield; hij volgde hen op in de richting van bel St-Martensstraalje, maar deze verdwenen ras uit zijn gezicht dan ging de waker naar Onderbergen en bemerkte dat er licht in het huis der barones was. De beer kommissaris Du quenne verwittigd zijnde, begaf zich, vergezeld van den heer adjunkt Coppine, naar het huis en trachtte binnen te ge raken langs hel achterpoortje; de grendel was ingelegd. De heer kommissaris zag zich verplicht het poortje te doen openen door eenen smid het was dan rond hall een ure. Bij hei binnentreden vonden de heeren politieambtenaren eene mand gevuld met porselein, vazen, tafelmessen en wijn. Dan doorzocht de politie den hof, de stal len en al de andere plaatsen, en vond over.il pakken en manden staan, vol allerlei voorwerpen, gereed om wegge dragen te worden. Boven den trap ston den twee coffre-lorls heel en al verbrijzeld aan stukken gekapt en geslagen met beitels en al ander gereedschap, dat nevens de koffers ten gronde lag. De koffers waren ledig. In eene andere ka mer lagen pakken bewijzen van eigen dommen. De heer poliliekommissaris Duquenne stelde vast dat al de beddens in tiet huis beslapen waren. De schoven en kassen waren overal geopend en op den grond gezet. In al de kamers vond men ook fles- schen vol ouden wijn en ook ledige of halfvolle flesschen en glazen, hetgeen aanduidt dat de dieven daar gestadig wijn gedronken hebben in den kelder zijn heele bakken vol wijnflesschen aan stuk geslagen. De politieambtenaren begaven zich tot op den zolder en doorzochten dien deze zolder ligt vol hooi. De hee ren kommissarissen hadden eene kleine lantaarn bij zich. Zij waren gewapend met eenen revolver. Rond twee ure, kwamen do politie beambten in eene achterkamer van het tweede verdiep. De heer Duquenne be merkte dat het bedgeplaats in eene alkoof gebroken en nog warm was. Geen twijfel of de dieven waren in huis en hadden in het bed gelegen. Op de nachttafel stond eene halve ontstopte flesch wijn. Op den lavabo bevonden zich verschillige volle en ontstopte wijnflesschen, alsook twee ruimers vol wijn. De heer kommissaris Duquenne deed eene kas open nevens de alkoof en vond daar twee kerels recht staande, zich stijf tegen den achterkant der kas houdende, heel gekleed, de schoenen in do handen. Zij dachten dat de politiekommissarissen hen niet zagen, daar zij weinig licht hadden, doch zij waren geknipt. De eerste die verroert is dood riep de heer kommissaris Duquenne Zij lieten zich aanhouden na, in de kas zelve, onderzocht geweest te zijn of zij niet gewapend waren zij waren in het bezit van een mes, dal hun ontnomen werd. In den zijkant der kas is er een klein ruitje, dat, uitgeeft in de alkoof; de schelmen hebben dus kunnen zien, langs dit ruitje blikkende, dat de politie in de kamer was, en wat zij er deed. De dieven zijn Frans Masqueleir en August. Van Dorpe, twee oud-veroordeelden en onder bewaking der politie. Het zijn twee hoogst gevaailijke kerels, die onlangs de gevangenis hebben verlaten. Zij werden tegenwoordig opgezocht voor verschei dene belangrijke nietten. De heer kommissaris Duquenne ging op straat om polilieversterking onder- tusschen begon Masqnelier opgewonden te worden en bedreigde de politie, zeggende dat hij zou stampen en siaan zoolang hij kon de heer kommissaris Duquenne had de voorzorg genomen de rijkoorden uit de schoenen der dieven te doen trekken om te beletten dat zij ge makkelijk zouden kunnen loopen, als zij uit de handen der politie mochten ont vluchten. De Dieven zijn, ter beschikking van den heer prokuruer des konings, naar de stadsgevangenis overgebrachi. De op zoekingen duurden voort tot drie ure van den nacht, omdat de politie dacht dat er nog andere dieven in huis waren aan eenen trap had zij een paar zware mans- kloefen vinden staan, waaraan bladeren van den hof hingen een paar vrouwen kloefen werden gevonden naast den cofifre fort. Woensdag morgend zijn de dieven voor den onderzoeksrechter verschenen. Het is te veronderstellen dat de schelmen meer dan getwee zijn geweest. Het is niet mogelijk den coffre-fort met min dan zes man te verdragen welnu, hij is gebracht geworden uit eene kamer op de traprusting van het tweede verdiep dit overbrengen werd gedaan omdat de geburen bet gerucht niet zou den gehoord hebben van het openbreken. De gevonden werktuigen zijn zware smidshamers en groote beitels. Jonkvrouw de barones M. de Caters is woensdag morgend per telegraaf verwit tigd geworden. 'Masquelier is 39 jaar oud Van Dorpe 32 jaar. Zij leefden van de opbrengst van diefstallen. De barones verblijft in eene gemeente bij Antwerpen op haar kasteel. Nu en dan zendt zij een barer dienstboden naar Gent het is veertien dagen geleden dat de dienstboden in het huis geweest zijn. Dit huis draagt het nummer 30 in Onder bergen. Het moet dan binnen de laatste veertien dagen zijn dat de schelmen al daar hebben huis gehouden, op de wijze die wij hier hooger beschreven. De aanhouding dezer twee gevaarlijke booswichten strekt den heer kommissa ris Duquenne tot groote eere. Hij heeft, evenals zijn adjunct, de beer Coppine, veel moed en overschrokkenlieid aan den dag moeten leggen om in dit groot huis te dringen,te midden van den nacht, niet wetende, met hoeveel kwaaddoeners hij kon te doen hebben. De aanhouding van Masquelier en Van Dorpe is eene oprechte zuivering voor de stad geen twijfel of er zullen andere aanhoudiugen volgen. De schelmen schijnen een helsch ver maak gehad te hebben in liet vernietigen van voorwerpen die zij in huis gevonden hebben de stukken porselein bedekken den vloer overal.Zij bebeben ook wijn op den grond gegoten.'Vele papieren, wel licht familiepapieren, hebben zij ge scheurd. Al de deuren der kamers stod- denopen.Nergens vindt men nog schouw- garnituren.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2