NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Oprecht Donderdag 51 December 1891, 10 centiemen per nummer 41» Jaar, i055 ANNONCENPRIJS Geschiedenis. Bij d'ander. DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS 9it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder g van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft m bij C. VAN DE PUTTE-GQOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Pos ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque «nam. MLST, 50 DECEMBER 1891. Politiek overzicht. De Paus en de Fransche Bisschoppen 'l is slechts ten titel van inlichting dat wij, in deze moeilijke kwestie, de ver- schillige berichten meêdeelen. De Paris spreekt van een onderhoud dat de pauselijke nuntius te Parijs mot den minister Fallières zou gehad hebben en waarin deze ecne afkeuring van de houding der Fransche Bisschoppen door den H. Stoel verlangde of althans tegen openlijke goedkeuring van het gedrag van Mgr Gouthe-Soulard waarschuwde. Dit is zeker hoel goed mogelijk maar als het blad er bijvoegt, dat daarop door den Paus aan verschillende Bisschoppen werkelijk afkeuringen zijn uitgedeeld, zegt het zeker meer dan hel verantwoor den kan. Als opvolger van Mgr. Freppel in de Kamer want de katholieken van Brest houden er aan opnieuw eenen bisschop te kiezen noemt men nu Mgr Tregaro, en die, als oud opper-aalmoezenier der marine, goed gezien is door de regeering en door leger en vloot. Nota van China over de oproeren. De Chineesehe gezant heeft eene noiameêge- deeld, waarbij aangegeven wordt, welke maatregels door China genomen zijn, om de geschillen naar aanleiding van de op standen, die dezen zomer in het gebied der Yang tse Kiang zijn voorgekomen, te regelen. Eene schadeloosstelling van 2,500,000 Ir. is betaald. Voor hel ver volg zal men kunnen vertrouwen op de krachtige waakzaamheid der Chineesehe regeering, die besloten is alle interna tionale plichten te vervullen engelijker- tijd al hare souvereine rechten zal hand haven. Betreffende de opstanden in Mants- joerië wordt gezegd,dat deze niet dezelfde oorzaken hadden, daar men plunderde en moordde zonder onderscheid van gods dienst. Deze opstand is volkomen gedempt De Chineesehe regeering komt op tegen de onware berichten, die door de euro- peesche bladen op rekening van China zijn gesteld. Op ons artikelGeuzen-Rechtsgeleerd heid heelt, bij uitzondering, Dendergalm eenige bemerkingen neêrgeschreven niet om de vraag grondig te bespreken, dat ligt misschien buiten zijne bevoegdheid, maar om zijdelings de Kerk aan te val len. Zijn stelsel houdt hij staande, niet door beweegreden gestaald maar met dit bosje dat wij hem kennen van stoute bevestiging,het spreekwoord gedenkend: Stout en hevig gesproken is half gevoch ten. YVij gaan dus over dit punt en nemen terloops eenige van zijne bemerkingen ter hand. Nooit zullen onze lezers raden welke gevolgtrekking Dendergalm uit de volgen de lijnen leidi. Tot lond 312 nam zij de armen in haren school op,want de eerste Christenen hadden maar een hert en eene ziel. Ziellier wat Dendergalm zegt «Dus na 512 wierden de armen de nood- diuftigen uil haren schoot gebannen en begonnen de kuiperijen der ik- en heb zucht. Tot dan toe waren de christenen socialisten. Het hoofd van den neger wit willen wasschen waar zottemanswork. Wij ge ven dit op voor het eerste punt. Wat het tweede aanraakt, die wijze van leven en hel kolleciivism zijn twee verscheidene zaken en tusschen beide ligt een hemelsbreed verschil. De socia listen willen iedereen aan de slaafsche ketens der gelijkheid boeien uit haat en nijd der kapitalische samenleving. De persoonlijke vrijheid wordt op liet autaar der aigunst