NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Processen. M. WOESTE. Donderdag id Januari 1892, 10 centiemen per nummer 46ste Jaar, N° 2657 Trouwpartij in de Logie. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank s jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft m bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque rai AELST, 13 JANUARI 1892 Politiek overzicht. De Paus en de Rpuhliek. In den Fi garo zegi M. Dugué de la Fauconnerie, dat de Paus bij den Bisschop van Carcas sonne heeft aangedrongen op bijtreding tot de republiek. De Fransche Bisschoppen zouden door den H. Vader worden verzocht alle vij andschap tegen het gouvernement op te geven. De Paix ontvangt uit Rome het volgen de telegram Koning Humbert zou, na rijpe overweging, besloten hebben een einde ie stellen aan het geschil tusschen het koninkdom en de Kerk, door aan de goedkeuring van den Paus een verbond te onderwerpen, dat volgens hem volle dige voldoening zou geven aan het Paus dom, en tevens de onvervreembare rech ten van de kroon te volle zou vrijwaren. Op de hoogte gesteld zijnde van de koninklijke voornemens, zou de Paus aan het adres van den Italiaanschen vorst zeer welwillende woorden uitgesproken hebben. Men zal van weerskanten al het moge lijke doen om tot eene overeenkomst te geraken. Afrika. Afrikaanse,he kwesties. —Als de politiek zich met Alrika heeft, bezig te houden, wees dan zeker dat het voor goed is en dat het er niet uitscheidt met eene kwestie neen zoo gemakkelijk laten de Afrikanen ons niet los. Zoowel de Fransche als de Engelsche pers blijft nog altijd de Egyptische kwes tie, ieder onder verschillend oogpunt be- oordeelen. Naar Reuters office verneemt, zal Tew- fik's overlijden geenerlei veranderingen brengen in den polilieken toestand van Egypte, waar de zaken volmaakt den zelfden loop zullen blijven volgen. He troonsbestijging van Abbas zal evenmin aanleiding geven tot liet aanknoopen van nieuwe onderhandelingen tusschen En geland en Turkije over het Egyptische vraagstuk. De nieuwe khedive heeft aan M. Car- not, president der republiek, en aan don minister-voorzitter de Freycinel een te legram van dankbetuiging gezonden we gens hunne telegrammen van rouwbe klag. Als men maar in vriendschappelijke betrekkingen blijft, dat is het voornaam ste. Te Tanger zit de vork nog altijd slecht aan den steel. De Spaansche kruiser Alfonso is aldaar aangekomen uit La Spezzia vertrok het Italiaansche pantserschip Dandolo,terwijl uit Toulon de pantserschepen Bayard en Duguesclin naar Tanner zijn vertrokken. De Marokkanen hebben dus eene ge- heele vloot voor hunne deur liggen, en zij zullen er nu tweemaal op nadenken, al vorens de Europeanen te verontrusten. De opstandelingen zijn destad genaderd en hebben zich meester gemaakt vau eene Marokkaansche karavaan. Om het spel volledig te maken is er nu elders ook een opstand ontstaan. De Times verneemt uil Aden, dat de oproer in Arabië opnieuw is uilgebroken, aangevoerd door den Iman Achmet Addin, een afstammeling der Arabische heerschers te Yemen. De opstandelingen rukken op naar Sanaa, de Turken te ge- moet. Zij hebben overal de telegraafdra den algesneden, hetgeen aan de beweging een ernstig karakter verleent. Als de Afrikanen beginnen, dan doen zij 't goed. De wet op de wachtgelden laat Den der galm niet meer toe te slapen. Over eenigen tijd ging dit blad luidop aan T droomen dal de Juslicie met de wet in de hand zegevierend de ministers toeriep: gij hebt het recht niet de onderwijzers zoo te straffen. Dit was tijdens de ondervraging van M. Hellepulte over de