opgeofferd. De dwang, van wege de Staat, is de grondsteen waarop het is gebouwd en alleen op macht en kracht is gesteund. De gemeenschap der eerste christenen die ongedwongen uit liefde voor hunnen goddelijken meesier hunne goederen verkochten, gaven slechts gehoor aan de edelmoedige ingevingen der liefde, zij wilden liet voorbeeld van hunnen onsier- felijken Voorganger navolgen. De genegenheid van hunnen even- mensch was de drijfveer van hun gedrag, zij konden ook, wanneer zij het wilden, hunne eerste stelling in de maatschappij weêrnemen lijk het klaar uit het ant woord van den H. Paulus aan Ananias blijkt. Zoolang de Kerk in de catacomben was opgesloten, zoolang hare werkzaam heid was beperkt, had die gemeenschap niets dan goede gevolgen en was dit een ideaal. Nu,na de bekeering van Constan- lijn verandert dien stand van zaken en de armen worden op andere wijze verzorgd. Uit haat van de Kerk ziet het vooruit strevend blad uit de Vooruitgangstraat dit niet. Wilde het oprecht de waarheid kennen, hoe zou het dan nog tegen den Godsdienst donderen kunnen Dender galm is benauwd van het licht daarom 'durft hij den toegeworpen handschoen niet oprapen en met ons een heerlijke pennetwist beginnen. En zeggen dat die jongen partijganger is van het verplichtend onderwijs en dat wij,katholieken, 'i volk in slaaiscbheid en domheid houden willen. Verder betwist Dendergalm de wettig heid der middelen van bezitting der Kerk. Hare rijkdommen zijn de vrucht van rooi en inpalmingen, want als zij deel had in DE (4e Vervolg). Ja, zij was eene flinko vrouw, zegde Peter Griebel. In het bestuur van liarc landerijen was zij zoo goed thuis als een man. Ik ben gedurende de leste twee jaren toczichlcr geweest, maar zoo oud als ik ben. heb ik bij baar meer grleerd dan in tien bij mijn vorigen meester. Zie maar eens bij wees naar de welerige landerijen dit alles is baar werk, want de opperhoutvester moet er zoo goed als niets van gekend hebben, t Is waar een paar akkers daar achter liet dennenbosch zijn verwaarloosd, maar diebehooren ook tot de pacht hoeve, en daar gaat het niet goed, uw advokaat zal dit wel hebben geschreven. Ja, sedert vier jaren heeft M. Franz, de schout, de boerderij in pacht, maar in de gehou den boeken is geen enkele keer de pachtsom als ontvangen aangeteckend. De oude mevrouw heelt alt(jd cea oog toege daan, omdat de vrouw van den schout altijd hare vriendin geweest is, viel de kleine vrouw ia. De schout zat tot over de ooren in de schulden zijne sehuldeischers haalden hem alles af, tot zelfs zijn landbouwgereedschap. Toen heeft de opperhout- vcsterin hun de pachthoeve gegeven, wel niet voor niemendal, daartoe was zij veel te streng en te puntig stipt in geldzaken maar toch voor een bagatel, en dat heeft de oude deugniet zelfs niet betaald. Zij hield op en stak de hand in den zak. Daar, zie, Peter, heb ik liet u niet altijd gezegd sprak zij, zich tot haren man wendende, terwijl zij voor zijne oogen een kleinen gebraden aard appel brak, die van binnen zoo geel «Is de dooier van een ei. In liet hosch van den graaf zoeken de jongens van Tillroda aardbeziën en daar liggen die lekkere aardappels bij hoopen in de lieelc ascli. «- En Jetj.-1 En man 1 bootste zij hem op spottenden toon n». Moesten die bengels dan juist de allerbeste soort hebben En toen ik hun vrorg Hoe komt gij daar aan antwoordde de ben de stout weg Niet van juffrouw Griebel, maar van de meid van den schout. Mijnheer Markus, ik wil de menschen van de pachthoeve niet belakkcn; voor mijn paart mogen ze tot in alle eeuwigheid op de boerderij zitten zonder pacht te betalen, r zij hebben den besten aardappclgrond van het hcele goed. Jetje denk aan uw geweten I viel haar man waarschuwend in. Wij hebben gcenc reden tot klagen, het gaat ons goed en van mijne familie zal niemand er toe aanzetten, dat M. Markus kort den koek was alles recht wat gebeurde. Ten bewijze het gedrag van Clovis, de inquisitie enz. Dendergalm gij doet ons waarlijk aan uwe geschiedkundige kennissen twijfelen of anders geeft gij hier wederom een ver bazende blijk der spsoG geuzentrouw. Welke roof, door Clovis gepleegd, is door de Kerk gewettigd geworden, als rechtveerdig aanzien De bekeering van Clovis had zijne hei- densche inborst niet gansch veranderd, zijn karakter ruw en bloeddorstig niet gansch omgestemd. Wie heeft paal en perk er gesteld aan die barbaarsche buitensporigheden Zeg eens Dendergalm Gij spreekt van d'iuquisitie lijk 'nen blinden van de kleuren zonder de zaak anders dan door den naam te kennen. In de verbeurdverklaringen, straf die de Kerk als tegenstrijdig aan de voorschrif ten van 't natuurlijk recht tegenwerkte bekwam de Kerk geen duit. Jan III ver bood door zijne bulie van 23 meert 1556 aan de portugeesche inquisitie binnen de tien jaar geene aanslaging van goede ren uit te spreken. D iarbij in die zaak besliste de Kerk slechts of iemand ketter was ol niet en daarmeê was hare rol ten einde. De plichtig gevondene wierd dan aan de wereldscbo macht overgeleverd en was de koning dan een held door Den dergalm bewonderd lijk Filip den Schoone dan stegen zij, het voorbeeld van Molay hoofd der ridders de templiers leert het, den brandstapel op en hunne schatten en goederen sloegen den weg in der Staats kas. Leest ne keer de geschiedenis van den Franschen valschmunter.een uwer helden en daarna verwachten wij u in eenen pennetwist. De volgende lijnen, in Dendergalm aangetroffen, doen in ons de vraag ont staan, en met rede geloof ik zijt gij ern stig als gij schrijft 1 Neen, wij keuren die in China ge pleegde onmenschelijkheden af, wij teekenen er krachtig protest tegen aan, omdat wij de partij der verdraagzaam heid zijn, vijandig aan alle brutaal ge weld. Zoo de geuzerij is de partij der ver draagzaamheid Aardige verdraag zaamheid, aardige eerbied voor de vrij heid van iedereen Gij, Dendergalm, gekend om den haat dien gij den Katholieken Godsdienst toe draagt, gij, die in al uwe nummers hem aanvalt en hem aan spot en hoon prijs geeft; Gij die vindt dat de kloosterlingen er te veel zijn; spel met die. menschen maakt. Dc schout is oud zijne vrouw ligt sedert een joar ziek te bed, en als de meid niet wist buis te houden.,. Ja, de meid, bet is me wat lekkers, zegde juffrouw Griebel, terwijl zij minachtend de schou ders optrok. Nu, gij hebt haar gezien, M. Markus, liet meisje met baar verfronst sladsklred aan. Nu loopt zij wel met een grasbussel op het hoofd,maar in den beginne 1 't Is God geklaagd Is zij hier uit dc streek t vr,eg M. Markus met belangstelling. O, hemel neen Naar baar spraak te oordee- Ien moet zij ver van hier zijn... Nadat onze me vrouw gestorven was, werd ook de vrouw van den schout bedlegerig en de meid ging weg, omdat ze gecncn penninloon krerg dat was een erg geval want niemand wilde in bare plaats komen. Ik had al gezegd of ik ook ergens mee van dienst kon zijn al hebben zij nooit naar ons omgezien, maar daar kwam op eens eene nicht van den schout voor d< dag zij was gouvernante in eencgrootc stad,zoo ais de houtvcslcrin mij eens gezegd heeft, en die heeft dc meid meegebracht... Op de meid rust nu het hcele huishouden want het gouvernante-juf ferke zal zeker geencn kookpot of stofvod aanra ken. Hit I klonk hel uit den mond van den heer Markus, terwijl hij eene beweging maakle, als wil de hij iets van zich schudden. Is er iets Eu juffrouw Griebel zette