grondbeginselen die den heer minister geleid hadden in 't nemen van zekere maatregelen tot af- schafling van wachtgelden. Dan was nog niet een enkel geval voor de rechtbanken gebracht en niettegenstaande dit, dierf het waarheidsminnend winkelpapier der Vooruitgangslraat het zeker schrijven. Aan de ophitsingen der linkerzij, na melijk door MM. Neujean van Luik en Bara van Doornik, gaf een onderwijzers der omstreken van Gent gehoor en span de den Belgischen Staat,door M. de Bur- let vertegenwoordigd, een proces in. Dit proces loopt nog. Nu kwam de beloofde wet op 'l tapijt. De linkerzij schuimbekte van woede, her haalde zijne bedreigingen en ophitsingen. Een ander ongelukkige verleidde gat ge hoor en heeft zooeven ook den heer mi nister gedagvaard. Hoe zal dit alles afloopen Dit zal Denderbode op tijd en stond aan zijne lezers meêdeelen. De bepalingen der wet hebben wij ook reeds meêgedeeld en Deniergalm heeft onze beweegredenen niet durven raken. Dit is te begrijpen, onder betrek van rechtsgeleerdheid heeft hij door stoute beweeringen, sedert eenigen tijd straf zijne vingers verbrand. De ondervinding leert, zegt 't spreek woord, maar voor Dender galm is dit niet waar. Zie nogmaals dit fijn staaltje Met de nieuwe wet gewapend, zal men de onderwijzers broodrooven die hun proces zullen winnen. Ge ziet, Dendergalm, weer weêral hoe de processen gaan afloopen Wij zien nieuwsgierig op welken text van de wet de rechters steunen zullen om aan de droomerige Dendergalm gelijk te kun nen geven. Dit blad heeft hen tot hiertoe niets gegeven, want om een schijn van gelijk te bekomen, heeft hij slechts uit treksel van redevoeringen van M. Tho- nissen opgedischt. Arme Dendei galm, die weeral droomt dat ge gelijk haalt voor de tribunalen Men schrijft uit Brussel aan Het Handelsblad. Sedert zijnen terugkeer uit Rome wordt M. Woeste letterlijk belegerd door repor ters. Zelfs de liberale dagbladschrijvers hebben gepoogd van den achtbaren afge- veordigde an Aalst te weten te komen, wat er tusschen den H. Vader en hem verhandeld is. Het is zeker dat het anti-slavernijwerk niet het eenige, of zelfs niet het voor naamste doel van dat onderhoud is ge weest. Maar ook hier moet men de gewaagde onderstellingen, welke de reis van M. Woeste in verband biengen met den per soonlijken dienstplicht of andere konink lijke verlangens, terzij stellen. Deze on derstellingen zijn valsch en ongepast: wij allen katholieken weten dat de Paus zich met onze binnenlandsche zaken enkel bezig houdt, voor zoover zij aan de gods dienstige belangen raken, aan gewetens zaken, welke alleen zijne hooge vaderlij ke bezorgdheid weerdig zijn. Al hel overige laat hij aan onze voor zichtigheid en vaderlanusliefde over. Wat nu ook het voornaamste doel dier bijeenkomst geweest zij, het feit zelf van naar Rome te zijn geroepen, strekt M. Woeste giootelijks tot eer, en men be grijpt dat Leo XIII een der politieke man nen, die met groot talent en krachtdadig heid de katholieke zaak in Belgie verde digen, heeft willen zien. In zijn onderhoud met M. Woeste heeft hij zich nogmaals zijne nunciatuur in Belgie kunnen herinneren, en zich overtuigen dal de groote christene patri otten, welke hij in dien tijd gekend heeft, als De Theux, Dumortier en Dechamps, in het tegenwoordig geslacht weerdige opvolgers hebben. (8® Vervolg). Denkt gij dal... dc juffrouw niet arbeidt Lieva hemel, ja antwoordde bij op spotten- den toon. Ik b-:n zelfs overtuigd, dat zij met hand schoenen aan heel ieveng veldbloemen plukt, en ze als smaakvolle tuilen voor albumblaadjes droogt of in waterverf schildertzij