hare Gij, voorstaander van het verplichtend onderwijs, waardoor gij, niettegenstaan de de kristclijke overtuiging der huisva ders, de jeugd aan de bron van godsdien stige onverschilligheid, van haat en mis prijzen liever te laven zoekt; Gij, die, op onze uildaging, de schand daden van Gent, Antwerpen, Mechelen, Uoei en Brussel, zelfs in de grootsche betooging van 7 September 84 voor uwe partijgenoten, te veroordeelen, niet eens, uit vrees uwe vleugels te verbran den. hebt durven beantwoorden. Zult gij uw vermaarde boni-minister durven laken, die des anderendaags met de slaclnoflers der geuzenschanddaden van 7 September op onmenschelijke wijze, den spot dreef. Zult gij hel gedrag der Chronique be knibbelen durven, die met den fleren en verwaanden hoogmoed eens overwin naars, de gescheurde stukken van vaan dels en cartels, als gedenkzuilen van eenen schoonen en eerrijken zegepraal aan hare helden en partijgenooten ten toon prijkte Zult gij den volzin van den Journal dc Gand durven misprijzend afwijzen, toon beeld der onverdraagzaamheid, die de moorderijen van Oostakker toejuichte en geschreven heeftzij die dwaas genoeg zijn beêwegen te doen, zijn maar goed om afgerost te worden 1 Hoe dikwijls hebben de geuzenbladen van insektdoodende middels niet ge sproken, die niet gewenscht om lijk 't geuzenlied luidt 't vaderland van het ongediert der papen te verlossen Neen, Dendergalm, de schoone hoeda nigheid die gij gratis uwe partij aanei- gent, komt haar niet toe, moet haar eer door de geschiedenis worden ontnomen en ontzegd. De dwaling is en kan van hare natuur slechts onverdraagzaam zijn. In 't verle den ligt het heden, zegt een oud spreek woord, en in h.et nu wat worden zal. Gij zijt bewonderaar, Dendergalm, van al de godsdiensten die zich met kracht en geweld uit den schoot der Moederkerk hebben losgerukt. Een uwer helden is de vermaarde Ma- hornet die met zijn vreeslijk wapen in de hand de wereld toesnauwde Geloof of sterf. Calvin ook, staat op een hangsken, hij, de onverdraagzame, die voor mangel aan eerbied voor zijnen persoon, verschei dene personen onder andere Gruet, Gentilis enz. deed onthoofden, en ecne galg op de openbare plaats van Geneve deed oprechten met dit opschrift Voor hem die kwaad van Calvin zeggen zal Gij zingt lofliederen ter ophemeling der Fransche omweutelaars die met den schoonen stelregel in iden mond de broederlijkheid of de dood hunne mede burgers neêrmaaiden. Zouden de kleinkinderen dan de in borst, aard en karakter van grootvader Voltaire hebben verloochend die de scha duw van een mededinger niet kon ver dragen en deze met al zijnen driltigen haat en verwaanden hoogmoed vervolg de Waarom heeft hij J. J. Rousseau doen verbannen Welke verdraagzaamheid Er zijn er twee soorten van ver draagzaamheid, geloof ik, de wezenlijke die alleen aan de waarheid toekomt en met haar aan hare verdedigers de katholieke partij. De andere soort, op haar eigen, is die van Dendergalmde geuzenverdraagzaamheid en bestaat in den dwang, anderen, lijk hij te doen denken. Trekt dus dit pluimlje van uwen geu- zenhoed, Dendergalm, dat moet hem ont sieren want anders zou het kunnen gaan, gelijk in de label en uw ge schreeuw zou u haast verraden. Wij, Katholieken, verdedigers der goede zaak, keuren alle geweldenarijen af kracht en geweld tegenover recht en reden kunnen door ons nooit gewettigd worden. Onze grondbeginselen, onze Godsdienst verbieden het en het ware ook onze vijanden, die overal op loer zitten een schrikkelijk wapen in de hand stoppen. Wij lezen in Dendergalm Wij hebben geschreven en Slimme- ken heeft tot hier toe ons schrijven niet kunnen weerleggen dat de fransche omwenteling aan de Kerk hare