zal borduren, schrij ven en lezen en hare oefeningen op de piano, met boosaardige gezetheid, lot plezier van alle zenuw achtige monschcn spelen. Heb ik niet goed gera den? Gedeeltelijk ja, was het antwoord, waarbij zij den hoed nog meer over het voorhoofd trok. Het waren schoone, ranke, maar door de zon ge bruinde vingers, die naar den rand van den hoed grepen. Ziet ge wel zegde hij met een ondeugenden laeh. Ik geloof ook, dat zij zeer goed weet te be- oordcelcn, of gij in hare kamer goed gestoft en al les weer op orde gebracht hebtzoo zal zij l.ct ook weten tc waardeuren, of gij goed brood gebakken, en vlcesch gebraden hebt. Een stil lachje liet zich onder dm willen doek booren. Ik weet intusschen, dat zij bcel zelden tevreden over mij is, sprak daarop bet meisje na drukkelijk. Het zal u aan de behoorlijke onderdanigheid ontbreken, kleine. Maakt Mejuffrouw blauwkous het u daarom misschien lastig. Daarom niet, maar zij doet mij dizwijls de bitterste verwijlen, wanneer mijne krachten geen gelijken stap met mijnen wil houden. Hij liet de hand. waurin hij dc sigaar had. zak ken, en zijne oogen trachtten met eene uitdruk king van bevreemding onder doek en hoedsrand te zien. Gij spreekt wonderlijk goed voor een meisje van uwen stand, zegde hij fluisterend. Zij schrikte en strekte dc hand uit. als wilde zij he-n afweren. O ja, 't is waar ook ik vergat, dat gij geen dorpskind zljt, voegde hij er bij en streek zich met de hand over voorhoofd en Imirlok. Gij hebt in de stad in een voornaam huis gediend, en zoo is er iets van dc goede manieren overgebleven. Uwe junge dame heeft u meegebracht, zooals ik hoor gij waart misschien met haar in hetzelfde huis t Het meisje aarzelde een oogenblik met haar ant woord. Nu ja, wij waren in één huis in het huis vrn generaal von Guseck, te Frankfort, zegde zij en greep met afgewend gezicht, werktuigelijk de golvende korenhalmen. Ik ben altijd met haar geweestik bewees haar als kamenier al dc dien sten, welke zulk een verwend gouvernante jufferke noodig heeft, en omdat ik onafscheidelijk van haar ben... De Soleil van Parijs zegt dat de vrijmet selarij dier stad eindelijk ook het magon- niek huwelijk heeft ingesteld dat, voegt het blad er bij niet plezierig en ook niet plechtig kan genoemd worden. Men heeft in do Logie altijd gelachen met de godsdienstige inzegening van het huwelijk der katholieken nu gaat men daar over om ook zoo iets te doen dat wat luister rondom die vereeniging brengtdoch er ontbreekt altijd iets aan namelijk de godsdienstige geest. De nieuwe ritutueel isDondernag 11. in voege gekomen in de Logie les vrais Experts. Een jonge vrijmetselaar trouwde daar eene jonge vrijmetselarin, dochter van een lid der logie 'lAvenir. De driepunten moesten als hunne zuster, die jonge vrouw erkennen. Dat was den grond der plechtigheid. Op eene estrade stond het bureel van den venerable in't rood behartgen.Achter dat bureel zag men het borstbeeld van de republiek, met roode stof gedrapeerd en met driekleurvlaggen omringd. Rechts en links bevonden zich twee kleine roode bureelkens voor den schrijver en den redenaar. Voor de estrade stond de huwelijks tafel waarop een groote bloemkorf en voor dezen twee leunstoelen. Hier en daar brandden kandelabers, 'i geen aan e estrade een valsch uitzicht gaf van eer.en autaar. In den hoek der zaal, achter een scherm, wachtten de muziekanten, en rechts en links van de deur, zag men twee hooge stoelen voor de Br.', toezich- ters of surveillanten. De vrijmetselaars, met eene banier voorop gedragen, den sjerp dwars over de borst, de armen gekruisd. den degen in de hand en naar berieden kwamen serieus 8n deftig binnen zoo deftig dat men er meê zou lachen. Men stak de degens als een gewelf in de hoogte, onder welk de binnenkomende Br/.s van den Groot-Oosten moeten doorgaan. Br/. Lepellettier, een der redacteurs van den Echo de Paris, leidde de deputa tie aan. Men wensebte hem welkom en seffens berstte hij in zijn antwoord los tegen de katholieke Kerk, haar geloof en hare plechtigheden. Men speelde daarna het orgel, de deur ging open en de nieuwgetrouwden met hunnen stoet traden binnen. De bruidegom droeg de magonnieke teekens de bruid had een tuil van oranjebloemen iu de hand. De Venerable deed nu alwéér eene lange heel lange toespraak over de... voordeelen van het burgerlijk huwelijk, en vooral over de weldaden van de... echtscheiding. Daarop werd het vrijmetse- Zijl gij meé naar bier gekomen, rechtstreeks dc ellende, voegde hij er bij Gij zijl een won derlijk meisje gij beweert, dal gij met uwe jonge meesteres niet ingenomen zijt en toch gaat gij, om d maar eens platweg te zeggen, met baar door dik en dun. Zij moet zeker een soort vai toovering op u uitoefenen, is zij schoon Zij bukte over eenen bos aren, die zij hand samengevat bad en baalde de schouders op. Wat iemand zoo nu is, beoordeelt men niet juist. Sphinx 1 sprak iiij, terwijl hij nader kwam. Gij wilt haar hij mij met uwe duistere antwoor den belangwekkend maken. Hij lachte helder spottend. De moeite, door uwe liefde ingegeven, is te vergeefs, kleine. Haar gouvernantes-onbegrij pclijkiieid prikkelt mij niet aan ik zal baar uit den weg gaan waar ik kan. Maar ik heb een ander verlangen ik zou hare onafscheide lijke schaduw wel eens vlak in de oogen willen zien. Voor zij er op bedacht was, had hij met stoute houd boedraud en doek van kaar aangezicht opge heven, maar op hetzelfde oogenblik trad hij met een soort van verwondering achteruit hij had eene verrassende schoonheid gezien. Zij trok met eenen gil van verontweerdiging haar hulsei weer over 'l voorhoofd en snelde hem voorbij. Op eenigen afstand bleef zij iutusschcn staan, en riep hein over haar schouder met bevi dc stem t> c Gij bespot de dumc op de puchlboi om baren geestesarbeid, en mij licht gij door uw gedrag geloond, boe diep de vrouw urnerd laarsgereedschap... gewijd, en deed men de jonge vrouw eenen sluier aan, het zin nebeeld dat zij den vrijmetselaarseed van haren man goedkeurde. Daarna ontving ze eenen ring, en de Venerabel brak een glazen pijpke, 't geen de breekbaarheid der slecht gepaste huwelijken beteekent! Dan nog schonk men den bruidegom een glas wijn en aan de bruid een glas water en eindelijk goot men het water bij den wiju ondereen. Als dat alles niet plechtig is, verstaan wij er niets meer van. Verder speelden de vrijmetselaars kolom hetgeen wilde zeggen dat als de man zijne vrijmetselaarsplichten ver lat, de vrouw hem die moest te binnen irengen zij moest hem naar het gezel schap van zijne Broeders zenden... om een partijke biljart te spelen... Dan nog kust men den bruidegom en deze kust de bruid. Alweer sprak men eene lange redevoe ring uit en de Venerable gaf aan de bruid den bloemkorf hel zinnebeeld der schoonheid, niet zonder alweer te zijn uitgevaren tigen de superstitie en de plechtigheden der katholieke kerk. Men riep a leve de republiek en de muziek achter den windscherm speelde. Komaan, 't is plezirig genoeg... om rechtstaande te slapen, zou men hier zeggen. De Soleil zegtDit alles is het zinnebeeld van den tijd waarin wij leven» dat is van eenen tijd vau ziellooze parade en wezenlijke gekkigheid. Op het einde der verledene