goederen ontnomen heeft omdat zij deze niet in eigendom bezat maar wel ten behoeve van den arme. Dit was dus geene berooving want vermits de Staat de verzorging der nood lijdenden op zich nam,deed de Kerk niets anders dan de goederen terug geven welke zij voor de uitoefening van dien dienst bezeten had. Verder gaat hij voort. Toen bezat (onder de Bourbons) die Kérk de 2/3 van den nationalen rijkdom en ondanks die onberekenbare inkomsten was de ellende nooit schrikkelijker ge weest en vielen honderde menschen van honger en gebrek dood langs de openba re wegen. t Denderbode noemt dat de noodlijden den spijzen- Zoo zorgde de Kerk voor het werk der armen. Moet het dan verwonderen dat die Fransche revolutie haar die on wettig verkregen goederen, van welke zij zoo slecht ge bruik maakte heeft ontnomen Zoo zoo de verbeurdverklaring van 1789 was eene teruggaaf. Hoe bewijst gij dat Dendergalm 'tls eene reine dwaasheid, jongsken, indien gij niet beweert dat dc Kerk, om dat zij Kerk is, het recht niet heeft van te bezitten. Ga voort, manneken, volgt kleine o- pen zoover mogelijk open. Ja beste juffrouw Griebel, gij moet weten, dat ik zenuwachtig ben ik heb vooral een onbe- dwingbaren tegenzin voor gouvernanten. Dc man lachte geestig. Dat wil zeggen gij kunt geen gouvernante uitstaan Dat zou ik me kunnen aantrekken^ M. Markus want mijne Louise wil ook gouver nante worden, maar niet zoo als die op de pacht hoeve. Daar wil ik niets vnn hooren, In de vakan tie moet zij werken. Zij kan goed bakken, inmaken en voge's mesten in de meikerij is zQ t'huis, zoo goed als ik, en daarbij heeft zij roode wangen als eer. appeltje, en is friscb en gezond.,. Ik wil ook niet, dat zij naar eene groote stad ga, want daar komt men vqii terug met blcekc kleur en gekke manieren, gelijk juffrouw Eranz op de pachthoeve. Ik heb baar maar ééns in dc kerk te Tillroda gc. zien, en toen had ik er genoeg van. Zoo'n lange boonstaak als hare meid, een nuf met veel ver beelding en bleek en mager in het gezicht, voor zoover ik van mijne zitplaats zien kon. Zij hield in cn wendde zich eensklaps naar dc deur. Maar ik sta hier mijnen tijd te verbabbelen cn ik heb nog zooveel tc doen. Peter ge moet jonge duiven van liet bok halen en verschc eieren bren gen, terwijl ik de koffie zet. Daarna moet hier boven gesloft worden. Tol zoo lang moet gij den tijd maar verdrijven, mijnbeer Markus er z(ju hier aardigheden genoeg te zien. Daarmee ging zij weg. Peter volgde haar op den voet cn, de nieuwe heer keerde van het venster terug, terwijl zijn oog nauwkeuriger de kamer rondwaarde, Dc ramen der koepel waren in liet midden van den voormuur der groote kamer, zoodat de gla zendeur aan weerskanten door een venster bezet werd. Zoo kwam er veel licht, een weinig verzacht door katoenen gordijnen met groene bloemen, binnen en deed twee portretten opden tegenover- staanden muur uitkomen. Dc jongen mun fronste het voorhoofd bij he zien van het schoone, mannelijke portret in groe nen jagersrok, welke door een verdorden eike krans omgeven was. Ja, zoo moest hij er uitgezien hebben, de trot- sclie opperhoutvester, die zich van zijne eenige zus ter bad losgemaakt, omdat zij aan cencn man uit den ambachtsstand haar hart geschonken en hem ook, ondanks dc gramschap en hel verzet van haren broeder, getrouwd had. Deze zuster was de moe der van den jongen Markus geweest... Ja, dat was de verpersoonlijking van den ambtcnaarshoogmoed die de verwantschap met den slotmaker van zich gewezen luid, al was ook de slotmakerswert- plaats in den loop van den tijd in eene kolossalc fabriek veranderd, welke een hooggeachte» naam droeg. (Wordf voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1