eeuw trouw den de chauffeurs in Frankrijk op eene veel eenvoudiger manier, maar al evou plechtig gueux, zegde de trouwer, veux- tu de cetle gueuse Gueuse veux tu de ee gueux Ze sprongen over eenen bessem, en ze waren getrouwd. wordt door het werk, dat ik op mij neem i mannenoordeel. Daarop keerde zij hem den rug toe en ging ijlings verder, zoodat zij binnen weinige oogen blikken uit zijne oogen verdwenen was. Hij beet opdc onderlip en wirrp zijne sigaar weg op liet gras hij begreep zichzelven cn zijn gedrag niet meer. Zoo vlug als bij beneden gekomen was, zoo vlug snelde hij den trap op, wierp de glazrndcur driftig achter zich toe cn trad mokkende aan een der ven sters. Hoeveel moeite hij ook deed, om de zaak den vrolijken kant op te nemen cn er ten slotte om te laehen, hij kon toch het onaangenaam gevoel niet overwinnen, eene les ontvangen te hebhen die hem zijn leren lang hinderen moest* Voor he den was hij ten minste uit zijn huiuuur. V. Peter Gricbci stoorde hem in dit onplezierig ge peins. Hij kwam van het veld en vertelde, terwijl hij zich vergenoegd de handen wreef, dat dc rich- tingspalen der ingenieurs in het weiland werden geslagen de bouwgrond bleef onaangeraakt. Daar was de schout Franz met alle uiacht weid tegen opgekomen Peter Griebcl had op behoorlijken afstaud zijn protest vol gift en gal, zijn razen en tieren gehoord. Do rails zouden ook rcelit door den hof van dc pachthoeve en zoo dicht aan den zuidelijken hoek van liet woonhuis loopen, dut hel oude gebouw Een voorbehoedmiddel tegeii de influenza. Eene proeluemiiig, die de heer Chamberland, onlangs in het laboratorium van Pasteur te Parijs deed, heeft hem lol de ontdek king geleid dal alle ziektekiemen gedood worden door den iuvloed van kaneel,zelfs door den geur. Volgens den heer Chamberland kan geene smetkiem langer dan enkele uren in leven blijven in tegenwoordigheid van kaneelgeur. Naar zijne meening is het bederfwerend vermogen, om namelijk mikroben te dooden, niet minder dan bij sublimaat. Daarbij is kaneel voor den mensch geheel onschadelijk. Het is daarom volgens genoemde ge leerde dikwijls goed, in plaatsen die door typheuse koortsen ot koléra besmet zijn, een aftreksel van kaneel te drinken. binnen weinige jaren, als een puinhoop zou in storten. Bij deze meëdeeling herinnerde M. Markus zich den brief, dien bij in zijn zak gestoken en door de ontmoeting met het meisje vergeten had. Hij brak hem open cn doorliep al morrend den inhoud. Die menschcn op de pachthoeve waren toch allemaal van den heer af tot de meid toe, met den duivel des boogmoeds bezeten een merkweerdig gezel schap, een bespottelijk mengsel van zwendelarij, aanmatiging en pruderie Dc schuul wist in 't geheel niet, dat hem door den advokaat van den erlgenaam, dc pacht reeds een jaar geleden was opgezegd. Hij protesteerde kort en bondig tegen de flauwe houding van den nieuwen eigenaar vau het Hertenveld met betrek king tot de spoorwegkwestie, waardoor hij, zijn pachter, in zijn besta m benadeeld was. Nooit of tc nimmer Zou hij er toe overgaan, zijnen groen- selhof achter het huis te verleggen, evenmin als hij het zich zou ialen welgevallen, dat op dezen of genen dag zijne woning boven zijn hoofd instort te. Ten slotte voerde bij nog aan, dal hij met zijo pachtgeld wel is waar een weinig ten achter was maar hij verwaehttc icderen dag eene aanzienlijks som ;die zijn zoon, een schatrijk man in California hem zou zeuden, maar die lol zijne bevreemding uitbleefzoodra hij het geld ontving, zou de ba gatel worden afgedaan. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1